میرنیوز

بخت‌گشایی جوانان در سال صرفه‌جویی کرونا!

 بخت‌گشایی جوانان در سال صرفه‌جویی کرونا! 2020-12-08T09:50:20+03:30

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم به نقل از جوان، طبق آمار‌های ارائه شده از سوی مسئولان ثبت‌احوال، ازدواج در کل کشور افزایش و طلاق کاهش یافته است. در چهار ماهه نخست امسال 200هزار ازدواج و 35هزار طلاق ثبت شده است. با عنایت به شرایط بحرانی کرونا و اثرات منفی آن بر کسب و کار‌ها و همچنین اثرات منفی روانی این بیماری و مرگ و میر‌های ناشی از آن روی جامعه، دستیابی به همین آمار ازدواج هم امیدوار‌کننده است، به‌خصوص اینکه این آمار نسبت به مدت مشابه در سال قبل روندی افزایشی را نشان می‌دهد

چند سالی می‌شد که بنا داشتند ازدواج کنند، اما هزینه‌های سنگین و دست و پا‌گیری همچون مراسم عروسی و حاشیه‌هایش موجب شده بود ازدواجشان را به تأخیر بیندازند. خودشان تنها آرزویشان زندگی در زیر یک سقف بود، اما پدر و مادر‌ها و اطرافیانشان برای آن‌ها هزار آرزو داشتند. والدین و اطرافیان عروس خانم آرزو داشتند او را در لباس سفید عروسی آن هم در تالاری مجلل و در باغی سرسبز بر تختی آراسته شده با گل‌های طبیعی و شمع‌های زیبا ببینند. مادر دختر معتقد بود، دخترش یک شب عروس می‌شود و باید این یک شب در خاطره‌ها ماندگار شود و اگر مراسم عروسی، لباس عروس، آرایشگاه، تالار و فیلمبرداری درجه یک نباشد، بعد‌ها پشیمان خواهند شد! در برابر اعتراض دخترش برای این همه سخت‌گیری هم می‌گفت تو جوانی و عقلت نمی‌رسد؛ بعد‌ها که سن و سال‌دار شدی می‌فهمی من چه می‌گویم! خانواده داماد هم دوست داشتند پسرشان با برپایی مراسمی آبرومندانه سری در میان سر‌ها در‌بیاورد. تا اینکه پای کرونا به دنیای ما باز و همه چیز عوض شد. حالا در یک سالگی ویروس کرونا آن‌ها با مراسمی ساده و تنها در حضور پدر و مادر و خواهر و برادرهایشان دست به دست هم دادند و به خانه بخت رفتند تا به آرزوی خودشان برسند و زندگی زیر یک سقف را آغاز کنند. این زوج جوان یکی از هزاران زوجی هستند که امسال و در اوج روز‌های کرونایی به خانه بخت رفتند تا به دور از مراسم‌های تجملاتی و تشریفات معمول خوشبختی را تجربه کنند.

پای کرونا که به دنیای ما باز شد در کنار نگرانی از تبعات این بیماری روی سلامت و جان انسان‌ها، نگرانی‌های جدی دیگری هم مطرح شد. تبعات اقتصادی و اجتماعی کرونا از آثار این ویروس روی سلامت مردم کمتر نبوده و نیست. کرونا بسیاری از کسب و کار‌ها را تعطیل و بسیاری از شاغلان به ویژه کارکنان بخش‌های خدماتی را خانه‌نشین کرد، اما این ویروس انگار با تغییرات فرهنگی هم همراه بوده و تمام آثار و تبعات آن بر دنیای پیرامون ما بد و منفی نبوده است. یکی از آثار فرهنگی- اجتماعی این ویروس اثرگذاری آن روی موضوع ازدواج است و بر‌خلاف انتظارات اپیدمی کرونا نه‌فقط موجب کاهش و توقف روند ازدواج‌ها نشده، بلکه آمار‌های رسمی ازدواج در چهار ماهه نخست امسال حاکی از آن است کرونا توانسته بخت جوانان دم‌بخت را باز کند!

رابطه کرونا و باز شدن بخت جوانان

با پیدا شدن سر و کله ویروس تاجدار یکی از نگرانی‌های جدی مطرح شده، اثرگذاری این ویروس بر کاهش ازدواج و فرزند‌آوری بود. قرنطینه طولانی و نگرانی از در معرض ابتلا قرار گرفتن می‌توانست ارتباطات و تماس افراد را برای آشنایی و ازدواج کم کند و شانس جوانان دم‌بخت را برای پیدا کردن نیمه گمشده خود بیش از پیش کاهش دهد. از سوی دیگر جوانانی که پیش از این برای ازدواج اقدام کرده بودند و دوران نامزدی یا عقد خود را می‌گذراندند نیز به دلیل محدودیت‌های کرونایی و بسته شدن تالارها، باغ‌ها و رستوران‌ها امکان برپایی مراسم عروسی و رفتن به خانه بخت را نداشتند. تمام این مسائل در کنار هم موجب می‌شود تا آمار کاهشی ازدواج که چند سالی است آغاز شده، تشدید شود، اما بر‌خلاف انتظار‌ها و منطق دو دو تا چهارتایی این اتفاق نیفتاد و آمار ازدواج در سال کرونایی، تاکنون افزایشی بوده است!

رشد ازدواج در سال کرونایی

آنطور که محمدمهدی تندگویان، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان خبر می‌دهد، در چهارماهه نخست سال‌جاری، 200 هزار واقعه ازدواج و 35 هزار واقعه طلاق ثبت شده است؛ این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل 167 هزار ازدواج و 37 هزار طلاق به ثبت رسیده است.

به گفته وی در حوزه ازدواج به نوعی کرونا تبدیل به فرصتی برای ازدواج آسان شده و شعار «شروع زندگی بدون مراسم و تشریفات» در این ایام محقق شده است.

اعظم کریمی، مدیرکل برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی وزارت ورزش و جوانان نیز در‌این‌باره می‌گوید: «تجمل‌گرایی و برگزاری مراسم‌های تشریفاتی در برخی خانواده‌ها به‌عنوان یکی از مهم‌ترین موانع ازدواج و تشکیل خانواده محسوب می‌شد، اما شیوع کرونا این تجمل‌گرایی را در ازدواج جوانان کاهش داد.»

وی با اشاره به اینکه این روز‌ها بسیاری از زوج‌های جوان بدون برگزاری مراسم عقد و عروسی زندگی مشترک خود را آغاز می‌کنند، معتقد است: «شیوع این بیماری شاید یک فرصت برای تغییر سبک زندگی و تشکیل خانواده (به دور از تجمل‌گرایی) باشد.»

آمار قابل‌قبول ازدواج پس از یک دهه روند کاهشی

طبق آمار‌های ارائه شده از سوی مسئولان ثبت‌احوال، ازدواج در کل کشور افزایش و طلاق کاهش یافته است. در چهار ماهه نخست امسال 200هزار ازدواج و 35هزار طلاق ثبت شده است. با عنایت به شرایط بحرانی کرونا و اثرات منفی آن بر کسب و کار‌ها و همچنین اثرات منفی روانی این بیماری و مرگ و میر‌های ناشی از آن روی جامعه، دستیابی به همین آمار ازدواج هم امیدوار‌کننده است، به‌خصوص اینکه این آمار نسبت به مدت مشابه در سال قبل روندی افزایشی را نشان می‌دهد.

در کنار این‌ها نباید فراموش کرد که گزارشات آماری حاکی از آن است طی یک دهه گذشته آمار کلی ازدواج چیزی حدود 40 درصد کاهش داشته و بدیهی است در چنین وضعیتی ثبت 200 هزار ازدواج در بحبوحه بحران کرونا نشان می‌دهد، ریشه‌های کاهش آمار ازدواج، ارتباط عمیقی با مسائل فرهنگی و اجتماعی و سنت‌های دست و پاگیر دارد. به عبارت دقیق‌تر انگار خیلی وقت‌ها جوانان بهتر از بزرگ‌تر‌ها می‌دانند باید زندگی‌شان را چگونه مدیریت کنند. آخرین آمار منتشر شده در پنج ماه نخست امسال هم از ثبت 268 هزار و 747 ازدواج حکایت دارد.

آغاز زندگی مشترک بدون برپایی مراسم

چند سالی می‌شد که غزل را می‌شناختم و می‌دانستم بناست با پسری ازدواج کند، اما مقدمات ازدواجشان آماده نبود تا همین چند روز پیش که بالاخره کرونا بخت او و همسرش را هم باز کرد و با برگزاری مراسمی ساده و حضور 10 نفر از نزدیکان برای آغاز زندگی مشترکشان زیر یک سقف قرار گرفتند.

غزل ماجرا را اینگونه برایم روایت می‌کند: «دو سالی بود که ما بنا داشتیم ازدواج کنیم، اما برگزاری ساده‌ترین مراسم عروسی هم چیزی حدود 50 میلیون تومان هزینه دارد؛ هزینه‌ای که می‌توانیم با آن یک خانه کوچک اجاره یا بخشی از وسایل زندگی‌مان را تهیه کنیم، اما به خاطر سنت‌های دست و پاگیر و عرف جامعه با برپایی جشن عروسی همه این پول و شاید چند برابر آن در یک شب خرج می‌شود، در‌حالی‌که ما برای اولویت‌های واقعی زندگی‌مان مثل خانه یا وسایل زندگی لنگ می‌مانیم.»

غزل تأکید دارد: «من و همسرم از همان ابتدا توافق کرده بودیم تا هزینه‌های برپایی مراسم، آرایشگاه، فیلمبرداری و باغ و ... را برای زندگی‌مان خرج کنیم و مراسم نداشته باشیم، اما خانواده‌های ما هم مثل اغلب خانواده‌ها زیر بار این ماجرا نرفتند و این مسئله درباره خانواده من جدی‌تر بود. مادر و پدرم می‌گفتند ما همین یک دختر را داریم و آرزو داریم تو را در لباس عروسی ببینیم.»

به گفته این دختر جوان معمولاً خود جوانان برای ازدواج ساده و بدون مراسم مشکلی ندارند، اما خانواده‌ها راضی نمی‌شوند تا جوانان بدون برگزاری مراسم سر خانه و زندگی‌شان بروند، اما حالا یک بهانه جدی و واقعی وجود دارد که برگزار نکردن مراسم عروسی را توجیه می‌کند و آن هم همه‌گیری بیماری کروناست.

وی ادامه می‌دهد: «الان که یک سال از کرونا می‌گذرد و معلوم هم نیست تا چه زمانی باقی بماند، من و همسرم خیلی جدی با خانواده‌هایمان صحبت کردیم و گفتیم نمی‌توانیم تا زمانی نامعلوم منتظر بمانیم، کرونا تمام شود آن هم صرفاً به خاطر اینکه بتوانیم مراسم مجلل و تشریفاتی برگزار کنیم و می‌خواهیم زندگی مشترکمان را آغاز کنیم. آن‌ها هم وقتی جدیت ما را دیدند و همچنین دیدند حرفمان منطقی است، پذیرفتند.»
آنطور که غزل می‌گوید او و همسرش در مراسمی با حضور 10 نفر از اعضای خانواده و با رعایت تمام اصول بهداشتی زندگی‌شان را آغاز کردند و با هزینه‌ای که بنا بود برای جشن عروسی خرج کنند، زندگی جدید و شادی را شروع کردند و خیلی هم راضی هستند.

ابتلای پدر عروس به کرونا در مراسم عروسی

بغض نمی‌گذارد حرفش را بزند، اما عاطفه در همین ایام کرونایی هم مراسم عروسی برگزار کرده و در همین مراسم پدرش به کرونا مبتلا شده و حالا فوت کرده است. وی می‌گوید: «مراسم را در یکی از باغ‌های اطراف تهران برگزار کردیم و اتفاقاً سعی کردیم همه دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنیم، اما وقتی اقوام آمدند و مجلس گرم شد، دیگر کسی چندان حواسش به رعایت فاصله فیزیکی مناسب و اصول بهداشتی نبود. چند روز بعد پدرم علائم ابتلا به کرونا را نشان داد و دو هفته بعد فوت کرد.»‌

نمی‌دانم آیا روزی خاطره تلخ برگزاری مراسم عروسی در ایام بحران کرونا و فوت پدرش از یادش خواهد رفت یا نه؟! صحبتم را تمام می‌کنم تا خاطرات این روز‌های تلخ سوهان روحش نشود.

نظر کارشناس

کرونا زمینه‌ساز فرهنگ‌سازی برای ازدواج ساده شد

امروز به دلیل مشکلات شیوع کرونا خانواده‌ها یا زوجین، ازدواج خود را به تعویق انداخته‌اند تا بتوانند مراسم ازدواج بگیرند. در این میان زوج‌های بسیاری هم بوده‌اند که از این فرصت کرونایی استفاده کرده و بدون تشریفات و هزینه‌های اضافی راهی خانه بخت شده‌اند.

زوجین باید بدانند تنها معنای ازدواج داشتن جشن عروسی مفصل نیست، در واقع پیوند‌های عاطفی عمیق یک ازدواج موفق به مراسم‌های آنچنانی بستگی ندارد. شاید کرونا دلیلی شد، تا چشم و هم‌چشمی‌های افراطی که اخیراً در مراسم عروسی باب شده بود، برچیده شود. مراسم‌های خاص با هزینه‌هایی که از کنار آن می‌شد یک مراسم عروسی دیگر هم گرفت. به عقیده من این یک فرصتی ناب برای فرهنگ‌سازی ازدواج ساده می‌تواند باشد که حتی بعد از کرونا برای جوانان جا انداخته شود. کم نیستند جوانانی که مجبورند به جز تهیه مسکن و هزینه‌های سرسام‌آور یک زندگی که گاهی اوقات با مشقت فراهم می‌گردد، ملزم به پرداخت هزینه‌های هنگفت، تالار‌های لوکس و لباس‌های فاخر و ... شوند که تا مدت‌ها بعد عروسی همچنان با قرض و قوله‌ها و وام‌های سنگین آن درگیر بوده‌اند.

حیف است از درس‌هایی که در روز‌های کرونایی داشته‌ایم، بی‌بهره بمانیم، پس بیاییم آشیانه دل‌ها را به جای تجملاتی که در پایداری زندگی نقشی ندارد، محکم کنیم، بیاییم بیشتر برای یادگیری درس‌های زندگی زناشویی زوجین هزینه کنیم و راهکار‌های تحکیم خانواده را به آن‌ها آموزش دهیم و این فرهنگ ازدواج ساده را که به اجبار در این برهه زمانی تحمیل شده است، گرامی بداریم. این فرهنگ‌سازی می‌تواند از طریق رسانه‌ها و رادیو و تلویزیون و همچنین کارشناسان مربوطه همواره مورد تأکید واقع گردد تا دغدغه جوانان کشورمان مراسم ازدواج نباشد. در کنار این نمی‌توان از نقش حمایت دولت در تشویق ازدواج چشم‌پوشی کرد. در شرایطی که جوانان به ازدواج‌های ساده و بدون مراسم گرایش یافته‌اند، دولت هم باید با مشوق‌هایی همچون وام‌های بلند‌مدت جوانان را برای ازدواج ساده تشویق کند. همچنین معرفی زوجینی که مشکل تهیه جهیزیه دارند به مؤسسات خیریه و تهیه ضروریات زندگی با هزینه خیلی کم، نیازمند همراهی دولت و فرهنگسازی است.

کاهش تجملات و هزینه‌های زائد موجب افزایش ازدواج در ایام کرونا شد

در چهار ماهه نخست امسال حدود 200 هزار واقعه ازدواج و 35 هزار واقعه طلاق ثبت شده است، در‌حالی‌که در مدت مشابه سال قبل 167 هزار ازدواج و 37 هزار طلاق ثبت شده بود. شرایط کرونا جلوی رشد مورد انتظار ازدواج را گرفت، زیرا پیش‌بینی می‌شد که در این مدت 250 هزار ازدواج ثبت شود، اما از سویی دیگر یکی از دلایل رشد ازدواج با وجود شرایط کرونا این است که تجملات و هزینه‌های اضافی زوج‌ها کاسته شده است و کسی از عروس و داماد انتظار ندارد که برای آغاز زندگی مشترک هزینه مراسم آنچنانی پرداخت کنند. بیماری کرونا هزینه‌های زائد را از شروع زندگی‌های مشترک حذف کرد و اگر عروس‌ها و داماد‌هایی منتظر از بین رفتن محدودیت‌ها برای برگزاری مراسم ازدواج هستند، پیشنهاد می‌شود به دلیل نداشتن مراسم صبر نکنند و مانع شروع زندگی مشترک نشوند، زیرا به نظر می‌رسد این شرایط و محدودیت‌ها دست‌کم تا پایان سال‌جاری ادامه یابد. در دفاتر ازدواج و طلاق طبق پروتکل‌های تدوین شده از سوی وزارت بهداشت مطابق با دستور ستاد ملی کرونا عمل می‌شود. این پروتکل‌ها از طریق سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به دفاتر ازدواج و طلاق ابلاغ شده است. یکی از موارد تعیین شده در پروتکل‌های بهداشتی این است که هنگام مراسم عقد حضور بیش از شش نفر ممنوع است. علاوه بر ضدعفونی مکرر و مرتب دفاتر ازدواج و طلاق، نوبت‌دهی برگزاری آیین ازدواج و طلاق نیز در ساعت اداری انجام می‌شود و آزمایش‌های پیش از مراسم با زمان از قبل تعیین شده انجام می‌شود تا مانع تجمع و ازدحام شود.

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

اینفوگرافیک | ایرانیان سال ۹۸ هشت میلیارد دلارپوشاک خریدند

  اینفوگرافیک | ایرانیان سال ۹۸ هشت میلیارد دلارپوشاک خریدند
2021-12-05T13:05:58+03:30
تولیدکنندگان پوشاک با گلایه از حجم بالای قاچاق پوشاک استوک در سطح بازار معتقدند تولید نخ نیز در کشور با بحران مواجه است و به زودی صنعت پوشاک را دچار چالش می...

خسارت ۲۲ هزار میلیاردی کرونا به گردشگری

 خسارت ۲۲ هزار میلیاردی کرونا به گردشگری
2021-12-04T10:59:13+03:30
از سه‌ماه گذشته که صنعت گردشگری فعالیت خود را مجددا آغاز کرده‌، حجم کمی از گردشگران برای اقامت خود بوم‌گردی‌ها را انتخاب کرده‌اند. علت اصلی این امر نیز کاهش...

۱۰۰ روز با رئیسی به روایت آمار

 ۱۰۰ روز با رئیسی به روایت آمار
2021-12-04T10:46:01+03:30
تعداد مسئولانی که در این ۱۰۰روز از سمت‌های خود برکنار شدند قابل بررسی است. با اینکه نمی‌توان تعداد آنان را زیاد ارزیابی کرد، ولی می‌توان گفت تعدادشان چندان ...

اینفوگرافیک | افزایش ۱۳۰ درصدی اجاره‌ خانه ظرف ۲ سال گذشته

 اینفوگرافیک | افزایش ۱۳۰ درصدی اجاره‌ خانه ظرف ۲ سال گذشته
2021-12-01T11:19:15+03:30
جدیدترین گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن نشان می‌دهد نرخ اجاره‌بهای مسکن در کشور طی آبان ۱۴۰۰ در مقایسه با آبان ۹۸ بالغ بر ۱۳۸ درصد افزایش یافته است.

اورژانس چند بالگرد دارد؟

 اورژانس چند بالگرد دارد؟
2021-12-01T10:25:59+03:30
رییس سازمان اورژانس کشور به بیان توضیحاتی در خصوص بالگرد‌های این سازمان پرداخت.

شیوع طلاق در افراد بالای ۵۰ سال در یک دهه گذشته با ازدواج فرزندان

 شیوع طلاق در افراد بالای ۵۰ سال در یک دهه گذشته با ازدواج فرزندان
2021-12-01T09:59:24+03:30
یک روانشناس گفت: نرخ طلاق در افراد بالای ۵۰ سال دو برابر و در افراد بالای ۶۵ سال سه برابر شده است.

حذف ارز دولتی قیمت دارو را ۴ برابر می‌کند

 حذف ارز دولتی قیمت دارو را ۴ برابر می‌کند
2021-12-01T09:59:24+03:30
اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو و مواد اولیه آن حذف شود رقم فرانشیز به قدری بالا خواهد بود که انگار مردم دارو را به صورت آزاد تهیه می‌کنند و بیمه‌ای وجود ندارد.

معلم فداکاری که با کمر شکسته سر کلاس می‌رفت!

 معلم فداکاری که با کمر شکسته سر کلاس می‌رفت!
2021-11-30T13:39:24+03:30
گفت‌وگو با معلم بروجردی که عکسش از تدریس با کمر شکسته و خوابیده جلوی کلاس خبرساز شد.

سقوط ۹۰ درصدی صادرات فرش

 سقوط ۹۰ درصدی صادرات فرش
2021-11-28T11:05:55+03:30
براساس آمارهای گمرک ایران، رقم صادرات فرش دستباف ایران در سال۱۳۷۸ حدود ۶۹۰میلیون دلار بوده است. نکته جالب‌توجه اینکه در همان سال کل صادرات غیرنفتی ایران که ...

سنگ اندازی در روند ساخت مسکن برای مردم

 سنگ اندازی در روند ساخت مسکن برای مردم
2021-11-27T14:32:35+03:30
برخی افراد خاص در سازمان نظام مهندسی استان تهران( که برخی رد صلاحیت شده و برخی نیز تایید شدند) در دو هفته اخیر با عدم حضور در سه جلسه پیاپی هئیت مدیره مانع ...

سبقت تاریخی قیمت تراکتور از درآمد کشاورزان

 سبقت تاریخی قیمت تراکتور از درآمد کشاورزان
2021-11-27T14:19:14+03:30
بررسی‌ها نشان می‌دهد تراکتورسازان طی یک‌سال اخیر سه بار یعنی در اواسط مهرماه ۱۳۹۹، اوایل فروردین امسال و روزهای اخیر اقدام به افزایش قیمت محصولات خود کرده‌ا...

جولان نابازیگرهایی که نقش‌های اصلی را می‌قاپند

 جولان نابازیگرهایی که نقش‌های اصلی را می‌قاپند
2021-11-24T10:09:12+03:30
پنج فیلم و سریالی که این روز‌ها در حال پخش است، با بازی ستارگان موسیقی پاپ تولید شده، ستارگانی که اکثر آن‌ها نشان دادند استعدادی در بازیگری ندارند و بهتر اس...

گروگانگیری اسپانسرها؟

 گروگانگیری اسپانسرها؟
2021-11-24T09:55:52+03:30
درصد بسیار اندکی از کسانی که تهیه‌کننده یا سرمایه‌گذار هستند، فقط به‌دلیل علاقه شخصی خود به یک بازیگر، یکی از شروط ساخت اثر را حضور آن بازیگر عنوان کرده یا ...

لباس قاچاق بنگلادشی بر تن ایرانی‌ها دوخته می‌شود!

 لباس قاچاق بنگلادشی بر تن ایرانی‌ها دوخته می‌شود!
2021-11-23T10:55:53+03:30
لباس‌های بنگلادشی ماه‌هاست که در دستفروشی‌ها و فروشگاه‌های پایتخت و سایر شهرستان‌ها خودنمایی می‌کند. اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک نیز در یک ماه اخ...

جاسوس زن چطور در دل سریال سرجوخه جا باز می کند؟

 جاسوس زن چطور در دل سریال سرجوخه جا باز می کند؟
2021-11-22T20:55:52+03:30
سریال «سرجوخه» به مثابه کلاسِ درسی است که تلاش دارد تکنیک و تاکتیک‌های سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه را برای آحاد مردم بیان کند تا از این طریق جامعه ر...

مصیبت‌های کرونا برای کارگردان «روزگار جوانی»

 مصیبت‌های کرونا برای کارگردان «روزگار جوانی»
2021-11-22T10:29:12+03:30
«پاییز سال گذشته در بحبوحه‌ی کرونا ساخت «روزگار جوانی» را شروع کردیم. متاسفانه دو ـ سه نفر از بچه‌های ما به این بیماری دچار شدند. خود من کرون...

اصفهان بیست وپنجم در بارندگی، سوم در صنایع آب بر

 اصفهان بیست وپنجم در بارندگی، سوم در صنایع آب بر
2021-11-21T10:22:39+03:30
استان اصفهان با اینکه طی ۵۲ سال اخیر کم‌بارش‌تر از ۲۴ استان کشور بوده، اما بیشترین و بالاترین بارگذاری صنایع، سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در این استان انجام ...

گران‌‌فروش‌های بازنده

 گران‌‌فروش‌های بازنده
2021-11-21T10:22:39+03:30
شاید اگر نسبت تعداد سریال‌های ناموفق به موفق نصف به نصف هم بودند، باز می‌شد از عملکرد پلتفرم‌ها دفاع کرد اما این خروجی تا اینجای سال یک شکست مطلق برای آنهاست.

صعود درآمدهای مالیاتی

 صعود درآمدهای مالیاتی
2021-11-20T10:02:35+03:30
آخرین گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد درآمد‌های مالیاتی دولت در شش‌ماه نخست سال۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش ۶۲/۵ درصدی همراه شده است.

دولت‌ها سالانه ۵۰۰ میلیون بشکه انرژی هدر می‌دهند

 دولت‌ها سالانه ۵۰۰ میلیون بشکه انرژی هدر می‌دهند
2021-11-17T10:22:31+03:30
سازوکار مدیریت انرژی شامل یک بسته جامع سیاست قیمتی و غیرقیمتی در کوتاه‌مدت و بلندمدت باید باشد. بهینه‌سازی مصرف در سایر صنایع عمده ازجمله سیمان و فولاد و دی...

شناسایی زوجین نابارور فاقد بیمه درمانی / جزییات پوشش ۹۰ درصدی هزینه درمان نازایی

 شناسایی زوجین نابارور فاقد بیمه درمانی / جزییات پوشش ۹۰ درصدی هزینه درمان نازایی
2021-11-16T12:09:14+03:30
معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران، گفت: طبق تفاهم نامه‌ای که با معاونت درمان منعقد خواهد شد، پوشش خدمات ناباروری ‌که تاکنون ستاره بودند از جم...

آیا امکان فروش سهام عدالت وجود دارد؟

 آیا امکان فروش سهام عدالت وجود دارد؟
2021-11-16T11:15:49+03:30
هرچند از نظر قانونی فروش سهام عدالت امکان پذیر است اما از آنجایی که بازار سرمایه در شرایط نوسانی و ریزشی به سر می‌برد، سهام عدالت نیز مانند سایر سهم ها متقا...

خلق پول تورم‌زا در دولت رئیسی ۹۵درصد کاهش یافت

 خلق پول تورم‌زا در دولت رئیسی ۹۵درصد کاهش یافت
2021-11-15T10:15:53+03:30
دولت حسن روحانی به تصور دستیابی به درآمد‌های ارزی هنگفت ناشی از رفع محدودیت‌های تحریمی هم از اصلاحات اقتصادی که باید در ابتدای دهه ۹۰ اعمال می‌شد، چشم‌پوشی ...

طلب کالدرون با تسهیلات اشتغالزایی محرومان پرداخت شد!

 طلب کالدرون با تسهیلات اشتغالزایی محرومان پرداخت شد!
2021-11-15T10:02:30+03:30
طبق اسناد رسیده طلب گابریل کالدرون از باشگاه پرسپولیس که منجر به بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتی قرمز‌ها شده بود در یک اقدام غیرقانونی با تسهیلات ۲۲ میلیارد ...

نوآوری‌های ایران در دفاع مقدس؛ از بولدوزر کنترل از راه دور تا لندکروز شنی‌دار

 نوآوری‌های ایران در دفاع مقدس؛ از بولدوزر کنترل از راه دور تا لندکروز شنی‌دار
2021-11-14T11:02:27+03:30
دفاع مقدس همواره در دل خود نوآوری‌هایی به همراه داشته است که شاید بسیاری با آن آشنا نباشند.

پزشک کافیست؟

 پزشک کافیست؟
2021-11-14T10:49:13+03:30
زمانی که می‌خواهیم به مساله کمبود پزشک بپردازیم باید ابعاد مختلف آن را درنظر داشته باشیم. اولین معظلی که در بررسی‌ها وجود دارد، این است که هیچ آماری از تعدا...

امداد به یک میلیون پولدار!

 امداد به یک میلیون پولدار!
2021-11-14T10:22:31+03:30
طی بررسی پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان از خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی، ۱۷۱ هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و ۲۰۵ هزار و ۶۹۷ خانوار (معادل ب...

انتشار موبایل بانک جعلی ۸ بانک در گوگل پلی

 انتشار موبایل بانک جعلی ۸ بانک در گوگل پلی
2021-11-14T10:09:11+03:30
به تازگی خبر‌هایی مبنی بر فعالیت مجرمان سایبری در زمینه ساخت اپلیکیشن‌های جعلی بانک‌های عامل داخل کشور از سوی پلیس فتا مطرح شده است.

دود فرصت‌سوزی روحانی

 دود فرصت‌سوزی روحانی
2021-11-10T10:15:54+03:30
نظام شهرسازی شما باید براساس رژیم اتومبیل باشد، یعنی هر تصمیم شهرسازانه‌ای که گرفته می‌شود باید براساس این باشد.

درآمد صفر دولت از مالیات بر خانه‌های خالی

 درآمد صفر دولت از مالیات بر خانه‌های خالی
2021-11-09T14:09:17+03:30
بررسی‌هاازعملکرد ۷ماهه نخست سازمان امورمالیاتی نشان می‌دهد ۵۰ درصد کل درآمد مالیاتی پیش‌بینی‌شده بودجه و معادل ۶۱ درصد تکلیف سازمان امور مالیاتی محقق شده است.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)