میرنیوز

سیما و منظر شهری در وقوع خشونت در جامعه اثرگذار است

سیما و منظر شهری در وقوع خشونت در جامعه اثرگذار است 2020-11-26T15:26:48+03:30

محسن خیرمند ششم آذرماه در نشست مطبوعاتی با اشاره به ۱۰ عنوان اول بزه در استان مرکزی، اظهار کرد: ۵ عنوان از این تعداد در حوزه خشونت جای می گیرد و خشونت های کلامی، رفتاری، جسمی و ... گستره وسیعی را به خود اختصاص می دهد.

وی با بیان اینکه در این راستا دو اقدام مکمل از جمله مباحث فرهنگی و اجتماعی در جهت کاهش خشونت و اقدام دیگر در حوزه کاهش ضرب و جرح در حال پیگیری است تصریح کرد: مولفه های جرائم خشن نسبت به سال های گذشته در برخی از عناوین، کاهشی و در برخی موارد افزایشی بوده است، اما یکی از دلایل افرایش موارد خشونت، شرایط ایجاد شده به واسطه شیوع ویروس کرونا و تاثیر آن بر ذهن و روان، مباحث اقتصادی و ... است و نمی توان انتظار داشت که اقدامات فرهنگی در حوزه خشونت به صورت کوتاه مدت جواب بدهد.

خیرمند در خصوص خشونت علیه زنان و دختران طی سال جاری در قیاس با سال گذشته بیان کرد: به لحاظ آماری، خشونت علیه زنان و دختران به شکل تفکیک شده در اختیار نداریم، اما تقسیم بندی دیگری انجام شده است، یکی از مهمترین حوزه های خشونت که مورد توجه است، خشونت خانگی است که شامل خشونت های درون خانه و خانواده می شود.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور دوستدار خانواده در جهان مطرح است، پس مسئله خشونت خانگی به عنوان یک مسئله مهم مدنظر است و خشونت علیه زنان نیز در زمره این خشونت جای می گیرد و البته خشونت علیه کودکان، سالمندان، مردان و ... نیز در این تقسیم بندی لحاظ شده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان مرکزی در خصوص میزان آگاهی زنان و دختران از حقوق خود در مقابل خشونت اظهار کرد: یکی از ظرفیت هایی که در قوه قضاییه شناخته شد و از اسفندماه سال گذشته در دستور کار قرار گرفته است مربوط به مشارکت های مردمی است و استفاده از پتانسیل های اجتماعی و مردمی در حوزه آموزش و اطلاع رسانی است. اینکه زنان و دختران از ظرفیت های قانونی برای احقاق حقوق خود در مقابل خشونت می توانند استفاده کنند بحثی جداگانه است و از طرفی اینکه چه باید کرد تا خشونت اتفاق نیفتد نیز بحثی جداست.

وی افزود: در مباحث پیشگیری، اینکه چه اقدامی انجام شود تا خشونت رخ ندهد امری مهم است، در این حوزه مداخلات و رفتارهای اجتماعی و آموزش های فردی مربوط به سبک زندگی می تواند در راستای کاهش خشونت ها موثر باشد که نیازمند همراهی و تعامل با دستگاه های مختلف مانند دفتر امور زنان و خانواده استانداری، بهزیستی، نظام روانشناسی و ... است.

خیرمند با تاکید بر اهمیت مباحث فردی و اجتماعی به منظور کاهش خشونت اضافه کرد: به منظور کاهش خشونت با همه انواع و اقسام آن، باید به عوامل مختلف توجه داشت، یکی از عوامل به موضوع سیما و منظر شهری باز می گردد که در کاهش خشونت و ایجاد آرامش موثر است، در تعامل با اصناف در پی این هستیم که افرادی که در پی دریافت پروانه کسب هستند، آموزش خویشتن داری دریافت کنند، با تاکسیرانی در حال رایزنی هستیم که تمامی رانندگان تاکسی در حوزه صبر، تحمل و بردباری فعال شوند.

وی اضافه کرد: برگزاری جشنواره ملی با عنوان کاهش خشونت در حوزه فیلم کوتاه و انیمیشین با همراهی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مدنظر است که مسلما در فضای بصری و رسانه ای اثربخش خواهد بود، از پتانسیل قانونی برای ساخت و تولید آثار و اقدامات دستگاه های اجرایی استفاده خواهد شد، همچنین تفاهم نامه ای با شهرداری اراک، ساوه و خمین نیز منعقد می شود که یکی از محورهای این تفاهم نامه ها موضوع خشونت است چراکه محیط و سازوکارهای شهری بر میزان خشونت اثرگذار است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان مرکزی در خصوص قانون تسهیل در ازدواج بیان کرد: این قانون مصوب سال های اول دهه ۸۰ است و ظرفیت های مختلف برای رونق ازدواج نیز مدنظر قرار گرفته است، قطعا تشکیل خانواده تاثیرات مثبتی در کاهش زمینه های اجتماعی و جرائم خواهد داشت.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر اجرای این قانون و خطاب قرار دادن قوه قضاییه به جهت مطالبه گری در امر اجرای این قانون، تصریح کرد: عدم تصویب ایین نامه اجرایی و مشکلات در سازوکار صندوق موضوع ماده یک این قانون یکی از مهمترین دلایلی اجرایی نشدن قانون به شمار می رود، اما به هرحال عدم تصویب آیین نامه به معنی عدم توانایی در اجرای قانون نیست، به همین دلیل در استان پتانسیل های مختلف از جمله تعداد جوانان ازدواج نکرده، نرخ ازدواج و سرمایه های انسانی مورد ارزیابی قرار گرفت.

خیرمند با بیان اینکه شهرستان خمین در این راستا پایلوت استان قرار گرفت، افزود: تعداد جوانان ازدواج نکرده در این شهرستان نرخ بالایی داشت و رتبه اول یا دوم استان را داراست و از حیث دو شاخص دیگر پایلوت قرار گرفت و مصوباتی هم دریافت شد و مصوب شد که کمیته اشتغال ایجاد شود تا در حوزه ایجاد و افزایش اشتغال پایدار و دوستدار روستا اقدام کند که خوشبختانه فنی و حرفه ای و اداره کار در این بخش پای کار هستند و مسلما با پیشرفت طرح می توان به ایرادات و نواقص آن پی برد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا وام ازدواج عاملی برای طلاق به شمار می رود یا خیر چراکه برخی افراد صرفا برای دریافت وام به صورت صوری ازدواج می کنند؟ بیان کرد: تاکنون به چنین نتیجه یا مسئله ای نرسیده ایم، اما شکنندگی ازدواج ها در ۵ سال اول بسیار بالاست و شاید یکی از علل آن عدم پیش بینی مداخلات روانشناسانه یا خانوادگی در این برهه زمانی است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان مرکزی گفت: خانواده ها هسته ای شده و از سازوکار مفصلی که پدر یا مادر به موضوعات فرزندان دخالت می کردند خارج شده است و این باعث شده است که میزان طلاق در ۵ سال اول بیشتر باشد، شاید برخی بگویند که برخی برای دریافت وام ازدواج کرده اند، اما تا به حال به چنین نتیجه ای نرسیده ایم و بعید می دانم که افراد حاضر باشند برای چنین موضوعی برچسب مطلقه را به خود بزنند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه بافت استان مرکزی به شکلی است که خوشبختانه هنوز طلاق امری قبیح محسوب می شود و این قبح باعث می شود که افراد به راحتی به سمت طلاق نروند، افزود: وام هایی که در بحث قرض الحسنه در استان و کشور پرداخت می شود به قدری است که نظریه ازدواج برای دریافت وام و سپس طلاق را رد می کند.

خیرمند اضافه کرد: اگر در اجرای قوانین یا مصوبات خللی صورت گیرد، قوه قضاییه می تواند ورود کند، همچنین در قانون جمهوری اسلامی در بعد اجرای قوانین ضمانت اجرایی دیده شده است و مسلما برای اجرای این قانون با قاطعیت عمل می شود.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

وضعیت آموزشی ناحیه یک اهواز بهبود می‌یابد

وضعیت آموزشی ناحیه یک اهواز بهبود می‌یابد
2021-01-16T17:59:08+03:30
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان با اشاره به بهبود وضعیت آموزشی ناحیه یک اهواز تا مهرماه سال آینده، گفت: بیش از ۸۰ کلاس درس تا ماه‌های آینده به بهر...

مقابله با گستره نفوذ دشمن نیازمند طرحی بزرگ است

مقابله با گستره نفوذ دشمن نیازمند طرحی بزرگ است
2021-01-16T17:42:35+03:30
کرج - نماینده مردم استان البرز در مجلس خبرگان گفت: در مقابله با گستره نفوذ دشمن باید یک طرح بزرگ داشته باشیم که این طرح را به یک منظومه برنامه‌ها تبدیل کنیم.

طرح رصد معلولیت‌ها در خراسان جنوبی اجرایی می‌شود

طرح رصد معلولیت‌ها در خراسان جنوبی اجرایی می‌شود
2021-01-16T16:52:39+03:30
معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی خراسان جنوبی گفت: همزمان با شش استان دیگر طرح رصد معلولیت‌ها(انواع کم توانی) در خراسان جنوبی اجرا می‌شود.

فرش‌آرا متکی به بازیکن نیست/ مطمئنم از گروه صعود می‌کنیم

فرش‌آرا متکی به بازیکن نیست/ مطمئنم از گروه صعود می‌کنیم
2021-01-16T16:52:39+03:30
بازیکن تیم فوتسال فرش‌آرا مشهد گفت: فرش‌آرا متکی به بازیکن نیست و با سه بازیکن مصدوم هم توانستیم یک بازی ۶ امتیازی را ببریم.

نزاع مسلحانه در سبزوار

نزاع مسلحانه در سبزوار
2021-01-16T16:52:38+03:30
فرمانده انتظامی سبزوار گفت: بر اثر نزاع مسلحانه در یکی از مناطق این شهرستان در شب گذشته سه نفر مجروح شدند. به گفته یک مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار...

یک بازی ۶ امتیازی را بردیم/ عادت ندارم وقت تلف کنم

یک بازی ۶ امتیازی را بردیم/ عادت ندارم وقت تلف کنم
2021-01-16T16:52:38+03:30
گلر ملی‌پوش تیم فوتسال فرش‌آرا مشهد گفت: در سه ثانیه آخر بازی با راگا مصدوم شدم و نمی‌توانستم نفس بکشم، اما خوشحالم که در نهایت با وجود تمام این سختی ها پیرو...

از واگذاری طرح‌های بی‌نام تا رشد بیش از ۲۰۰ درصدی سرمایه گذاری در ایلام

از واگذاری طرح‌های بی‌نام تا رشد بیش از ۲۰۰ درصدی سرمایه گذاری در ایلام
2021-01-16T16:52:37+03:30
روابط عمومی استانداری ایلام با اشاره به ۷۰۰ دیدار استاندار ایلام با مسئولان ارشد کشوری و لشکری در ۴۰ ماه ، این تعداد دیدارها را یک رکورد کم نظیر و حتی بی ...

همدان «آبی» شد

همدان «آبی» شد
2021-01-16T16:52:36+03:30
استاندار همدان اعلام کرد: با همکاری مردم نیمی از شهرهای استان آبی و بقیه شهرها زرد است اما نکته مهم این است که کرونا تمام نشده و باید همچنان پروتکل ها رعایت ...

اجرای پروژه پخش سیلاب گیسور گناباد ضروری است

اجرای پروژه پخش سیلاب گیسور گناباد ضروری است
2021-01-16T16:52:36+03:30
اجرای پروژه پخش سیلاب روستای گیسور در حضور مسئولان بخش و شوراهای روستایی مورد بررسی قرار گرفت.

امدادرسانی هلال‌احمر گلستان به ۶۳۲ حادثه‌دیده در طرح زمستانه

امدادرسانی هلال‌احمر گلستان به ۶۳۲ حادثه‌دیده در طرح زمستانه
2021-01-16T16:52:35+03:30
سرپرست معاونت امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر گلستان گفت: تاکنون در طرح امداد و نجات زمستانه هلال‌احمر استان به ۶۳۲ حادثه‌دیده امدادرسانی شده است.

حل مشکل تامین آب عشایر خراسان شمالی در مناطق قشلاقی تا دهه فجر

حل مشکل تامین آب عشایر خراسان شمالی در مناطق قشلاقی تا دهه فجر
2021-01-16T16:52:35+03:30
مدیر کل امور عشایری خراسان شمالی از حل مشکل تامین آب عشایر خراسان شمالی در مناطق قشلاقی تا دهه فجر امسال خبر داد.

نبود زیرساخت عاملی برای بی‌تمایلی سنگ‌شکن ها برای خروج از حریم شهر بجنورد

نبود زیرساخت عاملی برای بی‌تمایلی سنگ‌شکن ها برای خروج از حریم شهر بجنورد
2021-01-16T16:52:34+03:30
معاون پایش اداره کل محیط زیست خراسان شمالی گفت: نبود زیرساخت های عاملی برای بی تمایلی سنگ های شکن ها برای خروج از حریم شهر بجنورد است.

ابتلای ۱۸۲ مورد جدید به کرونا در آذربایجان غربی

ابتلای ۱۸۲ مورد جدید به کرونا در آذربایجان غربی
2021-01-16T16:52:33+03:30
رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۸۲ مورد ابتلای جدید به سندرم حاد تنفسی در استان ثبت شده است.

ثبت سومین اختراع بین‌المللی محققان دانشگاه سمنان

ثبت سومین اختراع بین‌المللی محققان دانشگاه سمنان
2021-01-16T16:52:33+03:30
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه سمنان از ثبت سومین اختراع بین المللی محققان دانشگاه سمنان در سطح بین المللی خبر داد و گفت: اختراع «غشای نانوکامپوزیتی در پیل سوخ...

وضعیت فضای آموزشی اهواز زیبنده نیست

وضعیت فضای آموزشی اهواز زیبنده نیست
2021-01-16T16:52:32+03:30
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان با بیان اینکه امسال از حدود هزار و ۳۰۰ پروژه‌ای که در خوزستان افتتاح خواهیم کرد، بیش از ۹۰۰ پروژه با کمک خیرین است...

ملاقات مرزی مرزبانان ایران و جمهوری آذربایجان در آستارا

ملاقات مرزی مرزبانان ایران و جمهوری آذربایجان در آستارا
2021-01-16T16:52:31+03:30
جانشین فرماندهی هنگ مرزی آستارا از ملاقات مرزی مرزبانان درجه دو ایران و جمهوری آذربایجان در منطقه آستارا خبر داد و گفت: در این ملاقات مرزی پیرامون امنیت و آس...

کاهش ۱۱ درصدی فوتی‌های کرونایی در زنجان

کاهش ۱۱ درصدی فوتی‌های کرونایی در زنجان
2021-01-16T16:52:31+03:30
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: در هفته‌های اخیر نسبت به زمان پیک کرونا، فوت ناشی از بیماری کرونا در استان ۱۱ درصد کاهش پیدا کرده است.

افزایش مراجعه سرپایی به مراکز بهداشتی و درمانی خوزستان

افزایش مراجعه سرپایی به مراکز بهداشتی و درمانی خوزستان
2021-01-16T16:52:30+03:30
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از افزایش مراجعه بیماران سرپایی به مراکز بهداشتی و درمانی در استان خوزستان در یک هفته اخیر خبر داد.

بازگشایی مدارس قزوین تا فروردین به صلاح نیست

بازگشایی مدارس قزوین تا فروردین به صلاح نیست
2021-01-16T16:52:30+03:30
رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: بازگشایی مدارس برای ما نگران‌کننده است و باید در استان تصمیم درستی در این خصوص اتخاذ شود چراکه بازگشایی مدارس افزایش تردد ...

آمار بالای کودک آزاری در رفسنجان

آمار بالای کودک آزاری در رفسنجان
2021-01-16T16:52:29+03:30
مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت: سه سال متوالی بیشترین کودک آزاری در رفسنجان ثبت شده که ریشه کودک آزاری را باید پیدا کرد.

خراسان رضوی تحت تأثیر گسل‌های فعال/ احتمال آسیب بیشتر در مشهد، نیشابور و سبزوار

خراسان رضوی تحت تأثیر گسل‌های فعال/ احتمال آسیب بیشتر در مشهد، نیشابور و سبزوار
2021-01-16T16:52:28+03:30
عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: کل مناطق استان و به طور کلی شمال‌شرق و شرق کشور تحت تأثیر گسل‌های فعال قرار دارند و دو خصوصیت بارز زمین‌لرزه‌های شرق و...

حرم منور رضوی میزبان سوگواره «بانوان فاطمی» می‌شود

 حرم منور رضوی میزبان سوگواره «بانوان فاطمی» می‌شود
2021-01-16T16:43:01+03:30
گروه استان‌ها- حرم منور رضوی در سالروز شهادت حضرت زهرا(س) میزبان سوگواره بانوان فاطمی خواهد شد.

راز خوشبختی همسران موفق

راز خوشبختی همسران موفق
2021-01-16T16:12:30+03:30
یک روانشناس معتقد است مهارت‌های ارتباطی خوب، از مهم‌ترین عوامل رضایت‌مندی و خشنودی همسران از روابط زناشویی است و به نفع همسران است که هر چه زودتر مهارت‌های ا...

پیک سوم کرونا در مازندران ملایم است

پیک سوم کرونا در مازندران ملایم است
2021-01-16T16:09:15+03:30
ساری- معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه پیک سوم کرونا در مازندران ملایم است، گفت: مازندران باید با مدیریت چکشی از وضعیت قرمز خارج شود.

رویداد ملی «طواف» در ۵ محور محتوایی برگزار می‌شود

رویداد ملی «طواف» در ۵ محور محتوایی برگزار می‌شود
2021-01-16T15:55:56+03:30
قم- معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم گفت: طرح ملی «طواف» در ۵ محور محتوایی شامل خانواده، مفاسد اخلاقی و اجتماعی، اعتیاد، بیکاری و حاشیه‌نشینی و...

میهمانی و مسافرت مهمترین علل افزایش آمار کروناست

میهمانی و مسافرت مهمترین علل افزایش آمار کروناست
2021-01-16T15:45:54+03:30
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد که دورهمی‌های خانوادگی و مسافرت، مهمترین علل موثر در افزایش آمار ابتلا به بیماری کووید۱۹ در استان فارس بوده است.

وقوع ۸۱ فقره آتش سوزی در جنگل های گیلان/ رودخانه آستاراچای آتش بُر حریق آذربایجان است

وقوع ۸۱ فقره آتش سوزی در جنگل های گیلان/ رودخانه آستاراچای آتش بُر حریق آذربایجان است
2021-01-16T15:45:53+03:30
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان، با اشاره به وقوع حریق در جنگل های جمهوری آذربایجان در مرز آستارا، اضافه کرد: خوشبختانه این آتش سوزی فعلا جنگل های آستار...

نزدن ماسک غیراخلاقی است/ طرح شهید سلیمانی کلید طلایی کنترل کرونا

نزدن ماسک غیراخلاقی است/  طرح شهید سلیمانی کلید طلایی کنترل کرونا
2021-01-16T15:42:32+03:30
زنجان-معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه نزدن ماسک یک اقدام غیر اخلاقی است، ابراز داشت: باید زدن ماسک و مدیریت فاصله گذاری اجتماعی به خوبی فرهنگ سازی شود.

۱۳ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های قم بستری شد/ فوت ۲ نفر

۱۳ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های قم بستری شد/ فوت ۲ نفر
2021-01-16T15:29:19+03:30
قم- رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به پذیرش ۱۶ نفر مشکوک به کرونا در اورژانس مراکز درمانی قم، گفت: ۱۳ نفر از این افراد در بخش‌های درمانی بیمارستان‌های ق...

اهتمام جدی به رعایت حلال و حرام و توجه به رضایت اهل بیت(ع)

اهتمام جدی به رعایت حلال و حرام و توجه به رضایت اهل بیت(ع)
2021-01-16T15:29:19+03:30
قم- استاد حوزه علمیه قم با تاکید بر لزوم رعایت حلال و حرام افزود: باید مراقب باشیم و زندگی‌هایمان را به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که مطابق رضایت حضرت زهرا (س)...