میرنیوز

سایه سنگین کرونا بر سر اصناف

سایه سنگین کرونا بر سر اصناف 2020-11-22T12:20:19+03:30

در روزهای نخست شیوع این بیماری هنوز محدودیت های خاصی از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا و همچنین ستاد شهرستانی این ویروس مطرح نشده بود اما ترس و نگرانی مردم از حضور در بازار و اماکن عمومی موجب ایجاد مشکلات اقتصادی در استان شد و هنوز این مشکلات با اعمال محدودیت ها ادامه دارد.

هم اکنون بیشتر اصناف و کسبه فعال در خراسان شمالی با مشکل مشابهی مواجه شدند و در تامین معیشت خود با مشکل مواجه هستند و تمامی آن ها از مردم درخواست دارند تا دستورالعمل های بهداشتی را به منظور مهار چرخش ویروس کرونا جدی بگیرند تا اعمال محدودیت ها انجام نشوند و آن ها نیز بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

رعایت دستورالعمل های بهداشتی از سوی مردم کمک به ادامه فعالیت اصناف می کند

سهراب خطیب رئیس اتحادیه پوشاک بجنورد در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه تاکنون این اتحادیه نیز همراه با سایر اتحادیه ها مشمول طرح محدودیت هایی کرونایی شده اند، گفت: از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون خسارت های خیلی زیادی به اعضای این اتحادیه وارد شده است.

وی افزود: محدودیت های کرونایی و تعطیل بودن اصناف از این سو و کاهش مشتری به علت مشکلاتی همچون کاهش درآمدها و ... از سوی دیگر موجب شده تا پوشاک فروشان نتوانند کمر راست کنند.

خطیب با تاکید بر اینکه از مردم درخواست داریم تا دستورالعمل های بهداشتی را به منظور کاهش بار بیماری و یا مهار آن رعایت کنند، ادامه داد: توجه جدی مردم به رعایت دستورالعمل های بهداشتی سبب می شود تا این محدودیت ها اعمال نشود و به دنبال آن اصناف نیز فعالیت های خود را ادامه خواهند داد و مجبور به تعطیلی نمی شوند.

وی خطاب به افرادی که به صورت غیرمجاز مراسم مختلف عروسی، ترحیم، جشن تولید و یا دورهمی های خانوادگی را برگزار می کنند، اظهارکرد: ۸۰ درصد از اصناف بجنورد هم مغازه و هم منزل آن ها به صورت اجاره ای است و همین بی توجهی ها که موجب شده تا دولت برای حفظ جان مردم و سلامتی آن ها تعطیلی ها را اعمال کنند، منجر به آن شده تا نتوانند حتی کرایه مغازه را در بیاورند چه برسد به سود.

خطیب تصریح کرد: در حال حاضر تعداد زیادی از اعضای اتحادیه پوشاک برای فروش زمستانه خود خرید کرده و چک دارند و اما با تعطیلی های اعمال شده چگونه این چک ها پرداخت شود؟!

بیکاری از پیامدهای عدم توجه جدی به دستورالعمل های بهداشتی

وی با بیان اینکه تعدادی اعضای اتحادیه پوشاک در بجنورد ۶۷۰ نفر است، گفت: تاکنون ۳۰ تا ۴۰ نفر از این افراد به علت اینکه نتوانسته اند هزینه های خود را دربیاورند پروانه خود را ابطال کرده اند که یکی از نتایج بی توجهی ها نسبت به رعایت دستورالعمل های بهداشتی بیکاری است.

خطیب تاکیدکرد: حال که به مدت دو هفته این تعطیلی ها اعمال شده از مردم درخواست داریم تا به منظور حفظ سلامتی همه افراد، بروز بیکاری های احتمالی و بازگشت اصناف بر سر کار در خانه بمانند، از ترددهای غیرضروری خودداری و دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند.

روستاییان دستورالعمل های بهداشتی را جدی تر بگیرند

گودرزی رئیس اتحادیه کیف و کفش بجنورد نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر اینکه از روستاییان درخواست داریم تا دستورالعمل های بهداشتی اعمال شده را جدی بگیرند، گفت: با وجود اینکه هر روز از سوی کادر درمان، مسئولان اجرایی و رسانه ها تاکید می شود که از ایجاد ازدحام، برگزاری مراسم عروسی و ... خودداری کنید اما متاسفانه شاهد چنین مواردی هستیم.

وی افزود: به عنوان مثال یکی از رسوم مردم این شهرستان این طور بوده که بعد از عقد عروس و داماد از سوی خانواده عروس و داماد تعدادی از افراد دور هم جمع می شدند برای خرید عروس به بازار می آیند.

گودرزی با بیان اینکه این رسم هنوز در میان مردم روستایی این منطقه انجام می شود و برای خرید عروسی به صورت گروهی به بازار می آیند، ادامه داد: بعد از اینکه محدودیت ها برداشته شد و یا بعد از پایان ماه محرم متاسفانه شاهد این بودیم که گروهی از افراد برای خرید عروس به بازار بجنورد می آیند و برای خرید کیف، کفش، لباس، پارچه و پارچه به فروشگاه های مختلف می رفتند و همین امر سبب چرخش ویروس در سطح جامعه می شد.

بیشتر اعضای اتحادیه کیف و کفش مقروض هستند

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر به علت محدودیت های اعمال شده درآمد این صنف به شدت کاهش یافته است و بیشتر کیف و کفش فروشان بجنوردی مقروض هستند.

به گفته وی بیش از ۸۰ درصد از اعضای این اتحادیه نیز مستاجر هستند و اگر مردم همچنان به دستورالعمل ها بی توجه باشند این افراد مجبور می شوند به علت اینکه نمی توانند اجاره بهای مغازه ها را تهیه کنند، از کار دست بکشند.

طلافروشی؛ مغازه هایی با ویترین خوش آب و رنگ اما پر از مشکل

امیدوار رئیس اتحادیه طلافروشان بجنورد همچنین در گفت و گو با ایسنا تصریح کرد: در سال جاری ویروس کرونا از یک سو و ویروس کرونا از سوی دیگر موجب شده تا خسارت های خیلی زیادی به اعضای این اتحادیه وارد شود.

وی با تصریح بر اینکه طلافروشان ویترین خوش آب و رنگی دارند، گفت: اما در درون مغازه های طلافروشی مشکلات زیادی وجود دارد بطوریکه کرونا سبب شد تا تعداد مشتری ها به شدت کاهش یابد.

امیدوار به افزایش و کاهش قیمت طلا اشاره و اظهارکرد: زمانیکه طلا فروش یک تکه طلا را با قیمت به عنوان مثال ۱۰۰۰ تومان می فرشد و سپس مجبور می شود با قیمت ۱۱۰۰ تومان یک تکه دیگر بخرد و و به هنگام کاهش قیمت ها، تکه ۱۰۰۰ تومانی خریده شده را با رقم ۹۰۰ تومان بفروشد هیچ سودی نخواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: ۴۰ تا ۵۰ درصد مغازه های طلافروشی در بجنورد استیجاری هستند و باید این افراد چگونه اجاره بهای مغازه های خود را پرداخت کنند؟

امیدوار با تاکید بر اینکه مردم دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند تا چرخه انتقال ویروس شکسته و زندگی ها دوباره به روال عادی بازگردد، گفت: متاسفانه برخی از افراد دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نمی کنند بطوریکه به مغازه خود من افراد بدون داشتن ماسک مراجعه کردند که از آن ها درخواست کردم که ماسک بزنند اما قهر کردند و با ناراحتی از مغازه خارج شدند.

مردم و بانک ها اصناف را درک کنند

مهدی امیدوار رئیس اتاق اصناف خراسان شمالی در ادامه در گفت و گو با ایسنا، گفت: اصناف درخواست دارند وقتی محدودیت ها اعمال می شود فقط آن ها شامل این محدودیت نشود و تمامی افراد ملزم به رعایت کردن پروتکل ها شوند.

وی افزود: فروشگاه های زنجیره ای فروش کالاهای اساسی همچون روغن را دارند که ۵۰ تا ۱۰۰ نفر در آن فروشگاه ها حاضر شده و ازدحام ایجاد می کنند بنابراین فقط در این محدودیت ها اصناف دیده نشود.

امیدوار ادامه داد: طی یک ماه اخیر خیلی از مردم روستایی و شهری مراسم عروسی را برگزار و کمک به انتشار ویروس کردند و باید در وهله نخست جلوی برگزاری این مراسمات غیرمجاز گرفته می شد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون خسارت های خیلی زیادی به اصناف وارد شده است، اظهارکرد: خیلی از اصناف به علت اینکه بیمه ندارند شامل تسهیلات سامانه کارا نشدند و در همین راستا درخواست شد تا وام ۱۸ درصد بدون سپرده پرداخت شود، هرچند با پرداخت آن موافقت شد اما هنوز پرداخت نشده و مهم این است که در این شرایط پرداخت شود وگرنه در سه ماه دیگر پرداخت آن فایده ای ندارد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه خیلی از سرمایه بانک های این استان از اصناف است، گفت: از بانک ها درخواست کرده ایم تا در پرداخت وام ها و یا در تمدید آن ها سخت گیری نشود اما عملا این چنین نیست.

وی خاطرنشان کرد: صنوف کیف، کفش و پوشاک در عید نتوانستند فروشی داشته باشند، طی دو هفته گذشته در بهترین ساعت فروش(ساعت۱۸) تعطیل شدند و هم اکنون نیز که برای فروش زمستانه خرید کرده بودند و باید اجناس خود را می فروختند، تعطیل هستند بنابراین از مردم درخواست داریم تا این افراد را درک و دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند و از سوی دیگر بخش هایی همچون بانک ها نیز کمی مهربانانه تر با این گروه از جامعه رفتار کنند.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

مرزبازرگان به عنوان پایلوت اجرای طرح ساماندهی سیستماتیک انتخاب شد

مرزبازرگان به عنوان پایلوت اجرای طرح ساماندهی سیستماتیک انتخاب شد
2020-12-01T14:30:08+03:30
ارومیه – مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی از انتخاب پایانه مرزی بازرگان به عنوان مرز پایلوت اجرای طرح ساماندهی سیستماتیک پایانه های مرزی کشو...

حجت الاسلام شهیدی در حرم حضرت عبدالعظیم (ع) به خاک سپرده شد

 حجت الاسلام شهیدی در حرم حضرت عبدالعظیم (ع) به خاک سپرده شد
2020-12-01T14:36:37+03:30
گروه استان ها_حجت الاسلام شهیدی در حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) تشییع و به خاک سپرده شد.

۲۹۵ مبتلای جدید طی یک روز در بیمارستانهای فارس بستری شدند

۲۹۵ مبتلای جدید طی یک روز در بیمارستانهای فارس بستری شدند
2020-12-01T14:16:46+03:30
شیراز - معاون درمان علوم پزشکی شیراز گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۹۵ مبتلای جدید در بیمارستانهای استان بستری و ۳۲ نفر نیز جان باختند.

مردم گرگان ترور دکتر فخری‌زاده را محکوم کردند/انتقام سخت از عاملان این جنایت گرفته شود

 مردم گرگان ترور دکتر فخری‌زاده را محکوم کردند/انتقام سخت از عاملان این جنایت گرفته شود
2020-12-01T14:23:21+03:30
گروه استان‌ها- جمعی از مردم گرگان با حضور در یادمان شهدای گمنام این شهر ضمن محکوم کردن ترور دکتر فخری‌زاده، از مسئولان خواستند تا انتقام سختی از عاملان این ...

هیولایی که از بیمارستان در شرایط کرونایی برای خود ساخته ایم

هیولایی که از بیمارستان در شرایط کرونایی برای خود ساخته ایم
2020-12-01T13:53:23+03:30
چند وقتی است که تمامی خبرها و زندگی روزمره مردم تحت‌الشعاع بیماری کرونا قرار گرفته و در میان انبوه مطالب، روایت بهبودیافتن مبتلایان و تجربه آنها برای عبور از...

اتصال همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور تا پایان سال به اینترنت

اتصال همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور تا پایان سال به اینترنت
2020-12-01T13:50:07+03:30
زنجان-وزیر ارتباطات گفت: از تمام ظرفیت‌ها برای رفع برخی کاستی های اینترنت در استان‌ها استفاده می‌شود و همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور تا پایان سال تحت پوش...

ردیابی هوشمند مبتلایان به کرونا/ فقط ۲۰ درصد قرنطینه را رعایت کردند

ردیابی هوشمند مبتلایان به کرونا/ فقط ۲۰ درصد قرنطینه را رعایت کردند
2020-12-01T13:23:24+03:30
تهران- فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران با اشاره به ردیابی هوشمند مبتلایان به کرونا در طرح بسیج محله محور استان تهران، گفت: این ردیابی نشان داد که فقط ۲...

مردم گرگان ترور شهید «محسن فخری زاده» را محکوم کردند

مردم گرگان ترور شهید «محسن فخری زاده» را محکوم کردند
2020-12-01T13:10:10+03:30
گرگان- جمعی از دانشجویان و مردم انقلابی گرگان ترور دانشمند هسته ای و دفاعی کشور را محکوم کردند.

جریمه ۷۳۳ میلیون ریالی به دلیل قاچاق لوازم آشپزخانه

جریمه ۷۳۳ میلیون ریالی به دلیل قاچاق لوازم آشپزخانه
2020-12-01T12:56:44+03:30
قم- مدیرکل تعزیرات حکومتی استان قم گفت: در بازرسی از یک دستگاه تاکسی سمند مقادیر زیادی لوازم آشپزخانه قاچاق کشف شد که متهم به پرداخت مبلغ ۷۳۳ میلیون ریال جزا...

تعطیلی «آزمایش ازدواج» در بجنورد به بهانه کرونا؛ گام تلخی که سرعت ازدواج را باز هم کاهش می‌دهد

 تعطیلی «آزمایش ازدواج» در بجنورد به بهانه کرونا؛ گام تلخی که سرعت ازدواج را باز هم کاهش می‌دهد
2020-12-01T13:03:20+03:30
گروه استان‌ها-بنا بر اعلام دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با توجه به قرمز بودن وضعیت شیوع کرونا در بجنورد٬ تا اطلاع بعدی آزمایش ازدواج در آزمایشگاه مرکز به...

جمع‌آوری ۴۸۰لاشه پرنده از تالاب "میقان" اراک/ شیوع آنفلوآنزای پرندگان در واحدهای صنعتی و طیور روستایی صحت ندارد

 جمع‌آوری ۴۸۰لاشه پرنده از تالاب "میقان" اراک/ شیوع آنفلوآنزای پرندگان در واحدهای صنعتی و طیور روستایی صحت ندارد
2020-12-01T13:03:20+03:30
گروه استان‌ها ــ مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: تا روز گذشته ۴۸۰قطعه لاشه پرنده که بر اثر ابتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تلف شده‌اند جمع‌آو...

زمینخواری مشکلی بزرگ در مازندران است

زمینخواری مشکلی بزرگ در مازندران است
2020-12-01T12:43:25+03:30
ساری- دادستان مرکز مازندران زمینخواری را چالش و مشکل مهم فراروی اراضی ملی و منابع طبیعی در استان یاد کرد.

تربیت دانشمندانی نظیر شهید فخری زاده برای پیشرفت کشور کارساز است

تربیت دانشمندانی نظیر شهید فخری زاده برای پیشرفت کشور کارساز است
2020-12-01T12:43:25+03:30
ساری- نماینده ولی فقیه در مازندران با تسلیت شهادت محسن فخری زاده، گفت: تربیت و پرورش چنین نخبگانی برای پیشرفت و رشد کشور بسیار کارساز است.

توصیه‌های تغذیه‌ای برای کودکان و نوجوانان در دوران کرونایی

توصیه‌های تغذیه‌ای برای کودکان و نوجوانان در دوران کرونایی
2020-12-01T12:33:36+03:30
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان و متخصص تغذیه گفت: تقویت سیستم ایمنی بدن، پیشگیری و کنترل اضافه وزن و چاقی در دوران کرونا نیاز به سه اصل «رعایت اصول ک...

تمهیدات زمستانی برای ادامه احداث پل قدس

تمهیدات زمستانی برای ادامه احداث پل قدس
2020-12-01T12:33:35+03:30
شهردار اردبیل از تمهیدات زمستانی برای ادامه احداث پل قدس در اردبیل خبر داد.

قرق‌های اختصاصی یزد میزبان ۲۰ گردشگر خارجی

قرق‌های اختصاصی یزد میزبان ۲۰ گردشگر خارجی
2020-12-01T12:33:34+03:30
مدیر کل محیط زیست استان یزد، توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری با حضور ۲۰ گردشگر خارجی در سال گذشته را از دستاوردهای محیط زیست این استان در حوزه قرق‌های اختصاصی ...

فعلا خبری از افزایش کرایه تاکسی در کرمان نیست

فعلا خبری از افزایش کرایه تاکسی در کرمان نیست
2020-12-01T12:33:34+03:30
مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری کرمان گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی رانندگان ابلاغ نرخ جدید برای دوران کرونا بود که البته تاکنون سازمان حمل و نقل ...

روحیه مردم انقلابی با ترور فخری‌زاده‌ها تضعیف نمی‌شود

روحیه مردم انقلابی با ترور فخری‌زاده‌ها تضعیف نمی‌شود
2020-12-01T12:33:33+03:30
فرمانده سپاه انصارالمهدی (عج) استان زنجان گفت: اقدامات تروریستی نه تنها در عزم و اراده ملت بزرگ ایران اسلامی و جامعه علمی کشور خللی وارد نخواهد کرد، بلکه موج...

بعد از محدودیت‌ها شور مهمانی مردم را فرانگیرد/ به شدت نگران شب یلدا هستیم

بعد از محدودیت‌ها شور مهمانی مردم را فرانگیرد/ به شدت نگران شب یلدا هستیم
2020-12-01T12:33:33+03:30
رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: بعد از کاهش و لغو محدودیت‌های مردم شور نگیرند و به مانند قبل عمل کنند.

محدودیتهای کرونایی تا چه اندازه در اصفهان کارساز شد؟

محدودیتهای کرونایی تا چه اندازه در اصفهان کارساز شد؟
2020-12-01T12:33:32+03:30
ساعت ۷ صبح یک روز پاییزی در اصفهان، اگرچه معابر و خیابان های سطح شهر نسبت به دو هفته قبل کمی خلوت تر شده، اما رفت و آمد شهروندان در معابر و خیابان های شهر هم...

اچ آی وی مثبت‌ها به کرونا مبتلا می‌شوند؟

اچ آی وی مثبت‌ها به کرونا مبتلا می‌شوند؟
2020-12-01T12:33:31+03:30
کارشناس ایدز مرکز بهداشت گلستان با بیان اینکه تاکنون در استان هیچ موردی از ابتلای مبتلایان ویروس HIV به کرونا نداشتیم، گفت: درمان‌هایی که برای بیماران مبتلا ...

کرمانشاه فعلا از آنفلوآنزای پرندگان پاک است

کرمانشاه فعلا از آنفلوآنزای پرندگان پاک است
2020-12-01T12:33:31+03:30
معاون نظارت و پایش محیط زیست استان کرمانشاه با بیان اینکه تاکنون موردی از آنفلوآنزای پرندگان در طیور وحشی کرمانشاه مشاهده نشده، از مردم خواست برای رعایت اصول...

وطن دوستی میراث جنبش کوچک جنگلی است

وطن دوستی میراث جنبش کوچک جنگلی است
2020-12-01T12:33:30+03:30
یک جامعه شناس، جنبش جنگل را غیر قابل مصادره دانست و خاطرنشان کرد: میراث میرزا وطن دوستی است، زیرا مرحوم کوچک جنگلی ایران خواه و ایران دوست بود و نسبت به همه ...

انواع درد می‌تواند نشانه‌ی کرونا باشد

انواع درد می‌تواند نشانه‌ی کرونا باشد
2020-12-01T12:33:30+03:30
یک فوق تخصص کنترل و درمان درد گفت: انواع دردها نظیر سردردهای شدید و دردهای عضلانی اسکلتی مانند کمر درد و دردهای مربوط به اندام‌ها می‌تواند نشانه‌های ابتلای ا...

احتمال ابتلا به کووید-۱۹ در باشگاه ورزشی اندک است

احتمال ابتلا به کووید-۱۹ در باشگاه ورزشی اندک است
2020-12-01T12:33:29+03:30
نتایج تحقیق جدید نشان می‌دهد: بعید است که فرد در زمان ورزش در باشگاه ورزشی به کووید-۱۹ مبتلا شود.

ارتقای عزت نفس سالمندان با استفاده از تجربیات آن‌ها

ارتقای عزت نفس سالمندان با استفاده از تجربیات آن‌ها
2020-12-01T12:33:28+03:30
معاون امور توانبخشی اداره‌کل بهزیستی استان زنجان گفت: نگه‌داری سالمندان در خانواده نقش مهمی در ارتقای سلامتی آن‌ها دارد.

از زمان شیوع کرونا، هر ۱۱ ساعت یک نفر در خراسان جنوبی می‌میرد

از زمان شیوع کرونا، هر ۱۱ ساعت یک نفر در خراسان جنوبی می‌میرد
2020-12-01T12:33:27+03:30
دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا ویروس در خراسان جنوبی اظهار کرد: ۲۸۹ روز از ابتدای شیوع کرونا در استان گذشته است و  به طور میانگین در هر ۱۱ ساعت یک ...

"الکل" با پوستِ دست چه می‌کند؟

"الکل" با پوستِ دست چه می‌کند؟
2020-12-01T12:33:26+03:30
یک متخصص پوست و مو معتقد است، استفاده بیش از حد از الکل می تواند موجب تشدید خشکی پوست و بروز اگزما شود.

ترخیص ۲۳ هزار و ۳۶۶ بیمار مبتلا به کرونا از بیمارستان‌های البرز

ترخیص ۲۳ هزار و ۳۶۶ بیمار مبتلا به کرونا از بیمارستان‌های البرز
2020-12-01T12:33:26+03:30
رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته ۹ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و مجموع جان باختگان این بیماری در استان به  ۲۳۱۷ نفر...

تعداد شهرهای قرمز کرونایی گلستان افزایش یافت

تعداد شهرهای قرمز کرونایی گلستان افزایش یافت
2020-12-01T12:33:25+03:30
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: تعداد شهرهای با وضعیت قرمز از نظر شیوع کرونا در استان از ۴ به ۹ شهر افزایش یافت.