میرنیوز

آسیب‌های اجتماعی چالشی چند وجهی/ باز شدن پنجره امید در شیراز

آسیب‌های اجتماعی چالشی چند وجهی/ باز شدن پنجره امید در شیراز 2020-11-22T12:20:15+03:30

از طرفی کارشناسان معتقد هستند که میزان بروز و شیوع آسیب‌های اجتماعی که گروه زیادی از رفتارها در جوامع انسانی را شامل می‌شود، می‌تواند برآیندی از وضعیت سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی یک جامعه، لذا توجه به این آسیب‌ها و تلاشی دانش‌محور و تاثیرگذار برای کاهش و حذف آن، یک ضرورت غیرقابل چشم پوشی است.

امروز دامنه بروز و شیوع آسیب‌های اجتماعی از جوامع بزرگ شهری به شهرهای کوچک و حتی روستاها نیز کشیده شده است به طوریکه هر روز می‌توان اخباری در مورد وقوع پدیده‌هایی نظیر اعتیاد، طلاق و ... در جوامع مختلف، بدون در نظر گرفتن شاخص جمعیت، بود.

اگرچه آمارهای شفاف و دقیق از میزان ابتلای جامعه به آسیب‌های اجتماعی، در دست نیست و معمولا دستگاه‌های مسئول، در برابر ارائه آمارها مقاومت نشان می‌دهند، اما باید قبول کرد که داده‌های آماری مناسب و دقیق نیز برای ارائه برآیندی با کمترین درصد خطا، نیز در ایران وجود ندارد.

آگاهان اعتقاد دارند که حضور متکدیان، خیابان‌گردها، کارتن‌خواب‌ها، معتادان متجاهر و .... در نقاط مختلف شهری خصوصا کلانشهرهایی نظیر شیراز، گواهی بر ناکارآمدی اقداماتی است که شمار آنها طی سال‌های گذشته زیاد اما تاثیرگذاری اندک بوده است.

صاحبنظران معتقد هستند که برای برنامه‌ریزی دقیق در مسیر حل یک مسئله، ابتدا باید چالش آن مسئله را پذیرفت و برآیند آماری نسبتا دقیقی از وضعیت بروز و شیوع آن در جامعه داشت؛ این موضوع را امروز که جامعه با بلای کرونا درگیر شده است، به خوبی می‌توان دریافت که اگر مسئله مخاطرات یک بیماری را نپذیریم و سعی در دست یابی به آماری دقیق از وضعیت موجود نداشته باشیم، به حتم نمی‌توانیم ابعاد مشکل را ارزیابی و برای حل آن برنامه ریزی کنیم.

به گزارش ایسنا، اگرچه طی سه دهه گذشته، اعتبارات کلان و اقدامات گسترده‌ای در حوزه آسیب‌های اجتماعی تدوین و اجرا شده است اما نمی‌توان به تاثیرگذاری همه آنها باور داشت چرا که در موضوعی نظیر اعتیاد، شاهد افزایش شمار معتادان متجاهر، چند وجهی و زنانه شدن اعتیاد و ... هستیم.

این موضوع در دیگر مباحث مانند فقر، حاشیه نشینی، طلاق و ... هم نمود و بروزی مشابه داشته است؛ به طوریکه بسیاری از کلانشهرها نظیر شیراز، به اجبار زیر بار مسئولیت قانونی بخش‌های حاشیه شهری و سکونتگاه‌های غیررسمی رفته‌اند و بعضی از این بخش‌ها را جزو نقاط شهری مصوب کرده‌اند.

غفلت نسبت به آسیب‌های اجتماعی

معاون اجتماعی سپاه فجر استان فارس با بیان اینکه آسیب‌های اجتماعی از موضوعات مغفول مانده جامعه است، از احصاء خلاءهای این حوزه خبر داد و تاکید کرد که مباحث مرتبط با اعتیاد، تحکیم بنیان خانواده، حاشیه‌نشینی و ... از آسیب‌های مهم جامعه است.

سرهنگ محمدجعفر دوستدار با یادآوری اینکه معاونت اجتماعی سپاه، بخشی نوپاست که ۲ سال قبل فعال شده است، گفت: برنامه‌های کارآمد باید طراحی و همت تلاش در حوزه‌های مختلف به سمت کاهش و توقف آسیب‌های اجتماعی سوق پیدا کند.

او با بیان اینکه از ابتدای راه اندازی معاونت اجتماعی سپاه، موضوع احصاء خلاءهای موجود در مسیر رفع آسیب‌های اجتماعی مد نظر بوده است، گفت: حوزه آسیب‌های اجتماعی فاقد متولی مشخصی بوده و با وجود آنکه اقدامات و تلاش‌هایی انجام شده اما موفقیت‌ها چشمگیر نبوده است.

دوستدار با تصریح اینکه تلاش معاونت اجتماعی با هدف تسهیلگری در حوزه آسیب‌هاست نه تصدیگری امور، گفت: در موضوع زنان معتاد متجاهر به عنوان آسیبی که روند افزایشی داشته، در فارس فاقد مرکز ماده ۱۶ هستیم؛ اکنون یک مجموعه خصوصی ورود کرده و معاونت اجتماعی سپاه هم به عنوان تسهیلگر و حمایت کننده، حضور دارد.

محله محوری برای رفع آسیب‌های اجتماعی

او رویکرد این معاونت را تمرکز کار بر محله محوری و ناظر بر حل مسئله دانست و گفت: باید تلاش کنیم تا هسته‌های بالقوه، بالفعل شده و روند فعالیتها تسهیل شود؛ محله ها خودکفا شده و راسا اقدامات را دنبال کنند، در موضوع آسیبهای اجتماعی با کادر اداری نمی‌توان مقابله جدی و تاثیرگذاری داشت.

معاون اجتماعی سپاه فجر فارس هم قبول دارد که تاکنون در ارائه آمار، تهیه و تدوین اقلام فرهنگی با هدف ارتقاء آگاهی‌های جامعه، انجام فعالیت‌های فراگیر برای یک جامعه هدف بزرگ و صرف اعتبارات در مسیر پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی، کاهلی داشته‌ایم.

دوستدار در عین حال ورود گروه‌های مردم‌نهاد به این مبحث را تاثیرگذار دانست و تاکید کرد که معاونت اجتماعی سپاه، با رویکرد تسهیلگری، با اقداماتی که تاثیرگذاری آن قابل قبول باشد، همراهی خواهد کرد.

معاون اجتماعی سپاه فجر فارس، جشنواره "کاج" را اولین قدم در مسیر جلب نظر هنرمندان و فرهنگوران برای تولید محتواهای موثر در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی دانست و ابراز امیدواری کرد که در آینده شاهد برداشته شدن گام‌های بلندتری باشیم.

دوستدار با قبول اینکه بیان نشدن آمارهای واقعی از میزان اعتیاد در جامعه، خود یک آسیب بوده و در مسیر برنامه‌ریزی برای پیشگیری از اعتیاد تاثیرگذار است، گفت: تلاش‌های فراوانی را در حوزه اعتیاد انجام داده‌ایم و قطعا نسبت به سایر جوامع، این تلاش‌ها بسیار گسترده و مداوم بوده است.

او ادامه داد: آنچه که در اولویت قرار نداشته، پیشگیری از بروز آسیب اجتماعی بوده است؛ ما همه تمرکز را بر درمان گذاشته‌ایم، حال آنکه آمارها نشان می‌دهد درصد کمی از کسانیکه به دام اعتیاد می‌افتند، پاک شده و به اعتیاد باز نمی‌گردند.

دوستدار، یکی از راهکارها را حمایت از ایجاد کنندگان زمینه مهارت افزایی و ایجاد اشتغال برای معتادان درمان شده یا در حال درمان دانست و گفت: یکی از مسائل مهم که باید مد نظر قرار گیرد، زنان معتاد است؛ باید با واقعیت‌ها به درستی مواجه شد.

معاون اجتماعی سپاه فجر فارس، آمار اعتیاد در جامعه کارگری فارس را هم بالا دانست و با بیان اینکه فارس در این زمینه استان دوم کشور محسوب می‌شود، گفت: موضوع پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی باید از سوی تصمیم‌سازان و بودجه ریزان هم مد نظر قرار گرفته و اعتبارات متناسب به وضعیت هر استان پیش‌بینی شود.

به گزارش ایسنا، طی ماه‌های گذشته، افزایش شمار معتادان متجاهر و کارتن‌خوابها در نقاط مختلف شیراز خصوص بخشی از بافت تاریخی این شهر، در قالب گزارش‌های تصویری و خبری، منعکس شده است؛ اگرچه واکنش‌ها به این گزارش‌ها بعضا طرح کننده ادعای بزرگنمایی کردن بوده اما اکثر مخاطبان، پیگیری رفع آسیب‌های اجتماعی از چهره شهر را یک مطالبه شهروندی مهم می‌دانند.

یکی از شهروندان ساکن در بافت تاریخی شیراز، تاکید دارد که رفع آسیب‌های اجتماعی از چهره این بخش از شهر، تنها به شکل موردی و مقطعی انجام شده و هیچ زمانی کارآمدی لازم را نداشته است.

او که کارمند یکی از نهادها بوده و پیگیر مسائل اجتماعی است، تاکید کرد که بارها در خصوص وجود اماکنی نظیر یک انبار ضایعات که در آن خرید و فروش اقلام ضایعاتی جمع آوری شده توسط خیابانگردها انجام می‌شود، در بخشی از این محدوده خود یک عامل مهم در بروز و گسترش آسیب‌های اجتماعی در حوزه اعتیاد و کارتن خوابی است.

این شهروند ساکن بافت تاریخی شیراز یادآور شد که از ابتدای شیوع کرونا تاکنون، حتی جمع‌آوری موردی هم انجام نشده و این منجر به افزایش شمار معتادان متجاهر و کارتن‌خوابها خصوصا در ساعات پایانی شب شده است.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز نیز اخیرا گفته است که برای انجام طرح ساماندهی معتادان متجاهر، نیازمند همکاری دستگاه‌های مختلف هستیم.

علی ناصری تاکید دارد که علاوه بر شهرداری و شورای شهر، استانداری، فرمانداری، دادگستری، بهزیستی، دانشگاه علوم پزشکی، نیروی انتظامی، اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی، شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر و اداره پیشگیری و سامان دهی آسیب دیدگان اجتماعی در این زمینه  دخلیند.

او که معتقد است طی سال‌های اخیر اقدامات خوبی در این زمینه اجرایی شده است، به اهداف و برنامه‌های طرح سامان دهی معتادان متجاهر و متکدیان شیراز اشاره و اضافه کرد: سامان دهی جامعه هدف طی چهار گام  جذب، ترک، آموزش (مهارت‌های زندگی و حرفه ای) و اشتغال انجام می‌شود.

ناصری یکی از علل اصلی موثر بر عملیاتی نشدن این طرح را، رها شدن افراد جذب شده، پس از طی یک دوره کوتاه درمانی دانست و گفت: کمبود اعتبار از علل مهم رها شدن معتادان و کارتن‌خوابهای جذب شده به مراکز نگهداری بوده است؛ اکنون با اختصاص اعتبار از سوی شهرداری، روند اجرایی سرعت می‌گیرد.

عضو شورای شیراز اعتقاد دارد که مراکز و کمپ‌های موجود در این شهر، گنجایش کافی برای جذب و نگهداری آسیب‌دیدگان اجتماعی به مدت چند ماه را دارند و با تامین اعتبار می‌توان این هدف را دنبال کرد.

او در عین حال، با اشاره به شرایط کرونایی جامعه، لزوم انجام تست از افراد جذب شده و فراهم کردن محیطی برای قرنطینه کسانیکه تست انها مثبت است را ضرورت دانست و گفت: البته در مورد به کارگیری آسیب‌دیدگان اجتماعی از سوی افراد حقیقی و حقوقی برای جمع‌آوری ضایعات و پسماندهای قابل بازیافت، ورود سازمان مدیریت پسماند شهرداری به موضوع را ضروری خواند.

به گزارش ایسنا، با باور به این موضوع که اعتیاد و خیابانگردی و تکدیگری، تنها آسیب‌های اجتماعی نیست، عطف توجه به آسیب‌های اجتماعی که نمود بیرونی کمتری داشته اما تاثیرات عمیق و مخاطره آمیزی بر اجتماع دارد، یک ضرورت محسوب می‌شود و باید در اولویت قرار گیرد.

معاون اجتماعی سپاه فجر فارس در این خصوص، افزایش سن ازدواج، طلاق خصوصا جدایی در سال‌های اول ازدواج و تغییر نگاه جامعه نسبت به این موضوع را از مسائل بسیار مهم در حوزه آسیب‌های اجتماعی دانست.

دوستدار با بیان اینکه ارتقاء آگاهی‌ها در موضوع ازدواج می‌تواند بر کاهش آمار طلاق تاثیری قابل قبول داشته باشد، برونداد فعالیت‌های مرکز "بهار نکو" را یادآور و متذکر شد: این موسسه با ارائه مشاوره و آموزش‌ به زوج‌های جوانی که دچار مشکل شده‌اند و تصمیم به جدایی دارند، در کاهش آمار طلاق تاثیری قابل توجه داشته است.

او تاکید دارد که گسترش آموزش‌ها و اقدامات مشاوره‌ای در حوزه ازدواج و روابط بین زوجین، قبل از شکل گیری ازدواج و برای جوانانی که در سن ازدواج قرار دارند، می‌تواند تاثیری شگرف در پیشگیری از بروز طلاق برجای بگذارد.

دوستدار خاطرنشان کرد که طلاق منفورترین حلال در جامعه اسلامی محسوب می‌شود و آمارهایی که از این آسیب اجتماعی وجود دارد، به هیچ عنوان شایسته یک نظام اسلامی و جامعه شیعه نیست.

معاون اجتماعی سپاه فجر فارس گفت: سال‌های پایانی دبیرستان برای دختران و سال‌های دانشجویی و خدمت مقدس سربازی برای پسران، بهترین زمان در خصوص ارائه آموزش‌های مرتبط با ازدواج و افزایش مهارت‌های فردی در این زمینه محسوب می‌شود اما تاکنون به خوبی از این زمان، استفاده نکرده‌ایم.

به گزارش ایسنا، طی ماه‌های اخیر، نشانه‌های خوبی از عقلانی‌تر شدن مواجهه با آسیب‌های اجتماعی در شیراز به چشم می‌آید؛ حرکتی که برای ایجاد تمرکز محله‌ای بر آسیب‌های اجتماعی با استفاده از ظرفیت سازمان‌ها و نهادهای مختلف، توجه جدی به مباحث اعتباری و بودجه‌ای، بهره‌گیری از توان انجمن‌ها و تشکل‌های مردم نهاد و ... امیدواری را برای کاهش تدریجی نمودهای آسیب‌های اجتماعی ایجاد کرده است.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

فعالیت ۲۷ صندوق زنان روستایی در قم/نبود بازارچه دائمی مشاغل خانگی

فعالیت ۲۷ صندوق زنان روستایی در قم/نبود بازارچه دائمی مشاغل خانگی
2020-12-03T22:16:43+03:30
قم- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: نبود بازارچه دائمی مشاغل خانگی صدمات زیادی برای استمرار اشتغال خانگی به همراه داشته که باید از طرف استان برای رفع ...

روند درمان آیت‌الله مصباح یزدی در منزل ادامه دارد؛ وضعیت عمومی آیت‌الله مساعد و تثبیت ‌شده است

 روند درمان آیت‌الله مصباح یزدی در منزل ادامه دارد؛ وضعیت عمومی آیت‌الله مساعد و تثبیت ‌شده است
2020-12-03T22:23:18+03:30
گروه استان‌ها- عضو جبهه پایداری گفت: آیت‌الله مصباح یزدی در منزل تحت مراقبت خانواده هستند و شکر خدا شرایط ایشان مساعد و تثبیت ‌شده است.

آبگرفتگی معابر و منازل بندر امام (ره) فروکش کرد

 آبگرفتگی معابر و منازل بندر امام (ره) فروکش کرد
2020-12-03T20:49:57+03:30
گروه استان‌ها- بخشدار بندر امام (ره) گفت: با تلاش و همت نیروهای اجرایی، خدمات و گروه های جهادی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران آب‌گرفتگی تمامی معابر شهر ب...

کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۴ قربانی در یزد گرفت

کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۴ قربانی در یزد گرفت
2020-12-03T20:30:00+03:30
یزدـ سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۴ نفر دیگر در استان یزد قربانی کرونا شدند.

«علی اصغر کلانتری» به تیم فوتبال فجر سپاسی شیراز بازگشت

«علی اصغر کلانتری» به تیم فوتبال فجر سپاسی شیراز بازگشت
2020-12-03T17:43:23+03:30
شیراز - علی اصغر کلانتری به عنوان سرمربی تیم فوتبال فجر شهید سپاسی شیراز معرفی شد.

افتتاح بخش ویروس شناسی آزمایشگاه بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج)

 افتتاح بخش ویروس شناسی آزمایشگاه بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج)
2020-12-03T17:49:58+03:30
بخش ویروس شناسی آزمایشگاه بالینی بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج) با حضور مسئولان دانشگاه علوم پزشکیو بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج) افتتاح شد.

بندری ثروتمند اما بدون زیرساخت؛ پرسش‌های بی‌پاسخ مردم بندر امام را چه کسی پاسخ می‌گوید؟

 بندری ثروتمند اما بدون زیرساخت؛ پرسش‌های بی‌پاسخ مردم بندر امام را چه کسی پاسخ می‌گوید؟
2020-12-03T17:49:58+03:30
گروه استان‌ها- بندر امام خمینی(ره) این روزها حال و احوال خوشی ندارد. بندری که امروزه ۷۰ درصد کالاهای اساسی را برای کل کشور تامین می‌کند حدود یک هف...

نماز جمعه این هفته در هیچ شهر استان فارس برگزار نمی شود

نماز جمعه این هفته در هیچ شهر استان فارس برگزار نمی شود
2020-12-03T17:30:02+03:30
شیراز - به دلیل وضعیت شیوع ویروس کرونا نماز جمعه این هفته در هیچکدام از شهرهای استان فارس برگزار نخواهد شد.

۱۳۱۳ کارگر آسیب دیده از کرونا در آستارا بیمه بیکاری دریافت کردند

۱۳۱۳ کارگر آسیب دیده از کرونا در آستارا بیمه بیکاری دریافت کردند
2020-12-03T17:20:00+03:30
فرماندار بندر مرزی آستارا، گفت: ۱۳۱۳ کارگر آسیب دیده از کرونا در این شهرستان، بیمه بیکاری دریافت کردند.

اولین سرمایه‌گذاری چینی‌ها در کرمانشاه تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد

اولین سرمایه‌گذاری چینی‌ها در کرمانشاه تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد
2020-12-03T17:20:00+03:30
به گفته استاندار کرمانشاه اولین سرمایه‌گذاری چینی‌ها در استان کرمانشاه تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

مجوزهای گردشگری تا پایان سال تمدید شد

مجوزهای گردشگری تا پایان سال تمدید شد
2020-12-03T17:19:59+03:30
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد از تمدید اعتبار همه مجوزهای فعالیت در حوزه گردشگری تا پایان سال جاری خبر داد.

مردم همکاری بسیارخوبی با نیروی انتظامی در اجرای محدودیت‌های کرونا دارند

مردم همکاری بسیارخوبی با نیروی انتظامی در اجرای محدودیت‌های کرونا دارند
2020-12-03T17:19:59+03:30
جانشین فرمانده نیروی انتظامی بابیان اینکه نیروی انتظامی بر اماکنی که به دلیل ویروس کرونا محدودیت دارند نظارت می‌کند تا مصوبات ستاد کرونا بخوبی اجرا شود فت: م...

ایلام نارنجی شد

ایلام نارنجی شد
2020-12-03T17:19:58+03:30
استاندار ایلام با بیان اینکه اعمال محدودیت ها در پیشگیری از ابتلا و کاهش فوتی ها نتیجه بخش بوده است، گفت: غربالگری اگر به درستی انجام شود عامل مهمی در ریشه ک...

بی سوادی مادران تاثیر مخرب‌تری از بی سوادی پدران بر سلامت فرزندان دارد

بی سوادی مادران تاثیر مخرب‌تری از بی سوادی پدران بر سلامت فرزندان دارد
2020-12-03T17:19:58+03:30
دبیر کمیته علمی کرسی سلامت و آموزش یونسکو در ایران گفت: مطالعات در ایران و جهان نشان می دهد بی سوادی مادران تاثیر مخرب تری نسبت به بی سوادی پدران بر سلامت فر...

افزایش تخت‌های میزبانی از بهبودیافتگان کرونا در خراسان رضوی به ۸۰۰۰

افزایش تخت‌های میزبانی از بهبودیافتگان کرونا در خراسان رضوی به ۸۰۰۰
2020-12-03T17:19:57+03:30
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: تعداد تخت‌های اقامتی که برای میزبانی از بهبودیافتگان کرونا اعلام‌شده بود، از ۴۶۷۳ ...

توقف خاک‌برداری پشت مسجد شیخ لطف‌الله

توقف خاک‌برداری پشت مسجد شیخ لطف‌الله
2020-12-03T17:19:57+03:30
طی روزهای گذشته فیلمی در فضای مجازی پخش شد که از حفاری در حریم درجه دو مسجد شیخ لطف‌الله خبر می‌داد و امروز، مدیر کل میراث فرهنگی اصفهان اعلام کرد که خاک‌برد...

قُلک گردشگری در روستاها

قُلک گردشگری در روستاها
2020-12-03T17:19:56+03:30
توسعه گردشگری روستایی علاوه بر ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی روستاها، منجر به پس انداز و سرمایه‌گذاری مردم محلی به عنوان ذی نفعان این حوزه می‌شود.

جان باختگان کرونا در کرمان از مرز ۲۰۰۰ نفر هم گذشت

جان باختگان کرونا در کرمان از مرز ۲۰۰۰ نفر هم گذشت
2020-12-03T17:19:56+03:30
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: با جان باختن ۲۲ نفر دیگر در ۲۴ ساعت گذشته در استان کرمان به دلیل ابتلا به ویروس کرونا، شمار جانباختگان این بیماری در سطح...

کپسول‌های اکسیژن اهدایی خیران استان سمنان به ۸۰ عدد رسید

کپسول‌های اکسیژن اهدایی خیران استان سمنان به ۸۰ عدد رسید
2020-12-03T16:49:58+03:30
سمنان- مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان سمنان بابیان اینکه مردم استان در کار خیر همواره پیش‌قدم هستند، گفت: تعداد کپسول‌های اکسیژن اهدایی خیران استان به ۸۰ عدد...

خبر خوش رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز؛ روز بدون فوتی کرونایی در استان خوزستان

 خبر خوش رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز؛ روز بدون فوتی کرونایی در استان خوزستان
2020-12-03T16:43:18+03:30
گروه استان‌ها- رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: امروز پنجشنبه ۱۳ آذرماه روز بدون فوتی کرونایی را پشت سر گذاشتیم.

شیوع آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان در تالاب "میقان" به روایت تصاویر

 شیوع آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان در تالاب "میقان" به روایت تصاویر
2020-12-03T16:30:01+03:30
گروه استان‌ها ــ بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از آخرین روز آبان ماه در تالاب میقان اراک شیوع پیدا کرده است.

ریزش پل تازه افتتاح شده در خرم‌آباد؛ ماجرا چیست؟

 ریزش پل تازه افتتاح شده در خرم‌آباد؛ ماجرا چیست؟
2020-12-03T16:30:01+03:30
گروه استان‌ها- پل آیت الله کمالوند خرم‌آباد در سیل سال ۹۸ دچار تخریب و حدود یک ماه پیش پس از تعمیر افتتاح شد اما اکنون خبرها حاکی از این است که بخشی از این ...

کیفرخواست شهردار و اعضای شورای شهر زنجان صادر شد

 کیفرخواست شهردار و اعضای شورای شهر زنجان صادر شد
2020-12-03T16:30:01+03:30
گروه استان‌ها - دادستان زنجان گفت:کیفرخواست شهردار و اعضای شورای شهر زنجان صادر شد.

آیت الله نوری همدانی: دولت باید دست واسطه‌ها را قطع کند تا اجناس ارزان شود/ گرانی کمر مردم را شکسته است

 آیت الله نوری همدانی: دولت باید دست واسطه‌ها را قطع کند تا اجناس ارزان شود/ گرانی کمر مردم را شکسته است
2020-12-03T16:30:01+03:30
گروه استان ها_ مرجع تقلید شیعیان بابیان اینکه دولت باید دست واسطه‌ها را قطع کند تا اجناس ارزان شود، گفت: گرانی کمر مردم را شکسته است و مردم در مشکلات سخت مع...

رفتار دوگانه غرب عامل اصلی گسترش تروریسم در خاورمیانه است

رفتار دوگانه غرب عامل اصلی گسترش تروریسم در خاورمیانه است
2020-12-03T15:30:07+03:30
سنندج_ استاد حقوق بین الملل دانشگاه کردستان گفت: غرب در مقابل حقوق بشر و انرژی هسته ای استاندارهای دوگانه دارد و همین رفتار موجب گسترش تروریسم در منطقه شده ا...

تاکنون واکسن کرونا وارد کشور نشده است

تاکنون واکسن کرونا وارد کشور نشده است
2020-12-03T15:20:07+03:30
عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفت: تاکنون واکسنی برای کرونا ویروس وارد کشور نشده است.

 کرج هنوز در شرایط ناپایدار کرونایی است/محدودیت تردد شبانه هفته آینده ادامه دارد

 کرج هنوز در شرایط ناپایدار کرونایی است/محدودیت تردد شبانه هفته آینده ادامه دارد
2020-12-03T15:20:07+03:30
فرمانده قرارگاه مدیریت بیماری کرونا در کرج نسبت به بازگشایی‌های شتابزده و شیوع مجدد کرونا هشدار داد و گفت: موج شرایط کرونا در کرج هنوز ناپایدار است و فعالیت ...

۵ شهرستان آذربایحان‌شرقی در وضعیت زرد و مابقی در وضعیت نارنجی هستند

۵ شهرستان آذربایحان‌شرقی در وضعیت زرد و مابقی در وضعیت نارنجی هستند
2020-12-03T15:20:06+03:30
رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: با اعمال محدودیت‌ها در ۲۱ شهرستان آذربایجان شرقی، اکنون پنج شهرستان استان در وضعیت زرد و مابقی در وضعیت نارنجی قرار گرفته‌...

وارد شدن خسارت به ۵۱ مورد منزل مسکونی و خودرو در حادثه انفجار ساختمان دو طبقه

وارد شدن خسارت به ۵۱ مورد منزل مسکونی و خودرو در حادثه انفجار ساختمان دو طبقه
2020-12-03T15:20:06+03:30
رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری خرم‌آباد از وارد شدن خسارت به ۵۱ مورد منزل مسکونی و خودرو در حادثه انفجار ساختمان دو طبقه این شهر خبر داد.

فوت ۱۱ بیمار مبتلا به کرونا در البرز

فوت ۱۱ بیمار مبتلا به کرونا در البرز
2020-12-03T15:20:05+03:30
رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته ۱۱ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و مجموع جان باختگان این بیماری در استان به  ۲۳۴۶ نف...