میرنیوز

چند نکته دربارۀ «تاریخ‌نگاری محلی»

چند نکته دربارۀ «تاریخ‌نگاری محلی» 2020-11-22T12:20:11+03:30

مرتضی نورایی، عضو هیأت علمی گروه تاریخ دانشگاه اصفهان در وبیناری که به مناسبت روز اصفهان و به همت موزه عصارخانه شاهی، وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان برگزار شد، سخنش را با بیان این نکته که بیشترین حجم تحقیقات تاریخ محلی ایران در اصفهان وجود دارد، آغاز کرد و گفت: مفهوم تاریخ محلی و سابقه نگارش آن ممتد است. ما از دوره پیش از باستان و قرون نخستین اسلامی تا به امروز نگارش تاریخ محلی را داشته‌ایم و عمدتاً در دوره‌های که کانون‌های قدرت متکثر بوده، این تاریخ‌ها بیشتر ثبت و ضبط شده‌اند.

وی ادامه داد: تاریخ محلی از یک جهت یک مفهوم نسبی است چون منطقه نسبت به جهان، محلی محسوب می‌شود اما قاعدتاً در دوره معاصر وقتی به تاریخ شهری پرداخته می‌شود، نام تاریخ محلی را برای آن برمی‌گزینند.

این مدرس دانشگاه، خاطرنشان کرد که تاریخ محلی، شهرنگاری یا تاریخ اجتماعی، مجموعه مطالعات دوره معاصر را پوشش می‌دهد و با گذر زمان حتی اگر این تحقیقات درباره جامعه‌شناسی یا موضوعات دیگر باشد، دیگر به تاریخ تبدیل می‌شود.

نورایی، یادآور شد:  در عرف و سنت، تاریخ محلی به چیزی اطلاق می‌شود که زمان و مکان پیرامون روابط انسانی را نیز پوشش بدهد و بر این اساس، حتی دیده‌ها و شنیده‌های یک مورخ نیز مبنای تاریخ محلی قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه سنت تاریخ محلی نویسی مربوط به دوره‌هایی است که حکومت‌ها رقابت‌های منطقه‌ای داشته‌اند و بهار آن به زمانی برمی‌گردد که حکومت غیرمتمرکز بوده است؛ برای مثال دوره گذار ایلخانی به صفوی یا دورۀ قاجار.

عضو هیأت علمی گروه تاریخ دانشگاه اصفهان، با تأکید بر اینکه معاصریت و هم‌دوره بودن در تاریخ محلی اهمیت بسیار دارد،  به موضوع مطالعات شهری پرداخت و گفت: از اوایل قرن نوزدهم تمرکز بر روی شهر پدید آمد و رفته‌رفته معنا پیدا کرد و زوایای مختلفی مثل پژوهش‌های انسانی و محیط طبیعی و تصنعی شهر مورد توجه قرار گرفت.

نورایی ادامه داد: تغییرات از یک شرایط به شرایط دیگر در مطالعات شعری حائز اهمیت است. برای مثال با بررسی نقشه‌های توسعه شهری اصفهان در دهه ۵۰ تغییراتی که در ساختمان فیزیکی شهر و ساخت منازل تصنعی آن به وجود آمده می‌توان دریافت. از منطقه درچه تا آبشار در قدیم جنگل و چشمه بوده و رفته‌رفته این جنگل به مسکن تبدیل‌شده و روستای درچه را نیز به شهر تبدیل کرده است. بنابراین مطالعات شهری می‌تواند شامل نوع تغییرات یک شهر هم باشد.

وی با بیان اینکه کانون‌های جمعیتی نیز در بحث مطالعات شهری قابل‌توجه‌اند، افزود: برای مثال کانون جمعیت در جوی‌آباد خمینی‌شهر بیشتر است و این باعث می‌شود که در بحث نمایندگی شهر نقش مهم‌تری داشته باشد.

این پژوهشگر، دامنه وسیع مطالعات شهری را قادر به ایجاد کارآفرینی فرهنگی دانست و سپس دربارۀ نگرش عرضی چنین توضیح داد: در نگرش طولی محقق تا جایی که اطلاعات وجود داشته باشد به عقب برمی‌گردد تا مستندات تاریخی و شواهد گذشته را تا زمان حال بررسی کند اما در نگرش عرضی یا پهنانگر، یک دوره از زمان معاصر را برش می‌زند و عرضی به آن نگاه می‌کند. در واقع در نگرش عرضی است که می‌توان متخصص یک دوره خاص شد.

نورایی، گفت: در نگاه سنتی مبنای تواریخ محلی بر رقابت شهرها با یکدیگر استوار بوده اما در دوره مدرن مبنای کار استعدادیابی است تا از رهگذر این کشف، استعدادها در مسیر توسعه ملی به کار گرفته شود. برای نمونه محققان تاریخ محلی می‌توانند با پژوهش دریابند که کدام شهر یا روستای ایران کشتی گیران بهتری پرورش می‌دهد تا با تمرکز امکانات لازم در این قسمت، موفق به کسب رتبه‌های بین‌المللی بیشتری شود.

عضو هیأت علمی گروه تاریخ دانشگاه اصفهان، با بیان اینکه نگاه تاریخ محلی نگاهی فرودی است که از کوچه‌پس‌کوچه‌ها وارد می‌شود و محله به محله می‌چرخد، یادآور شد: اصفهان را تنها یک‌بار در طول می‌توان دید اما همین شهر، در عرض‌های مختلفی قابل تعریض است و نگاه از فرود، برای برنامه‌ریزی درست شهری بسیار حیاتی است.

وی در ادامه، به شرح موضوعاتی پرداخت که در حیطه تحقیقات تاریخ محلی کمتر دیده‌شده‌اند و آن‌ها را به‌این‌ترتیب بیان کرد و توضیح کوتاهی دربارۀ هر یک داد، بلکه مورد توجه علاقه‌مندان به این رشته قرار بگیرد:

مطالعات زیست‌محیطی: شامل پوشش گیاهی، غلات، کشاورزی، زلزله، فرسایش زمین و ... . این مطالعات در کشورهای خارجی توسط دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد انجام می‌شود و نتایج حاصل از آن در اختیار وزارتخانه‌ها قرار می‌گیرد. از دوره صفویه و ماقبل زمینه مطالعات زیست‌محیطی در اصفهان وجود داشته اما به‌مرور کمتر به آن پرداخته‌شده است. برای مثال یکی از درخت‌هایی که پیش‌تر مناسب زمین اصفهان بوده و اکنون نایاب است، درخت «گنجونی» است که میوه‌ای شبیه گلابی، سیب و سیبری دارد.

مطالعات اقتصادی: بانک‌ها، دادوستدها، بازار گمرک، انواع مالیات و... می‌تواند در این حوزه مورد مطالعه قرار بگیرد.

بهداشت و درمان: اغلب آمارهای شهری، یک تاریخ زنده هستند بنابراین علاقه‌مندان به تاریخ‌نگاری محلی باید آمار روزانه‌ای که برای تعداد متوفیان کرونا و ... اعلام می‌شود یک گوشه ثبت کنند. من اکنون در حال انجام این کار هستم و معتقدم که بهداشت و طب سنتی و گیاهان دارویی مناطق مختلف، اخلاق پزشکی نسل‌های مختلف، تعداد بیمارستان‌ها و ... همه می‌تواند مورد توجه تاریخ‌نگاران محلی قرار بگیرد.

مسکن: اطلاعات مربوط به مسکن برای شهرداری‌ها مهم است اما آن‌ها روی سطوح آماری خاصی متمرکز می‌شوند و تاریخ‌نگاران محلی علاوه بر این آمارها باید به مسائلی مثل چرایی تفاوت نرخ سپاهان شهر و بهارستان، مسکن ملی و مسکن مهر و ... نیز توجه داشته باشند.

جامعه‌شناسی: بررسی کارتن‌خوابی در محلات، نابرابری اجتماعی، حاشیه‌نشینی، نوع حیات مردم و مسائلی ازاین‌دست که نقش مهمی در تغییرات دارند می‌تواند زیرمجموعه تاریخ‌نگاری محلی با موضوع جامعه‌شناسی قرار بگیرد.

ترافیک شهری: تاکنون مقالات خوبی دربارۀ استحاله سنتی به مدرن نوشته‌شده اما بعضی مکان‌ها مثل چهارباغ در تحقیقات خیلی دیده‌شده‌اند و برخی مناطق دیگر نه. شناخت ترکیب اجتماعی شهر اصفهان منوط به کسب شناخت محلی است و از رهگذر همین تحقیق‌ها می‌توان دریافت که مهاجرت چگونه جمعیت و فرهنگ یک شهر را عوض می‌کند.

نظام اداری: ادارات مختلفی درگیر حیات شهری هستند که باید به آن‌ها وارد شهر و چارت سازمانی و شهری‌شان را بررسی کرد.

ارزش‌های شهری: برای اهمیت این حوزه یک مثال می‌زنم. وجوه فرهنگی شهر خصوصاً در دوره پهلوی اول به دوم، پیوسته در تعارض بین ‌شهری و روستایی بود و بعد از انقلاب کفه به نفع روستا پایین رفت اما به این توجه نشد که شهر و روستا هر یک ارزش‌هایی دارد که باید در جای خود پاس داشته شود. ارزش‌های یک انسان شهری با انسان غیر شهری متفاوت است؛ برای مثال نگاهشان به زن، قومیت، پوشش و ... . در این تحقیقات می‌توان متوجه شد که برخی خانم‌های شهری باید پیکره یکدست فرهنگی داشته باشند، درحالی‌که در شهرهای ما چنین نیست و به همین خاطر احتمال تصادف اجتماعی فراوان است.

معیشت و تغذیه: این بحث به تحقیقات جالب و ماندگاری منتهی می‌شود. برای مثال مشخص می‌کند بلوایی که برای نظام‌وظیفه ایجاد شد، سیاسی نبود، بلکه به معیشت برمی‌گشت. پسرهایی که کار می‌کردند مجبور شدند به سربازی بروند و این مسئله اعتراض خانواده‌ها را برانگیخت. چنین درکی را به‌جز غور در تاریخ محلی از کجا ممکن بود پیدا کنیم؟

مطالعات مؤسسات مدنی: این مطالعات نیز بسیار پرکار و کاربرد است. سمن‌ها و هیئت‌های مذهبی که پیکره سیاست‌گذاری شهرها تحت تأثیر آن‌هاست باید مورد مطالعه قرار بگیرند. حجم مؤسسات مدنی نمایانگر سطح مشارکت اجتماع در حیات اجتماعی است و ما به‌عنوان مورخ محلی باید در دوره‌های مختلف این مسئله را مورد توجه قرار بدهیم.

گستره جغرافیایی: گستره جغرافیایی تأثیر متقابلی در دوره‌های مختلف داشته و پیوسته در حال تحول بوده است. از مطالعات انجام‌شده در این حوزه برمی‌آیند که تحولات جمعیتی اصفهان شرقی غربی بوده و برنامه ریزان تلاش کرده‌اند آن را شمالی جنوبی کنند به این خاطر که در بستر شرقی غربی زمین‌های سبز از بین می‌رفته است. احداث شاهین‌شهر و بهارستان در محور شمالی جنوبی یک آموزه جغرافیایی تاریخی است.

برنامه ریزان جغرافیایی نیز روی مطالعات شهری تأکید دارند اما برای تاریخ‌نگار محلی جغرافیای تاریخی اهمیت دارد که یک تخصص جداگانه است.

آموزش: بحث تحول آموزش و گذار آن از سنتی به مدرن و پدید آمدن مؤسسات خصوصی تدریس نیز یک بحث مهم و قابل‌پیگیری است.

مطالعات فرهنگی: مطالعات فرهنگی از یک سو به جامعه‌شناسی متصل است و شامل تغییرات فرهنگی در آداب‌ورسوم، باورها، اقلیت‌ها و ... می‌شود. مراکز تولید و توزیع فرهنگ نیز در این مبحث مورد اهمیت است.

معماری: وجود خانه‌ها و بناهای تاریخی مختلف در اصفهان به تاریخ‌نگاران محلی کمک می‌کند که روند تحول معماری سنتی، رنگ ساختمان‌ها و ... را در دوره‌های مختلف مورد توجه قرار بدهد.

سفر: در دوره‌های مختلف سیاحان زیادی به اصفهان آمده‌اند و اصفهانی‌های زیادی نیز به خارج سفر کرده‌اند که مقایسه دستاورد فرهنگی این سفرها جالب است. تحقیق بر روی گردشگرانی که به این شهر می‌آیند می‌تواند اطلاعات مهمی را در اختیار برنامه ریزان قرار بدهد.

نورایی در پایان، خاطرنشان کرد که هر یک از این حوزه‌ها شامل زیرشاخه‌های بسیاری می‌شود و چون مطالعات آن بینارشته ای است، هر حوزه روش خاص خود را می‌طلبد اما بهتر است که از روش ترکیبی که شامل مشاهدات میدانی، مصاحبه، مطالعه و ... می‌شود، برای تحقیق دربارۀ آن‌ها استفاده کرد.

عضو هیأت علمی گروه تاریخ دانشگاه اصفهان از مدیران خواست که بودجه مناسبی برای خرید اسنادی که در خانه مردم پنهان‌شده در نظر بگیرند و این اسناد را آرشیو کنند تا مبنای کار محققان شود.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

سبقت کارخانه‌سازی در اردبیل / واحدهای تولیدی راکد یتیم شده‌اند

 سبقت کارخانه‌سازی در اردبیل / واحدهای تولیدی راکد یتیم شده‌اند
2020-12-05T12:16:46+03:30
گروه استان‌ها- این روزها سیل عظیمی از اخبار کارخانه‌سازی در اردبیل دست به دست می‌شود. غافل از اینکه واحدهای تولیدی راکد بسیاری عذر کارگران خود را خواسته‌اند.

درگیری سنگین مسلحانه پلیس ایرانشهر با قاچاقچیان / هلاکت یک سوداگر مرگ و کشف بیش از یک تن مواد مخدر

 درگیری سنگین مسلحانه پلیس ایرانشهر با قاچاقچیان / هلاکت یک سوداگر مرگ و کشف بیش از یک تن مواد مخدر
2020-12-05T12:16:45+03:30
گروه استان‌ها- فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان از کشف یک تن و ۲۰۰ کیلوگرم تریاک در پی درگیری سنگین مسلحانه پلیس سیستان و بلوچستان با قاچاقچیان خبر داد.

افراد بسیاری در سیستان و بلوچستان شناسنامه ندارند /فروش شناسنامه به اتباع افغانستانی در برخی نقاط

 افراد بسیاری در سیستان و بلوچستان شناسنامه ندارند /فروش شناسنامه به اتباع افغانستانی در برخی نقاط
2020-12-05T12:16:45+03:30
گروه استان‌ها ـ نماینده مردم جنوب بلوچستان در مجلس گفت: صحبت‌هایم درباره پدیده فروش شناسنامه مربوط به شنیده‌هایم در حوزه شمال استان بود و هیچ پدیده‌ی فروش ش...

۳۰۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد/فوت ۴۳ نفر

۳۰۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد/فوت ۴۳ نفر
2020-12-05T11:43:20+03:30
اصفهان – سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از شناسایی ۳۰۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی تحت پوشش این دانشگاه در ۲۴ ساعت اخیر خبر داد.

زنگ خطر فرسایش خاک در استان کرمانشاه به صدا در آمده است/ مسئولان امنیت غذایی کشور را جدی بگیرند

 زنگ خطر فرسایش خاک در استان کرمانشاه به صدا در آمده است/ مسئولان امنیت غذایی کشور را جدی بگیرند
2020-12-05T11:50:07+03:30
گروه استان‌ها- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه گفت: زنگ خطر فرسایش خاک به صدا در آمده و دولت باید لایحه خاک را جدی بگیرد.

معاون وزیر آموزش و پرورش: ساخت مدارس قلعه‌گنج از فردا جدی پیگیری می‌شود

 معاون وزیر آموزش و پرورش: ساخت مدارس قلعه‌گنج از فردا جدی پیگیری می‌شود
2020-12-05T11:50:07+03:30
گروه استان‌ها- رئیس سازمان نوسازی مدارس بر عملیاتی شدن احداث ۱۶ مدرسه در قلعه‌گنج استان کرمان طی تفاهمنامه نوسازی مدارس استان با بنیاد مستضعفان تأکید کرد و ...

پای قانون بر گلوگاه متصرفان بیت‌المال در مشهد/۱۵ هکتار زمین کشاورزی تغییر کاربری شده آزاد شد

 پای قانون بر گلوگاه متصرفان بیت‌المال در مشهد/۱۵ هکتار زمین کشاورزی تغییر کاربری شده آزاد شد
2020-12-05T11:50:07+03:30
گروه استان‌ها- رفع تصرف و آزادسازی اراضی کشاورزی در مشهد اقدامی است که به جدیت در دستور کار قرار دارد.

تاکید تولیت آستان قدس رضوی بر پاسخگویی شفاف به زائران و مجاوران / قدرشناسی از احساس مسئولیت زائران

 تاکید تولیت آستان قدس رضوی بر پاسخگویی شفاف به زائران و مجاوران / قدرشناسی از احساس مسئولیت زائران
2020-12-05T11:50:07+03:30
گروه استان‌ها ـ فرصت گفت‌وگوی مستقیم با مدیران آستان قدس همان چیزی است که گاهی تقاضای برخی زائران آقا بود تا حرف‌هایشان را به گوش آن‌ها برسانند و اگر گله و ...

شرایط مازندران عادی نشده است

شرایط مازندران عادی نشده است
2020-12-05T11:30:03+03:30
ساری- استاندار مازندران با اشاره به کاهش شیوع کرونا در استان گفت: این به منزله عادی شدن شرایط استان نیست.

قانون دخالت محیط زیست در فعالیت‌های معدنی را محدود کرده است

قانون دخالت محیط زیست در فعالیت‌های معدنی را محدود کرده است
2020-12-05T11:06:45+03:30
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس گفت: اصلاح قانون معادن در سال ۹۰ و تصویب قانون اصلاح قانون معادن و مصوب نشدن آیین نامه‌های حفاظت خاک، دخالت محیط زیست در فعالیت‌ه...

تا آخر این مبارزه ایستاده ایم

تا آخر این مبارزه ایستاده ایم
2020-12-05T11:06:45+03:30
ما تلاش می کنیم به مردم کمک کنیم؛ ولی گاهی در محیط‌هایی که برای امدادرسانی می‌رویم مردم با استرس و ترس با ما برخورد می کنند، درحالی که هنوز افرادی در جامعه م...

کرونا در کمین دورهمی های بلندترین شب سال

کرونا در کمین دورهمی های بلندترین شب سال
2020-12-05T11:06:44+03:30
۱۰ روز مانده به بلندترین شب سال تب و تابی در میان برخی از اقوام این استان برپا می شود.

چگونه از ایمنی واکسن‌های جدید کووید-۱۹ مطمئن شویم؟

چگونه از ایمنی واکسن‌های جدید کووید-۱۹ مطمئن شویم؟
2020-12-05T11:06:44+03:30
دو واکسن کووید-۱۹ در آستانه تایید در ایالات‌متحده هستند، شرکت‌های داروسازی اعلام کردند که طی چند هفته، میلیون‌ها دوز برای متقاضیان در دسترس خواهد بود.

گمرک بیله سوار همچنان به روی مسافران بسته است

گمرک بیله سوار همچنان به روی مسافران بسته است
2020-12-05T10:53:36+03:30
فرماندار بیله سوار گفت: پایانه مرزی و گمرک بیله سوار صرفا برای ترانزیت کالا فعال است و منع تردد ممسافربین دوکشور همچنان پابرجاست.

زمان تشخیص کرونا در هرمزگان به کمتر از نیم ساعت رسید

زمان تشخیص کرونا در هرمزگان به کمتر از نیم ساعت رسید
2020-12-05T10:53:35+03:30
رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: در شبانه روز گذشته دو بیمار کرونایی در استان جان باختند و شمار جان باختگان به ۹۲۳ نفر افزایش یافت.

ناظران سلامت زنجان در مسیر مبارزه با کرونا

ناظران سلامت زنجان در مسیر مبارزه با کرونا
2020-12-05T10:53:35+03:30
سرپرست جمعیت هلال‌احمر استان زنجان از اجرای طرح ناظران سلامت با مشارکت ۱۸۰ نفر از جوانان و داوطلبان هلال‌احمر این استان خبر داد.

جزییات محدودیت‌های کرونایی یک هفته‌ای در استان اردبیل

جزییات محدودیت‌های کرونایی یک هفته‌ای در استان اردبیل
2020-12-05T10:53:34+03:30
ستاد مقابله با کرونای استان اردبیل جزییات تداوم محدودیت‌های کرونایی یک هفته‌ای در این استان را اعلام کرد که بر اساس تصمیم این ستاد، محدودیت‌های اعلامی از شنب...

فوتی‌های "کرونا" در کرمانشاه از مرز 1300 نفر گذشت

فوتی‌های "کرونا" در کرمانشاه از مرز 1300 نفر گذشت
2020-12-05T10:53:34+03:30
رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از افزایش فوتی های کرونا در استان به بیش از 1300 نفر خبر داد.

دغدغه بیماران متابولیکی و روزهای کرونایی

دغدغه بیماران متابولیکی و روزهای کرونایی
2020-12-05T10:53:33+03:30
مدیرعامل موسسه خیریه حمایت از بیماران مادرزادی و ارثی (متابولیک) استان زنجان گفت: با توجه به سیستم ایمنی ضعیفی که این بیماران دارند و قرار گرفتن آنها در محیط...

آماده‌باش ۳۵ راهدارخانه خوزستان در پی هشدار بارندگی

آماده‌باش ۳۵ راهدارخانه خوزستان در پی هشدار بارندگی
2020-12-05T10:53:33+03:30
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان از آماده‌باش ۳۵ راهدارخانه استان در پی هشدار بارندگی خبر داد.

لزوم استفاده از ظرفیت آموزش مجازی در پژوهش

لزوم استفاده از ظرفیت آموزش مجازی در پژوهش
2020-12-05T10:53:32+03:30
دانشمند دو درصد برتر جهان با بیان اینکه باید از مزایای آموزش مجازی همچون تقویت قابلیت نسبی یادگیری مستقل و مطالعه فردی برای انجام امور پژوهشی استفاده کرد، گف...

جولان خودروها در خیابان‌های خلوت گلستان

جولان خودروها در خیابان‌های خلوت گلستان
2020-12-05T10:53:30+03:30
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی گلستان گفت که از زمان آغاز محدودیت‌های کرونایی، ترددها حدود ۴۰ درصد کم شده اما تعداد تصادفات نسبت به قبل تغییری نکرده است.

به تعلیق درآمدن فعالیت ۵ تن از مدیران و کارمندان شهرداری زنجان

به تعلیق درآمدن فعالیت ۵ تن از مدیران و کارمندان شهرداری زنجان
2020-12-05T10:53:29+03:30
شهردار زنجان با اشاره به صدور کیفرخواست برای ۵ تن از کارمندان و مدیران شهرداری، گفت: با همه توان در تلاش برای سالم‌سازی فضای کاری هستیم.

مدیریت بحران استان قزوین آماده باش است

مدیریت بحران استان قزوین آماده باش است
2020-12-05T10:53:29+03:30
مدیرکل مدیریت بحران استانداری قزوین گفت: استان قزوین تا ظهر دوشنبه ۱۷ آذر تحت تأثیر سامانه بارشی همراه با برف و باران قرار دارد. گروه‌های نمک‌پاشی و برف‌روب...

کشتی ایران برای مقابله با کرونا هیچ خلاقیتی نداشت

کشتی ایران برای مقابله با کرونا هیچ خلاقیتی نداشت
2020-12-05T10:53:28+03:30
سرمربی سابق تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان گفت: کشتی ایران از زمان شیوع کرونا فرصت سوزی کرده و هیچ خلاقیتی در این خصوص نداشته‌است.

پلمب یک واحد صنفی در کرمانشاه که از "مانکن" زنده بانوان استفاده کرده بود

پلمب یک واحد صنفی در کرمانشاه که از "مانکن" زنده بانوان استفاده کرده بود
2020-12-05T10:53:27+03:30
رئیس پلیس امنیت عمومی استان کرمانشاه از پلمب یک واحد صنفی خبر داد که اقدام به انتشار تصویر و فیلم هایی مبنی بر استفاده از بانوان بعنوان مانکن زنده در صفحه ای...

فعالیت بدنی در زمان ابتلا به کرونا باعث پیشرفت بیماری می‌شود

فعالیت بدنی در زمان ابتلا به کرونا باعث پیشرفت بیماری می‌شود
2020-12-05T10:53:26+03:30
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: فعالیت بدنی در زمان ابتلا به کرونا باعث پیشرفت هرچه بیشتر بیماری می‌شود.

مازندران تا ۱۵ سال آینده آب ندارد/ جایگاه خدمات کشاورزی تنزل یافت

 مازندران تا ۱۵ سال آینده آب ندارد/ جایگاه خدمات کشاورزی تنزل یافت
2020-12-05T10:56:48+03:30
گروه استان‌ها – رئیس خانه کشاورز مرکز مازندران با اشاره به اینکه جنگ آینده استان‌های شمالی ایران، بحران آب است، گفت: مازندران تا ۱۵ سال آینده آب ندارد.

پدیده جدیدی به نام «فروش اجباری» کالا؛ آیا نظارتی بر آشفته بازار خراسان شمالی وجود دارد؟

 پدیده جدیدی به نام «فروش اجباری» کالا؛ آیا نظارتی بر آشفته بازار خراسان شمالی وجود دارد؟
2020-12-05T10:56:48+03:30
گروه استان‌ها- این روزها علاوه بر گرانی بیش از حد برخی کالاها٬ مردم مجبورند برای خرید کالاهای اساسی هم‌چون روغن٬ چند کالای بی مصرف دیگر را نیز در سبد خرید ق...

"کرونا" از چشم و گوش وارد بدن می‌شود؟

"کرونا" از چشم و گوش وارد بدن می‌شود؟
2020-12-05T10:40:01+03:30
یک متخصص بیماریهای عفونی با بیان اینکه راه های مختلفی برای ورود کرونا به بدن وجود دارد، گفت: یکی از این راه‌ها از طریق مخاط چشم است.