میرنیوز

بحران جنگل‌خواری و کوه‌خواری در شمال ایران/جنگل‌ها قربانی عده‌ای خوش‌نشین‌ شده‌اند‌/تیشه‌های زور بی‌رحمانه بر دل کوه‌ها فرود می‌آیند

 بحران جنگل‌خواری و کوه‌خواری در شمال ایران/جنگل‌ها قربانی عده‌ای خوش‌نشین‌ شده‌اند‌/تیشه‌های زور بی‌رحمانه بر دل کوه‌ها فرود می‌آیند 2020-11-22T08:10:05+03:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مازندران، منابع طبیعی میراث ماندگار زمین، سزاوار حفظ و حراست هستند. کوه‌ها، جنگل‌ها، سواحل و دریا سرمایه‌های عظیمی‌ بوده که مازندران همه این مواهب را یکجا باهم دارد. ثروتی ملی که از دیرباز، توجه ویژه‌ای برای حفظ حیات آنان وجود داشت. انفال و اموال عمومی که این روزها حال چندان خوشی ندارند و منافع انسانی بلای جان این سرمایه‌های ملی شده است.

پدیده شوم کوه‌خواری و جنگل خواری در سال‌های اخیر، نبض حیات این دیار سبز را دچار اختلال کرده است. کوه‌های سر به فلک کشیده، مدتی می‌شود که جلوی چشمان همه، توسط عده‌ای سودجو درحال ناپدید شدن هستند.

جنگل، این نبض تنفس زمین، مدت‌ها است که به یکباره نقطه‌ای از آن که انسانی گذر نمی‌کند، توسط عده‌ای خاص بلعیده شده، ویلاهایی عظیم و با امکانات ، جایگزین می‌شوند. برخی معادن بلای جان کوه‌هایمان شده‌اند. با هر انفجار و لرزشی از استخراج، بخشی از کوه می‌میرد و جانی به ثروت نظام سرمایه‌داری می‌بخشد. مافیای قدرت در پس پرده این تخریب‌ها و آسیب به منابع ملی، تنها نظاره‌گر خسارتی‌ هستند که برای منافع خود، بر جان زمین وارد می‌سازند.ضعف نظارتی و گاها نبود نظارت، باعث شده میدان برای سوداگران منابع ملی خالی شود.

بهروز قبادی‌نژاد، از فعالان زیست محیطی مازندران پدیده کوه‌خواری را بحرانی در سطح کشور دانست و گفت: ما خودمان مدعی سلامت کوه هستیم که چرا بحران وجود دارد.این پدیده در تمام نقاط ایران دیده می‌شود به‌خصوص در سطح استان مازندران.

وی با اشاره به برخی نقاط آسیب دیده از این بحران، افزود: در نقاط مختلف مازندران این پدیده‌ها شیوع پیدا کرده است. از جمله ارتفاعات و مناطق کوهستانی سوادکوه، ارتفاعات تنکابن، ساری و سنگده، بهشهر  و سایر مناطق‌.چراکه خرید و فروش غلط توسط برخی بومیان منجر به تبدیل شدن جایگاه غیربومیان شده است و هیچگونه نظارتی هم دیده نمی‌شود. متاسفانه این پدیده در سوادکوه اخیرا افزایش یافته چرا که از تمام نقاط ایران ، به دلیل طبیعت بکر و زیبا، خوش نشین وارد منطقه شده‌اند. 

عضو سمن زیست محیطی هم‌اندیشان پویای حیات سبز سوادکوه، فعالیت برخی معادن را یکی دیگر از عوامل گسترش پدیده کوه‌خواری برشمرد و گفت: معادن از جمله عواملی هستند که در این مورد آسیب رسان شده‌اند. مانند معادن خطیرکوه و معادن فلورین. متاسفانه کوه، جنگل و طبیعت ما دست آویز عده‌ای خاص شده است.

وی ادامه داد: وقتی می‌خواهند به معدنی مجوز بهره‌برداری دهند، طبق قانون مراحلی دارد که باید طی شود ازجمله اینکه از کانال سازمان صمت، محیط زیست و سایر نهادها باید عبور کنند تا مجوز بگیرند. اما متاسفانه همه این مراحل با شرایط کانال‌های خاص طی می‌شود و به شخص، شرکت یا مجموعه‌ای مجوز می‌دهند اما هیچ گونه نظارتی ندارند درحالی که کوه و طبیعت باید باقی بماند.

این فعال زیست محیطی مازندران با اشاره به بحث آثار منفی معادن در تخریب کوه و منابع ملی، خاطر نشان کرد: در سال 87 همایشی در بحث ، غار قلعه اسپهبد خورشید سوادکوه داشتیم با حضور رئیس میراث و هیئت کوهنوردی استان و روسای شهرستان، حتی بخشنامه‌ای با رعایت مسائل حقوقی مبنی بر حفظ این اثر ملی منعقد شده بود تا معادن پایین دست که با انفجارهایشان آسیب وارد ساخته‌اند را جمع‌آوری کنند ولی متاسفانه معادن به روال خود پیش می‌روند و بهره‌برداری‌ها و برداشت‌های بی‌رویه ادامه یافت. در صورتی که کوه جزء منابع ملی است و باید حفظ شود.

قبادی‌نژاد، پدیده جنگل‌خواری را از دیگر بحران‌های منابع ملی و طبیعی در مازندران برشمرد و تصریح کرد: در بحث جنگل‌خواری امنیتی وجود ندارد و به راحتی به منابع ملی و طبیعی صدمه می‌زنند.امروزه حریم روستا، منابع طبیعی و جنگل دیگر معنایی ندارد. عده‌ای خاص، جلوتر از قانون عمل می‌کنند و قانون را به‌راحتی دور می‌زنند و چیزی به نام قوانین برایشان معنی ندارد چرا که پشتوانه محکمی دارند. 

وی افزود: در برخی نقاط برحسب ظاهر، برای اینکه دولت آماری داشته باشد، خانه‌هایی را تخریب می‌کنند ولی در نقاطی که در دامنه کوه یا دل جنگل با نابودی طبیعت ویلاسازی انجام می‌دهند، برخوردی نمی‌شود. متاسفانه ضعف نظارتی در بحث منابع ملی و طبیعی داریم. 

این فعال زیست محیطی با بیان اینکه درصورت اجرایی شدن قانون ، پدیده‌های کوه‌خواری و جنگل‌خواری کاهش خواهد یافت، تصریح کرد: آسیب‌های زیادی در بحث منابع ملی وجود دارد. فرزندان ما باید زندگی کنند و منابع ملی باید وجود داشته باشد اما گویا مسئولان کشوری و استانی برایشان چندان مهم نیست. اگرچه شاید عده‌ای ظاهرا بگویند که نباید این آسیب‌ها وارد شود ولی عملا عده‌ای ذینفع و ذینفوذ وجود دارند که وابسته به جریان خاصی هستند که شاهد این مسائل هستیم. وگرنه قانون خوبی داریم اما اجرا نمی‌شود. 

وی گفت: منابع ملی ثبت جهانی دارند. هرساله آمار منابع ملی را از ما می‌گیرند. چون برخی اشخاص و برخی مسئولان، منابع ملی را اِشغال می‌کنند، برای اینکه پاسخ کسری‌های خود را به آمار جهانی دهند، برای حریم روستاها محدودیت ایجاد می‌کنند. 

قبادی نژاد ادامه داد: یک روستایی که در دهه 30 ، 40 یا 50 وقتی در حریم خود که ملک شخصی‌اش بود، کشاورزی انجام می‌داد، اکنون به دلیل همان کسری‌های منابع ملی دراثر تصرف عده‌ای خاص، محدوده روستا را تغییر داده‌اند. 

وی تصریح کرد: به دلیل اینکه عده‌ای کوه‌ها و منابع ملی را غارت و چپاول می‌کنند، متاسفانه فشار روی مردم است و منابع، حریم و زمین ارثی و آبا و اجدادی‌شان و حریم روستا را محدود می‌کنند و یک روستایی محدود می‌شود اما یک غیربومی صاحب نفوذ، هرجای جنگل و دل کوه را می‌تواند غارت کند.

به گزارش تسنیم، مدتهاست که حال منابع ملی و طبیعی در مازندران چندان خوشایند نیست. جنگل‌هایمان قربانی عده‌ای از خوش نشین‌ها شده‌اند و کوه‌هایمان درحال محو شدن در پس منافع انسانی‌اند. ناگهان در عمق جنگل که حتی بومیان گذرشان هم به آنجا نخورده، درختانی می‌میرند تا ویلایی سربه فلک بکشد و خودنمایی کند درحالی که آن سوتر برای زمین‌های آبا و اجدادی بومیان، قانون به خط می‌شود و حریم تعیین می‌کند.

خوش اشتهایی برخی صاحبان معادن برای خوردن کوه، درد بی‌درمان دیگری است. تیشه‌های زور و قدرت، بی‌رحمانه بر دل کوه‌ها فرود می‌آیند و ذینفعان سرمست قدرت نمایی و ثروت اندوزی می‌شوند. گویا عده‌ای نفوذ و قدرت شان همیشه جلوتر از قانون حرکت می‌کند و به راحتی هرکجای منابع ملی راکه دست گذارند، مالک‌شان می‌شوند.

بحران کوه‌خواری ، عمر و هیبت این پدیده‌های طبیعی را تهدید می‌کند و مسلما برای آینده زمین زیان بار خواهد بود و چرخه حیات دچار تغییرات منفی جبران ناپذیر خواهد شد. نبود نظارت، ضعف بزرگ متولیان حفظ منابع ملی و طبیعی شده که در پس آن مجوزهای بدون توجیه و زیان‌بار صادر می‌کنند و گویا متولیان توان حراست از میراث زمین را ندارند.برای حفظ این منابع باید چاره‌ای عملی اندیشید و تا دیر نشده برای نجات جان زمین از شر طمع انسانی، اقداماتی انجام داد.

انتهای پیام/ 681/ ع

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

کتابخانه تخصصی تئاتر استان یزد افتتاح شد

کتابخانه تخصصی تئاتر استان یزد افتتاح شد
2020-11-30T10:26:47+03:30
کتابخانه تخصصی تئاتر استان یزد با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد به صورت مجازی افتتاح شد.

ثبت‌نام ۴۰۰۰ نفر برای طرح اقدام ملی مسکن در لرستان

ثبت‌نام ۴۰۰۰ نفر برای طرح اقدام ملی مسکن در لرستان
2020-11-30T10:26:47+03:30
مدیرکل بنیاد مسکن لرستان گفت: تاکنون ۴۰۰۰ نفر برای طرح اقدام ملی مسکن در استان ثبت‌نام کردند.

۳۱۵میلیارد ریال صرف اشتغال مددجویان بهزیستی ایلام می شود

۳۱۵میلیارد ریال صرف اشتغال مددجویان بهزیستی ایلام می شود
2020-11-30T10:26:46+03:30
رئیس اداره اشتغال، مسکن و موسسات خیریه اداره کل بهزیستی استان ایلام گفت: امسال در مجموع ۳۱۵میلیارد ریال برای اشتغال مددجویان زیر پوشش هزینه خواهد شد.

مرکز تعویض پلاک قزلحصار همچنان تعطیل است

مرکز تعویض پلاک قزلحصار همچنان تعطیل است
2020-11-30T10:26:46+03:30
رئیس پلیس راهور استان گفت: وکالتنامه‌های خرید و فروش وسیله نقلیه که تاریخ آن از اول آذر تا آخرین روز تعطیلی که از سوی ستاد ملی کرونا اعلام شود قابل تمدید است.

پیشرفت ۹۵ درصدی ساخت باند دوم و ترمینال جدید فرودگاه آیت الله هاشمی رفسنجانی کرمان

پیشرفت ۹۵ درصدی ساخت باند دوم و ترمینال جدید فرودگاه آیت الله هاشمی رفسنجانی کرمان
2020-11-30T10:26:45+03:30
مدیرکل فرودگاه‌های استان کرمان آخرین وضعیت پروژه‌های فرودگاه بین‌المللی آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی را تشریح کرد.

دو نشریه دانشگاه کاشان در نمایه ICI

دو نشریه دانشگاه کاشان در نمایه ICI
2020-11-30T10:26:45+03:30
معاون پژوهشی و ارتباطات علمی دانشگاه کاشان گفت: مجله شیمی ریاضی (The Iranian Journal of Mathematical Chemistry) و مجله میر (Mathematics Interdisciplinary Res...

والدین با بی‌نظمی کودک خود چگونه برخورد کنند؟

والدین با بی‌نظمی کودک خود چگونه برخورد کنند؟
2020-11-30T10:26:45+03:30
روانشناس خانواده و حوزه کودک با اشاره به وجود برخی بی‌نظمی‌ها در کودکان و نوجوانان، گفت: اگر والدین برنامه‌ریزی دقیقی برای انجام امورات روزانه خود نداشته باش...

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد کرمانشاه: واحد فناور "توریسم علمی" را شکل می‌دهیم

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد کرمانشاه: واحد فناور "توریسم علمی" را شکل می‌دهیم
2020-11-30T10:26:44+03:30
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه گفت: پیگیریم واحد فناور توریسم علمی دانشگاه آزاد استان را به منظور ترغیب بیشتر دانشجویان خارجی برای ت...

باید برای توسعه خراسان رضوی به دنبال جذب اعتبارات ملی باشیم

باید برای توسعه خراسان رضوی به دنبال جذب اعتبارات ملی باشیم
2020-11-30T10:26:44+03:30
استاندار خراسان رضوی گفت: ما باید به دنبال جذب اعتبارات ملی باشیم چرا که منابع استانی منابع ناچیز و حداقلی است و امکان توسعه و جهش برای آن فراهم نیست.

روستاگردی برای فرهنگسازی و ایجاد نشاط در جامعه

روستاگردی برای فرهنگسازی و ایجاد نشاط در جامعه
2020-11-30T10:26:43+03:30
طرح شهید سلیمانی با هدف استفاده از ظرفیت های روستاها و محله ها همچنین ایجاد نشاط و امید در روستاها با همکاری دهیاران و اعضای شورا در بخش گل تپه اجرا می شود.

سردرگمی مردم در پی تصمیمات متفاوت و متناقض با پروتکل‌های بهداشتی

سردرگمی مردم در پی تصمیمات متفاوت و متناقض با پروتکل‌های بهداشتی
2020-11-30T10:26:42+03:30
در پی اعلام لزوم ثبت نام و احراز هویت سهاداران عدالت که در مرحله قبل روش غیرمستقیم را انتخاب کرده بودند، مردم مجبور به حضور در دفاتر پیشخوان شده اند که موجب ...

بیماران ام‌.اس زنجان مشکل دارو ندارند

بیماران ام‌.اس زنجان مشکل دارو ندارند
2020-11-30T10:26:42+03:30
مدیرعامل انجمن خیریه (امید) استان زنجان گفت: مشکل خاصی در خصوص تهیه دارو برای بیماران مبتلا به ام.اس در استان وجود ندارد.

مجبورم به عمان بروم/هیچگاه قدر داشته‌های خود را نمی‌دانیم

مجبورم به عمان بروم/هیچگاه قدر داشته‌های خود را نمی‌دانیم
2020-11-30T10:26:41+03:30
بازیکن هرمزگانی اسبق تیم ملی ایران و استقلال تهران گفت: وقتی می بینیم در فوتبال هرمزگان هیچ توجهی نمی شود و هرچه می گوییم گوش شنوایی وجود ندارد مجبور به رفتن...

افزایش تقاضا برای کتاب بعد از شیوع کرونا در زنجان

افزایش تقاضا برای کتاب بعد از شیوع کرونا در زنجان
2020-11-30T10:26:41+03:30
مدیرکل امور کتابخانه‌های عمومی استان زنجان گفت: درصد مطالعه در بین مردم استان زنجان بعد از شیوع ویروس کرونا افزایش یافته ‌است.

خطر بیکاری این 9000 نفر!

خطر بیکاری این 9000 نفر!
2020-11-30T10:26:40+03:30
رئیس اتحادیه فروشندگان پوشاک کرمانشاه درباره خطر ورشکستگی سه هزار واحد صنفی عضو این اتحادیه و بیکاری 9000 نفر هشدار داد و گفت: باید شرایط متفاوتی برای واحدها...

نمایندگان مجلس باید ادامه دهنده راه شهید مدرس باشند

نمایندگان مجلس باید ادامه دهنده راه شهید مدرس باشند
2020-11-30T10:26:40+03:30
رییس فراکسیون دیپلماسی بین المللی مجلس گفت: شهید مدرس نماد بارز تلفیق سیاست مداری و شریعت مداری بوده و نمایندگان مجلس باید ادامه دهنده راه آن بزرگوار باشند.

مراجعه دیرهنگام بیماران کرونایی به مراکز درمانی کار دست‌شان می‌دهد

مراجعه دیرهنگام بیماران کرونایی به مراکز درمانی کار دست‌شان می‌دهد
2020-11-30T10:26:39+03:30
فرماندار شهرستان ابهر گفت: متاسفانه در برخی از مواقع شاهد مراجعه دیرهنگام مبتلایان به مراکز درمانی هستیم که این امر تبعات خاص خود را دارد.

حرکت‌های کوردشمن نشانه‌ناتوانی‌ مقابله رو در رو بانظام اسلامی است

حرکت‌های کوردشمن نشانه‌ناتوانی‌ مقابله رو در رو بانظام اسلامی است
2020-11-30T10:23:22+03:30
اصفهان - مجمع بسیجیان و نخبگان استان اصفهان با صدور بیانیه‌ای حرکت‌های کور دشمن را نشان از استیصال و ناتوانی عوامل این جنایت درمقابله رو در رو با نظام اسلامی...

خطر بروز آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در خوزستان وجود دارد

خطر بروز آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در خوزستان وجود دارد
2020-11-30T10:23:22+03:30
اهواز- مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: با شروع فصول سرد سال و آغاز مهاجرت پرندگان وحشی و آزاد پرواز به سمت زیستگاه‌های ایران، خطر انتقال و بروز بیماری آنفلوانزا...

گزارش تسنیم نتیجه داد؛ جمع‌آوری دپوی زباله نواحی منفصل شهری "نایسر" سنندج پس از ورود دادستانی کردستان

 گزارش تسنیم نتیجه داد؛ جمع‌آوری دپوی زباله نواحی منفصل شهری "نایسر" سنندج پس از ورود دادستانی کردستان
2020-11-30T10:30:15+03:30
گروه استان‌ها ــ پس از انتشار گزارش‌های تسنیم از گله‌مندی مردم بابت دپوی زباله "نایسر" و ورود و دستور قاطع دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردست...

خیابان اصلی رودبار قصران به نام شهید فخری‌زاده نام‌گذاری شد

 خیابان اصلی رودبار قصران به نام شهید فخری‌زاده نام‌گذاری شد
2020-11-30T10:30:15+03:30
گروه استان‌ها ــ شهردار اوشان، فشم و میگون از تغییر یکی از معابر اصلی شهر به نام دانشمند شهید فخری‌زاده خبر داد.

کرونای اقتصادی بلای جان بازنشستگان است

کرونای اقتصادی بلای جان بازنشستگان است
2020-11-30T10:13:23+03:30
رئیس کانون بازنشستگان استان یزد خطر و آسیب‌های ناشی از کرونا را بیشتر شامل سالمندانی خواند که با مشکلات اقتصادی و معیشتی مواجه هستند لذا خواستار رعایت حقوق ب...

حرکت‌های کوردشمن نشانه‌ناتوانی‌درمقابله رودررو بانظام اسلامی است

حرکت‌های کوردشمن نشانه‌ناتوانی‌درمقابله رودررو بانظام اسلامی است
2020-11-30T10:09:59+03:30
اصفهان - مجمع بسیجیان و نخبگان استان اصفهان با صدور بیانیه‌ای حرکت‌های کور دشمن را نشان از استیصال و ناتوانی عوامل این جنایت درمقابله رودررو با نظام اسلامی د...

اجرای موفق فاز نخست تکثیر گورخر ایرانی در پارک ملی کویر؛ آینده گورها روشن است

 اجرای موفق فاز نخست تکثیر گورخر ایرانی در پارک ملی کویر؛ آینده گورها روشن است
2020-11-30T10:03:18+03:30
گروه استان‌ها- مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان از اجرای موفق فاز نخست طرح تکثیر گورخرهای ایرانی در پارک ملی کویر خبر داد.

باند قاچاق اسلحه در کرمانشاه منهدم شد/کشف ۹۹ قبضه اسلحه شکاری و ۸ قبضه کلت کمری از متهمان

 باند قاچاق اسلحه در کرمانشاه منهدم شد/کشف ۹۹ قبضه اسلحه شکاری و ۸ قبضه کلت کمری از متهمان
2020-11-30T10:03:18+03:30
گروه استان‌ها - دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه از انهدام یک باند قاچاق اسلحه در کرمانشاه و گفت: اشد مجازات در انتظار زورآزمایی و قدرت نمایی با سلاح گ...

متوسط هزینه بستری بیماران کرونایی چقدر است؟

متوسط هزینه بستری بیماران کرونایی چقدر است؟
2020-11-30T09:33:38+03:30
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: متوسط هزینه بستری هر بیمار کرونایی ۲۰ میلیون تومان است.

مرغ هم پرواز می کند!

مرغ هم پرواز می کند!
2020-11-30T09:33:37+03:30
در روزهای گذشته قیمت مرغ فراز و نشیب های متعددی به خود دیده است، این اتفاق از یک سو بسیاری از مردم را در خصوص کاهش قیمت مرغ و از سوی دیگر مرغداران و مرغ فروش...

فرماندار زرندیه: کتابخوانی شاخصی برای ارزیابی ارتقای فرهنگ عمومی جامعه است

فرماندار زرندیه: کتابخوانی شاخصی برای ارزیابی ارتقای فرهنگ عمومی جامعه است
2020-11-30T09:33:37+03:30
فرماندار زرندیه گفت: کتابخوانی شاخصی برای برای ارزیابی میزان ارتقای فرهنگ عمومی جامعه است.

تخلیه ۳۸۰ هزار تن بار در بندرخشک یزد از ابتدای امسال

تخلیه ۳۸۰ هزار تن بار در بندرخشک یزد از ابتدای امسال
2020-11-30T09:33:36+03:30
مدیر عامل بندرخشک پیشگامان در استان یزد از تخلیه بیش از ۳۸۰ هزار تن انواع بار در بندرخشک پیشگامان طی هشت ماهه ابتدای سال جاری خبر داد.

واحدهای صنفی نیمه باز پلمب شود

واحدهای صنفی نیمه باز پلمب شود
2020-11-30T09:33:35+03:30
رئیس سازمان صمت استان زنجان گفت: فعالیت واحدهای صنفی به‌صورت نیمه باز در استان زنجان رو به افزایش است.