میرنیوز

‌نگاهی به جنایات گروهک‌های تروریستی ‌در سیستان بلوچستان/ضربه محکم سربازان گمنام امام زمان (عج) به تیم‌های تروریستی

 ‌نگاهی به جنایات گروهک‌های تروریستی ‌در سیستان بلوچستان/ضربه محکم سربازان گمنام امام زمان (عج) به تیم‌های تروریستی 2020-11-21T13:30:53+03:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم از چابهار؛ ارتش پاکستان و دولت محلی ایالت بلوچستان این کشور روز گذشته اعلام کردند در عملیات مسلحانه پلیس و نیروهای ارتش این کشور "عمر شاهوزهی" ملقب به "ملاعمر بلوچی سرکرده کروهگ تروریستی"جیش‌الظلم" به هلاکت رسیده است. گروهکت تروریستی جیش الظلم که در کنار هم‌قطارش "انصارالشیطان" حالا درمانده و فلج شده, در سال‌های اخیر کم خسارت بر دوش مردمان سیستان و بلوچستان نگذاشته است.

جیش‌الظلم در کنار انصارالشیطان اصلی‌ترین گروهک‌های تروریستی فعال در سیستان و بلوچستان هستند؛ هر دو بعد از دستگیری عبدالمالک ریگی سرکرده گروهک جندالشیطان و اختلافات به وجود آمده میان رهبری این گروهک، از جندالشیطان تفکیک شدند و از سال 1391  اعلام موجودیت کردند؛ هرچند همچنان جندالشیطان هم به فعالیت ادامه می‌دهد اما به دلیل اختلافات و تفکیک در گروهک، فعالیت‌هایش نسبت دورانی که عبدالمالک ریگی رهبر آن بود به شدت محدود و تقریباً صفر شده است.

فعالیت‌های تروریستی انصارالشیطان در سال‌های اخیر در منطقه جنوب سیستان و بلوچستان و به ویژه چابهار متمرکز بوده است؛ این گروهک که با اهمیت ملی و بین‌المللی چابهار سعی داشت این بندر راهبردی را ناامن نشان دهد، در سال‌های اخیر به ویژه در سال 97 دست به اقدامات کوری زده است.

انصارالشیطان؛ از حمله‌های کورهای به چابهار تا هلاکت سرکرده‌اش

تقریباً سه سال قبل یعنی خرداد 96، گروهک انصارالشیطان قصد عملیات تروریستی در چابهار درست یک هفته قبل از برگزاری رویداد بین‌المللی کشتی جام یادگار امام(ره) و تقریباٌ 6 ماه قبل از افتتاح رسمی بندر بین‌المللی شهید بهشتی را داشت؛ با اشراف اطلاعاتی و امنیتی سربازان گمنام امام زمان(عج) خانه تیمی این گروهک عصر 24 خرداد 96 مورد حمله سربازان گمنام قرار گرفت؛ در این عملیات پنج نفر از تروریست‌های انصارالشیطان دستگیر شدند و دو نفر به هلاکت رسیدند؛ شهید "حسن عشوری" اولین شهید وزارت اطلاعات در درگیری با تروریست‌ها نیز در این عملیات تقدیم شد.

پس از این عملیات، 29 خرداد ماه 96 در عملیات قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در ارتفاعات شهرستان قصرقند در جنوب سیستان و بلوچستان، جلیل قنبرزهی سرکرده این گروهک تروریستی به‌ همراه چهار نفر از معاونان و عوامل این گروهک به هلاکت رسیدند و سپاه تصاویر عملیات و جسد آن‌ها را منتشر کرد. برخلاف آنچه تروریست‌ها می‌خواستند رویداد بین‌المللی و افتتاح رسمی بندر بین‌المللی شهید بهشتی با حضور رئیس جمهور و مقامات تعدادی از کشورهای جهان بدون تاخیر برگزار شد.

تروریست‌ها ناامید از ناامن جلوه دادن چابهار، این‌بار با برنامه‌‌ای فراگیرتر 15 روز قبل از برگزاری کمیته پیگیری موافقتنامه چابهار و همچنین اجرای قرارداد موقت پورت اپراتوری هندی‌ها، در سال 97 به چابهار حمله کردند. 15 آذرماه 97 خودروی وانت انتحاری قصد ورود به مقر فرماندهی انتظامی چابهار را داشت که پس از مقاومت نیروی دژبانی، خود را به ورودی فرماندهی زد و منفجر شد؛ در این عملیات دو نفر از نیروهای دژبانی شهید شدند و 42 نظامی و غیرنظامی مجروح؛ از میان مجروحان، 10 نفر نظامی بودند و 32 نفر شهروند عادی که 28 نفر بلافاصله پس از مداوای سطحی مرخص شدند و 8 نفر تحت عمل جراحی قرار گرفتند.

استان سیستان و بلوچستان , تروریسم , کشور پاکستان ,

حمله انصارالشیطان به دژبانی فرماندهی انتظامی چابهار

پس از نشست هماهنگی سه کشور موافقتنامه سه‌‌جانبه ایران، هند و افغانستان موسوم به موافقتنامه چابهار که در آبان ماه 97 با حضور هیئت‌های سیاسی- اقتصادی به‌سرپرستی معاون وزیر خارجه هند، معاون وزیر حمل‌ و نقل افغانستان و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ایران در تهران برگزار شد، مقرر شد کمیته پیگیری این نشست دی ماه سال 97 در چابهار برگزار شود. تروریست‌ها با هدف ناامن جلوه دادن چابهار، درست 15 روز قبل از این رویداد مهم بین‌المللی به چابهار حمله کردند. با این همه مانند قبل، رویدادها طبق برنامه زمانبندی‌شده، برگزار شد.

جیش‌الظلم؛ از حمله به خودروهای رزمندگان تا کارگذاشتن بمب‌های صوتی در زاهدان

گروهک تروریستی جیش‌الظلم نیز که به نظر می‌رسد حوزه فعالیتش را بر مناطق مرکزی و شمالی استان متمرکز کرده و جنوب را به هم‌قطارش در انصارالشیطان واگذار کرده در سال 97 همانند گروهک هم‌قطارش به شدت پرکار بود و دست به عملیات‌های مختلف و کوری زد.

آخرین عملیات کور این گروهک، حمله به سه خودروی نیروهای سپاه در بخش کورین زاهدان بود که 10 تیر امسال اتفاق افتاد؛ پس از این حمله هرچند گروهک از اسارت و شهید شدن تعداد زیادی در حمله‌اش خبر داد اما نماینده زاهدان در مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با تکذیب خبر اسارت و شهادت نیروها اعلام کرد: سه خودری سپاه در بخش کورین در حال گشت زنی‌ بودند که بمب‌ها کنار جاده‌ای را برخورد کردند، یکی از آن‌ها را خنثی کردند و دومی منفجر شد و یکی از فرماندهان محلی منطقه دچار جراحت شد.

قبل از این عملیات کور عمده عملیات‌های مهم جیش‌الظلم مانند همقطارش، انصار‌الشیطان، به سال 97 برمی‌گردد؛ 25 بهمن  97 درست دوماه بعد از عملیات حمله به مقر فرماندهی انتظامی چابهار که توسط هم‌قطارش انصارالشیطان انجام شد، جیش‌الظلم به اتوبوس حامل رزمندگان سپاه در محور خاش زاهدان در 65 کیلومتری زاهدان حمله کرد و 27 نفر را به شهادت رساند و 13 نفر را زخمی کرد.

9 بهمن 97 هم این گروهک با کار گذاشتن بمب‌های صوتی در بلوار بعثت زاهدان موجب مجروح شدن چند تن شد.  هم‌چنین 13 بهمن 97 این گروهک با حمله مسلحانه به ناحیه مقاومت بسیج شهرستان نیکشهر یکی از رزمندگان سپاه را شهید و 5 نفر را مجروح کرد.

استان سیستان و بلوچستان , تروریسم , کشور پاکستان ,

تشیع شهدای حمله به اتوبوس رزمندگان سپاه اصفهان

 97 ؛ سال پرکار گروهک‌ها

سال  97 و 96  که این گروهک‌ها به شدت فعال بودند تقریبا سال پرخبری برای سیستان  و بلوچستان بود؛ از افتتاح طرح‌های بزرگ بین‌المللی نظیر بندر شهید بهشتی چابهار و آغاز طرح‌های مهم محرومیت‌زدایی تا حضور و رفت و آمدهای بین‌المللی هیئت‌های خارجی و سرمایه‌گذاران هندی و افغانستانی در چابهار و استان؛ مهم‌ترین برنامه سال 97 اجلاس بین‌المللی روز چابهار با حضور 35 کشور جهان در چابهار بود که بدون وقفه و دقیقا طبق زمان‌بندی و با حضور همه مدعوین برگزار شد.

البته هرچند گروهک جیش‌الظلم در اوایل فعالیتش در سال 92  هم فعالیت‌هایی از جمله حمله به پاسگاه مرزی در سراوان و اسارت مرزبانان ایرانی را در کارنامه سیاه خود دارد اما اصلی‌ترین و عمده‌ترین فعالیت‌هایش در سال 97 اتفاق افتاده که هرچند هم‌ و غمش را برای ناامن جلوه دادن سیستان  و بلوچستان گذاشته اما هیچ از یک حمله‌هایش با تاخیر در برنامه‌ها و زمان‌بندهای رو به رو نشده و خللی در روند کارها نگذاشته است.

در سال‌های اخیر هم هرچند این دو گروهک میراث عبدالمالک ریگی به عملیات‌هایی دست زدند اما با هوشیاری اطلاعاتی و امنیتی نیروهای امنیتی، تعداد و خسارت‌های حمله‌‌هایشان  بسیار کمتر از زمانی است که زیر چتر رهبری واحد ریگی و جندالشیطان بودند؛ همچنین تقریباً عمده عملیات‌های از پیش طراحی شده ‌این دو گروهک نیز با هوشیاری سربازان و پاسداران گمنام امام زمان(عج) شناسایی و قبل از انجام با شکست مواجه شده است.

حالا با به هلاک رسیدن سرکرده جیش‌الظلم با توجه به اینکه مهم‌ترین دلیل منفک شدن گروهک واحد جندالشیطان اختلاف به وجود آمده بر سر رهبری گروهک بعد از دستگیری و اعدام عبدالمالک ریگی در ایران بود به نظر می‌رسد اختلافات سر رهبری این دو گروهک انشعاب یافته هم دوباره  بروز کند و با توجه به آنکه سرکرده هر دو گروهک انصارالشیطان و جیش‌الظلم به هلاکت رسیدند و عملیات‌هایشان هم در سال‌های گذشته توفیقی نداشته این گروهک‌ها عملاً از صحنه بازی حامی‌های بین‌المللی‌شان حذف شوند.

گزارش از سیدامیرحسین عظیمی

انتهای پیام/395/ش

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی باید شکل بگیرد

اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی باید شکل بگیرد
2020-11-30T06:53:16+03:30
استاندار کرمان در دیدار با اعضای مجمع نمایندگان استان کرمان بر لزوم ریل‌گذاری و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای توسعه استان در یک چشم انداز بلندمدت تاکید کرد.

پرداخت ۱۸۴ میلیارد تومان تسهیلات کرونا در لرستان

پرداخت ۱۸۴ میلیارد تومان تسهیلات کرونا در لرستان
2020-11-30T06:26:46+03:30
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان از پرداخت ۱۸۴ میلیارد تومان تسهیلات به مشاغل و کسب‌وکارهای آسیب‌دیده‌ از کرونا در استان خبر داد.

با افراد بی‌مبالات نسبت به سلامت مردم برخورد قضایی می‌شود

با افراد بی‌مبالات نسبت به سلامت مردم برخورد قضایی می‌شود
2020-11-30T06:26:46+03:30
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه اجرای طرح ممنوعیت‌ها آخرین راه حل کنترل بیماری کرونا و کاهش آمار فوتی‌ها است، تاکید کرد: با هر...

فوت ۱۱ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در خراسان شمالی طی شبانه روز گذشته

فوت ۱۱ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در خراسان شمالی طی شبانه روز گذشته
2020-11-30T06:26:45+03:30
رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی از فوت ۱۱ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در این استان خبر داد.

45 درصد جمعیت اردبیل مورد پایش کرونا قرار گرفتند

45 درصد جمعیت اردبیل مورد پایش کرونا قرار گرفتند
2020-11-30T06:26:45+03:30
استاندار اردبیل گفت: با اجرای طرح ملی شهید حاج قاسم سلیمانی در استان اردبیل، 45 درصد جمعیت این استان مورد پایش و کنترل بیماری کرونا قرار گرفته است.

شمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به ۳۲۱ رسید

شمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به ۳۲۱ رسید
2020-11-30T06:26:44+03:30
رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته، متاسفانه ۶ هم استانی به علت ابتلا به کروناویروس جان خود را از دست دادند که شمار قربانیان کرونای استان به...

بازدید استاندار کهگیلویه و بویراحمد از برخی معابر و محلات یاسوج در پی بارش باران

بازدید استاندار کهگیلویه و بویراحمد از برخی معابر و محلات یاسوج در پی بارش باران
2020-11-30T06:26:44+03:30
استاندار کهگیلویه و بویراحمد برای نظارت بر روند خدمات رسانی به شهروندان و تردد آنها از معابر در مناطق مختلف شهر یاسوج حضور یافت و از نزدیک آخرین وضعیت معابر ...

برخورد خودروی ۲۰۶ با تیربرق در قزوین حادثه آفرید

برخورد خودروی ۲۰۶ با تیربرق در قزوین حادثه آفرید
2020-11-30T06:26:43+03:30
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان قزوین گفت: برخورد شدید خودروی ۲۰۶ با تیر برق فشار قوی باعث سقوط تیر برق بر روی دیوار و محبوس شدن مصدومین در دا...

یک کشته و سه مصدوم در سوانح رانندگی در آذربایجان شرقی

یک کشته و سه مصدوم در سوانح رانندگی در آذربایجان شرقی
2020-11-30T06:26:42+03:30
سخنگوی اورژانس آذربایجان شرقی از کشته شدن یک نفر و مصدوم شدن سه نفر در سوانح رانندگی در استان خبر داد.

جامعه کشتی دیگر میلیونی نیست

جامعه کشتی دیگر میلیونی نیست
2020-11-30T06:26:42+03:30
رئیس فدارسیون کشتی می‌گوید: اگر به گذشته نگاه کنیم کشتی جامعه‌ای میلیونی داشت اما الان ۴۰ هزار نفر در این رشته فعالیت دارند.

آیین بزرگداشت شهید فخری زاده در حرم و مسجد مقدس جمکران برگزار می شود

آیین بزرگداشت شهید فخری زاده در حرم و مسجد مقدس جمکران برگزار می شود
2020-11-30T06:26:41+03:30
مراسم بزرگداشت شهید محسن فخری‌زاده دانشمند برجسته هسته‌ای در حرم مطهر کریمه اهل‌بیت سلام‌الله علیها و مسجد مقدس جمکران برگزار می‌شود.

انهدام باند قاچاق سلاح در کرمانشاه و کشف بیش از 100 اسلحه

انهدام باند قاچاق سلاح در کرمانشاه و کشف بیش از 100 اسلحه
2020-11-30T06:26:41+03:30
دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه از انهدام باند قاچاق اسلحه در کرمانشاه خبرداد.

افزایش ۱۷ درصدی توزیع بذر گندم در استان / دو دلیل کمبود بذر در مناطق جنوبی ایلام

افزایش ۱۷ درصدی توزیع بذر گندم در استان / دو دلیل کمبود بذر در مناطق جنوبی ایلام
2020-11-30T06:26:40+03:30
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام گفت: توزیع بذر گندم در بین کشاورزان  استان  در سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته ۱۷ درصد افزایش یافت...

تلاش برای پیشرفت ورزش نخست

تلاش برای پیشرفت ورزش نخست
2020-11-30T06:26:40+03:30
جلسه نماینده مردم سلسله و دلفان، غلامرضا محمدی، طالب نعمت‌پور، هادی عامل، رئیس هیأت و برخی از اعضای هیئت رئیسه کشتی لرستان با علیرضا دبیر برگزار و در مورد چگ...

توقیف بیل مکانیکی قاچاق در رومشکان

توقیف بیل مکانیکی قاچاق در رومشکان
2020-11-30T06:26:39+03:30
فرمانده انتظامی لرستان از کشف یک دستگاه بیل مکانیکی قاچاق به ارزش ۱۵ میلیارد ریال دررومشکان خبر داد.

جایگاه دوم گلستان در پرداخت تسهیلات رونق تولید

جایگاه دوم گلستان در پرداخت تسهیلات رونق تولید
2020-11-30T06:26:39+03:30
استاندار گلستان با اشاره به همکاری بانک‌ها با واحدهای تولیدی، گفت: استان گلستان با پرداخت ۵۲۹ میلیارد تومان به ۹۹ واحد تولیدی رتبه دوم کشور را پس از استان ال...

جمع‌آوری صدقات خانگی با دستگاه‌های کارت‌خوان

جمع‌آوری صدقات خانگی با دستگاه‌های کارت‌خوان
2020-11-30T06:26:38+03:30
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) لرستان با اشاره به اینکه مأموران جمع‌آوری صندوق صدقات خانگی در استان از روش جدید الکترونیکی برای جمع‌آوری صدقات خانگی استفا...

توقف قشقایی در خانه/ حرفهای سرمربیان

توقف قشقایی در خانه/ حرفهای سرمربیان
2020-11-30T06:26:38+03:30
تیم فوتبال قشقایی شیراز پس از اینکه در هفته نخست رقابت ها دست به کار بزرگی زد و موفق به شکست ملوان بندرانزلی در خانه حریف شد، هفته دوم و در بازی خانگی پشت سد...

کرونا در دورهمی‌های خانوادگی اردبیل کنگر خورده و لنگر انداخته است

کرونا در دورهمی‌های خانوادگی اردبیل کنگر خورده و لنگر انداخته است
2020-11-30T06:26:37+03:30
زندگی هنوز برای کرونا در اردبیل جریان دارد و با وجود گذشت یک هفته از محدودیت های شدیدتر تردد و تعطیلی اصناف، نوک پیکان شیوع کرونا در استانی که چهره زمستانی ب...

دانشگاه اصلی ترین کانون تولید قدرت نرم نظام اسلامی است

دانشگاه اصلی ترین کانون تولید قدرت نرم نظام اسلامی است
2020-11-30T06:26:37+03:30
جانشین فرماندهی سپاه قدس گیلان در امور اقشار بسیج گفت: امروز نظام اسلامی ما از سرمایه عظیم جامعه دانشگاهی به عنوان اصلی ترین کانون تولید قدرت نرم برخوردار اس...

ضرورت ادامه دادن راه شهید فخری زاده از سوی جوانان

ضرورت ادامه دادن راه شهید فخری زاده از سوی جوانان
2020-11-30T06:26:36+03:30
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: ادامه دادن راه خدمت شهید محسن فخری زاده از سوی جوانان یک ضرورت است.

بد نبود ولی اثربخش..../ خطی که باید دور دورهمی ها کشید

بد نبود ولی اثربخش..../ خطی که باید دور دورهمی ها کشید
2020-11-30T06:26:36+03:30
پس از گذشت ده روز از اجرای محدودیت های بزرگ کرونایی مردم اصناف مختلف قم در خصوص اثرگذاری محدودیت ها نظرات مختلفی دارند.

آخرین وضعیت آبگرفتگی‌ها و رسیدگی به مناطق آسیب‌دیده خوزستان

آخرین وضعیت آبگرفتگی‌ها و رسیدگی به مناطق آسیب‌دیده خوزستان
2020-11-30T06:26:35+03:30
استاندار خوزستان در خصوص آخرین وضعیت آبگرفتگی‌ها و رسیدگی به مناطق آسیب‌دیده توضیحاتی ارائه کرد.

۱۴ مصدوم در تصادف اتوبوس با تریلی در عوارضی قزوین - کرج

۱۴ مصدوم در تصادف اتوبوس با تریلی در عوارضی قزوین - کرج
2020-11-30T02:43:20+03:30
قزوین - رئیس فوریت های پزشکی استان قزوین از وقوع یک تصادف در عوارضی قزوین – کرج و مصدوم شدن ۱۴ نفر خبر داد.

ادارات و بانک‌های اهواز، کارون و بندرماهشهر به‌دلیل آب‌گرفتگی تعطیل شد‌

 ادارات و بانک‌های اهواز، کارون و بندرماهشهر به‌دلیل آب‌گرفتگی تعطیل شد‌
2020-11-29T23:43:24+03:30
گروه استان ها-استاندار خوزستان از تعطیلی شهر اهواز، کارون ، بندرماهشهر و تمامی بخش‌های این شهرستان‌ها به‌علت آب‌گرفتگی معابر در روز دوشنبه ۱۰ آذرماه خبر داد.

ادارات و بانک های اهواز، ماهشهر و کارون فردا تعطیل شد

ادارات و بانک های اهواز، ماهشهر و کارون فردا تعطیل شد
2020-11-29T23:23:21+03:30
ادارات و بانک های اهواز، ماهشهر و کارون در استان خوزستان فردا تعطیل است.

ترور فخری زاده نشانه عصبانیت جنایتکاران از پیشرفت علمی ایران است

ترور فخری زاده نشانه عصبانیت جنایتکاران از پیشرفت علمی ایران است
2020-11-29T20:03:27+03:30
قم- مرجع تقلید شیعیان گفت: ترور محسن فخری زاده به دست جنایتکاران شقاوت پیشه نشانه شدت عصبانیت آنها از پیشرفت علمی ایران اسلامی است.

انهدام باند قاچاق سازمان یافته ۶۶۰ میلیاردریالی در آذربایجان غربی

انهدام باند قاچاق سازمان یافته ۶۶۰ میلیاردریالی در آذربایجان غربی
2020-11-29T19:50:06+03:30
ارومیه - فرمانده انتظامی استان از انهدام باند قاچاق سازمان یافته به ارزش ۶۶۰ میلیارد ریال توسط پلیس امنیت اقتصادی استان، خبر داد.

شهادت عطیه‌ای الهی برای ایثارگری‌های مخلصانه شهید فخری‌زاده است

شهادت عطیه‌ای الهی برای ایثارگری‌های مخلصانه شهید فخری‌زاده است
2020-11-29T18:56:50+03:30
مشهد _ نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: شهادت عطیه الهی در مقام جبران ایثارگری های مردان مخلص دلداده حق است که این تفضل خدایی شامل حال شهید دکتر فخری زا...

۱۶ هزار و ۵۰۰ لیتر روغن موتور خارجی احتکار شده در جهرم کشف شد

۱۶ هزار و ۵۰۰ لیتر روغن موتور خارجی احتکار شده در جهرم کشف شد
2020-11-29T18:43:20+03:30
جهرم- رئیس صمت جهرم از کشف ۱۶ هزار و ۵۰۰ لیتر روغن موتور خارجی احتکار شده در جهرم خبر داد.