میرنیوز

مسجد نخستین اردکان در خطر نابودی

مسجد نخستین اردکان در خطر نابودی 2020-11-21T09:27:40+03:30

طی هفته جاری، رسانه‌های رسمی متعددی و برخی سلبریتی‌ها و هنرمندان در فضای مجازی نسبت به خبر تخریب خودسرانه خانه‌ای تاریخی و میراثی در اردکان واکنش نشان دادند اما در حالی هنوز مهر این داغ بر بافت تاریخی اردکان تازه مانده که پاسخ صریح و روشنی از سوی مسببین این اقدام دریافت نشده و همین باعث شده تا تعدادی از میراث‌دوستان اردکانی مصمم به معرفی اماکن ارزشمند تاریخی دیارشان که در غفلت متولیان در حال تخریب و نابودی است، شوند تا شاید راه چاره‌ای برای جلوگیری از نابودی این هویت‌بخشی تاریخی باشد.

یکی از این مکان‌های شاخص تاریخی در شهرستان اردکان، منطقه‌ای کهن به نام «زَردُگ» است که از آن به قدیمی‌ترین نقطه عزیمت و آغاز شکل‌گیری شهر اردکان در دوره اسلامی یاد می‌شود.

مسجد نخستین اردکان در خطر نابودی

این روستا امروزه در فاصله نزدیک به هشت کیلومتری شهر فعلی اردکان واقع شده و بقایای برجای مانده از آن پیروی همان الگوی شکل‌گیری و تکوین روستاهای اولیه دوران اسلامی در دشت یزد - اردکان است.

البته این محوطه تاریخی رازآلود که امروزه مورد غفلت و فراموشی قرار گرفته، تا اواخر دهه ۱۳۴۰ خورشیدی همچنان پابرجا و موطن و سکونتگاه تعداد معدودی باشندگان محلی بوده است و گزارشی که مرحوم دکتر «سید محمود طباطبائی» استاد دانشگاه علامه طباطبائی تهران از این محل ارائه می‌دهد و تصاویری که از آن مستندنگاری کرده، بیانگر وجود معماری فرهیخته و شکوهمند دوره آل مظفر در این منطقه مبتنی بر طاق‌های رفیع و ایوان های سه بخشی با موجودیت محراب در فضاهای زیستی آن است.

مسجد نخستین اردکان در خطر نابودی

پهنه مهم جغرافیایی یزد_ارکان

دشت یزد - اردکان پهنه‌ای جغرافیایی است که به واسطه شرایط خاص مورفولوژی و زمین ریخت‌شناسی آن، حضور جدی جوامع انسانی و شروع روند یکجانشینی و گسترش زیست شهری و روستایی آن را با اختراع شیوه کاریز کنی و انتقال آب به هسته‌های زیستی واقع در بخش‌های مختلف این دشت نسبت داده‌اند و حتی می‌توان این وضعیت را از دوره‌های تاریخی به ویژه از دوره ساسانیان در محدوده این دشت کویری مورد ارزیابی جدی قرار داد.

«محسن میرجانی ارجنان» سرپرست باستان‌شناس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردکان در خصوص اردکان و سایت تاریخی «زردُگ» این شهرستان می‌گوید: زیست مبتنی بر قنات و کاریز باعث ایجاد واحه‌ها و کلاته‌های زیادی به ویژه از قرون اولیه اسلامی در محدوده دشت یزد-اردکان شده است.

وی اضافه می‌کند: «رشید الدین فضل الله همدانی» در کتاب «وقف نامه ربع رشیدی» به شمار زیادی از این رشته قنات‌ها و روستاهای شکل گرفته پیرامون آنها اشارات مفصلی داشته است.

مسجد نخستین اردکان در خطر نابودی

«زَردُگ» ملجاء و پناهگاه اردکان قدیم

میرجانی تصریح می‌کند: الگوی ایجاد و توسعه این روستاها با توجه به نبود عوارض جغرافیایی و واقع شدن در دشت مسطح کویری منطقه یزد به صورت یک مجموعه محفوظ با باروهای خشتی و برج‌های دیده‌بانی است که در مواقع خطر حمله اشرار و سایر عوامل ناامنی، ملجاء و پناهگاهی به شمار می‌رفته و کشتخوان‌ها و مزارع کشاورزی این روستاهای نوظهور به صورت یک فضای هم پیوند در اطراف فضای مسکونی شکل گرفته است.

وی با اشاره به این که شهر اردکان و نحوه شکل‌گیری و تکوین اولیه آن نیز از این قاعده مستثنی نیست و تابع همین الگوی شکل‌گیری و پی ریزی مدنیت و تجمع جوامع انسانی در این حوزه جغرافیائی است، خاطرنشان می‌کند: با این وجود، قدیمی‌ترین ساختار معماری «زردٌگ»، همین سایت تاریخی مهم و همانا مسجد تاریخی آن است که در افواه به آن نام «مسجد نخستین» داده‌اند. 

وی تصریح می‌کند: بنا بر عقیده دکتر «ذات الله نیکزاد» عضو هیات علمی پژوهشگاه «ابنیه و مرمت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری» با توجه به شیوه گچبری محراب این مسجد و شکل قوس‌ها و طاق‌های آن، این اثر تاریخی را می‌توان به دوره سلجوقی و به دیگر سخن، دوره اتابکان از گماشتگان محلی این سلسله فراگیر نسبت داد که بر مبنای تاریخ روی کار آمدن این سلسله به قرن چهارم هجری قمری باز می‌گردد.

مسجد نخستین اردکان در خطر نابودی

نابودی بعد از مهاجرت ساکنان

سرپرست میراث فرهنگی اردکان اظهار می‌کند: متاسفانه این محوطه ارزشمند تاریخی بعد از مهاجرت جمعی از ساکنان آن به اردکان بواسطه توسعه کشتخوان‌های پسته منطقه، در خطر و تهدید به نابودی است و با توجه به شالوده خشتی ابنیه آن، اکثر این بناها در طی سال‌های گذشته یا نابود شده یا از خاک و خشت آنها برای رشوه دادن به زمین‌های کشاورزی استفاده شده است.

این باستان شناس اردکانی تاکید می‌کند: با وجود ثبتی بودن این محوطه و احاطه قانون و ضوابط میراث فرهنگی برای بحث محدوده و عرصه و حریم این محوطه، متاسفانه طی سال‌های گذشته توجه چندانی برای حفاظت و مرمت اندام‌های شاخص معماری آن به انجام نرسیده و امیدواریم با تخصیص اعتبار مناسب و توجه بیشتر مسئولان کشوری و استانی به این خاستگاه کهن شهر اردکان، از تخریب و نابودی بیش از پیش این اثر جلوگیری شود.

قبر«مختوم قلی» در «زَردُگ»

میرجانی در خصوص موضوع وجود قبر شخصیتی مهم در این منطقه تاریخی نیز بیان می‌کند: در پیرامون این روستای تاریخی هزار ساله، صورت قبری وجود دارد که منسوب به «مختوم قلی» از اکابر و معاریف فرهنگ و ادب ترکمن‌هاست اما متاسفانه هیچ گونه اطلاعات متقن و مشخصی در خصوص کیفیت حضور این شهیر فرهنگ ترکمن‌صحرا و علت حضورش در اردکان در دست نیست که به واسطه اهمیت این موضوع باید تحقیقات و پژوهش‌های درخور در این زمینه صورت گیرد.

این فعال حوزه میراث فرهنگی در پایان خاطرنشان می‌کند: مرحله اول برای آغاز فعالیت در این سایت تاریخی نیازمند نجات و استحکام بخشی و تثبیت وضعیت روستای «زردٌگ» است که تحقیق و تثبیت در حوزه حریم و عرصه این سایت پهناور تاریخی است که در ابتدا شاید نیازمند بیش از ۱۰ میلیارد ریال بودجه و اقدام عاجل در این مورد است.

مسجد نخستین اردکان در خطر نابودی

به حال میراث باید گریست!

اما «نادرپیری اردکانی» محقق و پژوهشگر اردکانی با ابراز گلایه از میراث فرهنگی استان و اردکان مبنی بر رها شدن این منطقه ارزشمند در گفت‌وگو با ایسنا اظهار می‌کند: باید به حال میراثی که روستایی تاریخی مثل «زردٌگ» اردکان را که بافتی ثبت شده در آثار ملی دارد و با آن همه زیبایی‌های تاریخی چشم نواز در دل کشتخوان‌های روح افزای شهر کهن و کویری اردکان به حال خود رها شده است، گریست.

وی خانه‌ی «خان» با صفه زیبا و رفیعش را مهمترین اثر در کنار مسجد تاریخی و جامع قدیمی این روستا عنوان می‌کند که در حال حاضر فقط ایوان آن قابلیت بازسازی دارد.

ساخت زنجیر ماندگار اردکانی در زردگ

پیری در ادامه می‌گوید: شاید بتوان در این پهنه از یاد رفته، بخش‌های سالم آن را یک غسالخانه، بخش‌هایی از دو قلعه و برج، دیواری خشتی در کنار جاده کشتخوان و اندک بخش‌های بازار و بخش‌هایی از کارگاه ساخت زنجیر ماندگار اردکانی و تل‌های خاک بجای مانده از حمام را نام برد.

وی تصریح می‌کند: اگر بخواهیم این منطقه را با چشمانی بسته ترسیم کنیم و از گذشته بازبینی نماییم، آنچه مسلم است در مقابل مسجد «زردٌگ»، بازاری زیبا با نام «بازار زهره» وجود داشته که در حال حاضر در فراموشی و بی‌مهری نسل کنونی، نابود شده است.

مسجد نخستین اردکان در خطر نابودی

خشک کردن قنوات زردگ برای حفر چاه

مؤلف «اسناد قنوات اردکان» همچنین اظهار می‌کند: سایت تاریخی «زردٌگ» دارای دو قنات‌ تقی آباد و زمان آباد بوده که در اوایل انقلاب عده‌ای سودجو برای رسیدن به اموالی بیشتر،  مادر چاه آن را پر می‌کنند تا مجوز حفر چاه کشاورزی بگیرند و حال و روز خشک این منطقه را خشک‌تر از پیش ترسیم کنند.

پیری اردکانی ادامه می‌دهد: «زردٌگ» همچنین دو آب انبار دارد و یک قبرستان بزرگ که داخل آن دو بقعه خانوادگی به چشم می‌خورد که آن هم نیازمند احیاست.

خالق اثر «به زلالی چشمه» از دیگر مکان‌های اثربخش این منطقه فراموش شده را کارگاه ساخت سفال عنوان می‌کند و می گوید: داخل این روستا کارگاه ساخت سفال وجود داشته که برای تهیه گل سفال گذشتگان، زمین‌هایی را نیز مشخص کرده بودند که در حال حاضر به زمین های «کرُگ» معروف است.

سفالگری پیشه ۱۰۰۰هزار ساله‌ی اردکانی‌ها

نادر پیری اردکانی که خود مدتها پیش چند سفال دوره ایلخانی این منطقه را از دل خاک بیرون کشیده است، عنوان می‌کند: در گویش محلی اردکان به محل ساخت سفال، «کِرخانه» می‌گویند که زمین های «کِرٌگ» کنونی نیز گواه بر منطقه برداشت ماده اولیه ساخت سفال است.

وی می‌گوید: منطقه «زردُگ» دارای یک کارگاه زنجیر بافی بوده که بر اساس اسناد موجود مرحوم «شفیع» در آنجا زنجیرسازی می‌کرده است و هنوز محل ساخت زنجیر و کوره آن سالم موجود است.

وی با اشاره به سکونت مردم اردکان در صد سال گذشته در این منطقه، بیان می‌کند: متاسفانه با متروکه شدن این بافت ارزمشند تاریخی، کشاورزان و باغداران‌، زمین‌های کشاورزی را حتی به داخل بافت گسترش داده و پیشروی‌ و دست‌درازی‌های زیادی صورت داده‌اند.

مسجد نخستین اردکان در خطر نابودی

«زردُگ» یک سایت ارزشمند باستانی در حال نابودی

پیری اردکانی با بیان این که «زردُگ»، یک سایت ارزشمند باستانی در حال نابودیست‌، در پایان تاکید ‌می‌کند: مهمترین آسیب به این منطقه از زمانی آغاز شد که میراث فرهنگی، این منطقه را با این که اثری ثبت شده در آثار ملی است، رها کرد و هیچ حساسیتی نیز تاکنون به آن نداشته و مشخص نیست که ماجرا از چه قرار است.

به گزارش ایسنا، منطقه «تاریخی زردُگ» اردکان که مسجد نخستین آن تا سال پیش و قبل از همین کرونا جانکاه و کشنده جولان می‌داد، محل قرار پیرمردان و کشاورزان این منطقه و لَختی آسودن و آرامش و محل مناجات اهالی اردکان در شب‌های جمعه بود، روز به روز به نابودی نزدیک می‌شود و باید تا به دست فراموشی سپرده نشده، فکری کرد برای حداقل احیا و بازسازی آن، چرا که گردشگران زیادی در روزهای رونق گردشگری این شهرستان به این منطقه برای مرور تاریخ گذشتگان سر می‌زدند.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

ادارات دولتی بندر امام خمینی (ره) فردا تعطیل است

ادارات دولتی بندر امام خمینی (ره) فردا تعطیل است
2020-12-01T23:10:01+03:30
فردا تمامی ادارات دولتی در بندر امام خمینی (ره) تعطیل است.

۲ میلیارد ریال ارز و کالای قاچاق در آذربایجان غربی کشف شد

۲ میلیارد ریال ارز و کالای قاچاق در آذربایجان غربی کشف شد
2020-12-01T21:10:07+03:30
ارومیه - فرمانده مرزبانی آذربایجان‌غربی از کشف ۲ میلیارد و ۳۶۸ میلیون ریال طی هفته گذشته در مرزهای استان خبر داد.

با آمادگی کامل به مصاف تراکتورسازی می‌رویم

با آمادگی کامل به مصاف تراکتورسازی می‌رویم
2020-12-01T20:16:48+03:30
رفسنجان - مربی تیم فوتبال مس رفسنجان گفت: آمادگی کامل برای بازی با تراکتور تبریز را داریم و امیدوارم بازی خوبی در پیش داشته باشیم.

تأکید رئیس جمهور بر تکمیل سریع کمربند شمالی کرج

تأکید رئیس جمهور بر تکمیل سریع کمربند شمالی کرج
2020-12-01T20:06:41+03:30
نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: طبق پیگیری‌های صورت گرفته، سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرد ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار در قالب اسناد خزانه فردا به با...

فاز دو پتروشیمی بجنورد از توجیه اقتصادی لازم برخوردار است

فاز دو پتروشیمی بجنورد از توجیه اقتصادی لازم برخوردار است
2020-12-01T20:06:40+03:30
معاون اقتصادی معاون اول رئیس جمهور گفت: طرح فاز دوی پتروشیمی بجنورد از توجیه فنی و اقتصادی لازم برای اجرا برخوردار است.

پروژه انتقال آب از سد شهیدان امیرتیموری برای کرمان حیاتی است

پروژه انتقال آب از سد شهیدان امیرتیموری برای کرمان حیاتی است
2020-12-01T20:06:39+03:30
استاندار کرمان گفت: پروژه انتقال آب از سد شهیدان امیرتیموری برای استان حیاتی است و بانکی پذیرفته تامین منابع این پروژه را انجام بدهد و در حال حاضر فرآیند به ...

کاهش تعداد بیماران بستری کرونایی به زیر ۱۲۰۰ نفر در بیمارستان‌های آذربایجان شرقی

کاهش تعداد بیماران بستری کرونایی به زیر ۱۲۰۰ نفر در بیمارستان‌های آذربایجان شرقی
2020-12-01T20:06:39+03:30
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز از کاهش تعداد بیماران بستری کرونایی به زیر ۱۲۰۰ نفر در بیمارستان‌های آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: چنین وضعیتی را در مهر...

با بسیج پزشکان می توانستیم ده‌ها برابر تست‌ها بیماریابی کنیم

با بسیج پزشکان می توانستیم ده‌ها برابر تست‌ها بیماریابی کنیم
2020-12-01T20:06:39+03:30
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گفت: سازمان بهداشت جهانی بر انجام تست برای شناسایی بیماران کووید تاکید داشت، اما ما امکانات لازم را برای گرفتن تست از همه مر...

کمیته داوران ۲ امتیاز به ما بدهکار است/ ۲ بازیکن کرونایی داریم

کمیته داوران ۲ امتیاز به ما بدهکار است/ ۲ بازیکن کرونایی داریم
2020-12-01T20:03:26+03:30
رفسنجان - سرمربی تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز با اشاره به اینکه در هفته نخست لیگ روی اشتباه داور دو امتیاز را از دست دادیم، گفت: کمیته داوران دو امتیاز به ما...

نساجی از فردا به بازی برابر پرسپولیس فکر می کند

نساجی از فردا به بازی برابر پرسپولیس فکر می کند
2020-12-01T20:03:25+03:30
قائمشهر- سرمربی تیم نساجی مازندران، پس از کسب پیروزی برابر تیم نفت مسجدسلیمان گفت، از فردا به بازی هفته پنجم برابر تیم پرسپولیس تهران فکر می کنیم.

انتقاد از کیفیت پایین چمن مصنوعی ورزشگاه وطنی قائمشهر

انتقاد از کیفیت پایین چمن مصنوعی ورزشگاه وطنی قائمشهر
2020-12-01T19:36:46+03:30
قائمشهر- سرمربی تیم فوتبال نفت مسجد سلیمان هم مانند چند سرمربی لیگ برتری دیگر از کیفیت پایین چمن مصنوعی ورزشگاه شهید وطنی قامئشهر به شدت انتقاد وگلایه کرد.

۲۷۳ واحد صنفی در مازندران پلمب شد

۲۷۳ واحد صنفی در مازندران پلمب شد
2020-12-01T19:36:45+03:30
ساری- معاون عملیات فرماندهی انتظامی استان مازندران از پلمب ۲۷۳ واحد صنفی متخلف در اجرای طرح محدودیت‌های ناشی از مقابله با بیماری کرونا در این استان خبر داد.

۵۹۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های یزد بستری هستند/فوت ۱۰ بیمار

۵۹۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های یزد بستری هستند/فوت ۱۰ بیمار
2020-12-01T18:43:23+03:30
یزد ـ سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد از بستری ۵۹۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های یزد خبر داد و گفت: خوشبختانه این آمار کاهش یافته اما همچنان یزد در وضعیت بحرا...

ضرورت احیای تالاب بین المللی میانکاله

ضرورت احیای تالاب بین المللی میانکاله
2020-12-01T18:30:03+03:30
ساری- استاندار مازندران با اشاره به به اهمیت میانکاله احیای این تالاب را برای پیشگیری از فراموشی و آسیب وارده به ذخیرگاه ضروری دانست.

تثبیت ۲ هزار شغل با پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی در قم

تثبیت ۲ هزار شغل با پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی در قم
2020-12-01T18:03:26+03:30
قم- رئیس سازمان صمت قم با اشاره به نرخ سود ۱۵ درصدی تسهیلات واحدهای صنعتی گفت: این تسهیلات باعث ثابت ماندن ۲ هزار و ۵۳ شغل در واحدهای صنعتی استان قم شده است.

تثبیت بیش از ۲ هزار شغل با پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی در قم

تثبیت بیش از ۲ هزار شغل با پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی در قم
2020-12-01T17:50:05+03:30
قم- رئیس سازمان صمت قم با اشاره به نرخ سود ۱۵ درصدی تسهیلات واحدهای صنعتی گفت: این تسهیلات باعث ثابت ماندن ۲ هزار و ۵۳ شغل در واحدهای صنعتی استان قم شده است.

بازارچه «پسابندر» کلید رونق اقتصاد و توسعه امنیت/ فرصتی طلایی در سواحل مکران

بازارچه «پسابندر» کلید رونق اقتصاد و توسعه امنیت/ فرصتی طلایی در سواحل مکران
2020-12-01T17:36:47+03:30
بازارچه مرزی «پسابندر» شهرستان دشتیاری به‌عنوان تنها بازارچه آبی سیستان و بلوچستان یک فرصت طلایی برای اقتصاد کشور است که نیازمند سرمایه‌گذاری و توسعه پایدار ...

تسریع در احیاء واحدهای تولیدیِ در تملک بانک های قم

تسریع در احیاء واحدهای تولیدیِ در تملک بانک های قم
2020-12-01T17:10:04+03:30
قم- استاندار قم گفت:همه اقدامات استان برای بازگرداندن مالکیت واحدهای صنعتی از بانکها به افراد برای این است تا واحدهای تملیک شده به مدار تولید بازگردند .

اولویت استان احیاء واحدهای تولیدی در تملک بانک ها

اولویت استان احیاء واحدهای تولیدی در تملک بانک ها
2020-12-01T16:56:45+03:30
قم- استاندار قم گفت:همه اقدامات استان برای بازگرداندن مالکیت واحدهای صنعتی از بانکها به افراد برای این است تا واحدهای تملیک شده به مدار تولید بازگردند .

دستگیری پزشک قلابی به اتهام مداخله در امور پزشکی در نجف‌آباد/فوت یک بیمار

دستگیری پزشک قلابی به اتهام مداخله در امور پزشکی در نجف‌آباد/فوت یک بیمار
2020-12-01T16:43:23+03:30
اصفهان - دادستان عمومی و انقلاب نجف‌آباد گفت: فردی که بدون داشتن مجوز اقدام به برگزاری جلسات مختلف برای درمان کرونا در فضای سربسته کرده بود، به اتهام مداخله ...

خسارت 1000 میلیاردی کرونا به تاسیسات گردشگری سمنان

خسارت 1000 میلیاردی کرونا به تاسیسات گردشگری سمنان
2020-12-01T16:33:29+03:30
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان از خسارت حدود یک هزار میلیارد ریالی شیوع کرونا به تاسیسات گردشگری استان سمنان خبر داد.

تهیه مقاله علمی، مجازات آلوده‌کنندگان محیط زیست قزوین

تهیه مقاله علمی، مجازات آلوده‌کنندگان محیط زیست قزوین
2020-12-01T16:33:28+03:30
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین گفت: مسئولین چهار بیمارستان آلاینده محیط زیست در قزوین به‌دلیل عدم رعایت دقیق قوانین و مقررات بی‌خطر سازی و دفع اصولی پسما...

مبتلایان به ایدز بیشتر در چه سنی هستند؟

مبتلایان به ایدز بیشتر در چه سنی هستند؟
2020-12-01T16:33:27+03:30
معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه بیشترین مبتلایان به ایدز در گیلان در رده سنی ۳۰ تا ۴۰ سال هستند گفت: مردان بیشترین مبتلایان ب...

امدادرسانی به ۵۰۰۰ خوزستانی متاثر از بارندگی / اسکان اضطراری ۵۵۲ نفر

امدادرسانی به ۵۰۰۰ خوزستانی متاثر از بارندگی / اسکان اضطراری ۵۵۲ نفر
2020-12-01T16:33:27+03:30
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان از امدادرسانی به بیش از ۵ هزار نفر در سه روز گذشته خبر داد.

بارش های متناوب در راه قم

بارش های متناوب در راه قم
2020-12-01T16:33:26+03:30
کارشناس هواشناسی گفت: فردا شاهد بارش های متناوب خواهیم بود که این بارش‌ها تا بعدازظهر پنج شنبه به صورت متناوب ادامه دارد.

برخی تسامح‌ها باعث گرفتن جان افراد می‌شود/همه فرمانداران موظف به اجرای طرح شهید سلیمانی

برخی تسامح‌ها باعث گرفتن جان افراد می‌شود/همه فرمانداران موظف به اجرای طرح شهید سلیمانی
2020-12-01T16:33:26+03:30
استاندار کرمان گفت: تمامی دستگاه‌ها و امکانات لجستیگی و معنوی استان باید در اختیار فرمانده عملیات این طرح قرار گیرد و انتظار داریم فرمانداران سراسر استان نیز...

خسارت 252 میلیارد تومانی کرونا به گردشگری کرمانشاه

خسارت 252 میلیارد تومانی کرونا به گردشگری کرمانشاه
2020-12-01T16:33:25+03:30
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه آخرین برآورد خسارت کرونا به گردشگری استان را 252 میلیارد و 773 میلیون تومان اعلام کرد.

روند افزایشی موارد مبتلا به کووید ۱۹ در جنوب و شرق استان کرمان

روند افزایشی موارد مبتلا به کووید ۱۹ در جنوب و شرق استان کرمان
2020-12-01T16:33:25+03:30
رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: با توجه به اقلیم‌های متفاوت استان کرمان اوج بیماری در هر قسمت از استان با یکدیگر متفاوت است به‌ طوری‌که در جنوب و شرق است...

افزایش شمار بیماران و فوت شدگان کرونا در فارس

افزایش شمار بیماران و فوت شدگان کرونا در فارس
2020-12-01T16:33:24+03:30
آمار بیماران مبتلا به کرونای نیازمند دریافت خدمات بستری در مراکز درمانی فارس که طی سه روز روندی کاهشی را به خود گرفته بود، طی ۲۴ ساعت گذشته مجددا افزایش یافت...

گزارشی از آخرین وضعیت خوزستان پس از باران

گزارشی از آخرین وضعیت خوزستان پس از باران
2020-12-01T16:33:23+03:30
طبق پیش‌بینی قبلی هواشناسی مبنی بر فعالیت یک سامانه بارشی قوی در خوزستان، بارندگی از روز پنجشنبه، ششم آذرماه در شهرهای استان آغاز شد و با شدت گرفتن بارش‌ها د...