میرنیوز

روبان صورتی، از قطع عضو تا امید به زندگی

روبان صورتی، از قطع عضو تا امید به زندگی 2020-10-18T06:57:41+03:30

با وجود آن که سرطان پستان، قرن‌ها موجب مرگ و میر زنان شده و این روند تا همین دهه‌های پیش ادامه داشت و در بهترین حالت، این بیماری با قطع عضو بیمار کنترل می‌شد؛ ولی اکنون متخصصان از افزایش امید به زندگی مبتلایان به این بیماری با پیشرفت راه‌های درمانی خبر می‌دهند.

دکتر حجت‌اله شهبازیان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: سرطان پستان شایع‌ترین نوع سرطان میان زنان است. البته این بیماری در مردان نیز ایجاد می‌شود اما در زنان شدیدتر است.

وی افزود: در گذشته برای درمان سرطان پستان از روش جراحی و برداشتن کامل عضو استفاده می‌شد که در واقع اولین درمان سرطان پستان به شمار می‌رود اما با پیشرفت علم، درمان رادیوتراپی و شیمی‌درمانی و درمان‌های دیگر دارویی نیز افزوده شده است. در واقع درمان‌های دارویی دیگری نیز وارد روند درمان شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: از سال‌های گذشته تاکنون، نوع درمان سرطان پستان پیشرفت کرده در حالی که در گذشته تنها جراحی صورت می‌گرفت به این دلیل که راه درمان دیگری وجود نداشت.

وی گفت: دلیل برداشتن عضو در بیماران مبتلا به سرطان پستان در گذشته، عود بیماری بوده‌ است اما از اواسط قرن بیستم به بعد، شیمی‌درمانی و رادیوتراپی نیز به درمان اضافه شد و روز به روز توسعه یافت.

این متخصص رادیوتراپی با اشاره به اینکه سابقاً جراحی در درمان سرطان پستان به صورت برداشتن عضو انجام می‌شد، تصریح کرد: اکنون علاوه بر تکنیک‌های جدید درمانی، از جراحی نیز استفاده می‌شود. در بسیاری از بیماران نیاز نیست کل عضو برداشته شود و تنها قسمتی که تومور یا توده وجود دارد برداشته می‌شود.

اهمیت غربالگری در تشخیص به موقع سرطان پستان

وی افزود: اکنون درصد قابل توجهی از بیمارانی که مبتلا به سرطان پستان هستند، به ویژه بیمارانی که در مراحل ابتدایی مراجعه می‌کنند و بیماری آن‌ها پیشرفت زیادی نکرده با درمان‌های موجود بهبود پیدا می‌کنند. این افراد این شانس را دارند که با شیمی‌درمانی و رادیوتراپی طول عمر طبیعی و یا نسبتاً طبیعی داشته باشند، در صورتی که در سابق شانس به این اندازه نبوده است.

شهبازیان با تاکید بر انجام غربالگری سالانه، گفت: توصیه می‌شود که زنان ۵۰ سال به بالا سالانه غربال‌گری انجام دهند تا اگر بیماری در مراحل اولیه باشد زودتر تشخیص داده شود و درمان آغاز شود؛ اکنون غربالگری از طریق ماموگرافی انجام شود و در برخی موارد ممکن است از سونوگرافی نیز استفاده شود و در صورت مشاهده توده یا تومور، بررسی بیشتر صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه میزان آگاهی درباره سرطان پستان نسبت به دهه‌های قبل بهتر شده و درمان آن نیز پیشرفت کرده است، افزود: زنانی که در خانواده خود سابقه سرطان پستان دارند باید ۱۰ سال زودتر از بقیه یعنی از سنین ۴۰ سال، سالانه غربال‌گری را انجام دهند زیرا غربال‌گری باعث تشخیص زودهنگام بیماری و آغاز درمان می‌شود.

افزایش امید به زندگی مبتلایان

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: مشخصاً امید به زندگی در افراد مبتلا به سرطان پستان نسبت به گذشته افزایش یافته چرا که امکانات درمان بیشتر شده است؛ باید توجه کرد که بیماری هرچه در مراحل اولیه زودتر تشخیص داده شود، درمان نیز زودتر آغاز می‌شود و مؤثرتر خواهد بود. البته این مساله درباره همه سرطان‌ها صدق می‌کند.

تفاوت درمان امروز سرطان پستان با گذشته

وی با بیان اینکه تکنیک‌های رادیوتراپی اکنون نسبت به دهه قبل پیشرفت بسیاری داشته و از رشد تومور و منتقل شدن به قسمت‌های دیگر بدن پیشگیری می‌کند، گفت: در کشور ما نیز خوشبختانه امکانات بیشتری نسبت به دهه‌های گذشته وجود دارد اما با توجه به مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها، تا اندازه‌ای این مسیر نسبت به کشورهای دیگر کندتر طی می‌شود؛ البته امکانات ما نیز نسبت به ۳۰ سال پیش قابل مقایسه نیست.

لزوم سرمایه‌گذاری در بخش درمان

شهبازیان افزود: پایه‌ درمانی در کشور ما اکنون جراحی، رادیوتراپی، دارودرمانی و شیمی درمانی است. البته این روش‌ها سال‌ها است به عنوان درمان استفاده می‌شود اما ممکن است امکانات کشور ما نسبت به دیگر کشورها کمتر باشد. به ویژه در قسمت رادیوتراپی که از دستگاه‌های نسبتاً گران‌قیمت استفاده می‌شود.

وی بیان کرد: با افزایش سرمایه‌گذاری در این بخش می‌توانیم دستگاه‌ها و داروهای جدیدتری را به کار گیریم. این امکانات اکنون نیز وجود دارد اما با توجه به اینکه سرطان در کشور ما به دلیل مسن شدن جمعیت در حال افزایش است، نیاز است در این بخش سرمایه‌گذاری بیشتری شود.

افزایش شیوع سرطان پستان با افزایش  متوسط سن جامعه

این متخصص پرتودرمانی با اشاره به ارائه خدمات به بیماران سرطانی در مراکز دانشگاهی، گفت: خوشبختانه اکنون در بیمارستان گلستان اهواز خدمات به شکل دانشگاهی ارائه می‌شود اما با توجه به اینکه بیمارستان گلستان، قطب درمان سرطان در جنوب غرب کشور است با افزایش مراجعه‌کنندگان روبرو هستیم و بالطبع برخی از درمان‌ها نوبتی است.

وی گفت: البته با افزایش امکانات و توسعه روز به روز آن، کیفیت درمان نسبت به سال‌های گذشته بهبود یافته است با این حال نیاز به امکانات بیشتر و سرمایه‌گذاری بیشتری در این بخش داریم چرا که جامعه ما از دهه ۹۰ به بعد به عنوان جامعه میانسال شناخته می‌شود و هر چه سن جامعه افزایش پیدا می‌کند، سرطان‌ها به ویژه سرطان پستان شایع‌تر می‌شوند.

افزایش بهبودی در صورت تشخیص به موقع بیماری

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: ما هیچ وقت اعتقاد نداریم که درمان بی‌اثر می‌شود زیرا داروهای متنوعی استفاده می‌شود و جلوی پیشرفت بیماری را می‌گیرد. از رادیوتراپی نه تنها در مرحله ابتدایی بیماری بلکه در فاز پیشرفته بیماری نیز می‌توان استفاده کرد که باعث افزایش کیفیت زندگی و طول عمر بیمار می‌شود.

وی افزود: با این وجود در این مرحله ممکن است شفای قطعی امکان‌پذیر نباشد و بتوانیم بیشتر بر کنترل بیماری تمرکز کنیم در حالی که در مراحل ابتدایی کشف بیماری ممکن است بیمار بهبود پیدا کند و بیماری کاملاً برطرف شود بنابراین بهبودی بیمار، بستگی به زمان تشخیص بیماری دارد.

یک توصیه مهم به زنان

شهبازیان گفت: به زنان در سنین جوان‌تر توصیه می‌شود که ماهیانه خود را معاینه کنند؛ برای این کار می‌توانند از پزشک بخواهند آموزش‌های لازم را به آنها بدهد.

وی افزود: معاینه ماهانه پس از دوره ماهیانه زمانی که تراکم بافت پستان کمتر است، انجام شود و در صورت مشاهده توده و یا تغییر بهتر است به پزشک مراجعه کنند. این شیوه معاینه به تشخیص به موقع بیماری کمک می‌کند و تشخیص زودرس بیماری در روند درمان تاثیر بسزایی دارد.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

کرونا دوباره یزد را تعطیل کرد؛ تعطیلی تمام اصناف یزد به جز ۱۱ گروه صنفی از فردا

 کرونا دوباره یزد را تعطیل کرد؛ تعطیلی تمام اصناف یزد به جز ۱۱ گروه صنفی از فردا
2020-10-26T22:01:50+03:30
افزایش آمار ابتلا به کرونا در استان یزد و بحرانی کردن وضعیت این استان سبب شد که تمام اصناف به جز ۱۱ صنف از فردا تا پایان هفته تعطیل شوند.

فوت ۱۱ بیمار مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در قزوین

فوت ۱۱ بیمار مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در قزوین
2020-10-26T21:41:15+03:30
قزوین – جانشین ستاد پیشگیری از کرونای استان قزوین از فوت ۱۱ بیمار مبتلا به کرونا تنها در ۲۴ ساعت گذشته در استان قزوین خبر داد.

فضای مجازی در کشور رها شده است/ ضرورت آموزش روزآمد مبلغان

فضای مجازی در کشور رها شده است/ ضرورت آموزش روزآمد مبلغان
2020-10-26T21:27:58+03:30
قم- رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: متاسفانه رها بودن فضای مجازی در کشور لطمات بسیاری را به روح و روان جوانان وارد کرده است.

بستک لرزید

بستک لرزید
2020-10-26T21:14:39+03:30
بستک - زلزله ۳.۷ ریشتری دقایقی پیش شهر بستک را لرزاند.

استان بوشهر طی ۲۴ ساعت گذشته فوتی کرونایی نداشته است

استان بوشهر طی ۲۴ ساعت گذشته فوتی کرونایی نداشته است
2020-10-26T18:21:15+03:30
بوشهر - رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: استان بوشهر طی ۲۴ ساعت گذشته فوتی کرونایی نداشته است.

آذربایجان غربی دربدترین شرایط کرونایی قرار گرفت/۲۳ نفر فوت کردند

آذربایجان غربی دربدترین شرایط کرونایی قرار گرفت/۲۳ نفر فوت کردند
2020-10-26T18:21:14+03:30
ارومیه- رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر استان در بدترین شرایط کرونایی از اسفندماه سال گذشته و آغاز شیوع بیماری قرار دارد.

حریق نیزارهای رودخانه زاینده رود اطفا شد

حریق نیزارهای رودخانه زاینده رود اطفا شد
2020-10-26T17:41:18+03:30
اصفهان - سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان از اطفای حریق نیزارهای رودخانه زاینده رود خبر داد.

بکارگیری ظرفیت ۴ بیمارستان بیرجند برای بیماران کرونایی/ نیازمند همراهی مردم هستیم

بکارگیری ظرفیت ۴ بیمارستان بیرجند برای بیماران کرونایی/ نیازمند همراهی مردم هستیم
2020-10-26T17:27:51+03:30
بیرجند- رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه ظرفیت ۴ بیمارستان بیرجند برای بیماران کرونایی به کار گرفته شده است، گفت: برای عبور از این موج نیازمند هم...

۱۸۳ بیمار کرونایی قطعی در بیمارستان شاهرود بستری هستند

۱۸۳ بیمار کرونایی قطعی در بیمارستان شاهرود بستری هستند
2020-10-26T17:14:35+03:30
شاهرود- رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با بیان اینکه ۱۸۳بیمار کرونایی قطعی در بیمارستان شاهرود بستری هستند، گفت: ۱۳۴ مورد جدید ابتلا در شهرهای زیر مجموعه دان...

ضربات بسیار سنگین ناجا به قاچاقچیان و باندهای مافیای مواد مخدر / ۸۷ تن مواد مخدر کشف شد

 ضربات بسیار سنگین ناجا به قاچاقچیان و باندهای مافیای مواد مخدر / ۸۷ تن مواد مخدر کشف شد
2020-10-26T17:21:32+03:30
گروه استان‌ها- جانشین فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان از اجرای بیش از ۳ هزار عملیات موفق و کشف بیش از ۸۷ تن مواد مخدر طی ۶ ماه نخست سال در استان خبر داد.

نان در یزد گران می‌شود

نان در یزد گران می‌شود
2020-10-26T17:01:18+03:30
یزد- رئیس اتحادیه صنف نانوایان یزد از افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی قیمت نان در یزد طی روزهای آینده خبر داد.

۷ نفر از عوامل درگیری و تیراندازی در لاهیجان دستگیر شدند

 ۷ نفر از عوامل درگیری و تیراندازی در لاهیجان دستگیر شدند
2020-10-26T17:08:31+03:30
گروه استان‌ها- فرمانده انتظامی استان گیلان از دستگیری ۷ نفر از عاملان درگیری و تیراندازی در شهرستان لاهیجان توسط پلیس خبر داد.

تشریح آخرین وضعیت مبتلایان به کرونا در چهارمحال و بختیاری

تشریح آخرین وضعیت مبتلایان به کرونا در چهارمحال و بختیاری
2020-10-26T16:51:10+03:30
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد گفت: متاسفانه طی ۲۴ ساعت گذشته ۶ مورد جدید فوتی ناشی از ابتلا به بیماری نوپدید کووید ۱۹ در استان گزارش شده است و مجمو...

کرونا در یزد تا دو هفته دیگر می تازد/ هنوز به اوج فوتی ها نرسیدیم

کرونا در یزد تا دو هفته دیگر می تازد/ هنوز به اوج فوتی ها نرسیدیم
2020-10-26T16:51:09+03:30
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد از سیر افزایشی کرونا تا دو هفته اینده خبر داد و گفت: این پیش بینی تنها در صورت استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی تغییر...

۵۱ واحد تولیدی راکد در آذربایجان‌غربی احیا شد

۵۱ واحد تولیدی راکد در آذربایجان‌غربی احیا شد
2020-10-26T16:34:35+03:30
ارومیه – استاندار آذربایجان‌غربی از احیای ۵۱ واحد تولیدی راکد و نیمه راکد در این استان از ابتدای سال‌جاری تاکنون خبر داد.

جلوگیری از ورود بیش از ۸۷ تن مواد مخدر به کشور

جلوگیری از ورود بیش از ۸۷ تن مواد مخدر به کشور
2020-10-26T16:21:23+03:30
زاهدان - جانشین انتظامی سیستان و بلوچستان از اجرای بیش از ۳ هزار عملیات موفق و کشف بیش از ۸۷ تن مواد مخدر طی ۶ ماه نخست سال در این استان خبر داد.

فرمانده کل سپاه از مناطق مرزی خداآفرین بازدید کرد

فرمانده کل سپاه از مناطق مرزی خداآفرین بازدید کرد
2020-10-26T16:07:54+03:30
تبریز- فرمانده کل سپاه پاسداران از مناطق مرزی رود ارس و خداآفرین و همچنین مناطق درگیری جنگ قره‌باغ بازدید کرد.

ابتلای ۱۷۷ پزشک و پرستار شرق استان سمنان به کرونا؛ تعداد بیماران بدحال کرونایی در شرق استان سمنان به ۲۷ مورد رسید

 ابتلای ۱۷۷ پزشک و پرستار شرق استان سمنان به کرونا؛ تعداد بیماران بدحال کرونایی در شرق استان سمنان به ۲۷ مورد رسید
2020-10-26T16:14:57+03:30
گروه استان‌ها- رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با اشاره به ابتلای ۱۷۷ پزشک و پرستار شرق استان سمنان به کرونا گفت: شاهد پرپر شدن عزیزان کادر درمان در گوشه و ک...

تعطیلی یک هفته ای ۶۰ مدرسه در جویبار

تعطیلی یک هفته ای ۶۰ مدرسه در جویبار
2020-10-26T15:54:37+03:30
جویبار- رئیس آموزش و پرورش جویبار گفت: ۶۰ مدرسه معادل ۴۸ درصد مدارس شهرستان طبق تصمیم ستاد مقابله با کرونا استان به مدت یک هفته تعطیل می شود.

۲۲ بیمار جدید مبتلا به کرونا در چهارمحال و بختیاری شناسایی شدند

۲۲ بیمار جدید مبتلا به کرونا در چهارمحال و بختیاری شناسایی شدند
2020-10-26T15:54:34+03:30
شهرکرد- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد گفت: ۲۲ بیمار جدید مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در چهارمحال و بختیاری شناسایی شدند.

۵۱ واحد تولیدی راکد آذربایجان غربی احیا شد

۵۱ واحد تولیدی راکد آذربایجان غربی احیا شد
2020-10-26T15:54:34+03:30
ارومیه – استاندار آذربایجان غربی گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون ۵۱ واحد تولیدی راکد و نیمه راکد در استان احیا شده اند.

لطیفی با استعفا از هدایت "گل ریحان": ۲روز قبل گفتند هیچ پولی در باشگاه نیست/ ماجرای رد پیشنهاد ۱۰میلیارد تومانی اسپانسر

 لطیفی با استعفا از هدایت "گل ریحان": ۲روز قبل گفتند هیچ پولی در باشگاه نیست/ ماجرای رد پیشنهاد ۱۰میلیارد تومانی اسپانسر
2020-10-26T16:01:51+03:30
گروه استان‌ها- سرمربی گل ریحان البرز دلایل استعفایش از این تیم را اعلام کرد.

حضور فرمانده کل سپاه در مرزهای شمال‌غرب کشور/ دستور سرلشکر سلامی برای تأمین امنیت مناطق مرزی‌

 حضور فرمانده کل سپاه در مرزهای شمال‌غرب کشور/ دستور سرلشکر سلامی برای تأمین امنیت مناطق مرزی‌
2020-10-26T16:01:50+03:30
گروه استان‌ها ـ فرمانده کل سپاه از مناطق مرزی رود ارس و درگیری‌های جنگ قره‌باغ در مرز ایران با جمهوری آذربایجان و ارمنستان بازدید کرد.

ماجرای مهرداد سپهری به روایت چند شاهد عینی

ماجرای مهرداد سپهری به روایت چند شاهد عینی
2020-10-26T15:44:30+03:30
اهالی محله شهرک حجت مشهد از اتفاقاتی که در ماجرای درگیری پلیس و مهرداد سپهری رخ داده، روایت می‌کنند.

روند صعودی ابتلا به ‌کرونا ‌در استان اصفهان / در آبان و آذر ماه منتظر وضعیت بدتری هستیم

 روند صعودی ابتلا به ‌کرونا ‌در استان اصفهان / در آبان و آذر ماه منتظر وضعیت بدتری هستیم
2020-10-26T15:48:11+03:30
گروه استان‌ها- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: در آبان و آذر ماه منتظر وضعیت بدتری هستیم و باید بر روی اماکن حساس‌تر متمرکز شویم.

امام جمعه سابق ملایر درگذشت/اعلام عزای عمومی در همدان

امام جمعه سابق ملایر درگذشت/اعلام عزای عمومی در همدان
2020-10-26T15:31:11+03:30
حضرت آیت‌الله سیدرضا فاضلیان، از شاگردان مرحوم آخوند همدانی(رض) و یار صمیمی شهید محراب آیت‌الله مدنی(رض) و استاد اخلاق بسیاری از شهیدان و بزرگان دار فانی را ...

تشکیل پرونده ویژه قضایی برای نوزاد پیدا شده در حاشیه شهر اصفهان

تشکیل پرونده ویژه قضایی برای نوزاد پیدا شده در حاشیه شهر اصفهان
2020-10-26T15:27:56+03:30
اصفهان – دادستان عمومی و انقلاب اصفهان گفت: دستورات لازم برای رسیدگی ویژه به پرونده نوزاد پیدا شده در منطقه حاشیه‌ای اصفهان صادر شده است.

۸۲۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد/فوت ۳۷ بیمار

۸۲۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد/فوت ۳۷ بیمار
2020-10-26T15:27:55+03:30
اصفهان- سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: از روز گذشته تاکنون ۸۲۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان شناسایی شدند.

رشد ۳۴ درصدی پرداخت زکات در قم

رشد ۳۴ درصدی پرداخت زکات در قم
2020-10-26T15:27:54+03:30
قم- رئیس اداره زکات کمیته امداد استان قم از رشد ۳۴ درصدی پرداخت زکات در ۶ ماهه نخست سال جاری خبر داد.

استخدام رانتی نورچشمی‌ها در بیکارترین استان کشور!/ استاندار کرمانشاه پاسخ‌گو باشد

استخدام رانتی نورچشمی‌ها در بیکارترین استان کشور!/ استاندار کرمانشاه پاسخ‌گو باشد
2020-10-26T15:27:54+03:30
کرمانشاه- گزارش خبرگزاری مهر در خصوص استخدام رانتی استانداری کرمانشاه با انتشار سند درخواست این استخدام غیرقانونی، تایید شد.