میرنیوز

رونمایی از ۸ محصول دانش‌بنیان زیست‌بوم فناوری نوآوری زنجان

 رونمایی از ۸ محصول دانش‌بنیان زیست‌بوم فناوری نوآوری زنجان 2024-02-17T15:15:02+03:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، آیین رونمایی از دستاوردهای دانش‌بنیان زیست‌بوم فناوری و نوآوری زنجان با حضور روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور در دانشگاه زنجان برگزار شد.

توسعه نسخه بومی سامانه اسکادا

نرم‌افزار اسکادا که در حوزه جمع آوری داده‌های صنعتی، ثبت، کنترل، پردازش و داده‌کاوی مورد استفاده قرار می‌گیرد و یکی از محصولات راهبردی در حوزه کنترل و هوشمندسازی زیرساخت‌های انرژی به شمار می‌رود. شرکت دانش‌بنیان هوش داده هدف، توسعه دهنده سامانه بومی اسکادا است که نسخه بومی این نرم افزار را با قابلیت‌های متنوعی در زمینه اتوماسیون صنعتی، توسعه داده است.

این سامانه با استفاده از پروتکل‌های صنعتی استاندارد و ایمن با تجهیزات و سخت‌افزارها از طریق بستر ارتباطی شبکه ارتباط برقرار می‌کند، داده را از آن‌ها می‌گیرد و اطلاعات لازم را به آن‌ها می‌دهد.

چشم بینا در فرآیند حفاری تونل‌ها

هدایتگر لیزری ماشین حفاری تونل یکی دیگر از محصولات دانش بنیانی بود که توسط شرکت فتح نور میهن تولید شده و در این مراسم رونمایی شد. در فرایند حفاری تونل داشتن اطلاعات درک و لحظه‌ای از جهت و موقعیت حفاری بسیار مهم است از این رو به یک سیستمی که بازخوردی مداوم، سریع و دقیقی از موقعیت و جهت تونل زنی داشته باشد، بسیار مهم است.

سیستم ناوبری لیزری ساخته شده توسط شرکت دانش بنیان فتح نور میهن این قابلیت را دارد که در طول انجام حفاری با عملکرد سریع و دقیق به کار حفاری سرعت و دقت ببخشد.دستگاه یاد شده دارای دو قسمت فرستنده و گیرنده لیزری است.

قسمت نوردهی دستگاه از قابلیت تنظیم موتوری در دو جهت برخوردار است. گیرنده که بخش اصلی این دستگاه به شمار می‌رود، به گونه‌ای طراحی و ساخته می‌شود که بتواند سه درجه آزادی طولی و عرضی را اندازه‌گیری کند.در داخل کشور مشابه دیگری وجود ندارد و با توجه به سطح بالای فناوری مورد استفاده در این دستگاه، کشورهای معدودی می‌توانند از این سامانه پیشرفته بهره ببرند که ایران نیز در جمع آنها قرار دارد.

توسعه فناوری اپتیک و تولید انواع چشم الکترونیکی

چشم الکترونیکی دستگاهی است دقیق و حساس که برای تشخیص حرکت انسان به کار می‌رود و در صنایع مختلف از جمله سامانه‌های ایمنی حفاظتی و همچنین کنترل مصرف توان کاربرد دارد.

شرکت پالاد الکترونیک موفق شده است این محصول را برای نخستین بار در کشور طراحی کند و در حالی که سایر شرکت‌ها، تنها چشم الکترونیکی مادون قرمز را تولید می‌کنند، موفق شده است چشم با قابلیت تشخیص حیوانات، چشم الکترونیکی مبتنی بر امواج مایکروویو با قابلیت تشخیص از پشت موانع و چشم الکترونیک بیسیم با عملکرد بسیار دقیق و توان مصرفی پایین را تجاری‌سازی کند.

کنترل موتورهای صنعتی با برد مرکزی کنترل ساخت داخل

در ادامه از برد مرکزی کنترل تولید شده توسط شرکت دانش بنیان پالاد الکترونیک رونمایی شد. برد مرکزی کنترل سیستم‌های هوافشرده، که از دو قسمت برد اصلی و برد مانیتورینگ تشکیل یافته است برای کنترل تمامی پارامترهای کمپرسورهای فشار قوی طراحی و ساخته شده است.این کنترل کننده از تمامی حسگرهای مرتبط مانند دما فشار دور موتور که سیگنال‌های ورودی را دریافت و متناسب با تنظیمات انجام شده، فرامین کنترلی لازم را از طریق مبدل‌های مربوطه به موتورهای الکتریکی اعمال می‌کنند.این محصول دانش بنیان در صنایع نفت و گاز و همچنین در پمپ‌های بنزین سایر صنایع کاربردهای گسترده‌ای دارد. همچنین قیمتی یک‌پنجم نمونه مشابه خارجی دارد در عین حال که از کیفیتی هم‌تراز نمونه‌های خارجی برخوردار است.

رفع نیاز آزمایشگاه‌ها با سانتریفیوژ بومی

سانتریفیوژ رومیزی تولید شده توسط شرکت مدرن آزمای پیشرو صنعت زنگان از دیگر محصولاتی بود که در این مراسم رونمایی شد. سانتریفیوژ آزمایشگاهی با استفاده از قانون گریز از مرکز و در اثر چرخش، نمونه‌های بیولوژیک مانند خون را حول محور خود در سرعت‌های مختلف می‌چرخاند و باعث جداسازی و ته نشین شدن مواد مختلف یک مخلوط یا محلول می‌شود.

دستگاه سانتریفیوژ تولیدی این شرکت دانش بنیان با عملکرد منحصر به فرد و بر اساس استانداردهای بین‌المللی با قابلیت چرخش تا سرعت 5000 دور در دقیقه به الکتروموتور براشلس و فناوری‌های نوین موفق شده است تا ایمنی و کارایی را ارائه بدهد و نیاز صنعت آزمایشگاهی کشور را برطرف کند. ویژگی و مزیت این محصول در طراحی مکانیزم حرکتی آن بوده و تمامی قطعات در داخل شرکت طراحی و ساخته شده است؛ بنابراین خدمات پس از فروش آن در کوتاه‌ترین زمان و با قیمت مناسب انجام می شود.

قیمت محصول نیز در مقایسه با محصولات مشابه داخلی پایین‌تر بوده و 30 درصد ارزان‌تر است. ضمن این‌که در مقایسه با محصولات وارداتی 70 درصد ارزان‌تر عرضه می‌شود. قیمت تمام شده این محصول 350 میلیون ریال بوده در حالی‌که محصول وارداتی دو میلیارد ریال فروخته می‌شود. اختلاف 70 درصدی بین این محصول و‌ نمونه خارجی، صرفه جویی ارزی را به دنبال داشته است.

بی نیازی کشور از واردات لوله خون‌گیری تحت خلأ

لوله‌های آزمایشگاهی یکی از پرکاربردترین تجهیزات استفاده در آزمایشگاه‌ها به شمار می‌روند که در اندازه‌های مختلفی متناسب با کاربردشان ساخته می‌شوند. این لوله‌ها کاربردهای گسترده تحقیقاتی، آزمایشگاهی و پزشکی دارند. در تولید این محصول، ضمن بهره‌گیری از جدیدترین فناوری‌های روز و پیشرفته‌ترین قالب‌ها استفاده شده است.

تولید پدهای نفوذناپذیر

گروه تجاری‌سازی مبنا با تولید و تجاری‌سازی پد ضد بالستیک که در این مراسم رونمایی شد، توانسته است گام مهمی در رفع نیاز صنایع کشور به انواع پنل‌های محافظتی بردارد. پنل‌های سخت نفوذ ناپذیر در برابر اجسام پرتاب شونده نوک‌تیز نظیر گلوله یا ترکش با سختی‌های متفاوت به کار می‌روند.

این پنل‌ها از آسیب‌های ناشی از اصابت می‌کنند و با استفاده از کامپوزیت‌های پلیمری انواع سرامیک‌ها و به کارگیری فناوری نانو سرامیک در ابعاد و وزن‌های مختلف برای مقابله با پرتابه‌های پیش بینی شده، به کار می‌روند. این محصولات در خودروهای زرهی خودروهای تشریفاتی و حفاظت از اشخاص مورد استفاده قرار می‌گیرند.متخصصان و فناوران گروه تجاری‌سازی مبنا موفق شدند تا با توسعه فناوری و تجاری‌سازی این پنل‌ها، ضمن کاهش وابستگی به نمونه‌های خارجی که عمدتاً به دلیل فناوری بالا و ملاحظات امنیتی، واردات آنها با مشکلات متعددی مواجه است، نیاز داخلی را تامین کنند.

رفع یک نیاز تحریمی با ساخت ملخ پرنده‌های سبک

با توجه به استفاده روز افزون از پرنده‌ها و وسائط نقلیه هوایی سبک و فوق سبک در صنعت هوانوردی، نیاز به تعمیر و بازسازی در کوتاه مدت از یک سو و حساسیت و چالش‌های مختلف و فرسایش زیاد روبه رو هستند و به تعویض بسیاری از قطعات به ویژه ملخ یا پیش رانه پرنده نیاز دارند. با باتوجه به تحریم‌ها و عدم دسترسی راحت به این قطعات مصرفی مورد متخصصان شرکت دانش‌بنیان مبنا، در جهت تولید دو مدل از پرمصرف ترین انواع پلید به روش کامپوزیتی قدم برداشتند.

دو مدل پرمصرف این قطعه که بر روی انواع کایت های موتور دار، جایروکوپترها و هواپیماهای فوق سبک ملخی از کشور فرانسه با عنوان داک و ایرکریشن را به روش مهندسی معکوش تولید کرده‌اند. محصول تولیدی از لحاظ قیمت و کیفیت و کارکرد با نمونه های وارداتی قابل رقابت بوده و حتی امکان صادرات آن نیز وجود دارد . ضمنا با توجه به روش تولید و نوع قطعه قابلیت استفاده در توربین‌های بادی جهت تولید برق بادی هم از کاربردهای دیگر این محصول خواهد بود.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

‌‌دیدار رئیسی و علی‌اف آغاز شد + تصاویر

 ‌‌دیدار رئیسی و علی‌اف آغاز شد + تصاویر
2024-05-20T00:18:59+03:30
دیدار مهم و تاریخی روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در نقطه مرزی دو کشور در حاشیه رود ‌ارس آغاز شد.

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین مرکز درمان ناباروری شرق کشور

 بهره‌برداری از بزرگ‌ترین مرکز درمان ناباروری شرق کشور
2024-05-20T00:18:58+03:30
با حضور وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی و تولیت آستان قدس رضوی، بزرگترین مرکز درمان ناباروری شرق کشور با عنوان «بشری» در بیمارستان رضوی مشهد به به...

هدفگذاری رشد ۴۴ درصدی بخش صنعت، معدن و تجارت ایران

 هدفگذاری رشد ۴۴ درصدی بخش صنعت، معدن و تجارت ایران
2024-05-20T00:18:58+03:30
رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: امسال هدفگذاری رشد اقتصادی در بخش صنعت ۸ درصد، معدن ۱۳ درصد و تجارت ۲۳ درصد است.

اهمیت استراتژیک "سد قیزقلعه‌سی" برای ایران و آذربایجان

 اهمیت استراتژیک "سد قیزقلعه‌سی" برای ایران و آذربایجان
2024-05-20T00:18:58+03:30
وزیر نیرو با تشریح اهمیت استراتژیک "سد قیزقلعه‌سی" برای ایران و آذربایجان گفت: سد قیزقلعه‌سی ‌نمادی از دوستی و مودت بین مردم دو کشور ایران و آذربا...

۱۰ هزار نفر در قوه قضائیه استخدام می‌شوند

 ۱۰ هزار نفر در قوه قضائیه استخدام می‌شوند
2024-05-20T00:18:58+03:30
معاون قوه قضائیه، گفت: در قانون جدید شوراهای حل اختلاف ۱۰ هزار نفر با اولویت اعضای شوراهای حل اختلاف به استخدام قوه قضائیه در خواهند آمد.

دستگیری فرد مرتبط با شبکه‌های معاند در اصفهان

 دستگیری فرد مرتبط با شبکه‌های معاند در اصفهان
2024-05-20T00:18:57+03:30
سازمان اطلاعات فراجا از دستگیری فرد مرتبط با شبکه‌های معاند در اصفهان خبر داد.

روند نزولی جمعیت ‌متوقف شد/ جلوگیری از سقط ۴هزار جنین سالم

 روند نزولی جمعیت ‌متوقف شد/ جلوگیری از سقط ۴هزار جنین سالم
2024-05-20T00:18:57+03:30
وزیر بهداشت جلوگیری از سقط جنین را یکی از موضوعات بسیار مهمی که در حال پیگیری است، عنوان ‌کرد و گفت: در این راستا گروه‌های مردمی نفس در تمامی استان‌ها راه‌ا...

افتتاح سد قیزقلعه‌سی با حضور رؤسای جمهور ایران و ‌آذربایجان

 افتتاح سد قیزقلعه‌سی با حضور رؤسای جمهور ایران و ‌آذربایجان
2024-05-20T00:18:57+03:30
سد قیزقلعه‌سی با حضور رؤسای جمهور ایران و آذربایجان افتتاح شد و سد خداآفرین نیز همزمان با افتتاح این سد به بهره‌برداری نهایی رسید.

اذعان آمریکا به کمک ۱۱ کشور به اسرائیل در حمله موشکی ایران

 اذعان آمریکا به کمک ۱۱ کشور به اسرائیل در حمله موشکی ایران
2024-05-20T00:18:56+03:30
سخنگوی سپاه پاسداران گفت: رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد ما و ۱۰ کشور دیگر به اسرائیل در وعده صادق کمک کردیم ولی با مشخص شدن ابعاد این عملیات، تعداد کشورها بیش...

سانحه برای بالگرد رئیس‌جمهور در آذربایجان شرقی/ درحال تکمیل

 سانحه برای بالگرد رئیس‌جمهور در آذربایجان شرقی/ درحال تکمیل
2024-05-20T00:18:56+03:30
برخی اخبار حاکی از آن است که بالگرد حامل آیت‌الله رئیسی، رئیس‌جمهور در آذربایجان شرقی دچار سانحه شده است.

جلسه شبانه وزرا و فرمانده سپاه در منطقه سانحه ‌بالگرد رئیسی

 جلسه شبانه وزرا و فرمانده سپاه در منطقه سانحه ‌بالگرد رئیسی
2024-05-20T00:05:54+03:30
پس سانحه برای بالگرد رئیس جمهور بلافاصله جمعی از وزرا، فرمانده کل سپاه و معاونین رئیس جمهور به منطقه سانحه آمدند.

علی‌اف: دخالت بیگانگان‌ را برنمی‌تابیم/ از ایران حمایت می‌کنیم

 علی‌اف: دخالت بیگانگان‌ را برنمی‌تابیم/ از ایران حمایت می‌کنیم
2024-05-19T23:13:16+03:30
رئیس‌جمهور آذربایجان با بیان اینکه در حوزه مسائل بین‌الملل نظرات‌ ایران و آذربایجان بسیار به هم نزدیک است، گفت: در چارچوب همه سازمان‌های بین‌المللی از یکدیگ...

امیر نصیرزاده: دشمنان علیه ایران تغییر رویکرد داد‌ه‌اند

 امیر نصیرزاده: دشمنان علیه ایران تغییر رویکرد داد‌ه‌اند
2024-05-19T23:13:15+03:30
جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ‌با بیان اینکه دشمن تغییر رویکرد داده و ما باید در جبهه دیگری آماده باشیم، گفت: در غزه هرشکلی از نقص حقوق بشر و جنایت جنگی ...

رئیسی: روابط ایران و آذربایجان گسسته نخواهد شد

 رئیسی: روابط ایران و آذربایجان گسسته نخواهد شد
2024-05-19T23:13:15+03:30
رئیس‌جمهور با بیان اینکه روابط ایران و آذربایجان گسسته نخواهد شد، گفت: اراده برای توسعه روابط در تمام حوزه‌ها بین دو کشور داریم.

همه مقصران و متهمان سیل دردناک مشهد

 همه مقصران و متهمان سیل دردناک مشهد
2024-05-19T23:13:14+03:30
مشهد کم‌آب بود و سدهایش خشک؛ سازمان هواشناسی پیام نجات آورد و به مشهدی‌ها مژده بارش‌های چندروزه داد؛ مشهد اما به‌قدری بی‌آبی چشیده بود که کسی مژده هواشناسی ...

وحیدی:‌ هنوز به نقطه مدنظر سانحه بالگرد نرسیده‌ایم

 وحیدی:‌ هنوز به نقطه مدنظر سانحه بالگرد نرسیده‌ایم
2024-05-19T23:13:14+03:30
وزیر کشور با ارائه گزارشی از وضعیت جستجو برای یافتن بالگرد رئیس جمهور گفت: دامنه دید در منطقه بسیار محدود است و به همین دلیل، نیروهای امدادی متاسفانه هنوز ب...

محل دقیق سانحه بالگرد شناسایی شد

 محل دقیق سانحه بالگرد شناسایی شد
2024-05-19T23:13:13+03:30
فرمانده سپاه آذربایجان شرقی از شناسایی محل دقیق سانحه بالگرد خبر داد.

فرمانده کل سپاه به محل سانحه بالگرد رئیس جمهور رفت

 فرمانده کل سپاه به محل سانحه بالگرد رئیس جمهور رفت
2024-05-19T23:13:13+03:30
فرمانده کل سپاه، فرمانده نیروی زمینی سپاه و جمعی از فرماندهان سپاه پس از سانحه برای بالگرد رئیس جمهور، به منطقه رفتند.

اما و اگرهای ساماندهی دستفروشان در بیرجند

 اما و اگرهای ساماندهی دستفروشان در بیرجند
2024-04-14T14:39:26+03:30
شهرداری بیرجند در پی گلایه‌مندی مردم از سد معبر دستفروشان در شهر اعلام کرد: فقط اجازه جمع آوری دارد که اقدامی بازدارنده نیست و حق پلمب اصناف متخلف با سایر د...

تداوم دست‌اندازی‌ها به چشمه مرغک رونیز استهبان فارس

 تداوم دست‌اندازی‌ها به چشمه مرغک رونیز استهبان فارس
2024-04-14T14:12:13+03:30
درحالی که دست اندازی‌ها به چشمه مرغک رونیز استهبان اصفهان همچنان ادامه دارد، فرماندار استهبان درخصوص تخلفات صورت گرفته در این محوطه گفت: طی یکی دو هفته آیند...

دستگیری ۸۹ قاچاقچی ارز و کالا در شهریار

 دستگیری ۸۹ قاچاقچی ارز و کالا در شهریار
2024-04-14T13:45:59+03:30
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شهریار گفت: طی شش ماه گذشته بیش از ۵.۱ میلیون لیتر فراورده‌های نفتی، ۲۵ تن مواد خوراکی، ۲۹ هزار قلم انواع لوازم خانگی آشپزخان...

کشف ۱۰۲ هزار لیتر سوخت قاچاق در سواحل عسلویه

 کشف ۱۰۲ هزار لیتر سوخت قاچاق در سواحل عسلویه
2024-04-14T13:32:41+03:30
فرمانده مرزبانی استان بوشهر از توقیف یک فروند شناور حامل سوخت قاچاق در نوار ساحلی استان در بندر عسلویه خبر داد و گفت: این شناور بیش از ۱۰۲ هزار لیتر سوخت گا...

مهاجرت یک میلیون بال پرنده تابستان‌گذران به مازندران

 مهاجرت یک میلیون بال پرنده تابستان‌گذران به مازندران
2024-04-14T13:32:40+03:30
رییس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران با اشاره به مهاجرت پرندگان تابستان‌گذران به مازندران گفت: هر سالهه بیش از یک میلیون بال پرنده تابستان‌گذران وارد مازن...

حمایت آیت الله نوری همدانی از پاسخ کوبنده ایران به اسرائیل

 حمایت آیت الله نوری همدانی از پاسخ کوبنده ایران به اسرائیل
2024-04-14T11:59:17+03:30
مرجع تقلید شیعیان از پاسخ کوبنده ایران و گروه‌های مقاومت به رژیم صهیونیستی حمایت کرد.

انتقام ایران پاسخی به خباثت‌های رژیم صهیونیستی بود

 انتقام ایران پاسخی به خباثت‌های رژیم صهیونیستی بود
2024-04-14T11:46:54+03:30
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به انتقام سپاه پاسداران از رژیم صهیونیستی گفت: شب گذشته تنها شبی بود که مردم فلسطین با آرامش خوابیدند و این نشان می‌ده...

دپوی چوب آلات برای قاچاقچیان ناامن خواهد بود

 دپوی چوب آلات برای قاچاقچیان ناامن خواهد بود
2024-04-14T11:46:53+03:30
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران منطقه نوشهر گفت: با همکاری دستگاه قضا هرگونه دپوی چوب آلات زیر ذره بین ماموران یگان حفاظت قرار دارد.

حملات سپاه ثابت کرد رژیم صهیونیستی مترسکی بیش نیست

 حملات سپاه ثابت کرد رژیم صهیونیستی مترسکی بیش نیست
2024-04-14T11:46:53+03:30
نماینده مردم  خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: ضرب‌شست شب گذشته به رژیم جعلی صهیونیستی، در کنار حملات جبهه مقاومت که هیمنه گنبد آهنین پوشالی را در ه...

جزئیات رقابت‌های جهانی تکواندو در کیش

 جزئیات رقابت‌های جهانی تکواندو در کیش
2024-04-14T11:05:38+03:30
رقابت‌های جهانی تکواندو و مچ‌اندازی قهرمانی آسیا در دو بخش بانوان و آقایان در سالن چندمنظوره المپیک جزیره زیبای کیش برگزار می‌شود.

تجمع خیابانی مردم تبریز در حمایت از عملیات سپاه علیه اسرائیل

 تجمع خیابانی مردم تبریز در حمایت از عملیات سپاه علیه اسرائیل
2024-04-14T11:05:38+03:30
مردم تبریز در حمایت از عملیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علیه رژیم صهیونیستی به خیابان آمدند.

پیش‌بینی رگبار برف در ارتفاعات لرستان

 پیش‌بینی رگبار برف در ارتفاعات لرستان
2024-04-14T11:05:37+03:30
مدیرکل هواشناسی لرستان از صدور هشدار زرد هواشناسی و رگبار برف در ارتفاعات خبر داد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)