میرنیوز

ورود دادستانی به پرونده معدن متخلف در منطقه آپون سوادکوه

 ورود دادستانی به پرونده معدن متخلف در منطقه آپون سوادکوه 2024-02-06T17:34:49+03:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سوادکوه، به نظر می‌رسد خداوند رودخانه‌ها را آفریده تا حین جاری شدن بر روی کره خاکی، به ذره ذره خاک و زیستمندانش حیات و تازگی و طراوت ببخشند؛ رسالتی که از هزاران سال پیش به بهترین وجه ممکن انجام شده است. متاسفانه چندین دهه است که به منابع خاکی و آبی این سرزمین بویژه رودخانه‌ها کم لطفی‌های بسیاری می‌شود.

یکی از مهم‌ترین و آشکارترین کم‌لطفی‌ها و مخاطراتی که از سوی انسان‌ها بر رودخانه‌های کشورمان تحمیل می‌شود و جریان زلال زندگی آنها را به بخت تیرگی و نَفَس آبزیان را به پایان می‌رساند، ورود مستقیم پساب‌های صنعتی و معدنی به درون آب رودخانه‌هاست که متاسفانه مصداقش در جای جای کشورمان مشاهده می‌شود.

رودخانه " تِلار " که از دل سوادکوه می‌گذرد، یکی از رودخانه‌هایی است که اقبالش به بلندای امتداد طویلش نیست و رنگ گل‌آلود زننده‌اش در دل شهر، حاکی از تخلفات معادن سنگ‌شکن بالادست است؛ معادنی که برخی از آنها از رعایت اصول زیست محیطی خودداری کرده و به راحتی پساب‌های خود را راهی جریان رودخانه می‌کنند و حق زیستی را از این شریان آبی سلب می‌کنند؛ حقی که متولیان محیط زیست در سوادکوه همواره آن را به صاحبان معادن یادآور می‌شوند، با این وجود همچنان شاهد رعایت نشدن آن هستیم تا "تلار" همچنان تیره و تار و آلوده بماند و به جای درخشش و زیبایی، عاملی برای بدمنظر شدن منطقه باشد.

معدن‌‌داران در منطقه " آپون" و " محور خطیرکوه" سال‌هاست شادی خود را به بیماری "تلار" ترجیح داده‌اند. اخیرا نیز شاهد تخلف زیست‌محیطی همراه با مسائل حاشیه‌‌‌‌ای در یکی از معادن سنگ‌شکن در منطقه " آپون" سوادکوه بودیم؛ معدنی که بدون توجه به تذکرات متعدد محیط زیستی، پساب‌های معدنی‌ حاصل از فعالیت سنگ‌شکن را مستقیم وارد رودخانه می‌کرد و بی‌توجهی به تذکرات، به پلمب معدن از سوی متولیان اداره محیط زیست سوادکوه منجر شده بود. موضوع البته به همین جا ختم نشد و از بین بردن پلمب توسط عوامل معدن و شروع به فعالیت مجدد بدون اجازه محیط زیست باعث شد تا متولیان محیط زیست سوادکوه موضوع شکستن پلمب را به دادستان شهرستان اطلاع دهند و پس از آن بود که دادستان سوادکوه به موضوع ورود پیدا کرد.

ورود دادستان سوادکوه به ماجرای معدن پلمب شده
محمد خانلری؛ دادستان سوادکوه وقتی به ماجرای معدن متخلف ورود کرد که محیط زیست به دادستانی شکایت برد که یکی از معادن سنگ‌شکن که پیش از این پلمب شده بود، نه تنها پلمب خود را بدون اجازه محیط زیست شکست، که در برابر بازدید کارشناسان محیط زیست نیز از خود مقاومت نشان داده و مانع از بازدید و پایش محیط زیستی‌ها شده است.

از نظر اداره محیط زیست تخلفِ معدنِ سنگ‌شکن محرز بود و با توجه به قانون شکنی و مقاومت معدن، باید مراجع قضایی به ماجرا ورود می‌کردند.

دادستان سوادکوه هم پس از مطالعه پرونده معدن متخلف گفت: تشخیص این نوع تخلفات زیست محیطی با خود اداره محیط زیست است و بر اساس نوع تخلفات، اجرای پلمب نیز می‌تواند توسط خود اداره مذکور انجام بشود.

خانلری با بیان اینکه دادستانی پس از پیگیری اداره محیط زیست به ماجرا ورود کرد، افزود: متولیان معدن سنگ‌شکنی که اداره محیط زیست شهرستان آن را پلمب کرده بود، با پلمب‌شکنی و ممانعت از بازدید کارشناسان محیط زیست مانع از اجرای قانون شدند، از همین رو ما به پرونده ورود کردیم و در حال حاضر پرونده در شعبه در حال رسیدگی است.

ورود مستقیم پساب‌ها به رودخانه

ابراهیم فلاحی؛ رئیس اداره محیط زیست شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه شمالی درخصوص این معدن و ماجرای تخلفات متعددش به خبرنگار تسنیم گفت: این معدن متخلف، معدنی قدیمی بوده که واحد سنگ‌شکن آن حدود 5 سال گذشته به منطقه " آپون" منتقل شده است. معدن در گذشته در کنار روستای " شیردره" در مجاورت جاده مواصلاتی آلاشت بوده که به دلیل نامناسب بودن مکان به دلیل مجاورت با جاده و تردد زیاد خودروی مسافران و گردشگران تصمیم بر آن شد که مکان سنگ‌شکن به منطقه " آپون" منتقل شود، در ابتدا مشکلی هم از لحاظ زیست محیطی نداشتند، اما مدت‌هاست که مخاطراتی را برای محیط زیست بوجود آورده‌اند.

وی افزود: حوضچه‌هایشان لایروبی نشده و پر شده است و پساب‌ها مستقیم وارد رودخانه می‌شود، بحث آلایندگی توسط سنگ‌شکن‌ها بحث آلودگی فیزیکی و گل‌آلودگی رودخانه است و جزو آلاینده‌های تهدید کننده بهداشت عمومی محسوب نمی‌شود، اما همین آلایندگی فیزیکی هم مخاطرات خاص خودش را دارد.

آلاینده‌های فیزیکی هم پیامدهای تلخ متعددی دارند

رئیس اداره محیط زیست سوادکوه تصریح کرد: آلایندگی‌های فیزیکی مشکلاتی را برای مردم پایین دست و کشاورزان و دامپروران به‌وجود می‌آورد، اکسیژن محلول در آب را کاهش می‌دهد، به رسوب‌گذاری بستر رودخانه منجر شده و مانع رسیدن نور خورشید به بستر و مانع عمل فتوسنتز خواهد شد؛ همچنین مداومت آلودگی فیزیکی میکروارگانیسم‌های موجود در آب، موجودات آبزی نظیر ماهی‌ها و خرچنگ‌ها را نیز از بین می‌برد.

فلاحی با اشاره به تخلفات زیست محیطی معدن سنگ‌شکن منطقه آپون که به تخلف دیگری نیز منجر شده است، یادآور شد: با مشاهده مخاطرات زیست محیطی ایجاد شده از سوی این معدن طی بازدیدی اخطارهای لازم به همراه راهکار لایروبی حوضچه داده شد، اما در عمل کاری صورت نگرفت؛ حتی مهلتی 20 روزه برای رعایت اصول و نکات یاد شده به متولیان معدن داده شد که به آن مهلت هم توجهی نشد و تخلفات همچنان ادامه یافت و آلودگی تداوم پیدا کرد؛ از این رو پس از بازدید مجدد اخطاری به مسئولان معدن دادیم که باز هم وضعیت تغییر نکرد و توجهی به اخطار‌ها نشد، در نهایت به پلمب معدن مجبور شدیم و از آنجا که محیط زیست طبق قانون می‌تواند خود به اجرای پلمب اقدام کند، دستور پلمپ صادر شد.

وی افزود: همکاران ما مستندات لازم را تهیه کرده و پس از پلمب در راه برگشت از معدن بودند که برای گرفتن مستند دیگری از تهدیدات محیط زیستی معدن دوباره به منطقه برگشتند و در بر برگشت متوجه شدند پلمب پاره شده و کارگران مشغول به کار شدند، بنابراین به دلیل تخلف درخصوص شکستن پلمب همان زمان با دادستان شهرستان تماس گرفته و تخلف مورد نظر را اعلام کردیم.

پرونده در حال رسیدگی است؛ فعالیت معدن متوقف شده
رئیس اداره محیط زیست یادآور شد: پس از شکایت از معدن متخلف به دادستانی، دادستان به ماجرا ورود کرد و گزارش‌های لازم را به وی ارائه دادیم و در حال حاضر پرونده معدن متخلف در دادسرا باز است و رسیدگی به آن در حال انجام است. البته فعالیت معدن نیز فعلا متوقف شده است.

فلاحی گفت: البته فعالیت معدن به طور کامل متوقف نشده، به این معنا که فعالیت‌هایی که باید برای رفع آلایندگی انجام می‌دادند و انجام نداده بودند را هم اکنون در حال اجرای آن هستند، اما جرم شکستن پلمب و بی‌توجهی به آن باید رسیدگی شود و لذا پرونده همچنان باز و در جریان است و تا طی شدن روند قانونی فعلا معدن تعطیل است.

به گزارش تسنیم، سال‌هاست صاحبان معادن سنگ‌شکن، رودخانه " تِلار" را مامن پساب‌های معادن خود کرده و ناامنی زیستی را در شهرستان پدید آورده‌اند؛ زیست سالم و باکیفیتی که از آبزیان دریغ شده و مردمان مسیر رودخانه را نیز با مشکلات کار کشاورزی و دامداری مواجه کرده است؛ ضمن اینکه در کنار همه این آلودگی‌ها منظر شهری را نیز با تیرگی آب رودخانه بد جلوه داده است.
 

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

‌‌دیدار رئیسی و علی‌اف آغاز شد + تصاویر

 ‌‌دیدار رئیسی و علی‌اف آغاز شد + تصاویر
2024-05-20T00:18:59+03:30
دیدار مهم و تاریخی روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در نقطه مرزی دو کشور در حاشیه رود ‌ارس آغاز شد.

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین مرکز درمان ناباروری شرق کشور

 بهره‌برداری از بزرگ‌ترین مرکز درمان ناباروری شرق کشور
2024-05-20T00:18:58+03:30
با حضور وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی و تولیت آستان قدس رضوی، بزرگترین مرکز درمان ناباروری شرق کشور با عنوان «بشری» در بیمارستان رضوی مشهد به به...

هدفگذاری رشد ۴۴ درصدی بخش صنعت، معدن و تجارت ایران

 هدفگذاری رشد ۴۴ درصدی بخش صنعت، معدن و تجارت ایران
2024-05-20T00:18:58+03:30
رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: امسال هدفگذاری رشد اقتصادی در بخش صنعت ۸ درصد، معدن ۱۳ درصد و تجارت ۲۳ درصد است.

اهمیت استراتژیک "سد قیزقلعه‌سی" برای ایران و آذربایجان

 اهمیت استراتژیک "سد قیزقلعه‌سی" برای ایران و آذربایجان
2024-05-20T00:18:58+03:30
وزیر نیرو با تشریح اهمیت استراتژیک "سد قیزقلعه‌سی" برای ایران و آذربایجان گفت: سد قیزقلعه‌سی ‌نمادی از دوستی و مودت بین مردم دو کشور ایران و آذربا...

۱۰ هزار نفر در قوه قضائیه استخدام می‌شوند

 ۱۰ هزار نفر در قوه قضائیه استخدام می‌شوند
2024-05-20T00:18:58+03:30
معاون قوه قضائیه، گفت: در قانون جدید شوراهای حل اختلاف ۱۰ هزار نفر با اولویت اعضای شوراهای حل اختلاف به استخدام قوه قضائیه در خواهند آمد.

دستگیری فرد مرتبط با شبکه‌های معاند در اصفهان

 دستگیری فرد مرتبط با شبکه‌های معاند در اصفهان
2024-05-20T00:18:57+03:30
سازمان اطلاعات فراجا از دستگیری فرد مرتبط با شبکه‌های معاند در اصفهان خبر داد.

روند نزولی جمعیت ‌متوقف شد/ جلوگیری از سقط ۴هزار جنین سالم

 روند نزولی جمعیت ‌متوقف شد/ جلوگیری از سقط ۴هزار جنین سالم
2024-05-20T00:18:57+03:30
وزیر بهداشت جلوگیری از سقط جنین را یکی از موضوعات بسیار مهمی که در حال پیگیری است، عنوان ‌کرد و گفت: در این راستا گروه‌های مردمی نفس در تمامی استان‌ها راه‌ا...

افتتاح سد قیزقلعه‌سی با حضور رؤسای جمهور ایران و ‌آذربایجان

 افتتاح سد قیزقلعه‌سی با حضور رؤسای جمهور ایران و ‌آذربایجان
2024-05-20T00:18:57+03:30
سد قیزقلعه‌سی با حضور رؤسای جمهور ایران و آذربایجان افتتاح شد و سد خداآفرین نیز همزمان با افتتاح این سد به بهره‌برداری نهایی رسید.

اذعان آمریکا به کمک ۱۱ کشور به اسرائیل در حمله موشکی ایران

 اذعان آمریکا به کمک ۱۱ کشور به اسرائیل در حمله موشکی ایران
2024-05-20T00:18:56+03:30
سخنگوی سپاه پاسداران گفت: رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد ما و ۱۰ کشور دیگر به اسرائیل در وعده صادق کمک کردیم ولی با مشخص شدن ابعاد این عملیات، تعداد کشورها بیش...

سانحه برای بالگرد رئیس‌جمهور در آذربایجان شرقی/ درحال تکمیل

 سانحه برای بالگرد رئیس‌جمهور در آذربایجان شرقی/ درحال تکمیل
2024-05-20T00:18:56+03:30
برخی اخبار حاکی از آن است که بالگرد حامل آیت‌الله رئیسی، رئیس‌جمهور در آذربایجان شرقی دچار سانحه شده است.

جلسه شبانه وزرا و فرمانده سپاه در منطقه سانحه ‌بالگرد رئیسی

 جلسه شبانه وزرا و فرمانده سپاه در منطقه سانحه ‌بالگرد رئیسی
2024-05-20T00:05:54+03:30
پس سانحه برای بالگرد رئیس جمهور بلافاصله جمعی از وزرا، فرمانده کل سپاه و معاونین رئیس جمهور به منطقه سانحه آمدند.

علی‌اف: دخالت بیگانگان‌ را برنمی‌تابیم/ از ایران حمایت می‌کنیم

 علی‌اف: دخالت بیگانگان‌ را برنمی‌تابیم/ از ایران حمایت می‌کنیم
2024-05-19T23:13:16+03:30
رئیس‌جمهور آذربایجان با بیان اینکه در حوزه مسائل بین‌الملل نظرات‌ ایران و آذربایجان بسیار به هم نزدیک است، گفت: در چارچوب همه سازمان‌های بین‌المللی از یکدیگ...

امیر نصیرزاده: دشمنان علیه ایران تغییر رویکرد داد‌ه‌اند

 امیر نصیرزاده: دشمنان علیه ایران تغییر رویکرد داد‌ه‌اند
2024-05-19T23:13:15+03:30
جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ‌با بیان اینکه دشمن تغییر رویکرد داده و ما باید در جبهه دیگری آماده باشیم، گفت: در غزه هرشکلی از نقص حقوق بشر و جنایت جنگی ...

رئیسی: روابط ایران و آذربایجان گسسته نخواهد شد

 رئیسی: روابط ایران و آذربایجان گسسته نخواهد شد
2024-05-19T23:13:15+03:30
رئیس‌جمهور با بیان اینکه روابط ایران و آذربایجان گسسته نخواهد شد، گفت: اراده برای توسعه روابط در تمام حوزه‌ها بین دو کشور داریم.

همه مقصران و متهمان سیل دردناک مشهد

 همه مقصران و متهمان سیل دردناک مشهد
2024-05-19T23:13:14+03:30
مشهد کم‌آب بود و سدهایش خشک؛ سازمان هواشناسی پیام نجات آورد و به مشهدی‌ها مژده بارش‌های چندروزه داد؛ مشهد اما به‌قدری بی‌آبی چشیده بود که کسی مژده هواشناسی ...

وحیدی:‌ هنوز به نقطه مدنظر سانحه بالگرد نرسیده‌ایم

 وحیدی:‌ هنوز به نقطه مدنظر سانحه بالگرد نرسیده‌ایم
2024-05-19T23:13:14+03:30
وزیر کشور با ارائه گزارشی از وضعیت جستجو برای یافتن بالگرد رئیس جمهور گفت: دامنه دید در منطقه بسیار محدود است و به همین دلیل، نیروهای امدادی متاسفانه هنوز ب...

محل دقیق سانحه بالگرد شناسایی شد

 محل دقیق سانحه بالگرد شناسایی شد
2024-05-19T23:13:13+03:30
فرمانده سپاه آذربایجان شرقی از شناسایی محل دقیق سانحه بالگرد خبر داد.

فرمانده کل سپاه به محل سانحه بالگرد رئیس جمهور رفت

 فرمانده کل سپاه به محل سانحه بالگرد رئیس جمهور رفت
2024-05-19T23:13:13+03:30
فرمانده کل سپاه، فرمانده نیروی زمینی سپاه و جمعی از فرماندهان سپاه پس از سانحه برای بالگرد رئیس جمهور، به منطقه رفتند.

اما و اگرهای ساماندهی دستفروشان در بیرجند

 اما و اگرهای ساماندهی دستفروشان در بیرجند
2024-04-14T14:39:26+03:30
شهرداری بیرجند در پی گلایه‌مندی مردم از سد معبر دستفروشان در شهر اعلام کرد: فقط اجازه جمع آوری دارد که اقدامی بازدارنده نیست و حق پلمب اصناف متخلف با سایر د...

تداوم دست‌اندازی‌ها به چشمه مرغک رونیز استهبان فارس

 تداوم دست‌اندازی‌ها به چشمه مرغک رونیز استهبان فارس
2024-04-14T14:12:13+03:30
درحالی که دست اندازی‌ها به چشمه مرغک رونیز استهبان اصفهان همچنان ادامه دارد، فرماندار استهبان درخصوص تخلفات صورت گرفته در این محوطه گفت: طی یکی دو هفته آیند...

دستگیری ۸۹ قاچاقچی ارز و کالا در شهریار

 دستگیری ۸۹ قاچاقچی ارز و کالا در شهریار
2024-04-14T13:45:59+03:30
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شهریار گفت: طی شش ماه گذشته بیش از ۵.۱ میلیون لیتر فراورده‌های نفتی، ۲۵ تن مواد خوراکی، ۲۹ هزار قلم انواع لوازم خانگی آشپزخان...

کشف ۱۰۲ هزار لیتر سوخت قاچاق در سواحل عسلویه

 کشف ۱۰۲ هزار لیتر سوخت قاچاق در سواحل عسلویه
2024-04-14T13:32:41+03:30
فرمانده مرزبانی استان بوشهر از توقیف یک فروند شناور حامل سوخت قاچاق در نوار ساحلی استان در بندر عسلویه خبر داد و گفت: این شناور بیش از ۱۰۲ هزار لیتر سوخت گا...

مهاجرت یک میلیون بال پرنده تابستان‌گذران به مازندران

 مهاجرت یک میلیون بال پرنده تابستان‌گذران به مازندران
2024-04-14T13:32:40+03:30
رییس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران با اشاره به مهاجرت پرندگان تابستان‌گذران به مازندران گفت: هر سالهه بیش از یک میلیون بال پرنده تابستان‌گذران وارد مازن...

حمایت آیت الله نوری همدانی از پاسخ کوبنده ایران به اسرائیل

 حمایت آیت الله نوری همدانی از پاسخ کوبنده ایران به اسرائیل
2024-04-14T11:59:17+03:30
مرجع تقلید شیعیان از پاسخ کوبنده ایران و گروه‌های مقاومت به رژیم صهیونیستی حمایت کرد.

انتقام ایران پاسخی به خباثت‌های رژیم صهیونیستی بود

 انتقام ایران پاسخی به خباثت‌های رژیم صهیونیستی بود
2024-04-14T11:46:54+03:30
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به انتقام سپاه پاسداران از رژیم صهیونیستی گفت: شب گذشته تنها شبی بود که مردم فلسطین با آرامش خوابیدند و این نشان می‌ده...

دپوی چوب آلات برای قاچاقچیان ناامن خواهد بود

 دپوی چوب آلات برای قاچاقچیان ناامن خواهد بود
2024-04-14T11:46:53+03:30
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران منطقه نوشهر گفت: با همکاری دستگاه قضا هرگونه دپوی چوب آلات زیر ذره بین ماموران یگان حفاظت قرار دارد.

حملات سپاه ثابت کرد رژیم صهیونیستی مترسکی بیش نیست

 حملات سپاه ثابت کرد رژیم صهیونیستی مترسکی بیش نیست
2024-04-14T11:46:53+03:30
نماینده مردم  خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: ضرب‌شست شب گذشته به رژیم جعلی صهیونیستی، در کنار حملات جبهه مقاومت که هیمنه گنبد آهنین پوشالی را در ه...

جزئیات رقابت‌های جهانی تکواندو در کیش

 جزئیات رقابت‌های جهانی تکواندو در کیش
2024-04-14T11:05:38+03:30
رقابت‌های جهانی تکواندو و مچ‌اندازی قهرمانی آسیا در دو بخش بانوان و آقایان در سالن چندمنظوره المپیک جزیره زیبای کیش برگزار می‌شود.

تجمع خیابانی مردم تبریز در حمایت از عملیات سپاه علیه اسرائیل

 تجمع خیابانی مردم تبریز در حمایت از عملیات سپاه علیه اسرائیل
2024-04-14T11:05:38+03:30
مردم تبریز در حمایت از عملیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علیه رژیم صهیونیستی به خیابان آمدند.

پیش‌بینی رگبار برف در ارتفاعات لرستان

 پیش‌بینی رگبار برف در ارتفاعات لرستان
2024-04-14T11:05:37+03:30
مدیرکل هواشناسی لرستان از صدور هشدار زرد هواشناسی و رگبار برف در ارتفاعات خبر داد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)