میرنیوز

قهرمانی که خود را وقف مجروحان شیمیایی جنگ تحمیلی کرد/ درباره پدر سم‌شناسی ایران چه می‌دانید؟

 قهرمانی که خود را وقف مجروحان شیمیایی جنگ تحمیلی کرد/ درباره پدر سم‌شناسی ایران چه می‌دانید؟ 2023-11-20T09:10:27+03:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، مهدی بلالی‌مود، پدر علم سم‌شناسی ایران و مریم خوردی متخصص دندانپزشکی اطفال، از سرآمدان عرصه علمی پژوهشی، اساتید برجسته کشوری و زوج خوشبخت ایرانی که به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی و با هدف ترویج فرهنگ مطالعه به خراسان جنوبی سفر کرده‌اند تا در جمع گروه‌های مختلف نخبگان و استعدادهای درخشان، دانش آموزان و دانشجویان، معلمین و اساتید، کتابداران و کتابخوان های برتر و... به ایراد سخنرانی بپردازند. در آیین گرامیداشت هفته کتاب دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز از پدر علم سم‌شناسی ایران مهدی بلالی مود، کتابخوانان و کتابدارن برتر دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تجلیل و از کتاب «از مود تا لاهه» رونمایی و معرفی شد. به این بهانه بر آن شدیم تا بیشتر به معرفی این فرهیخته خراسان جنوبی بپردازیم.

مهدی بلالی‌مود در 15 شهریور 1321 شمسی در روستای مود، شهرستان سربیشه  پا به عرصه وجود نهاد. تحصیلات ابتدایی را در مود و زاهدان و متوسطه را در دبیرستان شوکتی بیرجند (خرداد ماه 1340) به پایان رسانید. تحصیلات دانشگاهی را ابتدا در رشته شیمی و سپس در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران آغاز کرد و در خرداد 1343 به أخذ لیسانس شیمی و در خرداد 1349 به دریافت دکتری پزشکی نائل آمد.

وی در تیرماه 1357 جهت گذرانیدن دوره تخصصی سم‌شناسی بالینی در دانشکده پزشکی دانشگاه ادینبورگ عازم بریتانیا شد. نامبرده در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به أخذ دکتری تخصصی (Ph.D) با درجه ممتاز در رشته فارماکولوژی و سم‌شناسی بالینی نائل آمد.

قهرمانی متفاوت از جنگ تحمیلی

بلالی‌مود، قهرمان جنگ از نوعی دیگر است. هرچند وی جراحت جنگی ندارد، اما حرفه تخصصی و زندگی خود را وقف هم‌وطنانی کرده که درگیر تاثیرات سمی سلاح‌های شیمیایی استفاده شده در طول جنگ تحمیلی عراق علیه ایران (1367- 1359) هستند.

وی که برنده جوایز متعدد در زمینه شیمی و فیزیک است. در زمان آغاز جنگ، تنها ایرانی متخصص سم‌شناسی بود. در حقیقت در آن زمان وی مرکز سم‌شناسی پزشکی در بیمارستان دولتی شهر محل زندگی‌اش، مشهد را راه‌اندازی کرده بود. اندکی قبل از آغاز جنگ، او و همسرش مریم که دندانپزشک کودکان است، برای ادامه تحصیل به ادینبورگ در اسکاتلند رفته بودند.

وی تا اوایل سال 1361 دکتری خود را در رشته سم‌شناسی (تخصص درمانی) گرفته و مشغول به تدریس در دانشگاه ادینبورگ بود. در همین زمان بود که برای اولین بار خبر استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط رژیم صدام علیه ایرانیان را شنید و به همراه همسرش به ایران برگشت تا به مجروحان جنگی کمک کند. 

هرچند نیروهای صدام از گاز خردل و اعصاب در اوایل جنگ به طور آزمایشی استفاده کرده بودنددر سال 1362 هنگامی که پروفسور بلالی تصمیم به اقدام عملی در کمک به مجروحان جنگی گرفت، وی و دیگر متخصصان حوزه درمان بلافاصله مشغول درمان و مراقبت از مصدومین شیمیایی ایرانی شدند. وظیفه اصلی دکتر بلالی، همکاری با کمیته پزشکی بیمارستان دولتی بود تا دستورالعملی را برای درمان قربانیان سلاح‌های شیمیایی تهیه کنند.

عشق من خدمت به جانبازان شیمیایی است

مهدی بلالی از قهرمانان گمنام جنگ تحمیلی به شمار می‌رود. وی درباره خاطرات خود با جانبازان شیمیایی در گفتگو با خبرنگاران گفت: یکی از مجروحان شیمیایی، مهندس مخابرات بود که نخستین موبایلی را که وارد مشهد شد را برایم آورد. شماره رندی بود که اکثر جانبازان شیمیایی کشور آن را حفظ کرده‌اند. یکی از آشنایان به من می‌گفت: این شماره رندی است آن را 7 میلیون تومان می‌خرم. گفتم این شماره را عزیزی به من داده است و آن را 7 میلیارد تومان هم نمی‌فروشم. این شماره متعلق به تمام جانبازان شیمیایی است. عشق من خدمت به جانبازان شیمیایی است.

اگر جانبازان شیمیایی نبودند، شاید هیچ وقت به ایران برنمی‌گشتم

بلالی‌مود تأکید کرد: از ته دل جانبازان شیمیایی را دوست دارم، چون به‌خاطر آنها برگشتم. خوشحالم چون آنها باعث شدند که به وطنم برگردم و به کشورم خدمت کنم.

وی با بیان اینکه اگر جانبازان شیمیایی نبودند، شاید هیچ وقت به ایران برنمی‌گشتم گفت: برخی همکارانم که رفتند، گاهی به من ایراد می‌گرفتند که تو اشتباه کردی برگشتی درحالی‌ که من به هموطنانم خدمت کردم و در سطح بین‌المللی هم کار کردم.

 پدر سم‌شناسی ایران خاطرنشان کرد: یک عامل برگشت من به ایران، همسرم بود که می‌گفت چطور ما آخر هفته‌ها برویم، تفریح درحالی‌ که مردم کشورمان در آتش جنگ می‌سوزند. 

بلالی‌مود درباره جایزه سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی  و اختصاص آن به جانبازان شیمیایی نیز گفت: بخشی از این جایزه را برای تهیه داروهای کمیاب جانبازان شیمیایی اختصاص دادم. 45هزار یورو از این جایزه سهم من بود که بخشی از آن را به خرید داروهای جانبازان شیمیایی اختصاص دادم.

مشورت برای درمان بیماران شیمیایی در بیمارستان‌های صحرایی

پرفسور بلالی با بیان اینکه هنگام وقوع حملات سنگین شیمیایی عراق علیه ایران در مرزهای غربی کشور، وسیله‌های ارتباطی بسیار ضعیف بود ادامه داد: هر شب شیفت بودم و پزشکان حاضر در بیمارستان‌های صحرایی مرتب تماس می‌گرفتند تا در مورد شیوه درمان مصدومان شیمیایی با من مشاوره کنند. واقعاً آمادگی لازم برای این همه قربانی سلاح شیمیایی را نداشتیم. لباس‌های محافظ مناسب در اختیارمان نبود به همین جهت بسیاری از افراد کادر پزشکی خودمان به دلیل تماس با مصدومانی که شست‌وشوی اولیه و رفع آلودگی آنان به صورت ناقص انجام شده بود در معرض آلودگی ثانوی قرار گرفتند. ولی مشکل اصلی این بود که اطلاعات ما از کمک‌های اولیه در صورت وقوع حمله شیمیایی به هیچ عنوان کافی نبود.

پدر سم‌شناسی ایران با اشاره به اینکه چیزی که باعث سختی کار می‌شد این بود که خردل گوگردی یک ماده شیمیایی پایدار است یادآور شد:  از همین‌رو، هرچند بیماران چندین بار حمام کرده و لباس‌هایشان را عوض کرده بودند، خردل همچنان باقی بود و آسیب می‌رساند. به همین جهت ما در هر دو بیمارستان دوش‌هایی برای کمک به رفع آلودگی بدن بیماران ایجاد کردیم.

وی تأکید کرد: میزان مرگ‌و‌ میر کسانی که در معرض گاز خردل قرار می‌گیرند می‌تواند بین یک تا سه درصد باشد. به هر حال گاز خردل (که هیچ پادزهری و یا درمانی ندارد) به تدریج با ایجاد حمله‌هایی در بدن؛ تنفس، بینایی و پوست را متاثر می‌کند و به این ترتیب فرد تا پایان عمر در رنج خواهد بود.

راه‌اندازی اولین بیمارستان مصدومان سلاح شیمیایی در مشهد

بلالی‌مود با بیان اینکه چند سال پس از جنگ، من اولین کسی بودم که کلینیک ویژه‌ای را برای مصدومان سلاح‌های شیمیایی در مشهد راه‌اندازی کردم  ادامه داد: برخی از همکاران و همین‌طور پزشکان ارتش از کلینیک بازدید و مدل آن را در دیگر شهرهای ایران اجرا کردند.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه به دلیل قطع بودجه دولتی و تاثیرات تحریم‌های دوجانبه و چند جانبه علیه ایران بسیاری از این کلینیک‌ها به اجبار تعطیل شدند یادآور شد: کلینیک مشهد نیز بسته شد و تهران نیز تنها یک کلینیک ویژه برای مصدومان شیمیایی دارد.

بلالی‌مود با اشاره به اینکه تحریم‌ها واقعاً تأثیرات منفی زیادی داشته‌اند اضافه کرد: همچنین دسترسی به داروهای باکیفیت خارجی نیز سخت شده و بسیاری از قربانیان باید قیمت بالایی را برای آن‌ها در بازار سیاه بپردازند.

تحقیقات و تجربیات جهانی پرفسور بلالی مود

وی در سفرهایش به نقاط مختلف دنیا، تخصص و تجربه خود را در اختیار دیگران گذاشته است. وی هم‌چنین علیه کاربرد سلاح‌های شیمیایی فعالیت می‌کند، در کنفرانس‌های بین‌المللی متعددی شرکت کرد و تحقیقات علمی زیادی را در زمینه سم‌شناسی انجام داده است. به علاوه در کنار تدریس در دانشگاه نیوکاسل انگلستان به عنوان استاد مدعو، مقاله‌ها و کتاب‌های متعددی در زمینه مطالعاتی خود به چاپ رسانده است.

در سال 2005، پروفسور بلالی با مشارکت تعدادی از همکاران ایرانیش مرکز تحقیقات سم‌شناسی پزشکی را در دانشگاه علوم پزشکی مشهد بنیان نهاد. این مرکز در سال 2007 به تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسید. تحقیقات آنها شامل سم‌شناسی بالینی و سلامت شغلی و محیطی است.

پرفسور بلالی یک محقق و پزشک برجسته است، ولی همچنان فروتنی و اشتیاق عمیق وی برای کمک به سایرین از بارزترین ویژگی‌های وی به شمار می‌رود.

وی یادآور شد: هنگام بمباران شیمیایی روزهای متوالی بدون استراحت کار می‌کردم. خانواده‌ام سرزنشم می‌کردند و از من می‌خواستند بیشتر مراقب سلامت خودم باشم. ولی من آنچه انجام می‌دادم را «کار» تلقی نمی‌کردم. بر این باور بودم که از مرگ افراد جلوگیری می‌کنم و اعتقاد داشتم که تأثیرگذارم.

تجلیل از پدر علم سم شناسی ایران در بیرجند

 آیین گرامیداشت هفته کتاب دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از پدر علم سم‌شناسی ایران مهدی بلالی‌مود، کتابخوانان و کتابدارن برتر دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تجلیل و از کتاب «از مود تا لاهه» رونمایی و معرفی شد.

بلالی‌مود در این مراسم با بیان اینکه کتاب «از مود تا لاهه» براساس زندگی‌نامه من نوشته شده است، گفت: مود زادگاه مادری من در خراسان جنوبی و لاهه نیز محل سازمان منع سلاح های شیمایی است که در آنجا در سال 2015 (1394) جایزه جهانی صلح شیمیایی به من اعطا شد.

وی با اشاره به اینکه این کتاب در چهارم شهریورماه در تهران رونمایی شده است، اظهار داشت: با توجه به اینکه اینجانب متولد خراسان جنوبی هستم، دوستان تصمیم گرفتند که یک رونمایی و معرفی کتاب را در استان زادگاه زندگی من نیز داشته باشند.

ایرانی نسل برتر است

پدر علم سم شناسی ایران با بیان اینکه به زادگاه و وطنم افتخار می‌کنم، گفت: ایران برترین کشور دنیاست. نام ایران و ایرانی در هر جا دنیا که باشد می‌درخشد و مغزهای متفکر ناسا، بهترین پزشکان، مهندسین و استادان در آمریکا و اروپا ایرانی هستند و به اعتقاد من  ایرانی نسل برتر است.

یادآور می‌شود، مود شهری با قدمت تاریخی در جنوب استان خراسان جنوبی و در 30 کیلومتری جاده ارتباطی بیرجند به زاهدان واقع شده‌است.

انتهای پیام/257/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

۱۱ کیلو و ۶۸۰ گرم شمش طلای قاچاق در مرز بازرگان کشف شد

 ۱۱ کیلو و ۶۸۰ گرم شمش طلای قاچاق در مرز بازرگان کشف شد
2023-12-11T17:05:52+03:30
رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی از کشف مقدار ۱۱ کیلو و ۶۸۰ گرم شمش طلای قاچاق از یک تبعه خارجی در مرز بازرگان خبر داد.

ایران میزبان مسابقات کبدی ارتش‌‌های جهان شد/ حضور قطعی ۶ کشور تاکنون

 ایران میزبان مسابقات کبدی ارتش‌‌های جهان شد/ حضور قطعی ۶ کشور تاکنون
2023-12-11T16:25:41+03:30
رئیس تربیت بدنی نیروی پدافند هوایی ارتش گفت:برای اولین بار مسابقات کبدی ارتش‌‌های جهان به میزبانی نیروی پدافند هوایی ارتش در اردیبهشت سال آینده در شهر بابلس...

کشف قاچاق ۳۵۰۰ تن بنزین سوپر در مریوان/ محکومیت ۲هزارمیلیاردی یک شرکت پتروشیمی

 کشف قاچاق ۳۵۰۰ تن بنزین سوپر در مریوان/ محکومیت ۲هزارمیلیاردی یک شرکت پتروشیمی
2023-12-11T16:12:26+03:30
مدیرکل تعزیرات حکومتی کردستان از محکومیت یک شرکت پتروشیمی به‌میزان ۲هزار و ۱۷۹ میلیارد ریال خبر داد.

کشف قاچاق ۳۵۰۰ تن بنزین سوپر در مریوان/ محکومیت ۲ هزار میلیاردی یک شرکت پتروشیمی

 کشف قاچاق ۳۵۰۰ تن بنزین سوپر در مریوان/ محکومیت ۲ هزار میلیاردی یک شرکت پتروشیمی
2023-12-11T15:58:54+03:30
مدیرکل تعزیرات حکومتی کردستان از محکومیت یک شرکت پتروشیمی به میزان ۲ هزار و ۱۷۹ میلیارد ریال خبر داد.

سفر وزیر کشور به بیرجند / بازدید میدانی ‌پالایشگاه هیدروکربن ‌

 سفر وزیر کشور به بیرجند / بازدید میدانی ‌پالایشگاه هیدروکربن ‌
2023-12-11T15:05:42+03:30
احمدی وحیدی وزیر کشور برای بررسی آخرین وضعیت آتش‌سوزی در پالایشگاه بیرجند دقایقی پیش وارد بیرجند شد و مستقیما به محل آتش‌سوزی رفت.

دستگیری ۶ نفر از اعضای یک شبکه دلالی و کارچاق کنی در استان ایلام

 دستگیری ۶ نفر از اعضای یک شبکه دلالی و کارچاق کنی در استان ایلام
2023-12-11T14:52:04+03:30
۶ نفر از اعضای یک شبکه دلالی و کارچاق‌کنی در استان ایلام توسط ‌مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه دستگیر شدند.

تصادف مرگبار در محور فیروزآباد ـ خرم‌آباد با ۴ فوتی و ۲ مصدوم

 تصادف مرگبار در محور فیروزآباد ـ خرم‌آباد با ۴ فوتی و ۲ مصدوم
2023-12-11T14:25:36+03:30
رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی لرستان گفت: تصادف در محور فیروزآباد ـ خرم‌آباد ۴ فوتی و دو مصدوم برجای گذاشت.

جزئیات نحوه واردات خودرو از طریق گمرک چابهار

 جزئیات نحوه واردات خودرو از طریق گمرک چابهار
2023-12-11T14:25:35+03:30
ناظر گمرکات استان سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با تسنیم جزئیات نحوه واردات خودرو از طریق گمرک چابهار را تشریح کرد.

گیلان میزبان عاشقان مکتب فاطمی/ پیکر ۴ شهید گمنام در سالروز شهادت حضرت زهرا(س) تشییع‌ می‌شود

 گیلان میزبان عاشقان مکتب فاطمی/ پیکر ۴ شهید گمنام در سالروز شهادت حضرت زهرا(س) تشییع‌ می‌شود
2023-12-11T11:05:29+03:30
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان گفت: مراسم تشییع پیکرهای شهدای گمنام صبح روز یکشنبه ۲۶ آذرماه از سپاه ناحیه مرکزی رشت تا میدان شهدای ذهاب رشت...

تکذیب دستگیری صادق بوقی + توضیحات پلیس

 تکذیب دستگیری صادق بوقی + توضیحات پلیس
2023-12-11T11:05:28+03:30
مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی استان گیلان در ارتباط با خبر دستگیری صادق بوقی توضیحاتی ارائه کرد.

تکذیب ‌اخبار منتشر شده درباره محتوای ‌دیدار آیت‌الله مظاهری با رئیس جمهور

 تکذیب ‌اخبار منتشر شده درباره محتوای ‌دیدار آیت‌الله مظاهری با رئیس جمهور
2023-12-11T11:05:28+03:30
دفتر آیت‌الله ‌مظاهری اخبار منتشر شده درباره محتوای دیدار ایشان با رئیس جمهور در یکی از خبرگزاری ها را تکذیب کرد.

ماجرای کمک مالی و غیرمالی امام(ره) به‌ قیام میرزا کوچک جنگلی

 ماجرای کمک مالی و غیرمالی امام(ره) به‌ قیام میرزا کوچک جنگلی
2023-12-11T10:52:11+03:30
نماینده ولی‌فقیه در گیلان قیام‌های محمد خیابانی، میرزا کوچک جنگلی، مدرس، رئیسعلی دلواری و... را مقدمه‌ای برای انقلاب اسلامی دانست و گفت: زمان میرزا، امام(ره...

تعیین تکلیف ۱۰۰۰ میلیارد ‌پرونده اموال تملیکی ‌در زنجان

 تعیین تکلیف ۱۰۰۰ میلیارد ‌پرونده اموال تملیکی ‌در زنجان
2023-12-11T10:26:08+03:30
مدیر کل اموال تملیکی استان زنجان از تعیین تکلیف شدن ۴۲۳ پرونده به ارزش یک هزار و ۳۲۳ میلیارد و ۳۳۰ میلیون ریال خبر داد.

آیا "شیطان آبی" دوباره به بابل باز می‌گردد؟

 آیا "شیطان آبی" دوباره به بابل باز می‌گردد؟
2023-12-11T10:26:07+03:30
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بابل گفت: اگر آبندان آغوزبن بابل به طور فنی و کارشناسی لایروبی نشود شیطان آبی باز می‌گردد.

مزایده ۵۳۱ میلیارد تومان کالای ‌‌انبار‌های اموال تملیکی هرمزگان

 مزایده ۵۳۱ میلیارد تومان کالای ‌‌انبار‌های اموال تملیکی هرمزگان
2023-12-11T10:26:07+03:30
رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان از برگزاری مزایده فروش ۱۱۸ ردیف کالای موجود در انبار‌های اموال تملیکی این استان به ارزش پایه ۵۳۱ میلیارد تومان خبر داد.

ایجاد جو بدبینی به پلیس ‌با شگرد نخ نمای بازنشر کلیپ ۷ سال پیش

 ایجاد جو بدبینی به پلیس ‌با شگرد نخ نمای بازنشر کلیپ ۷ سال پیش
2023-12-11T10:26:07+03:30
مرکز اطلاع‌رسانی پلیس استان گلستان درباره‌ کلیپ منتشره در فضای مجازی با موضوع توقیف یک دستگاه موتورسیکلت و درگیری ماموران با یک موتورسوار توضیحاتی ارائه کرد.

لرستان ایام شهادت حضرت زهرا (س) میزبان ۴ شهید گمنام شد + جزئیات تشییع

 لرستان ایام شهادت حضرت زهرا (س) میزبان ۴ شهید گمنام شد + جزئیات تشییع
2023-12-11T10:26:07+03:30
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس لرستان گفت: همزمان با ایام سوگواری شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) مردم لرستان میزبان چهار شهید گمنام هستند.

آب دریای عمان ابتدای سال ۱۴۰۴ به زاهدان می‌رسد/ انتقال آب به مشهد در افق ۱۴۰۵ تعیین شد

 آب دریای عمان ابتدای سال ۱۴۰۴ به زاهدان می‌رسد/ انتقال آب به مشهد در افق ۱۴۰۵ تعیین شد
2023-12-11T09:32:09+03:30
مدیر عامل شرکت تامین آب صنایع و معادن گفت:کارخانه ساخت لوله جهت تسریع در تامین لوله مورد نیاز خط انتقال آب از دریای عمان به استان‌های سیستان و بلوچستان و خر...

نوسازی ناوگان تجهیزات راهداری استان بوشهر با ۱۸ میلیارد تومان

 نوسازی ناوگان تجهیزات راهداری استان بوشهر با ۱۸ میلیارد تومان
2023-12-11T09:19:01+03:30
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای بوشهر از استقرار تجهیزات راهداری در جاده‌های استان در طرح راهداری زمستانی خبر داد و گفت: برای نوسازی ناوگان تجهیزات راهدا...

صنعت ساختمان قابلیت به حرکت درآوردن چند صنعت دیگر را دارد/افتتاح نمایشگاه صنعت ساختمان در بیرجند

 صنعت ساختمان قابلیت به حرکت درآوردن چند صنعت دیگر را دارد/افتتاح نمایشگاه صنعت ساختمان در بیرجند
2023-12-11T09:19:01+03:30
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی گفت: صنعت ساختمان قابلیت به حرکت درآوردن چند صنعت دیگر را دارد، بیست‌و‌دومین نمایشگاه تخصصی صنعت ساخت...

توسعه اقتصاد دریامحور در پارک زیست فناوری قشم‌

 توسعه اقتصاد دریامحور در پارک زیست فناوری قشم‌
2023-12-11T09:19:00+03:30
رئیس پارک زیست فناوری قشم با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه فعالیت‌های دریامحور گفت: در همین راستا نیز اقتصاد دریامحور از مهمترین محورهای کا...

ماینرها تا نیمه دی‌ماه در خراسان رضوی تعیین تکلیف می‌شود

 ماینرها تا نیمه دی‌ماه در خراسان رضوی تعیین تکلیف می‌شود
2023-12-11T09:19:00+03:30
دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی از تعیین تکلیف ماینرها تا نیمه دی‌ماه در خراسان رضوی خبر داد.

۱۰ هزار نفر از اقشار مختلف بسیج خراسان شمالی به اردوی راهیان نور اعزام می‌شوند

 ۱۰ هزار نفر از اقشار مختلف بسیج خراسان شمالی به اردوی راهیان نور اعزام می‌شوند
2023-12-11T09:18:59+03:30
جانشین فرمانده سپاه خراسان شمالی در امور اقشار بسیج گفت: امسال ۱۰ هزار نفر از مردم استان در قالب اقشار مختلف بسیج به اردوهای راهیان نور اعزام می‌شوند.

۷ هزار و ۲۰۰ شاخه گل قاچاق در اصفهان کشف شد

 ۷ هزار و ۲۰۰ شاخه گل قاچاق در اصفهان کشف شد
2023-12-11T09:18:59+03:30
فرمانده انتظامی شهرستان شهرضا از توقیف یک دستگاه کامیون و کشف ۷ هزار و ۲۰۰ شاخه گل قاچاق به ارزش ۱۰ میلیارد ریال خبر داد.

صادرات حصیرهای سنتی سیستان به کشورهای حوزه خلیج فارس

 صادرات حصیرهای سنتی سیستان به کشورهای حوزه خلیج فارس
2023-12-11T09:18:59+03:30
سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان گفت: حصیرهای سنتی که توسط بومیان منطقه سیستان بافته می‌شود به کشورهای حوزه خلیج فارس صا...

ساخت ‌۵۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی در استان بوشهر‌/ احداث ‌۴۰۰ نیروگاه برای مددجویان‌

 ساخت ‌۵۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی در استان بوشهر‌/ احداث ‌۴۰۰ نیروگاه برای مددجویان‌
2023-12-11T09:18:58+03:30
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر از ساخت نیروگاه برق خورشیدی با ظرفیت ۵۰ مگاوات در این استان با مشارکت بخش خصوصی خبر داد و گفت: علاوه بر این از محل...

آیا خراسان شمالی به مقصد محبوب بیماران ترکمنستانی تبدیل می‌شود؟

 آیا خراسان شمالی به مقصد محبوب بیماران ترکمنستانی تبدیل می‌شود؟
2023-12-11T09:18:58+03:30
استان خراسان شمالی با ۳۰۰ کیلیومتر مرز مشترک و نزدیک‌ترین راه زمینی به پایتخت همسایه شمالی ایران، کشور ترکمنستان، می‌تواند به مقصدی برای سفرهای درمانی مردم ...

دستگیری زمین‌خواران در اردبیل/ ۷ نفر راهی زندان شدند

 دستگیری زمین‌خواران در اردبیل/ ۷ نفر راهی زندان شدند
2023-12-11T08:52:18+03:30
فرمانده انتظامی استان اردبیل گفت: در قالب چهار پرونده زمین‌خواری، هفت نفر از زمین‌خواران در اردبیل دستگیر و روانه زندان شدند.

تشدید آلودگی هوا در ری ناشی از پسماندسوزی در مراکز غیرمجاز تفکیک زباله

 تشدید آلودگی هوا در ری ناشی از پسماندسوزی در مراکز غیرمجاز تفکیک زباله
2023-12-11T08:52:18+03:30
عضو شورای شهر تهران از تشدید آلودگی هوا با سوزاندن پسماند در مراکز غیرمجاز تفکیک زباله در شهرری خبر داد و گفت: آلودگی هوا در حومه شهر تهران مربوط به تداخل ن...

واژگونی اتوبوس در جاده بجنورد ـ اسفراین با ۱۷ فوتی و مصدوم

 واژگونی اتوبوس در جاده بجنورد ـ اسفراین با ۱۷ فوتی و مصدوم
2023-12-11T08:52:17+03:30
مدیرعامل هلال‌احمر خراسان شمالی گفت: واژگونی یک دستگاه اتوبوس در محور بجنورد به اسفراین در استان خراسان شمالی موجب مصدومیت ۱۷ سرنشین این وسیله نقلیه شد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)