میرنیوز

حکایت رخنه گرانی و کسادی در پوشاک‌فروشی‌ها/ تعطیلی ۲۰۰ پوشاک‌فروشی در بیرجند

 حکایت رخنه گرانی و کسادی در پوشاک‌فروشی‌ها/ تعطیلی ۲۰۰ پوشاک‌فروشی در بیرجند 2021-07-21T12:23:55+04:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، سالها تلاش کرد و از دوست و آشنا گرفته تا بانک، وام گرفت تا بتواند کار و باری برای خود دست و پا کند.

بالاخره توانست یک واحد پوشاک‌فروشی را در یک گوشه ازبازار سرپوشیده بیرجند بناکند، همینکه شغلی را برای خود دست و پا کرد،به فکر ازدواج و تشکیل خانواده افتاد، خلاصه تا اینجای کار همه چیز خوب پیش می‌رفت و دخل و خرج مغازه اش به راه بود و خدا را شاکر بود از اینکه می‌تواند نان حلالی را بر سر سفره اش ببرد و در کنار هزینه قسط و وام هایی که گرفته را پرداخت کند.

تا اینجای کار همه چیز خوب پیش می‌رفت، اما همینکه کرونا سروکله اش پیدا شد گویی آتش به زندگی اش زد، روز به روز کار و کاسبی‌اش کساد شد و گویی آتش بر جان زندگی اش افتاد، محدودیت‌ها هم که کرکره مغازه اش را پایین می‌کشید دیگر قوز بالای قوز شده بود و از سویی دیگر علاوه بر اینکه هزینه دخل و خرجش باهم یکی نبود دیگر نمی‌دانست که چگونه باید هزینه اقساط کار و کاسبی اش را جور کند، شبها با کابوس از خواب بیدار می‌شود.

آری علی آقای گزارش ما که تنها یکی از فعالان صنف پوشاک در بیرجند است می‌گوید: افزایش هزینههای ضروری از قبیل خوراک و ... سبب شده است که این روزها تمایل برای خرید پوشاک کمتر باشد.

 با وجود این تقاضا هرچند کم است اما در این بازار وجود دارد و افرادی که از روی اجبار یا اختیار قصد خرید پوشاک حتی برای فرزندانشان را دارند از افزایش قیمت ها و کاهش کیفیت محصولات گلایه می کنند.

یکی از شهروندان بیرجندی هم به خبرنگارما گفت: قیمت ها سربه فلک کشیده اما کیفیت ها کاهش یافته است و نمی‌توان جنس با کیفیت و قیمت مناسب حتی برای استفاده یک ماه در بازار پیدا کرد .

 در عین حال رئیس اتحادیه فروشندگان پوشاک در بیرجند در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه  ضعف حمایت از صنعت پوشاک سبب شده است که وضعیت این بازار نابسامان باشد افزود: اگر صنعت نساجی داخلی و به دنبال آن تولیدکننده پوشاک و بعد هم فروشندهها از سوی مسئولان حمایت می شدند و برنامه ریزی درستی برای حمایت از آنها بود به طور حتم روزگار پوشاک چنین وضعیتی نداشت.

افزایش 30 درصدی نرخ ها

اسماعیل‌زاده با اشاره به این که قیمت پوشاک از ابتدای امسال 30 درصد افزایش داشته است، ادامه داد: با این میزان هم نمی‌توان بازار را مدیریت کرد چرا که قیمت اجاره های املاک، هزینه آب و برق، حقوق کارگر و بیمه حداقل 40 تا 50 درصد بالا رفته است.

وی با بیان اینکه در مجموع باید تولیدکننده برای این که بتواند مشابه گذشته جنس با کیفیت ارائه کند 50 درصد افزایش قیمت داشته باشد در حالی که خریدار دیگر توان خرید ندارد ادامه داد: امسال فروش پوشاک به کمترین میزان خود رسیده است و از سویی دیگر با توجه به افزایش قیمت خوراکی‌ها، قدرت خرید مردم برای پوشاک کم شده و در اولویت چهار و پنج افراد قرار گرفته است

رئیس اتحادیه فروشندگان پوشاک در بیرجند افزود: باید توجه داشت که پوشاک قابل مرجوع شدن نیست، و تولید و مصرف پوشاک مطابق با مد روز است و در بازه زمانی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد و چنانچه فروشندگان امکان فروش محصولات خود را نداشته باشند با چالش جدی رو به رو خواهند شد.

تعطیلی های مکرر

اسماعیل‌زاده با اشاره به این که حدود 900 واحد فروش پوشاک در بیرجند فعال است افزود: افزایش قیمت ها سبب شده است که در یک سال گذشته 200 واحد صنفی زیر مجموعه این اتحادیه تعطیل یا تغییر شغل دهند و با توجه به شرایط امکان افزایش تعطیلی واحدهای صنفی باز هم وجود دارد.

رئیس اتحادیه فروشندگان پوشاک در بیرجند گفت: با فروش اینترنتی و اینکه شرایط جامعه به این سمت پیش می رود، مخالفتی نداریم اما فقط باید از اداره صنعت ، معدن و تجارت مجوز داشته باشند.

با فروش‌های اینترنتی که به صورت خودجوش اقدام به این کار می کنند مخالف هستیم و شکایت های زیادی در این خصوص به اتحادیه داشته ایم اما با توجه به این که مجوز نداشته اند اتحادیه پاسخ گو نبوده است و باید از طریق مراجع قضایی پیگیری کنند.

5 درصد تولید در استان

رئیس اتحادیه فروشندگان پوشاک در بیرجند نیز می گوید: فقط 5 درصد تولیدات لباس در استان و 95 درصد از خارج منطقه تامین می شود که بیشتر هم با مدهای خاص سر و کار دارد و متاسفانه در ترویج لباس‌ها هنرمندان و بازیگران الگوی مردم هستند.

اسماعیل زاده در این مسئله فرهنگ‌سازی و حمایت از عرضه و فروش اهمیت دارد چرا که گاهی لباس ها از واحد صنفی خریداری نمی شود و روی دست آن ها می ماند. استان دور افتاده است و حتی نخ، اپل و... از خارج استان تامین می شود. تولید کننده استان ضعیف است و نیاز به حمایت دارد در حالی که از واحدهایی که تولیداتی منطبق بر عرف و فرهنگ منطقه دارند زیاد استقبال نمی شود.

بخش دیگری از مشکل به عقیده او مربوط به مصرف کننده  است چرا که فرهنگ استفاده درست جا نیفتاده است و بعضی لباس ها برای خیابان نیست با وجود این بیشتر مشکل مربوط به سرمنشأ و ریشه  است که در کلان شهرها نیاز به نظارت و توجه دارد.

رئیس اتحادیه فروشندگان پوشاک در بیرجند افزود: از طرف دیگر از تولیدکنندگان لباس، منابع اطلاعاتی در دسترس نیست و خیلی ها به دلیل نبود حمایت، زیرزمینی کار می کنند در حالی که وجود سایت و بانک اطلاعاتی از تولید کنندگان معتبر پوشاک براساس تولید و امتیاز آن ها در دراز مدت تولید را به سمت کیفی و برندسازی و رقابت بین تولیدکنندگان می برد.

وی اظهار داشت: در شرایط موجود طراحان پارچه و لباس حمایت نمی شوند و کار اصلی خود را انجام نمی دهند در حالی که طرحی قابل اجرا و با هزینه کم، مورد استقبال مردم است.

رئیس اتحادیه پوشاک فروشان بیرجند افزود: اتحادیه پوشاک استان هزینه ای برای ارائه طرح به تولیدکنندگان ندارد و طرح ها هم نیاز به حمایت و پردازش دارد که زمانبر است و از طرف دیگر اتحادیه برای آموزش و طراحی تولیدکنندگان هم وظیفه ای ندارد چون این کارها مستلزم هزینه است.

اسماعیل زاده گفت: حالا پوشاک جزو کالاهای لوکس شناخته می شود اما حمایت نمی شود و تا زمانی که در کلان شهرها حمایت و نظارت نشود ، نمی توان برای آن کاری کرد.از سویی دیگر  اتحادیه با توان محدود خود سرکشی و نظارت بر واحدها را دارد و متخلفان در عرضه لباس را به اماکن معرفی می کند اما یک موضوع دیگر ناهماهنگی بین عرضه وتقاضاست.

رئیس اتحادیه پوشاک فروشان بیرجند گفت: بنا به آمار وی 900 واحد فروش لباس و حدود 500 نفر خیاط و تولید کننده در استان فعالیت می‌کنند.

انتهای پیام/254/ ت

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

فردا بازی سختی داریم/ یکسری عوامل مانع دستیابی ما به حقمان شد

فردا بازی سختی داریم/ یکسری عوامل مانع دستیابی ما به حقمان شد
2021-07-29T22:49:44+04:30
سیرجان - سرمربی تیم گل‌گهر سیرجان گفت: بازی فردا برابر نساجی مازندران سخت‌ترین دیدار این فصل برای گل گهر است.

تونل البرز منطقه برفگیر محور تهران-شمال را دور می‌زند

تونل البرز منطقه برفگیر محور تهران-شمال را دور می‌زند
2021-07-29T21:42:55+04:30
کرج - معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: گردنه‌های ورودی به تونل البرز برف‌گیر نیستند و طول آن باعث شد است تا مردم در یک ایمنی کامل بدون برخورد با برف و کولاک مسی...

بهره‌برداری از باند اول منطقه ۲ آزادراه تهران - شمال در سال ۱۴۰۱

بهره‌برداری از باند اول منطقه ۲ آزادراه تهران - شمال در سال ۱۴۰۱
2021-07-29T21:42:55+04:30
کرج - مدیرعامل شرکت آزادراه تهران - شمال گفت: امیدواریم با تأمین منابع مالی بتوانیم در سال ۱۴۰۱ از باند اول منطقه ۲ این آزادراه بهره‌برداری کنیم.

رئیس کل دادگستری استان خوزستان: تعداد دیگری از بازداشت‌شدگان اعتراضات خوزستان آزاد شدند‌

 رئیس کل دادگستری استان خوزستان: تعداد دیگری از بازداشت‌شدگان اعتراضات خوزستان آزاد شدند‌
2021-07-29T21:09:26+04:30
گروه استان‌ها ـ رئیس کل دادگستری خوزستان گفت: اعتراضات مردم باید شنیده شود و عده‌ای در این زمینه اعتراض کردند و در این شرایط تعدادی نیز بازداشت شدند که دستگ...

ارادت به ساحت امیرالمؤمنین (ع) در ولایتمداری و اخلاص خلاصه می‌شود

ارادت به ساحت امیرالمؤمنین (ع) در ولایتمداری و اخلاص خلاصه می‌شود
2021-07-29T19:56:20+04:30
نمین - مراسم عید غدیر خم با حضور عموم مردم و مسئولان شهرستانی در میدان اصلی و مقابل مسجد جامع شهرستان نمین برگزار و واقعه غدیر برای حاضران بازخوانی شد.

اینجا تنها عشایر یکجانشین دنیا زندگی می‌کنند

اینجا تنها عشایر یکجانشین دنیا زندگی می‌کنند
2021-07-29T19:19:18+04:30
رئیس اداره میراث فرهنگی پاوه به شیوه هه‌وار نشینی(کوچ نشینی) مردم هورامان اشاره کرد و گفت: در روستاهای این منطقه تنها عشایر یکجانشین دنیا را می توانید ببینید.

تابلوی نقاشی 165 ساله غدیری در موزه حرم حضرت معصومه

تابلوی نقاشی 165 ساله غدیری در موزه حرم حضرت معصومه
2021-07-29T19:06:01+04:30
یکی از آثار مربوط به واقعه غدیر خم که در موزه حرم مطهر حضرت معصومه (س) وجود دارد تابلو «شبیه واقعه غدیر» با قدمت 165 سال است که در آن چهره‌های نورانی از اصحا...

باران تابستانه گیلان تا یکشنبه ادامه دارد/ ثبت رکورد ۹۸.۵ میلیمتری

باران تابستانه گیلان تا یکشنبه ادامه دارد/ ثبت رکورد ۹۸.۵ میلیمتری
2021-07-29T19:05:59+04:30
مدیرکل هواشناسی گیلان، از ثبت رکورد بارش ۹۸.۵ میلیمتری در سیاهکل طی ۴۸ ساعت گذشته خبر داد و اضافه کرد: تا اوایل هفته آینده به تناوب ابرناکی، مه آلود بودن هوا...

وقوع موج سنگین کرونا در جنوب غرب خوزستان

وقوع موج سنگین کرونا در جنوب غرب خوزستان
2021-07-29T19:05:59+04:30
رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان از وقوع موج سنگین شیوع کرونا در جنوب غرب خوزستان خبر داد.

طرح شتابزده صیانت از فضای مجازی / هدایت این فضا برای زیرزمینی شدن

طرح شتابزده صیانت از فضای مجازی / هدایت این فضا برای زیرزمینی شدن
2021-07-29T19:05:59+04:30
نماینده شهرستان مرزی بندر آستارا در مجلس شورای اسلامی، گفت: به دلایل مختلف، معتقد هستم طرح صیانت از فضای مجازی شتابزده مطرح شده است.

برنامه ورزشکاران ایران در هفتمین روز المپیک/ دونده‌ها وارد می‌شوند

برنامه ورزشکاران ایران در هفتمین روز المپیک/ دونده‌ها وارد می‌شوند
2021-07-29T18:09:41+04:30
هفتمین روز از سی و دومین دوره بازیهای المپیک فردا جمعه با شروع مسابقات دوومیدانی و ادامه رقابت های والیبال و تیراندازی پیگیری می شود.

وزیر اطلاعات با مراجع تقلید دیدار کرد+ تصاویر

 وزیر اطلاعات با مراجع تقلید دیدار کرد+ تصاویر
2021-07-29T16:56:01+04:30
گروه استان‌ها ـ وزیر اطلاعات همزمان با روز عید سعید غدیر خم با جمعی از مراجع عظام تقلید دیدار کرد.

شناسایی منشاء تخلیه فاضلاب و تلفات آبزیان در عسلویه

شناسایی منشاء تخلیه فاضلاب و تلفات آبزیان در عسلویه
2021-07-29T16:39:20+04:30
در پی تخلیه فاضلاب هیدروکربنی به کانال منتهی به تالاب نای بند و جنگل حرا و تلفات ماهی، با بررسی کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست شهرستان عسلویه منشاء تخلیه فا...

طولانی‌ترین تونل خاورمیانه زیر بار ترافیک رفت+عکس

طولانی‌ترین تونل خاورمیانه زیر بار ترافیک رفت+عکس
2021-07-29T16:25:58+04:30
نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: همزمان با عید سعید غدیر خم با دستور رییس جمهور محترم، لاین رفت بزرگترین تونل کشور و خاورمیانه به طول ۶.۵  کیلومتر در من...

معاون ‌وزیر بهداشت: موج پنجم کرونا گستردگی بیشتری دارد/ شمار بستری‌شدگان ‌افزایش پیدا کرد‌

 معاون ‌وزیر بهداشت: موج پنجم کرونا گستردگی بیشتری دارد/ شمار بستری‌شدگان ‌افزایش پیدا کرد‌
2021-07-29T16:29:24+04:30
معاون درمان وزیر بهداشت با بیان اینکه ظرفیت تخت‌های بیمارستانی همیشه متناسب با پیک کرونا افزایش پیدا می‌کند، گفت: موج پنجم کرونا گستردگی بیشتری دارد.

فرمانداری‌ شهرهای "چهاربرج" و "باروق" در میاندوآب افتتاح شد

فرمانداری‌ شهرهای "چهاربرج" و "باروق" در میاندوآب افتتاح شد
2021-07-29T16:09:46+04:30
ارومیه - فرمانداری‌ شهرهای‌ "چهاربرج" و "باروق" در جنوب آذربایجان‌غربی از توابع شهرستان میاندوآب امروز پنجشنبه با حضور حسینعلی امیری، معا...

بادهای ۱۲۰ روزه دمای زاهدان را ۸ درجه خنک تر کرد

بادهای ۱۲۰ روزه دمای زاهدان را ۸ درجه خنک تر کرد
2021-07-29T15:59:21+04:30
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: با شدت گرفتن وزش بادهای ۱۲۰ روزه، خنک ترین دمای روزانه زاهدان از مرز ۳۰ درجه سلسیوس در ۴۸ ساعت گذشته به ۲۱.۹ درجه سلسی...

حریق در هتل آپارتمانی در شیراز/نجات ۱۵ نفر

حریق در هتل آپارتمانی در شیراز/نجات ۱۵ نفر
2021-07-29T15:59:21+04:30
رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز، از وقوع حریق در یک هتل آپارتمان سه طبقه در این کلانشهر خبر داد و گفت: آتش مهار و اطفاء شد.

به دنبال صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی هستیم؛ نه مسدود کردن اینترنت

به دنبال صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی هستیم؛ نه مسدود کردن اینترنت
2021-07-29T15:59:20+04:30
نماینده رشت در مجلس، ابهامات درباره طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی را نوعی شایعه دانست و گفت: طرح صیانت را مطرح کردیم که صیانت از حقوق کاربران است؛ ...

اتمام ریل‌گذاری راه‌آهن بستان‌آباد- تبریز/ بهره‌برداری قطعی در هفته دولت

اتمام ریل‌گذاری راه‌آهن بستان‌آباد- تبریز/ بهره‌برداری قطعی در هفته دولت
2021-07-29T15:59:20+04:30
استاندار آذربایجان شرقی از اتمام ریل‌گذاری راه‌آهن بستان‌آباد- تبریز به طول ۴۴ کیلومتر خبر داد و گفت: بهره‌برداری قطعی از این مسیر ریلی، هفته دولت امسال انجا...

پیام روحانی به مراجع تقلید/ وزیر اطلاعات با کدام مراجع دیدار کرد؟+ تصاویر

 پیام روحانی به مراجع تقلید/ وزیر اطلاعات با کدام مراجع دیدار کرد؟+ تصاویر
2021-07-29T16:02:41+04:30
گروه استان‌ها ـ وزیر اطلاعات همزمان با روز عید سعید غدیر خم با جمعی از مراجع عظام تقلید دیدار کرد.

قضاوت داور بانوی ایران در مرحله نیمه نهایی تنیس روی میز المپیک

قضاوت داور بانوی ایران در مرحله نیمه نهایی تنیس روی میز المپیک
2021-07-29T15:42:55+04:30
تنها بانوی داور کاروان المپیکی ایران در توکیو دیدار نیمه نهایی تنیس روی میز زنان المپیک را قضاوت خواهد کرد.

نبرد سخت تیم‌های والیبال ایران و ایتالیا/ مبارزه برای صعود بزرگ

نبرد سخت تیم‌های والیبال ایران و ایتالیا/ مبارزه برای صعود بزرگ
2021-07-29T15:29:42+04:30
تیم ملی والیبال ایران در چهارمین دیدار مرحله گروهی مقابل ایتالیا صف آرایی خواهد کرد.

رئیس انجمن ویروس‌شناسی ایران: قدرت ‌تکثیر‌ سویه جدید کرونا ۱۰۰۰ برابر بیشتر است/ هر واکسنی که در دسترس بود حتماً بزنید

 رئیس انجمن ویروس‌شناسی ایران: قدرت ‌تکثیر‌ سویه جدید کرونا ۱۰۰۰ برابر بیشتر است/ هر واکسنی که در دسترس بود حتماً بزنید
2021-07-29T15:36:06+04:30
گروه استان‌ها ـ رئیس انجمن ویروس شناسی ایران قدرت انتشار سویه جدید ویروس کرونا ۱۰۰ برابر شده است، گفت: مردم هر واکسنی که در دسترس بود را حتماً بزنند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه: برای انجام سخت‌ترین ماموریت‌ها ‌آماده‌ایم/ ‌کوچک‌ترین ‌"بی‌عقلی" و "تجاوز"‌ دشمن را ‌‌در نطفه نابود ‌می‌کنیم‌

 فرمانده نیروی دریایی سپاه: برای انجام سخت‌ترین ماموریت‌ها ‌آماده‌ایم/ ‌کوچک‌ترین ‌"بی‌عقلی" و "تجاوز"‌ دشمن را ‌‌در نطفه نابود ‌می‌کنیم‌
2021-07-29T15:22:50+04:30
گروه استان‌ها ـ فرمانده نیروی دریایی سپاه با بیان اینکه برای انجام سخت‌ترین ماموریت‌ها ‌آماده‌ایم، گفت: اگر دشمن بی عقلی کند و یا تجاوزی از او ، علیه نظام ا...

بستری ۱۳۱ بیمارمشکوک به کرونا در بیمارستان های قم/۱۰نفر فوت کردند

بستری ۱۳۱ بیمارمشکوک به کرونا در بیمارستان های قم/۱۰نفر فوت کردند
2021-07-29T15:02:53+04:30
قم-رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به پذیرش ۱۶۳ نفر مشکوک به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در اورژانس قم گفت: ۱۳۱ نفر از این افراد در بخش‌های درمانی بستری شده‌اند.

ادامه بحران کرونا در کرمان/ طی ۲۴ ساعت ۲۰ نفر فوت کردند

ادامه بحران کرونا در کرمان/ طی ۲۴ ساعت ۲۰ نفر فوت کردند
2021-07-29T15:02:52+04:30
کرمان - سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به ادامه بحران کرونا در کرمان گفت: طی ۲۴ ساعت در کرمان ۲۲۹ نفر بستری شدند و ۲۰ نفر جان باختند.

وزیر اطلاعات با مراجع عظام تقلید در قم دیدار و گفتگو کرد

وزیر اطلاعات با مراجع عظام تقلید در قم دیدار و گفتگو کرد
2021-07-29T14:49:35+04:30
قم- حجت الاسلام سید محمود علوی وزیر اطلاعات همزمان با روز عید سعید غدیر خم با جمعی از مراجع عظام تقلید در قم دیدار و گفتگو کرد.

دیدار وزیر اطلاعات ‌با جمعی از مراجع عظام تقلید/ ابلاغ پیام قدردانی رئیس‌جمهور برای ۸ سال حمایت ‌مراجع+ تصاویر

 دیدار وزیر اطلاعات ‌با جمعی از مراجع عظام تقلید/ ابلاغ پیام قدردانی رئیس‌جمهور برای ۸ سال حمایت ‌مراجع+ تصاویر
2021-07-29T14:55:59+04:30
گروه استان‌ها ـ وزیر اطلاعات همزمان با روز عید سعید غدیر خم با جمعی از مراجع عظام تقلید دیدار کرد.

کمبود آب شیرین در شهر چابهار/ چرا مردم تنها بندر اقیانوسی ایران باید همیشه از آب بنالند؟

 کمبود آب شیرین در شهر چابهار/ چرا مردم تنها بندر اقیانوسی ایران باید همیشه از آب بنالند؟
2021-07-29T14:42:49+04:30
گروه استان‌ها - این روزها در بحبوحه مشکلات برق و بحران کرونا، مردم چابهار با کمبود آب شیرین در سطح شهر مواجه شده‌اند در حالی که برخی تولید کنندگان آب شیرین،...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)