میرنیوز

برج‌ها در چشم پایتخت معنوی ایران/ مشهد در سیطره معماری بی‌هویت!

برج‌ها در چشم پایتخت معنوی ایران/ مشهد در سیطره معماری بی‌هویت! 2021-07-20T17:43:45+04:30

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- ملیحه زرین‌پور: این روزها پایتخت معنوی ایران در حصاری از برج‌ها و ساختمان‌های مدرن و بلندمرتبه قرارگرفته است، ساختمان‌هایی که هرروز، گاه در قالب هتل و گاه در قالب آپارتمان‌های اقامتی سازمان‌های مختلف در گوشه گوشه بافت اطراف حرم مطهر رضوی سر از خاک برمی‌آورند و این شهر مذهبی را بیش از گذشته از هویت دینی و معماری اسلامی که روزگاری در این شهر موج می‌زد، دور می‌کند.

امروز دیگر خبری از روح معماری اسلامی در کوچه‌پس‌کوچه‌های این شهر مقدس نیست و از عباس قلی‌خان و نوغان تا خسروی و گنبد سبز پر است از ساختمان‌هایی که بیشتر از هویت دینی نمادی از معماری نامأنوس و وارداتی هستند.

بافت فرسوده منطقه ثامن هرچند در مسیر نوسازی است اما در مسیر نوسازی‌های ناهمخوان با هویت دینی قرار دارد و شاید یکی از معضلات آن‌هم واگذاری املاک این بافت به بسازوبفروش‌هایی است که بیشتر از توجه به هویت مذهبی حرم مطهر رضوی، به دنبال سودهای کلان و ساخت‌وسازهای مدرن هستند.

تصویر ناهمخوان با هویت اسلامی

این موضوع در کنار تصویر ناهمخوان از شهری که نماد مذهب و هویت اسلامی است، سبب رانده شدن افراد بومی این محلات به دیگر نقاط شهری شده است، امری که هر روز آسیب‌های بیشتری بر پیکره هویت دینی شهر وارد می‌کند چنانچه عنوان می‌شود جمعیت ساکن بافت از حدود ۵۵ هزار نفر در ابتدای دهه ۷۰ شمسی، به حدود ۱۳ هزار نفر رسیده است، یعنی کاهش ۴۰ هزارنفری جمعیت در بافت اطراف حرم که خود تبعات اجتماعی و امنیتی زیادی برای منطقه به بار آورده است.

مطالعات نشان می‌دهد که بیش از ۸۰ درصد از مجتمع‌های اقامتی منطقه ثامن برای ۲۰ درصد از دهک‌های درآمدی قابل استفاده است، امری که حرف‌های ناگفته بسیاری در خود دارد

حجت‌الاسلام محمدحسین حسین‌زاده بحرینی، عضو سابق کمیسیون اقتصادی مجلس پیش‌ازاین گفته بود: «ما منطقه اطراف حرم امام رضا (ع) را سلب هویت کرده‌ایم به‌طوری‌که منطقه تاریخی در نزدیکی حرم امام رضا (ع) به یک منطقه توریستی بی‌هویت تبدیل‌شده که این بزرگ‌ترین خطر است».

مطالعات نشان می‌دهد که بیش از ۸۰ درصد از مجتمع‌های اقامتی منطقه ثامن برای ۲۰ درصد از دهک‌های درآمدی قابل‌استفاده است، امری که حرف‌های ناگفته بسیاری در خود دارد و این همان آسیبی است که کارشناسان و محققان بافت شهری بارها نسبت به آن هشدار دادند.

طرح‌های نامناسب و آسیب به هویت تاریخی

بااین‌حال، سال‌هاست که مسئولان شهری مشهد در پی راه‌حلی برای حفظ هویت دینی شهر و طرح‌ها و لوایح قانونی نه‌تنها در مقیاس بافت شهری بلکه در مقیاسی فراملی هستند و در این میان، کش‌وقوس‌های بسیاری در مدیریت‌های مختلف شهری با اعضای شورای شهر و دیگر دغدغه‌مندان هویت شهری وجود داشته است.

برج‌ها در چشم پایتخت معنوی ایران/ مشهد در سیطره معماری بی‌هویت!

هرچند برخی از این طرح‌ها، بیشتر از آنکه قدمی در این مسیر بردارند، با برخی اشتباهات محاسباتی و در نظر نگرفتن بلندمرتبه‌سازی‌های متناسب با منطقه، بیشتر از کمک به نوسازی‌های اسلامی، به محلات تاریخی آسیب‌زده است.

به گفته برخی کارشناسان طرح «طاش»، یکی از همین موارد بود که به دلیل برخی مطالعات نادرست، در هویت شهری خلل‌های بسیاری وارد کرد، طرحی که علی‌رغم نواقص بسیار ولی با اصرار شهرداری ادامه یافت.

سعید شعرباف تبریزی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) و محقق پرونده بافت اطراف حرم چندی پیش در اینستاگرام خود به برخی آسیب‌ها چنین اشاره‌کرده بود: «بااینکه نقشه ترافیکی شارستان در طرح طاش با مطالعات جدید کاملاً زیر سوال رفته و بااینکه هنوز در بخش باقیمانده از انتهای نوغان، می‌توان از هویت و حقیقت این معبر تاریخی و تاریخ‌ساز با قدمت بیش از ۱۰۰۰ سال محافظت کرد و بااینکه باید تا تصویب و ابلاغ طرح جدید مشاور، مسئولان در ادامه پروژه درنگ داشته باشند اما متأسفانه ماشین حضرات به‌سرعت در حال کار است و دارد سر نوغان را از بیخ می‌برد.»

کور سوی امید به اصلاح چشم‌انداز شهری مشهد

اواخر سال ۱۳۹۹، طرح دیگری با عنوان «طرح ویژه تفصیلی بافت پیرامون حرم رضوی» به‌منظور اصلاح روند ساخت‌وسازها، لزوم بازنگری در طرح بافت پیرامون حرم و همچنین ادامه نیافتن آسیب‌هایی که پیش‌ازاین به بخشی از آن اشاره شد، با اجماع همه اعضای کمیسیون ماده پنج و موافقت شورای عالی شهرسازی و معماری تصویب شد.

برای این طرح مصوبات هفت‌گانه‌ای مطرح شد که «حفاظت از ارزش‌های ملموس و معنوی»، «کاهش حجم مداخله مستقیم و تقویت نقش و سهم ساکنان و مالکان و همچنین بخش خصوصی»، «ارتقای کیفیت ساخت‌وساز و توجه به هویت مکان»، «کارآمدسازی نظام حمل‌ونقل و یکپارچه‌سازی شبکه برون و درون‌شهری»، «پیوند همه‌جانبه بافت پیرامون حرم مطهر و شهر»، «ارتقای شاخص‌های زیست‌محیطی به‌ویژه فضای سبز» و «ارتقا و توسعه فضاهای عمومی، زیرساخت‌های شهری و تجهیز قلمرو عمومی» هستند.

برج‌ها در چشم پایتخت معنوی ایران/ مشهد در سیطره معماری بی‌هویت!

برای بررسی بیشتر موضوع نوسازی متناسب با هویت دینی و طرح جدید نوسازی، خبرنگار مهر به سراغ سعید شعرباف یزدی، استاد دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) و محقق طرح‌های مختلف نوسازی بافت اطراف حرم رفته است.

شعرباف با تأیید ناهمخوانی روند ساخت‌وسازهای پیرامون حرم مطهر رضوی و با بیان این‌که نیاز به نوسازی بافت اطراف حرم به ۲۵ سال قبل برمی‌گردد، می‌گوید: از ابتدای سال‌های ۱۳۷۱ یا ۱۳۷۲ با دغدغه وزیر مسکن وقت، اصل نیاز به نوسازی بافت حرم تشخیص داده شد.

وی افزود: اما متأسفانه باوجود نیت اولیه تغییر در این بافت که نیتی سالم، معقول و منطقی بود، از همان ابتدا طرحی که قرار بود به‌طور علمی پایه‌های این تغییر را ایجاد کند با حذف تمامی عناصر متعلق به این بافت و حتی مردم ساکن، کار خود را آغاز کرد.

وقتی میراث تاریخی زیر سوال می‌رود

طرح طاش بافت اطراف حرم را همانند زمینی بایر تصور کرده و به راحتی دستور داده که تمام زیرساخت‌ها و خانه‌های مردم و میراث معنوی ملموس و ناملموس منطقه تخریب شود و به جای آن ساختمان‌های جدید و به روزی ساخته شود

شعرباف می‌گوید: جالب است وقتی اسناد طرح طاش یعنی طرح اولیه اقدام به نوسازی را مطالعه می‌کنید، در بررسی‌های اجتماعی بافت به‌صراحت عنوان می‌کند چه به لحاظ اجتماعی و چه به لحاظ کاربری، نکته ارزشمند و قابل قبولی که نیاز باشد بخشی از بافت باقی بماند، پیدا نکردیم. یعنی ادعا می‌کند ما تمام بافت را گشته‌ایم، نه در مردم و نه در کالبد بافت نکته خاصی پیدا نکردیم به عبارتی، طرح طاش بافت اطراف حرم را همانند زمینی بایر تصور کرده و به‌راحتی دستور داده که تمام زیرساخت‌ها و خانه‌های مردم و میراث معنوی ملموس و ناملموس منطقه تخریب شود و به‌جای آن ساختمان‌های جدید و به روزی ساخته شود که این اولین اشتباه راهبردی در مسیر نوسازی بوده است.

وی با تأکید بر این‌که کار نوسازی بافت با نیت سالم آغاز می‌شود ولی طرحی اشتباه و بسیار مسئله‌دار وارد کار می‌شود، می‌افزاید: ۲۵ سال آنچه در این بافت اجرا می‌شود چون مردم و ساختار اجتماعی را در نظر نمی‌گیرد، نتیجه‌اش راندن مردم از منطقه است و هم با هویت، هم زیبایی و هم حضور طبقه معمولی زائران در تناقض قرار می‌گیرد.

وی عنوان می‌کند: قرار بود پروژه بهسازی و نوسازی این بافت در یک بازه ۱۰ ساله تمام شود ولی بعد از ۲۵ سال هنوز به نتیجه نرسیده است، از طرف دیگر جمعیتی برابر ۵۳ هزار نفر در سال ۷۱ در این بافت زندگی می‌کردند ولی امروز تنها ۱۲ هزار نفر در این منطقه ساکن هستند و مجبور به مهاجرت از آن شده‌اند.

بافتی برای ۲۰ درصد زائران!

وی ادامه می‌دهد: مطالعات نشان می‌دهد بیش از ۸۷ درصد فضاهای اقامتی و هتل‌های اطراف حرم فقط مناسب دو دهک بالای جامعه است یعنی متناسب با ۲۰ درصد از زائران علی ابن موسی‌الرضا است و ۸۰ درصد طبقه زائران متوسط و محروم جایی برای اقامت به‌صورت قابل‌توجه ندارند.

شعرباف ابراز می‌کند: هم در جذب زائر متوسط و محروم، هم در سکونت و هم در تناسب ساختمان‌ها با هویت رضوی و معماری ایرانی و اسلامی شکست‌خورده‌ایم و این اتفاقات سبب شد از ابتدای دهه ۹۰ یعنی سال‌های ۸۸ و ۸۹، صدای دغدغه‌مندان، علما و فعالان اجتماعی بلند شود که نیاز به تدبیر داریم و نمی‌توان طرح گذشته را با آن مشخصات ادامه داد.

وی اضافه می‌کند: نزدیک به ۱۰ سال تلاش در این زمینه با همسو کردن نخبگان، نمایندگان مجلس و فعالین فرهنگی و اجتماعی، این دغدغه همگانی را تبدیل به یک قانون کرد و دستور برای تدوین و نگارش طرح تفصیلی جدید در بافت اطراف حرم توسط شورای عالی شهرسازی صادر شد.

برج‌ها در چشم پایتخت معنوی ایران/ مشهد در سیطره معماری بی‌هویت!

وی با اشاره به تصویب طرح حریم رضوی در اواخر سال ۹۹، می‌گوید: قرار است این طرح بسیاری از اشکالات ماهیتی طرح گذشته را به نفع مردم تغییر دهد و این روزها منتظر ابلاغ و اجرای آن هستیم تا مردم اثر آن را در سفره زندگی خود ببینند، هرچند نزدیک به ۵۵ درصد بافت را طی اجراییات طرح قبل ازدست‌داده‌ایم اما در این ۴۵ درصد باقی‌مانده با اعمال این طرح، بخش زیادی از نارضایتی‌ها و عدم تناسب نوسازی‌ها با هویت دینی شهر برطرف می‌شود و خیلی از کاربری‌های نامتناسب، لوکس و بی‌ربط در بافت حرم و زیارت را نخواهیم دید.

این استاد دانشگاه می‌گوید: هرچند ممکن است ایراداتی به طرح وارد باشد و نمی‌توان ادعا کرد که طرح تفصیلی بدون اشکال است اما حداقل بنده که از نزدیک با طرح‌های نوسازی آشنا بودم، می‌توانم ادعا کنم ازآنجایی‌که طرح جدید داده‌های خود را پلاک به پلاک و به‌صورت کاملاً نقطه‌ای جمع‌آوری کرده، تیمی خوب و دغدغه‌مند ماه‌ها روی آن تحقیق کرده‌اند و از منظر جامعه‌شناسی، مردم‌شناسی و اقتصادی در کنار شهرسازی استفاده کرده‌اند، از کم اشکال‌ترین طرح‌های تفصیلی در کل کشور است و اشکالات غالباً بعد از اجرا با سیستم نظارتی و پایشی به دست می‌آید.

همراهی مسئولان شهری

خبرنگار مهر برای بررسی بیشتر و لزوم ایجاد اصلاح در بافت ثامن و عمل به دغدغه‌های هویتی شهر زیارتی، به سراغ منتخبان شورای ششم شهر مشهد رفته تا از آنان به‌عنوان مدیران آینده شهری، پیگیری اجرای آنچه از آن به طرح تفصیلی بافت رضوی نام برده می‌شود، جویا شود.

بافت اطراف حرم بایستی به کاربری خود برگردد و نگاه صِرف بهره‌وری اقتصادی، از آن برداشته شود به گونه‌ای که هم شرایط مناسب برای زیارت را فراهم کند هم شرایط را برای بازگشت جمعیت مهاجرت کرده از آن فراهم کند

مهدی ناصحی، منتخب شورای ششم شهر مشهد به مهر می‌گوید: موضوع بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی در طول زمان تغییرات متنوعی با نگاه‌های متنوعی داشته است اما نکته مهم این است که بافت اطراف حرم نیز بایستی به کاربری خود به‌عنوان بافت رسمی و هویت‌دار، پر سابقه و تاریخی برگردد و نگاه صِرف بهره‌وری اقتصادی، از آن برداشته شود به‌گونه‌ای که هم شرایط مناسب برای زیارت را فراهم کند هم شرایط را برای بازگشت جمعیت مهاجرت کرده از آن فراهم کند تا مردم بتوانند با نگاهی هویتی در آنجا زندگی کنند.

وی با تأکید بر این‌که نوسازی و بهسازی متناسب با هویت زیارتی و دینی شهر و بازگشت جمعیت به آن می‌تواند بسیاری از آسیب‌هایی که پیش این متوجه بافت تاریخی کرده بود را کاهش دهد، می‌افزاید: این همه ماجرا نیست، به‌هرحال اصلاح و بازگشت به شرایط گذشته و یک شرایط آرمانی، مشارکت همه دستگاه‌های مسئول و مرتبط و مشارکت مردم را می‌طلبد.

ناصحی ابراز می‌کند: بدون این مشارکت‌ها، اصلاح وضعیت گذشته امکان‌پذیر نیست و ما باید شرایط را تسهیل و پشتیبانی کنیم تا مردم بتوانند به شرایط عادی و هویت گذشته در اطراف حرم بازگردند.

بازگشت جریان زندگی به بافت اطراف حرم

حمید ضمیری، دیگر منتخب شورای ششم شهر مشهد نیز به مهر می‌گوید: بحث بافت پیرامونی حرم مطهر با یک رویکرد بازنگری شده و قرار است طرح جدید تفصیلی انجام شود، لازم است ما نیز از این طرح با عنوان یک طرح فرادستی تبعیت کنیم.

برج‌ها در چشم پایتخت معنوی ایران/ مشهد در سیطره معماری بی‌هویت!

وی توضیح داد: در این طرح رویکرد بر این مبنا گذاشته‌شده که مداخلات در بحث پیرامونی به حداقل برسد و قسمت‌های باقی‌مانده از بافت را به همان شکل نگه دارد، مداخله‌ای در آن نشود و بیشتر به بحث توانمندسازی بافت پرداخته‌شده است و درعین‌حال، حقوق مکتسبه‌ای برای مردم و سرمایه‌گذاران ایجادشده که قابل‌احترام و قانونی است، باید آن‌ها نیز در نظر گرفته شود و راهنما هم در این مسیر، همین طرح جدید خواهد بود.

وی تأکید کرد: به‌عنوان یکی از اعضای شورای ششم، تمام تلاش خود را برای احیای بافت پیرامونی حرم متناسب با هویت رضوی چه در قالب طرح جدید و چه موارد دیگر خواهیم کرد و رویکردمان این است که جریان زندگی و سکونت در بافت پیرامونی تقویت شود.

به نظر می‌رسد این طرح اگر به‌خوبی اجرا شود، بسیاری از دغدغه‌های هویت دینی شهر مشهد، بازگشت ساکنان بومی منطقه و ارائه خدمات متناسب با همه دهک‌های جامعه با رویکرد حفاظت از بافت تاریخی، ارتقای کیفیت ساخت‌وسازها، افزایش نقش ساکنان و هم پیوندی با شهر را برطرف خواهد کرد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

اینجا تنها عشایر یکجانشین دنیا زندگی می‌کنند

اینجا تنها عشایر یکجانشین دنیا زندگی می‌کنند
2021-07-29T19:19:18+04:30
رئیس اداره میراث فرهنگی پاوه به شیوه هه‌وار نشینی(کوچ نشینی) مردم هورامان اشاره کرد و گفت: در روستاهای این منطقه تنها عشایر یکجانشین دنیا را می توانید ببینید.

تابلوی نقاشی 165 ساله غدیری در موزه حرم حضرت معصومه

تابلوی نقاشی 165 ساله غدیری در موزه حرم حضرت معصومه
2021-07-29T19:06:01+04:30
یکی از آثار مربوط به واقعه غدیر خم که در موزه حرم مطهر حضرت معصومه (س) وجود دارد تابلو «شبیه واقعه غدیر» با قدمت 165 سال است که در آن چهره‌های نورانی از اصحا...

باران تابستانه گیلان تا یکشنبه ادامه دارد/ ثبت رکورد ۹۸.۵ میلیمتری

باران تابستانه گیلان تا یکشنبه ادامه دارد/ ثبت رکورد ۹۸.۵ میلیمتری
2021-07-29T19:05:59+04:30
مدیرکل هواشناسی گیلان، از ثبت رکورد بارش ۹۸.۵ میلیمتری در سیاهکل طی ۴۸ ساعت گذشته خبر داد و اضافه کرد: تا اوایل هفته آینده به تناوب ابرناکی، مه آلود بودن هوا...

وقوع موج سنگین کرونا در جنوب غرب خوزستان

وقوع موج سنگین کرونا در جنوب غرب خوزستان
2021-07-29T19:05:59+04:30
رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان از وقوع موج سنگین شیوع کرونا در جنوب غرب خوزستان خبر داد.

طرح شتابزده صیانت از فضای مجازی / هدایت این فضا برای زیرزمینی شدن

طرح شتابزده صیانت از فضای مجازی / هدایت این فضا برای زیرزمینی شدن
2021-07-29T19:05:59+04:30
نماینده شهرستان مرزی بندر آستارا در مجلس شورای اسلامی، گفت: به دلایل مختلف، معتقد هستم طرح صیانت از فضای مجازی شتابزده مطرح شده است.

برنامه ورزشکاران ایران در هفتمین روز المپیک/ دونده‌ها وارد می‌شوند

برنامه ورزشکاران ایران در هفتمین روز المپیک/ دونده‌ها وارد می‌شوند
2021-07-29T18:09:41+04:30
هفتمین روز از سی و دومین دوره بازیهای المپیک فردا جمعه با شروع مسابقات دوومیدانی و ادامه رقابت های والیبال و تیراندازی پیگیری می شود.

وزیر اطلاعات با مراجع تقلید دیدار کرد+ تصاویر

 وزیر اطلاعات با مراجع تقلید دیدار کرد+ تصاویر
2021-07-29T16:56:01+04:30
گروه استان‌ها ـ وزیر اطلاعات همزمان با روز عید سعید غدیر خم با جمعی از مراجع عظام تقلید دیدار کرد.

شناسایی منشاء تخلیه فاضلاب و تلفات آبزیان در عسلویه

شناسایی منشاء تخلیه فاضلاب و تلفات آبزیان در عسلویه
2021-07-29T16:39:20+04:30
در پی تخلیه فاضلاب هیدروکربنی به کانال منتهی به تالاب نای بند و جنگل حرا و تلفات ماهی، با بررسی کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست شهرستان عسلویه منشاء تخلیه فا...

طولانی‌ترین تونل خاورمیانه زیر بار ترافیک رفت+عکس

طولانی‌ترین تونل خاورمیانه زیر بار ترافیک رفت+عکس
2021-07-29T16:25:58+04:30
نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: همزمان با عید سعید غدیر خم با دستور رییس جمهور محترم، لاین رفت بزرگترین تونل کشور و خاورمیانه به طول ۶.۵  کیلومتر در من...

معاون ‌وزیر بهداشت: موج پنجم کرونا گستردگی بیشتری دارد/ شمار بستری‌شدگان ‌افزایش پیدا کرد‌

 معاون ‌وزیر بهداشت: موج پنجم کرونا گستردگی بیشتری دارد/ شمار بستری‌شدگان ‌افزایش پیدا کرد‌
2021-07-29T16:29:24+04:30
معاون درمان وزیر بهداشت با بیان اینکه ظرفیت تخت‌های بیمارستانی همیشه متناسب با پیک کرونا افزایش پیدا می‌کند، گفت: موج پنجم کرونا گستردگی بیشتری دارد.

فرمانداری‌ شهرهای "چهاربرج" و "باروق" در میاندوآب افتتاح شد

فرمانداری‌ شهرهای "چهاربرج" و "باروق" در میاندوآب افتتاح شد
2021-07-29T16:09:46+04:30
ارومیه - فرمانداری‌ شهرهای‌ "چهاربرج" و "باروق" در جنوب آذربایجان‌غربی از توابع شهرستان میاندوآب امروز پنجشنبه با حضور حسینعلی امیری، معا...

بادهای ۱۲۰ روزه دمای زاهدان را ۸ درجه خنک تر کرد

بادهای ۱۲۰ روزه دمای زاهدان را ۸ درجه خنک تر کرد
2021-07-29T15:59:21+04:30
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: با شدت گرفتن وزش بادهای ۱۲۰ روزه، خنک ترین دمای روزانه زاهدان از مرز ۳۰ درجه سلسیوس در ۴۸ ساعت گذشته به ۲۱.۹ درجه سلسی...

حریق در هتل آپارتمانی در شیراز/نجات ۱۵ نفر

حریق در هتل آپارتمانی در شیراز/نجات ۱۵ نفر
2021-07-29T15:59:21+04:30
رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز، از وقوع حریق در یک هتل آپارتمان سه طبقه در این کلانشهر خبر داد و گفت: آتش مهار و اطفاء شد.

به دنبال صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی هستیم؛ نه مسدود کردن اینترنت

به دنبال صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی هستیم؛ نه مسدود کردن اینترنت
2021-07-29T15:59:20+04:30
نماینده رشت در مجلس، ابهامات درباره طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی را نوعی شایعه دانست و گفت: طرح صیانت را مطرح کردیم که صیانت از حقوق کاربران است؛ ...

اتمام ریل‌گذاری راه‌آهن بستان‌آباد- تبریز/ بهره‌برداری قطعی در هفته دولت

اتمام ریل‌گذاری راه‌آهن بستان‌آباد- تبریز/ بهره‌برداری قطعی در هفته دولت
2021-07-29T15:59:20+04:30
استاندار آذربایجان شرقی از اتمام ریل‌گذاری راه‌آهن بستان‌آباد- تبریز به طول ۴۴ کیلومتر خبر داد و گفت: بهره‌برداری قطعی از این مسیر ریلی، هفته دولت امسال انجا...

پیام روحانی به مراجع تقلید/ وزیر اطلاعات با کدام مراجع دیدار کرد؟+ تصاویر

 پیام روحانی به مراجع تقلید/ وزیر اطلاعات با کدام مراجع دیدار کرد؟+ تصاویر
2021-07-29T16:02:41+04:30
گروه استان‌ها ـ وزیر اطلاعات همزمان با روز عید سعید غدیر خم با جمعی از مراجع عظام تقلید دیدار کرد.

قضاوت داور بانوی ایران در مرحله نیمه نهایی تنیس روی میز المپیک

قضاوت داور بانوی ایران در مرحله نیمه نهایی تنیس روی میز المپیک
2021-07-29T15:42:55+04:30
تنها بانوی داور کاروان المپیکی ایران در توکیو دیدار نیمه نهایی تنیس روی میز زنان المپیک را قضاوت خواهد کرد.

نبرد سخت تیم‌های والیبال ایران و ایتالیا/ مبارزه برای صعود بزرگ

نبرد سخت تیم‌های والیبال ایران و ایتالیا/ مبارزه برای صعود بزرگ
2021-07-29T15:29:42+04:30
تیم ملی والیبال ایران در چهارمین دیدار مرحله گروهی مقابل ایتالیا صف آرایی خواهد کرد.

رئیس انجمن ویروس‌شناسی ایران: قدرت ‌تکثیر‌ سویه جدید کرونا ۱۰۰۰ برابر بیشتر است/ هر واکسنی که در دسترس بود حتماً بزنید

 رئیس انجمن ویروس‌شناسی ایران: قدرت ‌تکثیر‌ سویه جدید کرونا ۱۰۰۰ برابر بیشتر است/ هر واکسنی که در دسترس بود حتماً بزنید
2021-07-29T15:36:06+04:30
گروه استان‌ها ـ رئیس انجمن ویروس شناسی ایران قدرت انتشار سویه جدید ویروس کرونا ۱۰۰ برابر شده است، گفت: مردم هر واکسنی که در دسترس بود را حتماً بزنند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه: برای انجام سخت‌ترین ماموریت‌ها ‌آماده‌ایم/ ‌کوچک‌ترین ‌"بی‌عقلی" و "تجاوز"‌ دشمن را ‌‌در نطفه نابود ‌می‌کنیم‌

 فرمانده نیروی دریایی سپاه: برای انجام سخت‌ترین ماموریت‌ها ‌آماده‌ایم/ ‌کوچک‌ترین ‌"بی‌عقلی" و "تجاوز"‌ دشمن را ‌‌در نطفه نابود ‌می‌کنیم‌
2021-07-29T15:22:50+04:30
گروه استان‌ها ـ فرمانده نیروی دریایی سپاه با بیان اینکه برای انجام سخت‌ترین ماموریت‌ها ‌آماده‌ایم، گفت: اگر دشمن بی عقلی کند و یا تجاوزی از او ، علیه نظام ا...

بستری ۱۳۱ بیمارمشکوک به کرونا در بیمارستان های قم/۱۰نفر فوت کردند

بستری ۱۳۱ بیمارمشکوک به کرونا در بیمارستان های قم/۱۰نفر فوت کردند
2021-07-29T15:02:53+04:30
قم-رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به پذیرش ۱۶۳ نفر مشکوک به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در اورژانس قم گفت: ۱۳۱ نفر از این افراد در بخش‌های درمانی بستری شده‌اند.

ادامه بحران کرونا در کرمان/ طی ۲۴ ساعت ۲۰ نفر فوت کردند

ادامه بحران کرونا در کرمان/ طی ۲۴ ساعت ۲۰ نفر فوت کردند
2021-07-29T15:02:52+04:30
کرمان - سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به ادامه بحران کرونا در کرمان گفت: طی ۲۴ ساعت در کرمان ۲۲۹ نفر بستری شدند و ۲۰ نفر جان باختند.

وزیر اطلاعات با مراجع عظام تقلید در قم دیدار و گفتگو کرد

وزیر اطلاعات با مراجع عظام تقلید در قم دیدار و گفتگو کرد
2021-07-29T14:49:35+04:30
قم- حجت الاسلام سید محمود علوی وزیر اطلاعات همزمان با روز عید سعید غدیر خم با جمعی از مراجع عظام تقلید در قم دیدار و گفتگو کرد.

دیدار وزیر اطلاعات ‌با جمعی از مراجع عظام تقلید/ ابلاغ پیام قدردانی رئیس‌جمهور برای ۸ سال حمایت ‌مراجع+ تصاویر

 دیدار وزیر اطلاعات ‌با جمعی از مراجع عظام تقلید/ ابلاغ پیام قدردانی رئیس‌جمهور برای ۸ سال حمایت ‌مراجع+ تصاویر
2021-07-29T14:55:59+04:30
گروه استان‌ها ـ وزیر اطلاعات همزمان با روز عید سعید غدیر خم با جمعی از مراجع عظام تقلید دیدار کرد.

کمبود آب شیرین در شهر چابهار/ چرا مردم تنها بندر اقیانوسی ایران باید همیشه از آب بنالند؟

 کمبود آب شیرین در شهر چابهار/ چرا مردم تنها بندر اقیانوسی ایران باید همیشه از آب بنالند؟
2021-07-29T14:42:49+04:30
گروه استان‌ها - این روزها در بحبوحه مشکلات برق و بحران کرونا، مردم چابهار با کمبود آب شیرین در سطح شهر مواجه شده‌اند در حالی که برخی تولید کنندگان آب شیرین،...

اتکا به یک سامانه آبرسانی برای تامین شرب اصفهان خطرناک است/ توزیع سیار ۵۸ میلیون لیتر آب در استان

اتکا به یک سامانه آبرسانی برای تامین شرب اصفهان خطرناک است/ توزیع سیار ۵۸ میلیون لیتر آب در استان
2021-07-29T14:09:40+04:30
اصفهان-سخنگوی آبفای استان اصفهان بیان اینکه این استان بین۳۲۰۰ تا۴۳۰۰ لیتر برثانیه کسری آب دارد، گفت: اتکا به یک سامانه آبرسانی برای تامین شرب جمعیتی بالغ بر۴...

تداوم غبارآلودگی هوای اصفهان/ دما روند کاهشی دارد

تداوم غبارآلودگی هوای اصفهان/ دما روند کاهشی دارد
2021-07-29T14:09:40+04:30
اصفهان- کارشناس مرکز پیش‌بینی هواشناسی استان اصفهان از کاهش دما و غبارآلودگی هوا تا فردا جمعه خبر داد.

یک هتل‌آپارتمان در شیراز طعمه حریق شد/ نجات ۱۵ مسافر/ حادثه مصدوم نداشت

 یک هتل‌آپارتمان در شیراز طعمه حریق شد/ نجات ۱۵ مسافر/ حادثه مصدوم نداشت
2021-07-29T14:16:13+04:30
گروه استان‌ها - رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز از وقوع حریق در یکی از هتل آپارتمان‌های این شهر خبر داد و گفت: نجاتگران آتش‌نشانی ۱۵ نفر از مسافران این هتل آپار...

نماینده شنای ایران در المپیک ۲۰۲۰ توکیو به کشور بازگشت

نماینده شنای ایران در المپیک ۲۰۲۰ توکیو به کشور بازگشت
2021-07-29T13:56:28+04:30
متین بالسینی پس از موفقیت در شکستن رکورد ملی در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو، ظهر امروز (پنجشنبه) با استقبال مسئولان و علاقه‌مندان ورزش وارد تهران شد.

۱۹ مبتلا به کرونا در فارس جان باختند/۲۹۹ نفر در «آی سی یو» هستند

۱۹ مبتلا به کرونا در فارس جان باختند/۲۹۹ نفر در «آی سی یو» هستند
2021-07-29T13:56:28+04:30
شیراز - مدیر روابط عمومی علوم پزشکی شیراز گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۹ نفر به دلیل ابتلا به کرونا در فارس جان باختند و کل آمار جان باختگان از زمان شیوع تاکنون به...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)