میرنیوز

انحصار یراق آلات چرم در قطب چرم/ چرم در تبریز گران‌تر از سایر شهرها

انحصار یراق آلات چرم در قطب چرم/ چرم در تبریز گران‌تر از سایر شهرها 2021-07-20T11:20:37+04:30

فاطمه آقازاده متولد سال ۱۳۵۰ است که موسس و مربی آموزشگاه فنی و حرفه‌ای بوده و از ۲۵ سال گذشته در حوزه صنایع دستی فعال است و به عنوان بانوی فرهیخته استان، شهروند خلاق و کارآفرین برتر در سال‌های ۹۶ و ۹۴ شناخته شده است و اکنون نیز در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی به کارفرمایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با جهاد دانشگاهی همکاری کرده و پیشران این طرح است و برای بانوان نیازمند در حیطه خیاطی (دوخت انواع لباس) و چرم دوزی اشتغال ایجاد می‌کند.

وی با حضور در دفتر خبرگزاری ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، به تشریح فعالیت‌های خود در طول سال‌های گذشته و حضور در طرح مشاغل خانگی پرداخت و گفت: در راستای این طرح ملی، جهاددانشگاهی اقدام به شبکه سازی بین پیشران‌ها و کارآفرینان حیطه‌های مختلف در استان کرده و اکنون تمامی این کارآفرینان تحت گروهی در فضای اجتماعی با یکدیگر در ارتباط هستند که در نتیجه این رابطه مثلا محل فروش مواداولیه ارزان قیمت و یا انواع پیشنهاد کار و جذب نیرو انجام می‌گیرد.

وی با اشاره به ایجاد شغل برای زنان خودسرپرست در راستای اجرای این طرح، افزود: اکنون در حوزه دوخت لباس نزدیک به ۲۰۰ نفر و تعداد ۶۰ نفر دیگر در حیطه چرم با ما همکاری می‌کنند و به محض تحویل کار، دستمزدشان را دریافت می‌کنند.

آقازاده متذکر شد: از مسئولان اجرای این طرح که تاکنون حمایت‌هایی از قشر تولیدکننده داشتند، خواهشمندیم که به بازار فروش محصولات توجه بیشتری داشته باشند، زیرا اغلب هنرمندان صنایع دستی در بخش فروش نمی‌توانند آنگونه که باید، فعال باشند و یک تولیدکننده نیز معمولا هیچگاه نمی‌تواند یک فروشنده خوب باشد. در این راستا اگر یک شبکه بازاریابی برای پیشران‌ها ایجاد شود، قطعا بسیاری از مشکلات این حوزه حل خواهد شد.

وی در خصوص مشکلات تولیدکنندگان بخش چرم دوزی، اظهار کرد: عمده مشکل ما در بحث چرم، تامین مواد اولیه است. با وجود این‌که تبریز به عنوان مهد و خواستگاه کفش چرمی در کشور و حتی دنیا شناخته می‌شود، اما قیمت چرم طبیعی و یراق آلات آن در تبریز بسیار بالا رفته در حالی که در سایر شهرهایی چون قم این مواد اولیه را با قیمت پایین می‌توان خرید.

وی افزود: مشکل دیگر ما در بحث فروش است. مثلا یک کیف چرمی که دوخت آن برای ما ۱۵۰ هزار تومان هزینه داشته را با سود اندکی می‌فروشیم که هم مشتری راضی باشد و هم محصول زودتر فروخته شود اما مردم فکر می‌کنند که چون برندهایی که در حیطه چرم فعال هستند همان کیف چرمی را چند برابر قیمت اصلی می‌فروشند، پس کیفیت محصول ما ایراد دارد و پایین است در حالی که اینگونه نیست.

این پیشران طرح مشاغل خانگی با تاکید بر این‌که فروش و بازاریابی، اصلی ترین مشکل هنرمندان صنایع دستی است، گفت: تا سال گذشته کیف‌های چرمی تولید شده را در نمایشگاه‌ها می‌فروختیم ولی از زمانی که نمایشگاه‌ها و موزه‌ها تعطیل شد، درآمد ما نیز کاهش یافت. هرچند اکنون در موزه حیدرزاده و قاجار تبریز مستقر هستیم، اما مسافری نیست که این محصولات را از ما بخرد.

وی افزود: اکنون در حیطه دوخت لباس به خصوص لباس پزشکی سفارش می‌گیریم اما در حوزه کیف اینگونه نیست و هرچقدر در سال گذشته تولید کردیم، نتوانستیم بفروشیم.

وی ادامه داد: فروش مجازی برای صنف ما چندان کارساز نیست، زیرا اغلب مشتری‌های ما را گردشگران و مسافران تشکیل می‌دهند که اکنون به دلیل محدودیت‌های سفر و تعطیلی نمایشگاه‌های ملی و بین المللی، در مضیقه قرار داریم.

آقازاده افزود: اکثر هنرمندان صنایع دستی در زمان شیوع کرونا در شرایط دشواری قرار دارند چون همه فقط در حال تولید هستند و سرمایه‌ها خوابیده و سرمایه در گردشی وجود ندارد. با این شرایط هم نباید انتظار تولید محصولات باکیفیت را داشت چرا که اگر محصول تولید شده فروخته شود، محصول دیگری با ایجاد اشتغال برای هنرمندان، با کیفیت بالاتر تولید خواهد شد.

نیاز مبرم تبریز برای تاسیس بازارچه صنایع دستی

وی با اشاره به اقدامات مختلف جهت راه اندازی بازارچه صنایع دستی در تبریز طی سال‌های گذشته، تصریح کرد: چندین بار اماکنی را برای فروش صنایع دستی در تبریز، اختصاص دادند که متاسفانه بر سر اختلافات و عدم تعامل سازمان‌ها و عدم حمایت‌ها این بازارچه‌ها منحل شد.اکنون تبریز نیاز مبرمی برای تاسیس بازارچه صنایع دستی دارد.

وی با اشاره به پیشنهادی جهت فروش محصولات صنایع دستی در دکه‌های خیابان‌های تبریز، افزود: فروش هنر صنایع دستی به این شکل قابل قبول نیست. وقتی در بهترین نقطه شهر اصفهان و یا شیراز، بازارهای صنایع دستی فعال هستند، در تبریز هم باید اینگونه باشد نه این‌که در گوشه خیابان، هنر را بفروشیم در حالی که شهرداری و سایر ارگان‌ها کاری برای این اقدام مهم انجام نمی‌دهند.

این کارآفرین صنایع دستی با اشاره به اهمیت و تاثیر بسته بندی در ارتقای کیفیت و فروش محصول، گفت: هزینه تهیه بسته بندی‌های مناسب بسیار بالا است و هنرمندان صنایع دستی نیز توان مالی برای تهیه آن ندارند زیرا در شرایط کنونی که محصولی به فروش نمی‌رود، پولی برای بسته بندی تولیدات هم نخواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از نبود طراحی‌های جدید و نوآوری در زمینه چرم و به خصوص کفش‌های چرمی تبریز، افزود: بنده برای آموزش طرح‌های جدید چرم و دوخت کفش به هنرآموزان خود،  نتوانستم از تبریز طراحی پیدا کنم. مشکل نبود فکرهای جدید در بخش چرم دوزی و به خصوص دوخت کفش‌های چرمی اصیل تبریز، ناشی از انحصارگری و عدم انتقال دانش‌ها و تجربیات افراد به این صنف است که در نتیجه آن، هنر دوخت کفش در تبریز به شکل قدیمی و روتین جلو می‌رود.

وی متذکر شد: معمولا کفش‌های چرمی هنردست را بانوان تبریزی با دستان خود می‌دوزند و به این شیوه دوخت عادت کرده‌اند، که البته دستمزد آن‌ها نیز برای این کار بسیار ناچیز و پایین است. 

آقازاده در ادامه با بیان این‌که برندسازی محصولات بسیار پرهزینه بوده و خارج از توان مالی ماست، متذکر شد: در طول ۲۵ سال گذشته، زن بودن خود را مانعی برای پیشرفت ندیدم بلکه معتقد هستم قشر بانوان جامعه قدرت بالایی دارد و اگر بخواهند هر کاری می‌توانند انجام دهند.

وی با تاکید بر این‌که همچنان این مسیر هنر دست را ادامه خواهد داد، اظهار کرد: با وجود تمامی سختی‌ها اما با فعالیت در بخش‌های مختلف هنری همواره روزنه‌ای ایجاد می‌شود که مانع از توقف است. ما با نیت شاغل کردن بانوان سرپرست خانوار و بردن نان به سفره آن‌ها تلاش می‌کنیم و به جلو می‌رویم.

انحصار یراق آلات چرم در قطب چرم/ چرم در تبریز گران‌تر از سایر شهرها

بر اساس این گزارش، کارفرمای طرح  ملی توسعه مشاغل خانگی، معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مجری ستادی آن معاونت آموزشی و کارآفرینی جهاد دانشگاهی و همچنین ناظر ستادی آن دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی بوده و مجریان استانی نیز واحدهای استانی جهاد دانشگاهی هستند.
طرح مطالعات، ساماندهی، بررسی، استعدادسنجی، توانمندسازی و اتصال به بازار ۵۴ هزار و ۳۰۰ نفر از متقاضیان راه اندازی مشاغل خانگی در ۳۱ استان کشور  از جمله آذربایجان شرقی بر اساس الگوی طرح توسعه مشاغل خانگی توسط جهاددانشگاهی اجرا می‌شود.
این طرح در سطح استان آذربایجان شرقی به تعداد 3000 نفر از متقاضیان مشاغل خانگی اجرا می‌شود و متقاضیان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت www.inhb.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

فصیحی: از رکوردم راضی نبودم/ امیدوارم به نیمه نهایی صعود کنم

فصیحی: از رکوردم راضی نبودم/ امیدوارم به نیمه نهایی صعود کنم
2021-07-30T04:36:23+04:30
تنها بانوی دونده ایران در المپیک پس از صعود به جدول اصلی مسابقات گفت: برگزاری مسابقه در صبح باعث شد تا از رکوردم راضی نباشم اما امیدوارم بتوانم به مرحله نیمه...

پایان کار بانوی قایقران ایران با کسب جایگاه یازدهم المپیک

پایان کار بانوی قایقران ایران با کسب جایگاه یازدهم المپیک
2021-07-30T04:36:23+04:30
نازنین ملایی با کسب جایگاه یازدهم به کار خود در مسابقات روئینگ قایقرانی بازی های المپیک پایان داد.

فرزانه فصیحی به جدول اصلی صعود کرد/ شروع خوب بانوی دونده ایران

فرزانه فصیحی به جدول اصلی صعود کرد/ شروع خوب بانوی دونده ایران
2021-07-30T04:22:55+04:30
بانوی دونده ایران در مرحله پیش مقدماتی مقدماتی دو ۱۰۰ با ثبت رکوردی قابل قبول به عنوان نفر اول گروه خود راهی مرحله بعدی مسابقات دوومیدانی سی و دومین دوره باز...

فردا بازی سختی داریم/ یکسری عوامل مانع دستیابی ما به حقمان شد

فردا بازی سختی داریم/ یکسری عوامل مانع دستیابی ما به حقمان شد
2021-07-29T22:49:44+04:30
سیرجان - سرمربی تیم گل‌گهر سیرجان گفت: بازی فردا برابر نساجی مازندران سخت‌ترین دیدار این فصل برای گل گهر است.

تونل البرز منطقه برفگیر محور تهران-شمال را دور می‌زند

تونل البرز منطقه برفگیر محور تهران-شمال را دور می‌زند
2021-07-29T21:42:55+04:30
کرج - معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: گردنه‌های ورودی به تونل البرز برف‌گیر نیستند و طول آن باعث شد است تا مردم در یک ایمنی کامل بدون برخورد با برف و کولاک مسی...

بهره‌برداری از باند اول منطقه ۲ آزادراه تهران - شمال در سال ۱۴۰۱

بهره‌برداری از باند اول منطقه ۲ آزادراه تهران - شمال در سال ۱۴۰۱
2021-07-29T21:42:55+04:30
کرج - مدیرعامل شرکت آزادراه تهران - شمال گفت: امیدواریم با تأمین منابع مالی بتوانیم در سال ۱۴۰۱ از باند اول منطقه ۲ این آزادراه بهره‌برداری کنیم.

رئیس کل دادگستری استان خوزستان: تعداد دیگری از بازداشت‌شدگان اعتراضات خوزستان آزاد شدند‌

 رئیس کل دادگستری استان خوزستان: تعداد دیگری از بازداشت‌شدگان اعتراضات خوزستان آزاد شدند‌
2021-07-29T21:09:26+04:30
گروه استان‌ها ـ رئیس کل دادگستری خوزستان گفت: اعتراضات مردم باید شنیده شود و عده‌ای در این زمینه اعتراض کردند و در این شرایط تعدادی نیز بازداشت شدند که دستگ...

ارادت به ساحت امیرالمؤمنین (ع) در ولایتمداری و اخلاص خلاصه می‌شود

ارادت به ساحت امیرالمؤمنین (ع) در ولایتمداری و اخلاص خلاصه می‌شود
2021-07-29T19:56:20+04:30
نمین - مراسم عید غدیر خم با حضور عموم مردم و مسئولان شهرستانی در میدان اصلی و مقابل مسجد جامع شهرستان نمین برگزار و واقعه غدیر برای حاضران بازخوانی شد.

اینجا تنها عشایر یکجانشین دنیا زندگی می‌کنند

اینجا تنها عشایر یکجانشین دنیا زندگی می‌کنند
2021-07-29T19:19:18+04:30
رئیس اداره میراث فرهنگی پاوه به شیوه هه‌وار نشینی(کوچ نشینی) مردم هورامان اشاره کرد و گفت: در روستاهای این منطقه تنها عشایر یکجانشین دنیا را می توانید ببینید.

تابلوی نقاشی 165 ساله غدیری در موزه حرم حضرت معصومه

تابلوی نقاشی 165 ساله غدیری در موزه حرم حضرت معصومه
2021-07-29T19:06:01+04:30
یکی از آثار مربوط به واقعه غدیر خم که در موزه حرم مطهر حضرت معصومه (س) وجود دارد تابلو «شبیه واقعه غدیر» با قدمت 165 سال است که در آن چهره‌های نورانی از اصحا...

باران تابستانه گیلان تا یکشنبه ادامه دارد/ ثبت رکورد ۹۸.۵ میلیمتری

باران تابستانه گیلان تا یکشنبه ادامه دارد/ ثبت رکورد ۹۸.۵ میلیمتری
2021-07-29T19:05:59+04:30
مدیرکل هواشناسی گیلان، از ثبت رکورد بارش ۹۸.۵ میلیمتری در سیاهکل طی ۴۸ ساعت گذشته خبر داد و اضافه کرد: تا اوایل هفته آینده به تناوب ابرناکی، مه آلود بودن هوا...

وقوع موج سنگین کرونا در جنوب غرب خوزستان

وقوع موج سنگین کرونا در جنوب غرب خوزستان
2021-07-29T19:05:59+04:30
رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان از وقوع موج سنگین شیوع کرونا در جنوب غرب خوزستان خبر داد.

طرح شتابزده صیانت از فضای مجازی / هدایت این فضا برای زیرزمینی شدن

طرح شتابزده صیانت از فضای مجازی / هدایت این فضا برای زیرزمینی شدن
2021-07-29T19:05:59+04:30
نماینده شهرستان مرزی بندر آستارا در مجلس شورای اسلامی، گفت: به دلایل مختلف، معتقد هستم طرح صیانت از فضای مجازی شتابزده مطرح شده است.

برنامه ورزشکاران ایران در هفتمین روز المپیک/ دونده‌ها وارد می‌شوند

برنامه ورزشکاران ایران در هفتمین روز المپیک/ دونده‌ها وارد می‌شوند
2021-07-29T18:09:41+04:30
هفتمین روز از سی و دومین دوره بازیهای المپیک فردا جمعه با شروع مسابقات دوومیدانی و ادامه رقابت های والیبال و تیراندازی پیگیری می شود.

وزیر اطلاعات با مراجع تقلید دیدار کرد+ تصاویر

 وزیر اطلاعات با مراجع تقلید دیدار کرد+ تصاویر
2021-07-29T16:56:01+04:30
گروه استان‌ها ـ وزیر اطلاعات همزمان با روز عید سعید غدیر خم با جمعی از مراجع عظام تقلید دیدار کرد.

شناسایی منشاء تخلیه فاضلاب و تلفات آبزیان در عسلویه

شناسایی منشاء تخلیه فاضلاب و تلفات آبزیان در عسلویه
2021-07-29T16:39:20+04:30
در پی تخلیه فاضلاب هیدروکربنی به کانال منتهی به تالاب نای بند و جنگل حرا و تلفات ماهی، با بررسی کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست شهرستان عسلویه منشاء تخلیه فا...

طولانی‌ترین تونل خاورمیانه زیر بار ترافیک رفت+عکس

طولانی‌ترین تونل خاورمیانه زیر بار ترافیک رفت+عکس
2021-07-29T16:25:58+04:30
نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: همزمان با عید سعید غدیر خم با دستور رییس جمهور محترم، لاین رفت بزرگترین تونل کشور و خاورمیانه به طول ۶.۵  کیلومتر در من...

معاون ‌وزیر بهداشت: موج پنجم کرونا گستردگی بیشتری دارد/ شمار بستری‌شدگان ‌افزایش پیدا کرد‌

 معاون ‌وزیر بهداشت: موج پنجم کرونا گستردگی بیشتری دارد/ شمار بستری‌شدگان ‌افزایش پیدا کرد‌
2021-07-29T16:29:24+04:30
معاون درمان وزیر بهداشت با بیان اینکه ظرفیت تخت‌های بیمارستانی همیشه متناسب با پیک کرونا افزایش پیدا می‌کند، گفت: موج پنجم کرونا گستردگی بیشتری دارد.

فرمانداری‌ شهرهای "چهاربرج" و "باروق" در میاندوآب افتتاح شد

فرمانداری‌ شهرهای "چهاربرج" و "باروق" در میاندوآب افتتاح شد
2021-07-29T16:09:46+04:30
ارومیه - فرمانداری‌ شهرهای‌ "چهاربرج" و "باروق" در جنوب آذربایجان‌غربی از توابع شهرستان میاندوآب امروز پنجشنبه با حضور حسینعلی امیری، معا...

بادهای ۱۲۰ روزه دمای زاهدان را ۸ درجه خنک تر کرد

بادهای ۱۲۰ روزه دمای زاهدان را ۸ درجه خنک تر کرد
2021-07-29T15:59:21+04:30
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: با شدت گرفتن وزش بادهای ۱۲۰ روزه، خنک ترین دمای روزانه زاهدان از مرز ۳۰ درجه سلسیوس در ۴۸ ساعت گذشته به ۲۱.۹ درجه سلسی...

حریق در هتل آپارتمانی در شیراز/نجات ۱۵ نفر

حریق در هتل آپارتمانی در شیراز/نجات ۱۵ نفر
2021-07-29T15:59:21+04:30
رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز، از وقوع حریق در یک هتل آپارتمان سه طبقه در این کلانشهر خبر داد و گفت: آتش مهار و اطفاء شد.

به دنبال صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی هستیم؛ نه مسدود کردن اینترنت

به دنبال صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی هستیم؛ نه مسدود کردن اینترنت
2021-07-29T15:59:20+04:30
نماینده رشت در مجلس، ابهامات درباره طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی را نوعی شایعه دانست و گفت: طرح صیانت را مطرح کردیم که صیانت از حقوق کاربران است؛ ...

اتمام ریل‌گذاری راه‌آهن بستان‌آباد- تبریز/ بهره‌برداری قطعی در هفته دولت

اتمام ریل‌گذاری راه‌آهن بستان‌آباد- تبریز/ بهره‌برداری قطعی در هفته دولت
2021-07-29T15:59:20+04:30
استاندار آذربایجان شرقی از اتمام ریل‌گذاری راه‌آهن بستان‌آباد- تبریز به طول ۴۴ کیلومتر خبر داد و گفت: بهره‌برداری قطعی از این مسیر ریلی، هفته دولت امسال انجا...

پیام روحانی به مراجع تقلید/ وزیر اطلاعات با کدام مراجع دیدار کرد؟+ تصاویر

 پیام روحانی به مراجع تقلید/ وزیر اطلاعات با کدام مراجع دیدار کرد؟+ تصاویر
2021-07-29T16:02:41+04:30
گروه استان‌ها ـ وزیر اطلاعات همزمان با روز عید سعید غدیر خم با جمعی از مراجع عظام تقلید دیدار کرد.

قضاوت داور بانوی ایران در مرحله نیمه نهایی تنیس روی میز المپیک

قضاوت داور بانوی ایران در مرحله نیمه نهایی تنیس روی میز المپیک
2021-07-29T15:42:55+04:30
تنها بانوی داور کاروان المپیکی ایران در توکیو دیدار نیمه نهایی تنیس روی میز زنان المپیک را قضاوت خواهد کرد.

نبرد سخت تیم‌های والیبال ایران و ایتالیا/ مبارزه برای صعود بزرگ

نبرد سخت تیم‌های والیبال ایران و ایتالیا/ مبارزه برای صعود بزرگ
2021-07-29T15:29:42+04:30
تیم ملی والیبال ایران در چهارمین دیدار مرحله گروهی مقابل ایتالیا صف آرایی خواهد کرد.

رئیس انجمن ویروس‌شناسی ایران: قدرت ‌تکثیر‌ سویه جدید کرونا ۱۰۰۰ برابر بیشتر است/ هر واکسنی که در دسترس بود حتماً بزنید

 رئیس انجمن ویروس‌شناسی ایران: قدرت ‌تکثیر‌ سویه جدید کرونا ۱۰۰۰ برابر بیشتر است/ هر واکسنی که در دسترس بود حتماً بزنید
2021-07-29T15:36:06+04:30
گروه استان‌ها ـ رئیس انجمن ویروس شناسی ایران قدرت انتشار سویه جدید ویروس کرونا ۱۰۰ برابر شده است، گفت: مردم هر واکسنی که در دسترس بود را حتماً بزنند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه: برای انجام سخت‌ترین ماموریت‌ها ‌آماده‌ایم/ ‌کوچک‌ترین ‌"بی‌عقلی" و "تجاوز"‌ دشمن را ‌‌در نطفه نابود ‌می‌کنیم‌

 فرمانده نیروی دریایی سپاه: برای انجام سخت‌ترین ماموریت‌ها ‌آماده‌ایم/ ‌کوچک‌ترین ‌"بی‌عقلی" و "تجاوز"‌ دشمن را ‌‌در نطفه نابود ‌می‌کنیم‌
2021-07-29T15:22:50+04:30
گروه استان‌ها ـ فرمانده نیروی دریایی سپاه با بیان اینکه برای انجام سخت‌ترین ماموریت‌ها ‌آماده‌ایم، گفت: اگر دشمن بی عقلی کند و یا تجاوزی از او ، علیه نظام ا...

بستری ۱۳۱ بیمارمشکوک به کرونا در بیمارستان های قم/۱۰نفر فوت کردند

بستری ۱۳۱ بیمارمشکوک به کرونا در بیمارستان های قم/۱۰نفر فوت کردند
2021-07-29T15:02:53+04:30
قم-رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به پذیرش ۱۶۳ نفر مشکوک به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در اورژانس قم گفت: ۱۳۱ نفر از این افراد در بخش‌های درمانی بستری شده‌اند.

ادامه بحران کرونا در کرمان/ طی ۲۴ ساعت ۲۰ نفر فوت کردند

ادامه بحران کرونا در کرمان/ طی ۲۴ ساعت ۲۰ نفر فوت کردند
2021-07-29T15:02:52+04:30
کرمان - سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به ادامه بحران کرونا در کرمان گفت: طی ۲۴ ساعت در کرمان ۲۲۹ نفر بستری شدند و ۲۰ نفر جان باختند.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)