میرنیوز

گزارش میدانی خبرنگار تسنیم از کشتارگاه دام ‌سنندج؛ آیا بر ذبح دام نظارت می‌شود؟+ تصاویر

 گزارش میدانی خبرنگار تسنیم از کشتارگاه دام ‌سنندج؛ آیا بر ذبح دام نظارت می‌شود؟+ تصاویر 2021-07-20T10:57:26+04:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، اهمیت فرایند کشتار صحیح دام و سلامت گوشت یکی از موضوعات مهم بهداشتی و شرعی درمیان مردم استان کردستان و کل کشور است.

بهداشت، نظارت بر عرضه گوشت از دیر باز موضوع بسیار مهمی بوده و سابقه کشتارگاه‌های صنعتی ایران به 80 سال پیش باز می‌گردد، در واحدهای نگهداری دام با نظارت دام پزشکی، دام‌ها در مقابل بیماری‌های مختلف واکسینه می‌شوند و کشتارگاه‌های صنعتی این مکان را ایجاد کرده که سلامت دام در سفره‌های مردم تامین شود.

با شیوع و اپیدیمی بیماری کرونا ضرورت جلوگیری از کشتار غیرمجاز دام بسیار با اهمیت و مورد توجه است، چراکه گوشت به دلیل ماهیت مرطوبی که دارد محیط مناسبی برای انتقال ویروس بیماری کرونا است. از سویی دیگر‌ از دیر باز کشتار غیرمجاز دام در حاشیه شهرها و برخی روستاهای استان کردستان فراگیر بوده به طوری‌که هر یک از این مناطق را به کشتارگاه بزرگی تبدیل کرده که بدون رعایت و ضوابط بهداشتی و نظارت بر ذبح شرعی، مبادرت به ذبح دام نموده و گوشت را در شرایطی که هیچ‌گونه بازرسی یا نظارتی بر آنها اعمال نشده به مردم عرضه می‌شد، در این ارتباط دامپزشکی استان کردستان برای ریشه‌کنی این معضل تلاش‌های زیادی کرده اما همچنان مواردی را در سطح استان مشاهده می‌شود، بنابراین ایجاد کشتارگاه‌های جدید با امکانات و تجهیزات به روز از نیازهای مهم استان کردستان است.

در این ارتباط خبرنگاران استان کردستان به مناسبت عید سعید قربان امروز در بازدید از بزرگ‌ترین کشتارگاه صنعتی در سنندج، شیوه انجام ذبح دام و رعایت قوانین و مقررات مرتبط با بهداشت عمومی که کشتارگاه ملزم به اجرای آن بوده، مورد بررسی قرار گرفت.

مجتبی ورمقانی، مدیرکل دامپزشکی استان کردستان در این بازدید در گفت‌و‌گو با خبرنگاران  با بیان اینکه کشتارگاه صنعتی سنندج جز کشتارگاه‌های نمونه کشور و مورد تایید سازمان دامپزشکی است، اظهار داشت: اخیرا مواردی از بیماری تب کریمه کنگو؛ بیماری مشترک بین دام و انسان در استان‌های همجوار به دلیل کشتار غیر مجاز وجود داشته اما خوشبختانه در چند سال گذشته در استان کردستان مورد مشکوکی مشاهده نشده است.

وی با بیان اینکه روزانه در کشتارگاه صنعتی سنندج یک تن لاشه به دلیل بیماری و عفونت معدوم می‌شود، افزود: استان‌های مرزی کشور به دلیل فرهنگ منطقه بیشتر تمایل به گوشت حاصل از کشتار غیرمجاز و سنتی دارند، که در این راستا دامپزشکی استان کردستان دربرخی از روستاها از جمله روستای سواریان «منطقه چم سو»سنندج، ورود و با متخلفان برخورد کرده و در این راستا پرونده قضایی تشکیل شده است.

ورمقانی با تاکید بر اینکه ذبح دام در کشتارگاه‌های صنعتی جایگزین فرهنگ نادرست ذبح دام در منازل و اماکن غیربهداشتی شود، تصریح کرد: امیدوارم مردم به روند کشتارگاه‌های صنعتی که به صورت کاملا بهداشتی، نظارت کامل با روش پیش سرد کن و ناظر شرعی انجام می‌شود، توجه و اهمیت دهند.

وی به شیوه کشتار دام در جشن قربان اشاره و بیان کرد: با توجه به شیوع تب کریمه کنگو و بیماری کرونا از مردم درخواست می‌کنیم که کشتارهای دام خود را به کشتارگاه‌های صنعتی سطح استان هدایت کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان کردستان با عنوان اینکه کشتارگاه دام سنندج در روز عید قربان به صورت رایگان در خدمت مردم انجتم خواهد شد تا خطرنات ناشی از بیماری‌های دام به حداقل برسد، گفت: اگر شهروندان تمایل به کشتار دام قربانی در منازل خود هستند، با سامانه پیغام‌گیر 1512 یا اداره دامپزشکی استان  تماس گرفته و اکیپ ما به صورت ثابت و سیار در روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه در خدمت مردم خواهند بود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه آیا دامپزشکی استان کردستان برنامه‌ای برای تجهیز ساختمان‌های کشتارگاه دام در شهرستان‌های استان برای جلوگیری از ترد، صرفه‌جویی در وقت، زمان و هزینه ندارد، خاطرنشان کرد: کشتارگاه دام شهرستان‌های کامیاران، موچش و دهگلان به دلیل غیر بهداشتی بودن تعطیل و اکنون از کشتارگاه صنعتی سنندج استفاده و با ماشین‌های سردخانه‌دار حمل می‌شود، چراکه صرفه اقتصادی برای سرمایه‌گذاران در این حوزه ندارد، کسی در این زمینه فعالیت و سرمایه گذاری نخواهد کرد.

مدیرکل دامپزشکی استان کردستان با ذکر اینکه تمام افرادی که کشتار غیرمجاز داشته باشند تذکر و به دستگاه قضایی معرفی خواهند شد، اذعان کرد:  اخیرا کشتار حیوان اسب به صورت زیر زمینی انجام می‌شود!، سال گذشته چند مورد در سطح شهر سنندج شناسایی و با تشکیل پرونده به دستگاه‌های قضایی معرفی شده‌اند، امیدوارم مردم با همکاری دامپزشکی این افراد را معرفی کرده تا با آنها برخورد شود، این اطمینان خاطر را به مردم استان کردستان خواهم داد، تمام گوشت‌های عرضه در قصابی‌های سطح شهر کاملا مجاز، مورد تایید و با نظارت شبانه‌روزی دامپزشکی استان به فروش می‌رسد.

ورمقانی در پاسخ  به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه دلیل اجازه فعالیت به دستفروشان عرضه و پخت جگر در میدان محمدی سنندج چیست؟ توضیح داد: قانونا جمع‌آوری آنها از وظایف قانونی ما نیست، تمامی اقدامات و رفتارهای دامپزشکی استان باید مبنای قانونی داشته اما به دلیل اهمیت سلامت مردم سال گذشته با این افراد برخورد و جمع‌آوری شدند که متاسفانه اکنون به شکل‌های دیگر مشغول به فعالیت هستند و جمع‌آوری و برخورد با آنها از وظایف و تکلیف شهرداری سنندج است.     

ناصر مخدومی، معاون سلامت دامپزشکی استان کردستان نیز با ذکر اینکه کشتارگاه صنعتی استان کردستان جز 10 کشتارگاه برتر کشور است، اظهار داشت: لاشه دام قبل از کشتار و بعد از کشتار در این کشتارگاه مورد بازرسی قرار می‌گیرد، دام قبل از ورود به کشتارگاره 24 ساعت استراحت و توسط دکتر از لحاظ سلامتی دام بازرسی و تایید و روز بعد وارد کشتارگاه خواهد شد.

وی با بیان اینکه ظرفیت کشتارگاه سنندج 100 راس دام سنگین و 300 راس دام سبک است، افزود: این کشتارگاه ظرفیت فعالیت و پوشش دادن دام‌های اکثر شهرستان‌های استان را دارد چراکه دو خط  مجهز کشتار به صورت سبک  و سنگین وجود دارد.

معاون سلامت دامپزشکی استان کردستان گفت: دام در کشتارگاه‌های صنعتی قبل از ذبح، مراحل پوست کندن دام، نظارت مداوم بهداشتی، شماره و مهر تایید سلامت بر اقشام کله پاچه و جگر دام و پیش سرد کن 24 ساعته لاشه برای جلوگیری از بیماری تب کریمه کنگو، انجام می‌شود.

مخدومی با بیان اینکه کشتار دام‌های شهرستان‌های دهگلان، کامیاران، موچش  در این کشتارگاه انجام می‌شود، خاطر نشان کرد: حمل لاشه‌های دام از کشتارگاه به سطح بازار با ماشین‌های سردخانه‌دار اداره دامپزشکی و به صورت بهداشتی انجام می‌شود و در صورتی که لاشه دامی بیمار برای مصرف خوراکی مناسب نباشد، در کوره‌های کشتارگاه معدوم و ضبط خواهد شد.

حسین پروایی، رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان سنندج نیز در این بازدید اظهار داشت: کشتارگاه صنعتی شهرستان سنندج در سفرمقام معظم رهبری تصویب و در سال 89 مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

وی افزود: این کشتارگاه ظرفیت آن 1000 راس دام سبک و 1000 راس دام سنگین در یک شیفت کاری را داشته و 115 نفر نیروی انسانی فعالیت کرده و شهرستان‌های کامیارن، سنندج، دهگلان، حسین‌آباد و موچش تحت پوشش خود دارد.

پروایی گفت: ذبح شرعی دام برای مردم استان کردستان دارای اهمیت خاصی است که در این راستا بازرسان شرعی کاملا حضور و مردم این اطمینان خاطر را داشته باشند که این موضوع با دقت کامل انجام خواهد شد.

وی بیان کرد: اهداف پیش از کشتار در کشتارگاه‌های صنعتی به دلایل همچون تشخیص ضایعات و بافت‌ها براساس مشاهدات بالینی، بازرسی لاشه و اندام، انجام نمونه‌گیری از لاشه‌ها در صورت مشکوک بودن انجام خواهد شد.

پروایی اظهار کرد: در تنها کشتارگاه صنعتی شهرستان سنندج که نشانه‌گذاری اندام اقشام خوراکی و تاریخ‌گذاری بعد از عرضه انجام خواهد شد و این نشانه سلامت و بهداشت این اقشام است، و قبل از وارد شدن به سفره مردم کلیه موارد مشکوک تشخیص داده خواهد شد.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان سنندج از نظارت بر عرضه گوشت خبر داد و خاطرنشان کرد: در سال گذشته 120 راس دام سنگین و 378 دام سبک ضبط و از 32 هزار راس کشتار حدود 15 هزار کیلو به دلیل غیر قابل مصرف معدوم شد.

پروایی یادآور شد: مجموع تعداد کشتار دام‌های سبک و سنگین در سال گذشته 53هزار و 850 راس بوده که نسبت به سال 98 64درصد افزایش داشته و تعداد لاشه‌های ضبطی دام سبک و سنگین در همین مدت 498 راس و 78 درصد افزایش داشته است.

در ادامه تصاویری از ذبح دام در کشتارگاه صنعتی سنندج را ببینید:

انتهای پیام/484/ ت

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

فصیحی: از رکوردم راضی نبودم/ امیدوارم به نیمه نهایی صعود کنم

فصیحی: از رکوردم راضی نبودم/ امیدوارم به نیمه نهایی صعود کنم
2021-07-30T04:36:23+04:30
تنها بانوی دونده ایران در المپیک پس از صعود به جدول اصلی مسابقات گفت: برگزاری مسابقه در صبح باعث شد تا از رکوردم راضی نباشم اما امیدوارم بتوانم به مرحله نیمه...

پایان کار بانوی قایقران ایران با کسب جایگاه یازدهم المپیک

پایان کار بانوی قایقران ایران با کسب جایگاه یازدهم المپیک
2021-07-30T04:36:23+04:30
نازنین ملایی با کسب جایگاه یازدهم به کار خود در مسابقات روئینگ قایقرانی بازی های المپیک پایان داد.

فرزانه فصیحی به جدول اصلی صعود کرد/ شروع خوب بانوی دونده ایران

فرزانه فصیحی به جدول اصلی صعود کرد/ شروع خوب بانوی دونده ایران
2021-07-30T04:22:55+04:30
بانوی دونده ایران در مرحله پیش مقدماتی مقدماتی دو ۱۰۰ با ثبت رکوردی قابل قبول به عنوان نفر اول گروه خود راهی مرحله بعدی مسابقات دوومیدانی سی و دومین دوره باز...

فردا بازی سختی داریم/ یکسری عوامل مانع دستیابی ما به حقمان شد

فردا بازی سختی داریم/ یکسری عوامل مانع دستیابی ما به حقمان شد
2021-07-29T22:49:44+04:30
سیرجان - سرمربی تیم گل‌گهر سیرجان گفت: بازی فردا برابر نساجی مازندران سخت‌ترین دیدار این فصل برای گل گهر است.

تونل البرز منطقه برفگیر محور تهران-شمال را دور می‌زند

تونل البرز منطقه برفگیر محور تهران-شمال را دور می‌زند
2021-07-29T21:42:55+04:30
کرج - معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: گردنه‌های ورودی به تونل البرز برف‌گیر نیستند و طول آن باعث شد است تا مردم در یک ایمنی کامل بدون برخورد با برف و کولاک مسی...

بهره‌برداری از باند اول منطقه ۲ آزادراه تهران - شمال در سال ۱۴۰۱

بهره‌برداری از باند اول منطقه ۲ آزادراه تهران - شمال در سال ۱۴۰۱
2021-07-29T21:42:55+04:30
کرج - مدیرعامل شرکت آزادراه تهران - شمال گفت: امیدواریم با تأمین منابع مالی بتوانیم در سال ۱۴۰۱ از باند اول منطقه ۲ این آزادراه بهره‌برداری کنیم.

رئیس کل دادگستری استان خوزستان: تعداد دیگری از بازداشت‌شدگان اعتراضات خوزستان آزاد شدند‌

 رئیس کل دادگستری استان خوزستان: تعداد دیگری از بازداشت‌شدگان اعتراضات خوزستان آزاد شدند‌
2021-07-29T21:09:26+04:30
گروه استان‌ها ـ رئیس کل دادگستری خوزستان گفت: اعتراضات مردم باید شنیده شود و عده‌ای در این زمینه اعتراض کردند و در این شرایط تعدادی نیز بازداشت شدند که دستگ...

ارادت به ساحت امیرالمؤمنین (ع) در ولایتمداری و اخلاص خلاصه می‌شود

ارادت به ساحت امیرالمؤمنین (ع) در ولایتمداری و اخلاص خلاصه می‌شود
2021-07-29T19:56:20+04:30
نمین - مراسم عید غدیر خم با حضور عموم مردم و مسئولان شهرستانی در میدان اصلی و مقابل مسجد جامع شهرستان نمین برگزار و واقعه غدیر برای حاضران بازخوانی شد.

اینجا تنها عشایر یکجانشین دنیا زندگی می‌کنند

اینجا تنها عشایر یکجانشین دنیا زندگی می‌کنند
2021-07-29T19:19:18+04:30
رئیس اداره میراث فرهنگی پاوه به شیوه هه‌وار نشینی(کوچ نشینی) مردم هورامان اشاره کرد و گفت: در روستاهای این منطقه تنها عشایر یکجانشین دنیا را می توانید ببینید.

تابلوی نقاشی 165 ساله غدیری در موزه حرم حضرت معصومه

تابلوی نقاشی 165 ساله غدیری در موزه حرم حضرت معصومه
2021-07-29T19:06:01+04:30
یکی از آثار مربوط به واقعه غدیر خم که در موزه حرم مطهر حضرت معصومه (س) وجود دارد تابلو «شبیه واقعه غدیر» با قدمت 165 سال است که در آن چهره‌های نورانی از اصحا...

باران تابستانه گیلان تا یکشنبه ادامه دارد/ ثبت رکورد ۹۸.۵ میلیمتری

باران تابستانه گیلان تا یکشنبه ادامه دارد/ ثبت رکورد ۹۸.۵ میلیمتری
2021-07-29T19:05:59+04:30
مدیرکل هواشناسی گیلان، از ثبت رکورد بارش ۹۸.۵ میلیمتری در سیاهکل طی ۴۸ ساعت گذشته خبر داد و اضافه کرد: تا اوایل هفته آینده به تناوب ابرناکی، مه آلود بودن هوا...

وقوع موج سنگین کرونا در جنوب غرب خوزستان

وقوع موج سنگین کرونا در جنوب غرب خوزستان
2021-07-29T19:05:59+04:30
رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان از وقوع موج سنگین شیوع کرونا در جنوب غرب خوزستان خبر داد.

طرح شتابزده صیانت از فضای مجازی / هدایت این فضا برای زیرزمینی شدن

طرح شتابزده صیانت از فضای مجازی / هدایت این فضا برای زیرزمینی شدن
2021-07-29T19:05:59+04:30
نماینده شهرستان مرزی بندر آستارا در مجلس شورای اسلامی، گفت: به دلایل مختلف، معتقد هستم طرح صیانت از فضای مجازی شتابزده مطرح شده است.

برنامه ورزشکاران ایران در هفتمین روز المپیک/ دونده‌ها وارد می‌شوند

برنامه ورزشکاران ایران در هفتمین روز المپیک/ دونده‌ها وارد می‌شوند
2021-07-29T18:09:41+04:30
هفتمین روز از سی و دومین دوره بازیهای المپیک فردا جمعه با شروع مسابقات دوومیدانی و ادامه رقابت های والیبال و تیراندازی پیگیری می شود.

وزیر اطلاعات با مراجع تقلید دیدار کرد+ تصاویر

 وزیر اطلاعات با مراجع تقلید دیدار کرد+ تصاویر
2021-07-29T16:56:01+04:30
گروه استان‌ها ـ وزیر اطلاعات همزمان با روز عید سعید غدیر خم با جمعی از مراجع عظام تقلید دیدار کرد.

شناسایی منشاء تخلیه فاضلاب و تلفات آبزیان در عسلویه

شناسایی منشاء تخلیه فاضلاب و تلفات آبزیان در عسلویه
2021-07-29T16:39:20+04:30
در پی تخلیه فاضلاب هیدروکربنی به کانال منتهی به تالاب نای بند و جنگل حرا و تلفات ماهی، با بررسی کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست شهرستان عسلویه منشاء تخلیه فا...

طولانی‌ترین تونل خاورمیانه زیر بار ترافیک رفت+عکس

طولانی‌ترین تونل خاورمیانه زیر بار ترافیک رفت+عکس
2021-07-29T16:25:58+04:30
نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: همزمان با عید سعید غدیر خم با دستور رییس جمهور محترم، لاین رفت بزرگترین تونل کشور و خاورمیانه به طول ۶.۵  کیلومتر در من...

معاون ‌وزیر بهداشت: موج پنجم کرونا گستردگی بیشتری دارد/ شمار بستری‌شدگان ‌افزایش پیدا کرد‌

 معاون ‌وزیر بهداشت: موج پنجم کرونا گستردگی بیشتری دارد/ شمار بستری‌شدگان ‌افزایش پیدا کرد‌
2021-07-29T16:29:24+04:30
معاون درمان وزیر بهداشت با بیان اینکه ظرفیت تخت‌های بیمارستانی همیشه متناسب با پیک کرونا افزایش پیدا می‌کند، گفت: موج پنجم کرونا گستردگی بیشتری دارد.

فرمانداری‌ شهرهای "چهاربرج" و "باروق" در میاندوآب افتتاح شد

فرمانداری‌ شهرهای "چهاربرج" و "باروق" در میاندوآب افتتاح شد
2021-07-29T16:09:46+04:30
ارومیه - فرمانداری‌ شهرهای‌ "چهاربرج" و "باروق" در جنوب آذربایجان‌غربی از توابع شهرستان میاندوآب امروز پنجشنبه با حضور حسینعلی امیری، معا...

بادهای ۱۲۰ روزه دمای زاهدان را ۸ درجه خنک تر کرد

بادهای ۱۲۰ روزه دمای زاهدان را ۸ درجه خنک تر کرد
2021-07-29T15:59:21+04:30
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: با شدت گرفتن وزش بادهای ۱۲۰ روزه، خنک ترین دمای روزانه زاهدان از مرز ۳۰ درجه سلسیوس در ۴۸ ساعت گذشته به ۲۱.۹ درجه سلسی...

حریق در هتل آپارتمانی در شیراز/نجات ۱۵ نفر

حریق در هتل آپارتمانی در شیراز/نجات ۱۵ نفر
2021-07-29T15:59:21+04:30
رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز، از وقوع حریق در یک هتل آپارتمان سه طبقه در این کلانشهر خبر داد و گفت: آتش مهار و اطفاء شد.

به دنبال صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی هستیم؛ نه مسدود کردن اینترنت

به دنبال صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی هستیم؛ نه مسدود کردن اینترنت
2021-07-29T15:59:20+04:30
نماینده رشت در مجلس، ابهامات درباره طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی را نوعی شایعه دانست و گفت: طرح صیانت را مطرح کردیم که صیانت از حقوق کاربران است؛ ...

اتمام ریل‌گذاری راه‌آهن بستان‌آباد- تبریز/ بهره‌برداری قطعی در هفته دولت

اتمام ریل‌گذاری راه‌آهن بستان‌آباد- تبریز/ بهره‌برداری قطعی در هفته دولت
2021-07-29T15:59:20+04:30
استاندار آذربایجان شرقی از اتمام ریل‌گذاری راه‌آهن بستان‌آباد- تبریز به طول ۴۴ کیلومتر خبر داد و گفت: بهره‌برداری قطعی از این مسیر ریلی، هفته دولت امسال انجا...

پیام روحانی به مراجع تقلید/ وزیر اطلاعات با کدام مراجع دیدار کرد؟+ تصاویر

 پیام روحانی به مراجع تقلید/ وزیر اطلاعات با کدام مراجع دیدار کرد؟+ تصاویر
2021-07-29T16:02:41+04:30
گروه استان‌ها ـ وزیر اطلاعات همزمان با روز عید سعید غدیر خم با جمعی از مراجع عظام تقلید دیدار کرد.

قضاوت داور بانوی ایران در مرحله نیمه نهایی تنیس روی میز المپیک

قضاوت داور بانوی ایران در مرحله نیمه نهایی تنیس روی میز المپیک
2021-07-29T15:42:55+04:30
تنها بانوی داور کاروان المپیکی ایران در توکیو دیدار نیمه نهایی تنیس روی میز زنان المپیک را قضاوت خواهد کرد.

نبرد سخت تیم‌های والیبال ایران و ایتالیا/ مبارزه برای صعود بزرگ

نبرد سخت تیم‌های والیبال ایران و ایتالیا/ مبارزه برای صعود بزرگ
2021-07-29T15:29:42+04:30
تیم ملی والیبال ایران در چهارمین دیدار مرحله گروهی مقابل ایتالیا صف آرایی خواهد کرد.

رئیس انجمن ویروس‌شناسی ایران: قدرت ‌تکثیر‌ سویه جدید کرونا ۱۰۰۰ برابر بیشتر است/ هر واکسنی که در دسترس بود حتماً بزنید

 رئیس انجمن ویروس‌شناسی ایران: قدرت ‌تکثیر‌ سویه جدید کرونا ۱۰۰۰ برابر بیشتر است/ هر واکسنی که در دسترس بود حتماً بزنید
2021-07-29T15:36:06+04:30
گروه استان‌ها ـ رئیس انجمن ویروس شناسی ایران قدرت انتشار سویه جدید ویروس کرونا ۱۰۰ برابر شده است، گفت: مردم هر واکسنی که در دسترس بود را حتماً بزنند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه: برای انجام سخت‌ترین ماموریت‌ها ‌آماده‌ایم/ ‌کوچک‌ترین ‌"بی‌عقلی" و "تجاوز"‌ دشمن را ‌‌در نطفه نابود ‌می‌کنیم‌

 فرمانده نیروی دریایی سپاه: برای انجام سخت‌ترین ماموریت‌ها ‌آماده‌ایم/ ‌کوچک‌ترین ‌"بی‌عقلی" و "تجاوز"‌ دشمن را ‌‌در نطفه نابود ‌می‌کنیم‌
2021-07-29T15:22:50+04:30
گروه استان‌ها ـ فرمانده نیروی دریایی سپاه با بیان اینکه برای انجام سخت‌ترین ماموریت‌ها ‌آماده‌ایم، گفت: اگر دشمن بی عقلی کند و یا تجاوزی از او ، علیه نظام ا...

بستری ۱۳۱ بیمارمشکوک به کرونا در بیمارستان های قم/۱۰نفر فوت کردند

بستری ۱۳۱ بیمارمشکوک به کرونا در بیمارستان های قم/۱۰نفر فوت کردند
2021-07-29T15:02:53+04:30
قم-رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به پذیرش ۱۶۳ نفر مشکوک به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در اورژانس قم گفت: ۱۳۱ نفر از این افراد در بخش‌های درمانی بستری شده‌اند.

ادامه بحران کرونا در کرمان/ طی ۲۴ ساعت ۲۰ نفر فوت کردند

ادامه بحران کرونا در کرمان/ طی ۲۴ ساعت ۲۰ نفر فوت کردند
2021-07-29T15:02:52+04:30
کرمان - سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به ادامه بحران کرونا در کرمان گفت: طی ۲۴ ساعت در کرمان ۲۲۹ نفر بستری شدند و ۲۰ نفر جان باختند.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)