میرنیوز

گزارش میدانی خبرنگار تسنیم از کشتارگاه دام ‌سنندج؛ آیا بر ذبح دام نظارت می‌شود؟+تصاویر

 گزارش میدانی خبرنگار تسنیم از کشتارگاه دام ‌سنندج؛ آیا بر ذبح دام نظارت می‌شود؟+تصاویر 2021-07-20T10:04:05+04:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، اهمیت فرایند کشتار صحیح دام و سلامت گوشت یکی از موضوعات مهم بهداشتی و شرعی درمیان مردم استان کردستان و کل کشور است.

بهداشت، نظارت بر عرضه گوشت از دیر باز موضوع بسیار مهمی بوده و سابقه کشتارگاه‌های صنعتی ایران به 80 سال پیش باز می‌گردد، در واحدهای نگهداری دام با نظارت دام پزشکی، دام‌ها در مقابل بیماری‌های مختلف واکسینه می‌شوند و کشتارگاه‌های صنعتی این مکان را ایجاد کرده که سلامت دام در سفره‌های مردم تامین شود.

با شیوع و اپیدیمی بیماری کرونا ضرورت جلوگیری از کشتار غیرمجاز دام بسیار با اهمیت و مورد توجه است، چراکه گوشت به دلیل ماهیت مرطوبی که دارد محیط مناسبی برای انتقال ویروس بیماری کرونا است. از سویی دیگر‌ از دیر باز کشتار غیرمجاز دام در حاشیه شهرها و برخی روستاهای استان کردستان فراگیر بوده به طوری‌که هر یک از این مناطق را به کشتارگاه بزرگی تبدیل کرده که بدون رعایت و ضوابط بهداشتی و نظارت بر ذبح شرعی، مبادرت به ذبح دام نموده و گوشت را در شرایطی که هیچ‌گونه بازرسی یا نظارتی بر آنها اعمال نشده به مردم عرضه می‌شد، در این ارتباط دامپزشکی استان کردستان برای ریشه‌کنی این معضل تلاش‌های زیادی کرده اما همچنان مواردی را در سطح استان مشاهده می‌شود، بنابراین ایجاد کشتارگاه‌های جدید با امکانات و تجهیزات به روز از نیازهای مهم استان کردستان است.

در این ارتباط خبرنگاران استان کردستان به مناسبت عید سعید قربان امروز در بازدید از بزرگ‌ترین کشتارگاه صنعتی در سنندج، شیوه انجام ذبح دام و رعایت قوانین و مقررات مرتبط با بهداشت عمومی که کشتارگاه ملزم به اجرای آن بوده، مورد بررسی قرار گرفت.

مجتبی ورمقانی، مدیرکل دامپزشکی استان کردستان در این بازدید در گفت‌و‌گو با خبرنگاران  با بیان اینکه کشتارگاه صنعتی سنندج جز کشتارگاه‌های نمونه کشور و مورد تایید سازمان دامپزشکی است، اظهار داشت: اخیرا مواردی از بیماری تب کریمه کنگو؛ بیماری مشترک بین دام و انسان در استان‌های همجوار به دلیل کشتار غیر مجاز وجود داشته اما خوشبختانه در چند سال گذشته در استان کردستان مورد مشکوکی مشاهده نشده است.

وی با بیان اینکه روزانه در کشتارگاه صنعتی سنندج یک تن لاشه به دلیل بیماری و عفونت معدوم می‌شود، افزود: استان‌های مرزی کشور به دلیل فرهنگ منطقه بیشتر تمایل به گوشت حاصل از کشتار غیرمجاز و سنتی دارند، که در این راستا دامپزشکی استان کردستان دربرخی از روستاها از جمله روستای سواریان «منطقه چم سو»سنندج، ورود و با متخلفان برخورد کرده و در این راستا پرونده قضایی تشکیل شده است.

ورمقانی با تاکید بر اینکه ذبح دام در کشتارگاه‌های صنعتی جایگزین فرهنگ نادرست ذبح دام در منازل و اماکن غیربهداشتی شود، تصریح کرد: امیدوارم مردم به روند کشتارگاه‌های صنعتی که به صورت کاملا بهداشتی، نظارت کامل با روش پیش سرد کن و ناظر شرعی انجام می‌شود، توجه و اهمیت دهند.

وی به شیوه کشتار دام در جشن قربان اشاره و بیان کرد: با توجه به شیوع تب کریمه کنگو و بیماری کرونا از مردم درخواست می‌کنیم که کشتارهای دام خود را به کشتارگاه‌های صنعتی سطح استان هدایت کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان کردستان با عنوان اینکه کشتارگاه دام سنندج در روز عید قربان به صورت رایگان در خدمت مردم انجتم خواهد شد تا خطرنات ناشی از بیماری‌های دام به حداقل برسد، گفت: اگر شهروندان تمایل به کشتار دام قربانی در منازل خود هستند، با سامانه پیغام‌گیر 1512 یا اداره دامپزشکی استان  تماس گرفته و اکیپ ما به صورت ثابت و سیار در روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه در خدمت مردم خواهند بود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه آیا دامپزشکی استان کردستان برنامه‌ای برای تجهیز ساختمان‌های کشتارگاه دام در شهرستان‌های استان برای جلوگیری از ترد، صرفه‌جویی در وقت، زمان و هزینه ندارد، خاطرنشان کرد: کشتارگاه دام شهرستان‌های کامیاران، موچش و دهگلان به دلیل غیر بهداشتی بودن تعطیل و اکنون از کشتارگاه صنعتی سنندج استفاده و با ماشین‌های سردخانه‌دار حمل می‌شود، چراکه صرفه اقتصادی برای سرمایه‌گذاران در این حوزه ندارد، کسی در این زمینه فعالیت و سرمایه گذاری نخواهد کرد.

مدیرکل دامپزشکی استان کردستان با ذکر اینکه تمام افرادی که کشتار غیرمجاز داشته باشند تذکر و به دستگاه قضایی معرفی خواهند شد، اذعان کرد:  اخیرا کشتار حیوان اسب به صورت زیر زمینی انجام می‌شود!، سال گذشته چند مورد در سطح شهر سنندج شناسایی و با تشکیل پرونده به دستگاه‌های قضایی معرفی شده‌اند، امیدوارم مردم با همکاری دامپزشکی این افراد را معرفی کرده تا با آنها برخورد شود، این اطمینان خاطر را به مردم استان کردستان خواهم داد، تمام گوشت‌های عرضه در قصابی‌های سطح شهر کاملا مجاز، مورد تایید و با نظارت شبانه‌روزی دامپزشکی استان به فروش می‌رسد.

ورمقانی در پاسخ  به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه دلیل اجازه فعالیت به دستفروشان عرضه و پخت جگر در میدان محمدی سنندج چیست؟ توضیح داد: قانونا جمع‌آوری آنها از وظایف قانونی ما نیست، تمامی اقدامات و رفتارهای دامپزشکی استان باید مبنای قانونی داشته اما به دلیل اهمیت سلامت مردم سال گذشته با این افراد برخورد و جمع‌آوری شدند که متاسفانه اکنون به شکل‌های دیگر مشغول به فعالیت هستند و جمع‌آوری و برخورد با آنها از وظایف و تکلیف شهرداری سنندج است.     

ناصر مخدومی، معاون سلامت دامپزشکی استان کردستان نیز با ذکر اینکه کشتارگاه صنعتی استان کردستان جز 10 کشتارگاه برتر کشور است، اظهار داشت: لاشه دام قبل از کشتار و بعد از کشتار در این کشتارگاه مورد بازرسی قرار می‌گیرد، دام قبل از ورود به کشتارگاره 24 ساعت استراحت و توسط دکتر از لحاظ سلامتی دام بازرسی و تایید و روز بعد وارد کشتارگاه خواهد شد.

وی با بیان اینکه ظرفیت کشتارگاه سنندج 100 راس دام سنگین و 300 راس دام سبک است، افزود: این کشتارگاه ظرفیت فعالیت و پوشش دادن دام‌های اکثر شهرستان‌های استان را دارد چراکه دو خط  مجهز کشتار به صورت سبک  و سنگین وجود دارد.

معاون سلامت دامپزشکی استان کردستان گفت: دام در کشتارگاه‌های صنعتی قبل از ذبح، مراحل پوست کندن دام، نظارت مداوم بهداشتی، شماره و مهر تایید سلامت بر اقشام کله پاچه و جگر دام و پیش سرد کن 24 ساعته لاشه برای جلوگیری از بیماری تب کریمه کنگو، انجام می‌شود.

مخدومی با بیان اینکه کشتار دام‌های شهرستان‌های دهگلان، کامیاران، موچش  در این کشتارگاه انجام می‌شود، خاطر نشان کرد: حمل لاشه‌های دام از کشتارگاه به سطح بازار با ماشین‌های سردخانه‌دار اداره دامپزشکی و به صورت بهداشتی انجام می‌شود و در صورتی که لاشه دامی بیمار برای مصرف خوراکی مناسب نباشد، در کوره‌های کشتارگاه معدوم و ضبط خواهد شد.

حسین پروایی، رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان سنندج نیز در این بازدید اظهار داشت: کشتارگاه صنعتی شهرستان سنندج در سفرمقام معظم رهبری تصویب و در سال 89 مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

وی افزود: این کشتارگاه ظرفیت آن 1000 راس دام سبک و 1000 راس دام سنگین در یک شیفت کاری را داشته و 115 نفر نیروی انسانی فعالیت کرده و شهرستان‌های کامیارن، سنندج، دهگلان، حسین‌آباد و موچش تحت پوشش خود دارد.

پروایی گفت: ذبح شرعی دام برای مردم استان کردستان دارای اهمیت خاصی است که در این راستا بازرسان شرعی کاملا حضور و مردم این اطمینان خاطر را داشته باشند که این موضوع با دقت کامل انجام خواهد شد.

وی بیان کرد: اهداف پیش از کشتار در کشتارگاه‌های صنعتی به دلایل همچون تشخیص ضایعات و بافت‌ها براساس مشاهدات بالینی، بازرسی لاشه و اندام، انجام نمونه‌گیری از لاشه‌ها در صورت مشکوک بودن انجام خواهد شد.

پروایی اظهار کرد: در تنها کشتارگاه صنعتی شهرستان سنندج که نشانه‌گذاری اندام اقشام خوراکی و تاریخ‌گذاری بعد از عرضه انجام خواهد شد و این نشانه سلامت و بهداشت این اقشام است، و قبل از وارد شدن به سفره مردم کلیه موارد مشکوک تشخیص داده خواهد شد.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان سنندج از نظارت بر عرضه گوشت خبر داد و خاطرنشان کرد: در سال گذشته 120 راس دام سنگین و 378 دام سبک ضبط و از 32 هزار راس کشتار حدود 15 هزار کیلو به دلیل غیر قابل مصرف معدوم شد.

پروایی یادآور شد: مجموع تعداد کشتار دام‌های سبک و سنگین در سال گذشته 53هزار و 850 راس بوده که نسبت به سال 98 64درصد افزایش داشته و تعداد لاشه‌های ضبطی دام سبک و سنگین در همین مدت 498 راس و 78 درصد افزایش داشته است.

در ادامه تصاویری از ذبح دام در کشتارگاه صنعتی سنندج را ببینید:

انتهای پیام/484/ ت

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

والیبال ایران به یک صخره سخت دیگر رسید/ جدال با کانادا برای صعود

والیبال ایران به یک صخره سخت دیگر رسید/ جدال با کانادا برای صعود
2021-07-27T08:49:47+04:30
تیم ملی والیبال ایران فردا در سومین بازی مرحله گروهی به مصاف تیم کانادا خواهد رفت و در صورت پیروزی برابر این تیم صعود خود به مرحله بعد را قطعی خواهد کرد.

گوش شنوایی در دولت روحانی برای مشکلات خوزستان وجود نداشت

گوش شنوایی در دولت روحانی برای مشکلات خوزستان وجود نداشت
2021-07-27T08:49:46+04:30
اهواز- نماینده مردم خرمشهر در مجلس گفت: در دولت روحانی گوش شنوایی برای مشکلات خوزستان نبود و این بی توجهی ها باعث بروز مشکلات اخیر در استان شده است.

خدماتی دهی به ۱۵۰۰ بیمار سرپایی کرونا در گیلان/ رعایت پروتکل ها زیر ۴۰ درصد است

خدماتی دهی به ۱۵۰۰ بیمار سرپایی کرونا در گیلان/ رعایت پروتکل ها زیر ۴۰ درصد است
2021-07-27T08:49:46+04:30
رشت- معاون بهداشتی علوم پزشکی گیلان با اشاره به ارائه خدمات به هزار و ۵۰۰ بیمار سرپایی کرونا در شبانه روز گذشته، گفت: میزان رعایت پروتکل ها به زیر ۴۰ درصد رس...

تأخیر در آغاز به کار ادارات کرمان ۲ ساعت دیگر تمدید شد

تأخیر در آغاز به کار ادارات کرمان ۲ ساعت دیگر تمدید شد
2021-07-27T08:49:46+04:30
کرمان - ساعت کاری اداری در شهرستان کرمان به دلیل آلودگی هوا در مجموع با ۴ ساعت تأخیر آغاز می‌شود.

تأخیر آغاز به‌کار ادارات کرمان ۲ ساعت دیگر تمدید شد‌

 تأخیر آغاز به‌کار ادارات کرمان ۲ ساعت دیگر تمدید شد‌
2021-07-27T08:56:17+04:30
گروه استان‌ها – به‌دلیل بالا‌بودن شاخص‌های آلایندگی هوا و خطرناک بودن شرایط تأخیر آغاز به‌کار ادارات کرمان دو ساعت دیگر تمدید شد.

شناسایی گلوگاه‌های فساد و تصرف اراضی ملی و دولتی در کرمان / اعاده ۵۷۰ هزار مترمربع از اراضی ملی ‌به بیت‌المال‌

 شناسایی گلوگاه‌های فساد و تصرف اراضی ملی و دولتی در کرمان / اعاده ۵۷۰ هزار مترمربع از اراضی ملی ‌به بیت‌المال‌
2021-07-27T08:56:16+04:30
معاون دادستان عمومی و انقلاب راور استان کرمان از اعاده ۵۷۰ هزار متر مربع از اراضی ملی و منابع طبیعی در این استان خبر داد.

جدیدترین اخبار کرونا در ایران| آمبولانس‌ها معطل تخت خالی/دلتا پشت درِ اتاق ادارات و شرکت‌ها/ شبانه روزی واکسن بزنید+ نقشه و نمودار

 جدیدترین اخبار کرونا در ایران| آمبولانس‌ها معطل تخت خالی/دلتا پشت درِ اتاق ادارات و شرکت‌ها/ شبانه روزی واکسن بزنید+ نقشه و نمودار
2021-07-27T08:56:16+04:30
گروه استان‌ها ـ روز گذشته ثبت رکوردی تازه از نرخ ابتلا در تابستان ۱۴۰۰ زنگ خطری برای آغاز یک بحران نگران کننده در ۱۸ ماه گذشته بود چون دلتا با قدرت سرایت با...

نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس: کارشکنی وزارتخانه و تعطیلی مرغداری‌های سطح کشور هدف‌دار است

 نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس: کارشکنی وزارتخانه و تعطیلی مرغداری‌های سطح کشور هدف‌دار است
2021-07-27T08:56:15+04:30
گروه استان‌ها ــ نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی و نماینده مردم مهاباد در مجلس گفت: مجموعه امور دام وزارت جهاد کشاورزی با کارشکنی و دشمنی علنی علیه مرغداران و مدی...

نقش بسزای جهاددانشگاهی در مطالعات توسعه‌ای استان مرکزی/منش، ظرفیت ایجاد فرصت‌های شغلی جدید

نقش بسزای جهاددانشگاهی در مطالعات توسعه‌ای استان مرکزی/منش، ظرفیت ایجاد فرصت‌های شغلی جدید
2021-07-27T08:39:39+04:30
معاون اقتصادی استاندار مرکزی گفت: جهاددانشگاهی استان در مطالعات مختلف توسعه‌ای این استان نقش بسزایی داشته و توانسته به اتصال حلقه‌های دانشگاه با صنعت و کشاور...

۵۵ تا ۶۰ ساله های استان مرکزی برای دریافت واکسن مراجعه کنند

۵۵ تا ۶۰ ساله های استان مرکزی برای دریافت واکسن مراجعه کنند
2021-07-27T08:39:39+04:30
دانشگاه علوم پزشکی اراک در اطلاعیه ای از افراد ۵۵ تا ۶۰ ساله خواست برای دریافت واکسن مراجعه کنند.

استمداد از نیروهای داوطلب برای سرعت بخشیدن به واکسیناسیون در جنوب کرمان

استمداد از نیروهای داوطلب برای سرعت بخشیدن به واکسیناسیون در جنوب کرمان
2021-07-27T08:39:37+04:30
رییس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با ابراز تاثر از آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در جنوب کرمان، همکاری داوطلبان حوزه بهداشت و درمان را برای سرعت بخشیدن به واکسینا...

علائم ویروس کرونای دلتا شبیه سرماخوردگی است

علائم ویروس کرونای دلتا شبیه سرماخوردگی است
2021-07-27T08:39:37+04:30
یک متخصص بیمای های عفونی گفت: علائم ویروس کرونای دلتا شبیه سرماخوردگی است به گونه‌ای که بسیاری از افراد آن را با سرماخوردگی اشتباه می‌گیرند.

ساخت سنسور پوشیدنی کنترل دما برای بیماران سرطانی

ساخت سنسور پوشیدنی کنترل دما برای بیماران سرطانی
2021-07-27T08:39:36+04:30
سمانه حامدی، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شیراز، برای اولین بار در ایران، موفق به ساخت سنسور پوشیدنی کنترل دما، ویژه بیماران سرطانی شد.

کاهش آسیب‌های اجتماعی با توانمندسازی زنان سرپرست خانوار

کاهش آسیب‌های اجتماعی با توانمندسازی زنان سرپرست خانوار
2021-07-27T08:39:36+04:30
رئیس اداره بهزیستی شهرستان خدابنده گفت: ۵۶ زن سرپرست خانوار در قالب گروه‌های همیار به اشتغال دست یافتند.

افزایش عدد بیمارستان‌های پشتیبان در شیراز

افزایش عدد بیمارستان‌های پشتیبان در شیراز
2021-07-27T08:39:36+04:30
در حالیکه در موج‌های قبلی شیوع کرونا، تنها یک بیمارستان پشتیبان در شیراز راه اندازی می‌شد، معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد که ب...

ذخیره قطعی معادن شاهین دژ نزدیک به ۱۳ میلیون تن است

ذخیره قطعی معادن شاهین دژ نزدیک به ۱۳ میلیون تن است
2021-07-27T08:39:35+04:30
رییس صنعت، معدن و تجارت شاهیندژ از اشتغال بیش از ۹۰۰۰ نفر در واحدهای صنعتی، معدنی و صنفی شهرستان خبرداد.

مصرف نان سفید در زمان اسهال

مصرف نان سفید در زمان اسهال
2021-07-27T08:39:35+04:30
در زمان اسهال، مصرف نان سفید بهتر از نان سبوسدار یا نان کامل یا نان قهوه ای است زیرا هضم آن در دستگاه گوارش مناسب تر است.

شکست عاطفی پس ازدواج چه زمانی سراغ زوجین می آید؟

شکست عاطفی پس ازدواج چه زمانی سراغ زوجین می آید؟
2021-07-27T08:39:35+04:30
مشاور خانواده و ازدواج گفت: طلاق عاطفی یک طلاق پنهان است که در این حالت زوج ها بنا به ضرورت و اجبار با هم زندگی می‌کنند که به نوعی طلاق خاموش هم گفته می‌شود.

ادارات کرمان امروز از ساعت 11 آغاز به کار می کنند

ادارات کرمان امروز از ساعت 11 آغاز به کار می کنند
2021-07-27T08:39:34+04:30
به دلیل آلودگی هوا و براساس تصمیم کارگروه استانی شرایط اضطرار آلودگی هوا، ادارات کرمان امروز ساعت 11 اغاز به کار می کنند.

کم‌تحرکی خوزستانی‌ها از میانگین ملی بیشتر است

کم‌تحرکی خوزستانی‌ها از میانگین ملی بیشتر است
2021-07-27T08:39:34+04:30
رییس فدراسیون ورزش های همگانی گفت: خوزستان جزو استان هایی است که میانگین کم تحرکی آن از میانگین ملی بیشتر است و خوزستان جزو استان های کم تحرک کشور است.

کرمانشاه؛ دروازه تجارت به عراق

کرمانشاه؛ دروازه تجارت به عراق
2021-07-27T08:39:34+04:30
هرکجا از تجارت و صادرات خصوصا با کشور عراق صحبت در میان است، نام کرمانشاه خودنمایی می‌کند، استانی که بیش از یک سوم بار صادرات ایران به عراق را به دوش می‌کشد.

افراد حتما دوز دوم واکسن را دریافت کنند/ علامتدار شدن کودکان در جهش دلتا

افراد حتما دوز دوم واکسن را دریافت کنند/ علامتدار شدن کودکان در جهش دلتا
2021-07-27T08:39:33+04:30
یک متخصص عفونی، عوارض تزریق واکسن را بسیار خفیف دانست و اظهار کرد: یکی از عوارض درد و تورم موضعی بوده که جدی نیست و احتمالا در چند روز اول تزریق شاهد تب خواه...

کاهش رعایت پروتکل‌ها در ادارات و بانک‌های اهواز

کاهش رعایت پروتکل‌ها در ادارات و بانک‌های اهواز
2021-07-27T08:39:33+04:30
رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز با اشاره به کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اهواز، گفت: اگر همه به صحبت‌های همکاران ما در حوزه بهداشت توجه می‌کردند قطعا امروز وض...

تشخیص کووید طولانی با ابزار چشم‌پزشکی

تشخیص کووید طولانی با ابزار چشم‌پزشکی
2021-07-27T08:39:32+04:30
همچنان پزشکان در تشخیص کووید طولانی ناتوان هستند زیرا بیماران ماه‌ها پس از ابتلا به عفونت با علائم ناتوان‌کننده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند، اما نتایج تحقیق جد...

بارندگی در محور سوادکوه/ تردد عادی است

بارندگی در محور سوادکوه/ تردد عادی است
2021-07-27T08:36:27+04:30
ساری- رئیس مرکز مدیریت راه های مازندران وضعیت محور سوادکوه در محدوره کارسالار را همراه با بارندگی ذکر کرد.

۱۴.۳ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال خراسان‌جنوبی واکسینه شدند

۱۴.۳ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال خراسان‌جنوبی واکسینه شدند
2021-07-27T08:36:26+04:30
بیرجند- دبیر ستاد دانشگاهی کنترل کرونا در خراسان‌جنوبی از آغاز ثبت نام تزریق واکسن برای گروه ۴۸ تا ۵۰ سال در استان خبر داد و گفت:۱۴.۳ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال...

وزش باد و گرد و غبار تا شنبه در استان کرمان ادامه دارد

 وزش باد و گرد و غبار تا شنبه در استان کرمان ادامه دارد
2021-07-27T08:43:05+04:30
گروه استان‌ها- رئیس مرکز هواشناسی استان کرمان گفت: وزش باد و خیزش گرد و خاک تا شنبه هفته آینده در استان ادامه داشته و شرق استان بیشتر درگیر این پدیده است.

"بسیج مهندسین صنعتی" ۵۰ واحد تولیدی را در گیلان پایش و احیاء می‌کند

 "بسیج مهندسین صنعتی" ۵۰ واحد تولیدی را در گیلان پایش و احیاء می‌کند
2021-07-27T08:43:05+04:30
گروه استان‌ها- مسئول سازمان بسیج مهندسین صنعتی سپاه گیلان گفت: ۵۰ واحد صنعتی را امسال در گیلان پایش و احیاء می کنیم.

پهلوگیری ۱۱ فروند کشتی حامل کالاهای اساسی در بندر امام خمینی(ره)/ ۷۳۶ هزار تن گندم وارد ایران شد

 پهلوگیری ۱۱ فروند کشتی حامل کالاهای اساسی در بندر امام خمینی(ره)/ ۷۳۶ هزار تن گندم وارد ایران شد
2021-07-27T08:43:05+04:30
گروه استان‌ها ـ مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان خوزستان از ورود دو فروند کشتی حامل کالا‌های اساسی به بندر امام خمینی در این استان خبر داد.

کاهش نسبیِ دما از پایان هفته در تهران

کاهش نسبیِ دما از پایان هفته در تهران
2021-07-27T08:23:08+04:30
تهران- مدیرکل هواشناسی استان تهران از کاهش نسبیِ دما از پایان هفته در استان خبر داد و گفت: ۷ تا ۹ مرداد ماه، دما در اغلب نقاط استان تهران ۴ تا ۶ درجه کاهش می...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)