میرنیوز

چه خبر از شهرداری بافت تاریخی؟

چه خبر از شهرداری بافت تاریخی؟ 2021-04-08T10:37:42+04:30

۱۰ آذرماه سال گذشته، کوروش محمدی، یکی از اعضای شورای شهر اصفهان خبر داد کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای شهر طرحی را تهیه‌ کرده که در صحن علنی شورا نیز اعلام وصول‌ شده و به ‌موجب این طرح، اعضای شورا خواستار تشکیل و ایجاد شهرداری تاریخی در اصفهان شده‌اند.

او در ادامه توضیح داد: این شهرداری تاریخی شامل دو منطقه سه و یک می‌شود، چراکه بیشترین آثار باستانی و تاریخی اصفهان در این دو منطقه است و باید حفظ و صیانت آن به‌صورت ویژه موردتوجه قرار بگیرد.

محمدی که ریاست کمیسیون اجتماعی و محیط‌زیست شورای شهر اصفهان را بر عهده دارد، در آن برهه اعلام کرد که آیین‌نامه و ضوابط ویژه این طرح در حال تدوین است و مقررات و الزامات آن متفاوت از سایر شهرداری‌های مناطق خواهد بود؛ به‌طوری‌که شهرداری‌های منطقه سه و یک را به پاسداران میراث فرهنگی و آثار باستانی و تاریخی بدل می‌کند.

او گفت: حداقل انتظار ما این است که بعد از تصویب دستورالعمل‌های این طرح، دیگر شاهد اتفاقانی نظیر ساخت هتل با ارتفاع غیرمجاز در حریم چهارباغ یا ساخت مجتمع چندطبقه تجاری در حریم میدان نقش‌جهان و... نباشیم.

روزهای ابتدایی دی‌ماه سال ۱۳۹۹ نیز، شیرین طغیانی، رئیس کمیسیون شهرسازی،  معماری و عمران شورای شهر اصفهان در یک برنامه زنده رادیویی در این‌باره، اظهار کرد: مدیریت یکپارچه‌ای نسبت به برخورد با بافت‌های تاریخی شهر وجود ندارد، زیرا بافت‌ها با شهرداری در مناطق مختلف روبه‌رو هستند و از طرفی اداره کل میراث فرهنگی به‌عنوان یک نهاد تأثیرگذار، متولی ساماندهی این بافت و نظارت بر آن است.

او خبر داد که طرح شهرداری بافت تاریخی بعد از رسیدن به صحن علنی شورا به دو کمیسیون معماری، عمران و شهرسازی و کمیسیون اقتصاد و گردشگری برای بررسی‌های بیشتر سپرده شده و طی جلسات برگزار شده در کارگروه‌های مختلف با حضور کارشناسان در کمیسیون تلفیق تصویب‌ شده است.

طغیانی، خاطرنشان کرد: براساس طرح شهرداری بافت تاریخی، احتمالاً یکی از مناطق شهرداری اصفهان به‌عنوان شهرداری بافت تاریخی انتخاب خواهد شد، اما طرح‌ها و موارد مختلفی ارائه‌شده و قرار است کمیته‌ای در شهرداری با حضور رؤسای کمیسیون‌های خاص تشکیل شود تا درباره طرح تصمیم‌گیری کنند.

بعد از این و در تاریخ ۲۷ دی‌ماه، رئیس کمیسیون شهرسازی،  معماری  و عمران شورای شهر اصفهان در نشستی خبری، توضیحات بیشتری را درباره طرح شهرداری بافت تاریخی بیان کرد.  

طغیانی با اشاره به مواد قانونی تشکیل شهرداری بافت تاریخی، گفت: موضوع شهرداری بافت تاریخی یکی از موضوعات راهبردی مطرح‌شده برای حفاظت از شهرهای تاریخی کشور بوده که سال‌هاست در قوانین مصوب جمهوری اسلامی ایران مورد تأکید قرارگرفته و بند ب و ج ماده ۱۶۶ قانون برنامه توسعه سوم اجتماعی اقتصادی فرهنگی، ماده ۱۱۵ قانون برنامه چهارم توسعه و همچنین، قانون حمایت از مرمت و احیای بافت تاریخی فرهنگی _که بسیار هم متأخر است_ کاملاً بر این موضوع تأکید کرده.  

رئیس کمیسیون شهرسازی، معماری و عمران شورای شهر اصفهان اعلام کرد اینکه چرا تاکنون از این طرح غفلت شده خیلی جای پرداختن ندارد، اما اکنون در شهرهایی مثل تبریز، شیراز، یزد، کرمان، سمنان، کاشان و تهران، شهرداری منطقه تاریخی فرهنگی شکل‌گرفته و ما هم تلاش کرده‌ایم که در مسیر این طرح حتماً با مدیران این مناطق صحبت کنیم.

او از نامه‌ای سخن گفت که براساس آن مدیریت میراث فرهنگی اصفهان نیز بر این موضوع تأکید داشته و در نهایت با وفاق تمام دوستان طرح شهرداری بافت تاریخی در شورای شهر مورد تائید قرار گرفته است.

طغیانی تصریح کرد: بنا شد که شهرداری اصفهان این کار را انجام دهد، اما متأسفانه باوجوداینکه بین دو تا سه هفته گذشته، هنوز طرح به قسمتی که باید ارسال شود ابلاغ نشده و این هم ضعف این موضوع است.

رئیس کمیسیون معماری، عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان در ادامه، یادآور شد: ازآنجاکه ضرورت دارد ساختار این طرح متناسب با ساختار مدیریت شهری در اصفهان باشد، کمیته‌ای باید تشکیل شود و پیشنهادهای مختلفی مطرح‌شده مبنی بر اینکه باید معاونت میراث فرهنگی در شهرداری داشته باشیم، یا یکی از مناطق را برای این کار در نظر بگیریم و برخی هم می‌گفتند که باید در مناطق تاریخی ناحیه‌ای زیرمجموعه این طرح وجود داشته باشد؛ به‌هرحال این مواردی است که باید با کسانی که در شهرهای دیگر این طرح را پیاده کرده‌اند مورد بحث و تبادل‌نظر قرار بگیرد تا در نهایت به نتیجه‌ای برسیم که کمترین اشتباه را داشته باشد.

او در بخش دیگر سخنان خود تکالیفی که به‌موجب طرح شهرداری بافت تاریخی برای شهرداری اصفهان در نظر گرفته می‌شود را چنین شرح داد: تشکیل کمیته‌ای تخصصی با حضور عناصر تأثیرگذار در مدت دو ماه، بازشناسی و تدقیق محدوده بافت تاریخی، آسیب‌شناسی و آسیب نگاری وضعیت موجود بافت در هر منطقه، بررسی سایر اقدامات صورت گرفته در دیگر شهرها، بررسی و تعیین ساختار تشکیلاتی، اداری و اجرایی متناسب جهت شکل‌گیری شهرداری بافت تاریخی و پیشنهاد اینکه برای هر منطقه چه اتفاقی بیفتد یا ناحیه‌ای تشکیل شود و نحوه حضور مدیر منطقه بافت تاریخی در جلسه معاونین.

طغیانی تأکید کرد که مدیر منطقه بافت تاریخی فرهنگی ملزم است حلقه‌ای از مشاوران را در کنار خود داشته باشد تا اولاً آن‌ها راهبرد و استراتژی بافت را تعیین کنند و ثانیاً هر اقدامی قرار است در بافت صورت بگیرد، از فیلتر این مجموعه متخصص و متنوع که باید از حوزۀ دانشگاه، اجرایی و بیرون از حوزه شهرداری هم باشند و به ‌تناسب موضوعات مختلف، متخصصان مختلف در آن حضورداشته باشند، عبور کند و بیرون بیاید. همچنین باید تمام مراحل کار شفاف باشد تا رانت اطلاعاتی برای عده‌ای ایجاد نشود.

دبیر کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر نیز در آن نشست خبری، خاطرنشان کرد که طرح شهرداری بافت تاریخی فرهنگی اصفهان در تاریخ دوم آذرماه سال ۱۳۹۹ با ۱۰ امضا توسط اعضای شورا وصول و جلسات کارشناسی آن نیز انجام و تصویب‌ شده؛ به همین دلیل شهرداری اصفهان مکلف است که طی دو ماه آینده جلسات کارشناسی خود را در این رابطه برگزار و نتیجه را اعلام کند.

اکنون و با گذشت بیش از دو ماه از تاریخ ذکر شده، این پرسش مطرح است که سرنوشت طرح شهرداری بافت تاریخی اصفهان چه شد و اکنون در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

پاسخ شیرین طغیانی، رئیس کمیسیون شهرسازی،  معماری و عمران شورای شهر اصفهان به سؤال ایسنا بدین شرح است: طرح مربوط به شهرداری بافت تاریخی که از طرف شورا داده شد و مقرر شده بود که شهرداری اصفهان آن را بررسی کند، متأسفانه با اقبال چندانی از سوی شهرداری روبرو نشد. با این همه دوستان ما در شورای شهر پافشاری کردند و نهایتاً توانستند ردیفی را در بودجه ۱۴۰۰ شهر برای شهرداری بافت تاریخی در نظر بگیرند.

او می‌گوید: برخی از دوستان در شهرداری اصفهان گفتند که مذاکراتی را با وزارت کشور داشته‌اند و اعلام‌شده که برای هر اقدامی باید مجوزات لازم گرفته شود. بر همین اساس به شهرداری محترم در بودجه فرصت داده شد که تا پایان اردیبهشت‌ماه روی بحث ظرفیت‌های قانونی این موضوع تحقیق‌های لازم را انجام دهند و راهکارها و آلترناتیوهای متفاوت شورا را بررسی و یکی از آن‌ها را دنبال کنند. بنده هم شخصاً پیگیر این مسئله هستم تا بتوانم آن را به سرانجام برسانم.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

مرگ ۷ نفر در کرمان بر اثر ابتلاء به کرونا ظرف ۲۴ ساعت

مرگ ۷ نفر در کرمان بر اثر ابتلاء به کرونا ظرف ۲۴ ساعت
2021-04-12T19:47:42+04:30
کرمان - سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان از مرگ هفت نفر در استان کرمان بر اثر ابتلاء به کرونا ظرف ۲۴ ساعت خبر داد.

۲۰۰ واحد تولیدی صوری در هرمزگان وام دریافت کرده اند

۲۰۰ واحد تولیدی صوری در هرمزگان وام دریافت کرده اند
2021-04-12T19:07:44+04:30
بندرعباس - نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان گفت: در هرمزگان بالغ بر ۲۰۰ کارگاه و کارخانه وجود دارد که اشخاص اقدام به دریافت وام کرده و تنها چارچوبی را به صورت نما...

نجات ۲ معدن کار گرفتار در کویر خوسف

نجات ۲ معدن کار گرفتار در کویر خوسف
2021-04-12T18:57:40+04:30
فرماندهی انتظامی خوسف اظهار کرد: مأموران انتظامی شهرستان خوسف دو معدن کار گرفتار شده در کویر خور را نجات دادند.

دستور آیت‌الله علم‌الهدی برای پیگیری ماجرای برخورد با یک خبرنگار

 دستور آیت‌الله علم‌الهدی برای پیگیری ماجرای برخورد با یک خبرنگار
2021-04-12T18:48:11+04:30
گروه استان‌ها- ستاد امر به‌ معروف و نهی ‌از منکر خراسان رضوی پس از پیگیری آیت‌الله علم‌الهدی به ماجرای برخورد با یک خبرنگار در مشهد ورود کرد.

تورم مقررات و بروکراسی زائد اداری، مانعی بر سر راه تولید

تورم مقررات و بروکراسی زائد اداری، مانعی بر سر راه تولید
2021-04-12T17:24:20+04:30
نماینده مردم شریف کرج، فردیس و اشتهارد گفت: متاسفانه موانع در مشاغل خرد و خانگی بسیار دست‌پا گیر است. بخشنامه‌ای از سوی وزارت بهداشت صادر شده و دستورالعمل‌ها...

عضو کمیسیون امنیت ملی: مردم سیستان از ظریف گله‌مند هستند/ چرا از حق‌آبه قانونی ایران دفاع نمی‌کنید؟

 عضو کمیسیون امنیت ملی: مردم سیستان از ظریف گله‌مند هستند/ چرا از حق‌آبه قانونی ایران دفاع نمی‌کنید؟
2021-04-12T16:48:12+04:30
گروه استان‌ها- عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مردم از آقای ظریف گله‌مند هستند که چرا در دیدار با وزیر خارجه افغانستان، هیچ حرفی از حق آبه قان...

توصیه "رمضانی" آیت‌الله شبیری زنجانی به مومنان / ‌قرائت قرآن و کمک به فقرا فراموش نشود

 توصیه "رمضانی" آیت‌الله شبیری زنجانی به مومنان / ‌قرائت قرآن و کمک به فقرا فراموش نشود
2021-04-12T16:48:11+04:30
گروه استان ها_ مرجع تقلید شیعیان با اشاره به اهمیت ماه مبارک رمضان گفت: مؤمنین در این ماه قرآن کریم را تلاوت کنند و سعی کنند به فقراء کمک کنند، کسی که نمی‌ت...

علت تمام نشدن بازسازی‌ها در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی

علت تمام نشدن بازسازی‌ها در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی
2021-04-12T16:27:47+04:30
تبریز- مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی، علت عدم اتمام بازسازی ها در مناطق زلزله زده استان را تشریح کرد.

نماز جماعت چه ویروسی منتقل می کند که در پروازهای خارجی نیست

نماز جماعت چه ویروسی منتقل می کند که در پروازهای خارجی نیست
2021-04-12T16:14:22+04:30
شیراز - مسئول مدارس علمیه منصوریه شیراز گفت: مسئولین باید پاسخ دهند که در اقامه نماز جماعت چه ویروسی نهفته است که تعطیل می شود اما در پروازهای خارجی نیست.

نیروی انتظامی در میان مردم از محبوبیت خاصی برخوردار است

نیروی انتظامی در میان مردم از محبوبیت خاصی برخوردار است
2021-04-12T16:04:29+04:30
فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه ناجا در بین مردم از محبوبیت خاصی برخوردار است، گفت: دلیل پیشرفت ها و موفقیت های پلیس داشتن نیروهای متدین و پا به کار، حما...

رهگیری بیماران کرونایی در خرم‌دره با جدیت انجام می‌شود

رهگیری بیماران کرونایی در خرم‌دره با جدیت انجام می‌شود
2021-04-12T16:04:29+04:30
فرماندار خرم‌دره گفت: برای کنترل بیماری کرونا در خرم‌دره، رهگیری افراد با جدیت انجام ‌می‌شود.

نجات معدن کاران گرفتار در کویر خوسف

نجات معدن کاران گرفتار در کویر خوسف
2021-04-12T16:04:28+04:30
فرماندهی انتظامی خوسف اظهار کرد: مأموران انتظامی شهرستان خوسف دو معدن کار گرفتار شده در کویر خور را نجات دادند.

کاهش چشم گیر برداشت حبوبات دیم در خراسان شمالی

کاهش چشم گیر برداشت حبوبات دیم در خراسان شمالی
2021-04-12T16:04:28+04:30
سرپرست مدیریت زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی از کاهش چشم گیر برداشت حبوبات دیم در این استان خبر داد.

بزرگداشت روز ملی عطار نیشابوری برگزار می‌شود

بزرگداشت روز ملی عطار نیشابوری برگزار می‌شود
2021-04-12T16:04:27+04:30
رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نیشابور گفت: همزمان با ۲۵ فروردین ماه بزرگداشت روز ملی شیخ فریدالدین محمد عطار نیشابوری برنامه‌های متنوع فرهنگی، ادبی و هنری د...

روز ملی منابع انسانی؛ تلنگری بیدارکننده برای مدیران است

روز ملی منابع انسانی؛ تلنگری بیدارکننده برای مدیران است
2021-04-12T16:04:27+04:30
معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار یزد روز ملی منابع انسانی را تلنگری بیدارکننده برای مدیران خواند و اظهار کرد: اگر نتوانیم دانش، مهارت و انگیزه منابع انسان...

خرید اینترنتی کتاب‌های درسی 1401- 1400 آغاز شد

خرید اینترنتی کتاب‌های درسی 1401- 1400 آغاز شد
2021-04-12T16:04:26+04:30
معاون پژوهش، برنامه ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش آذربایجان شرقی گفت: ثبت سفارش الکترونیکی و خرید اینترنتی کتاب‌های درسی سال تحصیلی 1401- 1400آغاز شد.

تغییر کاربری اراضی کشاورزی بدون مجوز ممنوع است

تغییر کاربری اراضی کشاورزی بدون مجوز ممنوع است
2021-04-12T16:04:26+04:30
مدیر جهاد کشاورزی کوار بر ممنوعیت و غیرمجاز بودن هر گونه تغییر کاربری در اراضی زراعی و باغ‌های این شهرستان در خارج از طرح‌های هادی روستایی و محدوده شهرها بدو...

دستگیری ۴۳ متهم تحت تعقیب در شیراز طی ۲۴ ساعت گذشته

دستگیری ۴۳ متهم تحت تعقیب در شیراز طی ۲۴ ساعت گذشته
2021-04-12T16:04:26+04:30
فرمانده انتظامی شهرستان شیراز گفت: ماموران انتظامی این شهرستان طی ۲۴ ساعت گذشته، ۴۳ متهم تحت تعقیب را دستگیر و روانه دادسرا کردند.

تعطیلی ۱۰ مراسم عروسی در داراب

تعطیلی ۱۰ مراسم عروسی در داراب
2021-04-12T16:04:25+04:30
رئیس پلیس شهرستان داراب در استان فارس با بیان اینکه سلامت جامعه یکی از خطوط قرمز مسئولان تامین امنیت محسوب می‌شود، از تعطیل شدن ۱۰ مراسم عروسی در این شهرستان...

شتاب دهنده‌ها گامی راهبردی برای صاحبان ایده‌های جدید و دانش بنیان

شتاب دهنده‌ها گامی راهبردی برای صاحبان ایده‌های جدید و دانش بنیان
2021-04-12T16:04:25+04:30
رئیس دانشگاه تبریز با بیان اینکه شتاب دهنده‌ها گامی راهبردی برای صاحبان ایده‌های جدید است، گفت: صاحبان ایده‌های جدید و دانش بنیان در راه اندازی کسب و کارهای ...

بهسازی ۴۸ درصد از مساکن روستایی آذربایجان شرقی/تصویب احداث ۳۰۰۰ واحدمسکونی برای محرومان

بهسازی ۴۸ درصد از مساکن روستایی آذربایجان شرقی/تصویب احداث ۳۰۰۰ واحدمسکونی برای محرومان
2021-04-12T16:04:24+04:30
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی در خصوص آخرین وضعیت بهسازی و مقاوم سازی مساکن روستایی استان، گفت: بنا بر سرشماری سال ۹۵، بالغ بر ۳۰۵ هزار واحد...

کشف محموله تریاک زیر بار آهن در شیراز

کشف محموله تریاک زیر بار آهن در شیراز
2021-04-12T16:04:24+04:30
فرمانده انتظامی استان فارس از کشف یک محوله موادمخدر از کامیونی با بار سنگ آهن در شیراز خبر داد.

مجوز تردد بین شهری توسط فرمانداری‌ها صادر می‌شود

مجوز تردد بین شهری توسط فرمانداری‌ها صادر می‌شود
2021-04-12T16:04:24+04:30
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی گیلان با تاکید بر رعایت منع ترددهای اعلامی توسط رانندگان از اعمال قانون خودروهای متخلف خبر داد و گفت: مجوز تردد بین شهری در ایام...

شرکت‌های فعال آذربایجان شرقی در ماموریت بازسازی قره باغ حضور می‌یابند

شرکت‌های فعال آذربایجان شرقی در ماموریت بازسازی قره باغ حضور می‌یابند
2021-04-12T16:04:23+04:30
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی گفت: توانمندی‌های استان در ۱۳ بخش برای حضور در ماموریت بازسازی قره‌باغ، شناسایی و تدوین شده و نمایندگان شر...

هم‌گفتمان بودن؛ نخستین قدم برای حرکت در مسیر عملی کردن شعار سال

هم‌گفتمان بودن؛ نخستین قدم برای حرکت در مسیر عملی کردن شعار سال
2021-04-12T16:04:23+04:30
نماینده مردم شریف کرج، فردیس و اشتهارد گفت: متاسفانه موانع در مشاغل خرد و خانگی بسیار دست‌پا گیر است. بخشنامه‌ای از سوی وزارت بهداشت صادر شده و دستورالعمل‌ها...

کشف جسد جوان مغروق در سد پارام هریس

کشف جسد جوان مغروق در سد پارام هریس
2021-04-12T16:04:22+04:30
آتش نشانان تبریز، جسد پسر جوان مغروق را در سد پارام هریس کشف کردند.

طغیان کرونا با ۱۱۵ بستری طی شب و روز گذشته در خراسان شمالی

طغیان کرونا با ۱۱۵ بستری طی شب و روز گذشته در خراسان شمالی
2021-04-12T16:04:22+04:30
رییس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: با اعلام نتایج قطعی آزمایش های انجام شده، طی ۲۴ساعته گذشته و تا ظهر امروز ۲۳ فروردین ماه، متأسفانه دو نفر از بیمارا...

افتتاح کارخانه نوآوری در آذربایجان شرقی تا پایان دولت

افتتاح کارخانه نوآوری در آذربایجان شرقی تا پایان دولت
2021-04-12T16:04:22+04:30
رئیس مرکز فناوری‌های راهبری معاونت علمی ریاست جمهوری با اشاره به افتتاح کارخانه نوآوری در آذربایجان شرقی تا پایان دولت، گفت: افتتاح این کارخانه از برنامه‌های...

تجمع جمعی از جانبازان ۷۰ درصد مقابل استانداری چهارمحال و بختیاری

تجمع جمعی از جانبازان ۷۰ درصد مقابل استانداری چهارمحال و بختیاری
2021-04-12T16:04:21+04:30
جمعی از جانبازان ۷۰ درصد چهارمحال و بختیاری به‌منظور تسریع در پیگیری مطالباتشان توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران در مقابل استانداری تجمع کردند.

کرونا و فروش اجباری اتوبوس های مسافربری در خراسان شمالی

کرونا و فروش اجباری اتوبوس های مسافربری در خراسان شمالی
2021-04-12T16:04:21+04:30
رئیس انجمن صنفی رانندگان مسافری خراسان شمالی گفت: متاسفانه ویروس کرونا شرایط کاری بدی را برای مالکان ناوگان مسافربری عمومی و رانندگی که در این حوزه کار می کن...
X کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)