میرنیوز

زمانه آوینی‌ها تمام نشده است

زمانه آوینی‌ها تمام نشده است 2021-04-08T08:11:04+04:30

حجت‌الله شیروانی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص نامگذاری هفته هنر انقلاب اسلامی، اظهار کرد: ۲۰ فروردین‌ماه سالروز شهادت شهید مرتضی آوینی به نام روز هنر انقلاب اسلامی نامگذاری شده است که به‌همت حوزه هنری انقلاب اسلامی هفته پس از شهادت این شهید به‌نام هفته هنر انقلاب نامگذاری شد.

رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه هنر انقلاب طبق تعاریف هنر متعهد به حقیقت نامیده می‌شود، گفت: حقیقت واحدی در جهان وجود دارد که از طریق مختلف می‌توانیم به این حقایق دست پیدا کنیم، اما برخی از افراد مسائلی مانند زندگی پس از مرگ، معاد، توحید، نبوت و ... را قبول ندارند، در هنر انقلاب اسلامی، هنرمند باید قائل به وجود خداوند، دین‌مداری و ... است.

وی بیان کرد: همه در این جهان مسئولیم، هنر باید در راه مبارزه با ظلم، استثمار و استکبار به‌کار گرفته شود، وظیفه هنر ستادن داد مظلوم است، در دفاع مقدس "انقلاب اسلامی" یک جلوه دیگر نیز پیدا کرد و آن مفهوم شهادت بود که این مفهوم بعد از مسئولیت معنا پیدا می‌کند.

هنرمند باید مشکلات جامعه را بیان و به تصویر بکشد

شیروانی با اشاره به مستند روایت فتح که توسط شهید مرتضی آوینی ساخته شد بود، توضیح داد: رفتار شهدا کاملا هنرمندانه بوده است، هنرمند باید اوضاع اجتماعی و احوالات جامعه را رصد کند، سپس درصدد باشد که این مشکلات را به تصویر بکشد و بیان کند، ما انتظار نداریم هنرمند معضلات جامعه مانند بیکاری، مسکن و ... را حل کند، اما باید این مشکلات را به تصویر بکشد و به حساسیت اجتماعی تبدیل کند تا مسئولان برای آن چاره‌ای بیاندیشند.

رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اینکه هنر انقلابی با هنر انقلاب اسلامی تفاوت دارد، یادآور شد: هنر انقلابی به‌دنبال اعتراض و دگرگونی در جامعه می‌رود، اما هنر انقلاب اسلامی در ایران هنری است که انتظار می‌رود به‌دنبال اصلاح، ساختن، دگرگونی و مبارزه با دشمنان باشد و در بالای سر هنر انقلاب اسلامی پرچم اسلام قرار دارد.

وی افزود: حوزه هنری مدعی پرچمداری هنر انقلاب اسلامی است، مدعی هستیم هر قدمی که بر می‌داریم به سمت سازندگی خواهد بود و به زعم خودمان این اقدامات حرکت به سمت هنر مسئولانه و متعهدانه‌ است، اما امکان دارد عده‌ای معتقد باشند که آثار تولیدی حوزه هنری در بخش کتاب، فیلم، موسیقی، تئاتر، هنرهای تجسمی و ... سازنده نبوده است، تمام تلاش حوزه هنری در راستای خدمت به جامعه، افزایش امید و نشاط و نشان دادن مشکلات و سازندگی بوده و خواهد بود.

آثار فعالیت‌های فرهنگی پس از چند سال در جامعه نمود پیدا می‌کند

شیروانی با اشاره به اینکه آثار تولیدی هنرمندان حوزه هنری مخاطبان خاص خود را در جامعه دارد، گفت: عموما بعد از ارائه این آثار در جامعه بازخوردهای مثبت از سوی مخاطبان دریافت می‌شود، اما باید به این نکته توجه کرد که آثار اقدامات فرهنگی برخلاف کارهای عمرانی که بلافاصله نمود عینی پیدا می‌کند، چندین سال بعد در جامعه نمایان خواهد شد.

رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری تدوام و استمرار تولیدات هنری در حوزه انقلاب اسلامی را برای اثرگذاری در جامعه بااهمیت دانست و تصریح کرد: اقدامات فرهنگی مانند تولید فیلم، برگزاری کنسرت، تئاتر، شب شعر، خاطره‌گویی، برگزاری مجمع شعر طنز و ... باید استمرار و مداومت داشته باشد و همچنین طبق ذائقه همه افراد جامعه باشد تا بتوان تاثیر ملموس آن را در جامعه مشاهده کرد، اما عموما به‌علت کمبود اعتبارات حوزه فرهنگی این اقدامات به‌صورت مقطعی و پراکنده انجام می‌شود.

وی بیان کرد: امروز دنیای تنوع و تکثر است، باید در مراکز فرهنگی مانند فرهنگسراها برنامه‌های مستمر هنری به‌صورت منظم برگزار شود تا هنر آنگونه که شایسته است به خدمت جامعه در بیاید، مقام معظم رهبری نیز تاکید ویژه‌ای بر روی موضوع هنر انقلاب اسلامی دارند و باتوجه به ادبیات و زبان غنی ایران این موضوع می‌تواند در آثار تولیدی نمود خاص داشته باشد و ماندگار شود.

شیروانی با بیان اینکه شهید مرتضی آوینی به‌عنوان هنرمند تراز انقلاب اسلامی معرفی شده است، تاکید کرد: شهید آوینی برای رسیدن به این مرحله سیر و سلوک را دنبال کرد، این شهید روشنفکری را به‌ تمام معنا درک کرد و سپس در شرایط انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به‌واسطه آشنایی با آرمان‌های امام خمینی(ره) دچار تحول شد.

رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری ادامه داد: نمی‌توان انتظار داشت در شرایط فعلی عینا فردی با ویژگی‌ها و سلوک شهید آوینی رشد کند، اما هم‌اکنون در سال ۱۴۰۰ هنرمندانی داریم که در آثارشان تعهد این شهید به وضوح قابل مشاهده است و ادامه‌دهنده راه این شهید هستند، هنرمندانی مانند مجید مجیدی، حاتمی‌کیا و ... هنرمند مسئول زمانه خود هستند و برای تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی تلاش می‌کنند.

شاهد خودپسندی، خودخواهی و مادی‌گرایی برخی از هنرمندان هستیم

وی با اشاره به اینکه در جامعه کنونی شاهد خودپسندی، خودخواهی و مادی‌گرایی برخی از هنرمندان هستیم، گفت: امروز زمانه خاصی است، امروز مسائل مالی در اولویت این هنرمندان قرار گرفته، در حالی که در دوران دفاع مقدس این مسائل اصلا مطرح نبود.

شیروانی تصریح کرد: زمانه آوینی‌ها تمام نشده، نسل جدیدی در جامعه در حال رشد است که به اندازه هنرمندان دوران دفاع مقدس و ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در برابر موضوعات و مشکلات جامعه احساس مسئولیت دارد، جوانان امروز برای آوینی شدن نیازمند سیر و سلوک هستند، فاصله گرفتن از مردم آرمان شهید آوینی نبود، این شهید بزرگوار در جبهه رشادت‌های افرادی را به تصویر می‌کشید که زندگی کاملا معمولی داشتند، اما در طول دوران دفاع مقدس کارهای خارق‌العاده‌ای انجام دادند.

رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: بیش از ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی و بیش از ۳۰ سال از پایان جنگ تحمیلی در کشور می‌گذرد، اما بعد از چهار دهه به تازگی کتاب انقلاب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گردآوری و به چاپ رسید، باید تاکنون تمامی خاطرات شهدا، رزمندگان و جانبازان گردآوری و تبدیل به کتاب خاطره، رمان، آثار هنری و فیلم می‌شد و این تولیدات نیز باید بر اساس ذائقه مردم باشد تا مخاطب جذب آن شود.

وی با تاکید بر اینکه آدم‌های خاص و ویژه‌ای در دوران دفاع مقدس حاضر بودند، خاطرنشان کرد: این افراد باید به مردم جامعه شناسانده شود، فیلم‌های خوبی در دهه‌های گذشته در رابطه با دفاع مقدس ساخته شد، اما تولید اینگونه آثار تداوم نداشت، برخی از مردم جامعه تمایلی به خواندن کتاب ندارند، اما از فیلم و موسیقی استقبال می‌کنند، بنابراین می‌توان از این ظرفیت‌ها در شناساندن آن دوران بهره برد.

شیروانی در پایان خاطرنشان کرد: صدا و سیما به تنهایی نمی‌تواند در این حوزه تولید داشته باشد و باید بقیه نیز در این مسیر همراهی کنند، فیلم تاثیر بالایی در مباحث فرهنگی دارد.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

کودک ۵ ساله ایذه ای هنگام بازی با اسلحه جان باخت

کودک ۵ ساله ایذه ای هنگام بازی با اسلحه جان باخت
2021-04-12T00:41:08+04:30
ایذه - فرمانده انتظامی ایذه گفت: کودک پنج ساله‌ای در ایذه بر اثر شلیک گلوله تفنگ شکاری و هنگام بازی با آن، جان باخت.

شرایط شاهرود بحرانی است/ ابتلای ۳۵۸ نفر به کرونا

شرایط شاهرود بحرانی است/ ابتلای ۳۵۸ نفر به کرونا
2021-04-11T23:21:08+04:30
شاهرود- رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، شرایط شیوع ویروس کرونا در این شهرستان را بحرانی توصیف کرد و گفت: ۳۵۸ نفر در شهرهای تابعه دانشگاه طی ۷۲ ساعت کرونا گرف...

مرحله سوم کمک مؤمنانه در استان اردبیل اجرا می‌شود

مرحله سوم کمک مؤمنانه در استان اردبیل اجرا می‌شود
2021-04-11T22:41:03+04:30
اردبیل - معاون هماهنگ کننده سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل گفت: همزمان با ماه مبارک رمضان سومین مرحله از اقدام خیرخواهانه مردم در قالب کمک مؤمنانه در استان ا...

آیت‌الله علم‌الهدی به کرونا مبتلا شد / انجام فعالیت‌های روزانه ‌در بیت

 آیت‌الله علم‌الهدی به کرونا مبتلا شد / انجام فعالیت‌های روزانه ‌در بیت
2021-04-11T22:08:19+04:30
گروه استان‌ها ـ نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی به کرونا مبتلا شد.

افزایش بی‌امان کرونا در اردبیل/عادی‌انگاری اوضاع را بحرانی کرد

افزایش بی‌امان کرونا در اردبیل/عادی‌انگاری اوضاع را بحرانی کرد
2021-04-11T21:34:24+04:30
اردبیل - استاندار اردبیل گفت: آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان اردبیل حکایت از افزایش صعودی آمار مبتلایان در روزهای آینده را دارد که ما خودمراقبتی و قرنطینه...

سایپا به دنبال کسب رتبه تک رقمی است/ سقوط نمی‌کنیم

سایپا به دنبال کسب رتبه تک رقمی است/ سقوط نمی‌کنیم
2021-04-11T21:21:04+04:30
رفسنجان- مربی تیم فوتبال سایپا گفت: برای آینده سایپا با این نوع فوتبال رو به جلو به سقوط فکر نمی‌کنیم و به دنبال تک رقمی شدن هستیم.

بودجه محیط بانی در بسیاری مواقع در جای خود هزینه نشده است

بودجه محیط بانی در بسیاری مواقع در جای خود هزینه نشده است
2021-04-11T18:27:42+04:30
زنجان-رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: در بسیاری مواقع بودجه به اسم محیط بانی و یگان حفاظ محیط زیست گرفته شده است ولی لزوما در جای خود هزینه نشده است.

افزایش ابتلا در استان مرکزی از هشدار گذشت و به اخطار رسید

افزایش ابتلا در استان مرکزی از هشدار گذشت و به اخطار رسید
2021-04-11T18:17:46+04:30
رئیس علوم پزشکی اراک گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۵۱۰ مورد مبتلا به کرونا در استان شناسایی شده است.

تأکید فرماندار قرچک بر تداوم شناسایی و رفع نقاط حادثه خیز راه‌های شهرستان

تأکید فرماندار قرچک بر تداوم شناسایی و رفع نقاط حادثه خیز راه‌های شهرستان
2021-04-11T18:17:45+04:30
فرماندار شهرستان قرچک بر ضرورت تداوم شناسایی و رفع نقاط حادثه‌خیز راه‌های شهرستان تأکید کرد و گفت: سیاست شورای حمل و ترافیک شهرستان در سال جدید نیز باید حول ...

خراسان جنوبی از استان‌های موفق در مدیریت کروناست

خراسان جنوبی از استان‌های موفق در مدیریت کروناست
2021-04-11T18:17:44+04:30
معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: خراسان جنوبی از استان‌های موفق در مدیریت کرونا بوده و تخت‌های بیمارستانی به اندازه کافی برای بیماران کرونای...

روند بررسی صلاحیت‌ها بر اساس مستندات قانونی انجام می‌شود

روند بررسی صلاحیت‌ها بر اساس مستندات قانونی انجام می‌شود
2021-04-11T18:17:43+04:30
معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری رشت گفت: روند بررسی صلاحیت‌ها بر اساس مستندات قانونی و استعلام از مراجع ذیصلاح قانونی با مسئولیت هیات اجرایی انجام می‌شود.

سرقت کفش‌های حسن تفتیان در رقابت‌های بین‌المللی مشهد

سرقت کفش‌های حسن تفتیان در رقابت‌های بین‌المللی مشهد
2021-04-11T18:17:43+04:30
دونده ایران در المپیک توکیو گفت: با اینکه کفش‌هایم را با خودم به ورزشگاه آورده بودم، اما متاسفانه هر چه گشتیم پیدا نشد و حس می‌گنم متاسفانه آنها را دزدیدند.

بیمار مبتلا به فاسیولا در گیلان نداشتیم 

بیمار مبتلا به فاسیولا در گیلان نداشتیم 
2021-04-11T18:17:42+04:30
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه علیرغم شیوع همه‌ساله تاکنون بیمار مبتلا به فاسیولا در گیلان نداشتیم، گفت: مردم باید مراقبت‌های بهداشتی د...

برگزاری مسابقات بین‌المللی موجب پیشرفت دوومیدانی می‌شود

برگزاری مسابقات بین‌المللی موجب پیشرفت دوومیدانی می‌شود
2021-04-11T18:17:42+04:30
رییس فدراسیون دوومیدانی ایران گفت: برای نخستین بار میزبانی از رقابت‌های بین‌المللی را برعهده گرفته‌ایم و از این بابت خوشحالیم.

بستری شدن 44 بیمار کرونایی دیگر در سمنان

بستری شدن 44 بیمار کرونایی دیگر در سمنان
2021-04-11T18:17:42+04:30
رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان از بستری شدن 44 بیمار جدید مثبت با تشخیص قطعی ابتلا به کووید۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات به...

نجات جان ۴ شهروند میانه‌ای از مرگ خاموش

نجات جان ۴ شهروند میانه‌ای از مرگ خاموش
2021-04-11T18:17:41+04:30
فرمانده انتظامی شهرستان میانه از اقدام به موقع گشت پلیس و نجات جان چهار شهروند از مرگ حتمی خبر داد.

پل همسان، اتفاقی مهم در روان سازی معضل ترافیک تبریز

پل همسان، اتفاقی مهم در روان سازی معضل ترافیک تبریز
2021-04-11T18:17:41+04:30
شهردار تبریز با بیان اینکه پل همسان کابلی، پروژه ای مهم، تاثیرگذار و برجسته در روان سازی ترافیک شهر است، از افتتاح قریب‌الوقوع این پروژه و پروژه‌های جانبی آن...

آماده باش برای جلوگیری از آبگرفتگی معابر و مسیل ها در پی بارش های بهاری تبریز

آماده باش برای جلوگیری از آبگرفتگی معابر و مسیل ها در پی بارش های بهاری تبریز
2021-04-11T18:17:40+04:30
معاون خدمات شهری و اجرایی شهردار تبریز از آماده باش کامل و استقرار نیروهای خدمات شهری برای جلوگیری از آبگرفتگی معابر و مسیل ها در پی بارشهای بهاری خبر داد.

دستگیری سارق دریچه های فاضلاب با ۷ فقره سرقت در بناب

دستگیری سارق دریچه های فاضلاب با ۷ فقره سرقت در بناب
2021-04-11T18:17:40+04:30
فرمانده انتظامی شهرستان بناب از شناسایی و دستگیری سارق حرفه ای دریچه های فاضلاب با کشف ۷ فقره سرقت در این شهرستان خبر داد.

سقوط از ارتفاع جان کارگر جوان را در کرمانشاه گرفت

سقوط از ارتفاع جان کارگر جوان را در کرمانشاه گرفت
2021-04-11T18:17:40+04:30
فرمانده انتظامی شهرستان کرمانشاه از مرگ کارگر جوان بر اثر سقوط از ارتفاع خبر داد.

درخواست راهپیمایی خودرویی روز قدس به ستاد کرونا ارائه شده است

درخواست راهپیمایی خودرویی روز قدس به ستاد کرونا ارائه شده است
2021-04-11T18:17:39+04:30
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران با اشاره به اینکه روز قدس از روزهای مهم تاریخ انقلاب است،‌ گفت: درخواست راهپیمایی خودرویی برای روز قدس به ستاد ...

اجرای برنامه های مجازی برای روز ملی عطار نیشابوری

اجرای برنامه های مجازی برای روز ملی عطار نیشابوری
2021-04-11T18:14:22+04:30
نیشابور - رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور گفت: همزمان با ۲۵ فروردین بزرگداشت روز ملی عطار نیشابوری برنامه‌های متنوع فرهنگی، ادبی و هنری در فضای مجازی...

ضرورت حفاظت از زیست بوم دریاچه نمک قم

ضرورت حفاظت از زیست بوم دریاچه نمک قم
2021-04-11T18:01:03+04:30
قم- استاندار قم گفت: حفاظت از زیست بوم دریاچه نمک امری ضروری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

خدمت صادقانه رضایت مردم از نهادهای دولتی را افزایش می‌دهد

خدمت صادقانه رضایت مردم از نهادهای دولتی را افزایش می‌دهد
2021-04-11T17:34:25+04:30
اصفهان - امام جمعه اصفهان گفت: اگر مردم خدمات صادقانه و متعهدانه از ادارات و نهادهای دولتی ببینند رضایت آنها نسبت به عملکرد این ادارات افزایش می یابد.

کشت 25 هزار هکتار پنبه در خراسان رضوی

کشت 25 هزار هکتار پنبه در خراسان رضوی
2021-04-11T17:17:46+04:30
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: خراسان رضوی از قطب‌های تولید پنبه در کشور بوده و در ۲۲ شهرستان این استان کشت پنبه صورت می‌گیرد.هم اکنون کشت پ...

اجرای مسئولیت‌های اجتماعی در کنار راه‌اندازی فعالیت‌های اقتصادی مورد توجه قرار گیرد

اجرای مسئولیت‌های اجتماعی در کنار راه‌اندازی فعالیت‌های اقتصادی مورد توجه قرار گیرد
2021-04-11T17:17:45+04:30
استاندار خراسان جنوبی گفت: همزمان با راه‌اندازی و آغاز فعالیت واحدهای اقتصادی، نکته مهم توجه به انجام مسئولیت‌های اجتماعی است.

شکایت از شهرداری اهواز بابت فعالیت شهربازی پاداد در شرایط قرمز

شکایت از شهرداری اهواز بابت فعالیت شهربازی پاداد در شرایط قرمز
2021-04-11T17:17:45+04:30
رئیس مرکز بهداشت شرق اهواز از شکایت این مرکز از شهرداری اهواز بابت فعالیت پارک شهربازی در شرایط قرمز کرونایی خبر داد.

با بهره‌مندی از فضای مجازی یک میلیون کلاس در هفته برگزار کردیم

با بهره‌مندی از فضای مجازی یک میلیون کلاس در هفته برگزار کردیم
2021-04-11T17:17:44+04:30
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: هفته گذشته هجدهمین دفتر تقریبی را در استان چابهار افتتاح کردیم.

افزایش ۶۰ درصدی قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری

افزایش ۶۰ درصدی قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری
2021-04-11T17:17:44+04:30
مدیر کل غله و خدمات بازرگانی خراسان رضوی گفت: قیمت خرید تضمینی گندم در  سال جاری  ۶۰ درصد افزایش  داشته است.

سازماندهی ۱۴ هزار نفر برای اجرای طرح شهید سلیمانی در خوزستان

سازماندهی ۱۴ هزار نفر برای اجرای طرح شهید سلیمانی در خوزستان
2021-04-11T17:17:43+04:30
فرمانده سپاه حضرت ولی عصر (عج) خوزستان با بیان اینکه حدود ۱۳ تا ۱۴ هزار نفر را به صورت مستقیم برای اجرای طرح شهید سلیمانی سازماندهی کردیم، گفت: از دهه سوم اس...
X کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)