میرنیوز

حجت‌الاسلام مروی: خدام و کارکنان آستان قدس باید مروج محبت امام رضا(ع) باشند

 حجت‌الاسلام مروی: خدام و کارکنان آستان قدس باید مروج محبت امام رضا(ع) باشند 2021-04-07T21:01:35+04:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم از   مشهدمقدس ، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی در مراسم آغاز به‌کار نخستین دوره آموزشی تربیت مدرس اخلاق خدمت در آستان قدس رضوی که با حضور مدیران سازمان مرکزی آستان قدس در محل بنیاد پژوهش‌های اسلامی این آستان مقدس برگزار شد، با اشاره به روایت «إنما بعثت لاتمم مکارم الاخلاق» از نبی مکرم اسلام(ص) اظهار کرد: از این روایت و دعای شب مبعث که در آن عنوان «تجلی اعظم» و عصاره تمامی فضیلت‌های پیغمبران برای حضرت محمد(ص) بکار برده شده است، این امر استنباط می‌شود که مکارم اخلاق رسالت همه انبیاء در طول تاریخ بوده و پیامبر گرامی اسلام مکارم اخلاق را تمام و کامل کردند.

وی با بیان اینکه مکارم اخلاق تنها معطوف به خنده‌رویی و خوش‌خُلقی نیست، ابراز کرد: خوشرویی در مواقعی می‌تواند به عنوان کرامت اخلاقی تلقی شود، اما دامنه مکارم اخلاق بسیار وسیع و گسترده‌تر است، همه فضیلت‌های اخلاقی توصیه شده در اسلام که انسان ملزم به رعایت آن در خویش و جامعه است، مکارم اخلاقی به شمار می‌رود.

تولیت آستان قدس رضوی صبر و مقاومت، گذشت و ایثار، خوش بینی، حسن ظن، پرهیز از غیبت، دروغ، سوء ظن، تهمت، القاء بدبینی در خانواده و جامعه و تمام بایدها و نبایدهای شریعت را جزو مکارم اخلاقی معرفی و ابراز کرد: اخلاق آن هوای لطیف، پاکیزه و تمیزی است که به جامعه می‌وزد و موجب سلامت، تعالی و تکامل جامعه می‌شود و رذایل اخلاقی هوای آلوده‌ای است که جامعه را بیمار و در سراشیبی سقوط قرار می‌دهد.

وی تصریح کرد: مکارم اخلاق نسیمی پاکیزه‌ است که اسلام آن را برای بشر قرار داده تا در محیطی پاکیزه مبتنی بر روابطی سالم، کرامت، عزت، انصاف و عدالت رشد و کمال یابد و بندگی خدا را بجای آورد.

مروی با تأکید بر اینکه یکی از مسائل مهم در تربیت اسلامی مقدم بودن تزکیه بر هر تعلیم و کسب جایگاهی است، عنوان کرد: اسلام با تعلیم، تعلم، خواندن و نوشتن آغاز شده، اما همین اسلام می‌فرماید قبل از تعلیم و تعلم تزکیه باید انجام شود، در نتیجه قبل از هر پست، مقام، منصب، مسئولیت و موقعیت اجتماعی باید تزکیه باشد تا جامعه‌ای پاکیزه و مورد پسند نبی مکرم اسلام(ص) شکل بگیرد.

تولیت آستان قدس رضوی اظهار کرد: تشکیل حکومت اسلامی توسط پیامبر اکرم(ص)، برپایی حکومت توسط حضرت علی(ع) و قیام امام حسین(ع) برای ایجاد نظام اسلامی با هدف توسعه فضیلت‌های اخلاقی در جامعه بود اما این حضرات هیچگاه از روش‌های غیراخلاقی برای رسیدن به هدف خود استفاده نمی‌کردند.

وی با بیان اینکه تمام مبارزات و تلاش‌های ائمه اطهار(ع) برای توسعه فضیلت‌های اخلاقی در جامعه بوده است، عنوان کرد: بعثت پیامبر(ص) برای آن است که افرادی همچون امیرالمؤمنین علی(ع) که عصاره تمام فضیلت‌ها هستند در جامعه تربیت شوند.

مروی با طرح این سؤال که چرا اسلام نسبت به رعایت فضایل اخلاقی بسیار توصیه و رذایل اخلاقی مانند غیبت، ربا و غیره را بسیار قبیح و ناشایست بیان و شدیدا نهی کرده است؟ پاسخ داد: زیرا اسلام می‌خواهد جامعه بشری، اجتماعی پاکیزه باشد، در جامعه‌ای که غیبت، دروغ، حسد، تهمت و بدبینی وجود دارد زندگی و نفس کشیدن سخت است، اسلام شدیدا رذایل اخلاقی را محکوم و با نفرت انگیزترین اعمال مقایسه کرده است تا روابط انسانی سالمی در جامعه حاکم باشد.

تولیت آستان قدس رضوی دلیل سفارش اسلام به رعایت مکارم اخلاق و انفاق در جامعه را ایجاد الفت، دوستی، همدلی و مهربانی در میان افراد جامعه دانست و گفت: اگر در جامعه انفاق نباشد و افراد به یکدیگر نیاز نداشته باشند زمینه محبت در جامعه نیز از بین می‌رود، خداوند زمینه احسان، انفاق و محبت را در جامعه ایجاد کرده تا همراهی و همدلی میان افراد جامعه وجود داشته باشد.

وی اظهار کرد: اعمال عبادی که بصورت اجتماعی توصیه شده مانند نماز جماعت و انجام حج در یک مکان و زمان خاص برای آن است که کنار هم بودن انسان‌ها موجب الفت و محبت در میان‌ آنها می‌شود و اسلام به دنبال ایجاد این دوستی و مهربانی در میان بشریت است.

مروی با بیان اینکه حرم مقدس امام رضا(ع) و این آستان نورانی مجموعه‌ای متعلق به حجت خدا و پاره تن رسول خدا(ص) است لذا تمام شئون آن باید الگو باشد، اظهار کرد: اینکه تربیت مدرس اخلاق را جزو کارهای اولیه خود در آستان قدس قرار داده‌ایم به آن سبب است که به ضرورت نیاز برگزاری آن رسیده‌ایم، اینجا دستگاه حجت خداست، رفتار خدام و کارکنان آن نباید با آنچه شأن و جایگاه این مکان قدسی ایجاب می‌کند، متفاوت باشد بلکه باید نزدیکترین انطباق را با سیره اخلاقی پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) داشته باشد.

وی عنوان کرد: گاهی یک برخورد و رفتار شایسته می‌تواند فردی را تا ابد مجذوب امام رضا(ع) کند و گاهی یک برخورد و رفتار ناصحیح و غلط می‌تواند شخصی را تا آخر عمر از این آستان نورانی دور کند، ما نسبت به رفتار خود در این مکان مقدس مسئول هستیم و نمی‌توانیم بی‌تفاوت باشیم.

تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: این دستگاه مقدس اعتبار و حیثیتی الهی دارد که امروز به عنوان امانت در دست ما قرار دارد، باید از این بهترین امانت الهی با تمام وجود صیانت و دفاع و برای افزایش محبت حضرت رضا(ع) در دل‌ها از تمام بسترها و توان خود استفاده کنیم.

وی گفت: در مجموعه آستان قدس رضوی چه در میان خدام و چه کارکنان باید کسانی باشند که بر محبت امام رضا(ع) در دل‌های مردم بیافزایند، خون‌های پاک فراوانی در طول تاریخ ریخته شده تا این ائمه اطهار(ع) برای بشریت بمانند، علمای بسیاری که بلندگو و معرف اهل بیت(ع) بودند و هزاران شیعه و محب اهل بیت(ع) توسط غاصبین و ظالمین شهید شدند تا امروز این آستان مقدس برپا باشد.

مروی با تأکید بر اینکه برگزاری دوره آموزشی تربیت مدرس اخلاق خدمت در آستان قدس رضوی کاری تشریفاتی و کلیشه‌ای برای ارائه آمار نیست بلکه از روی اعتقاد قلبی دست به این اقدام زده‌ایم، گفت: مدرسانی که در این دوره تربیت می‌شوند قرار است به افرادی که در درون دستگاه امام رضا(ع) مشغول فعالیت هستند تعلیم دهند لذا این دوره بسیار مهم و حائز اهمیت است.

وی مقدمه برگزاری دوره آمورش اخلاق در آستان قدس را کسب معرفت نسبت به امام رضا(ع) دانست و اظهار کرد: اگر معرفت به امام رضا(ع) وجود نداشته باشد برگزاری هزاران دوره آموزشی نیز مؤثر نخواهد بود، باید ابتدا شناخت صحیح نسبت به مقام امام رضا(ع) و این حرم منور که مکانی قدسی و مضجع شریفی که محل رفت و آمد ملائکه اللّه و ارواح انبیاء و اولیاء الله و شهدای عالی مقام است، ایجاد شود.

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: فردی که در این آستان مقدس و حرم نورانی مشغول به فعالیت است ابتدا باید با جایگاه خود آشنا باشد و سپس الزامات این مکان مقدس را بداند و نسبت به منصب بزرگ خادمی حضرت رضا(ع) معرفت داشته باشد.

وی با بیان اینکه بسیاری از علمای بزرگ آرزوی خدامی این دستگاه مقدس را داشته‌اند، به مدرسان آینده اخلاق خدمت در آستان قدس گفت: شرط تأثیر هر موعظه‌ای، این است که ابتدا واعظ خویش باشیم، ابتدا باید به تهذیب نفس و خودسازی خود همت کنیم و سپس به دیگران نیز توصیه و ارشاد نماییم.

مروی در پایان با نقل حکمت‌هایی از زندگینامه علمای بزرگ اسلام، زندگینامه علما را یکی از بهترین روش‌ها برای ترویج فضیلت‌های اخلاق و معنویت روح دانست و تصریح کرد: زندگی علمای بزرگ ما سرشار از معنویت و سلوک الی الله است که باید برای مردم بیان شود.

انتهای پیام/281/ ز

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

ممنوعیت کرونایی فعالیت اصناف در قزوین یک هفته تمدید شد

 ممنوعیت کرونایی فعالیت اصناف در قزوین یک هفته تمدید شد
2021-04-15T12:14:52+04:30
گروه استان‌ها- رئیس اتاق اصناف استان قزوین گفت: با ابلاغ امروز قرارگاه عملیاتی مبارزه با ویروس کرونای استان ممنوعیت فعالیت اصناف و کسبه بازار در گروه‌های ۲،...

«تحقق شعار سال»؛ شرط پیروزی در جنگ اقتصادی/واحدهای تولیدی راکد در کردستان احیا می‌شود

 «تحقق شعار سال»؛ شرط پیروزی در جنگ اقتصادی/واحدهای تولیدی راکد در کردستان احیا می‌شود
2021-04-15T12:14:51+04:30
گروه استان‌ها - معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان گفت: پیروزی در جنگ اقتصادی مستلزم "تولید، پشتیبانی‌ها و مانع ز...

تاخت و تاز موج چهارم کرونا در یزد/آمار بستری به ۵۸۲ نفر رسید

تاخت و تاز موج چهارم کرونا در یزد/آمار بستری به ۵۸۲ نفر رسید
2021-04-15T11:54:26+04:30
یزد - معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد از تاخت و تاز کرونا در موج چهارم خبر داد و گفت: سرعت شیوع بیماری و افزایش آمار بستری ها در یزد نگران کننده است.

تداوم مشکل اینترنت برخی مناطق شهر ایلام/ مسئولان برای رفع مشکل چاره‌اندیشی کنند

 تداوم مشکل اینترنت برخی مناطق شهر ایلام/ مسئولان برای رفع مشکل چاره‌اندیشی کنند
2021-04-15T12:01:29+04:30
گروه استان‌ها ــ یکی از محله‌های شهر ایلام که مدت‌هاست با مشکل مخابراتی روبرو بوده، محله "چالیمار" است که نبود دکل مخابراتی در این منطقه ماه‌هاست ...

سهم ۴۲درصدی بانک‌ها در موانع تولید استان فارس/ ۲۴واحد تولیدی از تملک بانک خارج شد

 سهم ۴۲درصدی بانک‌ها در موانع تولید استان فارس/ ۲۴واحد تولیدی از تملک بانک خارج شد
2021-04-15T12:01:28+04:30
گروه استانها - در سال گذشته ۶۱ واحد تولیدی استان در تملک بانک‌ها بود که تلاش برای رفع این تملک در سال جدید نیز ادامه دارد.

۲۱۶۶ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد / مرگ ۲۳ نفر

۲۱۶۶ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد / مرگ ۲۳ نفر
2021-04-15T11:41:05+04:30
اصفهان – سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از شناسایی دو هزار ۱۶۶ بیمار جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی تحت پوشش این دانشگاه طی ۲۴ ساعت اخیر خبر داد.

تشکل‌های مذهبی در صف نخست رعایت پروتکل‌ها/ محله همدل اجرا می‌شود

تشکل‌های مذهبی در صف نخست رعایت پروتکل‌ها/ محله همدل اجرا می‌شود
2021-04-15T11:41:05+04:30
شاهرود- مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان با تاکید بر اینکه تشکل‌های مذهبی در صف نخست رعایت پروتکل‌ها هستند، گفت: تمام طرح‌های ماه رمضان بر پایه عدم تجمعات گ...

ابتلای ۱۰۱۷ مورد جدید به کرونا ویروس و ۱۳ فوتی در لرستان

ابتلای ۱۰۱۷ مورد جدید به کرونا ویروس و ۱۳ فوتی در لرستان
2021-04-15T11:31:01+04:30
دبیر ستاد مبارزه با کرونا دانشگاه علوم پزشکی لرستان از ابتلای ۱۰۱۷ مورد جدید به کرونا ویروس در استان خبر داد.

بستری‌های کرونایی هرمزگان سه رقمی شد/ روزانه بخش‌های کووید ایجاد می‌کنیم

بستری‌های کرونایی هرمزگان سه رقمی شد/ روزانه بخش‌های کووید ایجاد می‌کنیم
2021-04-15T11:31:00+04:30
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان گفت: وضعیت بیماران بستری در بیمارستان‌های هرمزگان به نحوی است که هر روز میزان بستری‌ها بسیار بیشتر از ترخیصی هاست و م...

خشکسالی رمق کشاورزی "گناباد" خراسان رضوی را گرفت/ جولان دلال‌ها عامل نابودی دسترنج کشاورزان

 خشکسالی رمق کشاورزی "گناباد" خراسان رضوی را گرفت/ جولان دلال‌ها عامل نابودی دسترنج کشاورزان
2021-04-15T11:34:48+04:30
گروه استان‌‎ها ــ آمار و ارقام همگی حاکی از این است که خشکسالی نتیجه طبیعی کاهش بارندگی‌های امسال خراسان رضوی است و در واقع سال آبی مناسبی را پشت سر نگذاشته...

معاون وزیر بهداشت در اردبیل: بستری کرونایی‌ها در موج چهارم به ۴ برابر افرایش یافت/ بیشترین دلیل رشد کرونا دورهمی‌ها و دید و بازدیدهای نوروزی است

 معاون وزیر بهداشت در اردبیل: بستری کرونایی‌ها در موج چهارم به ۴ برابر افرایش یافت/ بیشترین دلیل رشد کرونا دورهمی‌ها و دید و بازدیدهای نوروزی است
2021-04-15T11:34:47+04:30
گروه استان‌ها - معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: خوشبختانه استان اردبیل توانسته در مدیریت کرونا جزو استان‌های پیشتاز کشور باشد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: حضور شخص رئیس جمهور در جلسات ستاد قاچاق کالا و ارز ضروری است/ بررسی حادثه نطنز در مجلس با حضور وزیر اطلاعات

 رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: حضور شخص رئیس جمهور در جلسات ستاد قاچاق کالا و ارز ضروری است/ بررسی حادثه نطنز در مجلس با حضور وزیر اطلاعات
2021-04-15T11:34:47+04:30
گروه استان‌ها- رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: به‌زودی وزیر اطلاعات برای یک جلسه غیرعلنی در موضوع نطنز به مجلس می‌آید و این اتفاق بررسی می‌شود.

پلمب ۸۰۸ واحد متخلف در لرستان

پلمب ۸۰۸ واحد متخلف در لرستان
2021-04-15T10:51:02+04:30
رئیس سازمان صمت لرستان از پلمب ۸۰۸ واحد متخلف در استان خبر داد.

حضور ۲۷ پایگاه در طرح تشدید کنترل و نظارت بهداشتی ویژه رمضان

حضور ۲۷ پایگاه در طرح تشدید کنترل و نظارت بهداشتی ویژه رمضان
2021-04-15T10:51:01+04:30
مدیرکل دامپزشکی لرستان از تشدید کنترل و نظارت بهداشتی در ایام ماه مبارک رمضان خبر داد.

درمان سرطان با داروی دیابت

درمان سرطان با داروی دیابت
2021-04-15T10:51:01+04:30
بر اساس بازنگری نتایج ارائه شده در تحقیقات مختلف، فنفورمین، داروی قدیمی دیابت می‌تواند به‌عنوان یک مکمل در درمان ایمونوتراپی (ایمنی درمانی) سرطان مورد استفاد...

سربازی اختیاری می‌تواند کمبود نیروها را در ستاد کل جبران کند

سربازی اختیاری می‌تواند کمبود نیروها را در ستاد کل جبران کند
2021-04-15T10:51:00+04:30
دبیرکل تشکل‌های جوانان کشور گفت: سربازان باید در رشته و حرفه تخصص خود مشغول به خدمت شوند و اگر این موضوع اکنون انجام می‌شود اما باز در همان مجموعه به‌صورت غی...

آیا ورزش، کرونا را ضربه فنی می‌کند؟

آیا ورزش، کرونا را ضربه فنی می‌کند؟
2021-04-15T10:51:00+04:30
رییس گروه تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: اپیدمی کرونا بیش از پیش نشان داد که فعالیت بدنی نه تنها در پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر...

توقف ساخت‌وساز در 30 مورد تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغی استان سمنان

توقف ساخت‌وساز در 30 مورد تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغی استان سمنان
2021-04-15T10:50:59+04:30
مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از شناسایی 30 مورد تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغی در این استان خبر داد.

محدودیت‌های کرونایی قزوین یک هفته دیگر تمدید شد

محدودیت‌های کرونایی قزوین یک هفته دیگر تمدید شد
2021-04-15T10:50:59+04:30
فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا در استان قزوین گفت: محدودیت‌های کرونایی تا هفته آینده تداوم خواهد داشت، اگر ما شرایط را محدودتر کنیم ممکن است کاهش دا...

نسبت به تسریع واکسیناسیون و اعمال محدودیت‌های لازم اقدام شود

نسبت به تسریع واکسیناسیون و اعمال محدودیت‌های لازم اقدام شود
2021-04-15T10:50:59+04:30
رئیس سازمان نظام پزشکی خرم‌آباد گفت: ستاد کرونا و وزارت بهداشت نسبت به تسریع روند واکسیناسیون و اعمال محدودیت های لازم اقدام کنند.

احداث دو مرکز نیروگاه سلول‌های خورشیدی در لرستان

احداث دو مرکز نیروگاه سلول‌های خورشیدی در لرستان
2021-04-15T10:50:58+04:30
مدیر مخابرات منطقه لرستان گفت: دو مرکز نیروگاه سلول‌های خورشیدی در دست احداث داریم.

میزان واگیری و مرگ و میر پیک چهارم کرونا؛ چندین برابر پیک‌های قبلی

میزان واگیری و مرگ و میر پیک چهارم کرونا؛ چندین برابر پیک‌های قبلی
2021-04-15T10:50:57+04:30
یک متخصص بیهوشی در خراسان جنوبی گفت: اکنون وارد فاز جهش یافته کرونا شده‌ایم و میزان واگیری و مرگ و میر این بیماری چندین برابر شده که امیدوارم بتوانیم با همرا...

برنامه‌های ماه رمضان درشاهین‌شهر مجازی است/توزیع۲۰۰بسته معیشتی

برنامه‌های ماه رمضان درشاهین‌شهر مجازی است/توزیع۲۰۰بسته معیشتی
2021-04-15T10:34:22+04:30
اصفهان - امام‌جمعه شاهین‌شهر گفت: همه برنامه‌های ماه مبارک رمضان در شاهین شهر به دلیل شیوع کرونا به صورت مجازی برگزار می‌شود و برنامه حضوری در این شهرستان دا...

اجرای محدودیت‌های گردشگری رمضان

اجرای محدودیت‌های گردشگری رمضان
2021-04-15T10:24:20+04:30
در ماه رمضان امسال، قوانین و محدودیت‌های کرونایی برای گردشگری رمضان در برخی از کشورها به دلیل جلوگیری از گسترش ابتلا به کرونا اجرا می‌شود.

پدر شهید مرتضی غفاری به فرزند شهیدش پیوست

پدر  شهید مرتضی غفاری به فرزند شهیدش پیوست
2021-04-15T10:24:20+04:30
پدر شهید مرتضی غفاری از شهدای شهرستان زنجان درگذشت.

افراد متعهد و متخصص در انتخابات هیئت مدیره شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت شرکت کنند

افراد متعهد و متخصص در انتخابات هیئت مدیره شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت شرکت کنند
2021-04-15T10:24:19+04:30
مدیر منطقه‌ای تالار بورس آذربایجان شرقی گفت: افراد متعهد و متخصص در انتخابات هیئت مدیره شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت شرکت کنند.

۵۷۲ نفر داوطلب ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی روستاهای بخش مرکزی و فندقلوی اهر

۵۷۲ نفر داوطلب ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی روستاهای بخش مرکزی و فندقلوی اهر
2021-04-15T10:24:19+04:30
فرماندار اهربا اشاره به اتمام مهلت ثبت‌نام داوطلبان انتخابات شوراهای اسلامی روستاهای شهرستان، از ثبت نام ۵۷۲ داوطلب در این دوره از انتخابات شوراهای اسلامی رو...

دستگیری سارق سابقه دار اماکن خصوصی در اهر

دستگیری سارق سابقه دار اماکن خصوصی در اهر
2021-04-15T10:24:19+04:30
جانشین انتظامی اهر از دستگیری سارق سابقه دار اماکن خصوصی در این شهرستان خبر داد.

دستگیری ۸ نفر از عوامل نزاع دسته جمعی در لردگان

دستگیری ۸ نفر از عوامل نزاع دسته جمعی در لردگان
2021-04-15T10:24:18+04:30
فرمانده انتظامی شهرستان لردگان با اشاره به وقوع نزاع دسته جمعی در شهر لردگان، گفت: ۸ نفر در این رابطه دستگیر شدند.

آمار فوتی‌های کرونا در قزوین ۲ رقمی شد

آمار فوتی‌های کرونا در قزوین ۲ رقمی شد
2021-04-15T10:11:02+04:30
در ۲۴ ساعت گذشته (چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰)، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۷۷۷ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در استان قزوین شناسایی و ۱۲۶ نفر نیز در این مدت ب...
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)