میرنیوز

مدیریت فضای مجازی را با ممنوعیت آن اشتباه نگیرید

مدیریت فضای مجازی را با ممنوعیت آن اشتباه نگیرید 2021-04-07T14:14:26+04:30

زهرا امینی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در واکاوی مشکلات زناشویی زوجینی که به مراکز مشاوره مراجعه می‌کنند، غالباً استفاده نادرست از فضای مجازی، یکی از مسائل شایع و مشکلات فراگیر زوجین به شمار می‌رود، اظهار داشت: توسعه شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام و تبدیل شدن آن به یک سرگرمی جذاب موجب شده است والدین و فرزندان، بخش قابل توجهی از اوقات حضور در خانه را به استفاده از این ابزار اختصاص داده و از تعامل، گفتگو و صمیمیت با یکدیگر صرف نظر کنند که این امر، به تدریج موجب انزواطلبی و فردیت گرایی، تضعیف عواطف خانوادگی، سردی روابط و شکاف میان اعضای خانواده می‌شود.

دوستی‌های اجتماعی معضل شایع زندگی زناشویی است

وی روابط خارج از چهارچوب و برقراری تعاملات متعارض با تعهدات خانوادگی با عنوان «دوستی‌های اجتماعی» را یکی دیگر از معضلات شایع در زندگی زوجین دارای اختلاف برشمرد و تصریح کرد: فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی با شعائری نظیر وفاداری، حفظ حریم خانواده و پرهیز از روابط نامتعارف، گره خورده است و پشت پا زدن به این مبانی عقیدتی به بهانه تجددخواهی و به روز بودن، آتش کینه، خشم و غیرت را در وجود هریک از زوجین شعله ور ساخته و بنیان خانواده را از میان می‌برد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، آگاهی بخشی و افزایش دانش و سواد رسانه‌ای را مهم‌ترین راهکار پیشگیری از مشکلات فضای مجازی در بستر خانواده‌ها دانست و ابراز داشت: تجربه سالیان گذشته ثابت کرده است اعمال سیاست‌های محرومیتی و ایجاد ممنوعیت و فیلترینگ گسترده نه تنها مشکلات ناشی از فضای مجازی را کاهش نداده بلکه عطش جدیدی را برای استفاده از ابزارهای سوئی همچون نرم افزارهای فیلترشکن در میان کاربران ایجاد کرده است، از این رو لازم است مدیریت صحیح و افزایش سواد و آگاهی عمومی در خصوص استفاده مناسب از فضای مجازی را جایگزین نگاه‌های پیشین کنیم.

آسیب الگوهای نادرست در فضای مجازی به حریم زندگی خصوصی

وی به برخی الگوهای نادرست رفتاری در هنگام استفاده از شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: گاه زوجین، تمامی رخدادهای زندگی مشترک خود اعم از جشن‌ها و شادی‌های دونفره یا قهرها و دلخوری‌ها را با درج تصاویر و عبارات کنایه آمیز و دوپهلو، در برابر چشم دیگران قرار می‌دهند که حاصل این رفتار کورکورانه، لطمه خوردن به حریم زندگی خصوصی، ایجاد امکان دخالت دیگران، کاهش عزت و احترام همسر و گاه، فراهم کردن امکان سو استفاده افراد فرصت طلب برای ورود به ساحت خانواده و برقراری روابط عاطفی مخفیانه، با هریک از زوجین است.

سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان، تمایل به دیده شدن و شهرت طلبی را یکی دیگر از مشکلات شایع در فضای مجازی دانست و افزود: بنیان برخی از شبکه‌های اجتماعی بر افزایش تعداد دنبال کنندگان و کسب بیشترین تعداد لایک و تأیید، طراحی شده است درحالی که مطابق با اصول عقلی و دینی، ارزش و اعتبار هر فرد را دانش، توانایی و خصایص خلقی و رفتاری او تعیین می‌کند نه تعداد دنبال کنندگان وی که ممکن است از هر قشر و گروه و دسته‌ای باشند.

شکل‌گیری هویت‌های نادرست در نسل جوان از نتایج استفاده نادرست از فضای مجازی

وی تعارض ارزش‌ها و شکل گیری هویت‌های نادرست در نسل جوان و نوجوان را یکی دیگر از نتایج استفاده نادرست از فضای مجازی است، تصریح کرد: آستانه واکنش نسل جدید به رفتارهای ضد ارزشی و ناهنجاری‌های فرهنگی و اجتماعی بالا رفته به طوری که برخی از آنها اعمالی همچون تمسخر، مزاحمت و آزار و اذیت دیگران به بهانه ایجاد طنز، خشونت و بروز عینی خشم در اماکن عمومی برای جلب توجه، اختلاط با جنس مخالف و انجام رفتارهای جنسی تقبیح شده برای کسب لذت‌های آنی و ادای الفاظ رکیک در قالب موسیقی‌های رپ، رقص و… به بهانه شادی و نشاط را اموری عادی و متعارف تلقی می‌کنند.

امینی فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را به اقیانوس پهناوری تشبیه کرد که عمق آن، از یک بند انگشت تجاوز نمی‌کند و خاطرنشان کرد: وب گردی‌های بی هدف و صرف زمان در شبکه‌های اجتماعی، مخاطبان را با انبوهی از اطلاعات متنوع و پراکنده درخصوص درگیری‌های سیاسی چهره‌ها، مشکلات شخصی بازیگران و هنرمندان، مدل‌ها و مدهای لباس، اظهار نظرهای سطحی و غیر علمی سلبریتی ها و… مواجه می‌کند که هیچ کدام دانش و آگاهی عمیقی را که راهگشای زندگی و حلال مشکلات فرد باشد، فراهم نمی‌سازد.

یک سوم کاربران فضای مجازی ۲۵ تا ۳۴ ساله هستند

این استاد دانشگاه و متخصص پزشکی اجتماعی یک سوم از کاربران شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام را افراد دارای سنین ۲۵ تا ۳۴ سال مغرفی کرد و اظهار داشت: جامعه علمی کشور منکر ثمرات و نتایج مثبت حاصل از توسعه اینترنت و فضای مجازی نیست و بر دسترسی آسان، سریع و گسترده به اطلاعات علمی، امکان ترویج و نشر آزاد افکار و عقاید، توسعه کسب و کارهای نو و تسهیل تجارت، از میان برداشتن بعد مسافت و امکان تعامل آسان با دیگران، توسعه آموزش‌های مجازی و… به عنوان ثمرات آشکار گسترش فضای مجازی، اذعان دارد لیکن بهره مندی از این نتایج سودمند نباید موجب چشم پوشیدن از عوارض نامطلوب این ابزار و مدیریت صحیح و منطقی آن گردد.

وی مدیریت فضای مجازی را در دو ساحت «ملی و اجتماعی» و «فردی و خانوادگی» قابل بحث و بررسی برشمرد و گفت: در ساحت ملی، متولیان فرهنگی و سیاسی کشور با ضرورت‌هایی نظیر حفظ اطلاعات داخلی و پرهیز از دسترسی بیگانگان به این اطلاعات، حراست از فرهنگ دینی و ملی و مقابله با اشاعه فرهنگ غربی مواجه هستند که لازم است همانند سایر جوامع، سیاست‌های صحیح و بلندمدتی را تدوین نمایند که ایجاد فضای امن سایبری، تولید شبکه‌های اجتماعی داخلی و نشر محتوای مناسب و اصیل ملی و بومی در این فضا، لحاظ نمودن رده سنی برای میزان دسترسی به اطلاعات و محتوای فضای مجازی و… از آن جمله است.

سواد رسانه‌ای راهکار بیمه فرزندان در برابر آسیب‌های فضای مجازی است

وی ادامه داد: در سطح فردی و خانوادگی، کشور ما به شدت به برگزاری دوره‌های آموزش سبک زندگی و افزایش سواد رسانه‌ای در مدارس، دانشگاه‌ها، شبکه‌های تلویزیونی، مراکز مشاوره، فرهنگسراها و… نیاز دارد تا شهروندان، شیوه صحیح مواجهه با فضای مجازی را فرا گرفته و خود را مقابل تهدیدات جدی این فضا بیمه کنند.

امینی ادامه داد: توصیه‌های ساده‌ای نظیر آشنایی والدین با تلفن‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی و همراهی با فرزندان خود در هنگام استفاده از این فضا در روابط والد و فرزندی، و احترام زوجین به حریم خصوصی یکدیگر و پرهیز از کنجکاوی‌های مضر و سرک کشیدن در گوشی‌های تلفن همراه یکدیگر یا تعیین قفل و رمز برای تلفن همراه خود و بیگانه پنداشتن همسر در روابط زوجینی می‌توان به میزان قابل توجهی از حجم مشکلات ناشی از فضای مجازی در جامعه بکاهد.

سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان اصفهان جامعه ایرانی را جامعه‌ای در حال گذار از زندگی سنتی به زندگی مدرن برشمرد که با معضلات فرهنگی و اجتماعی متنوعی روبه‌رو است و تاکید کرد: سیاست‌گذاری درست تربیتی و افزایش آگاهی و دانش عموم اقشار جامعه از مهارت‌های صحیح زندگی می‌تواند ضامن حراست از فرهنگ اصیل ملی و دینی و حافظ ثبات و قوام خانواده در مواجهه با پدیده‌های اجتماعی و تهدیدهای مختلف ناشی از ایجاد زندگی مدرن باشد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

افزایش نگران کننده شیوع کرونا در فارس/ افزایش مراکز ۱۶ ساعته

افزایش نگران کننده شیوع کرونا در فارس/ افزایش مراکز ۱۶ ساعته
2021-04-10T14:47:44+04:30
شیراز - رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: با توجه به شیب صعودی نگران کننده شیوع کرونا در فارس توسعه مراکز ۱۶ ساعته و تخت های بیمارستانی کرونا در دستور کار ق...

رقابت‌های انتخابی تیم‌ملی کشتی فرنگی جوانان ـ سنندج| نقض کامل پروتکل‌های بهداشتی در شرایط قرمز کرونایی + تصاویر

 رقابت‌های انتخابی تیم‌ملی کشتی فرنگی جوانان ـ سنندج| نقض کامل پروتکل‌های بهداشتی در شرایط قرمز کرونایی + تصاویر
2021-04-10T14:54:55+04:30
گروه استان‌ها - مسابقات انتخابی تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان و جوانان کشور در حالی در مرکز استان کردستان برگزار می‌‌شود که خبری از رعایت پروتکل‌های بهداشتی ن...

رسوب ۳میلیون تن نهاده دامی در گمرکات کشور/ علت آشفتگی بازار مرغ ‌قیمت دستوری ۱۴هزار و ۴۰۰ تومانی بود‌

 رسوب ۳میلیون تن نهاده دامی در گمرکات کشور/ علت آشفتگی بازار مرغ ‌قیمت دستوری ۱۴هزار و ۴۰۰ تومانی بود‌
2021-04-10T14:54:53+04:30
گروه استان‌ها ـ رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بانک مرکزی مقصر رسوب سه‌میلیون تن نهاده دامی در گمرکات کشور است گفت: ...

برای میزبانی شیراز در مسابقات بین‌المللی تختی تلاش می‌کنیم

برای میزبانی شیراز در مسابقات بین‌المللی تختی تلاش می‌کنیم
2021-04-10T14:37:42+04:30
رئیس هیئت بدمینتون شهرستان شیراز با بیان اینکه سال 98 شیراز میزبانی بی نقصی را در مسابقات بین‌المللی تختی داشت، از تلاش برای گرفتن میزبانی این مسابقات در سال...

آتش سوزی انبار چسب میدان شهدا در ارومیه خسارت جانی نداشت

آتش سوزی انبار چسب میدان شهدا در ارومیه خسارت جانی نداشت
2021-04-10T14:37:42+04:30
رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ارومیه از آتش سوزی در انبار چسب میدان شهدای ارومیه خبرداد.

موارد بستری خانوادگی کرونا در اردبیل رو به افزایش است

موارد بستری خانوادگی کرونا در اردبیل رو به افزایش است
2021-04-10T14:37:41+04:30
مسئول اورژانس مرکز کرونای بیمارستان امام خمینی (ره) اردبیل گفت: موارد بستری خانوادگی کرونا در اردبیل رو به افزایش است و این نشان می‌دهد که مراقبت‌های درون خا...

مرمت بنای مشتاقیه کرمان در گرو تخصیص اعتبار است

مرمت بنای مشتاقیه کرمان در گرو تخصیص اعتبار است
2021-04-10T14:37:41+04:30
معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان با اشاره به اینکه مرمت و بازسازی بنای تاریخی مشتاقیه نیاز به اعتبار لازم دارد، گفت...

تمام شهرهای خراسان شمالی در شرف قرار گرفتن در وضعیت قرمز

تمام شهرهای خراسان شمالی در شرف قرار گرفتن در وضعیت قرمز
2021-04-10T14:37:40+04:30
رییس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: تمام شهرهای خراسان شمالی در شرف قرمز شدن هستند.

تزریق اعتبار 150 میلیارد تومانی به راه آهن میانه- تبریز

تزریق اعتبار 150 میلیارد تومانی به راه آهن میانه- تبریز
2021-04-10T14:37:40+04:30
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی از تزریق اعتبار 150 میلیارد تومانی به پروژه راه آهن میانه- تبریز در اسفندماه 99 خبر داد و گفت: با توجه به رصد...

۷۷ میلیارد ریال تسهیلات کرونا به فعالان گردشگری چهارمحال و بختیاری پرداخت شد

۷۷ میلیارد ریال تسهیلات کرونا به فعالان گردشگری چهارمحال و بختیاری پرداخت شد
2021-04-10T14:37:40+04:30
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری گفت: در سال گذشته ۷۷ میلیارد ریال تسهیلات کرونا به فعالان گردشگری این استان پرداخت شده است.

تدابیر طب سنتی برای روزه‌داری بیماران دیابتی و کلیوی

تدابیر طب سنتی برای روزه‌داری بیماران دیابتی و کلیوی
2021-04-10T14:37:39+04:30
یک محقق طب سنتی در چهارمحال و بختیاری با تاکید بر خوردن خورشت در وعده سحری، گفت: بهتر است در این وعده از خورشت‌هایی مانند کدو، آلو یا خورشت بامیه استفاده شود.

نگاه‌های جزیره‌ای آفت هنر انقلابی است/هنر انقلاب همزاد انقلاب است

نگاه‌های جزیره‌ای آفت هنر انقلابی است/هنر انقلاب همزاد انقلاب است
2021-04-10T14:34:24+04:30
قزوین-دستگاه‌های فرهنگی استان قزوین به مناسبت هفته انقلاب اسلامی دور یک میز مسائل و معضلات هنر انقلاب اسلامی را بررسی کردند.

آتش‌سوزی در منطقه حفاظت شده لوه پارک ملی گلستان مهار شد

 آتش‌سوزی در منطقه حفاظت شده لوه پارک ملی گلستان مهار شد
2021-04-10T14:42:00+04:30
گروه استان‌ها- رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مینودشت از مهار آتش‌سوزی در منطقه حفاظت شده لوه پارک ملی گلستان خبر داد.

اجرای طرح مبارزه با آفت جوانه خوار بلوط و لورانتوس

اجرای طرح مبارزه با آفت جوانه خوار بلوط و لورانتوس
2021-04-10T14:24:24+04:30
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان از اجرای طرح مبارزه با آفت جوانه خوار بلوط و لورانتوس خبر داد.

امیدهای تازه برای رفع مشکلات نیروگاه گازی شیراز

امیدهای تازه برای رفع مشکلات نیروگاه گازی شیراز
2021-04-10T14:24:24+04:30
چگونگی کاهش صدای مزاحم و ناخواسته نیروگاه گازی شیراز طی بازدیدی که جمعی ازکارشناسان از این نیروگاه داشتند مورد بررسی قرار گرفت، مسئولان نیروگاه گازی شیراز با...

باند سارقین سرقت‌های سریالی خودرو و مغازه در اهر متلاشی شد

باند سارقین سرقت‌های سریالی خودرو و مغازه در اهر متلاشی شد
2021-04-10T14:24:23+04:30
فرمانده انتظامی شهرستان اهر گفت: باند سارقین سرقت‌های سریالی خودرو و مغازه در اهر متلاشی شد

نشت گاز جان ۳ نفر را در کرج گرفت

نشت گاز جان ۳ نفر را در کرج گرفت
2021-04-10T14:24:23+04:30
 فرمانده انتظامی شهرستان کرج گفت: در اثر وقوع حادثه گاز گرفتگی در یکی از منازل سطح این شهرستان، سه نفر جان خود را از دست دادند.

سورگوم؛ گیاهی معجزه‌آسا در بحران خشکسالی

سورگوم؛ گیاهی معجزه‌آسا در بحران خشکسالی
2021-04-10T14:24:22+04:30
مدیر جهاد کشاورزی سربیشه گفت: یکی از راهکارهای غلبه بر معضلات خشکسالی استفاده از گیاه سورگوم است که می‌تواند منبع غذایی مناسبی برای تغذیه دام و طیور در شرایط...

هوای البرز برای گروه‌های حساس در وضعیت هشدار قرار گرفت

هوای البرز برای گروه‌های حساس در وضعیت هشدار قرار گرفت
2021-04-10T14:24:22+04:30
مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز گفت: کیفیت هوای استان برای گروه‌های حساس در  وضعیت هشدار قرار دارد.

تا زمانی که اقتصاد و گردشگری را بر سلامت ترجیح می‌دهند، کرونا کنترل نمی‌شود

تا زمانی که اقتصاد و گردشگری را بر سلامت ترجیح می‌دهند، کرونا کنترل نمی‌شود
2021-04-10T14:24:22+04:30
رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: بحران فعلی کرونا در کشور ناشی از عدم توجه به هشدارهای وزارت بهداشت مبنی بر ممنوعیت سفرها و اعمال محدودیت در شهرها است.

«جهان» دوباره روغن مایع خوراکی تولید می‌کند

«جهان» دوباره روغن مایع خوراکی تولید می‌کند
2021-04-10T14:24:21+04:30
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: شرکت روغن‌نباتی جهان، مجددا تولید خود را آغاز کرده و روغن مایع خوراکی تولید می‌کند.

اگر نمی توانید کار کنید استعفا دهید، جان مردم در خطر است

اگر نمی توانید کار کنید استعفا دهید، جان مردم در خطر است
2021-04-10T14:24:21+04:30
استاندار کرمان گفت: اگر مدیری نمی تواند محدودیت های کرونایی را به خوبی اجرا کند استعفا دهد و از فرمانداران هیچ کوتاهی در اجرای طرح شهید سلیمانی را نمی پذیرم.

فرار 12 هزار میلیارد تومان سرمایه طی 8 ماهه سال 99 در استان کرمان

فرار 12 هزار میلیارد تومان سرمایه طی 8 ماهه سال 99 در استان کرمان
2021-04-10T14:24:20+04:30
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان بیان کرد: سال گذشته حدود 60 درصد از واحدهای تولیدی استان تعطیل یا نیمه تعطیل بودند و بانک مرکزی بحث فرار سرمایه ...

خطر بیخ گوش لرستانی‌ها/ احتمال افزایش تعداد مرگ‌ومیر

خطر بیخ گوش لرستانی‌ها/ احتمال افزایش تعداد مرگ‌ومیر
2021-04-10T14:24:20+04:30
استاندار لرستان گفت: در صورت رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی شدت بیماری بیشتر می‌شود و در روزهای آینده احتمال افزایش تعداد مرگ بر اثر کرونا وجود خواهد داشت.

سمپاشی ۴۵۰ هکتار از اراضی دهلران علیه ملخ‌های صحرایی

سمپاشی ۴۵۰ هکتار از اراضی دهلران علیه ملخ‌های صحرایی
2021-04-10T14:24:19+04:30
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی ایلام از مبارزه با اولین توده ملخ های صحرایی در ۴۵۰ هکتار از اراضی جنوب استان خبر داد و گفت: این ملخ‌ها خسارتی به مزارع وارد نکر...

تخت‌های بیمارستانی خراسان جنوبی کفاف بیماران کرونایی را نمی‌دهد

تخت‌های بیمارستانی خراسان جنوبی کفاف بیماران کرونایی را نمی‌دهد
2021-04-10T14:24:19+04:30
متخصص بیماری‌های عفونی در خراسان جنوبی اظهار کرد: با روند افزایش بیماری کرونا در استان طی هفته آینده ظرفیت بیمارستان تکمیل می‌شود.

زمین سالانه میزبان بیش از ۵۲۰۰ تن گرد و غبار فرازمینی است

زمین سالانه میزبان بیش از ۵۲۰۰ تن گرد و غبار فرازمینی است
2021-04-10T14:24:19+04:30
هر ساله سیاره ما با گرد و غبار ناشی از ستاره‌های دنباله‌دار و سیارک‌ها روبرو می‌شود. همچنین این ذرات گرد و غبار بین سیاره‌ای از جو ما عبور کرده و به ستاره‌ها...

تکیه"بیگلربیگی"موزه قرآن می‌شود/ افتتاح اولین موزه میراث ناملموس کرمانشاه؛ بزودی

تکیه"بیگلربیگی"موزه قرآن می‌شود/ افتتاح اولین موزه میراث ناملموس کرمانشاه؛ بزودی
2021-04-10T14:24:18+04:30
رئیس گروه موزه‌ها و اموال منقول اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان از برنامه ریزی برای تبدیل تکیه بیگلربیگی کرمانشاه به موزه قرآن خبر داد.

تصمیم در خصوص نحوه فعالیت حرم رضوی برعهده ستاد ملی کرونا است

تصمیم در خصوص نحوه فعالیت حرم رضوی برعهده ستاد ملی کرونا است
2021-04-10T14:24:18+04:30
دبیر ستاد مبارزه با کرونای خراسان رضوی گفت: تصمیم در خصوص نحوه فعالیت حرم رضوی و دیگر حرم‌های مطهر در شرایط کنونی بر عهده ستاد ملی کرونا است و تا الان دستوری...

عقب ماندگی فارس نسبت به بعضی استان‌ها در انتقال آب از دریا

عقب ماندگی فارس نسبت به بعضی استان‌ها در انتقال آب از دریا
2021-04-10T14:24:17+04:30
رئیس مجمع نمایندگان فارس گفت: امروز استان‌های دیگر همچون اصفهان و خراسان و کرمان که فاصله بیشتری نسبت به استان فارس از خلیج فارس را دارند، انتقال آب را انجام...