میرنیوز

آخرین اخبار کرونا در ایران| مراکز استان همه قرمز شده‌اند/ ۷۰درصد تخت‌های کرونایی استان البرز پر شد/ پرسنل ادارات و شرکت‌ها رعایت کامل پروتکل‌ها را جدی بگیرند + نقشه و نمودار

 آخرین اخبار کرونا در ایران| مراکز استان همه قرمز شده‌اند/ ۷۰درصد تخت‌های کرونایی استان البرز پر شد/ پرسنل ادارات و شرکت‌ها رعایت کامل پروتکل‌ها را جدی بگیرند + نقشه و نمودار 2021-04-07T13:41:42+04:30

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، روز 17 فروردین 1400 بررسی وضعیت همه‌گیری کووید19 در کشور نشان می‌دهد سیر تصاعدی ابتلا در تمام مناطق مشاهده شده است و اغلب مراکز استانی اکنون در وضعیت حاد کرونایی قرار گرفته‌اند تا به این ترتیب آژیر خطر موج چهارم در سراسر کشور رسماً به صدا در آمده باشد.

بررسی‌های اولیه در زمینه روند ابتلای کرونا بعد از تعطیلات نوروزی نشان می‌دهد جابه‌جایی مسافران نوروزی در داخل کشور و البته رفت و برگشت گردشگران خارجی یا حتی وطنی به آن‌سوی آبها باعث شده است نمونه‌های متفاوتی از ویروس همراه با ویروس کرونای انگلیسی به ایران وارد شده باشد و این اتفاق به‌نوعی سرعت ابتلا در اغلب نقاط کشور را با شیبی بسیار تند و غیرعادی بالا برده است.

آمارها نشان می‌دهد هم‌اکنون 257 شهرستان قرمز، 129 شهرستان نارنجی، 51 شهرستان زرد و 11 شهرستان آبی هستند؛ به‌اعتقاد بسیاری از کارشناسان بهداشت و درمان چه در بخش دولتی و چه خصوصی‌ها این ارقام نشان می‌دهد به‌سرعت باید برای مقابله با موج بسیار سنگین ابتلا و مرگ‌ومیر در ایران آماده باشیم چون تعداد شهرستان‌های زرد و آبی موجود در کشور نیز با درنظر گرفتن سرعت ابتلا قطعاً تا پایان هفته به‌سمت نقاط بحرانی حرکت می‌کند و آن شهرستان‌ها می‌توانند خود به کانونی برای ایجاد بحرانی تازه تبدیل شوند.

تجمع عاملی در گسترش چرخه انتقال

با توجه به افزایش شدت سرایت ویروس جهش یافته انگلیسی و کاهش قابل ملاحظه رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم متخصصان بهداشت و درمان تاکید می‌کنند در دوره فعلی هرگونه تجمع به‌خصوص در محیط‌های بسته می‌تواند چرخه انتقال را سرعت بخشیده و تعداد مبتلایان را تصاعدی افزایش دهد.

به گفته این گروه از متخصصان و کارشناسان ستاد ملی مبارزه با کرونا در شرایط فعلی سیستم حمل ونقل عمومی مثل اتوبوس، مترو و تاکسی‌ها با درنظر گرفتن تردد کارمندان و پرسنل شرکت‌های دولتی و خصوصی یا صنوف مختلف؛ کانون‌هایی مشکل ساز شناخته می‌شود و البته تجمع کارمندان و پرسنل شرکت‌ها در اتاق‌های کوچک یا در سالن‌های اجتماعات نیز در ایجاد چرخه انتقال سریع نقش کلیدی خواهد داشت.

این نکته باتوجه به ایجاد چرخه‌های همه‌گیری خانوادگی به دلیل ابتلای احتمالی کارمندان به ویروس و انتقال به خانواده از سوی کارشناسان بسیار جدی شناخته شده و توصیه می‌کنند پرسنل ادارات، کارمندان، کارگران و تمامی شاغلان در صنوفی که اکنون می‌توانند خدمات رسانی کنند یا در محل کار خود حاضر هستند باید رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جدی گرفته و حتی سخت‌تر از گذشته به آن توجه داشته باشند.

از سوی دیگر اگرچه براساس مصوبه‌های جدید ستاد ملی مقابله با کرونا اکنون بسیاری از ادارات و شرکت‌ها یا مشاغل با ظرفیت بسیار پایین ارایه خدمات می‌کنند یا بطورکلی تعطیل شده‌اند اما بازهم موضوع دیدبازدیدهای نوروزی کارمندان در اداره‌ها و شرکت‌ها یا حتی مراجعه مردم به مراکز خرید مثل میادین میوه‌وتره‌بار، پاساژها مشکلات را دو چندان خواهد کرد.

کردستان روزهای سخت کرونایی درپیش دارد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  سنندج ، بر اساس آخرین رنگ‌بندی عنوان شده توسط وزارت بهداشت، وضعیت کرونا در شش شهرستان " سنندج، سقز، قروه، دیواندره، بانه و بیجار"  استان کردستان قرمز اعلام و شهرستان‌های مریوان، کامیاران و دهگلان در وضعیت نارنجی و سروآباد در شرایط زرد قرار گرفته است.

فرزین رضاعی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم دلیل تغییر وضعیت و روند صعودی ویروس کرونا در استان را  ناشی از "ویروس جهش یافته انگلیسی، سرازیر شدن مسافران و گردشگران نوروزی، عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حضور مردم در تجمعات و دورهمی‌ها" دانست و اظهار داشت: متأسفانه ویروس کرونای انگلیسی در سراسر کردستان با شیوع بیشتر و به سرعت در حال گسترش و انتشار است.

وی با بیان اینکه موج چهارم کرونا با شیب تصاعدی به کردستان رسیده است، افزود: با افزایش تعداد مبتلایان و بستری‌های کرونایی، استان وارد موج چهارم کرونا شده و در روزهای آینده شاهد افزایش بیشتر تعداد جانباختگان ناشی از این ویروس خواهیم بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان با اذعان به اینکه 70درصد نمونه آزمایش‌های بیماران مشکوک به کرونا، از نوع ویروس جهش یافته است، گفت: متأسفانه تعداد مبتلایان و فوتی‌های کرونایی در استان در حال افزایش و در صورت تداوم بی‌توجهی شهروندان به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، شاهد وضعیت خطرناک، روزهای سخت و از دست دادن عزیزانمان خواهیم بود.

حال باید منتظر ماند و دید که آیا ستاد استانی مقابله با کرونا تدابیری برای کنترل و کاهش آسیب‌های این بحران خواهند داشت یا همچنان به توصیه‌ها و دستوالعمل‌های آماده ابلاغی همچون ساندویج آماده بسنده خواهند کرد.

70 درصد تخت‌های اختصاص یافته به بیماران کرونایی در استان البرز پر شد

 سخنگوی ستاد مبارزه با ویروس کرونا در استان البرز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرج، در خصوص وضعیت شیوع بیماری کرونا در استان البرز، اظهارداشت: وضعیت بدی را تجربه می‌کنیم و از پیک های گذشته به مراتب سنگین تر است.

مهرداد بابایی تاکید کرد: در 24 ساعت گذشته کرونا هزارو و 154 نفر در استان البرز مثبت شده است، افزود: بالغ بر دو هزارو 700 به دلیل مشکوک بودن ابتلا به کرونا به مراکز درمانی و بهداشتی استان مراجعه کرده و خدمات درمانی سرپایی برای آنها ارائه شده است.

بابایی با بیان اینکه رنگ شیوع این بیماری در همه شهرستان‌های استان‌ پررنگ شده است، بیان کرد: در حال حاضر 5 شهرستان استان قرمز و دو شهرستان طالقان و اشتهارد نیز نارنجی شده است.

وی  با عنوان اینکه گسترش این بیماری ارتباط مستقیم با رفتار مردم دارد، تصریح کرد: محدودیت‌ها و نظارت بر عملکرد مردم، اصناف و کلیه مکان‌های عمومی در استان شدت می‌گیرد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در برخورد با ناقضان پروتکل‌های بهداشتی هیچگونه اغماضی برای افراد قائل نیستیم.

بستری‌های بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر 5برابر شد

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تمامی شهرها و روستاهای استان بوشهر در وضعیت خیلی پرخطر و پرخطر قرار دارد که بر این اساس 80 درصد شهرستان‌های استان بوشهر در وضعیت قرمز و 20 درصد در وضعیت نارنجی است.

سعید کشمیری با اشاره به افزایش 5 برابری بستری بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر اظهار داشت: در مقایسه با هفته نخست اسفند ماه گذشته نسبت به هفته جاری بیماران کرونایی بستری شده از 60 بیمار بستری به 250 بیمار در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر افزایش یافته است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر رشد 5 برابری بستری‌های کرونایی در بیمارستان‌های استان را نگران کننده دانست و بیان کرد: روزانه بیش از 600 بیمار کرونایی در استان بوشهر شناسایی می‌شود که این رقم در هفته نخست اسفند ماه هفته‌ای 100 نفر بود که نشان از افزایش بیماران کرونا در استان است.

وی، با بیان اینکه تنها 2 شهرستان دیر و جم در حالت نارنجی و مابقی شهرستان‌ها در شرایط قرمز قرار دارند تاکید کرد: در این شرایط ضمن جلوگیری از اجتماعات و جلسات باید مردم بیشتر در خانه بمانند و تنها برای خرید مایحتاج عمومی با رعایت پروتکل بهداشتی رفت و آمد کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، ضمن قدردانی از همراهی اصناف و بازاریان در اجرا طرح محدودیت‌های کرونایی تصریح کرد: نباید شهروندان با عادی‌انگاری مقابله با پیک جدید، زمینه انتشار بیشتر شیوع کرونا را فراهم کنند.

کشمیری، با تاکید بر مداخله دادستان‌ها در برخورد با برپا کنندگان مراسم‌های تجمعی، دورهمی از جمله جشن‌ها و مراسم ختم و ترحیم گفت: مراسم در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، هنری، ورزشی، مذهبی و هر گونه مراسم محلی و دسته جمعی در شهرها و روستاها ممنوع است و با برگزارکنندگان برخورد قاطع قانونی و قضایی می‌شود.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر به وضعیت واکسن کرونا در استان پرداخت و خاطر نشان کرد: محموله بعدی واکسن کرونا وارد کشور شده که به‌زودی به استان‌ها ارسال می‌شود.

وی با بیان اینکه با ارسال این محموله هفته آینده تمامی کادر پزشکی و بیمارستانی باقیمانده واکسن کرونا دریافت می‌کنند تصریح کرد: سالمندان، بیماران آسیب‌پذیر، پاکبانان و گروه‌های تعیین شده در اولویت دریافت واکسن کرونا قرار دارند.

قم در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفت

محمدرضا قدیر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم ظهر امروز در جلسه ستاد پیشگیری ؛هماهنگی و فرماندهی مدیریت مقابله با بحران استان که در سالن کرامت استانداری برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به افزایش دورهمی ها؛ مراسم‌های عروسی و مذهبی و جابه‌جایی‌های ناشی از سیروسفرهای نوروزی، استان قم وارد وضعیت قرمز کرونایی شد و میزان آمار بستری‌ها و بیماران بدحال نیز افزایش‌یافته است.

وی افزود: موج چهارم کرونا به همراه جهش خطرناک ویروس انگلیسی وضعیت نامطلوبی را در کشور به‌ویژه در استان به وجود آورده است درحالی‌که شکل بیماری در شروع بحران کرونا از نوع چینی آن پلکانی بود اکنون به‌صورت آسانسوری در حال تغییر است و میزان درگیری‌ها هم با شدت روبه افزایش است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم بیان کرد: درگیری بیماری در موج چهارم خطرناک‌تر است و در موج چهارم روستاهای کشور به‌ویژه استان قم هم که زمانی از هرگونه بیماری در وضعیت سفید بودند را درگیر کرده است بیشتر درگیری‌ها از نوع خانوادگی است.

قدیر افزود: اکنون رعایت پروتکل‌های بهداشتی کاملاً شکسته شده است و در موج چهارم بیماری تنها راهکار ما تست و نمونه‌گیری است و مردم باید با مشاهده کم‌ترین علامت به مراکز منتخب بهداشتی برای تست و نمونه‌گیری مراجعه کنند اکنون بیمارستان‌ها از حضور بیماران کرونایی و مشکوک و یا بدحال پرحجم شده است.

به گفته این مسئول؛ با افزایش تجمعات و دورهمی و دیدوبازدیدهای خانوادگی روند بیماری در قم افزایش‌یافته است، اکنون 350 بیمار بستری و 45 بیمار بدحال در بخش‌های آی سی یو داریم آمار تست‌های مثبت هم 45 درصد افزایش و به دنبال آن قم به سمت قرمز شدن رفت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش آمار بستری بیماران کرونایی در بیمارستان‌های امیرالمؤمنین(ع)  و فرقانی و هم‌چنین کامکار که تا هفته‌های گذشته خالی از بیماران کرونایی بود گفت: تست‌های مثبت ما افزایش‌یافته است و بیمارستان‌های فرقانی و امیرالمؤمنین(ع) و هم‌چنین کامکار با آمار بسیاری از بیماران کرونایی وبدحال روبرو است بخش‌های آی سی یو ما دیگر ظرفیت ندارند.

قدیر عنوان کرد: تا هفته‌ها آمار مرگ‌ومیرهای استان صفر بود اما در این هفته آمار مرگ‌ومیر ما روزی 2 نفر هستند حتی روستاهای قم هم درگیر کرونا هستند، باید بحث خود مراقبتی را به مردم آموزش دهیم از شهروندان درخواست داریم با مشاهده علائم تنفسی و بیماری به مراکز درمانی مراجعه کنند.

15 شهر استان خوزستان قرمز شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اهواز، اظهار داشت: کرونا بویژه کرونای انگلیسی در سرتاسر استان پراکنده شده است و این نشان می‌دهد مردم باید بیشتر به ضوابط بهداشتی پایبند باشند.

فرهاد ابول‌نژادیان افزود: تجمع‌های هزار نفری و تعطیلات عید سبب شده میزان ابتلا در استان صعودی شود و روند کرونا در استان ناپایدار است و مردم توجه داشته باشند که هیچ نقطه ایمنی در استان از نظر کرونا نداریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز، بیان داشت: در حال حاضر شهرهای اندیمشک، دزفول، لالی، شوشتر، ایذه، اهواز، کارون، باغملک، شوش، خرمشهر، آبادان، رامهرمز، ماهشهر، آغاجاری و بهبهان در وضعیت قرمز قرار دارند.

این مقام مسئول ادامه داد: شهرهای رامشیر، اندیکا، گتوند، دشت آزادگان، هندیجان، شادگان، هفتکل و باوی نیز در وضعیت نارنجی هستند.

ابول نژادیان بیان داشت: وضعیت کرونا دراستان خوزستان به شدت ناپایدار و رنگ‌بندی شهرها تابع رفتارهای اجتماعی به سرعت تغییر می‌کند.اکنون هیچ نقطه کم خطری دراستان نداریم.

وی تاکید کرد: هر بار که تجمع بزرگی برگزار می‌شود یا میزان مسافرت و ترددها بالا می‌رود، ما به نقطه صفر مقابله با کرونا برمی‌گردیم و جان شمار زیادی تهدید می‌شود.

یک‌روزه 267 مورد ابتلا  در سمنان ثبت شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان ، استان سمنان که تا پیش از فرا رسیدن تعطیلات نوروزی در وضعیت ثبات به لحاظ شیوع ویروس کرونا قرار داشت و به سه شهرستان آبی‌رنگ و پنج شهرستان زردرنگ سال 99 را به پایان رسانید؛ اما این روزها وضع و روز خوشی ندارد و بی‌توجهی مردم به توصیه‌ها و هشدارهای پیش از آغاز نوروز و عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نگرانی مسئولان بهداشت و درمان این استان را به همراه داشته است.

سیر صعودی و فزاینده تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در چند روز اخیر در استان سمنان بی‌سابقه بوده است و نشان و گواهی از رعایت نشدن توصیه‌هایی است که بارها به مردم اعلام شد و مشخص است که نه مردم بی‌خیال سفرهای نوروزی بوده‌اند و نه دورهمی های خانوادگی و دید و بازدیدهای نوروزی.

نوید دانایی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی سمنان اظهار داشت: با ثبت کرونای مثبت 267 نفر در استان سمنان در یک روز وضعیت رنگ‌بندی اکثر شهرستان‌های استان سمنان تغییر کرده است.

وی وضعیت رنگ‌بندی کرولایی 6 شهرستان زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی سمنان را این‌گونه اعلام کرد که سمنان، دامغان و گرمسار در وضعیت قرمز، مهدی‌شهر و سرخه در وضعیت نارنجی و آرادان در وضعیت زرد کرولایی قرار گرفته‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی سمنان بیان کرد: نوعی عادی انگاری، سهل‌انگاری و بی‌توجهی به دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی عموم مردم مشاهده می‌شود که بسیار خطرناک است و مسلماً اگر این روند ادامه یابد باید شاهد شرایطی حاد و قرمز در سراسر استان باشیم.

رضا چمن، رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی شاهرود با اشاره به اعلام رنگ‌بندی‌های جدید کرولایی از سوی ستاد ملی مقابله به کرونا اظهار داشت: 2 شهرستان زیرمجموعه این دانشگاه یعنی شاهرود و میامی اکنون در وضعیت قرمز و نارنجی کرولایی قرار دارند.

وی بیان کرد: متأسفانه بی‌توجهی عموم مردم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی شرایط قرمز کنونی را رقم زده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی شاهرود گفت: در حال حاضر 105 نفر از مبتلایان به ویروس کرونا در بیمارستان امام حسین (ع) شاهرود بستری هستند که حال 11 نفر از این تعداد وخیم است.

چمن تأکید کرد: باید هر چه زودتر نسبت به اعمال محدودیت‌های جدید کرولایی در سراسر استان سمنان اقدام شود و مردم نیز نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی جدیت بیشتری از خود نشان دهند.

به گزارش تسنیم، در شبانه‌روز گذشته یک نفر دیگر به جان‌باختگان کووید 19 در این استان اضافه شده و شمار درگذشتگان کرونا در این استان به 946 نفر رسید.

هم‌اکنون 235 نفر در استان سمنان به علت ابتلا به کرونا در بیمارستان‌ها بستری هستند و در شبانه‌روز گذشته 42 نفر توانستند با شکست دادن کرونا از بیمارستان مرخص شوند.

6 شهر مهم خراسان رضوی در وضعیت قرمز کرونایی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، آژیر قرمز کرونا دوباره در خراسان رضوی به صدا درآمده و میزان هشدارها به بیشترین حد خود رسیده است.

تمامی هشدارها مبنی بر اینکه موج سفرهای نوروزی قطعا منجر به این شرایط خواهد شد نادیده گرفته شد و اینک وضعیت قرمز کرونایی را شاهد هستیم که قطعا محدودیت‌هایی را ایجاد خواهد کرد.

حال باید میزان رعایت‌ها بیشتر شود در حالی که شواهد و قراین عکس این موضوع را نشان می‌دهد و حاکی از این است که رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نیز بسیار کاهش پیدا کرده است.

مهدی قلیان؛ معاون علوم پزشکی مشهد در این زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم    اظهار داشت: از صبح امروز مشهد و شهرهای نیشابور، قوچان، بینالود، گناباد، سبزوار و شهرهای اطراف این شهر در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفتند.

معاون علوم پزشکی مشهد مقدس خاطرنشان کرد: همچنین شش شهرستان در وضعیت زرد و سایر شهرها در شرایط نارنجی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 70 الی 80 درصد از جمعیت استان در مناطق با وضعیت قرمز ساکن هستند خاطر نشان کرد: دورهمی‌ها و رفت و آمدهای خانوادگی مهمترین عامل شیوع بیماری محسوب می‌شود و متاسفانه علاوه بر سایر گروه‌های سنی،کودکان، نوجوانان و جوانان نیز در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند و بهترین راهکار در شرایط حال حاضر برای کنترل انتشار بیماری، در خانه ماندن است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس تصریح کرد: در مراکز خدمات جامع سلامت و مراکز منتخب از ابتدای سال تا کنون میزان مراجعه و نمونه‌گیری 100 درصد  افزایش و از سوی دیگر درصد موارد مثبت از 11 درصد به 30 درصد رشد یافته و این خبر خوبی نیست.

قلیان خاطرنشان کرد: در طول مدت سه ماه میزان بستری‌های کل استان خراسان رضوی کمتر  از 500 نفر بود و این در حالی است که در سه روز گذشته میزان بستری از 520 نفر به 860 نفر در مجموع رسیده و روزانه بیش از 260 نفر بستری می‌شوند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر میزان فوتی‌های ناشی از کرونا در استان خراسان رضوی دو رقمی شده اظهار کرد: همچنین 200 بیمار در بخش‌های مراقبت ویژه بستری هستند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در حال حاضر افزایش تعداد بیماران بستری و سرپایی در استان به شدت در حال افزایش است اظهار کرد: تمامی مراکز بیمارستانی اعم از دانشگاهی و غیر دانشگاهی و مراکز منتخب کرونا برای خدمات‌رسانی و  پذیرش بیماران آماده هستند اما به طور حتم با افزایش تعداد بیماران کیفیت خدمات رسانی می تواند تحت تاثیر قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه  موضوع کرونا جدی است و نباید به آن نگاه ساده انگارانه داشت بیان کرد: به طور حتم وضعیت امنی که در ماه‌های بهمن و اسفند ایجاد شد به دلیل همکاری‌های موثر مردم و ایجاد محدودیت‌ها صورت گرفت که امیدوارم با ادامه همکاری‌ها بتوانیم به شرایط عادی بازگردیم.

بیمارستان امیرکبیر اراک سانتر دوم کرونایی شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، رئیس علوم پزشکی اراک از فعالیت بیمارستان امیرکبیر اراک به عنوان سانتر دوم بیماران کرونایی به دلیل افزایش آمار بیماران و پر شدن بیمارستان سانتر نخست این شهرستان خبر داد.

سیدمحمد جمالیان افزود: متاسفانه با شیوع پیک چهارم و افزایش شدید آمار بیماران کرونایی در شهر اراک و تبدیل وضعیت شهر اراک به وضعیت قرمز کرونایی که از چند هفته قبل درابره آنها هشدار دادیم متاسفانه ظرفیت بیمارستان امیرالمومنین اراک که سانتر بیماران کرونایی بود تکمیل گردید.

وی ادامه داد: با تکمیل ظرفیت این بیمارستان، بیمارستان امیرکبیر اراک به عنوان سانتر دوم بیماران کرونایی در اراک تجهیز و مشغول خدمت رسانی به مردم و بیماران درگیر با بیماران کرونایی است.

رئیس علوم پزشکی اراک با اشاره به وضعیت تخت‌های بیمارستانی در استان مرکزی گفت: خدارا شکر تعداد تخت‌های ویژه را سال گذشته 100 درصد افزایش دادیم و 60 تخت Icu در استان اضافه کردیم و الان در حال حاضر ما کمبود بحرانی نداریم.

وی خاطرنشان کرد: با این وضعیت و شیوع کرونا در پیک چهارم، در روزهای آتی پیش‌بینی می‌شود این شیب تند باعث شود با کمبود تخت عادی و تخت ویژه مواجه شویم.

جمالیان ادامه داد: 60 تخت بیمارستانی در مرکز درمانی امیرکبیر برای افراد کرونایی در نظر گرفته شده و اگر این روند عادی انگاری و عدم توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی افزایشی و ادامه دار باشد، باید به فکر  اضافه کردن بیمارستان های سوم و چهارم نیز باشیم.

رئیس علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: وضعیت خوبی پیش بینی نمی‌شود و به شدت از آینده نگران هستیم چرا که اگر این منوال ادامه دار باشد در آینده ای نه چندان دور تخت عادی برای ارائه خدمت به بیماران کرونایی نخواهیم داشت و متأسفانه 60 درصد نمونه‌های بیماران سرپایی مثبت گزارش شده است.

وضعیت کرونایی قم، قرمز شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، بر اساس اعلام رسمی اپلیکیشن ماسک، قم از امروز 18 فروردین ماه به رنگ قرمز کرونایی تبدیل شد.

رنگ قرمز به عنوان منطقه پرخطر کرونایی محسوب می‌شود.

افزایش 2.5 برابری بستری‌های روزانه در استان کرمانشاه

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه‌، براساس آخرین رنگ‌بندی اعلام شده 9 شهرستان استان شامل کرمانشاه، اسلام آباد غرب، کنگاور، پاوه، سرپل‌ذهاب، گیلانغرب، صحنه، سنقر و کلیایی و هرسین در وضعیت قرمز قرار گرفتند.

همچنین شهرستان‌های جوانرود، روانسر، دالاهو و قصرشیرین در وضعیت نارنجی و شهرستان ثلاث باباجانی، در وضعیت زرد قرار دارند.

بر اساس تقسیم بندی مشاغل چهارگانه در شرایط قرمز، صرفاً گروه‌های شغلی اول مجاز به فعالیت هستند، در شرایط نارنجی، گروه‌های اول و دوم مجاز به فعالیت بوده و در شرایط زرد، سه گروه اول می‌توانند فعالیت داشته باشند.

گروه اول شامل مشاغل تولیدی و توزیعی در زمینه‌های اقلام غذایی مانند سوپرمارکت‌ها، نانوایی‌ها،‌ قطعات‌‌ یدکی‌ خودرو، تعمیرگاه‌های‌ خودرو، داروخانه‌ها، مراکز بهداشتی‌و درمانی و غیره هستند که می‌توانند در همه شرایط حتی وضعیت قرمز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به فعالیت ادامه دهند.

در گروه مشاغل دوم مانند فیلمبرداری‌ها و آتلیه‌های عکاسی، مشاوران املاک، کافی‌شاپ‌ها، مراکز طبخ و توزیع غذا، رستوران‌ها، ظروف یک‌بار مصرف، لوازم ورزشی، طلافروشی‌ها، مصالح ساختمانی و ابزار و یراق، مبل و صندلی، آموزشگاه‌های رانندگی، سمساری و غیره در شرایط قرمز امکان فعالیت نداشته و در بخش مواد غذایی صرفاً می‌توانند به عرضه بیرون‌بر اقدام کنند.

گروه‌های شغلی سوم مانند تالارهای پذیرایی، استخرهای سرپوشیده، باشگاه‌های ورزشی، قهوه‌خانه‌ها، آموزشگاه‌های موسیقی و زبان، موزه، سینما، تئاتر و مهدکودک‌ها در شرایط قرمز و نارنجی تعطیل بوده و باید از فعالیت دست بکشند.

گروه چهارم شغلی نیز شامل گیم‌نت، مراکز تفریحی آبی، باغ‌وحش و شهربازی در شرایط قرمز و نارنجی و زرد باید تعطیل باشند.

از طرف دیگر میانگین بستری روزانه بیماران مشکوک به کووید بیش‌از 2/5 برابر شده است به طوری که میانگین بستری روزانه در هفته سوم فروردین 114/5 است که نسبت به هفته آخر اسفند 99 که 44/2 نفر بوده است، 2/6 برابر افزایش را نشان می‌دهد.

میانگین فوت روزانه قطعی براثر کرونا نیز در هفته سوم فروردین به دو مورد رسیده است که نسبت به هفته آخر اسفند 2/2 برابر افزایش یافته است.

3 شهرستان استان خراسان جنوبی قرمز شدند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  بیرجند، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بر اساس آخرین نقشه وضعیت کرونا (سفید، زرد، نارنجی و قرمز) شهرستان‌های خراسان جنوبی (مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) (بروز رسانی 18 فروردین ماه 1400) شهرستان‌های بیرجند، قائنات و فردوس در وضعیت قرمز (خیلی پر خطر) قرار گرفتند.

محمد دهقانی بیان کرد: همچنین شهرستان‌های طبس، نهبندان، زیرکوه، سرایان، بشرویه، سربیشه و درمیان به رنگ نارنجی (پر خطر) درآمدند.

دهقانی  با بیان اینکه شهرستان خوسف تنها شهرستان زرد (خطر متوسط) خراسان جنوبی است، گفت: هیچ نقطه کم خطر در خراسان جنوبی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه احتمال تغییر روزانه این نقشه با توجه به میزان بیماران با نشانه‌های حاد تنفسی در شهرستان‌ها ممکن است، ادامه داد: با توجه به افزایش دید و بازدید در ایام نوروز و افزایش تجمع‌ها و بعضاً عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی احتمال انتقال بیماری کرونا افزایش یافته تا جایی که امروز میزان موارد ابتلا تا 8 برابر نسبت به روزهای قبل افزایش داشته است.

دهقانی خاطرنشان کرد: سامانه تماس تلفنی 4030 به صورت رایگان و در تمام ساعات شبانه روز در خدمت همشهریان گرامی برای پاسخگویی به سوالات آنان  است.

این مقام مسئول با بیان اینکه احتمال تغییر روزانه این نقشه با توجه به میزان بیماران با نشانه‌های حاد تنفسی در شهرستان‌ها ممکن است افزود: 50 درصد تخت‌های بیمارستانی برای بیماران کرونایی در خراسان جنوبی تکمیل شده است و در حال حاضر از 500 تحت بیمارستان برای درمان بیماران کرونایی 50 درصد پر شده است و اگر با این روند افزایش مبتلایان مواجه باشیم دچار کمبود تخت خواهیم داشت.

وی گفت: تاکنون 47 مورد ابتلا به کرونای انگیلسی در استان شناسایی شده است اما از جایی که در استان با کمبود کیت تشخیص کرونا انگلیسی مواجه هستیم پیش بینی می‌شود که تعداد بیشتری از مبتلایان به این ویروس در استان مبتلا باشند.

دهقانی با اشاره به اینکه تا آخرهفته محموله جدید واکسن وارد استان می‌شود، گفت: تاکنون سالمندان با بیماری زمینه‌ای و کادر درمان واکسینه شدند و در مراحل بعدی گرو‌ه‌های سنی بالا با بیماران زمینه‌ای از فروردین تا تیر 1400، مشاغلی که در تماس مستقیم با مردم هستند در مرداد، گروه سنی 55 تا 65 سال و تمامی مراکز تجمعی از جمله زندان‌ها تا آذر و زمستان 1400 واکسینه می‌شوند.

وی خاظرنشان کرد: همچنین تاکنون کمتر از 5 هزار دوز واکسن وارد استان شده که به گروه‌های هدف تزریق شده و محموله جدید به گروه‌های در معرض خطر بیشتر تزریق خواهد شد.

همدان در شرایط قرمز کرونایی قرار گرفت

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان  استاندار همدان، صبح امروز در جلسه فوق العاده ستاد کرونای استان همدان با اعلام اینکه  استان همدان به جز شهرستان اسدآباد در شرایط قرمز کرونایی قرار دارد اظهار داشت:  فرمانداران کلیه امکانات و ظرفیت استان را برای حفظ سلامت مردم به‌کار گیرند.

سید سعید شاهرخی با اشاره به اینکه از امروز ستاد استانی و شهرستانی مدیریت کرونا 24 ساعته باشند افزود: جان مردم در خطر است، پس باید پروتکل‌ها به‌طور جدی رعایت شوند.

 استاندار همدان با بیان اینکه آنچه در کشور و استان در باره کرونا اتفاق افتاده، وضعیت بسیار خطرناکی است و باید مورد توجه جدی قرار گیرد عنوان کرد: ضرورت دارد با یک حرکت و عزم جمعی و جدی کلیه امکانات را برای حفظ سلامتی مردم به کار بگیریم.

وی با اعلام اینکه رعایت جدی پروتکل‌ها توسط کلیه دستگاه‌های دولتی و اجرایی الزامی است مطرح کرد: فرمانداران کلیه کمیته‌های زیرمجموعه ستاد شهرستانی را برای کنترل و مقابله با کرونا بسیج کنند.

شاهرخی بیان کرد: مسئولان اقناع‌سازی مردم، در جهت جلب همکاری و رعایت پروتکل‌ها در رسانه‌ها و صداوسیما را در دستورکار خود قرار دهند.

وی اظهار داشت: مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند چون امکانات بهداشتی و درمانی استان تا حدی ظرفیت پاسخگویی دارد.

 استاندار همدان با بیان اینکه فعالیت مشاغل و گروه‌های 2، 3 و 4 تعطیل است و فقط مشاغل گروه یک مجاز به فعالیت هستند عنوان کرد: ورود و خروج خودروهای غیربومی شخصی به شهرستان‌های قرمز در سراسر استان ممنوع است.

 وی افزود: جلسات ادارات دولتی و دستگاه‌های اجرایی در شهرهای قرمز با ظرفیت حداکثر15 و در شهرهای نارنجی 20نفر برگزار شود.

 بازار همدان تعطیل شد

در همین حال رئیس اتاق اصناف همدان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان،‌ اظهار داشت: وضعیت کرونا در همدان وخیم است و اگر محدودیت‌ها اعمال نشود ممکن است از وضعیت قرمز کنونی به حالت سیاه برسیم.

حسین محرابی با تاکید بر اینکه از امروز به مدت حداقل دو هفته همه پاساژها، طلا فروشی‌ها و مراکز خرید غیر ضروری اجازه فعالیت ندارند تصریح کرد: به محض بهتر شدن شرایط محدودیت‌ها لغو می‌شود.‌

محرابی با بیان‌اینکه از امروز فقط نانوایی‌ها، سوپر مارکت‌ها، مرغ و گوشت فروشی‌ها و واحدهای عرضه اقلام‌ضروری مجاز به فعالیت هستند اظهار داشت: تیم‌های بازرسی ما بر اعمال محدودیت‌ها نظارت می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه در اعمال محدودیت‌های سال گذشته کسبه و بازاریان همکاری بسیار خوبی با ستاد مدیریت کرونا داشتند گفت: امیدواریم در این مرحله نیز برای حفظ جان خود و کنترل شیوع کرونا در استان همراهی کنند.

میزان ابتلا به کرونا در منطقه سیستان 8 برابر شد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زابل اظهار داشت: با توجه به افزایش دید و بازدید در ایام نوروز و افزایش تجمع‌ها و بعضاً عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی احتمال انتقال بیماری کرونا افزایش یافته تا جایی که امروز میزان موارد ابتلا تا 8 برابر نسبت به روزهای قبل افزایش داشته است.

جواد اکبری‌زاده گفت: مردم باید در صورت وجود علائم اولیه سرماخوردگی و بروز علائمی مانند تب شدید، سرفه، تنگی نفس و یا علائم گوارشی و... با پیش‌شماره 4030 تماس بگیرید تا راهنمایی لازم را دریافت کنند.

وی افزود: سامانه تماس تلفنی 4030 به‌صورت رایگان و در تمام ساعات شبانه‌روز در خدمت همشهریان گرامی جهت پاسخگویی به سؤالات آنان است.

اردستان و نطنز در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفتند

حسن ذبیحی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اردستان اظهار داشت: مهمترین مواردی که در تغییر رنگ کرونایی وجود دارد و مشهود است ترددها و مسافرت‌های غیر ضروری بود که از مناطق پر جمعیت و مراکز استان‌ها و مناطق آلوده به مناطق کمتر آلوده همچون اردستان انجام شده است.

وی افزود: افراد تحت عناوین مختلف سیاحت، دیدن فامیل و اقوام و ایام عید دیدنی در اردستان که حتی در منازل خودشان هم بوده موجب شده تا در کنار عادی‌انگاری و عدم رعایت کردن موارد بهداشتی و بی‌توجهی و یا خسته شدن و شرکت در تجمعات غیر ضروری همه دست به دست هم داد تا یک منطقه از وضعیت زرد به نارنجی و بالاتر تغییر رنگ پیدا کند که اردستان هم به قرمز تغییر وضعیت پیدا کرد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان گفت: طبق آمار اعلامی بیماری‌ها در این مدت مشخص شد که اکثرا افراد مسافری بودند که خود عامل بودند و به افراد و آشنایان و یا میزبانان منتقل کردند و رد پای این بیماری مشخص بود و به همین منظور بود که ستاد کرونای شهرستان اردستان دستور داد که مسافران این شهرستان را سریعا ترک کنند اما ترددها به مناطق زرد آزاد بود هر چند مسئولان در وزارت بهداشت این درخواست را داشته‌اند که افراد تا حد امکان مسافرت نکنند و دورهمی تشکیل ندهند.

وی ابراز داشت: حتی‌الامکان از مردم می‌خواهیم در صورت کوچکترین علائم آن را جدی گرفته و نگویند سرماخوردگی جزئی است و با مراجعه به مرکز منتخب مراجعه کنند و هرچقدر در مراحل اولیه تست برای آن‌ها انجام شود از این مرحله به سلامت عبور می‌کنند.

ذبیحی تصریح کرد: فرآیند ما این است افرادی که علامت دارند با کمترین فاصله به مراکز مراجعه کنند و افرادی هم که با این افراد در تماس هستند دستورالعمل‌ها را رعایت کنند و خود را معرفی کنند تا از گردش بیشتر ویروس در جامعه جلوگیری شود و شناخت بیماری موجب سلامت جامعه می‌شود و آمار بستری بالا نمی‌رود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان با اشاره به افرادی که دارای علائم هستند بیان کرد: افراد می‌توانند به مرکز منتخب از ساعت هشت صبح تا 16 بعدازظهر به صورت رایگان مراجعه کنند تا از شیوع بیماریشان جلوگیری شود و با توجه به وضعیت موجود طبق دستورالعمل‌ها محدودیت‌هایی در سطح شهرستان اردستان اعمال می‌شود.

ذبیحی تأکید کرد: دستورالعمل‌ها با فرمانداری مکاتبه شده تا در چارچوب ستاد ملی و در وضعیت قرمز اجرایی شود و اگر در این راه تلاش نکنیم و درست اجرا نکنیم و افراد هم رعایت نکنند  بستری و مرگ و میر بیشتر می‌شود و بر همین اساس رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی توصیه می‌شود.

وی اعلام کرد: در صورت استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی موجب می‌شود که ما از این وضعیت قرمز خارج شویم و در این شرایط تمام مراسم‌ها از جمله آئین‌های مذهبی، مساجد، نماز جماعت و جمعه و مراسم‌های آئینی طبق ابلاغ ستاد استان اصفهان تعطیلی کامل بوده و باید پروتکل‌ها در تمام نقاط شهرستان اردستان اجرایی شود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان تصریح کرد: طق دستورالعمل موجود ورود خودروهای شخصی با پلاک بومی از شهرهای نارنجی و قرمز به شهرهای دیگر و بالعکس ممنوع بوده و تردد خودروهای شخصی از ساعت 21 تا 3 صبح در سطح شهر ممنوع است به استثنای خودروهای مجاز که به تایید فرمانداری رسیده باشد.

ذبیحی افزود: فعالیت ادارات و کارکنان دستگاه‌ها و سازمان‌های موضوع ماده دو قانون مدیریت بحران به استثنای نیروهای مسلح کاهش حضور تا یک سوم کارکنان دستگاه‌های ارائه‌دهنده خدمات ضروری و مرتبط با خدمات اساسی در محل کار با تشخیص بالاترین مقام مسئول دستگاه و کاهش حضور کارکنان سایر دستگاه‌ها به میزان یک دوم است و ماموریت‌های اداری غیر ضروری لغو و برگزاری جلسات با رعایت الزامات در فضای سربسته حداکثر با 15 نفر بلامانع است.

وضعیت شهرستان نطنز به رنگ قرمز کرونایی در آمد

این در حالی است که رمضانعلی فردوسی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در نطنز اظهار داشت: عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در ایام نوروز توسط شهروندان روند کنترل شده شیوع بیماری کرونا را با مشکل مواجه کرده و امروز شاهد افزایش آمار مبتلایان هستیم.

فرماندار نطنز با بیان اینکه متاسفانه از امروز شاهد افزایش شیوع بیماری کرونا و زمینه موج چهارم در شهرستان نطنز هستیم، خاطرنشان کرد: مطابق مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا مشاغل گروه های دو و سه و چهار در وضعیت قرمز تا اطلاع ثانوی تعطیل می‌شوند و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، فاصله اجتماعی و زدن ماسک با جدیت بیشتری مورد پایش قرار می‌گیرد.

فردوسی قطع زنجیره این بیماری را تنها با همکاری همه مردم میسر دانست و افزود: مردم عامل اصلی قطع زنجیره بیماری کرونا هستند و با رعایت دستورالعمل‌ها این مهم محقق می‌شود و بر همین اساس از شهروندان درخواست داریم پروتکل‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند.

رئیس ستاد مقابله به کرونای شهرستان نطنز با بیان اینکه کادر درمانی بیمارستان‌های نطنز و بادرود به صورت شبانه‌روزی در حال تلاش برای بهبود بیماران کرونایی هستند، عنوان کرد: رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی و افزایش آمار بیماران کرونایی بار سنگینی بر دوش کادر درمانی گذاشته است که در صورت استمرار این وضعیت موجب فرسودگی این قشر زحمت‌کش می‌شود.

وی تاکید کرد: با توجه به شلوغی‌های پیش از عید نوروز و حضور مسافر در ایام تعطیلات، قرار گرفتن این شهرستان گردشگرپذیر در وضعیت قرمز کرونایی قابل پیش‌بینی بود و با این شرایط از شهروندان درخواست داریم تا به سلامتی خود، خانواده و جامعه اهمیت دهند و پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

وضعیت کرونا در استان یزد قرمز شد

بی‌توجهی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مناطق مختلف سبب تغییر رنگ در وضعیت شیوع بیماری کرونا از نارنجی به قرمز می‌شود و اکنون در یزد هم با افزایش آمار مبتلایان به کرونا از نارنجی به قرمز تبدیل شد و اکنون شرایط بحرانی دارد.

متاسفانه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در استان یزد رنگ باخته که می‌تواند ضربه بسیار سنگینی به جامعه وارد کند و افراد مختلفی را به کام مرگ بکشاند اما متاسفانه همچنان بی‌توجهی به آن در جامعه ادامه دارد.

ابراهیم سلمانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد با بیان اینکه بستری‌های مشکوک به کرونا با 10 درصد افزایش نسبت به دیروز و افزایش 100 درصدی نسبت به هفته قبل به 332 مورد رسید و اکنون 51 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه و آی‌سی‌یو در حال دریافت خدمات درمانی هستند.

وی بیان کرد: علاوه بر این هفت شهرستان استان، اردکان، ابرکوه، تفت، خاتم، میبد، مهریز و یزد در وضعیت قرمز قرار گرفتند و شهرستان‌های اشکذر و بهاباد در وضعیت نارنجی و شهرستان بافق در وضعیت زرد قرار دارد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد بیان کرد: علاوه بر سیر صعوی ابتلا به بیماری کرونا در پیک چهارم با مشکل ابتلای افراد جوان، نوجوان و اطفال و بعضا بستری شدن این افراد مواجه هستیم.

سلمانی ادامه داد: در حال حاضر 35 بیماری زیر 18 سال مشکوک به کرونا بر روی تخت‌های بیمارستان بستری هستند.

وی با اشاره به اینکه بیشتر آزمایشات تکمیلی ‌ژنتیکی افراد مبتلا نشان داد افراد مبتلا به بیماری انگلیسی هستند، از این جهت به نظر می‌رسد گونه غالب بیماری در استان کرونای جهش یافته انگلیسی باشد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان یزد تصریح کرد: از این به بعد پیش فرض بیماران مبتلا کرونای جهش یافته انگلیسی در نظر گرفته می‌شوند.

سلمانی خاطرنشان کرد: با توجه به میزان بالای سرایت این نوع ویروس اگر عادی‌انگاری‌ها، دید و بازدیدها و ساده‌انگاری‌ها به همین منوال پیش برود ممکن است در طی روزهای آینده با افزایش ناگهانی تعداد بستری‌ها، مبتلایان و موج سنگین‌تر مواجه شویم و تعداد بیماران بدحال و فوتی افزایش خواهد یافت.

وی تصریح کرد: روز گذشته 4 نفر فوتی مثبت در استان یزد داشتیم، متاسفانه میزان رعایت پروتکل‌ها در طی روزهای اخیر به کمترین میزان در 6 ماه اخیر رسیده است و اکنون میزان استفاده از ماسک 46 درصد و فاصله‌گذاری اجتماعی 37 درصد است.

امیدواریم با اعمال محدودیت‌هایی که انجام می‌شود و رعایت همه مردم و خانواده شاهد اتفاقات ناگوار در استان نباشیم، با توجه به انتشار کرونای انگلیسی فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک باید جدی‌تر از قبل دنبال شود.

شرایط به شدت حاد است، هشدارها جدی گرفته شود، امیدواریم میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اعمال محدودیت‌های جدی شاهد افزایش مبتلایان به کرونا و از دست دادن هم استانی‌ها نباشیم.

فعالیت مشاغل گروم دوم در اردبیل تا اطلاع ثانوی متوقف می‌شود

مسعود امامی‌یگانه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: متأسفانه در حال حاضر شهرستان‌های نمین و اردبیل وارد وضعیت قرمز کرونایی شدند و هم‌اکنون اقدامات لازم برای فعالیت مشاغل و اصناف با رنگ‌بندی هر شهرستان مبنای کار قرار دارد.

وی بیان کرد: در مناطق با وضعیت قرمز مشاغل گروه دوم به مدت دو هفته به طور کامل تعطیل می‌شوند که می‌توان به پاساژهای سربسته و بازار و اماکن سربسته، آرایشگاه‌های زنانه و مردانه، بوستان‌ها و اماکن تفریحی، مراکز و توزیع طبخ مواد غذایی، مراکز فروش ملزومات بدنسازی ، فروشندگان طلا جواهر و نقره فروشندگان وسایل دسته دوم و سمساری و اماکنی که جزو گروه دوم هستند تعطیل خواهند شد و نظارت‌های لازم با همکاری وزارت بهداشت، اصناف، دستگاه‌های نظارتی و صمت انجام خواهد شد.

فرماندار اردبیل ادامه داد:‌در شهرستان‌های با وضعیت نارنجی نیز مشاغل گروه سوم اعم از تالارهای پذیرایی، استخرهای سرپوشیده، چایخانه‌ها و قهوه‌خانه‌ها، آموزشگاه‌های موسیقی و زبان و موزه‌ها و تناتر و مهدهای کودک باید فعالیت خود را تا اطلاع ثانوی تعطیل کنند.

امامی‌یگانه بیان کرد: شاهد شیوع بیش از پیش کرونا در اردبیل هستیم که تعطیلات عید نوروز در این زمینه بسیار مؤثر بوده و با تصمیم مدیریت کرونای شهرستان اردبیل هر چه سریع‌تر اقدامات لازم در این زمینه اتخاذ شود که موضوع مدیریت و کنترل بیماری بسیار حائز اهمیت و اساسی است.

وی تصریح کرد: ادامه فعالیت مراکز ممنوعه که جزو مشاغل مربوطه هستند تخلف است که مراکز متخلف پلمب می‌شود و به مراجع مربوطه معرفی می‌شود که هر چه سریع‌تر نحوه فعالیت و ممنوعیت اقدامات آنان به اصناف و ادارات ابلاغ می‌شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زابل گفت: درگاه salamat.gov.ir نیز راه دیگر برای پیشگیری، غربالگری و اقدام برای تشخیص و درمان کرونا است؛ در این سامانه پس از ورود و پاسخ به پرسش‌های موجود چنانچه فردی مشکوک به بیماری کرونا شناسایی شد پیگیری‌های مراقبتی لازم توسط واحد‌های بهداشتی درمانی انجام می‌گیرد.

اکبری‌زاده گفت: از تمامی همشهریان گرامی تقاضا داریم حتماً قبل از هرکاری در زمینه بیماری کرونا با سامانه 4030 و درگاه salamat.gov.ir در ارتباط باشند و این دو سامانه را به سایر دوستان و آشنایان نیز معرفی کنند.

ورود گیلان به فاز چهارم کرونا؛ اعمال محدودیت‌های جدید در شهرهای قرمز

حسن رخ شاد صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: استان گیلان وارد فاز چهارم کرونا شده و در این شرایط در شهرهای نارنجی مراکز فرهنگی، تفریحی و آموزشی تعطیلی می‌شود.

مدیرگروه بیماری‌های مرکز بهداشت گیلان عنوان داشت: همچنین مراکز تجاری، بازرگانی و خدماتی به مدت دو هفته به طور موقت تعطیل شده و محدودیت‌های تردد نیز توسط پلیس راهور اعمال می‌شود‌.

رخ شاد اظهار داشت: در شهرهای قرمز همه محدودیت‌های مذکور اعمال می‌شود و رستوران‌ها نیز در شهرهای قرمز فقط به شکل بیرون‌بر می‌توانند خدمات ارائه دهند.

مدیرگروه بیماری‌های مرکز بهداشت گیلان افزود: در حال حاضر 585 بیمار در بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند و 150 نفر در 24 ساعت گذشته بستری شدند که 90 نفر نیز در وضعیت وخیم قرار دارند.

رخ شاد خاطرنشان کرد: ماهیت کرونا طوری است که مردم برای کنترل آن نقش بیش‌از 90 درصدی دارند و چون از راه تنفس مننقل می‌شود زدن ماسک بسیار حائز اهمیت است.

آخرین اخبار کرونا در ایران| کدام مشاغل در شهرهای قرمز و نارنجی کرونایی تعطیل است؟/ سرعت همه‌گیری در بیشتر شهرستان‌ها با شیب تند صعودی شده + نقشه و نمودار

پاس گل عید نوروز به کرونا/6شهرستان گلستان قرمز شدند

عبدالرضا فاضل در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  گرگان ، با اشاره به آخرین وضعیت کرونا در استان اظهارداشت: در حال حاضر شهرستان‌های گرگان، گنبدکاووس، کردکوی، بندرگز، آزادشهر و مینودشت در وضعیت قرمز قرار دارند.

وی افزود: شهرستان‌های گالیکش، رامیان، آق‌قلا و بندرترکمن در وضعیت نارنجی و مراوه تپه، کلاله، علی آباد و گمیشان در وضعیت زرد هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان اظهار کرد: روزانه حدود بین 170 تا 180 نفر برای تست کرونا مراجعه می‌کنند که تست 30 درصد آن‌ها مثبت می‌شود.

فاضل گفت: سرعت انتقال و افزایش میزان بستری در خیز چهارم کرونا به مراتب بیشتر و خطرناک‌تر گزارش شده است. استفاده از ماسک، خودداری از دورهمی و مراسم عروسی و سوگواری ضروری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان اظهار کرد: مسافرت و دیدو بازدید نوروزی، استفاده از وسایل نقیله عمومی پر ازدحام، خوردن غذا در رستوران و حضور در اماکن پرجمعیت و به خصوص سرپوشیده از عوامل اصلی انتقال کرونا اعلام شده است.

انتهای پیام/ی+

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

تاخت و تاز موج چهارم کرونا در یزد/آمار بستری به ۵۸۲ نفر رسید

تاخت و تاز موج چهارم کرونا در یزد/آمار بستری به ۵۸۲ نفر رسید
2021-04-15T11:54:26+04:30
یزد - معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد از تاخت و تاز کرونا در موج چهارم خبر داد و گفت: سرعت شیوع بیماری و افزایش آمار بستری ها در یزد نگران کننده است.

تداوم مشکل اینترنت برخی مناطق شهر ایلام/ مسئولان برای رفع مشکل چاره‌اندیشی کنند

 تداوم مشکل اینترنت برخی مناطق شهر ایلام/ مسئولان برای رفع مشکل چاره‌اندیشی کنند
2021-04-15T12:01:29+04:30
گروه استان‌ها ــ یکی از محله‌های شهر ایلام که مدت‌هاست با مشکل مخابراتی روبرو بوده، محله "چالیمار" است که نبود دکل مخابراتی در این منطقه ماه‌هاست ...

سهم ۴۲درصدی بانک‌ها در موانع تولید استان فارس/ ۲۴واحد تولیدی از تملک بانک خارج شد

 سهم ۴۲درصدی بانک‌ها در موانع تولید استان فارس/ ۲۴واحد تولیدی از تملک بانک خارج شد
2021-04-15T12:01:28+04:30
گروه استانها - در سال گذشته ۶۱ واحد تولیدی استان در تملک بانک‌ها بود که تلاش برای رفع این تملک در سال جدید نیز ادامه دارد.

۲۱۶۶ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد / مرگ ۲۳ نفر

۲۱۶۶ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد / مرگ ۲۳ نفر
2021-04-15T11:41:05+04:30
اصفهان – سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از شناسایی دو هزار ۱۶۶ بیمار جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی تحت پوشش این دانشگاه طی ۲۴ ساعت اخیر خبر داد.

تشکل‌های مذهبی در صف نخست رعایت پروتکل‌ها/ محله همدل اجرا می‌شود

تشکل‌های مذهبی در صف نخست رعایت پروتکل‌ها/ محله همدل اجرا می‌شود
2021-04-15T11:41:05+04:30
شاهرود- مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان با تاکید بر اینکه تشکل‌های مذهبی در صف نخست رعایت پروتکل‌ها هستند، گفت: تمام طرح‌های ماه رمضان بر پایه عدم تجمعات گ...

ابتلای ۱۰۱۷ مورد جدید به کرونا ویروس و ۱۳ فوتی در لرستان

ابتلای ۱۰۱۷ مورد جدید به کرونا ویروس و ۱۳ فوتی در لرستان
2021-04-15T11:31:01+04:30
دبیر ستاد مبارزه با کرونا دانشگاه علوم پزشکی لرستان از ابتلای ۱۰۱۷ مورد جدید به کرونا ویروس در استان خبر داد.

بستری‌های کرونایی هرمزگان سه رقمی شد/ روزانه بخش‌های کووید ایجاد می‌کنیم

بستری‌های کرونایی هرمزگان سه رقمی شد/ روزانه بخش‌های کووید ایجاد می‌کنیم
2021-04-15T11:31:00+04:30
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان گفت: وضعیت بیماران بستری در بیمارستان‌های هرمزگان به نحوی است که هر روز میزان بستری‌ها بسیار بیشتر از ترخیصی هاست و م...

خشکسالی رمق کشاورزی "گناباد" خراسان رضوی را گرفت/ جولان دلال‌ها عامل نابودی دسترنج کشاورزان

 خشکسالی رمق کشاورزی "گناباد" خراسان رضوی را گرفت/ جولان دلال‌ها عامل نابودی دسترنج کشاورزان
2021-04-15T11:34:48+04:30
گروه استان‌‎ها ــ آمار و ارقام همگی حاکی از این است که خشکسالی نتیجه طبیعی کاهش بارندگی‌های امسال خراسان رضوی است و در واقع سال آبی مناسبی را پشت سر نگذاشته...

معاون وزیر بهداشت در اردبیل: بستری کرونایی‌ها در موج چهارم به ۴ برابر افرایش یافت/ بیشترین دلیل رشد کرونا دورهمی‌ها و دید و بازدیدهای نوروزی است

 معاون وزیر بهداشت در اردبیل: بستری کرونایی‌ها در موج چهارم به ۴ برابر افرایش یافت/ بیشترین دلیل رشد کرونا دورهمی‌ها و دید و بازدیدهای نوروزی است
2021-04-15T11:34:47+04:30
گروه استان‌ها - معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: خوشبختانه استان اردبیل توانسته در مدیریت کرونا جزو استان‌های پیشتاز کشور باشد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: حضور شخص رئیس جمهور در جلسات ستاد قاچاق کالا و ارز ضروری است/ بررسی حادثه نطنز در مجلس با حضور وزیر اطلاعات

 رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: حضور شخص رئیس جمهور در جلسات ستاد قاچاق کالا و ارز ضروری است/ بررسی حادثه نطنز در مجلس با حضور وزیر اطلاعات
2021-04-15T11:34:47+04:30
گروه استان‌ها- رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: به‌زودی وزیر اطلاعات برای یک جلسه غیرعلنی در موضوع نطنز به مجلس می‌آید و این اتفاق بررسی می‌شود.

پلمب ۸۰۸ واحد متخلف در لرستان

پلمب ۸۰۸ واحد متخلف در لرستان
2021-04-15T10:51:02+04:30
رئیس سازمان صمت لرستان از پلمب ۸۰۸ واحد متخلف در استان خبر داد.

حضور ۲۷ پایگاه در طرح تشدید کنترل و نظارت بهداشتی ویژه رمضان

حضور ۲۷ پایگاه در طرح تشدید کنترل و نظارت بهداشتی ویژه رمضان
2021-04-15T10:51:01+04:30
مدیرکل دامپزشکی لرستان از تشدید کنترل و نظارت بهداشتی در ایام ماه مبارک رمضان خبر داد.

درمان سرطان با داروی دیابت

درمان سرطان با داروی دیابت
2021-04-15T10:51:01+04:30
بر اساس بازنگری نتایج ارائه شده در تحقیقات مختلف، فنفورمین، داروی قدیمی دیابت می‌تواند به‌عنوان یک مکمل در درمان ایمونوتراپی (ایمنی درمانی) سرطان مورد استفاد...

سربازی اختیاری می‌تواند کمبود نیروها را در ستاد کل جبران کند

سربازی اختیاری می‌تواند کمبود نیروها را در ستاد کل جبران کند
2021-04-15T10:51:00+04:30
دبیرکل تشکل‌های جوانان کشور گفت: سربازان باید در رشته و حرفه تخصص خود مشغول به خدمت شوند و اگر این موضوع اکنون انجام می‌شود اما باز در همان مجموعه به‌صورت غی...

آیا ورزش، کرونا را ضربه فنی می‌کند؟

آیا ورزش، کرونا را ضربه فنی می‌کند؟
2021-04-15T10:51:00+04:30
رییس گروه تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: اپیدمی کرونا بیش از پیش نشان داد که فعالیت بدنی نه تنها در پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر...

توقف ساخت‌وساز در 30 مورد تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغی استان سمنان

توقف ساخت‌وساز در 30 مورد تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغی استان سمنان
2021-04-15T10:50:59+04:30
مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از شناسایی 30 مورد تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغی در این استان خبر داد.

محدودیت‌های کرونایی قزوین یک هفته دیگر تمدید شد

محدودیت‌های کرونایی قزوین یک هفته دیگر تمدید شد
2021-04-15T10:50:59+04:30
فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا در استان قزوین گفت: محدودیت‌های کرونایی تا هفته آینده تداوم خواهد داشت، اگر ما شرایط را محدودتر کنیم ممکن است کاهش دا...

نسبت به تسریع واکسیناسیون و اعمال محدودیت‌های لازم اقدام شود

نسبت به تسریع واکسیناسیون و اعمال محدودیت‌های لازم اقدام شود
2021-04-15T10:50:59+04:30
رئیس سازمان نظام پزشکی خرم‌آباد گفت: ستاد کرونا و وزارت بهداشت نسبت به تسریع روند واکسیناسیون و اعمال محدودیت های لازم اقدام کنند.

احداث دو مرکز نیروگاه سلول‌های خورشیدی در لرستان

احداث دو مرکز نیروگاه سلول‌های خورشیدی در لرستان
2021-04-15T10:50:58+04:30
مدیر مخابرات منطقه لرستان گفت: دو مرکز نیروگاه سلول‌های خورشیدی در دست احداث داریم.

میزان واگیری و مرگ و میر پیک چهارم کرونا؛ چندین برابر پیک‌های قبلی

میزان واگیری و مرگ و میر پیک چهارم کرونا؛ چندین برابر پیک‌های قبلی
2021-04-15T10:50:57+04:30
یک متخصص بیهوشی در خراسان جنوبی گفت: اکنون وارد فاز جهش یافته کرونا شده‌ایم و میزان واگیری و مرگ و میر این بیماری چندین برابر شده که امیدوارم بتوانیم با همرا...

برنامه‌های ماه رمضان درشاهین‌شهر مجازی است/توزیع۲۰۰بسته معیشتی

برنامه‌های ماه رمضان درشاهین‌شهر مجازی است/توزیع۲۰۰بسته معیشتی
2021-04-15T10:34:22+04:30
اصفهان - امام‌جمعه شاهین‌شهر گفت: همه برنامه‌های ماه مبارک رمضان در شاهین شهر به دلیل شیوع کرونا به صورت مجازی برگزار می‌شود و برنامه حضوری در این شهرستان دا...

اجرای محدودیت‌های گردشگری رمضان

اجرای محدودیت‌های گردشگری رمضان
2021-04-15T10:24:20+04:30
در ماه رمضان امسال، قوانین و محدودیت‌های کرونایی برای گردشگری رمضان در برخی از کشورها به دلیل جلوگیری از گسترش ابتلا به کرونا اجرا می‌شود.

پدر شهید مرتضی غفاری به فرزند شهیدش پیوست

پدر  شهید مرتضی غفاری به فرزند شهیدش پیوست
2021-04-15T10:24:20+04:30
پدر شهید مرتضی غفاری از شهدای شهرستان زنجان درگذشت.

افراد متعهد و متخصص در انتخابات هیئت مدیره شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت شرکت کنند

افراد متعهد و متخصص در انتخابات هیئت مدیره شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت شرکت کنند
2021-04-15T10:24:19+04:30
مدیر منطقه‌ای تالار بورس آذربایجان شرقی گفت: افراد متعهد و متخصص در انتخابات هیئت مدیره شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت شرکت کنند.

۵۷۲ نفر داوطلب ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی روستاهای بخش مرکزی و فندقلوی اهر

۵۷۲ نفر داوطلب ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی روستاهای بخش مرکزی و فندقلوی اهر
2021-04-15T10:24:19+04:30
فرماندار اهربا اشاره به اتمام مهلت ثبت‌نام داوطلبان انتخابات شوراهای اسلامی روستاهای شهرستان، از ثبت نام ۵۷۲ داوطلب در این دوره از انتخابات شوراهای اسلامی رو...

دستگیری سارق سابقه دار اماکن خصوصی در اهر

دستگیری سارق سابقه دار اماکن خصوصی در اهر
2021-04-15T10:24:19+04:30
جانشین انتظامی اهر از دستگیری سارق سابقه دار اماکن خصوصی در این شهرستان خبر داد.

دستگیری ۸ نفر از عوامل نزاع دسته جمعی در لردگان

دستگیری ۸ نفر از عوامل نزاع دسته جمعی در لردگان
2021-04-15T10:24:18+04:30
فرمانده انتظامی شهرستان لردگان با اشاره به وقوع نزاع دسته جمعی در شهر لردگان، گفت: ۸ نفر در این رابطه دستگیر شدند.

آمار فوتی‌های کرونا در قزوین ۲ رقمی شد

آمار فوتی‌های کرونا در قزوین ۲ رقمی شد
2021-04-15T10:11:02+04:30
در ۲۴ ساعت گذشته (چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰)، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۷۷۷ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در استان قزوین شناسایی و ۱۲۶ نفر نیز در این مدت ب...

نقاهتگاه‌ها؛ پشتوانه‌ای برای دوران سرریزی ظرفیت بیمارستان‌ها

نقاهتگاه‌ها؛ پشتوانه‌ای برای دوران سرریزی ظرفیت بیمارستان‌ها
2021-04-15T10:11:02+04:30
مسئول نقاهت‌گاه‌های استان زنجان گفت: نقاهت‌گاه‌ها پشتوانه محکمی در صورت تکمیل شدن ظرفیت‌های استان زنجان بوده و آماده پذیرش و ارائه خدمات رایگان به بیماران کر...

قرار نیست در سند همکاری، به چینی ها باج بدهیم

قرار نیست در سند همکاری، به چینی ها باج بدهیم
2021-04-15T10:11:01+04:30
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به سند همکاری ایران و چین بیان کرد: اینکه برخی می گویند "داریم به چین باج می دهیم" بی تقوایی محض است؛ چینی ها بر...
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)