میرنیوز

پیش‌بینی دانشمندان از آینده کرونا

پیش‌بینی دانشمندان از آینده کرونا 2021-04-07T11:24:20+04:30

از روزهای پایانی سال ۲۰۱۹ که سروکله ویروس مزاحمی به نام کرونا به جوامع انسانی باز شد، تا امروز که حدود ۱۴ ماه از حضورش می گذرد، بیش از ۱۳۳ میلیون نفر مبتلا به این بیماری آزاردهنده شدند و ۲ میلیون و ۸۸۵ هزار و ۹۴۰ نفر از آنها جان خود را از دست داده اند و حالا سویه‌های جدید و جهش یافته ویروس اولیه حتی قوی‌تر، کشنده‌تر و با سرعت بیشتری در حال گسترش در سطح جهان است.

پزشکان و مقامات بهداشت عمومی بارها هشدار داده اند که حتی با انتشار گسترده واکسن‌ها هم، کووید ممکن است،  بومی شود. اکنون که تمام متخصصان معتقدند این ویروس همچنان با بشر باقی خواهد ماند و در حالی که روند واکسیناسیون در دنیا، هنوز به حد ایده آل ایمن سازی جمعی نرسیده است، انتظار می‌رود، زندگی با این ویروس را یاد بگیریم و خودمان را تا حد امکان در برابر آن مقاوم سازیم.

کرونا رفتنی نیست

دیوید هیمن- استاد اپیدمیولوژی بیماری‌های عفونی در دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن معتقد است؛ ویروس کرونا از بین نمی‌رود و بشر باید همزیستی با این ویروس را یاد بگیرد.

او با بیان اینکه زندگی با این ویروس به این معنی نیست که نمی توانیم آن را کنترل کنیم، به سل و اچ آی وی و همچنین چهار کرونا ویروس بومی که به عنوان عامل سرماخوردگی شناخته شده‌اند، اشاره کرده و گفته است «اکنون ما یاد گرفته ایم که با همه این عفونت ها زندگی کنیم، برای برخی واکسن ساخته ایم و برای برخی دیگر درمان داریم، آزمایش های تشخیصی داریم که می تواند به ما کمک کند تا زندگی بهتری با این عفونت ها داشته باشیم. اینها راه هایی است که همزیستی با عوامل بیماری زا را برای بشر ممکن کرده است.»

نقشه پراکندگی شیوع کووید در جهان

پیش‌بینی دانشمندان از آینده کرونا

نشریه تایم نیز در گزارشی نوشته «ممکن است هرگز نتوانیم کووید ۱۹ را حذف کنیم، اما می توانیم یاد بگیریم که با آن زندگی کنیم.»

در این گزارش آمده که برخی کشورها بخش قابل توجهی از جمعیت خود را واکسینه کرده اند و درنظر دارند با واکسیناسیون سراسری سدی برای گسترش این بیماری باشند، برخی دیگر از کشورها نیز اعمال محدودیت‌های تردد و قرنطینه‌های سفت و سخت را راهکار مقابله با این ویروس می دانند و با استفاده از ترکیبی از قرنطینه داخلی و کنترل مرزها توانسته اند تا حد قابل توجهی کووید ۱۹ را از بین ببرند.  استرالیا و چندین کشور آسیایی از این روش‌ها برای کاهش چشمگیر شیوع ویروس استفاده کرده اند.

نیچر نیز در مقاله ای در خصوص پیش بینی دانشمندان برای سال های آینده به نقل از جوزف وو - مدلساز بیماری در دانشگاه هنگ کنگ نوشته است «آینده به این بستگی دارد که تعاملات اجتماعی از سر گرفته شود و چه نوع پیشگیری برای مقابله داشته باشیم.»

نقشه پراکندگی واکسیناسیون درجهان

پیش‌بینی دانشمندان از آینده کرونا

یوناتان گراد - متخصص اپیدمیولوژیست در دانشکده بهداشت عمومی هاروارد تی اچ چان در بوستون ماساچوست، می گوید  «اعمال محدودیت‌های سختگیرانه در بسیاری از کشورها رو به کاهش است و باعث می شود برخی تصور کنند که همه گیری در حال پایان است،  اما این طور نیست و ما برای مدت طولانی درگیر کرونا خواهیم بود.»

راز موفقیت کاهش آمار مبتلایان چیست؟

همه گیری به همین شکل از مکانی به مکان دیگر منتشر نمی شود. میزان ابتلا در کشورهایی مانند چین، نیوزلند و رواندا به موارد اندک رسیده که پس از اعمال محدودیت های بسیار سختگیرانه به این آمار دست یافته اند. از سویی دیگر، روند ابتلا در کشورهایی مانند ایالات متحده و برزیل، پس از آنکه دولت ها به سرعت محدودیت ها را برداشتند، به سرعت در حال افزایش است.

اما شواهد اولیه نشان می دهد که تغییرات رفتاری شخصی، مانند شستن دست و پوشیدن ماسک فراتر از قرنطینه شدید باید ادامه داشته باشد زیرا به طور موثری در جلوگیری از روند عفونت کمک می کند.

سمیر بات - اپیدمیولوژیست بیماری های عفونی در کالج امپریال لندن بر لزوم رعایت پروتکل های فردی تاکید دارد و می گوید  «اینکه چقدر رفتار مردم از نظر ماسک، شستن دست و فاصله اجتماعی تغییر کند مهم است، در حال حاضر رفتار مردم مانند سابق نیست.»

یک زیستگر محاسباتی و همکارانش در دانشگاه Anhembi Morumbi در سائو پائولو برزیل، «بیش از ۲۵۰ هزار مدل ریاضی در خصوص استراتژی های فاصله اجتماعی را توصیف کردند که به صورت ثابت، متناوب یا ضعیف تعریف شد.  در کنار این موارد، مداخلات رفتاری مانند استفاده از ماسک و شستن دست ها مهم است. این تیم نتیجه گرفت که اگر ۵۰ تا ۶۵ درصد مردم احتیاط کنند، کنار گذاشتن اقدامات فاصله اجتماعی هر ۸۰ روز می تواند به جلوگیری از اوج بیشتر عفونت در دو سال آینده کمک کند.»

این گروه می گویند  «باید فرهنگ نحوه تعامل با دیگران را تغییر دهیم. به طور کلی، این خبر خوبی است که حتی بدون آزمایش یا واکسن، رفتارها می توانند تفاوت قابل توجهی در انتقال بیماری ایجاد کنند.»

پیش‌بینی دانشمندان از آینده کرونا

در مناطقی که به نظر می رسد کووید ۱۹ در حال کاهش است،  محققان می گویند بهترین روش نظارت دقیق با آزمایش و جداسازی موارد جدید و ردیابی تماس های آنها است. به عنوان مثال این وضعیت در هنگ کنگ در جریان است،  اما دقیقاً چقدر ردیابی تماس ها و انزوای افراد بیمار برای مهار شیوع لازم است؟ یک تجزیه و تحلیل توسط مرکز مدل سازی ریاضی از بیماری های عفونی کووید ۱۹ شیوع بیماری های مختلف را از ۵، ۲۰ یا ۴۰ مورد معرفی شده شبیه سازی کرده است. این تیم نتیجه گرفت که ردیابی تماس باید سریع و گسترده باشد. ردیابی ۸۰ درصد از تماس ها در چند روز برای کنترل شیوع کاملا نتیجه بخش است.  

ردیابی ۸۰ درصد از تماس ها تقریباً غیرممکن است و در مناطقی که هر هفته با هزاران عفونت جدید دست و پنجه نرم می کند کار سختی است.  تیم انستیتوی فناوری ماساچوست (MIT) در کمبریج با تجزیه و تحلیل داده های آزمایش کووید ۱۹ از ۸۴ کشور نشان می دهد که عفونت های جهانی ۱۲ برابر بیشتر و مرگ و میرها ۵۰ درصد بیشتر از گزارش های رسمی است. این تیم می گوید  «موارد ابتلا و فوتی ها،  بیشتر از آنچه داده ها نشان می دهد، هستند. در نتیجه، خطر ابتلا به عفونت بیشتر از آن است که مردم تصور می کنند.»

 از سال ۲۰۲۱ چه اتفاقی می افتد؟

دوره همه گیری در سال آینده بسیار به ورود واکسن و مدت زمان محافظت سیستم ایمنی بدن پس از واکسیناسیون بستگی خواهد داشت. برخی از عفونت های ویروسی، ایمنی پایدار و برخی دیگر واکنش گذرا دارند. گراد مارک لیپسیچ، اپیدمیولوژیست از هاروارد و همکارانش در مقاله ای با بررسی سناریوهای احتمالی نوشتند «ابتلا به کووید تا ۲۰۲۵ به مدت مصونیت نسبت به این ویروس بستگی خواهد داشت.»

او ادامه می دهد  «اگر عفونت ها به سرعت و بدون واکسن یا مصونیت مداوم افزایش یابند،  شاهد گردش منظم و گسترده ویروس خواهیم بود. در این صورت، ویروس بومی می شود.»

محققان تاکنون اطلاعات چندانی را در مورد دوام ایمنی پس از ابتلا به این بیماری ندارند. یک مطالعه بر روی بیماران بهبود یافته نشان داد که آنتی بادی های خنثی کننده تا ۴۰ روز پس از شروع عفونت حضور دارند. چندین مطالعه دیگر نشان می دهد که سطح آنتی بادی پس از هفته ها یا ماه ها کاهش می یابد. اگر کووید ۱۹ از الگوی مشابه سارس پیروی کند، آنتی بادی ها می توانند به مدت ۵ ماه در یک سطح بالا باقی بمانند و با شیب ملایم در طول ۲-۳ سال کم شوند. هنوز تولید آنتی بادی، تنها شکل محافظت از سیستم ایمنی بدن نیست. سلولهای B و T حافظه نیز در برابر برخوردهای آینده با ویروس به دفاع از بدن برمی خیزند و تاکنون اطلاعات کمی در مورد نقش آنها در عفونت SARS-CoV-۲ شناخته شده است. مایکل اوسترهلم - مدیر مرکز تحقیقات و سیاست بیماری های عفونی در دانشگاه مینه سوتا، می گوید  «برای پاسخ صریح در مورد مصونیت، محققان باید تعداد زیادی از افراد را برای مدت طولانی دنبال کنند.»

پیش‌بینی دانشمندان از آینده کرونا

تیم هاروارد پیشنهاد می کند؛  اگر ویروس باعث ایمنی کوتاه مدت شود و مشابه دو ویروس کرونا انسانی دیگر که ایمنی حدود ۴۰ هفته طول می کشد، رفتار کند،  امکان آلوده شدن دوباره افراد و شیوع سالانه وجود دارد. یک گزارش مکمل، بر اساس روند هشت بیماری همه گیر آنفلوآنزا در جهان، به فعالیت قابل توجه حداقل برای ۱۸-۲۴ ماه آینده اشاره دارد که بر اساس آن، این تیم تحقیقاتی معتقدند موارد زیادی وجود دارد که هنوز در مورد این ویروس نمی دانیم و تا زمانی که داده های بیشتری نداشته باشیم، بلاتکلیفی زیادی خواهیم داشت.

احتمال دیگر این است که ایمنی در برابر SARS-CoV-۲ دائمی باشد. در این صورت، حتی بدون واکسن نیز ممکن است بعد از شیوع گسترده جهانی، ویروس خود را از بین ببرد و تا سال ۲۰۲۱ حذف شود. با این حال، اگر ایمنی متوسط ‌باشد، حدود دو سال طول می کشد و ممکن است ویروس ناپدید شود، اما ممکن است تا سال ۲۰۲۴ نیز دوباره افزایش یابد.

به گزارش ایسنا،  مدل ها و پیش بینی های اخیر و شواهد حاصل از موفقیت آمیزبودن قرنطینه ها گواه این است که تغییرات رفتاری می تواند گسترش کووید را در بیشتر موارد، اما نه لزوما در همه جا، کاهش دهد. تا اینجا که یک سال و اندی از حضور ویروس کرونا در کنار بشر می گذرد، مشخص شده که رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک، شستن مداوم دست ها و جلوگیری از تردد بی مورد تا حد بسیار بالایی در کاهش بیماری موثر بوده است.

منابع: cnbc، time، nytimes، ecdc، nature

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

کودک ۵ ساله ایذه ای هنگام بازی با اسلحه جان باخت

کودک ۵ ساله ایذه ای هنگام بازی با اسلحه جان باخت
2021-04-12T00:41:08+04:30
ایذه - فرمانده انتظامی ایذه گفت: کودک پنج ساله‌ای در ایذه بر اثر شلیک گلوله تفنگ شکاری و هنگام بازی با آن، جان باخت.

شرایط شاهرود بحرانی است/ ابتلای ۳۵۸ نفر به کرونا

شرایط شاهرود بحرانی است/ ابتلای ۳۵۸ نفر به کرونا
2021-04-11T23:21:08+04:30
شاهرود- رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، شرایط شیوع ویروس کرونا در این شهرستان را بحرانی توصیف کرد و گفت: ۳۵۸ نفر در شهرهای تابعه دانشگاه طی ۷۲ ساعت کرونا گرف...

مرحله سوم کمک مؤمنانه در استان اردبیل اجرا می‌شود

مرحله سوم کمک مؤمنانه در استان اردبیل اجرا می‌شود
2021-04-11T22:41:03+04:30
اردبیل - معاون هماهنگ کننده سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل گفت: همزمان با ماه مبارک رمضان سومین مرحله از اقدام خیرخواهانه مردم در قالب کمک مؤمنانه در استان ا...

آیت‌الله علم‌الهدی به کرونا مبتلا شد / انجام فعالیت‌های روزانه ‌در بیت

 آیت‌الله علم‌الهدی به کرونا مبتلا شد / انجام فعالیت‌های روزانه ‌در بیت
2021-04-11T22:08:19+04:30
گروه استان‌ها ـ نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی به کرونا مبتلا شد.

افزایش بی‌امان کرونا در اردبیل/عادی‌انگاری اوضاع را بحرانی کرد

افزایش بی‌امان کرونا در اردبیل/عادی‌انگاری اوضاع را بحرانی کرد
2021-04-11T21:34:24+04:30
اردبیل - استاندار اردبیل گفت: آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان اردبیل حکایت از افزایش صعودی آمار مبتلایان در روزهای آینده را دارد که ما خودمراقبتی و قرنطینه...

سایپا به دنبال کسب رتبه تک رقمی است/ سقوط نمی‌کنیم

سایپا به دنبال کسب رتبه تک رقمی است/ سقوط نمی‌کنیم
2021-04-11T21:21:04+04:30
رفسنجان- مربی تیم فوتبال سایپا گفت: برای آینده سایپا با این نوع فوتبال رو به جلو به سقوط فکر نمی‌کنیم و به دنبال تک رقمی شدن هستیم.

بودجه محیط بانی در بسیاری مواقع در جای خود هزینه نشده است

بودجه محیط بانی در بسیاری مواقع در جای خود هزینه نشده است
2021-04-11T18:27:42+04:30
زنجان-رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: در بسیاری مواقع بودجه به اسم محیط بانی و یگان حفاظ محیط زیست گرفته شده است ولی لزوما در جای خود هزینه نشده است.

افزایش ابتلا در استان مرکزی از هشدار گذشت و به اخطار رسید

افزایش ابتلا در استان مرکزی از هشدار گذشت و به اخطار رسید
2021-04-11T18:17:46+04:30
رئیس علوم پزشکی اراک گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۵۱۰ مورد مبتلا به کرونا در استان شناسایی شده است.

تأکید فرماندار قرچک بر تداوم شناسایی و رفع نقاط حادثه خیز راه‌های شهرستان

تأکید فرماندار قرچک بر تداوم شناسایی و رفع نقاط حادثه خیز راه‌های شهرستان
2021-04-11T18:17:45+04:30
فرماندار شهرستان قرچک بر ضرورت تداوم شناسایی و رفع نقاط حادثه‌خیز راه‌های شهرستان تأکید کرد و گفت: سیاست شورای حمل و ترافیک شهرستان در سال جدید نیز باید حول ...

خراسان جنوبی از استان‌های موفق در مدیریت کروناست

خراسان جنوبی از استان‌های موفق در مدیریت کروناست
2021-04-11T18:17:44+04:30
معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: خراسان جنوبی از استان‌های موفق در مدیریت کرونا بوده و تخت‌های بیمارستانی به اندازه کافی برای بیماران کرونای...

روند بررسی صلاحیت‌ها بر اساس مستندات قانونی انجام می‌شود

روند بررسی صلاحیت‌ها بر اساس مستندات قانونی انجام می‌شود
2021-04-11T18:17:43+04:30
معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری رشت گفت: روند بررسی صلاحیت‌ها بر اساس مستندات قانونی و استعلام از مراجع ذیصلاح قانونی با مسئولیت هیات اجرایی انجام می‌شود.

سرقت کفش‌های حسن تفتیان در رقابت‌های بین‌المللی مشهد

سرقت کفش‌های حسن تفتیان در رقابت‌های بین‌المللی مشهد
2021-04-11T18:17:43+04:30
دونده ایران در المپیک توکیو گفت: با اینکه کفش‌هایم را با خودم به ورزشگاه آورده بودم، اما متاسفانه هر چه گشتیم پیدا نشد و حس می‌گنم متاسفانه آنها را دزدیدند.

بیمار مبتلا به فاسیولا در گیلان نداشتیم 

بیمار مبتلا به فاسیولا در گیلان نداشتیم 
2021-04-11T18:17:42+04:30
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه علیرغم شیوع همه‌ساله تاکنون بیمار مبتلا به فاسیولا در گیلان نداشتیم، گفت: مردم باید مراقبت‌های بهداشتی د...

برگزاری مسابقات بین‌المللی موجب پیشرفت دوومیدانی می‌شود

برگزاری مسابقات بین‌المللی موجب پیشرفت دوومیدانی می‌شود
2021-04-11T18:17:42+04:30
رییس فدراسیون دوومیدانی ایران گفت: برای نخستین بار میزبانی از رقابت‌های بین‌المللی را برعهده گرفته‌ایم و از این بابت خوشحالیم.

بستری شدن 44 بیمار کرونایی دیگر در سمنان

بستری شدن 44 بیمار کرونایی دیگر در سمنان
2021-04-11T18:17:42+04:30
رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان از بستری شدن 44 بیمار جدید مثبت با تشخیص قطعی ابتلا به کووید۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات به...

نجات جان ۴ شهروند میانه‌ای از مرگ خاموش

نجات جان ۴ شهروند میانه‌ای از مرگ خاموش
2021-04-11T18:17:41+04:30
فرمانده انتظامی شهرستان میانه از اقدام به موقع گشت پلیس و نجات جان چهار شهروند از مرگ حتمی خبر داد.

پل همسان، اتفاقی مهم در روان سازی معضل ترافیک تبریز

پل همسان، اتفاقی مهم در روان سازی معضل ترافیک تبریز
2021-04-11T18:17:41+04:30
شهردار تبریز با بیان اینکه پل همسان کابلی، پروژه ای مهم، تاثیرگذار و برجسته در روان سازی ترافیک شهر است، از افتتاح قریب‌الوقوع این پروژه و پروژه‌های جانبی آن...

آماده باش برای جلوگیری از آبگرفتگی معابر و مسیل ها در پی بارش های بهاری تبریز

آماده باش برای جلوگیری از آبگرفتگی معابر و مسیل ها در پی بارش های بهاری تبریز
2021-04-11T18:17:40+04:30
معاون خدمات شهری و اجرایی شهردار تبریز از آماده باش کامل و استقرار نیروهای خدمات شهری برای جلوگیری از آبگرفتگی معابر و مسیل ها در پی بارشهای بهاری خبر داد.

دستگیری سارق دریچه های فاضلاب با ۷ فقره سرقت در بناب

دستگیری سارق دریچه های فاضلاب با ۷ فقره سرقت در بناب
2021-04-11T18:17:40+04:30
فرمانده انتظامی شهرستان بناب از شناسایی و دستگیری سارق حرفه ای دریچه های فاضلاب با کشف ۷ فقره سرقت در این شهرستان خبر داد.

سقوط از ارتفاع جان کارگر جوان را در کرمانشاه گرفت

سقوط از ارتفاع جان کارگر جوان را در کرمانشاه گرفت
2021-04-11T18:17:40+04:30
فرمانده انتظامی شهرستان کرمانشاه از مرگ کارگر جوان بر اثر سقوط از ارتفاع خبر داد.

درخواست راهپیمایی خودرویی روز قدس به ستاد کرونا ارائه شده است

درخواست راهپیمایی خودرویی روز قدس به ستاد کرونا ارائه شده است
2021-04-11T18:17:39+04:30
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران با اشاره به اینکه روز قدس از روزهای مهم تاریخ انقلاب است،‌ گفت: درخواست راهپیمایی خودرویی برای روز قدس به ستاد ...

اجرای برنامه های مجازی برای روز ملی عطار نیشابوری

اجرای برنامه های مجازی برای روز ملی عطار نیشابوری
2021-04-11T18:14:22+04:30
نیشابور - رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور گفت: همزمان با ۲۵ فروردین بزرگداشت روز ملی عطار نیشابوری برنامه‌های متنوع فرهنگی، ادبی و هنری در فضای مجازی...

ضرورت حفاظت از زیست بوم دریاچه نمک قم

ضرورت حفاظت از زیست بوم دریاچه نمک قم
2021-04-11T18:01:03+04:30
قم- استاندار قم گفت: حفاظت از زیست بوم دریاچه نمک امری ضروری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

خدمت صادقانه رضایت مردم از نهادهای دولتی را افزایش می‌دهد

خدمت صادقانه رضایت مردم از نهادهای دولتی را افزایش می‌دهد
2021-04-11T17:34:25+04:30
اصفهان - امام جمعه اصفهان گفت: اگر مردم خدمات صادقانه و متعهدانه از ادارات و نهادهای دولتی ببینند رضایت آنها نسبت به عملکرد این ادارات افزایش می یابد.

کشت 25 هزار هکتار پنبه در خراسان رضوی

کشت 25 هزار هکتار پنبه در خراسان رضوی
2021-04-11T17:17:46+04:30
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: خراسان رضوی از قطب‌های تولید پنبه در کشور بوده و در ۲۲ شهرستان این استان کشت پنبه صورت می‌گیرد.هم اکنون کشت پ...

اجرای مسئولیت‌های اجتماعی در کنار راه‌اندازی فعالیت‌های اقتصادی مورد توجه قرار گیرد

اجرای مسئولیت‌های اجتماعی در کنار راه‌اندازی فعالیت‌های اقتصادی مورد توجه قرار گیرد
2021-04-11T17:17:45+04:30
استاندار خراسان جنوبی گفت: همزمان با راه‌اندازی و آغاز فعالیت واحدهای اقتصادی، نکته مهم توجه به انجام مسئولیت‌های اجتماعی است.

شکایت از شهرداری اهواز بابت فعالیت شهربازی پاداد در شرایط قرمز

شکایت از شهرداری اهواز بابت فعالیت شهربازی پاداد در شرایط قرمز
2021-04-11T17:17:45+04:30
رئیس مرکز بهداشت شرق اهواز از شکایت این مرکز از شهرداری اهواز بابت فعالیت پارک شهربازی در شرایط قرمز کرونایی خبر داد.

با بهره‌مندی از فضای مجازی یک میلیون کلاس در هفته برگزار کردیم

با بهره‌مندی از فضای مجازی یک میلیون کلاس در هفته برگزار کردیم
2021-04-11T17:17:44+04:30
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: هفته گذشته هجدهمین دفتر تقریبی را در استان چابهار افتتاح کردیم.

افزایش ۶۰ درصدی قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری

افزایش ۶۰ درصدی قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری
2021-04-11T17:17:44+04:30
مدیر کل غله و خدمات بازرگانی خراسان رضوی گفت: قیمت خرید تضمینی گندم در  سال جاری  ۶۰ درصد افزایش  داشته است.

سازماندهی ۱۴ هزار نفر برای اجرای طرح شهید سلیمانی در خوزستان

سازماندهی ۱۴ هزار نفر برای اجرای طرح شهید سلیمانی در خوزستان
2021-04-11T17:17:43+04:30
فرمانده سپاه حضرت ولی عصر (عج) خوزستان با بیان اینکه حدود ۱۳ تا ۱۴ هزار نفر را به صورت مستقیم برای اجرای طرح شهید سلیمانی سازماندهی کردیم، گفت: از دهه سوم اس...
X کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)