میرنیوز

خطـر سکته گرمـایـی در کمین غفلت از تیغ تند آفتاب

خطـر سکته گرمـایـی در کمین غفلت از تیغ تند آفتاب 2021-07-17T09:15:00+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر، کیهان نوشت: گرمازدگی شرایطی است که علائم آن شامل تعریق شدید و ضربان قلب سریع و در نتیجه گرم‌شدن بیش از حد بدن است. این حالت یکی از سه سندرم مربوط به گرماست. در حقیقت گرمازدگی خفیف‌ترین و گرما گرفتگی (گرفتگی عضلات براثر گرما) شدیدترین آن می‌باشد. علل گرمازدگی شامل قرارگرفتن در معرض دمای بالا، به‌ویژه هنگامی‌که با رطوبت زیاد و فعالیت بدنی شدید همراه باشد. در صورت عدم دریافت درمان سریع، گرمازدگی می‌تواند به سکته قلبی منجر شود.


علایم گرمازدگی عبارت‌اند از: پوست خنک، مرطوب و مورمور شده در اثر گرما، تعریق شدید، ضعف، سرگیجه، خستگی، نبض ضعیف و سریع، فشارخون پایین هنگام ایستادن، گرفتگی عضلات، حالت تهوع، سردرد.
حواستان به یک سری از داروها باشد. اگر دارویی مصرف می‌کنید که می‌تواند بر توانایی بدن در هیدراته ماندن و دفع گرمای زیاد اثر بگذارد، پس باید بیشتر مراقب باشید.


هرگز کسی را در اتومبیل پارک شده که در و پنجره‌های آن را بسته‌اید ترک نکنید. این هم یکی از دلایل شایع مرگ‌های ناشی از گرمازدگی در کودکان است. وقتی اتومبیل را در آفتاب پارک می‌کنید، دمای داخل اتومبیل در عرض ده دقیقه بیش از ۶.۷ درجه سانتی‌گراد بالا می‌رود؛ بنابراین اصلاً نباید کسی را در هوای گرم در اتومبیل پارک شده با پنجره‌های بسته رها کنید.


در گرم‌ترین ساعات روز بیرون نروید. اگر امکان دارد سعی کنید در ساعاتی از روز که هوا گرم‌ترین است بیرون نروید، مایعات زیاد بنوشید و در جایی خنک استراحت کنید. سعی کنید ورزش یا فعالیت‌های بدنی دیگر را به ساعت‌های خنک‌تر روز موکول کنید، مثلاً غروب یا اول صبح.


سکته گرمایی چیست؟
گرمازدگی دارای ۴ مرحله است: مراحل استرس گرمایی، خستگی گرمایی، گرمازدگی، سکته گرمایی از مراحل گرمازدگی هستند که هرکدام علائم خاصی را دارند. در مرحله استرس گرمایی فرد علائمی مانند سرگیجه، ضعف، حالت تهوع، تشنگی و سردرد را احساس می‌کند. در مرحله خستگی گرمایی نیز با علایمی نظیر عرق کردن شدید، خستگی، قرمز شدن پوست، گرگرفتگی یا اسپاسم عضلات به همراه درد، سردرد یا سرگیجه خفیف و حالت تهوع همراه است.


محسن وحیدی یک متخصص طب اورژانس باتوجه‌به گرمای هوا و شیوع گرمازدگی برایمان توضیح می‌دهد: «مرحله گرمازدگی با علایمی نظیر رنگ‌پریدگی، عرق شدید، تهوع، اسهال و استفراغ، جوش‌های ریز گرمازدگی، سردرد، گرفتگی عضلات، خستگی، ضعف، تشنگی شدید، سرگیجه، ازدست‌دادن تمرکز، ادم یا تورم خفیف پا، مچ پا یا انگشتان دست و ازدست‌دادن هوشیاری مشخص می‌شود. همچنین گاهی سلول‌های سطحی پوست آسیب‌دیده، عرق زیرپوست جمع شده و فرد دچار جوش زیرپوستی یا به‌اصطلاح عرق‌سوز می‌شود.»


به گفته این متخصص طب اورژانس مرحله سکته گرمایی نیز با ضربان ضعیف، تنفس سریع، کاهش تعریق، پوست داغ و خشک و قرمز، حالت تهوع، سردرد و سرگیجه، تاری دید، تحریک‌پذیری و یا تغییرات خلقی، عدم هماهنگی و ازدست‌دادن هوشیاری همراه است که اگر این مرحله شدید باشد می‌تواند به نارسایی ارگان‌های بدن، کما و مرگ منجر شود. وضعیت دیگری که ممکن است با سکته گرمایی شدید رخ دهد، رابدومیولیز است، این بیماری باعث تخریب سلول‌های عضلانی و در نتیجه نارسایی کلیه می‌شود.


وی برای پیشگیری از بروز گرمازدگی در ایام گرم تابستان به هم‌وطنان توصیه می‌کند: «حداقل هشت لیوان آب در روز بنوشید. بدن شما به‌ازای هر کیلوگرم وزن ۳۰ میلی‌لیتر آب در روز نیازمند است. ولی مصرف مایعات در آب‌وهوای گرم باید افزایش یابد. اگر نمی‌توانید مقدار زیادی آب بنوشید یک نوشیدنی بدون گاز مثل آب‌میوه یا دوغ جانشین مناسبی است. از مصرف زیاد نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند کولا، قهوه و چای اجتناب کنید، زیرا کافئین ادرارآور است و باعث دفع آب از بدن می‌شود. از مصرف غذاهای چرب و داغ اجتناب کرده و بهتر است غذایتان کمی نمک داشته باشد. شربت آبلیمو و خاک شیر و دوغ تأمین‌کننده آب و املاح ازدست‌رفته بدن هستند. نوشیدن نوشابه در گرما مناسب نیستند.»


درمانی که از مرگ جلوگیری می‌کند
درمان عوارض مرتبط با گرمازدگی بستگی به‌شدت آن دارد. ابتدا بهتر است لباس‌های فرد گرمازده را درآورده و بدن او را در آب سرد فرو برید. اگر چنین امکانی وجود نداشت، با استفاده از یک‌پارچه یا حوله یا اسفنج، بدن فرد را با آب سرد خیس کنید. اگر مقدار آبی که در اختیار دارید کم است، ابتدا سر و گردن او را خنک کنید و تکه‌های یخ را روی گردن او قرار دهید و بعد توسط یک‌تکه کاغذ یا حوله یا پنکه، او را باد بزنید.


روح‌الله محمدیان یک کارشناس امداد و نجات ضمن بیان راهکارهای بالا برای نجات جان فرد گرمازده می‌گوید: «پس از آن فرد را در مکان خنکی قرار دهید. پاهای او را در محل بالاتری نسبت به بدن او قرار دهید تا جریان خون بیشتر به‌طرف سر او برود. دست‌ها و پاهای فرد را ماساژ دهید تا خونی که خنک شده، به سمت مغز و مرکز بدن او برود. اگر شخص به هوش است، او را تشویق کنید تا کم‌کم آب یا یک نوشیدنی خنک حاوی نمک بنوشد، ولی اگر شخص بی‌هوش باشد، نمی‌توانید این کار را انجام دهید و البته در این شرایط باید حتماً او را به مرکز درمانی برسانید.»


این کارشناس امداد و نجات در ادامه می‌گوید: «وقتی بدن فرد خنک شد، هر ۱۰ دقیقه یک‌بار دمای بدن او رااندازه‌گیری کنید. دمای فرد گرمازده باید در حد ۵.۳۸ درجه سانتیگراد باقی بماند و زمانی هم که بدن فرد را در آب سرد فرو می‌کنید، باید مراقب باشید تا دمای بدنش کمتر از ۵.۳۹ درجه نشود، چون به او شوک وارد می‌شود. اگر هم دماسنج در اختیار نداشتید، تا وقتی‌که با لمس کردن بدن فرد احساس می‌کنید خنک نشده، عمل خنک‌کردن را ادامه دهید، ولی به‌محض خنک شدن بدن، عمل خنک‌کردن (در آب سرد یا به شکل دیگر) را متوقف کنید و اگر دمای بدن او دوباره بالا رفت، عمل خنک‌کردن را از نو شروع کنید و بعد اجازه دهید فرد ۲۴ ساعت استراحت کند.»


وی درباره نوشیدنی‌هایی که می‌توان به فرد گرمازده نوشاند، می‌گوید: «علاوه‌بر آب خنک یا مایعات حاوی نمک، شربت‌هایی هم هستند که بر اساس اطلاعیه دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، می‌تواند به بهبود گرمازدگی کمک یا از بروز گرمازدگی پیشگیری کند. شربت‌هایی مانند شربت زرشک، شربت عناب، شربت تمرهندی، ماءالشعیر طبی و شربت به‌لیمو، شربت خاکشیر، شربت تخم شربتی.»
محمدیان هشدار می‌دهد: «اگر دیدید دمای بدن فرد گرمازده پایین نمی‌آید و بیهوشی ادامه پیدا کرده یا از حالت هوشیاری وارد حالت غیر هوشیار شده است، حتماً با اورژانس تماس بگیرید تا اقدامات درمانی لازم برای او انجام شود؛ چون ممکن است جان فرد در خطر باشد.


در واقع اگر حتی در حالت‌های خفیف گرمازدگی به بیمار رسیدگی نشود، وارد مرحله حاد گرمازدگی می‌شویم. در این مرحله آب به اعضای حیاتی بدن نمی‌رسد و مرحله شدید یا خطرناک گرمازدگی رخ می‌دهد که بسیار خطرناک است. به‌طوری‌که حتی با حضور تیم پزشکی و رساندن فرد به مراکز درمانی، در افراد جوان تا ۲۰‌درصد و در افراد مسن تا ۷۰درصد احتمال مرگ‌ومیر وجود دارد.
در مرحله حاد علایمی مثل اختلال هوشیاری دیده شده و معمولاً مصدوم خواب‌آلوده و بی‌قرار می‌شود. درحالی‌که دمای بدن به بالای ۴۰ درجه سانتیگراد رسیده است، خون‌رسانی به دستگاه‌های حیاتی بدن مختل می‌شود و اگر کنترل نشود، می‌تواند به مرگ شخص منجر شود.»


توصیه‌های تغذیه‌ای برای مقابله با گرمازدگی
علیرضا یارقلی یک متخصص طب سنتی درخصوص تغذیه مناسب فصل تابستان، می‌گوید: «در این فصل توصیه می‌شود افراد از غذاهای سرد وتر مانند آب‌دوغ خیار و نان، پنیر و هندوانه استفاده کرده و از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های گرم پرهیز کنند.» این متخصص طب سنتی می‌افزاید: «استفاده از نوشیدنی‌هایی مانند خاکشیر که برطرف‌کننده خشکی و خارش پوستی، بهبود دهنده معده و روشن و صاف‌کننده پوست است به همراه کمی آب‌لیموی به‌خصوص صبح‌ها و به‌صورت ناشتا سبب رفع عطش و گرمازدگی در فصل تابستان خواهد شد.»


وی بیان می‌کند: « تخم شربتی نیز مقوی دستگاه گوارش است و از گرسنگی کاذب جلوگیری می‌کند و به‌منظور لاغری و کاهش وزن نیز توصیه می‌شود؛ تخم شربتی ضد سرطان بسیار خوبی است و دارای فیبر بالایی بوده و از بروز دیابت نوع دو نیز پیشگیری می‌کند، مصرف این شربت ربطی به سردی و گرمی هوا ندارد، اما در تابستان سبب خنک شدن و کاهش عطش می‌شود. البته باید به این نکته تأکید کرد که افراد دارای معده سرد و مزاج سرد و ‌تر در مصرف شربت‌های خنک زیاده‌روی نکنند.»


یارقلی در خصوص مصرف دو میوه هلو و شلیل در این فصل عنوان می‌کند: «هلو و شلیل با مزاج سرد و ‌تر دو میوه محبوب فصل تابستان هستند که زود هضم و کم‌ کالری‌تر از بقیه میوه‌ها هستند و دارای آنتی‌اکسیدان‌های بالایی بوده و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک شایانی می‌کنند.»


وی در ادامه اظهار می‌کند: «استفاده از هندوانه به‌عنوان رقیق‌کننده خون که دارای ویتامین A،B و C است به‌عنوان تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن و جهت سلامت پوست و مو بسیار مفید بوده، اما خوردن آن به‌صورت ناشتا به‌خصوص در هوای گرم و پس از صرف غذا توصیه نمی‌شود. گلاب نیز یکی از نوشیدنی‌های بسیار خوب در فصل گرماست که می‌توان جهت رفع تشنگی و عطش از آن استفاده نمود. کاهو با طبیعتی سرد وتر جزو سبزی‌های تصفیه‌کننده خون است که آهن بسیار زیادی دارد و در درمان کم‌خونی مؤثر است و مصرف آن در فصل تابستان بسیار توصیه می‌شود.» این متخصص طب سنتی و تغذیه سنتی در تکمیل صحبت‌هایش می‌گوید: « در فصل تابستان مصرف شربت سکنجبین، لیمو، هندوانه، آبغوره و میوه‌های‌تر (ترش‌وشیرین) مانند آلو، آلبالو و گیلاس در کنار نوشیدنی‌های خنک می‌توانند حرارت بدن را کاهش داده و رطوبت را به بدن برسانند. افراد از مصرف غذاهایی مثل فسنجان، گردو، کنجد به دلیل مزاج شأن در این فصل پرهیز کنند؛ چرا که سبب عوارضی مانند فشارخون می‌شوند.»


وی در پایان تأکید دارد: «مصرف میوه بسیار پرطرف‌دار طالبی که سرشار از آب است در این فصل بسیار توصیه می‌شود؛ چراکه این میوه سرشار از پتاسیم و منیزیم است و تنظیم‌کننده متابولیسم بدن، اما لازم است افراد به این نکته توجه ویژه‌ای کنند و این میوه را بین دو وعده غذایی و با معده خالی مصرف نکنند، همچنین افراد دیابتی در مصرف این میوه باید جانب اعتدال را رعایت کنند.»

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

نبرد سخت تیم‌های والیبال ایران و ایتالیا/ تلاش برای صعود

نبرد سخت تیم‌های والیبال ایران و ایتالیا/ تلاش برای صعود
2021-07-29T10:23:14+04:30
تیم ملی والیبال ایران در چهارمین دیدار مرحله گروهی مقابل ایتالیا صف آرایی خواهد کرد.

رستمیان در جایگاه شانزدهم تپانچه ایستاد/ تکلیف فردا مشخص می شود

رستمیان در جایگاه شانزدهم تپانچه ایستاد/ تکلیف فردا مشخص می شود
2021-07-29T08:36:26+04:30
بانوی تیرانداز ایران با قرار گرفتن در جایگاه شانزدهم رقابتهای تپانچه باید منتظر مسابقه بعدی خود در بخش سرعت باشد.

افشین فرزام: قایقرانی ایران را از آسیا جدا کردیم 

افشین فرزام: قایقرانی ایران را از آسیا جدا کردیم 
2021-07-29T08:09:49+04:30
سرمربی تیم ملی روئینگ گفت: با عملکردی که نازنین ملایی داشت در واقع قایقرانی ایران را از آسیا جدا کردیم.

هانیه رستمیان: سعی می کنم با رکورد بهتر فینالیست شوم

هانیه رستمیان: سعی می کنم با رکورد بهتر فینالیست شوم
2021-07-29T07:56:21+04:30
بانوی تیرانداز تپانچه کشورمان تاکید دارد که می خواهد با کسب رکورد بهتر در قسمت سرعت فینالیست شوم.

رستمیان در جایگاه دوازدهم تپانچه ایستاد/ تکلیف فردا مشخص می شود

رستمیان در جایگاه دوازدهم تپانچه ایستاد/ تکلیف فردا مشخص می شود
2021-07-29T07:29:46+04:30
بانوی تیرانداز ایران با قرار گرفتن در جایگاه دوازدهم رقابتهای تپانچه باید منتظر مسابقه بعدی خود در بخش سرعت باشد.

نازنین ملایی: طوری پارو زدم که برای فردا هم انرژی داشته باشم

نازنین ملایی: طوری پارو زدم که برای فردا هم انرژی داشته باشم
2021-07-29T07:29:45+04:30
قایقران المپیکی کشورمان پس از پایان کارش در مرحله نیمه نهایی گفت: رقابت این مرحله را به گونه ای برگزار کردم که برای فردا هم انرژی داشته باشم.

نازنین ملایی شانس کسب مدال را از دست داد/ صعود به فینال B روئینگ

نازنین ملایی شانس کسب مدال را از دست داد/ صعود به فینال B روئینگ
2021-07-29T06:09:47+04:30
 دختر قایقران ایران راهی مرحله فینالB مسابقات روئینگ سی و دومین دوره بازیهای المپیک در توکیو شد. 

پایان روز پنجم و ادامه صدرنشینی میزبان/ سقوط ایران به رده ۲۸

پایان روز پنجم و ادامه صدرنشینی میزبان/ سقوط ایران به رده ۲۸
2021-07-28T18:29:43+04:30
پنجمین روز از سی و دومین دوره بازیهای المپیک با ادامه مدال آوری کشورهای مطرح و صدرنشینی میزبان پیگیری شد.

برنامه روز ششم ورزشکاران ایران/ روز دختران روئینگ و تیراندازی

برنامه روز ششم ورزشکاران ایران/ روز دختران روئینگ و تیراندازی
2021-07-28T18:16:26+04:30
در ششمین روز از سی و دومین دوره بازیهای المپیک دو ورزشکار بانوی روئینگ و تیراندازی برای ایران مسابقه می دهند.

ایتالیا نخستین باخت ژاپن را رقم زد

ایتالیا نخستین باخت ژاپن را رقم زد
2021-07-28T17:09:41+04:30
تیم ملی والیبال ایتالیا نوار پیروزی های ژاپن در مرحله گروهی المپیک را قطع کرد.

روز ناداوری و شکست/ نتیجه دور از انتظار والیبال و افسوس شمشیربازان

روز ناداوری و شکست/ نتیجه دور از انتظار والیبال و افسوس شمشیربازان
2021-07-28T15:49:47+04:30
پنجمین روز از سی و دومین دوره بازیهای المپیک امروز چهارشنبه با شکست و توقف تمامی نمایندگان انفرادی و تیمی ایران برابر رقبایشان پایان یافت.

ونزوئلا یک ست از قهرمان جهان گرفت/ لهستان موقتا در صدر

ونزوئلا یک ست از قهرمان جهان گرفت/ لهستان موقتا در صدر
2021-07-28T15:09:44+04:30
تیم ملی والیبال ونزوئلا در حالیکه یک ست از قهرمان جهان گرفت نتیجه را واگذار کرد.

استکی: دانیال خیلی خوب کار کرد/ در آینده بیشتر از شه‌بخش می شنویم

استکی: دانیال خیلی خوب کار کرد/ در آینده بیشتر از شه‌بخش می شنویم
2021-07-28T14:43:12+04:30
سرمربی تیم ملی بوکس ایران از عملکرد دانیال شه بخش در المپیک تقدیر کرد و گفت: قطعا در آینده از این بوکسور بیشتر خواهید شنید.

دانیال شه بخش: می خواستم طلسم بشکنم که نشد

دانیال شه بخش: می خواستم طلسم بشکنم که نشد
2021-07-28T14:43:11+04:30
ملی پوش بوکس ایران با تاکید بر اینکه با حریق قدری مبارزه داشت، گفت: می خواستم برخی طلسم ها را در بوکس بشکند اما نشد.

دانیال شه بخش از مبارزات بوکس المپیک کنار رفت

دانیال شه بخش از مبارزات بوکس المپیک کنار رفت
2021-07-28T14:16:21+04:30
نماینده ٥٧ کیلوگرم بوکس ایران دومین مبارزه خود در المپیک را به نماینده کوبا واگذار کرد.

المپیک ۲۰۲۰ با اسپانسری کالاتیک در شبکه ۳

المپیک ۲۰۲۰ با اسپانسری کالاتیک در شبکه ۳
2021-07-28T13:23:08+04:30
فروشگاه اینترنتی موبایل و لوازم جانبی «کالاتیک» حامی رسمی ویژه برنامه تلویزیونی المپیک ۲۰۲۰ توکیو در شبکه سه سیما شد.

سندی از دلایل قرنطینه پزشک و سرپرست تیم ملی والیبال در توکیو

سندی از دلایل قرنطینه پزشک و سرپرست تیم ملی والیبال در توکیو
2021-07-28T13:09:42+04:30
پزشک تیم ملی والیبال سندی که نشان می دهد با تشخیص و تاکید مسئولان برگزاری المپیک باید چند روز در قرنطینه می ماندند را منتشر کرد.

تاثیرگذاری وزش باد در حذف زودهنگام کماندار ایران

تاثیرگذاری وزش باد در حذف زودهنگام کماندار ایران
2021-07-28T12:43:13+04:30
سرمربی تیم ملی ریکرو بعد از حذف تنها نماینده این تیم از المپیک گفت: وزش باز روی رکوردها تاثیر گذاشت اگرچه حریف هم تجربه خوبی داشت.

پایان کار صفرزاده با سی و پنجمی تایم تریل انفرادی

پایان کار صفرزاده با سی و پنجمی تایم تریل انفرادی
2021-07-28T12:43:13+04:30
نماینده دوچرخه سواری کشورمان با ایستادن در رتبه سی و پنجم تایم تریل انفرادی به کار خود در بازیهای المپیک توکیو پایان داد.

تاثیرگذاری ورزش باد در حذف زودهنگام کماندار ایران

تاثیرگذاری ورزش باد در حذف زودهنگام کماندار ایران
2021-07-28T12:29:41+04:30
سرمربی تیم ملی ریکرو بعد از حذف تنها نماینده این تیم از المپیک گفت: ورزش باز روی رکوردها تاثیر گذاشت اگرچه حریف هم تجربه خوبی داشت.

تیم وزنه‌برداری ایران پنجشنبه راهی توکیو می‌شود

تیم وزنه‌برداری ایران پنجشنبه راهی توکیو می‌شود
2021-07-28T12:03:02+04:30
تیم ملی وزنه‌برداری ایران برای حضور در بازیهای المپیک پنجشنبه راهی توکیو خواهد شد.

نوید رضایی‌فر: ما تمام تلاشمان را مقابل آمریکا کردیم

نوید رضایی‌فر: ما تمام تلاشمان را مقابل آمریکا کردیم
2021-07-28T11:36:27+04:30
بازیکن تیم ملی بسکتبال کشورمان گفت: اختلاف ما با آمریکا انقدر زیاد نیست و تمرکز تیمی ما از دست رفته بود، به همین دلیل اختلاف امتیاز بیش از حد شده بود.

میلاد وزیری از دور مسابقات تیروکمان کنار رفت

میلاد وزیری از دور مسابقات تیروکمان کنار رفت
2021-07-28T11:36:26+04:30
تنها نماینده تیر و کمان ایران در بازی های المپیک با واگذاری نتیجه اولین دیدار خود در مرحله حذفی از دور رقابت ها کنار رفت.

حامد حدادی: با تیم بزرگ و قابل احترامی بازی کردیم

حامد حدادی: با تیم بزرگ و قابل احترامی بازی کردیم
2021-07-28T11:09:44+04:30
ملی پوش بسکتبال کشورمان بعد از شکست برابر آمریکا گفت: حریف مان تیم بزرگ و قابل احترامی بود.

باقرزاده: هیچ چیز مطابق انتظار پیش نرفت/ برای مدال آمده بودیم

باقرزاده: هیچ چیز مطابق انتظار پیش نرفت/ برای مدال آمده بودیم
2021-07-28T10:43:06+04:30
رئیس فدراسیون شمشیربازی پس از کسب عنوان ششم تیم ملی در بازیهای المپیک گفت: هیچ چیزی مطابق انتظاری که داشتیم پیش نرفت.

شکست تیم ملی بسکتبال ایران برابر آمریکا

شکست تیم ملی بسکتبال ایران برابر آمریکا
2021-07-28T10:29:44+04:30
ملی پوشان بسکتبال ایران نتیجه دیدار برابر تیم ملی آمریکا در بازیهای المپیک را واگذار کردند.

تیم شمشیربازی ایران ششم المپیک شد

تیم شمشیربازی ایران ششم المپیک شد
2021-07-28T10:16:23+04:30
تیم ملی شمشیربازی ایران در بازی های المپیک توکیو در رده ششم قرار گرفت.

آمریکا مغلوب تیم ملی شمشیربازی ایران شد

آمریکا مغلوب تیم ملی شمشیربازی ایران شد
2021-07-28T08:29:43+04:30
تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر نخستین دیدار خود برای کسب جایگاه پنجم بازی های المپیک را با پیروزی برابر آمریکا به پایان رساند.

تایید حق‌کشی شمشیربازی ایران برابر ایتالیا/ داور مبارزه محروم شد!

تایید حق‌کشی شمشیربازی ایران برابر ایتالیا/ داور مبارزه محروم شد!
2021-07-28T08:16:20+04:30
رئیس کمیته داوران فدراسیون جهانی شمشیربازی تاکید کرد دیگر اجازه قضاوت به داور اوکراینی دیدار ایران و ایتالیا نخواهد داد.

آمریکا حریف شمشیربازان ایران برای کسب جایگاه پنجم المپیک

آمریکا حریف شمشیربازان ایران برای کسب جایگاه پنجم المپیک
2021-07-28T07:49:51+04:30
تیم ملی شمشیربازی اسلحه برای کسب جایگاه پنجم  بازی های المپیک به مصاف آمریکا می رود.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)