میرنیوز

همین یک رأی یک رأی‌هاست که می‌شود میلیون‌ها رأی

همین یک رأی یک رأی‌هاست که می‌شود میلیون‌ها رأی 2021-06-22T19:25:09+04:30

خبرگزاری مهر؛ مجله مهر _ مرضیه کیان: شاید بلوف نباشد اگر بگوییم یکی از برنده‌های اصلی انتخابات، ایرانیان خارج از کشور بودند که پای صندوق‌های رأی آمدند؛ احتمالاً شما هم بعد از خواندن این گزارش و قرار دادن خودتان در شرایط آن‌ها با جمله ابتدایی این گزارش هم‌نظر می‌شوید...

بر خلاف بسیاری از هموطنانی! که در داخل کشور الگوهای برخی افراد آن‌ور آبی را مدل تفکرات خودشان قرار داده بودند و مدعی تحریم انتخابات شدند و بسیاری‌شان هشتگ «رأی بی رأی» را در فضای مجازی ترند کردند و بسیاری را با خود همراه کردند و سعی داشتند با شستشوی مغزی، میزان مشارکت را به حداقل برسانند، تعداد زیادی از ایرانیان خارج از کشور با وجود تمام مرارتها و مزاحمت‌ها، پای صندوق‌های رأی رفتند. درحالی‌که می‌توانستند مثل خیلی‌ها بی‌تفاوت باشند، اما نسبت به وطنشان احساس تکلیف کردند و حتی مسائل امنیتی را که به دلیل رأی دادن برایشان رقم خورد را به جان خریدند.

اگر می‌گوئیم مشارکت هموطنان خارج از کشور یکی از ماندگارترین قاب‌های انتخابات ۱۴۰۰ بود، صرف حضور داشتن ایرانیان خارج از کشور مد نظرمان نیست، بلکه مشارکت با وجود سنگ‌اندازی‌هایی بود که از سوی معاندین دستور گرفته می‌شد، که کمترین آن رانندگی‌های طولانی مدت چند ساعته برای رسیدن به شعبه اخذ رأی بود تا شنیع‌ترین آن‌ها که ضرب‌وشتم‌ها و هتاکی‌ها بود؛ آن هم در کشورهایی که ادعای مردم‌سالاری و دموکراسی‌شان گوش دنیا را کر کرده است. گروه‌های معاند و مخالف خارج از کشور به انواع ترفندها متوسل شده‌اند تا ایرانیان را از شرکت در انتخابات منصرف کنند:

در لندن معترضان مقابل بخش کنسول‌گری سفارت تجمع و با توسل به اهانت علیه رأی دهندگان و پاشیدن رنگ تلاش کردند تا آنها را از شرکت در انتخابات منصرف کنند.

در یکی از این حوادث که تصاویر آن در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شد، در حادثه‌ای که از سوی ضد انقلاب صورت گرفت یکی از هم‌وطنان زن ایرانی را در شهر بیرمنگام به طرز وحشیانه‌ای مورد ضرب و شتم قرار دادند و بر اساس گزارش‌ها، این خانم از ناحیه سر آسیب دید.

افسانه و همسرش که تازه تابعیت ایرانی گرفتند و در کشور سوئد پای صندوق رأی رفتند و هردو مورد ضرب و شتم و ناسزا قرار گرفتند، می‌گویند: «راستش وقتی رفتیم رأی بدهیم از اولش می‌دانستیم روز سختی خواهیم داشت. ولی رفتیم و نخواستیم تنها کشور شیعه را تنها بگذاریم. درسته ما فقط دوتا رأی دادیم، اما به گفته رهبری همین یک رأی یک رای‌هاست که می‌شود ملیون‌ها رای...


روز رأی‌گیری احساس کردم وسط یک گله گرگ قرار گرفتیم، آنها حتی می‌خواستند به بچه‌هایمان حمله کنند. کِل می‌کشیدند و ما را هو می‌کردند. فحش‌های خیلی بد می‌دادند. روز خیلی سختی بود.
ولی آخرش ما رأی دادیم و خیلی حس خوبی بود.

و همین‌جا جا داره از سفارت ایران در سوئد تشکر کنیم که واقعاً با احترام پذیرای ما بودند و همچنین پلیس سوئد.»

این‌ها تنها گوشه‌ای از رفتار وحشیانه معاندین در برابر رأی دهندگان بود که باعث شد هویت واقعی‌شان برملا شود.

همین یک رأی یک رأی‌هاست که می‌شود ملیون‌ها رأی

شاید از تصاویری که غیرت کم‌نظیر و ایران‌دوستی را مثل خار به چشم برخی خائنان فرو می‌کند تصویر دو تن از زندانیان ایرانی دربند در رومانی است که با هماهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران و همکاری سازمان زندان‌های رومانی، با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و حفاظتی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند.

نگرانی رهبری که رفع نشد!

اما نکته‌ای که بسیار جای تأسف دارد آنجاست که می‌شد مشارکت ایرانیان خارج از کشور را خیلی بیشتر از این‌ها بالا برد و متأسفانه به دلیل خیلی از کوتاهی‌ها این اقدام صورت نگرفت! تا جایی که مقام معظم رهبری در واپسین ساعات باقیمانده تا برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، در ارتباطی تلویزیونی با همه ملت ایران به بیان رهنمودهای مهم و اثرگذاری در خصوص انتخابات پرداختند و نگرانی خودشان را نسبت به کیفیت برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در خارج از مرزهای ایران ابراز کردند: «در گزارش‌های مربوط به خارج از کشور به بنده گزارش شده است که در برخی از کشورها -شاید تعداد زیادی از کشورها- آمادگی‌های لازم به نحو مطلوب فراهم نشده؛ این جور میگویند. من از وزارت کشور و وزارت خارجه جدّاً مطالبه می‌کنم و می‌خواهم که این قضیّه را دنبال کنند و چون وقتی باقی نیست، نگذارند که در این کشورها، آن ایرانی‌هایی که علاقه‌مندند در رأی‌گیری شرکت کنند [معطّل] بمانند»

شما این مطالب را در ذهن بسپارید و آن را مقایسه کنید با کشوری مانند کانادا که جمعیت ایرانیان مقیم در آن حدود ۸۰۰ هزار نفر برآورد می‌شود و اجازه ندادند جمهوری اسلامی در خاک این کشور شعبه اخذ رأی دایر کند و سخنگوی ستاد انتخابات گفته ایرانیان مقیم کانادا می‌توانند برای رأی دادن به یکی از شهرهای آمریکا بروند! یا در یمن و سنگاپور هیچ شعبه‌ای برای اخذ رأی وجود نداشت؛ در سنگاپور به دلیل مقررات کرونایی و عدم حضور سفیر مقیم، و در یمن هم به دلیل ناآرامی.

در نهایت بر مبنای گزارش‌ها و آمار، انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ در ۱۰۳ کشور، ۱۳۳ نمایندگی و ۳۰۴ شعبه برگزار شد که ایالات متحده با ۵۵ شعبه و عراق با ۲۲ شعبه بیش‌ترین سهم را در مجموع داشتند. این در حالی است که براساس گزارش صبح ۲۷ خرداد سخنگوی وزارت خارجه انتخابات ۱۴۰۰ ریاست جمهوری در ۱۳۳ کشور با ۲۳۴ صندوق اخذ رأی در ۵ قاره برگزار شد. بر مبنای این گزارش با کاهش ۷۰ صندوق رأی (حدود ۲۵ درصد) نسبت به انتخابات قبلی ریاست مواجه بود. طبیعتاً عدم برگزاری انتخابات در سه کشور کانادا، یمن و سنگاپور نمی‌تواند دلیل کاهش ۲۵ درصدی صندوق‌ها باشد. این کاهش قابل توجه در حالی صورت گرفته که بطور طبیعی واجدین شرایط ایرانی افزایش داشته است.

با تمام این مشکلات و علیرغم تمام اختلالاتی که وجود داشت، حضور معنادار این عزیزان که دل در گرو پیشرفت ایران اسلامی دارند صحنه‌ای بیاد ماندنی خلق کرد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

سرمایه‌ای که در «سعدآباد» و «وین» برباد رفت!

سرمایه‌ای که در «سعدآباد» و «وین» برباد رفت!
2021-09-20T10:41:54+04:30
قطعی برق‌های مکرر در تابستان امسال مشکلات عدیده‌ای به وجود آورد در حالی‌که مقام معظم رهبری راه برون‌رفت از این چالش را از ۱۷ سال پیش ارائه داده بودند.

طرح نشان ایرانی، پُز کالای داخلی است

طرح نشان ایرانی، پُز کالای داخلی است
2021-09-19T16:21:43+04:30
طرح نشان ایرانی ۲ به منظور تبلیغ و معرفی کالای ایرانی و تولیدکننده‌های ایرانی در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد برگزار شد. اما داستان ای...

میلیون‌ها نفر در جهان زباله‌های رها شده را جمع کردند

میلیون‌ها نفر در جهان زباله‌های رها شده را جمع کردند
2021-09-19T13:15:07+04:30
از سال ۲۰۱۸ تا کنون مردم مختلفی از سراسر دنیا در روز ۱۸ سپتامبر، زباله‌های رها شده در شهرها و طبیعت را جمع‌آوری می‌کنند.

کارتونیست، جراح دمل چرکین مسائل است

کارتونیست، جراح دمل چرکین مسائل است
2021-09-18T19:08:29+04:30
گروه مجله مهر، به مناسبت روز جهانی کارتون با عباس گودرزی، طراح کاریکاتورهای سیاسی و خبرساز رسانه به گفتگو نشست.

کارتونیست جراح دمل چرکین مسائل است

کارتونیست جراح دمل چرکین مسائل است
2021-09-18T17:21:53+04:30
گروه مجله مهر، به مناسبت روز جهانی کارتون با عباس گودرزی، طراح کاریکاتورهای سیاسی و خبرساز رسانه به گفتگو نشست.

لدفا! فارسی را پاس بداریم...

لدفا! فارسی را پاس بداریم...
2021-09-18T11:21:46+04:30
امروز در تقویم ایرانی روز شعر و ادب فارسی و روز بزرگداشت استاد سید محمدحسین شهریار است، اما چه بلایی دارد سر زبان اصیل و فصیح فارسی می‌آید؟

واکسیناسیون به نسل قرص و محکم دهه شصت رسید / ای بلاکش دهه شصتی!

واکسیناسیون به نسل قرص و محکم دهه شصت رسید / ای بلاکش دهه شصتی!
2021-09-17T13:15:05+04:30
بالاخره بعد از ماه‌ها چشم انتظاری دهه شصتی‌ها، از ۲۲ شهریور نوبت واکسیناسیون این نسل به اصطلاح خودشان «سوخته» شروع شد.

دختری که با اینستاگرامش رژیم صهیونیستی را شکست داد

دختری که با اینستاگرامش رژیم صهیونیستی را شکست داد
2021-09-16T15:08:37+04:30
 مجله «تایم» نام منی الکرد و محمد الکرد را در بین ۱۰۰ چهره تأثیرگذار ۲۰۲۱ منتشر کرده است. این خواهر و برادر کسانی بودند که توانستند جنایت رژیم صهیونیستی در م...

شکوفایی مذهب تشیع و نقش آن روی سکه‌های سلاطین

شکوفایی مذهب تشیع و نقش آن روی سکه‌های سلاطین
2021-09-16T13:35:14+04:30
گنجینه سکه موزه آستان قدس رضوی از جمله گنجینه‌های پرباری است که در آن بیش از 75 هزار سکه از دوره‌های مختلف و کشورهای مختلف وجود دارد.

من تونل را حفر کردم

من تونل را حفر کردم
2021-09-15T14:23:42+04:30
صبح امروز وکیل یکی از زندانیان فلسطینی که از زندان اسرائیل فرار کرده بودند در گفت و گو با رسانه الجزیره، روایت فرار را از زبان طراح اصلی نقل کرده است.

تصور دنیای بدون گلزار!

تصور دنیای بدون گلزار!
2021-09-15T12:22:19+04:30
روز گذشته ویدئویی منتشر شد که از چند نوجوانان دختر و پسر پرسیده شد «دنیای بدون محمدرضا گلزار را تصور کنند». واکنش این نوجوانان موجی از واکنش کاربران را در فض...

آنلاین بودن تنها شرط حضور در «تکیه» است

آنلاین بودن تنها شرط حضور در «تکیه» است
2021-09-14T18:15:36+04:30
کرونا شکل برگزاری مراسم‌های محرم را تغییر داد و باعث شد در پس خلاقیت‌ها، هم محرم‌های سال‌های کرونایی ماندگار شود و هم مراسم‌های سال‌های قبل دوباره زنده شود. ...

بهانه ای برای عدم واردات واکسن

بهانه ای برای عدم واردات واکسن
2021-09-14T15:22:37+04:30
طی همین چند هفته اخیر بیش از ۲۰میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور شد.

۵ دلیل برای دوری از گوشی‌های هوشمند

۵ دلیل برای دوری از گوشی‌های هوشمند
2021-09-14T14:16:13+04:30
با وجود تمام قابلیت‌های مثبت در گوشی‌های هوشمند، نباید از ضررهای آن غافل شد. الجزیره ۵ دلیل را برای دوری از گوشی‌های هوشمند عنوان کرده که شاید در ظاهر حس نشو...

یک رژیم جعلی همه چیزش جعلی است!

یک رژیم جعلی همه چیزش جعلی است!
2021-09-14T11:48:47+04:30
روز گذشته صفحات اینستاگرام و توئیتر اسرائیل به فارسی عکسی جعلی را به نوید افکاری نسبت داده و منتشر کردند.

روایتی از مظلوم‌ترین شهدای دفاع مقدس

روایتی از مظلوم‌ترین شهدای دفاع مقدس
2021-09-13T14:22:14+04:30
روزنامه جام‌جم گفت‌وگویی با سید جعفر حسینی‌ودیق نویسنده کتاب «مهمانان ام الرصاص» انجام داده؛ کتابی که حکایت از رشادت‌ها و مظلومیت شهدای غواص است.

۶ زندانی فلسطینی چقدر خرج روی دست رژیم صهیونیستی گذاشتند؟ 

۶ زندانی فلسطینی چقدر خرج روی دست رژیم صهیونیستی گذاشتند؟ 
2021-09-13T12:35:31+04:30
در این گزارش، الجزیره به بررسی هزینه‌ ۶ زندانی فلسطینی که هفته گذشته از زندان جلبوع فرار کردند، پرداخته است.

موکب‌های کوچک و دل‌های بزرگ

موکب‌های کوچک و دل‌های بزرگ
2021-09-13T12:08:49+04:30
در هیاهوی بی‌تابی دل‌ها، کانال  «دلنوشته های یک عراقی» در تلگرام، عکس‌هایی از موکب‌های صمیمی کوچکِ دل‌بزرگ‌های عراقی منتشر کرده و دل‌ها را بیشتر هوایی کرده ا...

«زخم کاری» برای دومین بار در توئیتر ترند شد

«زخم کاری» برای دومین بار در توئیتر ترند شد
2021-09-12T16:35:27+04:30
سریال خانگی «زخم کاری» به کارگردانی محمدحسین مهدویان و بازی پررنگ جواد عزتی برای دومین بار ترند توییتر شد.

چگونه بیماران بستری جزایر جنوبی ایران به صفر رسید؟

چگونه بیماران بستری جزایر جنوبی ایران به صفر رسید؟
2021-09-12T13:28:48+04:30
محبوبیت جزیره کیش میان گردشگران، هیچ گاه جزیره را خالی از مسافر نکرد و حتی شرایط قرمز کرونایی هم مانع ورود نشد اما با اعمال اقدامات، تعداد بستری‌های کیش به ص...

شکستن مهر مرجع تقلید بعد از رحلت درست است؟

شکستن مهر مرجع تقلید بعد از رحلت درست است؟
2021-09-12T12:35:32+04:30
فیلم شکستن مهر حضرت آیت‌الله سید محمد سعید حکیم که در رسانه‌ها منتشر شده است، ابهاماتی را در ذهن مخاطب ایجاد کرده که در این گزارش به این رسم پرداخته‌ایم.

عدالتخواهی حاج حیدر

عدالتخواهی حاج حیدر
2021-09-11T16:28:56+04:30
حیدر رحیم پورازغدی، از مجاهدین و مبارزین سیاسی پیش از انقلاب، الهام بخش عدالت خواهی اخلاقی و سازنده بود.

چیزی بیشتر از تخصص نیاز داریم

چیزی بیشتر از تخصص نیاز داریم
2021-09-11T12:28:54+04:30
حالا که چند روزی از ارائه نقدها و نظرها درباره نماهنگ «دهه هشتادی‌ها» می‌گذرد، امیر تیموری، شاعر، خواننده و کارگردان از ملزومات ساخت اثر برای کودک و نوجوان ن...

عملیات تحقیر رژیم صهیونیستی انجام شد

عملیات تحقیر رژیم صهیونیستی انجام شد
2021-09-11T11:49:03+04:30
هدف فرار ۶ زندانی فلسطینی از زندان رژیم صهیونیستی، رسوایی و تحقیر این رژمی بود که با موفقیت انجام شد؛ هرچند که ۴ تن از این جوانان مجددا دستگیر شده‌اند.

ترند امروز ایرانی‌ها در توییتر چیست و چرا؟

ترند امروز ایرانی‌ها در توییتر چیست و چرا؟
2021-09-11T08:32:36+04:30
بالاترین هشتگ توییتر که توسط کاربران ترند شده، هشتگ پنجشیر به تعداد ۱۶۵۰۰ توییت است.

زنگ تردید در بازگشایی مدارس

زنگ تردید در بازگشایی مدارس
2021-09-11T08:32:35+04:30
با توجه به آغاز سال تحصیلی حدود دو هفته آینده، بسیاری از چالش‌ها و مشکلات در سیستم آموزشی پر از ابهام مانده است که برای این منظور گزارش روزنامه همشهری را برر...

اهمیت «هشتگ سازی» چقدر است؟

اهمیت «هشتگ سازی» چقدر است؟
2021-09-11T08:32:34+04:30
حالا که تب هشتگ زدن و جبهه گیری موافقان و مخالفان طالبان در ماجرای پنجشیر داغ است، بد نیست به اهمیت «هشتگ» در فضای مجازی بپردازیم.

خانه‌ای که با ۲ هزار کاغذ نامه ساخته شد

خانه‌ای که با ۲ هزار کاغذ نامه ساخته شد
2021-09-11T08:32:33+04:30
مجله مهر در سال‌مرگ جلال آل احمد با نگاهی به نامه‌نگاری‌های او و همسرش به جریان ساخت بنایی که حالا «خانه موزه جلال و سیمین» است می‌پردازد.

دریچه امید زندانیان فلسطینی فقط باز شدن قفل زندان نیست!

دریچه امید زندانیان فلسطینی فقط باز شدن قفل زندان نیست!
2021-09-07T14:55:29+04:30
چنانچه این قسمت از سریال «فرار از زندان رژیم صهیونیستی»! موفق‌ترین قسمت این سریال دنباله‌دار است، اما مرور قسمت‌های قبلی آن هم خالی از لطف نیست.

واقعیت تصویر جت سرنگون شده در پنجشیر چیست؟

واقعیت تصویر جت سرنگون شده در پنجشیر چیست؟
2021-09-07T11:08:48+04:30
تصویری در فضای مجازی با عنوان جت سرنگون شده پاکستان توسط جبهه مقاومت پنجشیر منتشر شده مربوط به سقوط جنگنده اف -۱۶ آمریکا در آریزونا در سال ۹۷ است.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)