میرنیوز

کولاک غافلگیری

کولاک غافلگیری 2021-03-14T15:40:06+03:30

به گزارش خبرگزاری مهر، وطن امروز نوشت: پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر کاهش ۵ تا ۱۵ درجه‌ای دمای هوا برای هفته آخر سال محقق شد و طی ۲ روز گذشته ۲۲ استان کشور درگیر بارش شدید برف، باران و کولاک شدند. شدت بارش‌ها به حدی بود که ۲۱ محور اصلی از جمله آزادراه زنجان- قزوین، کرج- چالوس، هراز، فیروزکوه، سراب- اردبیل و زنجان- تبریز مسدود و امکان هر گونه تردد در آنها غیرممکن شد تا این سوال در ذهن ایجاد شود که با وجود پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته توسط سازمان هواشناسی، چرا مسؤولان در زمینه مدیریت این مشکل پیش‌بینی لازم را نداشتند؟ تغییر شرایط جوی در حالی رخ داد که برخی از مردم چمدان‌های‌شان را به قصد سفر بسته بودند تا در شرایط کرونایی دل به جاده بزنند اما طبیعت در بستن مسیر، یک گام جلوتر از مسؤولان برداشت تا مردم استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، اصفهان، البرز، تهران، چهارمحال‌وبختیاری، خراسان رضوی و شمالی، زنجان، سمنان، قزوین، فارس، قزوین، قم، گلستان، گیلان، لرستان، مازندران، مرکزی، همدان و یزد تا چند روز فکر هر گونه سفر را از ذهن خود دور کنند. شرایط بحرانی ایجادشده در جاده‌های کشور در شرایطی رقم خورد که پیش از این سازمان هواشناسی و پلیس راهور از رانندگان خواسته بودند در صورت ادامه‌دار شدن وضعیت نامساعد جوی از سفر خودداری کرده و در صورت مواجهه با شرایط بد جوی با صبر و حوصله توقف کرده و اصرار به ادامه مسیر نداشته باشند، همچنین آن دسته از مسافرانی که قصد بازگشت به شهرهای خود را دارند بازگشت‌شان را به روزهای آتی و مساعد شدن هوا موکول کنند.

به دل برف زدن هلال‌احمر

در شرایطی که هواشناسی پیش‌بینی‌های لازم را در این زمینه انجام داده بود اما بسیاری از مسافران در برابر این تغییر ناگهانی شرایط جوی غافلگیر شدند. در همین باره محمدحسن قوسیان‌مقدم، سخنگوی جمعیت هلال‌احمر گفت: به ۶ هزار و ۵۶۵ نفر در ۲۰ استان متأثر از برف و کولاک امدادرسانی شد و از این تعداد ۲ هزار و ۳۲۲ نفر اسکان اضطراری داده شدند. این در حالی است که ۲ زن باردار در بین مسافران استان‌های قزوین و آذربایجان غربی حضور داشتند که از سوی عوامل امدادی به مراکز درمانی منتقل شدند. وی افزود: همچنین ۱۲۳ دستگاه خودرو از میان برف و کولاک رهاسازی شد. قوسیان‌مقدم اظهار داشت: ۵۵۲ نیروی امدادی در قالب ۱۶۷ تیم عملیاتی با به‌کارگیری ۱۲۹ دستگاه خودرو در عملیات‌های امداد و نجات مشارکت داشتند. سخنگوی جمعیت هلال‌احمر خاطرنشان کرد: تا زمان عادی شدن شرایط امدادگران در آماده‌باش هستند. بر اساس پیش‌بینی هواشناسی، شرایط ناپایدار جوی از روز دوشنبه (۲۵ اسفند) تا پایان هفته رو به بهبود گذاشته و روند افزایش دما در کشور آغاز می‌شود.

پلیس: از سفر غیرضرور پرهیز کنید

«هم‌اکنون جاده‌های کشور در شرایط ناپایدار قرار دارند، بر همین اساس برای تردد در این شرایط همراه داشتن تجهیزات زمستانی مخصوصاً زنجیر چرخ الزامی است». این موضوع را سردار سیدتیمور حسینی، جانشین پلیس راهور ناجا مورد تاکید قرار داد و از مردم خواست «با توجه به شرایط زمستانی حاکم بر محورها، از جمله برودت، کاهش دید، لغزندگی و یخبندان از سفرهای غیرضروری پرهیز شود». وی ادامه داد: به واسطه شرایط نامناسب جوی، کاهش شدید میدان دید و لغزندگی جاده‌ها و کولاک در خیلی از محورهای اصلی کشور، انسداد محورها را شاهد بودیم؛ از آن جمله محورهایی چون چالوس، هراز، فیروزکوه و محورهای اصلی و فرعی استان‌های خراسان‌رضوی، خراسان شمالی و سمنان که مسدود شده و کماکان بسته هستند. وی در ادامه به شرایط جوی حاکم بر جاده‌ها اشاره کرد و گفت: فارغ از محدودیت‌های کرونایی به هموطنان توصیه می‌کنیم با توجه به شرایط خاص جوی، بارش و برودت، از سفرهای غیرضرور جدا اجتناب کنند و اگر مجبور به سفر هستند حتماً تجهیزات زمستانی را همراه داشته باشند.

سردار حسینی تصریح کرد: آگاهی از وضعیت جاده‌ها قبل از سفر به واسطه تماس با شماره ۱۲۰ و سازمان راهداری، اطمینان از سلامت وسیله نقلیه و به همراه داشتن تجهیزات کامل زمستانی از جمله زنجیر چرخ از جمله مواردی است که برای تردد در جاده‌ها در شرایط فعلی الزامی است.

انسداد مسیرهای منتهی به مازندران

استان مازندران به عنوان یک از مقاصد اصلی سفر در نوروز، مسافران زیادی را در جاده‌های منتهی به خود می‌بیند اما برف و کولاک، امکان ادامه مسیر برای این دست از مسافران را تاکنون فراهم نکرده است. در همین رابطه سرهنگ علیرضا قدمی، رئیس پلیس راه مازندران روز گذشته به شرایط جوی جاده‌های کوهستانی استان اشاره و بر تداوم مسدود بودن جاده‌های کوهستانی تا کاسته شدن بارش برف تاکید کرد. وی افزود: نیروهای پلیس راه به دلیل ناامنی جاده‌ها اجازه تردد به هیچ خودرویی را نمی‌دهند. سرهنگ قدمی از مردم و مسافران خواست نه‌تنها وارد جاده‌های کوهستانی نشوند، بلکه با راهنمایی پلیس به شهرها بازگردند و از توقف و ایجاد ترافیک و انتظار در محورهای مواصلاتی خودداری کنند.

حادثه تلخ واژگونی اتوبوس

کولاک و بارش شدید برف در استان البرز حادثه‌ای تلخ به همراه داشت که طی آن یک دستگاه اتوبوس واژگون شد. در توضیح این حادثه مهرداد بابایی، رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان البرز گفت: ساعت ۲:۱۷ بامداد شنبه ۲۳ اسفندماه، واژگونی یک دستگاه اتوبوس در پیچ سرهنگ جاده چالوس به اورژانس اعلام شد. بابایی با بیان اینکه مسیر کرج- چالوس از جمله مسیرهای ترددی بود که پیش از آغاز بارندگی در رابطه با تردد از این محور هشدار داده شده بود، افزود: این حادثه به‌دنبال برخورد بهمن با اتوبوس و شرایط نامساعد جوی رخ داد. وی بیان کرد: بلافاصله بعد از دریافت گزارش ۸ دستگاه آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس اورژانس استان البرز به محل اعزام شد؛ اتوبوسی که دچار حادثه شده بود حامل بازیکنان یک تیم فوتسال بود که ۲۰ سرنشین مرد داشت و از تهران راهی نوشهر بودند. این مقام مسؤول با بیان اینکه در این حادثه یک نفر در دم جان باخت و ۱۹ نفر مصدوم شدند، اظهار کرد: پس از انجام اقدامات اولیه درمانی در محل، ۵ نفر از مصدومان به بیمارستان امام علی (ع) و مابقی به بیمارستان شهید مدنی کرج جهت ادامه روند درمان انتقال داده شدند.

تهران باز هم غافلگیر شد

با اوج‌گیری میزان بارش‌ها در سطح کشور، نکته قابل توجه غافلگیر شدن مجدد تهران و آبگرفتگی برخی معابر شهر بود. این در شرایطی است که پیش از این شهرداری تهران آمادگی خود را برای مدیریت هر گونه شرایط نامساعد جوی اعلام کرده بود. مسؤولان در مواجهه با بارش‌های تهران و چرایی بروز آبگرفتگی در شهر، آن را تعبیر به آب ماندگی کرده‌اند. در همین رابطه مدیر کل خدمات شهری شهرداری تهران گفت: نیروهای ما در حالت آماده‌باش صد درصدی نبودند اما آمادگی لازم را برای خدمت‌رسانی داشتند و از قبل تمام مسیل‌ها و کانال‌ها لایروبی شده بود تا در این بارش که به صورت مستمر بود مشکلی ایجاد نشود. علی‌اصغر عطایی اظهار داشت: نیروهای ستادی فقط در حالت آماده‌باش بودند، کانال‌ها و مسیل‌ها نیز کنترل شده تا آبگرفتگی رخ ندهد. وی اضافه کرد: در گذشته بارش‌ها در بخش‌هایی از تهران رخ می‌داد اما این بارش در کل تهران بود. عطایی به آبگرفتگی‌ها در سطح شهر اشاره کرد و گفت: در محدوده‌هایی که آبگرفتگی رخ دهد، سریعاً کانال تمیز می‌شود و عوامل مدام در حال گشت‌زنی هستند. وی در ادامه افزود: آبگرفتگی جدی نداشتیم و وضعیت مسیل‌ها خوب بوده است و مرتب هم لایروبی می‌شود اما در برخی جاها آبگرفتگی جزئی وجود داشت. وی درباره آبگرفتگی در برخی نقاط شهر مثل میدان آزادی و تونل امام علی، گفت: مشکلات هندسی این نقاط هم برطرف شد و آبگرفتگی نداشتیم.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

سرمایه‌ای که در «سعدآباد» و «وین» برباد رفت!

سرمایه‌ای که در «سعدآباد» و «وین» برباد رفت!
2021-09-20T10:41:54+04:30
قطعی برق‌های مکرر در تابستان امسال مشکلات عدیده‌ای به وجود آورد در حالی‌که مقام معظم رهبری راه برون‌رفت از این چالش را از ۱۷ سال پیش ارائه داده بودند.

طرح نشان ایرانی، پُز کالای داخلی است

طرح نشان ایرانی، پُز کالای داخلی است
2021-09-19T16:21:43+04:30
طرح نشان ایرانی ۲ به منظور تبلیغ و معرفی کالای ایرانی و تولیدکننده‌های ایرانی در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد برگزار شد. اما داستان ای...

میلیون‌ها نفر در جهان زباله‌های رها شده را جمع کردند

میلیون‌ها نفر در جهان زباله‌های رها شده را جمع کردند
2021-09-19T13:15:07+04:30
از سال ۲۰۱۸ تا کنون مردم مختلفی از سراسر دنیا در روز ۱۸ سپتامبر، زباله‌های رها شده در شهرها و طبیعت را جمع‌آوری می‌کنند.

کارتونیست، جراح دمل چرکین مسائل است

کارتونیست، جراح دمل چرکین مسائل است
2021-09-18T19:08:29+04:30
گروه مجله مهر، به مناسبت روز جهانی کارتون با عباس گودرزی، طراح کاریکاتورهای سیاسی و خبرساز رسانه به گفتگو نشست.

کارتونیست جراح دمل چرکین مسائل است

کارتونیست جراح دمل چرکین مسائل است
2021-09-18T17:21:53+04:30
گروه مجله مهر، به مناسبت روز جهانی کارتون با عباس گودرزی، طراح کاریکاتورهای سیاسی و خبرساز رسانه به گفتگو نشست.

لدفا! فارسی را پاس بداریم...

لدفا! فارسی را پاس بداریم...
2021-09-18T11:21:46+04:30
امروز در تقویم ایرانی روز شعر و ادب فارسی و روز بزرگداشت استاد سید محمدحسین شهریار است، اما چه بلایی دارد سر زبان اصیل و فصیح فارسی می‌آید؟

واکسیناسیون به نسل قرص و محکم دهه شصت رسید / ای بلاکش دهه شصتی!

واکسیناسیون به نسل قرص و محکم دهه شصت رسید / ای بلاکش دهه شصتی!
2021-09-17T13:15:05+04:30
بالاخره بعد از ماه‌ها چشم انتظاری دهه شصتی‌ها، از ۲۲ شهریور نوبت واکسیناسیون این نسل به اصطلاح خودشان «سوخته» شروع شد.

دختری که با اینستاگرامش رژیم صهیونیستی را شکست داد

دختری که با اینستاگرامش رژیم صهیونیستی را شکست داد
2021-09-16T15:08:37+04:30
 مجله «تایم» نام منی الکرد و محمد الکرد را در بین ۱۰۰ چهره تأثیرگذار ۲۰۲۱ منتشر کرده است. این خواهر و برادر کسانی بودند که توانستند جنایت رژیم صهیونیستی در م...

شکوفایی مذهب تشیع و نقش آن روی سکه‌های سلاطین

شکوفایی مذهب تشیع و نقش آن روی سکه‌های سلاطین
2021-09-16T13:35:14+04:30
گنجینه سکه موزه آستان قدس رضوی از جمله گنجینه‌های پرباری است که در آن بیش از 75 هزار سکه از دوره‌های مختلف و کشورهای مختلف وجود دارد.

من تونل را حفر کردم

من تونل را حفر کردم
2021-09-15T14:23:42+04:30
صبح امروز وکیل یکی از زندانیان فلسطینی که از زندان اسرائیل فرار کرده بودند در گفت و گو با رسانه الجزیره، روایت فرار را از زبان طراح اصلی نقل کرده است.

تصور دنیای بدون گلزار!

تصور دنیای بدون گلزار!
2021-09-15T12:22:19+04:30
روز گذشته ویدئویی منتشر شد که از چند نوجوانان دختر و پسر پرسیده شد «دنیای بدون محمدرضا گلزار را تصور کنند». واکنش این نوجوانان موجی از واکنش کاربران را در فض...

آنلاین بودن تنها شرط حضور در «تکیه» است

آنلاین بودن تنها شرط حضور در «تکیه» است
2021-09-14T18:15:36+04:30
کرونا شکل برگزاری مراسم‌های محرم را تغییر داد و باعث شد در پس خلاقیت‌ها، هم محرم‌های سال‌های کرونایی ماندگار شود و هم مراسم‌های سال‌های قبل دوباره زنده شود. ...

بهانه ای برای عدم واردات واکسن

بهانه ای برای عدم واردات واکسن
2021-09-14T15:22:37+04:30
طی همین چند هفته اخیر بیش از ۲۰میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور شد.

۵ دلیل برای دوری از گوشی‌های هوشمند

۵ دلیل برای دوری از گوشی‌های هوشمند
2021-09-14T14:16:13+04:30
با وجود تمام قابلیت‌های مثبت در گوشی‌های هوشمند، نباید از ضررهای آن غافل شد. الجزیره ۵ دلیل را برای دوری از گوشی‌های هوشمند عنوان کرده که شاید در ظاهر حس نشو...

یک رژیم جعلی همه چیزش جعلی است!

یک رژیم جعلی همه چیزش جعلی است!
2021-09-14T11:48:47+04:30
روز گذشته صفحات اینستاگرام و توئیتر اسرائیل به فارسی عکسی جعلی را به نوید افکاری نسبت داده و منتشر کردند.

روایتی از مظلوم‌ترین شهدای دفاع مقدس

روایتی از مظلوم‌ترین شهدای دفاع مقدس
2021-09-13T14:22:14+04:30
روزنامه جام‌جم گفت‌وگویی با سید جعفر حسینی‌ودیق نویسنده کتاب «مهمانان ام الرصاص» انجام داده؛ کتابی که حکایت از رشادت‌ها و مظلومیت شهدای غواص است.

۶ زندانی فلسطینی چقدر خرج روی دست رژیم صهیونیستی گذاشتند؟ 

۶ زندانی فلسطینی چقدر خرج روی دست رژیم صهیونیستی گذاشتند؟ 
2021-09-13T12:35:31+04:30
در این گزارش، الجزیره به بررسی هزینه‌ ۶ زندانی فلسطینی که هفته گذشته از زندان جلبوع فرار کردند، پرداخته است.

موکب‌های کوچک و دل‌های بزرگ

موکب‌های کوچک و دل‌های بزرگ
2021-09-13T12:08:49+04:30
در هیاهوی بی‌تابی دل‌ها، کانال  «دلنوشته های یک عراقی» در تلگرام، عکس‌هایی از موکب‌های صمیمی کوچکِ دل‌بزرگ‌های عراقی منتشر کرده و دل‌ها را بیشتر هوایی کرده ا...

«زخم کاری» برای دومین بار در توئیتر ترند شد

«زخم کاری» برای دومین بار در توئیتر ترند شد
2021-09-12T16:35:27+04:30
سریال خانگی «زخم کاری» به کارگردانی محمدحسین مهدویان و بازی پررنگ جواد عزتی برای دومین بار ترند توییتر شد.

چگونه بیماران بستری جزایر جنوبی ایران به صفر رسید؟

چگونه بیماران بستری جزایر جنوبی ایران به صفر رسید؟
2021-09-12T13:28:48+04:30
محبوبیت جزیره کیش میان گردشگران، هیچ گاه جزیره را خالی از مسافر نکرد و حتی شرایط قرمز کرونایی هم مانع ورود نشد اما با اعمال اقدامات، تعداد بستری‌های کیش به ص...

شکستن مهر مرجع تقلید بعد از رحلت درست است؟

شکستن مهر مرجع تقلید بعد از رحلت درست است؟
2021-09-12T12:35:32+04:30
فیلم شکستن مهر حضرت آیت‌الله سید محمد سعید حکیم که در رسانه‌ها منتشر شده است، ابهاماتی را در ذهن مخاطب ایجاد کرده که در این گزارش به این رسم پرداخته‌ایم.

عدالتخواهی حاج حیدر

عدالتخواهی حاج حیدر
2021-09-11T16:28:56+04:30
حیدر رحیم پورازغدی، از مجاهدین و مبارزین سیاسی پیش از انقلاب، الهام بخش عدالت خواهی اخلاقی و سازنده بود.

چیزی بیشتر از تخصص نیاز داریم

چیزی بیشتر از تخصص نیاز داریم
2021-09-11T12:28:54+04:30
حالا که چند روزی از ارائه نقدها و نظرها درباره نماهنگ «دهه هشتادی‌ها» می‌گذرد، امیر تیموری، شاعر، خواننده و کارگردان از ملزومات ساخت اثر برای کودک و نوجوان ن...

عملیات تحقیر رژیم صهیونیستی انجام شد

عملیات تحقیر رژیم صهیونیستی انجام شد
2021-09-11T11:49:03+04:30
هدف فرار ۶ زندانی فلسطینی از زندان رژیم صهیونیستی، رسوایی و تحقیر این رژمی بود که با موفقیت انجام شد؛ هرچند که ۴ تن از این جوانان مجددا دستگیر شده‌اند.

ترند امروز ایرانی‌ها در توییتر چیست و چرا؟

ترند امروز ایرانی‌ها در توییتر چیست و چرا؟
2021-09-11T08:32:36+04:30
بالاترین هشتگ توییتر که توسط کاربران ترند شده، هشتگ پنجشیر به تعداد ۱۶۵۰۰ توییت است.

زنگ تردید در بازگشایی مدارس

زنگ تردید در بازگشایی مدارس
2021-09-11T08:32:35+04:30
با توجه به آغاز سال تحصیلی حدود دو هفته آینده، بسیاری از چالش‌ها و مشکلات در سیستم آموزشی پر از ابهام مانده است که برای این منظور گزارش روزنامه همشهری را برر...

اهمیت «هشتگ سازی» چقدر است؟

اهمیت «هشتگ سازی» چقدر است؟
2021-09-11T08:32:34+04:30
حالا که تب هشتگ زدن و جبهه گیری موافقان و مخالفان طالبان در ماجرای پنجشیر داغ است، بد نیست به اهمیت «هشتگ» در فضای مجازی بپردازیم.

خانه‌ای که با ۲ هزار کاغذ نامه ساخته شد

خانه‌ای که با ۲ هزار کاغذ نامه ساخته شد
2021-09-11T08:32:33+04:30
مجله مهر در سال‌مرگ جلال آل احمد با نگاهی به نامه‌نگاری‌های او و همسرش به جریان ساخت بنایی که حالا «خانه موزه جلال و سیمین» است می‌پردازد.

دریچه امید زندانیان فلسطینی فقط باز شدن قفل زندان نیست!

دریچه امید زندانیان فلسطینی فقط باز شدن قفل زندان نیست!
2021-09-07T14:55:29+04:30
چنانچه این قسمت از سریال «فرار از زندان رژیم صهیونیستی»! موفق‌ترین قسمت این سریال دنباله‌دار است، اما مرور قسمت‌های قبلی آن هم خالی از لطف نیست.

واقعیت تصویر جت سرنگون شده در پنجشیر چیست؟

واقعیت تصویر جت سرنگون شده در پنجشیر چیست؟
2021-09-07T11:08:48+04:30
تصویری در فضای مجازی با عنوان جت سرنگون شده پاکستان توسط جبهه مقاومت پنجشیر منتشر شده مربوط به سقوط جنگنده اف -۱۶ آمریکا در آریزونا در سال ۹۷ است.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)