میرنیوز

بازخوانی یک عکس جنجالی

بازخوانی یک عکس جنجالی 2020-11-06T15:13:20+03:30

خبرگزاری مهر؛ مجله مهر _ مرضیه کیان: «از لهجه عراقی خوشم آمده بود، هر دفعه که قبل از عملیات روی کاغذ اصطلاحات عراقی را می‌نوشتند تا در مواقع ضروری از آن‌ها استفاده کنیم، با اشتیاق کلمات را حفظ می‌کردم.»

سال ۶۴ بود که عملیات والفجر ۸ شروع شد. آن موقع علی یعقوبی ۱۸ سال بیشتر نداشت، ولی پر بود از شهامت و شجاعیت و البته کمی شیطنت!

سال‌ها از اتفاقی که برای حاج علی در عملیات والفجر افتاده می‌گذرد. با اینکه عکسِ پر از جنجال حاجی، بعضی جاها منتشر شده و یکی دو نفر از رزمنده‌ها، روایت این عکس را از جانب او نقل کرده اند، اما در گذر این ۳۵ سال، خود علی یعقوبی راوی داستان نبوده.

با گذشت تمام سال‌هایی که در سکوت گذشت، وقتی حاج علی از خاطراتش پرده برمی‌دارد، ذره‌ای از صحنه‌های آن شب و حتی احساسی که در آن لحظات داشت را جا نمی‌اندازد؛ انگار که سکوتش برای اطرافیان بوده و مرور روزهایش با خودش که اینطور دقیق به یاد دارد: «در گردان عمار لشکر ۲۷، همراه گردان بودم (همراه گردان یعنی فردی که در موقعیت فرمانده قرار می‌گیرد تا کارهای ضروری و سخت را انجام دهد). قبل از شروع عملیات چند روزی را به صورت پنهانی در خانه‌های مردم بهمن‌شیر بودیم تا منطقه را رصد کنیم. شب عملیات فرارسید. بچه‌های غواص لشکر ۴۱ ثارالله و غواص‌های دیگر شناکنان به آن طرف آب رفتند. خدایی شد که در همان ساعات شروع عملیات باران گرفت و آنقدر شدت بارش باران زیاد شد که عراقی‌ها از تصور اینکه ایرانی‌ها بتوانند آن شب در آن آب و هوا عملیاتی انجام دهند خیالشان راحت شد و برای استراحت به سنگرهایشان رفتند.»

آه حسرتی می‌کشد و بعد از چند ثانیه سکوت ادامه می‌دهد: «متاسفانه بر اثر طوفان و بارندگی شدید، پیکر خیلی از بچه‌ها را آب برد سمت خلیج‌فارس! البته خیلی‌ها هم توانستند از آب عبور کنند و با گذر از خورشیدی‌ها (حدود ۱۰ میله نوک‌تیزی که از زوایای مختلف به هم جوش داده می‌شد) مین‌ها را خنثی کردند. گردان ما گردان خط‌شکن بود که قرار بود وارد عمل شود، قبل از ما هم گردان‌های دیگر رفته بودند. شهید حاج ابراهیم اصفهانی (فرمانده گردانمان بود) گفت: "علی با چراغ قوه علامت بده! قایق‌هایی که بچه‌های گردان خودمان عمار هستند را به سمت خودت و ما هدایت کن" من هم ایستادم و هر قایقی که می‌آمد می‌پرسیدم: "گردان عماری؟ " اگر گردان عمار بودند راه را نشانشان می‌دادم. آنقدر منتظر ماندم و قایق‌ها را راهی کردم تا اینکه خودم در تاریکی و سکوت مطلق شب، تنها ماندم! دیدم کسی دور و برم نیست، نه قایقی می‌آمد و نه خبری از سرستون‌ها بود تا دلم به جایگاهی امن گرم شود! آن موقع تازه شهر فاو را گرفته بودیم و فضا پر بود از ترس و وحشت. با همان ترسی که به جانم افتاده بود شروع کردم به دویدن، آنقدر دویدم تا از دور انتهای ستونی از بچه‌ها را دیدم و یقین کردم بچه‌های خودمان هست. به هر جان کندنی بود با بیش از پنجاه کیلو بار اسلحه و نارنجک و غیره و غیره خودم را به بچه‌ها رساندم. از آنجا راه افتادیم سمت جاده ام القصر به بصره و پدافند کردیم. از خاکی تا جاده آسفالت حدود ۲ متر فاصله است. پایین جاده سنگر درست کردیم تا فردا شب به خط بزنیم و پایگاه موشکی را که عراقی‌ها در مرکزی بنام کارخانه نمک متروکه، بپا کرده بودند و از آن‌جا راحت می‌توانستند شهرهای دزفول و شوشتر و اندیمشک را بزنند، بگیریم.»

حاج علی نفسی تازه می‌کند و انگار بعد از مقدمه‌چینی تازه رسیده باشد به اول ماجرای جنجالی‌اش: «هوا رو به روشنایی می‌رفت و شفق صبحگاهی از پشت نخل‌های بی سری که بر اثر موشک و خمپاره خشک شده بودند، بیرون می‌آمد.بچه‌ها تیمم کردند و مشغول خواندن نماز صبح شدند. بعد از کمی استراحت حدود ساعت هفت یا هشت صبح یکباره بارانی از خمپاره دور و اطرافمان بارید! معلوم بود که از پشت سرمان شلیک می‌کنند. هر چه فرمانده گردان با عقبه تماس می‌گرفت که اشتباهی روی سر بچه‌ها آتش می‌ریزید انکار می‌کردند! ناگهان صدای رگبار تیربار هم به این غوغا اضافه شد. تازه فهمیدیم که ما از شب گذشته در تیررس دید بعضی از بعثی‌هایی که در نخلستان کنار اروند رود اتراق کرده بودند، هستیم. در دید آن‌ها بودیم و آن‌ها هم هر چه می‌توانستند نقل و نبات روی ما می‌ریختند! فرمانده سریع دستور داد که آنها را به محاصره در بیاوریم… با تمام مقاومتی که داشتند در نهایت تمامشان را به اسارت درآوردیم و بعد از عکس یادگاری از شرشان خلاص شدیم...

بازخوانی یک عکس جنجالی

در همین حین و حال بودیم که شهید مرتضی عباسی (یکی از بچه‌های مخابرات) به من گفت: "علی میتونی بری نخلستان و از سنگرهای عراقی‌ها که پاکسازی شده چند تا بیسیم بیاری تا بچه‌های جنوبی که عربی بلدند شنود کنند؟ " منم که سرم درد می‌کرد برای هیجان قبول کردم. به خیال خودم از همان مسیری که آمده بودم، برگشتم داخل نخلستان. اما فکر کنم نهایتاً یک قدم اشتباه برداشتم و زاویه ۱۰ درجه گرفتم و شروع کردم به راه رفتن. چشمتان روز بد نبیند که با یک قدم اشتباه به جای نخلستان، سر از ناکجا آباد درآوردم! به سنگری رسیدم و بعد از اینکه دو تا پیچ سنگر را رد کردم، صدای عربی صحبت کردن غلیظی را شنیدم. وحشت سراپای وجودم را گرفته بود. با دست خالی هم رفته بودم؛ چون شهید عباسی گفته بود منطقه پاکسازی شده، اسلحه همراهم نبرده بودم!

این‌جا بود که فی‌البداهه اصطلاحاتی را که بچه‌های عرب زبان قبل از عملیات روی کاغذ نوشته بودند و من هم با ذوق و شوق حفظ کرده بودم را دست و پا شکسته با صدای بلند گفتم "کلهم حصار تحت محاصرة القوات الایرانیة، قنبلة الیدویة بعد خمس دقایق داخل الحصار کل انفجارات (شما توسط نیروهای ایرانی محاصره شدید، نارنجک دستی تا ۵ دقیقه دیگر منفجر می‌شود.)"»

حاجی از یادآوری خاطرات خنده‌اش می‌گیرد: «صدای کندن درجه‌های لباسشان را می‌شنیدم (درجه‌ها چسبی بود و روی لباسشان چسبیده می‌شد). درجه‌ها را کندند و از سنگر زدند بیرون و پا به فرار گذاشتند. من هم رفتم بیرون. آن‌ها می‌دویدند و من هم دنبالشان می‌دویدم. دو تا عراقی غول‌پیکر بودند که اگر دستشان به من رسید خیلی راحت می‌توانستند من را خفه کنند؛ از طرفی وحشت داشتم و از طرفی هم باید کاری انجام می‌دادم. چیزی که به ذهنم رسید این بود که بروم بالای جاده آسفالت. رفتم بالا و با همان ترسی که داشتم تا توانستم بلند بلند فارسی صحبت کردم "محمد بیا اینجا… علی وایسا همون جا… من اینجام…" این دو تا بنده خدا فکر کردند که دور تا دورشان را ایرانی گرفته! بهشان گفتم" یا الَلّه… حَرِّکُوا حَرِّکُوا" دستشان را گذاشتند روی سرشان و راه افتادند، من هم پشت سرشان. بعد از ۵۰۰ متر تازه رسیدیم جایی که اشتباهی آمده بودم. یک تانک کج شده وسط راه بود که دیدم یک چکش از آن بیرون افتاده. چکش را برداشتم و گرفتم بالا سر این‌ها که بتوانم حرکتشان بدهم. آن چکش حکم اسلحه را داشت!

خلاصه رسیدیم نزدیک بچه‌های خودمان که دیدم تمام اسلحه‌ها سمت ماست و ما را هدف گرفتند. از بس در مقابل آن‌ها ریزه میزه بودم که انگار بچه‌ها من را ندیده بودند، گفتم: "نزنید ایرانی هستم." تازه بچه‌ها من را دیدند و بیخیال شدند.

وقتی رسیدیم و ماجرا را تعریف کردم، بچه‌های عرب زبان رفتند تا با اینها صحبت کنند و اطلاعات بگیرند. بعد از صحبت کردن، گفتند که یکی از آنها سرهنگ و دیگری سرگرد هستش و گفته از جانب من به این بچه بگویید: "شیر مادرش حلالش باشد. چجوری تونست ما رو گول بزنه و تا اینجا بکشونه؟!"»

آن روز علی یعقوبی با سن کمی که داشت، کار بزرگی انجام داده بود، اما خودش این اتفاق را مدیون لطفی است که خدا به او و بچه‌های گردان کرده. مثال این تواضع را در خاطرات و روایات بسیاری از رزمنده‌ها می‌شنویم که پیروزی دفاع مقدس را عنایت خداوند می‌دانند و خودشان را کاره‌ای نمی‌بینند.

خاطره‌ای که از آن ماجرا به یادگار مانده همین عکسی است که به گفته یعقوبی بچه‌های سازمان تبلیغات گرفتند و روایتی که تا به امروز از زبان خودش شنیده نشده بود.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

سربازی به پیش

سربازی به پیش
2021-04-21T16:29:09+04:30
میانگین حقوق سربازان از ۴۴۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۹ به یک میلیون و 500 هزار تومان در سال جاری افزایش یافت.

مجاهد قدسی

مجاهد قدسی
2021-04-20T10:09:14+04:30
مراسم اقامه نماز بر پیکر سردار شهید حجازی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه با حضور آیت‌الله موحدی کرمانی در ستاد فرماندهی سپاه پاسداران برگزار شد.

غصه‌های شاد

غصه‌های شاد
2021-04-19T19:15:54+04:30
شبکه‌ای که قرار بود ۱۵ میلیون دانش‌آموز در بستر آن آموزش ببینند اما همچنان نطفه ضعیف این شبکه به شکل کودک یک‌ساله ناقصی به حیات خود ادامه می‌دهد.

فرصت خودسازی و پرواز تا اوج ایمان و اخلاص

فرصت خودسازی و پرواز تا اوج ایمان و اخلاص
2021-04-19T10:59:41+04:30
گویی رمضان در دل خود و در سبدش معجزه‌های کوچک و بزرگی دارد که بر روی پیر و جوان کوچک و بزرگ و زن و مرد تأثیرات متفاوتی به‌جای می‌گذارد، اما در کانون خانواده،...

بعدها شکست در مذاکرات را گردن غنی‌سازی نیاندازید

بعدها شکست در مذاکرات را گردن غنی‌سازی نیاندازید
2021-04-18T18:32:58+04:30
محمد سعید احدیان طی توییتی نسبت به مذاکرات واکنش نشان داد و هشدار داد که اگر بعدا مذاکرات شکست خورد نگویند تندروها با غنی سازی ۶۰درصدی باعث شکست مذاکرات شدند.

علیه جامعه پزشکی‌!

علیه جامعه پزشکی‌!
2021-04-18T18:32:58+04:30
با وجود گذشت یک ماه از سفرهای نوروزی، دولت از موضع خود پایین نیامده و همچنان مردم را مقصر اصلی گردش ویروس در کشور می‌داند و نه مجوز صادر شده برای سفرها.

پشت پرده حاشیه سازی اوکراینی ها درباره سقوط هواپیما

پشت پرده حاشیه سازی اوکراینی ها درباره سقوط هواپیما
2021-04-18T13:41:07+04:30
اوکراین بدنبال خارج کردن پرونده سقوط هواپیمای این کشور از مسیر فنی و استفاده سیاسی از آن برای وارد کردن فشار به روسیه بوده است.

افشاء جزییات جدید سقوط هواپیمای اوکراینی

افشاء جزییات جدید سقوط هواپیمای اوکراینی
2021-04-18T12:07:41+04:30
اوکراین بدنبال خارج کردن پرونده سقوط هواپیمای این کشور از مسیر فنی و استفاده سیاسی از آن برای وارد کردن فشار به روسیه بوده است.

تمام تحریم‌ها باید یک جا لغو شود

تمام تحریم‌ها باید یک جا لغو شود
2021-04-18T10:47:43+04:30
یک منبع آگاه گفت: جمهوری اسلامی ایران تقسیم تحریم ها به قابل رفع، قابل مذاکره و غیرقابل رفع را قبول ندارد و خواستار لغو تمام تحریم‌ها است.

دیدگاه رهبر انقلاب درباره راهکار توقف کرونا در ایران

دیدگاه رهبر انقلاب درباره راهکار توقف کرونا در ایران
2021-04-17T15:07:44+04:30
صفحه توییتر منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری دیدگاه رهبر انقلاب درباره راهکار توقف کرونا در ایران را به نقل از ایشان منتشر کرد.

تزکیه نفـس و سلامت فکری و جسـمی ارمغان مهمانی ماه خـدا

تزکیه نفـس و سلامت فکری و جسـمی ارمغان مهمانی ماه خـدا
2021-04-17T15:07:43+04:30
در فرازهایی از دعای 44 صحیفه سجادیه به ویژگی‌های این ماه پرخیروبرکت اشاره شده که ماه رمضان ماه روزه‌داری، طاعت و بندگی، پاکی قلب‌ها از آلودگی، آمرزش، شب‌زنده...

اشک و امید در مهمانی خدا

اشک و امید در مهمانی خدا
2021-04-17T11:21:05+04:30
نخستین شب جمعه ماه مبارک رمضان و قرائت دعای کمیل در مسجد ارگ بازار تهران را بخوانید...

کاهش فرزندآوری در روستاها

کاهش فرزندآوری در روستاها
2021-04-14T10:54:29+04:30
آشفتگی اقتصاد و افزایش هزینه‌های زندگی در کنار سیاست‌های غلط و بی‌توجهی دولت به فرزندآوری، رشد نرخ جمعیت کشور را نزولی کرده است.

تیغ تزویر آمریکایی‌ها چگونه کند می‌شود؟

تیغ تزویر آمریکایی‌ها چگونه کند می‌شود؟
2021-04-14T10:54:28+04:30
علی باقری کنی طی توییتی راه دستیابی ملت ایران به پیشرفت‌های هسته‎‌ای را هوشیاری در نطنز و هوشمندی در وین اعلام کرد.

ضرورت استفاده از ظرفیت های رسانه های انقلابی در فضای مجازی

ضرورت استفاده از ظرفیت های رسانه های انقلابی در فضای مجازی
2021-04-13T15:02:01+04:30
قم- معاون فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات با اشاره به لزوم تعیین نوع هم افزایی اعضا در کمیته تبلیغ مجازی گفت: استفاده از ظرفیت های رسانه های انقلابی در فضای مجازی...

۵ هزار نفر ساعت در زنجان آموزش طرح ملی توسعه مشاغل خانگی دیدند

۵ هزار  نفر ساعت در زنجان آموزش طرح ملی توسعه مشاغل خانگی دیدند
2021-04-13T15:02:00+04:30
زنجان-رئیس جهاددانشگاهی زنجان گفت: پنج هزار و  ۴۸۸ نفر ساعت در استان زنجان آموزش عمومی و تخصصی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی دیدند.

پرداخت ۱۶هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای تولیدی استان سمنان

پرداخت ۱۶هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای تولیدی استان سمنان
2021-04-13T15:02:00+04:30
سمنان- استاندار سمنان گفت: در سال ۹۹ افزون بر ۱۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای صنعتی و بنگاه‌های اقتصادی استان پرداخت شد که این رقم در سال ۹۸، دستکم ۱...

۱۵ هزار دقیقه ویژه ‌برنامه ماه رمضان از سیمای بوشهر پخش می‌شود

۱۵ هزار دقیقه ویژه ‌برنامه ماه رمضان از سیمای بوشهر پخش می‌شود
2021-04-13T15:01:59+04:30
بوشهر - مدیرکل صداو سیمای مرکز بوشهر از پخش ۱۵ هزار دقیقه ویژه ‌برنامه ماه رمضان از سیمای بوشهر خبر داد.

۱۱ پروژه جهش تولید در استان زنجان به بهره برداری رسیده است

۱۱ پروژه جهش تولید در استان زنجان به بهره برداری رسیده است
2021-04-13T15:01:58+04:30
زنجان-استاندار زنجان گفت: ۱۱ پروژه از ۲۶ پروژه جهش تولید استان به بهره برداری رسیده و هفت پروژه دیگر نیز تا پایان شهریور امسال افتتاح می‌شود.

اقدام جهادی یاران آسمانی در توزیع بسته‌های معیشتی در کرمانشاه

اقدام جهادی یاران آسمانی در توزیع بسته‌های معیشتی در کرمانشاه
2021-04-13T15:01:58+04:30
کرمانشاه- به مناسبت ماه مبارک رمضان طی اقدامی جهادی از سوی خیریه یاران آسمانی یک صد بسته معیشتی در شهر کرمانشاه توزیع شد.

تأمین ۱۲۷ هزار تبلت جهت دانش‌آموزان کم برخوردار با مدیریت و راهبری شوراهای آموزش و پرورش

تأمین ۱۲۷ هزار تبلت جهت دانش‌آموزان کم برخوردار با مدیریت و راهبری شوراهای آموزش و پرورش
2021-04-13T15:01:57+04:30
مدیرکل امور شوراها و مناطق آزاد تجاری وزارت آموزش و پرورش از تأمین ۱۲۷ هزار تبلت جهت دانش‌آموزان کم برخوردار با مدیریت و راهبری شوراهای آموزش و پرورش استان‌ه...

تعداد بستری‌های کرونایی در استان بوشهر از ۴۰۰ نفر گذشت

تعداد بستری‌های کرونایی در استان بوشهر از ۴۰۰ نفر گذشت
2021-04-13T14:48:40+04:30
بوشهر- دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر با اشاره به روند افزایش ابتلا و بستری کرونایی در استان گفت: تعداد بیماران بستری در بخش‌های کرونایی استان بوشه...

مناسبات اداری دولت و خیریه‌ها بررسی می‌شود

مناسبات اداری دولت و خیریه‌ها بررسی می‌شود
2021-04-13T14:48:40+04:30
هشتمین نشست خیر و خرد در موضوع «مناسبات اداری دولت و خیریه‌ها» با سخنرانی سیداحمد نصری امروز برگزار می‌شود.

هر ۵ دقیقه یک ایرانی قربانی کرونا می شود/ایمنی واکسن ۶ ماه است

هر ۵ دقیقه یک ایرانی قربانی کرونا می شود/ایمنی واکسن ۶ ماه است
2021-04-13T14:48:39+04:30
رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا، گفت: هر ۵ دقیقه یک ایرانی جانش را بر اثر کرونا از دست می‌دهد.

گلستان به سمت توسعه زیرساختی در حرکت است

گلستان به سمت توسعه زیرساختی در حرکت است
2021-04-13T14:48:39+04:30
گرگان- استاندار گلستان از اجرای طرح های زیربنایی در استان خبرداد و گفت: گلستان به سمت توسعه زیرساختی در حرکت است.

اختلالات طیف اوتیسم در کرمان رو به افزایش است

اختلالات طیف اوتیسم در کرمان رو به افزایش است
2021-04-13T14:48:38+04:30
کرمان - مدیرکل بهزیستی استان کرمان از افزایش طیف اختلالات اوتیسم در کرمان خبر داد.

توزیع ۳۵۰ هزار وعده غذای گرم در میان نیازمندان گیلان

توزیع ۳۵۰ هزار وعده غذای گرم در میان نیازمندان گیلان
2021-04-13T14:48:38+04:30
رشت- مدیر کل کمیته امداد گیلان گفت: همزمان با ماه مبارک رمضان ۳۵۰ هزار وعده طعام گرم در قالب پویش اطعام مهدوی در میان نیازمندان توزیع می شود.

استفاده از ظرفیت دانشجویان خارجی در پژوهش‌های بین رشته‌ای قرآنی

استفاده از ظرفیت دانشجویان خارجی در پژوهش‌های بین رشته‌ای قرآنی
2021-04-13T14:48:37+04:30
رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت گفت: یکی از رسالت‌های ما در حوزه قرآنی گفتمان سازی پژوهش‌های بین‌رشته‌ای است و ما در این حوزه به دانشجویان خارجی به عنوان ...

پخش ۹۰۰ ساعت برنامه انتخاباتی در تلویزیون/ رعایت اصل «بی‌طرفی»

پخش ۹۰۰ ساعت برنامه انتخاباتی در تلویزیون/ رعایت اصل «بی‌طرفی»
2021-04-13T14:35:26+04:30
حمید شاه‌آبادی معاون سیمای سازمان صداوسیما از تولید و پخش ۹۰۰ ساعت برنامه، ویژه انتخابات ریاست جمهوری در تلویزیون خبر داد.

۵۰ ویژه برنامه محوری قرآن و عترت در استان بوشهر برگزار می‌شود

۵۰ ویژه برنامه محوری قرآن و عترت در استان بوشهر برگزار می‌شود
2021-04-13T14:35:26+04:30
بوشهر - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت: در ماه مبارک رمضان، ۵۰ ویژه برنامه محوری قرآن و عترت در استان بوشهر برگزار می‌شود.
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)