میرنیوز

ایران عاری از ویروس چینی

ایران عاری از ویروس چینی 2020-02-18T13:27:59+03:30

روزنامه صبح نو نوشت: بیش از ۷۰ هزار نفر در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده و شمار کشته‌شدگان از مرز ۱۷ هزار نفر هم عبور کرده است با این حال خبری از شیوع آن در ایران گزارش نشده است اما مسعود مردانی فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی همچنان نسبت به رعایت مسائل بهداشتی و فردی مردم هشدار داده و می‌گوید اگر چه شیوع این ویروس وارد دوره سکون شده است اما احتمال ابتلاء به آن همچنان وجود دارد.

بیش از دو ماه از شیوع ویروس کرونای جدید در سراسر جهان می‌گذرد و این روزها اوضاع کمی آرام‌تر شده است. گواهی سلامت تمامی دانشجویان ایرانی ساکن ووهان که در چهارده روز گذشته در قرنطینه تهران بودند صادر شده و امروز از قرنطینه خارج می‌شوند. در تمام روزهای قرنطینه تمام این ۵۷ نفر از هموطنان‌مان روزانه دو مرتبه توسط تیم پزشکی معاینه می‌شدند و آزمایش‌PCR هم از این افراد انجام می‌شد. در نهایت اما با توجه به نرمال بودن جواب آزمایشات کرونا ویروس و همچنین علائم عمومی مطلوب و حال عمومی مناسب، دیروز گواهی سلامت همه آن‌ها صادر و تحویل آن‌ها داده شد.
کرونا ویروس؛ بیماری‌ای که با ظهور نوع جدید آن از ووهان چین، بار دیگر موجب نگرانی بین‌المللی شده است و بر همین اساس سازمان بهداشت جهانی وضعیت اضطرار جهانی برای این بیماری اعلام کرد. ظن بالینی به کرونا ویروس جدید بر مبنای مجموعه‌ای از علائم بالینی و سابقه مسافرت یا تماس با مورد محتمل یا قطعی بیماری، ایجاد و براساس نمونه‌گیری از بیماران و تأیید آزمایشگاهی قطعی می‌شود. ویروس کرونا تا عصر روز گذشته بیش از ۷۱ هزار نفر را در جهان آلوده کرده است، بیشتر مبتلایان به این ویروس در کشور چین هستند. از این بین ۱۷۷۵ نفر کشته شده که پنج نفر از آن‌ها در خارج از کشور چین بوده‌اند. در روزهای اخیر خبر شیوع این ویروس در یک کشتی مسافرتی نیز منتشر شده؛ روز گذشته خبر رسید که ۹۹ مورد دیگر نیز در کشتی مسافرتی الماس پرنسس در ژاپن تأیید شده است که ساکنان این کشتی همچنان در همان محل به قرنطینه خود ادامه می‌دهند. البته دولت آمریکا بیش از ۳۰۰ آمریکایی را از کشتی زلزله‌زده تخلیه کرده است و کانادا، ایتالیا و هنگ‌کنگ نیز در حال فرستادن پروازهای تخلیه برای شهروندان خود هستند. در این بین مرگ اولین فرد مبتلا به ویروس کرونا در اروپا نیز به نگرانی‌ها افزود. مقامات بهداشت در اروپا روز شنبه تأیید کردند که نخستین مرگ در اروپا مربوط به یک توریست چینی بود که در فرانسه درگذشته است. با این حال سازمان بهداشت جهانی از اینکه چین موفق شده شمار مبتلایان را به‌تدریج کاهش داده و بیماری را در استان هوبی، کانون شیوع آن در مرکز چین مهار کند، ابراز خرسندی کرده است. چراکه در حدود ۱۰ روز گذشته فقط ۲‌هزار نفر مبتلا به ویروس در چین درمان شده بودند و در سه روز گذشته روزانه بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر بر شمار معالجه‌شدگان افزوده شده است. با این حال چین برای پیشگیری و کنترل کامل ویروس کرونا و جلوگیری از افزایش شمار مبتلایان در خارج از استان خوبی در مرکز این کشور و کانون شیوع ویروس، تدابیر محدودکننده فزاینده اتخاذ کرد.
با این وجود چین برای پیشگیری و کنترل کامل ویروس کرونا و جلوگیری از افزایش شمار مبتلایان در خارج از کانون شیوع ویروس، تدابیر محدودکننده مختلفی را در نظر گرفته است. با وجود شیوع این ویروس در سراسر دنیا اما خوشبختانه گزارشی از ویروس در ایران اعلام نشده است. با این حال برخی‌ها سعی در ملتهب کردن فضا دارند به‌طوری که طی روزهای اخیر چندین نفر به جرم تشویش اذهان عمومی و اعلام اینکه چندین نفر مبتلا به کرونا شده‌اند، دستگیر شده‌اند. حتی در دو روز گذشته نامه‌ای جعلی از سوی وزارت بهداشت به دفتر ریاست جمهوری درباره شیوع این ویروس در ایران خبرساز شد. نامه‌ای که خیلی زود معلوم شد با نرم‌افزارهای کامپیوتری درست شده که وزارت بهداشت و درمان آن را تکذیب کرد. معلوم نیست چه کسانی و با چه هدفی اقدام به انتشار این‌گونه اخبار کذب
کرده بودند.

راهکار چیست؟
دکتر مسعود مردانی، فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» گفت: «مردم حتماً باید همچنان مسائل بهداشت فردی و اجتماعی را رعایت کنند؛ درست است که ویروس در کشور ما شیوع نداشته است اما امکان ابتلاء وجود دارد به همین دلیل رعایت بهداشت فردی و عمومی و بهداشت اجتماعی بسیار مهم است و این را باید در نظر گرفت که این بیماری در حداقل بیش از ۳۰ کشور دنیا گزارش شده است که اغلب کشورهای توسعه یافته بودند، آن کشورهایی هم که گزارش نداشتند یا فقیر هستند یا آنقدر گرفتاری دارند که این مسأله فراموش می‌شود وگرنه اگر روش‌های تشخیص در این کشورها سهل می‌شد آن‌ها هم به احتمال زیاد گزارشی از شیوع این ویروس در کشورشان داشتند.» وی ادامه داد: «متاسفانه این بیماری به سمت فراگیری رفته است و سازمان بهداشت جهانی در حال حاضر خبر از شیوع این ویروس می‌دهد که نشانه‌های خوبی نیست اما تنها نشانه خوب این است که بروز موارد جدید کرونا به مرحله سکون رسیده است و افزایش پلکانی با شیب تند را ندارد. سه هفته پیش به طرز برق‌آسایی شیوع کرونا افزایش پیدا کرد اما الان به مرحله سکون رسیده است.» این متخصص بیماری‌های عفونی گفت: «بیماری ویروس کرونا همچنان وجود دارد اما نه به آن سرعت سابق، در ایران هم مسلماً اگر موارد تیپ جدید و موارد مشکوک گزارش شود ممکن است ابتلاء به این بیماری را داشته باشیم اما تا کنون مواردی که منجر به فوت باشد نداشته‌ایم.» مردانی درباره ساخت واکسن ویروس کرونا گفت: «اولین کشورهایی که در حوزه ساخت واکسن خوب کار کرده‌اند فرانسه و آلمان و پس از آن آمریکاست که ادعای تولید سه ماهه واکسن کرونا را داشته‌اند اما به‌دلیل جهش‌های کروموزومی که در ویروس این بیماری وجود دارد رسماً اعلام کردند که تا ۱۵ ماه دیگر نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم چون ویروس جهش کروموزمی دارد و ویروسی که در حال حاضر وجود دارد ممکن است با ویروس چند ماه آینده متفاوت باشد.» جالب است بدانید در دو ماه اخیر کشور آمریکا از شیوع این ویروس در کشور چین حداکثر استفاده را به نفع خود کرد و با شانتاژ رسانه‌ای سعی در وخیم گزارش کردن اوضاع چین داشته تا اقتصاد این کشور را درگیر کند. با این حال روز گذشته رئیس‌جمهوری کشور چین نسبت به این موضوع به آمریکا هشدار داد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

۱۲۰دقیقه برای ایران وقت بگذار / تو چراغ خود برافروز

۱۲۰دقیقه برای ایران وقت بگذار /  تو چراغ خود برافروز
2021-06-17T12:31:42+04:30
این دفعه مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ دغدغه‌ اعضای حلقه اولیه تشکیل پویش «خانواده ایران» شد که: «برای انتخابات چه کار کنیم؟»

به عمـل کار برآید به سخندانی نیست!

به عمـل کار برآید به سخندانی نیست!
2021-06-16T09:18:27+04:30
وعده‌محوری به یک رویه عمومی در انتخابات تبدیل شده است اما چیزی که باید به آن توجه شود این است که باید این وعــده‌هـا را با عمـلکردهـا سنجید.

واکسن ندادند، ساختیم

واکسن ندادند، ساختیم
2021-06-15T19:11:48+04:30
علیرضا وهاب‌زاده مشاور وزیر بهداشت طی توییتی نسبت به خبر مجوز مصرف گرفتن واکسن کوو ایران طی توییتی در صفحه شخصی خود واکنش نشان داد.

خسته اما به عشق تو رأی می‌دهم

خسته اما به عشق تو رأی می‌دهم
2021-06-15T19:11:47+04:30
فعالیت کمپین «به عشق تو»، از جمعه گذشته با هدف ترغیب مردم به مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰، با حضور ۱۵ نفر از دانش‌آموزان پایِ‌کار با دعوت مربی‌شان شروع شده است.

واکسن ندادند، ساخیتم

واکسن ندادند، ساخیتم
2021-06-15T09:51:41+04:30
علیرضا وهاب‌زاده مشاور وزیر بهداشت طی توییتی نسبت به خبر مجوز مصرف گرفتن واکسن کوو ایران طی توییتی در صفحه شخصی خود واکنش نشان داد.

کار ویروس تمام است

کار ویروس تمام است
2021-06-15T09:38:26+04:30
واکسن کوو ایران برکت محصول ستاد اجرایی فرمان حضرت امام‌(ره) مجوز مصرف عمومی گرفت؛ طبق اعلام وزیر بهداشت هفته‌آینده واکسیناسیون سراسری آغاز می‌شود.

پیچ سروصدای رقابت انتخاباتی مصلحی روی فرکانس مرحوم هاشمی چرخید

پیچ سروصدای رقابت انتخاباتی مصلحی روی فرکانس مرحوم هاشمی چرخید
2021-06-14T16:51:45+04:30
هر چه به روز ۲۸ خرداد نزدیک‌تر می‌شویم، پیچ سر و صدای رقابت نامزدها و حواشی آنها بیشتر باز می‌شود. اصلاً انگار خاصیت روزهای آخر و دم رأی‌گیری همین است.

مافیای اقتصادی، شریک دزد و رفیق قافله دولت‌ها

مافیای اقتصادی، شریک دزد و رفیق قافله دولت‌ها
2021-06-14T09:05:03+04:30
رواج واردات، قاچاق، دلالی و واسطه‌گری را باید مهم‌ترین مانع تولید ملی دانست و برنامه واقعی و مشخص نامزدهای ریاست جمهوری را برای حل هر کدام از اینها مطالبه کرد.

به جای حسرت، ائمه‌وار زندگی کنیم

به جای حسرت، ائمه‌وار زندگی کنیم
2021-06-13T16:05:07+04:30
مواردی گذرا در این گزارش در باب نکات تربیتی مطرح شده که خواندن آن در دنیایی که از شروع روز دختر تا چند روز بعد از آن فقط آهنگ و کلیپ و استیکر است است که فجاز...

تواضع مقام معظم رهبری در مقام ریاست‌جمهوری

تواضع مقام معظم رهبری در مقام ریاست‌جمهوری
2021-06-13T11:38:25+04:30
کانال تلگرامی مرکز اسناد انقلاب اسلامی برشی از خاطرات حمید سبزواری را درباره تواضع مقام معظم رهبری در مقام ریاست‌جمهوری منتشر کرد.

کمبود و گرانی دارو!

کمبود و گرانی دارو!
2021-06-12T09:58:23+04:30
نایب‌رئیس انجمن داروسازان ایران گفت: متاسفانه در حال حاضر کمبودهای دارویی بیداد می‌کند و طی ۱۰ تا ۱۵ سال اخیر هیچگاه به اندازه امروز کمبود دارو نداشتیم.

ایران در انتظار گشت ارشاد مدیران

ایران در انتظار گشت ارشاد مدیران
2021-06-09T12:11:44+04:30
دومین مناظره انتخاباتی نامزدهای ریاست‌جمهوری روز گذشته با موضوعات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در فضایی آرام‌تر آغاز شد، اما هر چه به بخش‌های پایانی نزدیک شد، اظ...

مشارکت در انتخابات به نفع همه علاقه‌مندان به ایران خواهد بود

مشارکت در انتخابات به نفع همه علاقه‌مندان به ایران خواهد بود
2021-06-08T12:26:51+04:30
رئیس مجلس شورای اسلامی با دعوت از مردم برای شرکت در انتخابات پیش رو نوشت: مشارکت هر چه بیشتر در انتخابات به نفع همه علاقه‌مندان به ایران خواهد بود.

با گرانی‌های دستوری بین مردم و صندوق رأی دیوار نکشید!

با گرانی‌های دستوری بین مردم و صندوق رأی دیوار نکشید!
2021-06-08T08:35:26+04:30
علی‌رغم وعده‌های دولت، مردم در هفته‌های اخیر با موج تازه و سنگینی از گرانی مواجه شده‌اند. گرانی‌هایی مشکوک و قابل تأمل که گویا به‌دنبال دیوار کشیدن میان مردم...

طرح فضای مجازی، موضع مجلس نیست

طرح فضای مجازی، موضع مجلس نیست
2021-06-07T13:22:06+04:30
احمد امیر آبادی فراهانی نماینده مردم قم طی توییتی نسبت به طرح فضای مجازی که برخی آن را به مجلس نسبت داده‌اند، واکنش نشان داد.

پایتخت بدون مدیریت میدانی‌!

پایتخت بدون مدیریت میدانی‌!
2021-06-07T08:42:09+04:30
در روز نخست آتش‌سوزی مهیب پالایشگاه تهران هیچ یک از مدیران شهری برای مدیریت میدانی در محل حادثه حاضر نشدند.

توصیه برای مطالعه کتاب «سه سال ستیز مرجعیت شیعه در ایران»

توصیه برای مطالعه کتاب «سه سال ستیز مرجعیت شیعه در ایران»
2021-06-02T16:28:47+04:30
عزت‌الله مطهری (عزت شاهی) مبارز باسابقه برای مطالعه کتاب «سه سال ستیز مرجعیت شیعه در ایران» در نشست معرفی و بررسی این کتاب، توصیه‌هایی را ارائه داد.

هوشیارباش انتخاباتی

هوشیارباش انتخاباتی
2021-06-02T08:28:49+04:30
مواجهه محاسبه نشده با کاندیدای رقیب، خطر دوقطبی‌سازی فضای‌عمومی برای تغییر صورت مسأله انتخابات را تقویت می‌کند.

ماجرای عجیب دو شهید همنام

ماجرای عجیب دو شهید همنام
2021-06-01T10:49:06+04:30
 کانال تلگرامی فاطمیون با انتشار عکس دو شهید همنام به نام «سید مصطفی موسوی»، ماجرای عجیب نام و شهادت این دو شهید جوان را توضیح داد.

انتخابات فرصتی برای تحول‌آفرینی در کشور

انتخابات فرصتی برای تحول‌آفرینی در کشور
2021-06-01T09:55:43+04:30
مهم‌ترین اقداماتی که دولت آینده باید در دستور کار قرار دهد، شکل‌گیری یک ستاد قوی همراه با افراد صالح است. این اولین اقدام پیش روی رئیس‌جمهور و در عین حال اول...

ناتوانی مدیریت شهری در ایجاد درآمد پایدار

ناتوانی مدیریت شهری در ایجاد درآمد پایدار
2021-05-31T11:22:17+04:30
در دوره پنجم مدیریت شهری هیچ اقدام جدیدی برای ایجاد درآمدهای پایدار در پایتخت شکل نگرفته است.

آسیب‌های اجتماعی چگونه به حاشیه رفت؟!

آسیب‌های اجتماعی چگونه به حاشیه رفت؟!
2021-05-30T09:02:32+04:30
در 8 سال گذشته با اینکه آمارها نشان می‌دهد اعتیاد و مواد مخدر یکی از آسیب‌های پرتکرار و مهم در کشور بوده اما برنامه‌ریزی‌ها به سمت کاهش مصرف پیش نرفته است.

سیاست تبلیغاتی دشمن در انتخابات چگونه است؟

سیاست تبلیغاتی دشمن در انتخابات چگونه است؟
2021-05-29T13:55:39+04:30
صفحه توئیتر khamenei.ir منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری به نقل از ایشان سیاست تبلیغاتی دشمن در انتخابات را شرح داد.

شما عضو شورای شهر می‌شوید نه رئیس‌کشور!

شما عضو شورای شهر می‌شوید نه رئیس‌کشور!
2021-05-29T11:28:57+04:30
در این گزارش به وعده‌هایی که نامزدهای انتخابات شوراهای شهر و روستا می‌دهند می‌پردازیم؛ وعده‌هایی که بسته به بزرگی و کوچکی شهرها و همچنین روستاها تفاوت دارد.

آخرین میخ بر تابوت جنگل‌ها

آخرین میخ بر تابوت جنگل‌ها
2021-05-29T11:28:56+04:30
در دو ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰، ۲۷۰۰ فقره آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع به وقوع پیوسته است و بر اساس کزارش «فائو» سالانه ۶۵۰۰ هکتار از عرصه‌های جنگلی در پی حریق ع...

چگونه یک فرآیند معیوب اهداف خوب را به حاشیه می‌برد؟

چگونه یک فرآیند معیوب اهداف خوب را به حاشیه می‌برد؟
2021-05-29T09:35:11+04:30
صحنه‌های ناراحت‌کننده از تلاشهای برخی افراد برای حضور یافتن در لیست نهایی شورای ائتلاف، ناظران دلسوز را نگران می‌کند که مبادا به بهانه خدمت، ادبیات لابی‌گری ...

عرضه دلار در صرافی ملی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان ارزان‌تر از بازارآزاد

عرضه دلار در صرافی ملی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان ارزان‌تر از بازارآزاد
2021-05-26T16:01:13+04:30
اختلاف قیمت بین ارز بازار آزاد و ارز عرضه شده توسط بانک مرکزی در صرافی‌های امین بانکی و زمینه سودجویی افرادی خاص را فراهم کرده است.

به بهانه بازگشت کارخانه رشت الکتریک به بازنشستگان

به بهانه بازگشت کارخانه رشت الکتریک به بازنشستگان
2021-05-26T13:21:29+04:30
 رشت الکتریک که در سال ۸۰ و در دوره خاتمی به ثمن بخس واگذار و پس از مدت کوتاهی ویران و غارت شده بود،  پیرو دستور رئیس قوه قضاییه به صندوق بازنشستگی کشوری باز...

به مناسبت بازگشت کارخانه رشت الکتریک به بازنشستگان

به مناسبت بازگشت کارخانه رشت الکتریک به بازنشستگان
2021-05-26T12:54:47+04:30
 رشت الکتریک که در سال ۸۰ و در دوره خاتمی به ثمن بخس واگذار و پس از مدت کوتاهی ویران و غارت شده بود،  پیرو دستور رئیس قوه قضاییه به صندوق بازنشستگی کشوری باز...

کارنامه ۸ ساله دولت به روایت ۱۰ شاخص مهم اقتصادی

کارنامه ۸ ساله دولت به روایت ۱۰ شاخص مهم اقتصادی
2021-05-25T17:15:01+04:30
در این گزارش به چند نمونه از عملکردهای اقتصادی خسارت‌بار و تاسف برانگیز دولت‌های یازدهم و دوازدهم پرداخته شده است.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)