میرنیوز

پای کار حسین(ع) ایستاده ایم

پای کار حسین(ع) ایستاده ایم 2020-08-18T09:01:37+04:30

خبرگزاری مهر؛ مجله مهر _ مرضیه کیان: صدای ذکر «حسین حسین» در میان شور سینه‌زنی با مداحی حاج محمود کریمی در گوش می پیچد… تمام دیوارها پر است از سیاهی‌ها و کتیبه‌ها. هر جا چشم می‌چرخانی، شعر محتشم می‌خوانی: "باز این چه شورش است که در خلق عالم است…" عطر حرمی که در فضا پیچیده، آدم را هوایی می‌کند. روحت پر می‌کشد سوی کربلا، سوی هیئت، سوی محرم؛ انگار اینجا حسینیه‌ای دائمی است برای خودش...

در امتداد خیابان انقلاب، بعد از اینکه کتابفروشی‌ها و مغازه‌های مختلف را رد می‌کنی، در دل پاساژی به نام «مهستان» همیشه حال و هوای محرم برپاست، همیشه ذکر حسین جاری است، همیشه بیرق حسین روی دیوارها چشم نوازی می‌کند...

ساختمانی ۹ طبقه در غرب تهران، که با زیر زمین آن ۳ طبقه‌اش تجاری است و مخصوص فروش محصولات فرهنگی و مذهبی؛ پاساژ مهستان هم مانند "بازار پرچم" (که یکی از بازارهای بزرگ نزدیک به بازار بزرگ تهران است) مرکز فروش لوازم مربوط به مناسبت‌های مذهبی است؛ آن هم نه فقط در ایام مناسبتی مذهبی، بلکه در تمام طول سال!

پای کار حسین(ع) ایستاده ایم

خریدهای مجازی برای # هر _ خانه _ یک _ حسینیه

چند روزی مانده تا محرم ۱۴۴۲… وارد پاساژ مهستان که می‌شوی مثل همه جای دیگر شهر و چه بسا جهان! خلوت است. پارسال همین موقع‌ها اینجا جای سوزن انداختن نبود ولی مثل اینکه کرونا به زور هم که شده، همه جا خود را جا داده است و حضور را برای دیگران به تنگ آورده است؛ این را می‌توان از گپ و گفت با یکی از فروشنده‌های جوان پاساژ همین پاساژ شنید: «امسال نسبت به سال‌های گذشته، مشتری کمتر شده و دلیل اصلی آن هم کروناست؛ مردم برای اینکه در تجمعات نباشند سعی می‌کنند از حضور در فروشگاه‌ها و آمدن به پاساژ خودداری کنند.»

اما چیزی که هست آن است که روضه حسین علیه السلام، هیچ وقت روی زمین نمی‌ماند و حتی با وجود این شرایط، باز هم نزدیک محرم مصداق: «پرسیدم از هلال چرا قامتت خم است / آهی کشید و گفت که ماه محرم است» برقرار است و آن را می‌توان از صحبت‌های رضا، فروشنده دیگر پاساژ شنید که می‌گوید: «درست است که امسال مثل سال‌های قبل مشتری نداریم، اما جنس و مدل خرید کردن‌ها متفاوت شده است! امسال بنا به توصیه‌هایی که شده است و بساط روضه‌های خانگی و هشتگ‌های #هرخانه_یک_حسینیه به پا شده است، فروش بیرق‌ها و سیاهی‌های کوچک که مناسب منازل باشد بیشتر شده. اکثر فروش‌ها هم به صورت مجازی انجام می‌شود، تا حضور افراد در پاساژ باعث برهم خوردن پروتکل‌های بهداشتی نشود.» او هم داشت از طریق فروش مجازی، پرچم‌هایش را به دست دوستداران امام حسین علیه السلام می‌رساند.

پای کار حسین(ع) ایستاده ایم

سیاهی روضه ارباب به دست اهلش خوش است

از صحبت‌هایی که بین مشتری‌های تک و توک پاساژ در وسط راهرو با فروشنده‌ها می‌شود (در حالی که محصولی را نشان می‌دهند) این‌طور به نظر می‌رسد که چینی‌ها به پرچم و بیرق و چفیه که رنگ و بو و حال و هوایش در انحصار بچه شیعه‌ها است هم رحم نکرده‌اند! بله شاید عجیب باشد ولی واقعیتش این است که حتی پرچم عزای محرم هم به کشور وارد می‌شود! پرچمی که می‌توان مرغوب‌ترینش را با مناسب‌ترین قیمت به دستان محبان اهلش تولید کرد، اما با وارداتش حداقل ۳ برابر بیشتر از تولید داخلی برای فروشنده آب می‌خورد و در نتیجه مشتری با چشمان بیش از حد گرده‌شده از شنیدن قیمت، خرید را بی‌خیال می‌شود. محمد، یکی از فروشنده‌ها، به پرچمی که پشت سرش آویزان شده، دست می‌زند و می‌گوید: «ما همین پارچه را در تولیدات خودمان داریم متری ۱۰۰۰۰ تومان، اما همین پارچه را از چین وارد می‌کنند با قیمت ۳۰,۰۰۰ تومان و ما هم مجبوریم با قیمت بالاتر به دست مشتری برسانیم! حق استفاده از پارچه ایرانی را هم نداریم!»

این افزایش قیمت پرچم‌ها و کتیبه‌های محرم با این اوضاع اقتصادی در کنار کرونا، شده دلیلی مزید بر علت که پاساژ مهستان خلوت تر از روال هر ساله نزدیک محرم به چشم بیاید...

پای کار حسین(ع) ایستاده ایم

لباس مشکی خریدار دارد، فقط کمتر از قبل

پیراهن مشکی‌های مدل به مدل و تی‌شرت‌ها با چاپ‌های مختلف «یا حسین» و «یا اباالفضل» روی دیوار نشان می‌دهد که ورودی مغازه پیراهن‌فروشی همین اطراف است. مگر می‌شود در کنار بیرق و پرچم و کتل و علم، در پاساژی که تمام ملزومات مذهبی در آن پیدا می‌شود، پیراهن مشکی عزای ارباب جایی نداشته باشد؟! چند مغازه‌ای هستند که فروششان فقط تی‌شرت و پیراهن و چادر مشکی است.

آقای غفوری که سال‌هاست با پیراهن‌های مشکی‌اش، عزاداران را برای آغاز محرم سیاهپوش می‌کند، حرف‌هایش مشابه دیگر فروشنده‌هاست و او هم مشتری‌هایش نسبت به سال‌های قبل کمتر شده است. اما یک سوال که ذهن را درگیر می‌کند این است که مگر می‌شود کرونا بر سیاه پوشیدن عزاداران هم تأثیر بگذارد؟! جواب غفوری به این سوال، شبهه را برطرف می‌کند: «چون امسال هیئت‌ها کمتر برگزار می‌شوند و بیشتر مراسم‌ها به صورت روضه خانگی برگزار می‌شود، دیگر تی‌شرت‌های چاپی و پیراهن‌ها که به سفارش هیئت‌ها بود، کنسل شده است. از آن جایی که در سال‌های قبل امکان داشت عزادار در روز در چند هیئت حاضر شود، به خاطر گرما و حضور در جمعیت سینه‌زنی ناچار بود که در روز حداقل ۲ بار پیراهنش را عوض کند، معمولاً چند دست لباس فراهم می‌کردند. اما امسال چون برگزاری هیئت‌ها با آن جمعیت کمتر شده، دیگر نیازی به تعویض لباس نیست، در نتیجه شاید یک یا نهایتاً دو دست پیراهن برای ایام محرم کافی باشد؛ پس طبیعی است که فروش ما کمتر بشود.»

با وجود تمام این قصه‌ها و دیده‌ها و شنیده‌ها اما واقعیت این است که: "حسین جنس غمش فرق دارد" و این را می‌توان هنگام خروج از پاساژ، از بسته‌هایی آماده شده در دست فروشنده‌ها و تحویل دادن آنها به پیک موتوری‌های جلوی پاساژ برای رسیدن به دست مشتری‌ها متوجه شد. مشتری‌ها از خانه بیرون نیامده‌اند، اما دلشان و پولشان را خرج محرم می‌کنند و این یعنی، محرم امسال کم از سال‌های قبل ندارد. فقط رنگ و شکلش متفاوت شده است.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

تو مو می‌بینی و کریستیانو پیچش مو!

تو مو می‌بینی و کریستیانو پیچش مو!
2021-06-20T16:58:24+04:30
اقدام کریستیانو رونالدو، مانوئل لوکاتلی و پل پوگبا در کنفرانس خبری با کنار گذاشتن  نوشابه و تبلیغ آب اقدام ارزشمند و تلنگری برای جوانان و علاقمندان به فوتبال...

کنایه جهانپور به حکام عربستان، امارات و بحرین

کنایه جهانپور به حکام عربستان، امارات و بحرین
2021-06-19T13:05:03+04:30
کیانوش جهانپور با اشاره به مشارکت مردم در انتخابات ۲۸ خردادماه، به حکام عربستان، امارات و بحرین طی توییتی در صفحه شخصی خود کنایه زد.

مردم سرنوشت چهارسال آینده کشور را تعیین کردند

مردم سرنوشت چهارسال آینده کشور را تعیین کردند
2021-06-19T10:11:44+04:30
هرچند برآورد نهایی از نظرسنجی‌ها، میزان مشارکت در این دوره را کمتر از دوره‌های پیش نشان می‌داد اما حالا گویا قرار است حضور میلیونی مردم پای صندوق‌های رأی صحن...

۱۲۰دقیقه برای ایران وقت بگذار / تو چراغ خود برافروز

۱۲۰دقیقه برای ایران وقت بگذار /  تو چراغ خود برافروز
2021-06-17T12:31:42+04:30
این دفعه مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ دغدغه‌ اعضای حلقه اولیه تشکیل پویش «خانواده ایران» شد که: «برای انتخابات چه کار کنیم؟»

به عمـل کار برآید به سخندانی نیست!

به عمـل کار برآید به سخندانی نیست!
2021-06-16T09:18:27+04:30
وعده‌محوری به یک رویه عمومی در انتخابات تبدیل شده است اما چیزی که باید به آن توجه شود این است که باید این وعــده‌هـا را با عمـلکردهـا سنجید.

واکسن ندادند، ساختیم

واکسن ندادند، ساختیم
2021-06-15T19:11:48+04:30
علیرضا وهاب‌زاده مشاور وزیر بهداشت طی توییتی نسبت به خبر مجوز مصرف گرفتن واکسن کوو ایران طی توییتی در صفحه شخصی خود واکنش نشان داد.

خسته اما به عشق تو رأی می‌دهم

خسته اما به عشق تو رأی می‌دهم
2021-06-15T19:11:47+04:30
فعالیت کمپین «به عشق تو»، از جمعه گذشته با هدف ترغیب مردم به مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰، با حضور ۱۵ نفر از دانش‌آموزان پایِ‌کار با دعوت مربی‌شان شروع شده است.

واکسن ندادند، ساخیتم

واکسن ندادند، ساخیتم
2021-06-15T09:51:41+04:30
علیرضا وهاب‌زاده مشاور وزیر بهداشت طی توییتی نسبت به خبر مجوز مصرف گرفتن واکسن کوو ایران طی توییتی در صفحه شخصی خود واکنش نشان داد.

کار ویروس تمام است

کار ویروس تمام است
2021-06-15T09:38:26+04:30
واکسن کوو ایران برکت محصول ستاد اجرایی فرمان حضرت امام‌(ره) مجوز مصرف عمومی گرفت؛ طبق اعلام وزیر بهداشت هفته‌آینده واکسیناسیون سراسری آغاز می‌شود.

پیچ سروصدای رقابت انتخاباتی مصلحی روی فرکانس مرحوم هاشمی چرخید

پیچ سروصدای رقابت انتخاباتی مصلحی روی فرکانس مرحوم هاشمی چرخید
2021-06-14T16:51:45+04:30
هر چه به روز ۲۸ خرداد نزدیک‌تر می‌شویم، پیچ سر و صدای رقابت نامزدها و حواشی آنها بیشتر باز می‌شود. اصلاً انگار خاصیت روزهای آخر و دم رأی‌گیری همین است.

مافیای اقتصادی، شریک دزد و رفیق قافله دولت‌ها

مافیای اقتصادی، شریک دزد و رفیق قافله دولت‌ها
2021-06-14T09:05:03+04:30
رواج واردات، قاچاق، دلالی و واسطه‌گری را باید مهم‌ترین مانع تولید ملی دانست و برنامه واقعی و مشخص نامزدهای ریاست جمهوری را برای حل هر کدام از اینها مطالبه کرد.

به جای حسرت، ائمه‌وار زندگی کنیم

به جای حسرت، ائمه‌وار زندگی کنیم
2021-06-13T16:05:07+04:30
مواردی گذرا در این گزارش در باب نکات تربیتی مطرح شده که خواندن آن در دنیایی که از شروع روز دختر تا چند روز بعد از آن فقط آهنگ و کلیپ و استیکر است است که فجاز...

تواضع مقام معظم رهبری در مقام ریاست‌جمهوری

تواضع مقام معظم رهبری در مقام ریاست‌جمهوری
2021-06-13T11:38:25+04:30
کانال تلگرامی مرکز اسناد انقلاب اسلامی برشی از خاطرات حمید سبزواری را درباره تواضع مقام معظم رهبری در مقام ریاست‌جمهوری منتشر کرد.

کمبود و گرانی دارو!

کمبود و گرانی دارو!
2021-06-12T09:58:23+04:30
نایب‌رئیس انجمن داروسازان ایران گفت: متاسفانه در حال حاضر کمبودهای دارویی بیداد می‌کند و طی ۱۰ تا ۱۵ سال اخیر هیچگاه به اندازه امروز کمبود دارو نداشتیم.

ایران در انتظار گشت ارشاد مدیران

ایران در انتظار گشت ارشاد مدیران
2021-06-09T12:11:44+04:30
دومین مناظره انتخاباتی نامزدهای ریاست‌جمهوری روز گذشته با موضوعات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در فضایی آرام‌تر آغاز شد، اما هر چه به بخش‌های پایانی نزدیک شد، اظ...

مشارکت در انتخابات به نفع همه علاقه‌مندان به ایران خواهد بود

مشارکت در انتخابات به نفع همه علاقه‌مندان به ایران خواهد بود
2021-06-08T12:26:51+04:30
رئیس مجلس شورای اسلامی با دعوت از مردم برای شرکت در انتخابات پیش رو نوشت: مشارکت هر چه بیشتر در انتخابات به نفع همه علاقه‌مندان به ایران خواهد بود.

با گرانی‌های دستوری بین مردم و صندوق رأی دیوار نکشید!

با گرانی‌های دستوری بین مردم و صندوق رأی دیوار نکشید!
2021-06-08T08:35:26+04:30
علی‌رغم وعده‌های دولت، مردم در هفته‌های اخیر با موج تازه و سنگینی از گرانی مواجه شده‌اند. گرانی‌هایی مشکوک و قابل تأمل که گویا به‌دنبال دیوار کشیدن میان مردم...

طرح فضای مجازی، موضع مجلس نیست

طرح فضای مجازی، موضع مجلس نیست
2021-06-07T13:22:06+04:30
احمد امیر آبادی فراهانی نماینده مردم قم طی توییتی نسبت به طرح فضای مجازی که برخی آن را به مجلس نسبت داده‌اند، واکنش نشان داد.

پایتخت بدون مدیریت میدانی‌!

پایتخت بدون مدیریت میدانی‌!
2021-06-07T08:42:09+04:30
در روز نخست آتش‌سوزی مهیب پالایشگاه تهران هیچ یک از مدیران شهری برای مدیریت میدانی در محل حادثه حاضر نشدند.

توصیه برای مطالعه کتاب «سه سال ستیز مرجعیت شیعه در ایران»

توصیه برای مطالعه کتاب «سه سال ستیز مرجعیت شیعه در ایران»
2021-06-02T16:28:47+04:30
عزت‌الله مطهری (عزت شاهی) مبارز باسابقه برای مطالعه کتاب «سه سال ستیز مرجعیت شیعه در ایران» در نشست معرفی و بررسی این کتاب، توصیه‌هایی را ارائه داد.

هوشیارباش انتخاباتی

هوشیارباش انتخاباتی
2021-06-02T08:28:49+04:30
مواجهه محاسبه نشده با کاندیدای رقیب، خطر دوقطبی‌سازی فضای‌عمومی برای تغییر صورت مسأله انتخابات را تقویت می‌کند.

ماجرای عجیب دو شهید همنام

ماجرای عجیب دو شهید همنام
2021-06-01T10:49:06+04:30
 کانال تلگرامی فاطمیون با انتشار عکس دو شهید همنام به نام «سید مصطفی موسوی»، ماجرای عجیب نام و شهادت این دو شهید جوان را توضیح داد.

انتخابات فرصتی برای تحول‌آفرینی در کشور

انتخابات فرصتی برای تحول‌آفرینی در کشور
2021-06-01T09:55:43+04:30
مهم‌ترین اقداماتی که دولت آینده باید در دستور کار قرار دهد، شکل‌گیری یک ستاد قوی همراه با افراد صالح است. این اولین اقدام پیش روی رئیس‌جمهور و در عین حال اول...

ناتوانی مدیریت شهری در ایجاد درآمد پایدار

ناتوانی مدیریت شهری در ایجاد درآمد پایدار
2021-05-31T11:22:17+04:30
در دوره پنجم مدیریت شهری هیچ اقدام جدیدی برای ایجاد درآمدهای پایدار در پایتخت شکل نگرفته است.

آسیب‌های اجتماعی چگونه به حاشیه رفت؟!

آسیب‌های اجتماعی چگونه به حاشیه رفت؟!
2021-05-30T09:02:32+04:30
در 8 سال گذشته با اینکه آمارها نشان می‌دهد اعتیاد و مواد مخدر یکی از آسیب‌های پرتکرار و مهم در کشور بوده اما برنامه‌ریزی‌ها به سمت کاهش مصرف پیش نرفته است.

سیاست تبلیغاتی دشمن در انتخابات چگونه است؟

سیاست تبلیغاتی دشمن در انتخابات چگونه است؟
2021-05-29T13:55:39+04:30
صفحه توئیتر khamenei.ir منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری به نقل از ایشان سیاست تبلیغاتی دشمن در انتخابات را شرح داد.

شما عضو شورای شهر می‌شوید نه رئیس‌کشور!

شما عضو شورای شهر می‌شوید نه رئیس‌کشور!
2021-05-29T11:28:57+04:30
در این گزارش به وعده‌هایی که نامزدهای انتخابات شوراهای شهر و روستا می‌دهند می‌پردازیم؛ وعده‌هایی که بسته به بزرگی و کوچکی شهرها و همچنین روستاها تفاوت دارد.

آخرین میخ بر تابوت جنگل‌ها

آخرین میخ بر تابوت جنگل‌ها
2021-05-29T11:28:56+04:30
در دو ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰، ۲۷۰۰ فقره آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع به وقوع پیوسته است و بر اساس کزارش «فائو» سالانه ۶۵۰۰ هکتار از عرصه‌های جنگلی در پی حریق ع...

چگونه یک فرآیند معیوب اهداف خوب را به حاشیه می‌برد؟

چگونه یک فرآیند معیوب اهداف خوب را به حاشیه می‌برد؟
2021-05-29T09:35:11+04:30
صحنه‌های ناراحت‌کننده از تلاشهای برخی افراد برای حضور یافتن در لیست نهایی شورای ائتلاف، ناظران دلسوز را نگران می‌کند که مبادا به بهانه خدمت، ادبیات لابی‌گری ...

عرضه دلار در صرافی ملی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان ارزان‌تر از بازارآزاد

عرضه دلار در صرافی ملی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان ارزان‌تر از بازارآزاد
2021-05-26T16:01:13+04:30
اختلاف قیمت بین ارز بازار آزاد و ارز عرضه شده توسط بانک مرکزی در صرافی‌های امین بانکی و زمینه سودجویی افرادی خاص را فراهم کرده است.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)