X دانلود اهنگ نکس وان کلیپ ویدیاب کلیپ جدید ویدجین

میرنیوز

زنی که همپای شوهرش پای تنور نانوایی کار می‌کند

زنی که همپای شوهرش پای تنور نانوایی کار می‌کند 2020-06-27T09:54:58+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر، وطن امروز نوشت: این روزها کار کردن مرد و زن نمی‌شناسد؛ خیلی از زنان همپای مردان کار می‌کنند تا در این شرایط سخت اقتصادی بتوان خانواده را اداره کرد. پیش‌تر این سرپرست خانوار بود که برای گرداندن زندگی تلاش می‌کرد و بقیه با تلاش او امور را می‌گذراندند اما حالا همه اعضای خانواده باید با هم کار کنند تا زندگی خانوار بچرخد. آمارها نشان می‌دهد بخش قابل توجهی از مشاغل را زنان تصاحب کرده‌اند؛ چنانکه از جمعیت حدود ۲۴ میلیونی افراد شاغل، ۴ میلیون و ۴۲۰ هزار نفر را زنان تشکیل می‌دهند. همچنین مشاور امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری می‌گوید در حال حاضر بیش از ۳ میلیون زن سرپرست خانوار در سراسر کشور وجود دارند. زنان حالا در حوزه‌های مختلف شغلی فعال هستند؛ بعضی کارمندند، بعضی در مزرعه کار می‌کنند، برخی در کوره‌های آجرپزی و….آنها علاوه بر کار پرمشقت، وظیفه خانه‌داری را نیز که خود شغلی پرزحمت است بر عهده دارند. این در حالی است که همواره پایین بودن حقوق زنان به نسبت مردان مورد اعتراض بوده است و معمولاً با مشکلاتی مانند عدم برقراری بیمه همراهند. با این همه اما زنان دست از تلاش برنداشته و برخی مشاغل را که به نوعی می‌توان مردانه باشد نیز بر عهده گرفته‌اند، مانند خانم «پروین باقری» که پا به پای همسرش پای تنور نانوایی سنگکی می‌ایستد و شاطری می‌کند.

پای تنور ایستاده است، هر از چند گاه دستش را داخل تنور داغ می‌کند، نان سنگک را بیرون می‌کشد، صورتش از بس جلوی آتش بوده سرخ شده است. می‌گوید: «در خانواده ما همه نانوا هستند، زمانی که ازدواج کردم شوهرم بیکار بود، به او گفتم باید کار نانوایی را یاد بگیری و شاطر بشوی. من هم در کنارت هستم، چون بخوبی طرز تهیه خمیر و پخت نان را بلدم. اصلاً خانواده ما همه نانوا هستند. شوهرم مدتی نزد برادرم رفت و کار پخت نان را یاد گرفت. شاطر شد و آن وقت به فکر راه‌اندازی یک واحد نانوایی افتادیم. اگر چه چند روزی دست‌مان به پخت نان قواره‌دار و خوش‌پخت نیفتاده بود اما روز به روز کیفیت پخت نان‌ها بالا می‌رفت و دیگر مشتریان شاکی نبودند که نان‌تان سوخته یا خمیر است».

او ۱۸ سال است از شهرستان به تهران آمده و به خاطر هزینه‌های بالای زندگی در تهران مجبور است پا به پای همسرش کار کند. می‌گوید: «ما نان آزاد می‌پزیم و درآمد آن‌چنانی نداریم اما از شغل‌مان راضی هستیم. راضی از اینکه حداقل نانی در سفره داریم. از طرفی هم همه محله به ما اعتماد دارند. خیلی‌ها می‌گویند زن‌ها در تهیه خمیر حساس هستند و با ظرافت و رعایت کامل اصول بهداشتی خمیر را بار می‌آورند».

از او می‌پرسم «چرا همسرتان یک کارگر نمی‌گیرد تا شما به کارهای خانه برسید؟» می‌گوید: «هزینه‌های زندگی بالاست به همین خاطر من در کنار همسرم هستم و با هم کار می‌کنیم. هر نانوایی حداقل ۲ و حداکثر ۳ نیروی کار دارد که شاطر، وردست شاطر و نان‌فروش هستند اما ما برای کاهش هزینه‌ها کارگر نگرفتیم. خودم در کنار همسرم از ۶ صبح تا پاسی از شب نان می‌پزیم و می‌فروشیم. همسرم کار پخت نان را انجام می‌دهد و من نان‌ها را از تنور بیرون می‌آورم و فروش نان را هم خودم انجام می‌دهم. البته الان کارتخوان‌های بانکی کار ما را تا حدی ساده کرده است، چرا که هر کسی نان می‌خرد خودش قیمت نان را می‌داند و به تعداد آن حساب کرده و کارت می‌کشد».

با همه سختی‌ها اما او مصداق حبیب خداست و در این سختی سعی می‌کند کنار مردم باشد. می‌گوید: «اگر کسی پول نداشته باشد و تقاضای نان قرضی کند به او نان می‌دهیم؛ برخی‌ها یا پول همراه‌شان نیست یا حقوق‌شان ته کشیده است و بعضاً البته به ندرت نان را از ما قرض می‌گیرند یا تقاضای نان مجانی در حد یک قرص می‌کنند. ما هم هیچ وقت کسی را که از ما نان بخواهد و پول نداشته باشد ناامید نمی‌کنیم». او ادامه می‌دهد: «بعضی‌ها واقعاً نیازمندند و ما در حد یکی، دو نان را برای‌شان کنار می‌گذاریم».

به شوخی از او پرسیدم «توصیه شما به خانم‌هایی که همسران‌شان کار می‌کنند اما آنها کارت بانکی همسران‌شان را در دست دارند و خرج می‌کنند، چیست؟» خندید و گفت: «زن هم حق و حقوقی دارد؛ تهیه مایحتاج زندگی، خرید، پخت و پز و رسیدگی به خانه و همسر و بچه‌ها و از همه مهم‌تر مدیریت در دخل و خرج اما این را بگویم که زن‌ها باید در خرج کردن‌های‌شان بسیار حساس باشند، چون پول واقعاً به سختی به دست می‌آید، آن هم در این دوران که واقعاً سخت است؛ من از ساعت ۶ صبح تا ساعت ۲۱ شب جلوی گرمای سوزان تنور برای کسب روزی می‌ایستم. درآمد ماهانه ما از این نانوایی در مجموع حدود ۴ تا ۵ میلیون تومان است که همه آن صرف هزینه‌های جاری می‌شود. حتی برخی مواقع که خودم کاری داشته باشم دختر ۱۴ ساله‌ام به پدرش کمک می‌کند».

با آنکه صورتش از هرم گرما سرخ است، خنده بر لب جواب مشتریان را می‌دهد. از او می‌پرسم «چه حسی دارید در کنار همسرتان کار می‌کنید؟» می‌گوید: «افتخار می‌کنم در کنار همسرم کار می‌کنم و کمک‌خرج خانواده شده‌ام، البته هر دو قدر همدیگر را می‌دانیم، چرا که زحمات پخت نان زیاد است. باید از خواب، میهمانی، تفریح و… بزنیم تا بتوانیم زندگی حداقلی داشته باشیم. کار در نانوایی و کسب درآمد از این برکت خدا لذت‌بخش است. درست است که زحمت دارد اما خدا را شکر تاکنون لنگ نمانده‌ایم. زندگی ما واقعاً زندگی ساده و بی‌آلایشی است که حداقل دغدغه نان خالی را در سفره نداریم. من این زندگی ساده را دوست دارم».

برای آخرین سوال می‌پرسم «کار در نانوایی لطمه‌ای به زندگی شخصی شما از قبیل تهیه غذا و رسیدگی به امورات خانه و بچه‌داری نمی‌زند؟» و می‌گوید: «خیلی از روزها ناهار را همین جا می‌پزم و می‌خوریم. البته الان مانند قدیم صف نانوایی‌ها شلوغ نیست، چون قیمت نان آزاد شده است. علاوه بر این از ساعت ۱۲ و نیم ظهر تا ساعت ۶ عصر در فصل تابستان وقت ما آزاد است و نان نمی‌پزیم. در این فرصت من به کارهای خانه می‌رسم. از طرفی برخی مواقع نان می‌پزیم و مشتری کم است. نان‌ها را در نایلون‌های تعبیه شده می‌گذاریم و به مشتریان می‌فروشیم، البته الان همه نان تازه و داغ می‌خواهند و کمتر کسی طالب نان سرد است».

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

زباله‌های رنگی، قاتل طبیعت

زباله‌های رنگی، قاتل طبیعت
2020-07-04T14:21:26+04:30
آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که هر نفر به‌تنهایی در طول یک سال چه اندازه کیسه پلاستیکی استفاده می‌کند؟ کیسه‌هایی که هرگز از سرنوشت آنها مطلع نمی‌شود.

منشا تضعیف صادرات کشور در رسانه‌ ملی چیست؟

منشا تضعیف صادرات کشور در رسانه‌ ملی چیست؟
2020-07-04T09:41:19+04:30
سعید جلیلی نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی، از برخی مستندسازان گلایه کرد.

از "کشک زرد" سیستان تا آبنات‌های ایل سنگسری

از "کشک زرد" سیستان تا آبنات‌های ایل سنگسری
2020-07-04T08:34:35+04:30
اهل سفر است؛در  یکی از سفرهایش به خوزستان، در بازار اهواز خوراکی خوشمزه‌ای می‌خورد که همیشه هم اسمش را فراموش می‌کند؛ از آن خوراکی‌هایی که وقتی داخل دهان می‌...

نمک پرورده ام آقا...

نمک پرورده ام آقا...
2020-07-01T22:07:58+04:30
صدایش زدم، جوابم داد. دردم را گفتم، درمانم شد. خستگی و پریشانی ام را بردم، نشاطم داد. آبرو خواستم، آبرویم شد و... این بار دلم خواست میهمان سفره اش باشم، نمکش...

منشا تضعیف سازی صادرات کشور در رسانه‌ ملی چیست؟

منشا تضعیف سازی صادرات کشور در رسانه‌ ملی چیست؟
2020-07-01T09:48:02+04:30
سعید جلیلی نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی، از برخی مستندسازان گلایه کرد.

خروج تدریجی از پایتخت

خروج تدریجی از پایتخت
2020-07-01T09:34:39+04:30
هر سال خرداد ماه، روزهای پردغدغه برای مستأجران آغاز می‌شود؛ مستأجرانی که در گذشته‌های نه‌چندان دور به «خوش‌نشین‌ها» شهرت داشتند اما این روزها به «درماندگان ج...

باید معیشت مردم را نجات داد

باید معیشت مردم را نجات داد
2020-06-29T17:14:50+04:30
احمد نادری نماینده مردم تهران در مجلس نسبت به وضعیت معیشتی مردم واکنش نشان داد.

پدیده «مداح عشق استودیو» کژراهه‌ای خطرناک

پدیده «مداح عشق استودیو» کژراهه‌ای خطرناک
2020-06-29T14:34:46+04:30
متأسفانه در سال‌های اخیر عده‌ای هرچند قلیل به بهانه نوآوری در عرصه مداحی و جذب نسل جوان خطایی راهبردی مرتکب شده‌اند.

آخرین میخ به تابوت دستگاه قضایی عراق کوبیده می شود؟

آخرین میخ به تابوت دستگاه قضایی عراق کوبیده می شود؟
2020-06-29T11:28:23+04:30
احمد عبد الساده نویسنده و روزنامه نگار عراقی در توییتر خود از معامله‌ای که آخرین میخ را به تابوت دستگاه قضایی عراق خواهد کوبید، نوشت.

تحول بنیادین اقتصادی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

تحول بنیادین اقتصادی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
2020-06-29T11:15:08+04:30
شهریار زرشناس کارشناس مسائل سیاسی ایجاد تحول بنیادین در حوزه اقتصاد را روندی زمانبر می داند.

شهیدی که خار چشم منافقان بود

شهیدی که خار چشم منافقان بود
2020-06-29T09:54:54+04:30
با ایمان و متعهد است، متعهد به خانه و خانواده، عاشق زن و فرزندانش است؛ اما تعهدی بالاتر در وجودش ریشه دوانده، که تعهد به تمام زنان و مردان و فرزندان میهنش است.

معمای شهریه حضوری برای کلاس غیر حضوری!

معمای شهریه حضوری برای کلاس غیر حضوری!
2020-06-28T13:34:43+04:30
دانشجو آنقدر منصف هست که می داند استادش برای کلاس آنلاین وقت گذاشته و خودش هم در کلاس ها حضور داشته، اما به دلایلی معتقد است که نباید تمام پول را بپردازد و ب...

ابراز نگرانی نائب رئیس مجلس از بحران کهنسالی جمعیت

ابراز نگرانی نائب رئیس مجلس از بحران کهنسالی جمعیت
2020-06-27T12:21:48+04:30
سیدامیرحسین قاضی زاده نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از بحران کهنسالی جمعیت ابراز نگرانی کرد.

شکلات، به هر قیمتی!

شکلات، به هر قیمتی!
2020-06-27T10:34:51+04:30
در یک روز گرم تابستانی در پله نوروزخان بازار بزرگ تهران، پای درددل فروشندگان قهوه و کاکائو در روزگار بلاتکلیف کرونا نشستم. جالب این که نوتلا، شوالیه لشکر خور...

نوتلا، به هر قیمتی!

نوتلا، به هر قیمتی!
2020-06-27T10:21:37+04:30
در یک روز گرم تابستانی در پله نوروزخان بازار بزرگ تهران، پای درددل فروشندگان قهوه و کاکائو در روزگار بلاتکلیف کرونا نشستم. جالب این که نوتلا، شوالیه لشکر خور...

ماجرای ون آبی رنگ سرزمین هنر

ماجرای ون آبی رنگ سرزمین هنر
2020-06-24T10:08:20+04:30
ون آبی رنگ سرزمین هنر، حکایت های شنیدنی دارد که آقا صالحی بچه ها روایتگر آن است. دوازده پسر خلاق و با استعداد کم سن و سال زیر نظر علی صالحی مستندساز حرفه ای ...

آیا فیلترینگ همه‌گیر فضای مجازی درست است؟

آیا فیلترینگ همه‌گیر فضای مجازی درست است؟
2020-06-24T09:28:23+04:30
الهام اکبری نماینده مجلس بر مهم بودن فضای مجازی تاکید کرد و فیلترینگ همه گیر فضای مجازی را دیدگاهی اشتباه می داند.

اتفاق جالبی که سر نماز «حاج قاسم» رخ داد

اتفاق جالبی که سر نماز «حاج قاسم» رخ داد
2020-06-24T09:28:23+04:30
سردار که سر میز ما آمد احوالپرسی کرد و صحبت های خصوصی مان را به او منتقل کردیم. بعد حاج قاسم محمد حسین را بغل کرد و گفت: بالاخره ما دو تا دوست بهم رسیدیم.

دختری که بود دختری که هست

دختری که بود دختری که هست
2020-06-23T16:54:51+04:30
یکی از مؤثرترین افراد در شکل گیری و ماندگاری هر تمدنی؛ زنان و دختران آن جوامع هستند. گروهی که علی رغم شکل گیری جنبش‌های گوناگون همواره مطالبات صحیح و اعتراضا...

دروغ گوبلزی به جای پاسخ به اشکالات و ناکارآمدی ها

دروغ گوبلزی به جای پاسخ به اشکالات و ناکارآمدی ها
2020-06-23T12:28:15+04:30
سیدمحمود رضوی مشاور فرهنگی و هنری مجلس یازدهم طرح شدن فیلترینگ اینستاگرام توسط مجلس یازدهم را تکذیب کرد.

۱۰ شغل مناسب برای مضطرب‌ها

۱۰ شغل مناسب برای مضطرب‌ها
2020-06-23T10:54:55+04:30
افرادی که قربانی اضطراب هستند در زندگی اجتماعی خود دچار اختلال می‌شوند و در استفاده از فرصت‌های تحصیلی و کاری با مشکل مواجه‌اند.

فراوانی نام‌های «رضا» و «معصومه» در سال ۹۸

فراوانی نام‌های «رضا» و «معصومه» در سال ۹۸
2020-06-23T10:01:35+04:30
سخنگوی سازمان ثبت احوال از فراوانی نام «رضا»، «معصومه» و مشتق‌های آن را در سال ۹۸، خبر داد.

جایگاه دختران در مکتب اسلام

جایگاه دختران در مکتب اسلام
2020-06-23T09:48:12+04:30
یک پژوهشگر حوزه زنان به مناسبت روز دختر،در صفحه شخصی توییتر خود از جایگاه ویژه دختر در اسلام نوشت.

مشکلات ادامه‌دار اهالی جنگلوک

مشکلات ادامه‌دار اهالی جنگلوک
2020-06-23T09:34:49+04:30
اواسط اردیبهشت امسال بود که سه آتش‌سوزی در محدوده اسکله صیادی هفت‌تیر، منطقه کپری جنگلوک و پلاژ ساحلی تیس منطقه آزادچابهار رخ داد و ٣٠ خانوار کپرهایشان را از...

سبد سنگین هزینه برای خانواده‌ها

سبد سنگین هزینه برای خانواده‌ها
2020-06-23T09:21:31+04:30
حمل‌ونقل، لوازم‌خانگی و پوشاک بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماه منتهی به خرداد را در بین کالاها و خدمات مصرفی کشور داشته‌اند. همچنین تورم نقطه به نقطه بخش حمل‌ونقل ۶/...

فاصله را رعایت کنید

فاصله را رعایت کنید
2020-06-22T16:47:59+04:30
در فاصله ظهر روز شنبه تا ظهر روز یکشنبه ۲۳۶۸ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند. از این تعداد یک هزار و ۱۱۴ ‌نفر بستری شدند.

اکبر طبری در ابتدای انقلاب عضو گروهک منافقین بود

اکبر طبری در ابتدای انقلاب عضو گروهک منافقین بود
2020-06-22T15:54:47+04:30
زاکانی نماینده مجلس در توییتی نوشت:" ابتدای انقلاب «اکبر طبری» به دلیل فعالیت در گروهک منافقین دستگیر و زندانی شد."

خانه‌ها نقش بر آب

خانه‌ها نقش بر آب
2020-06-22T09:41:27+04:30
حسین آقامحمدی، کارشناس احداث و بهره‌برداری سد می گوید روستاها در حریم دریاچه ‏سد گتوند قرار دارند، شرکت آب‌نیرو زمین‌ها را تا تراز ٢٣٩ خریده و حالا آب تا ترا...

روزهای خوش خشکرود

روزهای خوش خشکرود
2020-06-22T09:41:26+04:30
«خشکرود، زنده‌رود شده بود. من با چشم‌های خودم رودخانه پرآب را بالاخره دیدم.» افسانه رود پرآب رنگ واقعیت گرفت.