میرنیوز

مردی که «خبر خوب» بود

مردی که «خبر خوب» بود 2020-06-11T12:23:34+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر، فارس نوشت: ساعت از ۱۰ شب گذشته است؛ تعدادی از مهمانان در محوطه، گرم گپ و گفت هستند؛ دیگ بزرگ آش محلی، هنوز برپاست و گرچه به آخرین ملاقه‌ها رسیده اما کسی دست خالی از کنارش باز نمی‌گردد؛ ولی بساط نان محلی جمع شده است و به جایش چای ترش در لیوان‌های کاغذی به مهمانان تعارف می‌شود.

دختربچه‌ای به همراه مادرش گوشه محوطه به دیوار تکیه داده‌اند و هر چند دقیقه یکبار، مادر از چند خانم و آقا که در نزدیکی‌شان ایستاده‌اند، می‌پرسد: «این آقا نیست؟» و آنها با سر پاسخ منفی می‌دهند؛ لحظاتی بعد دخترچه که نگاهش به درهای سالن دوخته شده است، با هیجان فریاد می‌زند «مامان اومد». از فریاد هیجان‌زده دختر، آن چند خانم و آقا هم به درهای سالن نگاه می‌کنند و می‌گویند «بله خودش است». مادر مضطرب و نگران، دست دخترش را می‌گیرد و به سمت درهای سالن می‌دود و کمی عقب‌تر از جمعیتی که دور او را گرفته‌اند، می‌ایستند و نمی‌دانند چه کنند. حالا اضطراب مادر بیشتر شده است که ناگهان فراخوانده می‌شوند.

آقای حافظی از میان جمعیت، مادر و دختر را می‌بیند؛ مادر و دختری با لباس مندرس اما تمیز؛ جمعیت به کنار می‌روند و او جویای احوالات آنها و دلیل آمدنشان به این مراسم می‌شود. مادر در حالی که به زمین چشم دوخته است و تلاش می‌کند اضطرابش را پنهان کند، می‌گوید: «آقای دکتر، دخترم خیلی درسخون است اما مدرسه در روستا نداریم. پدرش هم فوت کرده. از شما می‌خوام برای بچه‌های ما مدرسه بسازید» دستمال کوچکی را که به شکل بقچه تاکرده است، به سمت آقای حافظی می‌گیرد و ادامه می‌دهد: «این تنها چیزیست که دارم، می‌دونم کمه اما می‌خوام برای بچه‌های روستا مدرسه بسازید».

آقای حافظی همان جا دستمال را باز می‌کند، یک جفت گوشواره و یک انگشتر ساده خودنمایی می‌کنند؛ دستمال را می‌بندد، به سمت مادر بر می‌گرداند و می‌گوید: «برایتان مدرسه می‌سازیم، این را برای بچه‌هایتان خرج کنید». مادر بغض می‌کند و در حالی که از گرفتن دستمال امتناع می‌کند، می‌گوید: «می‌خوام شریک باشیم تو ساختن مدرسه بچه‌هام. می‌خوام براشون یک کاری کرده باشم، براشون مدرسه می‌سازید؟». آقای حافظی قول می‌دهد که برای آنها مدرسه بسازند. یکی از کارکنان جامعه خیرین، از مادر، آدرس روستا را می‌گیرد و یکی دیگر هم، آنها را که تا آن وقت شب برای دیدن رئیس جامعه خیرین منتظر مانده‌اند، به روستایشان بر می‌گرداند.

حالا مریم ۱۷ ساله شده است؛ در رشته ریاضی درس می‌خواند و دو برادر کوچکش هم بچه‌های درسخوانی هستند؛ نه تنها دبستان، بلکه خیرین برای دانش‌آموزان چند روستای نزدیک آنها، خوابگاه شبانه‌روزی ساختند؛ اما نکته مهم‌تر اینکه، نام مادرش هم در بین خیرین مدرسه‌ساز است؛ مادر با یک انگشتر و یک جفت گوشواره، سنگ بنای مدرسه روستا را نهاده بود و حالا همه بچه‌های روستا باسوادند.

مردی که «خبر خوب» بود

محمدرضا حافظی در ۲۸ خرداد ۱۳۰۸ در بروجرد متولد شد؛ پنج خواهر داشت و یک برادر کوچک‌تر؛ در سن ۲۷ سالگی ازدواج کرد و حاصل آن دو دختر و دو پسر است؛ گرچه حافظی در دوران زندگی‌اش در خانواده‌ای خیّر به دنیا آمده بود و خیرخواهی، خیرورزی و امور خیریه را از پدر آموخته بود اما فعالیت‌های مدرسه سازی او بعد از درگذشت امیرحسن و عروسش در سانحه تصادف آغاز شد.

آقای حافظی درباره فرزندش می‌گفت: «درباره امیرحسن و آینده او احساس می‌کردم چیزی برایش باقی نخواهد ماند. معمولاً امکانات مالی که در اختیار امیر قرار می‌دادم، بازگشتی نداشت. به او یادآوری پدرانه می‌کردم که امیر جان کمی به فکر آینده خودت باش. مال‌اندیش باش. با اینکه ۲۹ سال سن داشت، خیلی بی تعلق بود. نگران آینده زندگی‌اش بودم و با خود می‌گفتم اندوخته‌ای که من در سایه کار و تلاش به دست آوردم توسط شیوه کاری امیر، باد فنا شده است. تصور می‌کردم امیر آنها را در راه غیرصواب هزینه می‌کند. با این شرایطی که از امیر می‌دانستم برایش زندگی تشکیل دادم اما قبل از آنکه زندگی‌اش را آغاز کند، او و همسرش در سانحه تصادف فوت کردند».

در مراسم ختم امیرحسن و عروسش با اینکه روزهای اول سال بود مجلس ترحیم مملو از جمعیت بود؛ در مسجد حجت‌ابن الحسن عسکری جایی برای ایستادن نبود. همه اقوام و بستگان در حیرت بودند که حضور این جمعیت زیاد به چه دلیل بوده است. نکته قابل تأمل اینکه این جمعیت به خاطر امیرحسن آمده بودند؛ آنجا بود که پدر متوجه شد تمام کمک‌های مالی‌اش به امیرحسن در راه خیر و کمک به مردم هزینه شده است فرزندش همواره افراد بیمار و نیازمند مورد حمایت قرار می‌داد.

خودش می‌گفت: «بر مزار امیرحسن و عروسم با خدای خود عهد بستم که مدرسه‌ای بسازم تا نام آنها پایدار و ماندگار بماند. این تغییرها را فقط عنایت خاص خدا می دانم. ساعتی گذشت چشمانم را که پر از اشک شده بود پاک کردم. برایم مصیبت مرگ امیر خیلی سنگین بود اما درک کردن کارهای او در همان عمر کوتاه، گویی تولد دوباره من بود این مرگ آغازی بود برای نگاهی تازه در یاری رسانی به مدرسه و عمل نیکوکارانه‌ای که سرمشق تازه آن را امیرحسن برایم به یادگار گذاشت».

مردی که «خبر خوب» بود

تصمیم گرفت منزل امیرحسن و مریم را بفروشد و با پول آن مدرسه بسازد؛ به سرعت کارهای اولیه را انجام داد و در بروجرد در یکی از مناطق محروم شهر، زمین وسیعی برای این کار اختصاص یافت و ساخت مدرسه‌ای به نام امیرحسن نذر شد. در کمتر از یک سال دبیرستان ۱۲ کلاسه زنده یاد امیرحسن حافظی در خیابان جعفری طراحی و احداث شد.

مراسم افتتاحیه خیلی باشکوه بود. همه آمده بودند. لحظه‌ای از فکر امیرحسن غافل نبود. سینه‌اش مملو از شور و احساس به بچه‌ها بود. هر کدام از آنها که از جلویش رد می‌شد به یاد نوجوانی و کودکی امیرحسن می‌افتاد. انگار داشت امیر حسن را در میان آنها جستجو می‌کرد. اشک در چشمانش حلقه زده بود. آن روز آقای مظفر وزیر وقت آموزش و پرورش به او گفت: «آقای حافظی تو دیروز یکی از فرزندانت را از دست دادی ولی امروز ۱۲۰۰ فرزند به دست آوردی و این مشیت الهی بوده است».

او از آن روز این مسیر را ادامه داد و ۲۱ سال برای مدرسه‌سازی تلاش کرد و در نهایت ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ به دلیل کهولت و بیماری‌های ناشی از آن درگذشت.

امروز نخستین سالگرد این مرد بزرگ است و روز گذشته در اردوگاه شهید باهنر تهران، برایش مراسم بزرگداشتی برگزار شد ضمن اینکه سردیس و تمبر زنده‌یاد حافظی نیز در این مراسم با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران، وزیر آموزش و پرورش، رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور، خانواده آقای حافظی و جمعی از خیرین رونمایی شد.

شهره حافظی درباره پدر می‌گوید: «۲۳ سال پیش، برادر جوانی داشتم که دو ماه بود عقد کرده بود و با خانمش به سفر رفت؛ در مسیر به دلیل اینکه هوا مه‌آلود بود، با کامیونی تصادف کردند و هر دو فوت شدند. پدرم پول خانه امیرحسن را در بروجرد که زادگاهمان است، مدرسه‌ای ساخت و همین باعث شد که در راه مدرسه‌سازی قرار گیرد».

وی درباره نگاه خانواده به اقدام پدر، ادامه می‌دهد: «پدرم را حمایت می‌کردیم و خوشحال از این کارش بودیم؛ شاید در خانه روزی یک ساعت می‌دیدمش. روز و شب نمی‌شناخت؛ استان به آن استان می‌رفت و همه را به مدرسه‌سازی تشویق می‌کرد».

خانم حافظی به عشق و علاقه پدرش اشاره می‌کند و می‌افزاید: «پدر عشق و علاقه‌ای داشت که باعث می‌شد عاشقانه خدمت کند و ما هم دوست داریم راه پدر را ادامه دهیم».

مردی که «خبر خوب» بود

یک مرد خارق‌العاده که مدرسه‌ساز و خیّر ساز بود

سیدمحمدرضا جعفری مدیرعامل جامعه خیرین مدرسه‌ساز در گذشته و قبل از بازنشستگی، به مدت ۲۲ سال مدیرکل مشارکت‌های مردمی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس بود؛ او درباره آقای حافظی به خبرنگار فارس می‌گوید: «از سال ۱۳۷۷ و زمانی که در مشهد مقدس که برای تشکیل جامعه خیرین می‌خواستیم اقدام کنیم، با آقای حافظی آشنا شدم؛ آن روز ۱۵ بهمن بود و به عنوان نماینده خیرین مدرسه‌ساز استان لرستان آمده بود که اساسنامه جامعه در آنجا به تصویب رسید. بعد از آن، انتخابات هیأت مدیره از بین نمایندگان برگزار شد و آقای حافظی به عنوان یکی اعضای ۷ نفره انجمن انتخاب شد».

وی ادامه می‌دهد: «آقای حافظی ابتدا به عنوان دبیر جلسات هیأت مدیره فعالیت می‌کرد اما یک سال و نیم بعد، به عنوان رئیس جامعه خیرین مدرسه‌ساز انتخاب شد و فعالیتش تا زمان وفات ادامه داشت. آن زمان که جامعه خیرین مدرسه‌ساز کارش را شروع کرد، از نظر فضای آموزشی در کشور مشکل داشتیم، بعضی مدارس، ۴ یا پنج‌شیفته بود و فضای برخی هم بسیار فرسوده بود اما سخنرانی‌های ایشان در شهرهای مختلف باعث شد که خیرین جذب شوند. ۴۰۰ مجمع خیرین مدرسه‌ساز در استان‌ها ایجاد شد و به حمدالله خیرین به میدان آمدند و از بعد از انقلاب تا کنون، خیرین ۱۳۵ هزار کلاس درس را ساختند».

جعفری اضافه می‌کند: «آقای حافظی حتی برای دانش‌آموزان ایرانی خارج از کشور هم قدم بر می‌داشت و مثلاً مجمع خیرین مدرسه‌ساز ایرانی در امارات و ترکیه ایجاد شد و دوست داشت برای بچه‌های ایرانی تلاش کند تا از تحصیل باز نمانند و در هرجای جهان بتوانند تحصیل کنند. آن نهال کوچک که ۲۲ سال پیش کاشته شد حالا به درخت تناوری تبدیل شده است».

وی به ویژگی‌های آقای حافظی اشاره می‌کند و می‌افزاید: «آقای حافظی خیر بود و مدارس متعددی ساخته است و در کارهای خیر هم پیشتاز بود اما ویژگی دیگر آقای حافظی خیرساز بودن وی بود. یعنی با هزینه شخصی، مراسمی برگزار می‌کرد و افراد متمول را دعوت می‌کرد و مشکلات فضای آموزشی استان‌ها را مطرح می‌کرد و اینگونه برای تعلیم و تربیت جذب خیّر می‌کرد؛ از دیگر ویژگی‌های آقای حافظی، علاقه‌مندی به وطن و ایران بود و ویژگی دیگر سختکوشی بود؛ با ایشان سفرهای مختلف رفتم، بعضی اوقات خسته می‌شدم و کم می‌آوردم اما آقای حافظی هیچوقت خسته نمی‌شد. ضمن اینکه علاقه زیادی به دانش‌آموزان مناطق محروم داشت و در افتتاحیه مدارس خیلی خوشحال می‌شد و اشک شوق می‌ریخت».

ناصر قفلی رئیس جامعه خیرین مدرسه‌ساز کشور می‌گوید: «دکتر حافظی یک انسان خارق‌العاده بود و چنین انسانی نداریم یا کم داریم؛ ایشان ۲۱ سال را تمام وقت صرف مدرسه‌سازی کرد و جانش را در این راه گذاشت».

مردی که «خبر خوب» بود

روایت ساختن سردیس محمدرضا حافظی

مهراله رخشانی مهر رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور درباره ساخت سردیس دکتر حافظی به خبرنگار فارس می‌گوید: «به نظرم کوچک‌ترین حقی که آقای حافظی برگردن ما دارد، این است که خاطره‌اش را زنده نگه داریم و مسیرش را ادامه دهیم؛ بلافاصله بعد از فوت ایشان برنامه‌ریزی کردیم که یک سردیسی را برایشان بسازیم. برای اینکه فرد مناسبی را پیدا کنیم، کمی زمان برد و در نهایت این کار را به استان اصفهان سپردیم. به محض اینکه چهره شکل گرفت، برای اینکه این چهره به چهره واقعی نزدیک باشد، با خانواده و دخترشان صحبت کردیم تا بر روند کار نظارت داشته باشند و تا مادامی که خانواده مرحوم حافظی اوکی نهایی را نداد، از آن رونمایی نکردیم».

وی ادامه می‌دهد: «یک مقدار به خاطر بحث کرونا، کار به تعویق افتاد ولی بعد از اینکه کارگاه فعال شد، ادامه دادند و خداروشکر توانستیم سردیس را به اولین سالگرد آقای حافظی برسانیم. در سازمان نوسازی مدارس کشور ساختمانی را به نام آقای حافظی نام‌گذاری کردیم و قرار است سردیس را در سازمان نوسازی نصب کنیم و در برنامه‌مان است که در بعضی مدارس چون قالبش تهیه شده است، سردیس را قرار دهیم».

۲۶ دی ماه سال ۱۳۸۶ بود که همایش «خبر خوب، رسانه مسؤول» برگزار شد، در این همایش، محمدرضا حافظی به عنوان یکی از خالقان خبر خوب تجلیل شد؛ او رفت اما خبر خوب کارهای ماندگار او همچنان ادامه دارد و راه خبرهای خوب در حوزه تعلیم و تربیت ایران همچنان پر رهرو است.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

بعدها شکست در مذاکرات را گردن غنی‌سازی نیاندازید

بعدها شکست در مذاکرات را گردن غنی‌سازی نیاندازید
2021-04-18T18:32:58+04:30
محمد سعید احدیان طی توییتی نسبت به مذاکرات واکنش نشان داد و هشدار داد که اگر بعدا مذاکرات شکست خورد نگویند تندروها با غنی سازی ۶۰درصدی باعث شکست مذاکرات شدند.

علیه جامعه پزشکی‌!

علیه جامعه پزشکی‌!
2021-04-18T18:32:58+04:30
با وجود گذشت یک ماه از سفرهای نوروزی، دولت از موضع خود پایین نیامده و همچنان مردم را مقصر اصلی گردش ویروس در کشور می‌داند و نه مجوز صادر شده برای سفرها.

پشت پرده حاشیه سازی اوکراینی ها درباره سقوط هواپیما

پشت پرده حاشیه سازی اوکراینی ها درباره سقوط هواپیما
2021-04-18T13:41:07+04:30
اوکراین بدنبال خارج کردن پرونده سقوط هواپیمای این کشور از مسیر فنی و استفاده سیاسی از آن برای وارد کردن فشار به روسیه بوده است.

افشاء جزییات جدید سقوط هواپیمای اوکراینی

افشاء جزییات جدید سقوط هواپیمای اوکراینی
2021-04-18T12:07:41+04:30
اوکراین بدنبال خارج کردن پرونده سقوط هواپیمای این کشور از مسیر فنی و استفاده سیاسی از آن برای وارد کردن فشار به روسیه بوده است.

تمام تحریم‌ها باید یک جا لغو شود

تمام تحریم‌ها باید یک جا لغو شود
2021-04-18T10:47:43+04:30
یک منبع آگاه گفت: جمهوری اسلامی ایران تقسیم تحریم ها به قابل رفع، قابل مذاکره و غیرقابل رفع را قبول ندارد و خواستار لغو تمام تحریم‌ها است.

دیدگاه رهبر انقلاب درباره راهکار توقف کرونا در ایران

دیدگاه رهبر انقلاب درباره راهکار توقف کرونا در ایران
2021-04-17T15:07:44+04:30
صفحه توییتر منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری دیدگاه رهبر انقلاب درباره راهکار توقف کرونا در ایران را به نقل از ایشان منتشر کرد.

تزکیه نفـس و سلامت فکری و جسـمی ارمغان مهمانی ماه خـدا

تزکیه نفـس و سلامت فکری و جسـمی ارمغان مهمانی ماه خـدا
2021-04-17T15:07:43+04:30
در فرازهایی از دعای 44 صحیفه سجادیه به ویژگی‌های این ماه پرخیروبرکت اشاره شده که ماه رمضان ماه روزه‌داری، طاعت و بندگی، پاکی قلب‌ها از آلودگی، آمرزش، شب‌زنده...

اشک و امید در مهمانی خدا

اشک و امید در مهمانی خدا
2021-04-17T11:21:05+04:30
نخستین شب جمعه ماه مبارک رمضان و قرائت دعای کمیل در مسجد ارگ بازار تهران را بخوانید...

کاهش فرزندآوری در روستاها

کاهش فرزندآوری در روستاها
2021-04-14T10:54:29+04:30
آشفتگی اقتصاد و افزایش هزینه‌های زندگی در کنار سیاست‌های غلط و بی‌توجهی دولت به فرزندآوری، رشد نرخ جمعیت کشور را نزولی کرده است.

تیغ تزویر آمریکایی‌ها چگونه کند می‌شود؟

تیغ تزویر آمریکایی‌ها چگونه کند می‌شود؟
2021-04-14T10:54:28+04:30
علی باقری کنی طی توییتی راه دستیابی ملت ایران به پیشرفت‌های هسته‎‌ای را هوشیاری در نطنز و هوشمندی در وین اعلام کرد.

ضرورت استفاده از ظرفیت های رسانه های انقلابی در فضای مجازی

ضرورت استفاده از ظرفیت های رسانه های انقلابی در فضای مجازی
2021-04-13T15:02:01+04:30
قم- معاون فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات با اشاره به لزوم تعیین نوع هم افزایی اعضا در کمیته تبلیغ مجازی گفت: استفاده از ظرفیت های رسانه های انقلابی در فضای مجازی...

۵ هزار نفر ساعت در زنجان آموزش طرح ملی توسعه مشاغل خانگی دیدند

۵ هزار  نفر ساعت در زنجان آموزش طرح ملی توسعه مشاغل خانگی دیدند
2021-04-13T15:02:00+04:30
زنجان-رئیس جهاددانشگاهی زنجان گفت: پنج هزار و  ۴۸۸ نفر ساعت در استان زنجان آموزش عمومی و تخصصی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی دیدند.

پرداخت ۱۶هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای تولیدی استان سمنان

پرداخت ۱۶هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای تولیدی استان سمنان
2021-04-13T15:02:00+04:30
سمنان- استاندار سمنان گفت: در سال ۹۹ افزون بر ۱۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای صنعتی و بنگاه‌های اقتصادی استان پرداخت شد که این رقم در سال ۹۸، دستکم ۱...

۱۵ هزار دقیقه ویژه ‌برنامه ماه رمضان از سیمای بوشهر پخش می‌شود

۱۵ هزار دقیقه ویژه ‌برنامه ماه رمضان از سیمای بوشهر پخش می‌شود
2021-04-13T15:01:59+04:30
بوشهر - مدیرکل صداو سیمای مرکز بوشهر از پخش ۱۵ هزار دقیقه ویژه ‌برنامه ماه رمضان از سیمای بوشهر خبر داد.

۱۱ پروژه جهش تولید در استان زنجان به بهره برداری رسیده است

۱۱ پروژه جهش تولید در استان زنجان به بهره برداری رسیده است
2021-04-13T15:01:58+04:30
زنجان-استاندار زنجان گفت: ۱۱ پروژه از ۲۶ پروژه جهش تولید استان به بهره برداری رسیده و هفت پروژه دیگر نیز تا پایان شهریور امسال افتتاح می‌شود.

اقدام جهادی یاران آسمانی در توزیع بسته‌های معیشتی در کرمانشاه

اقدام جهادی یاران آسمانی در توزیع بسته‌های معیشتی در کرمانشاه
2021-04-13T15:01:58+04:30
کرمانشاه- به مناسبت ماه مبارک رمضان طی اقدامی جهادی از سوی خیریه یاران آسمانی یک صد بسته معیشتی در شهر کرمانشاه توزیع شد.

تأمین ۱۲۷ هزار تبلت جهت دانش‌آموزان کم برخوردار با مدیریت و راهبری شوراهای آموزش و پرورش

تأمین ۱۲۷ هزار تبلت جهت دانش‌آموزان کم برخوردار با مدیریت و راهبری شوراهای آموزش و پرورش
2021-04-13T15:01:57+04:30
مدیرکل امور شوراها و مناطق آزاد تجاری وزارت آموزش و پرورش از تأمین ۱۲۷ هزار تبلت جهت دانش‌آموزان کم برخوردار با مدیریت و راهبری شوراهای آموزش و پرورش استان‌ه...

تعداد بستری‌های کرونایی در استان بوشهر از ۴۰۰ نفر گذشت

تعداد بستری‌های کرونایی در استان بوشهر از ۴۰۰ نفر گذشت
2021-04-13T14:48:40+04:30
بوشهر- دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر با اشاره به روند افزایش ابتلا و بستری کرونایی در استان گفت: تعداد بیماران بستری در بخش‌های کرونایی استان بوشه...

مناسبات اداری دولت و خیریه‌ها بررسی می‌شود

مناسبات اداری دولت و خیریه‌ها بررسی می‌شود
2021-04-13T14:48:40+04:30
هشتمین نشست خیر و خرد در موضوع «مناسبات اداری دولت و خیریه‌ها» با سخنرانی سیداحمد نصری امروز برگزار می‌شود.

هر ۵ دقیقه یک ایرانی قربانی کرونا می شود/ایمنی واکسن ۶ ماه است

هر ۵ دقیقه یک ایرانی قربانی کرونا می شود/ایمنی واکسن ۶ ماه است
2021-04-13T14:48:39+04:30
رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا، گفت: هر ۵ دقیقه یک ایرانی جانش را بر اثر کرونا از دست می‌دهد.

گلستان به سمت توسعه زیرساختی در حرکت است

گلستان به سمت توسعه زیرساختی در حرکت است
2021-04-13T14:48:39+04:30
گرگان- استاندار گلستان از اجرای طرح های زیربنایی در استان خبرداد و گفت: گلستان به سمت توسعه زیرساختی در حرکت است.

اختلالات طیف اوتیسم در کرمان رو به افزایش است

اختلالات طیف اوتیسم در کرمان رو به افزایش است
2021-04-13T14:48:38+04:30
کرمان - مدیرکل بهزیستی استان کرمان از افزایش طیف اختلالات اوتیسم در کرمان خبر داد.

توزیع ۳۵۰ هزار وعده غذای گرم در میان نیازمندان گیلان

توزیع ۳۵۰ هزار وعده غذای گرم در میان نیازمندان گیلان
2021-04-13T14:48:38+04:30
رشت- مدیر کل کمیته امداد گیلان گفت: همزمان با ماه مبارک رمضان ۳۵۰ هزار وعده طعام گرم در قالب پویش اطعام مهدوی در میان نیازمندان توزیع می شود.

استفاده از ظرفیت دانشجویان خارجی در پژوهش‌های بین رشته‌ای قرآنی

استفاده از ظرفیت دانشجویان خارجی در پژوهش‌های بین رشته‌ای قرآنی
2021-04-13T14:48:37+04:30
رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت گفت: یکی از رسالت‌های ما در حوزه قرآنی گفتمان سازی پژوهش‌های بین‌رشته‌ای است و ما در این حوزه به دانشجویان خارجی به عنوان ...

پخش ۹۰۰ ساعت برنامه انتخاباتی در تلویزیون/ رعایت اصل «بی‌طرفی»

پخش ۹۰۰ ساعت برنامه انتخاباتی در تلویزیون/ رعایت اصل «بی‌طرفی»
2021-04-13T14:35:26+04:30
حمید شاه‌آبادی معاون سیمای سازمان صداوسیما از تولید و پخش ۹۰۰ ساعت برنامه، ویژه انتخابات ریاست جمهوری در تلویزیون خبر داد.

۵۰ ویژه برنامه محوری قرآن و عترت در استان بوشهر برگزار می‌شود

۵۰ ویژه برنامه محوری قرآن و عترت در استان بوشهر برگزار می‌شود
2021-04-13T14:35:26+04:30
بوشهر - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت: در ماه مبارک رمضان، ۵۰ ویژه برنامه محوری قرآن و عترت در استان بوشهر برگزار می‌شود.

پخش برنامه «با نخبگان» از رادیو «سلامت»

پخش برنامه «با نخبگان» از رادیو «سلامت»
2021-04-13T14:35:25+04:30
برنامه «با نخبگان» با محوریت پرداختن به نخبگان عرصه سلامت از رادیو سلامت پخش می‌شود.

انفجار بمب در شمال سوریه و زخمی شماری از عوامل وابسته به ترکیه

انفجار بمب در شمال سوریه و زخمی شماری از عوامل وابسته به ترکیه
2021-04-13T14:35:25+04:30
منابع سوری از انفجار بمب در شمال سوریه و زخمی شدن شماری از عوامل وابسته به ترکیه بر اثر آن خبر دادند.

پیشنهاد ایجاد کمیته دانشجویان خارجی در سطح وزارت بهداشت

پیشنهاد ایجاد کمیته دانشجویان خارجی در سطح وزارت بهداشت
2021-04-13T14:35:24+04:30
مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت با ارائه پیشنهاد تشکیل کمیته دانشجویان خارجی در سطح وزارت بهداشت گفت: این کمیته با دانشجویان خارجی و اعضایی از معاونت‌های دانشجوی...

باید به قانون اساسی سوریه احترام گذاشته شود

باید به قانون اساسی سوریه احترام گذاشته شود
2021-04-13T14:35:24+04:30
مشاور ارشد وزیر امور خارجه و نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور خاورمیانه، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سوریه را قانونی دانسته و تاکید کردند: باید به قان...
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)