میرنیوز

پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ...، مسئله این است

پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ...، مسئله این است 2020-05-22T16:44:45+04:30

خبرگزاری مهر؛ گروه مجله: متن زیر گفتگویی خیالی اما مبتنی بر واقعیت با یک نوزاد در سال ۱۴۴۳ هجری شمسی است که توسط محمدرضا آرام: پژوهشگر حلقه سیاست خانواده مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه‌السلام نوشته شده است.

مصاحبه‌گر: سلام خدمت همه شنوندگان عزیز. امروز ۳۰ اردیبهشت سال ۱۴۴۳ هجری شمسی است. درست پنجاه سال از ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت می‌گذرد. امروز به پنجاه سال قبل تفاوت‌های زیادی کرده است؛ مهدکودک‌ها به خانه سالمندان تغییر کاربری داده‌اند، بیمارستان‌های شهر از سالخوردگانی پر شده که عصای دستی ندارند و گورستان‌های شهر با قبرهای ده طبقه دیگر جای خالی ندارند. اما امروز در یکی از معدود بیمارستان‌های دارای بخش زایمان حاضر شده‌ایم.

اینجا مملو از مسئولین کشوری و لشکری برای مشاهده و عکس یادگاری با یک گونه نادر انسانی است. به همین مناسبت قصد داریم با این نوزاد تازه متولدّ شده یا همان گونه نادر انسانی مصاحبه‌ای داشته باشیم. ظاهراً این کوچولو سال‌هاست از عالم ذر با دنیای ما آشنایی دارد.

مصاحبه‌گر: سلام گوگولی!

نوزاد: سلام آقای مجری.

مصاحبه‌گر: اسم شما چیه؟

نوزاد: پدر و مادرم هنوز به توافق نرسیدند!

مصاحبه‌گر: پدر و مادر شما چقدر با شما فاصله سنی دارند؟

نوزاد: ۴۵ سال

مصاحبه‌گر: پس باید بگیم شما با پدربزرگ و مادربزرگ سر و کار دارید؟!

نوزاد: وقتی والدینم در ۴۰ سالگی ازدواج کردند، شما چه انتظاری دارید؟! خدا رو شکر با تجرّد نیمی از افراد جامعه و ناباروری حدود نیمی از زوج‌های میانسال، خیلی خوشحالم که من بعد از کلی درمان ناباروری و صرف هزینه‌های هنگفت دولتی -برای رایگان شدن این درمان-، بالاخره به دنیا آمدم.

مصاحبه‌گر: خدمات دولتی را از بدو تا به دنیا آمدنتان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

نوزاد: خیلی عالی. همه خدمات زایمان رایگان شده است.

مصاحبه‌گر: از خدمات دولتی برای والدینتان اطلاعی دارید؟ آنها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

نوزاد: مطلع هستم. شش‌ماه مرخصی با حقوق برای مادر و دو ماه مرخصی با حقوق برای پدر بعلاوه یک وعده شام در کاخ ریاست‌جمهوری.

مصاحبه‌گر: از منشأ این خدمات آگاهید؟

نوزاد: به یُمن سیاست‌های کلی جمعیت، ۵۰ سال است که کلی همایش و سمینار برگزار و یه عالمه مجله و ویژه‌نامه و مقاله تولید شده است. تازه ده‌ها پژوهشکده و دانشکده مرتبط با این سیاست‌ها تأسیس شده و برای افراد زیادی اشتغال‌زایی شده است. ثمره این همه کار علمی این بوده که مهمترین مشکل تحدید نسل در ایران، «کمبود خدمات قبل، حین و پس از زایمان» است. برای تخصیص این خدمات و تمرکز بر دغدغه افزایش جمعیت، پس از ده سال مناقشه بر سر اینکه آیا مسأله جمعیت در ایران باید متولی داشته باشد یا نه، بالاخره تصمیم بر این شد که باید یک فرد با اختیارات فوق‌العاده متولی امر جمعیت در ایران شود. با توجه به وقت محدود و لزوم گزارش کار در کوتاه مدت، تصمیم نهایی این فرد بر این شد که چون ما نمی‌توانیم مردم را به زور به فرزندآوری وادار کنیم، پس با مشوق‌هایی آنها را تشویق به فرزندآوری می‌کنیم! یکی از مهمترین مشوق‌های دولتی همین مشوق‌های مربوط به زایمان است.

مصاحبه‌گر: به نظر شما با این همه تسهیلات و خدمات دولتی، چرا همسالان شما روز به روز کمتر می‌شوند و نرخ باروری هر سال پایین‌تر از پارسال است؟

نوزاد: پنجاه سال است که از بحران جمعیت سخن می‌گوئید. پنجاه سال است که همه برای فردایشان قصد تغییرات کوتاه مدت داشتند. هیچکس وقت کافی برای کار درست و بلندمدّت نداشت. تصوری که افزایش نسل می‌شد به بساطت و سرعت یک کارگاه جوجه‌کشی و ارائه یک گزارش پیشرفت از آن بود! حالا نیم قرن از آن روز می‌گذرد و شما درگیر آمار نقطه به نقطه فرزندآوری هستید. حالا نیم قرن می‌گذرد و فقط به دنبال یافتن گروه‌ها و جریانات مقصر در این ماجرا هستید.

مصاحبه‌گر: کمی واضح‌تر توضیح دهید. چه راهکارهای بلندمدتی توسط مردم و مسئولین باید انجام می‌شد؟

نوزاد: اول اینکه برای افزایش فرزند، زوجین را به عنوان جامعه هدف انتخاب کردید. طبیعی است که با محدودیت جامعه هدف، اثرگذاری محدودتر و نتیجه ضعیف‌تر می‌شود. مردم و مسئولین غافل از میلیون‌ها جوان مجرد هرگز ازدواج نکرده بودند. اگر همان ۱۵ میلیون جوان مجرد هرگز ازدواج نکرده، ازدواج می‌کردند و با همان نرخ باروری، دو فرزند به دنیا می‌آوردند، وضع امروز ما این نبود و من مجبور نبودم با عمو و دایی و خاله و عمه صرفاً از طریق کتاب تعلیمات اجتماعی یا کتب تاریخ آشنا شوم. کاش به جای ممنوعیت ازدواج چند صد نوجوان زیر ۱۸ سال به فکر ازدواج به هنگام پدر و مادر من بودید تا امروز مجبور نباشم، خواهرها و برادرهایی از جنس ربات داشته باشم.

مصاحبه‌گر: مهمترین عامل افزایش نرخ تجرد و طبعاً کاهش باروری را چه می‌دانید؟

نوزاد: وقتی نظام آموزش و پرورش و نظام آموزش عالی و نظام سربازی را کنار تشکیل خانواده و فرزندآوری قرار می‌دهیم، می‌دیدم که این نظامات طولانی مدت مهمترین مانع بر سر راه تشکیل خانواده هستند. نظاماتی که نه اجازه ورود به بازار کار می‌دهند و نه کسب مقام والای نان‌آوری برای مردان و خانه‌داری برای زنان. حالا بسیاری از افراد جامعه باید به جای فرزند دلبندشان، دلخوش به مدرک‌های شکلاتی در کنج خانه‌هایشان باشند و تمام لذتشان از فرزند، لایک کردن تصاویر نوزادان در اینستاگرام باشد.

مصاحبه‌گر: آیا خودتان را مقصر نمی‌دانید؟

نوزاد: چرا! قرار بوده ما فرزندان عصای دست والدینمان باشیم، غمخوار و همدم روزهای تنهایی و پیری آنها باشیم، قرار بود ما یار و یاور آنها باشیم. اما حالا تبدیل به باری سنگین بر دوش آنها شده‌ایم تا شاید بتوانند پس از سی چهل سال این بار سنگین و پرهزینه را بر زمین بگذارند بی آنکه هیچ توقعی از زحمات این سال‌ها از ما داشته باشند.

ما فرزندان ناخلف، احسان و نیکی به والدین را از یاد برده‌ایم و پشت‌پا به تمام حقوق و عقوق والدین زده‌ایم. لازم نیست پدرها و مادرهایمان ما را به زبان عاق کنند. ما عاق شده‌های عملی والدینیم. ما نسلی هستیم که دیگر والدینمان به یاری ما در دوران ناتوانی‌شان چندان امیدی ندارند. حالا تربیت ما را رها کرده‌اند و دعایشان این شده است که کمتر آنها را مورد آزار و اذیت قرار دهیم.

وقتی نسل ما اینگونه است، چگونه انتظار دارید تا والدینمان به افزایش امثال ما فکر کنند یا ما بخواهیم در آینده افرادی همچون خودمان به بلای جانمان شوند.

مصاحبه‌گر: اگر به چهل پنجاه سال قبل برگردیم، به آن نسل چه توصیه‌هایی دارید؟

نوزاد: دلخوش کردن به مشوق‌ها، سازمان‌ها، متولیان و قوانین برای جلوگیری از تحدید نسل، بیشتر شما را تهدید می‌کند. همانگونه که نسل‌های پیش از شما بدون پول و مشوق فرزندان زیادی آوردند، شما نیز می‌توانید فرزندان زیادی تربیت کنید. کافی است تشکیل به هنگام خانواده را به عنوان یک اصل اساسی در تمام نظامات – مخصوصاً نظامات آموزشی- قرار دهید و به فکر برداشتن موانع اصلی تشکیل خانواده و فرزندآوری باشید. کافی است بیشتر به چرایی حرمت عقوق والدین و عقوق فرزندان فکر کنید.


 

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

صرفه‌جویی در مصرف کاغذ در سایه آموزش آنلاین

صرفه‌جویی در مصرف کاغذ در سایه آموزش آنلاین
2021-03-02T16:02:53+03:30
خبر «ماجرای انجام تکلیف درسی فرزند رهبر انقلاب بر روی کاغذ پاکت میوه» بهانه‌ای شد تا به اتفاق خوبی که در کلاس‌های مجازی رخ داد بپردازیم.

ارائه هرزه‌نگاری به کودکان ممنوع است/نگران بچه‌ها هستم

ارائه هرزه‌نگاری به کودکان ممنوع است/نگران بچه‌ها هستم
2021-03-02T15:36:13+03:30
محمد سرشار رئیس شبکه پویا نسبت به آهنگ اخیر «ساسان حیدری یافته» (مشهور به ساسی) واکنش نشان داد و آن را خطری بزرگ برای فرزندان خواند.

شکنجه حیات‌وحش در حریم خانه

شکنجه حیات‌وحش در حریم خانه
2021-03-02T15:22:51+03:30
کم‌کاری‌های سازمان محیط‌زیست سبب شده، تجارت حیات ‌وحش رواج پیدا کند و باید قوانینی تصویب و به منصه اجرا برسد...

لوایحی که تکمیل‌کننده پازل برجام نافرجام است

لوایحی که تکمیل‌کننده پازل برجام نافرجام است
2021-03-02T15:22:51+03:30
مهدی عسگری، نماینده مجلس نسبت به تصویب مشروط FATF در مجمع تشخیص هشدار داد.

صرفه‌جویی در مصرف کاغذ زیر سایه آموزش آنلاین

صرفه‌جویی در مصرف کاغذ زیر سایه آموزش آنلاین
2021-03-02T15:22:50+03:30
خبر «ماجرای انجام تکلیف درسی فرزند رهبر انقلاب بر روی کاغذ پاکت میوه» بهانه‌ای شد تا به اتفاق خوبی که در کلاس‌های مجازی رخ داد بپردازیم.

سؤال ساده خبرنگار مهر از الهام علی اف و جنجال سازی شبه کارشناسان

سؤال ساده خبرنگار مهر از الهام علی اف و جنجال سازی شبه کارشناسان
2021-02-28T16:51:19+03:30
سؤال ساده خبرنگار مهر از الهام علی اف بازتاب های مختلفی داشت که یک کارشناس مسائل قفقاز به واکاوی آن پرداخته است.

سؤال ساده خبرنگار مهر از الهام علی اف

سؤال ساده خبرنگار مهر از الهام علی اف
2021-02-28T13:58:06+03:30
سؤال ساده خبرنگار مهر از الهام علی اف بازتاب بسیار گسترده‌ای داشت که در این مطلب به آن پرداخته شده است.

راز نوسان نرخ گوشت و مرغ

راز نوسان نرخ گوشت و مرغ
2021-02-27T11:51:22+03:30
زمانی که به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و خریدهای مردمی نسبت به ماه‌های گذشته بیشتر می‌شود، این سؤال وجود دارد که آیا دولت می‌تواند به‌خوبی و به‌موقع کال...

پای حزب دموکرات برای تحقق وعده‌های انتخاباتی می‌لنگد!

پای حزب دموکرات برای تحقق وعده‌های انتخاباتی می‌لنگد!
2021-02-27T11:51:21+03:30
امیرعلی ابوالفتح، کارشناس مسائل سیاسی نسبت به اقدامات حزب دموکرات برای تحقق وعده‌های انتخاباتی واکنش نشان داد.

زینب کبری سلام‌الله‌علیها اسلام را عزیز کرد

زینب کبری سلام‌الله‌علیها اسلام را عزیز کرد
2021-02-27T11:51:20+03:30
صفحه توئیتر ریحانه منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری به نقل از ایشان در تکریم از مقام زینب کبری در اسلام مطالبی متنشر کرد.

حضرت محمد(ص) خط قرمز همه مسلمانان است

حضرت محمد(ص) خط قرمز همه مسلمانان است
2021-02-27T11:51:20+03:30
اتفاقات اخیر سراوان باعث شد تا علمای اهل سنت سراسر کشور در مصاحبه‌های جداگانه، هم جسارت نسبت به حضرت رسول و هم حمله اشرار به یک ‌پاسگاه انتظامی را به شدت مح...

نظر مقام معظم رهبری درباره حرمت سلاح هسته‌ای در سال‌های گذشته

نظر مقام معظم رهبری درباره حرمت سلاح هسته‌ای در سال‌های گذشته
2021-02-23T19:04:42+03:30
در این اینفوگرافیک گزیده‌ای از بیانات مقام معظم رهبری را که طی سال‌های گذشته درباره‌ی «حرمت و ممنوعیت سلاح هسته‌ای» فرمودند را بازخوانی می‌کنید.

اختلاف‌نظر بین مجلس و دولت باید حل شود

اختلاف‌نظر بین مجلس و دولت باید حل شود
2021-02-23T11:24:39+03:30
صفحه توئیتر khamenei.ir منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری به نقل از ایشان مجلس و دلت را به حل کردن اختلاف‌نظرها دعوت کرد.

ادا حال خوبا رو درنیار!

ادا حال خوبا رو درنیار!
2021-02-23T09:38:01+03:30
سنگرزاده و امثال او که کم هم نیستند، چرخ‌دنده‌های سیستمی هستند که مسیر رشد و سرمایه‌داری‌شان را تشریح نمی‌کنند، یعنی همین سنگرزاده واقعیت‌هایی که خودش از سر ...

جزئیات جدید از توافق ایران با آژانس

جزئیات جدید از توافق ایران با آژانس
2021-02-22T14:44:41+03:30
کاظم غریب آبادی نماینده و سفیر دائم ایران در نزد سازمان‌های بین المللی مستقر در وین از جزئیات جدید توافق ایران با آژانس خبر داد.

تهران به این روحانیون نیاز دارد

تهران به این روحانیون نیاز دارد
2021-02-22T14:44:41+03:30
الان تهران و پایتخت کشور از پاتوق های اخلاق و مواعظ خالی شده است؛ خداوند سلامتی و طول عمر بدهد به معدود معلمان اخلاق که هنوز گرما بخش محافل و جلسات هستند.

دریاب لحظه‌ها را که زود دیر می‌شود

دریاب لحظه‌ها را که زود دیر می‌شود
2021-02-22T14:44:40+03:30
ماه رجب، یکی از ماه‌هایی است که در روایات از آن با عنوان شهرالله تعبیر شده است. همه ماه‌ها شهرالله و ماه خداوند متعال هستند اما گاهی اوقات برخی از ماه‌ها که ...

این بار حساب ما با آمریکا فرق می‌کند

این بار حساب ما با آمریکا فرق می‌کند
2021-02-21T16:51:18+03:30
علی نیکزاد، نماینده مجلس لغو کامل تحریم‌ها را نتیجه بیانات رهبری و قانون مجلس خواند.

بازی تیم بایدن با افکار عمومی ایران

بازی تیم بایدن با افکار عمومی ایران
2021-02-21T16:51:17+03:30
 مهدی محمدی، تحلیلگر مسائل سیاسی، تحولات ۴۸ ساعت گذشته در کنفرانس امنیتی مونیخ را مورد تحلیل قرار داد.

«معمار» کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ چه کسی بود؟

«معمار» کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ چه کسی بود؟
2021-02-21T16:51:16+03:30
امروز درست یک قرن از کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ می‌گذرد؛ کودتایی که پایه‌گذار ۵۷ سال حاکمیت استبداد در ایران بود.

پیام‌های زمستان بی‌برف

پیام‌های زمستان بی‌برف
2021-02-21T11:44:43+03:30
«زمستان گرم» ترکیب متناقضی است. کنار هم قرارگرفتن این دو واژه، مخالف آن کلیشه ذهنی است که حداقل چند نسل از ما به یاد دارند.

عذرخواهی کرمانپور بابت درخواست واکسیناسیون هنرمندان

عذرخواهی کرمانپور بابت درخواست واکسیناسیون هنرمندان
2021-02-21T11:44:42+03:30
حسین کرمانپور که طی نامه‌ای به کیانوش جهانپور خواستار اولویت دادن به واکسیناسیون هنرمندان شده بود در صفحه شخصی توئیتر خود از این اقدام عذرخواهی کرد.

پدیده جالب طلب مرگ پزشک برای بیمار!/ چرا نباید پروانه طبابت آنها باطل شود؟

پدیده جالب طلب مرگ پزشک برای بیمار!/ چرا نباید پروانه طبابت آنها باطل شود؟
2021-02-21T09:44:47+03:30
چه شده که این روزها اخلاق تا این حد در جامعه دستخوش تحول شده که یک پزشک با مسئولیت ویژه‌ای که برعهده دارد برای یک بیمار آرزوی مرگ می‌کند؟!

اخلاق در جامعه رنگ‌ باخته / چرا نباید پروانه طبابت آنها باطل شود؟

اخلاق در جامعه رنگ‌ باخته / چرا نباید پروانه طبابت آنها باطل شود؟
2021-02-20T17:38:30+03:30
چه شده که این روزها اخلاق تا این حد در جامعه لاغر شده که یک پزشک با مسئولیت ویژه‌ای که گردن دارد برای یک نفر آرزوی مرگ می‌کند؟

لطفا تقاضای خارج از نوبت نکنید!

لطفا تقاضای خارج از نوبت نکنید!
2021-02-20T09:25:17+03:30
علیرضا وهاب‌زاده مشاور وزیر بهداشت نسبت به درخواست سلبریتی‌ها جهت در اولویت قرار گرفتن تزریق واکسن کرونا واکنش نشان داد.

روزهای سخت سی‌سخت

روزهای سخت سی‌سخت
2021-02-20T09:25:16+03:30
زلزله ۶/۵ ریشتری «سی‌سخت» تلفات جانی نداشت اما مصدومیت ۶۳ نفر و خسارت ۱۰ تا ۱۰۰ درصدی به ساختمان‌های شهر را به دنبال داشت.

اعمال شب لیلة الرغائب؛ شب آرزوها

اعمال شب لیلة الرغائب؛ شب آرزوها
2021-02-18T15:57:18+03:30
اولین شب جمعه ماه رجب لیلة‌الرغائب است. در روایات آمده که در این شب ملائک بر زمین نزول می‌کنند و از آن به عنوان شب برآورده شدن حاجات یاد می شود.

یک شیفت کاری همراه با سرپرستار بخش کرونا

یک شیفت کاری همراه با سرپرستار بخش کرونا
2021-02-18T13:44:18+03:30
تولد یک‌سالگی کرونا بهانه‌ای شد تا در یک روز کاری، با بانویی ایرانی که علاوه بر مسئولیت مادری، مسئولیت اجتماعی بزرگی را هم در این روزهای بد کرونایی به گردن د...

عرف غرب را به رسمیت نمی‌شناسیم

عرف غرب را به رسمیت نمی‌شناسیم
2021-02-18T12:37:16+03:30
عبدالله گنجی فعال رسانه‌ای صدور فتوای امام درباره سلمان رشدی را اولین هجوم به آزادی غربی در دوران غرب جدید خواند.

تولیدکنندگان پوشاک چشم‌انتظار حمایت‌ها

تولیدکنندگان پوشاک چشم‌انتظار حمایت‌ها
2021-02-17T16:44:49+03:30
گرانی مواد اولیه، قاچاق لباس‌های خارجی، هزینه بالای استخدام کارگر، نبود رقابت در بازار، عدم حمایت از برندسازی داخلی و… جزو ده‌ها چالش پیش روی صنف پوشاک است.