X دانلود اهنگ نکس وان کلیپ ویدیاب کلیپ جدید ویدجین

میرنیوز

پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ...، مسئله این است

پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ...، مسئله این است 2020-05-22T16:44:45+04:30

خبرگزاری مهر؛ گروه مجله: متن زیر گفتگویی خیالی اما مبتنی بر واقعیت با یک نوزاد در سال ۱۴۴۳ هجری شمسی است که توسط محمدرضا آرام: پژوهشگر حلقه سیاست خانواده مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه‌السلام نوشته شده است.

مصاحبه‌گر: سلام خدمت همه شنوندگان عزیز. امروز ۳۰ اردیبهشت سال ۱۴۴۳ هجری شمسی است. درست پنجاه سال از ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت می‌گذرد. امروز به پنجاه سال قبل تفاوت‌های زیادی کرده است؛ مهدکودک‌ها به خانه سالمندان تغییر کاربری داده‌اند، بیمارستان‌های شهر از سالخوردگانی پر شده که عصای دستی ندارند و گورستان‌های شهر با قبرهای ده طبقه دیگر جای خالی ندارند. اما امروز در یکی از معدود بیمارستان‌های دارای بخش زایمان حاضر شده‌ایم.

اینجا مملو از مسئولین کشوری و لشکری برای مشاهده و عکس یادگاری با یک گونه نادر انسانی است. به همین مناسبت قصد داریم با این نوزاد تازه متولدّ شده یا همان گونه نادر انسانی مصاحبه‌ای داشته باشیم. ظاهراً این کوچولو سال‌هاست از عالم ذر با دنیای ما آشنایی دارد.

مصاحبه‌گر: سلام گوگولی!

نوزاد: سلام آقای مجری.

مصاحبه‌گر: اسم شما چیه؟

نوزاد: پدر و مادرم هنوز به توافق نرسیدند!

مصاحبه‌گر: پدر و مادر شما چقدر با شما فاصله سنی دارند؟

نوزاد: ۴۵ سال

مصاحبه‌گر: پس باید بگیم شما با پدربزرگ و مادربزرگ سر و کار دارید؟!

نوزاد: وقتی والدینم در ۴۰ سالگی ازدواج کردند، شما چه انتظاری دارید؟! خدا رو شکر با تجرّد نیمی از افراد جامعه و ناباروری حدود نیمی از زوج‌های میانسال، خیلی خوشحالم که من بعد از کلی درمان ناباروری و صرف هزینه‌های هنگفت دولتی -برای رایگان شدن این درمان-، بالاخره به دنیا آمدم.

مصاحبه‌گر: خدمات دولتی را از بدو تا به دنیا آمدنتان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

نوزاد: خیلی عالی. همه خدمات زایمان رایگان شده است.

مصاحبه‌گر: از خدمات دولتی برای والدینتان اطلاعی دارید؟ آنها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

نوزاد: مطلع هستم. شش‌ماه مرخصی با حقوق برای مادر و دو ماه مرخصی با حقوق برای پدر بعلاوه یک وعده شام در کاخ ریاست‌جمهوری.

مصاحبه‌گر: از منشأ این خدمات آگاهید؟

نوزاد: به یُمن سیاست‌های کلی جمعیت، ۵۰ سال است که کلی همایش و سمینار برگزار و یه عالمه مجله و ویژه‌نامه و مقاله تولید شده است. تازه ده‌ها پژوهشکده و دانشکده مرتبط با این سیاست‌ها تأسیس شده و برای افراد زیادی اشتغال‌زایی شده است. ثمره این همه کار علمی این بوده که مهمترین مشکل تحدید نسل در ایران، «کمبود خدمات قبل، حین و پس از زایمان» است. برای تخصیص این خدمات و تمرکز بر دغدغه افزایش جمعیت، پس از ده سال مناقشه بر سر اینکه آیا مسأله جمعیت در ایران باید متولی داشته باشد یا نه، بالاخره تصمیم بر این شد که باید یک فرد با اختیارات فوق‌العاده متولی امر جمعیت در ایران شود. با توجه به وقت محدود و لزوم گزارش کار در کوتاه مدت، تصمیم نهایی این فرد بر این شد که چون ما نمی‌توانیم مردم را به زور به فرزندآوری وادار کنیم، پس با مشوق‌هایی آنها را تشویق به فرزندآوری می‌کنیم! یکی از مهمترین مشوق‌های دولتی همین مشوق‌های مربوط به زایمان است.

مصاحبه‌گر: به نظر شما با این همه تسهیلات و خدمات دولتی، چرا همسالان شما روز به روز کمتر می‌شوند و نرخ باروری هر سال پایین‌تر از پارسال است؟

نوزاد: پنجاه سال است که از بحران جمعیت سخن می‌گوئید. پنجاه سال است که همه برای فردایشان قصد تغییرات کوتاه مدت داشتند. هیچکس وقت کافی برای کار درست و بلندمدّت نداشت. تصوری که افزایش نسل می‌شد به بساطت و سرعت یک کارگاه جوجه‌کشی و ارائه یک گزارش پیشرفت از آن بود! حالا نیم قرن از آن روز می‌گذرد و شما درگیر آمار نقطه به نقطه فرزندآوری هستید. حالا نیم قرن می‌گذرد و فقط به دنبال یافتن گروه‌ها و جریانات مقصر در این ماجرا هستید.

مصاحبه‌گر: کمی واضح‌تر توضیح دهید. چه راهکارهای بلندمدتی توسط مردم و مسئولین باید انجام می‌شد؟

نوزاد: اول اینکه برای افزایش فرزند، زوجین را به عنوان جامعه هدف انتخاب کردید. طبیعی است که با محدودیت جامعه هدف، اثرگذاری محدودتر و نتیجه ضعیف‌تر می‌شود. مردم و مسئولین غافل از میلیون‌ها جوان مجرد هرگز ازدواج نکرده بودند. اگر همان ۱۵ میلیون جوان مجرد هرگز ازدواج نکرده، ازدواج می‌کردند و با همان نرخ باروری، دو فرزند به دنیا می‌آوردند، وضع امروز ما این نبود و من مجبور نبودم با عمو و دایی و خاله و عمه صرفاً از طریق کتاب تعلیمات اجتماعی یا کتب تاریخ آشنا شوم. کاش به جای ممنوعیت ازدواج چند صد نوجوان زیر ۱۸ سال به فکر ازدواج به هنگام پدر و مادر من بودید تا امروز مجبور نباشم، خواهرها و برادرهایی از جنس ربات داشته باشم.

مصاحبه‌گر: مهمترین عامل افزایش نرخ تجرد و طبعاً کاهش باروری را چه می‌دانید؟

نوزاد: وقتی نظام آموزش و پرورش و نظام آموزش عالی و نظام سربازی را کنار تشکیل خانواده و فرزندآوری قرار می‌دهیم، می‌دیدم که این نظامات طولانی مدت مهمترین مانع بر سر راه تشکیل خانواده هستند. نظاماتی که نه اجازه ورود به بازار کار می‌دهند و نه کسب مقام والای نان‌آوری برای مردان و خانه‌داری برای زنان. حالا بسیاری از افراد جامعه باید به جای فرزند دلبندشان، دلخوش به مدرک‌های شکلاتی در کنج خانه‌هایشان باشند و تمام لذتشان از فرزند، لایک کردن تصاویر نوزادان در اینستاگرام باشد.

مصاحبه‌گر: آیا خودتان را مقصر نمی‌دانید؟

نوزاد: چرا! قرار بوده ما فرزندان عصای دست والدینمان باشیم، غمخوار و همدم روزهای تنهایی و پیری آنها باشیم، قرار بود ما یار و یاور آنها باشیم. اما حالا تبدیل به باری سنگین بر دوش آنها شده‌ایم تا شاید بتوانند پس از سی چهل سال این بار سنگین و پرهزینه را بر زمین بگذارند بی آنکه هیچ توقعی از زحمات این سال‌ها از ما داشته باشند.

ما فرزندان ناخلف، احسان و نیکی به والدین را از یاد برده‌ایم و پشت‌پا به تمام حقوق و عقوق والدین زده‌ایم. لازم نیست پدرها و مادرهایمان ما را به زبان عاق کنند. ما عاق شده‌های عملی والدینیم. ما نسلی هستیم که دیگر والدینمان به یاری ما در دوران ناتوانی‌شان چندان امیدی ندارند. حالا تربیت ما را رها کرده‌اند و دعایشان این شده است که کمتر آنها را مورد آزار و اذیت قرار دهیم.

وقتی نسل ما اینگونه است، چگونه انتظار دارید تا والدینمان به افزایش امثال ما فکر کنند یا ما بخواهیم در آینده افرادی همچون خودمان به بلای جانمان شوند.

مصاحبه‌گر: اگر به چهل پنجاه سال قبل برگردیم، به آن نسل چه توصیه‌هایی دارید؟

نوزاد: دلخوش کردن به مشوق‌ها، سازمان‌ها، متولیان و قوانین برای جلوگیری از تحدید نسل، بیشتر شما را تهدید می‌کند. همانگونه که نسل‌های پیش از شما بدون پول و مشوق فرزندان زیادی آوردند، شما نیز می‌توانید فرزندان زیادی تربیت کنید. کافی است تشکیل به هنگام خانواده را به عنوان یک اصل اساسی در تمام نظامات – مخصوصاً نظامات آموزشی- قرار دهید و به فکر برداشتن موانع اصلی تشکیل خانواده و فرزندآوری باشید. کافی است بیشتر به چرایی حرمت عقوق والدین و عقوق فرزندان فکر کنید.


 

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

خروج بدون شرط آمریکا از عراق ترند شد

خروج بدون شرط آمریکا از عراق ترند شد
2020-06-07T09:44:44+04:30
در آستانه شروع مذاکرات رسمی بین واشنگتن و بغداد، هشتگ #الارهابی_مایشرط (تروریست نباید شرط بگذارد) در توییتر عراق ترند شده است.

حرم حضرت امیرالمومنین(ع) بسته شد

حرم حضرت امیرالمومنین(ع) بسته شد
2020-06-07T09:31:25+04:30
کانال تلگرامی مطالعات عراق خبر از بسته شدن حرم حضرت امیرالمومنین (علیه‌السلام) به دلیل پیشگیری از انتشار بیماری کرونا داد.

حرم حضرت امیرالمومنین بسته شد

حرم حضرت امیرالمومنین بسته شد
2020-06-07T09:18:02+04:30
کانال تلگرامی مطالعات عراق خبر از بسته شدن حرم حضرت امیرالمومنین علیه السلام، مسجد کوفه و سهله به دلیل پیشگیری از انتشار بیماری کرونا داد.

درسی که دولتی‌ها باید از جهادی‌ها بگیرند!

درسی که دولتی‌ها باید از جهادی‌ها بگیرند!
2020-06-07T09:18:01+04:30
بهار امسال مشکلات کرونا برای کشاورزی، درست در فصل برداشت، خورد به مشکل گوجه‌کاران؛ پارسال مجبور شده بودند محصول‌شان را نچینند یا به قیمت پایین و بدون صرفه بف...

آمریکا یعنی «سوءاستفاده» از دیگران

آمریکا یعنی «سوءاستفاده» از دیگران
2020-06-07T08:51:25+04:30
قتل ناجوانمردانه «جورج فلوید» به دست پلیس آمریکایی، موجی از اعتراضات را در شهر «مینیاپولیس» ایالت «مینه‌سوتا» راه‌انداخت و شعله‌های این اعتراضات خیلی زود با ...

تفاوت قیمت‌ها و حداقل حقوق سال ۹۶ با ۹۹

تفاوت قیمت‌ها و حداقل حقوق سال ۹۶ با ۹۹
2020-06-07T07:44:42+04:30
در این اینفوگرافیک به بررسی تفاوت قیمت‌ دلار، مسکن و سکه با حداقل حقوق در فاصله سال های ۹۶ تا ۹۹ پرداخته ایم.

تفاوت کرونا در ایران با سایر کشورها

تفاوت کرونا در ایران با سایر کشورها
2020-06-07T07:44:41+04:30
همه‌گیری کرونا، جهانی بود و مرز و ملیت نمی‌شناخت اما در ایران یک «تفاوت» داشت که خیلی‌ها چشم دیدنش را نداشتند!

دستمزد روزنامه‌نگاران در جهـان چقدر است؟

دستمزد روزنامه‌نگاران در جهـان چقدر است؟
2020-06-06T15:51:25+04:30
موضوع دستمزد روزنامه‌نگاران و خبرنگاران همواره مورد مورد توجه بوده است. در این اینفوگرافیک به دستمزد این قشر از جامعه در کشورهای دیگه پرداخته شده است.

همدستی با آتش

همدستی با آتش
2020-06-06T11:24:52+04:30
زاگرس قربانی تصمیم‌های اشتباه است؛ تصمیم‌هایی که مدیران زاگرس‌ندیده برای حفظ و نجات آن می‌گیرند، تصمیم‌هایی که تیشه به ریشه بلوط‌ها می‌زند.

تفاوت کرونا در ایران با سایر کشورها!

تفاوت کرونا در ایران با سایر کشورها!
2020-06-06T11:24:51+04:30
همه‌گیری کرونا، جهانی بود و مرز و ملیت نمی‌شناخت اما در ایران یک «تفاوت» داشت که خیلی‌ها چشم دیدنش را نداشتند!

غلط می‌کند کسی با قاتل حاج قاسم مذاکره کند

غلط می‌کند کسی با قاتل حاج قاسم مذاکره کند
2020-06-06T09:38:08+04:30
محسن پیرهادی نماینده تهران در توییتر خود با انعکاس صحبت‌های ترامپ در رابطه با از سرگیری مذاکرات، مذاکره با آمریکا را غیر ممکن خواند.

ولخرجی زوج جوان کار دستشان داد

ولخرجی زوج جوان کار دستشان داد
2020-06-06T09:11:29+04:30
زوج جوانی که از فروشنده فضای مجازی با نقشه قبلی در زمینه داروهای بدن‌سازی و مکمل‌های ورزشی زورگیری کرده بودند، دستگیر شدند.

ریسکی به قیمت جان اهالی فوتبال!

ریسکی به قیمت جان اهالی فوتبال!
2020-06-05T14:54:15+04:30
انتظارها برای آغاز دوباره مسابقات لیگ برتر ایران به پایان خود نزدیک شده و به زودی مسابقات لیگ برتر از سر گرفته خواهد شد.

سایه سنگین سوسیس کالباس بر شله ماهی!

سایه سنگین سوسیس کالباس بر شله ماهی!
2020-06-05T12:40:51+04:30
وسط این همه اخبار تاریک و خبرهایی که گاهی آدم دوست دارد از آنها فرار کند و در بی‌خبری سر کند، چند ثانیه دیدن مستندهایی که با فرهنگ و تاریخ و اصل ما گره خورده...

کی‌روش در راه ایران

کی‌روش در راه ایران
2020-06-05T12:27:31+04:30
مهاجم گلزن تیم سپاهان برای شرکت در تمرینات تیمش راهی ایران شد.

یاد امام راحل(ره)، امروز فضای مجازی را داغ کرد

یاد امام راحل(ره)، امروز فضای مجازی را داغ کرد
2020-06-03T23:24:42+04:30
همزمان با سالگرد ارتحال حضرت امام(ره)، کلیدواژه های #خمینی_زنده_است و #امام_خامنه‌ای ترند نخست توئیتر فارسی شد.

روایت یک نماینده مجلس از بحران گرما و بی آبی در غیزانیه

روایت یک نماینده مجلس از بحران گرما و بی آبی در غیزانیه
2020-06-03T22:31:22+04:30
ابوالفضل عمویی نماینده مردم تهران در مجلس در کانال تلگرامی نسبت به بحران گرما و بی آبی در غیزانیه واکنش نشان داد.

عصر نوین ۲ امام

عصر نوین ۲ امام
2020-06-03T10:31:26+04:30
رسمیت بخشیدن به جهان بینی دینی و غلبه یافتن بر پیش‌فرض های سکولار برای حیات اجتماعی، سنگ بنای پروژه تمدن نوین اسلامی از سوی ۲ امام انقلاب است.

گره هایی که با اقبال باز می‌شوند!

گره هایی که با اقبال باز می‌شوند!
2020-06-02T15:31:23+04:30
قحطی حاصل از بوجود آمدن بحران کرونا، باعث شده تا پنج نفت‌کش ایرانی فورست، پتونیا، فکسون، فورچون و کلاول، طی سفری ۱۲ هزار کیلومتری، حرکتی فراتر از یک تجارت سا...

بازنشسته ها از ستاره ها محبوب ترند

بازنشسته ها از ستاره ها محبوب ترند
2020-06-02T10:51:25+04:30
نگاهی به تعداد دنبال کننده های اینستاگرام ورزشکاران ایرانی نشان می دهد آنهایی که چند سالی از خداحافظی آنها با فوتبال می گذرد محبوبیت بیشتری نسبت به بازیکنانی...

راه روشن برای زندگی اسلامی

راه روشن برای زندگی اسلامی
2020-06-02T10:51:24+04:30
بسیاری از جنبش‌ها و حرکت‌های اسلامی و انقلابی و ملی از ۴۰ سال پیش تاکنون تحت‌تاثیر روح بلند حضرت روح الله قرار داشته و همچنان نام و یاد وی موجب خیزش امت‌هاست.

اسیری که شلاق را به دست شکنجه‌گر خود می‌داد

اسیری که شلاق را به دست شکنجه‌گر خود می‌داد
2020-06-02T10:51:23+04:30
سید علی اکبر ابوترابی با پایمردی خویش بسیاری از ماموران و فرماندهان اردوگاههای عراق را جذب کرد، تا جایی که برخی از ایشان هنگام آزادی به او گفتند: "ما در...

نیم درصد شانس برای خرید چهارچرخه وطنی

نیم درصد شانس برای خرید چهارچرخه وطنی
2020-06-02T10:11:25+04:30
بازار خودرو همچنان راکد است و هیچ‌ خرید و فروشی انجام نمی‌شود. مردم برای خرید خودرو دست نگه‌داشته‌اند و منتظر قرعه‌کشی خودروسازان هستند.

سردرد و تشنج؛ نشانه‌ای جدید از ابتلا به کرونا

سردرد و تشنج؛ نشانه‌ای جدید از ابتلا به کرونا
2020-06-02T09:58:03+04:30
براساس تازه‌ترین پژوهش‌های صورت گرفته، نه تنها گلو درد، تب و از بین رفتن حس بویایی بلکه بروز سردرد و گاهی تشنج نیز می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به ویروس کرونا ...

مردان با انگشت حلقه بلند کرونا نمی‌گیرند!

مردان با انگشت حلقه بلند کرونا نمی‌گیرند!
2020-06-02T09:31:25+04:30
مردان با انگشت حلقه‌ بلندتر با خطر مرگ کمتری ناشی از کروناویروس مواجه هستند.

قرنطینه شاد در سرزمین اشغالی

قرنطینه شاد در سرزمین اشغالی
2020-06-02T09:18:02+04:30
کوچه پس‌کوچه‌های «خان‌یونس» این روزها شاد است. پر از صدای خنده پسربچه‌ها و دختربچه‌هایی که روزهای قرنطینه را می‌گذرانند؛ قرنطینه‌ای که به نظر می‌رسد انتهایی ...

روایت‌هایی از زلزله ۱۵۰ سال پیش و شیوع بیماری در تهران

روایت‌هایی از زلزله ۱۵۰ سال پیش و شیوع بیماری در تهران
2020-06-02T09:18:01+04:30
بیش از ۱۵۰ سال پیش زمانی که بسیاری از شهرهای تهران درگیر بیماری وبا بودند، زمین لرزید. درست مثل ۱۹ اردیبهشت امسال، زمانی که ویروس کرونا همه را خانه‌نشین کرده...

کدام مسئول عراقی خائن است؟

کدام مسئول عراقی خائن است؟
2020-06-01T16:44:45+04:30
دبیر کل گردان های سید الشهدا در حساب توئیتری خود با اشاره به مذاکرات رسمی پیش رو بین عراق و آمریکا هشدار داد.

هشدار؛ در ثبت نام خودرو اطلاعات غلط وارد نکنید

هشدار؛ در ثبت نام خودرو اطلاعات غلط وارد نکنید
2020-06-01T16:31:24+04:30
سرپرست امور صنایع وزارت صمت نوشت: متقاضیانی که در مرحله ثبت نام برای فروش فوق العاده با اطلاعات غلط، ثبت کنند تا سه سال اجازه شرکت در هیچ طرح خودرویی را نخوا...

شوخی تلخ: جدایی فوتبال از سیاست!

شوخی تلخ: جدایی فوتبال از سیاست!
2020-06-01T16:31:23+04:30
در عصر حاضر انسان‌های بی‌رسانه از هر ابزاری برای انتقال پیامشان استفاده می‌کنند و گرچه هنوز صدای رسانه‌های پرقدرت رسمی بسیار بلندتر است اما این انحصار ترک بر...