X دانلود اهنگ نکس وان کلیپ ویدیاب کلیپ جدید ویدجین

میرنیوز

خاطرات مشترک ما و راننده های تاکسی در رانما

خاطرات مشترک ما و راننده های تاکسی در رانما 2020-05-21T08:38:04+04:30

خبرگزاری مهر؛ گروه مجله _ مرضیه کیان: توت‌های رسیده روی شاخه‌های حیاط کوچک «پرشان ایده» چشمک می‌زد، اما همه باید تا شنیده شدن صدای الله اکبر اذان دندان روی جگر می‌گذاشتند! فاطمه خانم باقری حتماً بعد از چند ساعت اجرای فشرده و فیلمبرداری، برای استراحت کردن و افطاری به دوستان و همکارانش وقت تنفس می‌داد؛ و همان زمان، بهترین موقع بود برای اینکه بتوانند یک دل سیر از شاخه‌ها توت بچینند و بخورند...

خاطرات مشترک ما و راننده های تاکسی در رانما
 

برای دیدار و خوش و بش با فاطمه باقری باید پشت در استودیوی ضبط منتظر می‌شد؛ همه سر ضبط بودند و درها بسته. حتی کسی جرأت راه رفتن در راهرو را نداشت که مبادا صدای کفش‌ها و گفتگوهای آهسته، کیفیت ضبط صدا را پایین بیاورد.

بالاخره زمان استراحت رسید و در باز شد. بچه‌های تیم با وجود خستگی، خنده به لب داشتند. به دعوت راضیه دولتی، منشی صحنه، می‌شد داخل اتاق ضبط رفت. به محض ورود همایون ظفرپور (همان راننده تاکسی معروف برنامه رانما) بلند گفت: «از من می‌شنوید بگذارید چند دقیقه دیگر وارد استودیو بشوید!» بیراه نگفته بود. از چند ساعت پیش، حدود ده نفر در اتاق نسبتاً کوچک ضبط حضور داشتند و باید هوای خنک و باران‌زده بهاری آنجا را تازه می‌کرد، درست مثل حال و هوای تمام اعضای این تیم جوان.

برای اینکه برنامه سر ساعت به آنتن شبکه نسیم برسد، «رانما» یی‌ها از یک هفته قبل از شروع ماه رمضان کار ضبط را شروع کرده بودند؛ چون تدوین هر ضبط حدود ۱۰ ساعت زمان می‌برد. در هفته یکی دو روز مشغول فیلمبرداری بودند و ساعت‌های طولانی مشغول تدوین!


گروه "رانما "۶ نفر از بچه‌های ثابت حرفه‌ای و پای‌کار هستند که به مرور چند نفر دیگر هم به آنها اضافه شدند. داستان آشنایی این جمع به سال‌ها قبل در مدرسه "پرشان ایده" برمی‌گردد که فاطمه باقری در جایگاه تهیه‌کننده و کارگردان اعضای این تیم را با وسواس خاص خود گلچین کرده بود. او در تمام این مدت از نظرات استادشان حامد جوادزاده، کارگردان و مدیر مدرسه پرشان‌ایده هم استفاده کرده بود.

به نظر می‌رسد این همه وسواس و حساسیت که هم به لحاظ حرفه‌ای بوده و هم به لحاظ اخلاق و رفتار بچه‌ها، مته لای خشخاش گذاشتن باقری نبوده باشد؛ چون قرار بود آنها ساعت‌ها کنار هم، کار فشرده‌ای را انجام بدهند. پس قطعاً حال و هوا و انرژی بچه‌ها موضوع مهمی برایش به حساب می‌آمد.

روزه‌داری به خودی خود، بی‌حالی و بی‌رمقی می‌آورد، قبل از افطارش یک جور، بعد از افطارش هم یک جور دیگر! بعضی‌ها ساعت‌های بعد از افطار فقط می‌خوابند تا حال ۱۶ ساعت روزه‌داری‌شان خوب شود! اما این تیم آنقدر انگیزه و پشت کار داشتند و به قول فاطمه باقری «آنقدر برای آنتن احترام قائل هستند» که تمام عذر و بهانه‌ها را کنار گذاشتند و با تمام توان برای تمرین و اجرا در روزهای طولانی ماه رمضان حاضر شدند و شکایت هم نکردند. این را می‌شد در چهره تک تک اعضای این تیم مثل مهدی اذعانی و انسیه چراغعلی و امیرحسین سید آقایی و.... دید.

خاطرات مشترک ما و راننده های تاکسی در رانما

همین ریزه‌کاری‌هاست که وقتی حاصل کار رانما، در قاب تصویر شبکه نسیم بعد از اذان مغرب پخش می‌شود، به نظر مخاطب‌ها این طور می‌رسد که روزها و ساعت‌ها تمرین پشت کار خوابیده است. حالا بماند که آنقدر تجربه کاری در بازیگرهای این تیم وجود دارد که کار جذابیت بیشتری پیدا کند و هم در شبکه و هم در کامنت‌های پست‌های اینستاگرام رانما بیننده‌ها عکس‌العمل‌ها و بازتاب‌های زیادی داشته باشد.

فاطمه باقری، کارگردان دهه هفتادی، حرف‌های زیادی درباره تمرین‌های اعضای گروهش، قبل از ضبط برنامه دارد: «گاهی متن نمایش رادیویی چند ساعت قبل از اجرا به دست ما می‌رسد و بچه‌ها برای تمرین نهایتاً ۲ ساعت و نیم تا ۳ ساعت وقت می‌گذارند. البته اگر متن روان باشد، خیلی کمتر از این‌ها وقت می‌برد و این نتیجه حرفه‌ای آموزش دیدن آنهاست.»

خاطرات مشترک ما و راننده های تاکسی در رانما
خاطرات مشترک ما و راننده های تاکسی در رانما

یکی از مهم‌ترین سوالات درباره این برنامه اسم خاص آن است. نمایش رادیویی "رانما" که ترکیب دو کلمه مخفف‌شده "را" و"نما" به معنای رادیو و نمایش است، ویژه برنامه ماه رمضان ۹۹ است که ایده اولیه آن از باقری بوده و به گفته خودش نشأت از آنجا می‌گیرد که: «همه ما خاطرات مشترکی از راننده تاکسی‌ها داریم که فراخور شغلشان همه تیپ آدم در خودرویشان می‌نشینند و انگار از این جهت از تمامی مسائل روز آگاهی دارند و تحلیل‌های جالبی برای شنیدن دارند. همین تجربه همیشگی باعث شد تمامی موضوعاتی که قرار است در قالب نمایش رادیویی رانما مطرح شود، در گپ و گفت‌های میان راننده تاکسی و مسافران آورده شود؛ چرا که معتقدم برنامه‌ای که با دغدغه مردم درگیر باشد، برای بیننده جذاب‌تر است.»

یکی از مواردی که چشمان بیننده را در دیدن این برنامه به سمت خود جلب می‌کند، انتخاب رنگ‌هایی است که در مانیتور تلویزیون خودنمایی می‌کند. رنگ‌ها یکی از عواملی هستند که نمایش رادیویی را از حالت یکنواخت خارج می‌کند. باقری حتی برای انتخاب رنگ‌ها هم فکر کرده است. چون این رنگ‌ها با برنامه‌ریزی خاصی زیر ذره‌بین این کارگردان دقیق قرار گرفته و کنار هم آمدن رنگ‌های گرم و سرد طبق جدول رنگ‌بندی صورت گرفته و انتخاب رنگ‌ها از لحاظ شاد یا خنثی بودن بنا بر موضوع نمایش متغیر بوده است.

۳۰ اردیبهشت روز آخر ضبط "رانما" بود. لباس‌های بچه‌ها در کنار سالن تا کرده بود تا آماده خداحافظی و رفتن شوند، اما یقیناً خداحافظی بچه‌ها و خداحافظی بیننده‌ها از برنامه نباید پایان غم‌انگیز این تیم شاد و پر انرژی شود. باقری که انگار منتظر این لحظه بود تا باز هم گل طلایی را در دقیقه نود بزند، گفت: «شبکه خیلی از برنامه استقبال کرده و درخواست داده تا برنامه ادامه‌دار باشد، حتی با این شرط که مدت زمان بیشتری روی آنتن برود و من در نظر دارم تا با شخصیت‌های بیشتر در اجرا، برنامه جدید را کلید بزنیم.»

این صحبت‌ها چهره در هم فرو رفته بچه‌ها را هنگام خداحافظی به چهره‌هایی شاد و پرامید تبدیل کرد؛ برق چشم‌هایشان حکایت از انرژی چند برابری برای ادامه این کار گروهی داشت.

باقری با تمام دعاهای خوبی که در دلش داشت و امید به جمع شدن دوباره این گروه، اعضای تیمش را راهی کرد؛ آن هم با یک مشت توت از همان توت‌های رسیده‌ای که در حیاط کوچک دفتر بود. توت‌های کال هم روی شاخه‌ها ماندند به امید روزهای نه چندان دوری که ضبط‌های جدید برنامه شروع شود.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

حرم حضرت امیرالمومنین بسته شد

حرم حضرت امیرالمومنین بسته شد
2020-06-07T09:18:02+04:30
کانال تلگرامی مطالعات عراق خبر از بسته شدن حرم حضرت امیرالمومنین علیه السلام، مسجد کوفه و سهله به دلیل پیشگیری از انتشار بیماری کرونا داد.

درسی که دولتی‌ها باید از جهادی‌ها بگیرند!

درسی که دولتی‌ها باید از جهادی‌ها بگیرند!
2020-06-07T09:18:01+04:30
بهار امسال مشکلات کرونا برای کشاورزی، درست در فصل برداشت، خورد به مشکل گوجه‌کاران؛ پارسال مجبور شده بودند محصول‌شان را نچینند یا به قیمت پایین و بدون صرفه بف...

آمریکا یعنی «سوءاستفاده» از دیگران

آمریکا یعنی «سوءاستفاده» از دیگران
2020-06-07T08:51:25+04:30
قتل ناجوانمردانه «جورج فلوید» به دست پلیس آمریکایی، موجی از اعتراضات را در شهر «مینیاپولیس» ایالت «مینه‌سوتا» راه‌انداخت و شعله‌های این اعتراضات خیلی زود با ...

تفاوت قیمت‌ها و حداقل حقوق سال ۹۶ با ۹۹

تفاوت قیمت‌ها و حداقل حقوق سال ۹۶ با ۹۹
2020-06-07T07:44:42+04:30
در این اینفوگرافیک به بررسی تفاوت قیمت‌ دلار، مسکن و سکه با حداقل حقوق در فاصله سال های ۹۶ تا ۹۹ پرداخته ایم.

تفاوت کرونا در ایران با سایر کشورها

تفاوت کرونا در ایران با سایر کشورها
2020-06-07T07:44:41+04:30
همه‌گیری کرونا، جهانی بود و مرز و ملیت نمی‌شناخت اما در ایران یک «تفاوت» داشت که خیلی‌ها چشم دیدنش را نداشتند!

دستمزد روزنامه‌نگاران در جهـان چقدر است؟

دستمزد روزنامه‌نگاران در جهـان چقدر است؟
2020-06-06T15:51:25+04:30
موضوع دستمزد روزنامه‌نگاران و خبرنگاران همواره مورد مورد توجه بوده است. در این اینفوگرافیک به دستمزد این قشر از جامعه در کشورهای دیگه پرداخته شده است.

همدستی با آتش

همدستی با آتش
2020-06-06T11:24:52+04:30
زاگرس قربانی تصمیم‌های اشتباه است؛ تصمیم‌هایی که مدیران زاگرس‌ندیده برای حفظ و نجات آن می‌گیرند، تصمیم‌هایی که تیشه به ریشه بلوط‌ها می‌زند.

تفاوت کرونا در ایران با سایر کشورها!

تفاوت کرونا در ایران با سایر کشورها!
2020-06-06T11:24:51+04:30
همه‌گیری کرونا، جهانی بود و مرز و ملیت نمی‌شناخت اما در ایران یک «تفاوت» داشت که خیلی‌ها چشم دیدنش را نداشتند!

غلط می‌کند کسی با قاتل حاج قاسم مذاکره کند

غلط می‌کند کسی با قاتل حاج قاسم مذاکره کند
2020-06-06T09:38:08+04:30
محسن پیرهادی نماینده تهران در توییتر خود با انعکاس صحبت‌های ترامپ در رابطه با از سرگیری مذاکرات، مذاکره با آمریکا را غیر ممکن خواند.

ولخرجی زوج جوان کار دستشان داد

ولخرجی زوج جوان کار دستشان داد
2020-06-06T09:11:29+04:30
زوج جوانی که از فروشنده فضای مجازی با نقشه قبلی در زمینه داروهای بدن‌سازی و مکمل‌های ورزشی زورگیری کرده بودند، دستگیر شدند.

ریسکی به قیمت جان اهالی فوتبال!

ریسکی به قیمت جان اهالی فوتبال!
2020-06-05T14:54:15+04:30
انتظارها برای آغاز دوباره مسابقات لیگ برتر ایران به پایان خود نزدیک شده و به زودی مسابقات لیگ برتر از سر گرفته خواهد شد.

سایه سنگین سوسیس کالباس بر شله ماهی!

سایه سنگین سوسیس کالباس بر شله ماهی!
2020-06-05T12:40:51+04:30
وسط این همه اخبار تاریک و خبرهایی که گاهی آدم دوست دارد از آنها فرار کند و در بی‌خبری سر کند، چند ثانیه دیدن مستندهایی که با فرهنگ و تاریخ و اصل ما گره خورده...

کی‌روش در راه ایران

کی‌روش در راه ایران
2020-06-05T12:27:31+04:30
مهاجم گلزن تیم سپاهان برای شرکت در تمرینات تیمش راهی ایران شد.

یاد امام راحل(ره)، امروز فضای مجازی را داغ کرد

یاد امام راحل(ره)، امروز فضای مجازی را داغ کرد
2020-06-03T23:24:42+04:30
همزمان با سالگرد ارتحال حضرت امام(ره)، کلیدواژه های #خمینی_زنده_است و #امام_خامنه‌ای ترند نخست توئیتر فارسی شد.

روایت یک نماینده مجلس از بحران گرما و بی آبی در غیزانیه

روایت یک نماینده مجلس از بحران گرما و بی آبی در غیزانیه
2020-06-03T22:31:22+04:30
ابوالفضل عمویی نماینده مردم تهران در مجلس در کانال تلگرامی نسبت به بحران گرما و بی آبی در غیزانیه واکنش نشان داد.

عصر نوین ۲ امام

عصر نوین ۲ امام
2020-06-03T10:31:26+04:30
رسمیت بخشیدن به جهان بینی دینی و غلبه یافتن بر پیش‌فرض های سکولار برای حیات اجتماعی، سنگ بنای پروژه تمدن نوین اسلامی از سوی ۲ امام انقلاب است.

گره هایی که با اقبال باز می‌شوند!

گره هایی که با اقبال باز می‌شوند!
2020-06-02T15:31:23+04:30
قحطی حاصل از بوجود آمدن بحران کرونا، باعث شده تا پنج نفت‌کش ایرانی فورست، پتونیا، فکسون، فورچون و کلاول، طی سفری ۱۲ هزار کیلومتری، حرکتی فراتر از یک تجارت سا...

بازنشسته ها از ستاره ها محبوب ترند

بازنشسته ها از ستاره ها محبوب ترند
2020-06-02T10:51:25+04:30
نگاهی به تعداد دنبال کننده های اینستاگرام ورزشکاران ایرانی نشان می دهد آنهایی که چند سالی از خداحافظی آنها با فوتبال می گذرد محبوبیت بیشتری نسبت به بازیکنانی...

راه روشن برای زندگی اسلامی

راه روشن برای زندگی اسلامی
2020-06-02T10:51:24+04:30
بسیاری از جنبش‌ها و حرکت‌های اسلامی و انقلابی و ملی از ۴۰ سال پیش تاکنون تحت‌تاثیر روح بلند حضرت روح الله قرار داشته و همچنان نام و یاد وی موجب خیزش امت‌هاست.

اسیری که شلاق را به دست شکنجه‌گر خود می‌داد

اسیری که شلاق را به دست شکنجه‌گر خود می‌داد
2020-06-02T10:51:23+04:30
سید علی اکبر ابوترابی با پایمردی خویش بسیاری از ماموران و فرماندهان اردوگاههای عراق را جذب کرد، تا جایی که برخی از ایشان هنگام آزادی به او گفتند: "ما در...

نیم درصد شانس برای خرید چهارچرخه وطنی

نیم درصد شانس برای خرید چهارچرخه وطنی
2020-06-02T10:11:25+04:30
بازار خودرو همچنان راکد است و هیچ‌ خرید و فروشی انجام نمی‌شود. مردم برای خرید خودرو دست نگه‌داشته‌اند و منتظر قرعه‌کشی خودروسازان هستند.

سردرد و تشنج؛ نشانه‌ای جدید از ابتلا به کرونا

سردرد و تشنج؛ نشانه‌ای جدید از ابتلا به کرونا
2020-06-02T09:58:03+04:30
براساس تازه‌ترین پژوهش‌های صورت گرفته، نه تنها گلو درد، تب و از بین رفتن حس بویایی بلکه بروز سردرد و گاهی تشنج نیز می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به ویروس کرونا ...

مردان با انگشت حلقه بلند کرونا نمی‌گیرند!

مردان با انگشت حلقه بلند کرونا نمی‌گیرند!
2020-06-02T09:31:25+04:30
مردان با انگشت حلقه‌ بلندتر با خطر مرگ کمتری ناشی از کروناویروس مواجه هستند.

قرنطینه شاد در سرزمین اشغالی

قرنطینه شاد در سرزمین اشغالی
2020-06-02T09:18:02+04:30
کوچه پس‌کوچه‌های «خان‌یونس» این روزها شاد است. پر از صدای خنده پسربچه‌ها و دختربچه‌هایی که روزهای قرنطینه را می‌گذرانند؛ قرنطینه‌ای که به نظر می‌رسد انتهایی ...

روایت‌هایی از زلزله ۱۵۰ سال پیش و شیوع بیماری در تهران

روایت‌هایی از زلزله ۱۵۰ سال پیش و شیوع بیماری در تهران
2020-06-02T09:18:01+04:30
بیش از ۱۵۰ سال پیش زمانی که بسیاری از شهرهای تهران درگیر بیماری وبا بودند، زمین لرزید. درست مثل ۱۹ اردیبهشت امسال، زمانی که ویروس کرونا همه را خانه‌نشین کرده...

کدام مسئول عراقی خائن است؟

کدام مسئول عراقی خائن است؟
2020-06-01T16:44:45+04:30
دبیر کل گردان های سید الشهدا در حساب توئیتری خود با اشاره به مذاکرات رسمی پیش رو بین عراق و آمریکا هشدار داد.

هشدار؛ در ثبت نام خودرو اطلاعات غلط وارد نکنید

هشدار؛ در ثبت نام خودرو اطلاعات غلط وارد نکنید
2020-06-01T16:31:24+04:30
سرپرست امور صنایع وزارت صمت نوشت: متقاضیانی که در مرحله ثبت نام برای فروش فوق العاده با اطلاعات غلط، ثبت کنند تا سه سال اجازه شرکت در هیچ طرح خودرویی را نخوا...

شوخی تلخ: جدایی فوتبال از سیاست!

شوخی تلخ: جدایی فوتبال از سیاست!
2020-06-01T16:31:23+04:30
در عصر حاضر انسان‌های بی‌رسانه از هر ابزاری برای انتقال پیامشان استفاده می‌کنند و گرچه هنوز صدای رسانه‌های پرقدرت رسمی بسیار بلندتر است اما این انحصار ترک بر...

دل زاگرس می‌سوزد

دل زاگرس می‌سوزد
2020-06-01T16:18:06+04:30
بخش عظیمی از جنگل‌ها و مراتع زاگرس با گذشت ۷ روز از آغاز آتش‌سوزی همچنان می‌سوزد و پیگیری‌های کم‌جان دولت هم نتوانسته از شعله‌های آن کم کند.

پست کنایه آمیز سرمربی استقلال

پست کنایه آمیز سرمربی استقلال
2020-05-31T18:11:24+04:30
انسانی که تنها بودن را بلد است قدرتمند است،او مجبور نیست به هر قیمتی به دیگری تکیه کند ،این قدرت اوست.