X دانلود اهنگ نکس وان کلیپ ویدیاب کلیپ جدید ویدجین

میرنیوز

تل آویو در دوراهی انتخابی دردناک بین پکن و واشنگتن

تل آویو در دوراهی انتخابی دردناک بین پکن و واشنگتن 2020-05-19T09:58:13+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر، سیاست پارسی نوشت: پیدا شدن جسد «دو وی» سفیر چین در آپارتمانش در تل آویو آن هم سه روز پس از سفر «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا به سرزمین‌های اشغالی اگر یک اتفاق هم باشد، اتفاق عجیبی است. رویدادی در میانه تقابل واشنگتن و پکن که با همه گیری ویروس کرونا شکل تازه‌ای از رقابت راهبردی آن هم در سطح جهانی به خود گرفته است.

در این میان درخواست واشنگتن از تل آویو برای همراه شدن در نبرد ضد گسترش نفوذ چین می‌تواند نظام حاکمیتی رژیم صهیونیستی در مقابل یک دو راهی سرنوشت ساز قرار دهد. دو راهی که حالا با قتل سفیر چین می‌تواند به سادگی به یک سوء تفاهم بزرگ سیاسی در روابط تل آویو و پکن تبدیل شود.

از بازسازی تانک تا توسعه فناوری پیشرفته

البته در طرف مقابل هم روابط با تل آویو مهم و حتی است. روابطی که بر اساس همکاری دو طرف در خوزه فناوری‌های نظامی آغاز شد. از همان ابتدای تشکیل جمهوری خلق چین و علی رغم موضع گیری قاطع پکن از جنبش آزادی بخش فلسطین یا «ساف»، رژیم صهیونیستی موضعی همدلانه با این کشور داشت. به عنوان مثال رژبم صهونیستی از جمله کشورهایی بود که به بازگشت کرسی چین در سازمان ملل رأی مثبت داد.

در سال ۱۹۷۹ زمانی که چین به دنبال رویارویی با ویتنام به دنبال ارتقای تانک‌های T59 خود بود، رژیم صهیونیستی از طریق یک تاجر بین المللی سلاح به نام «شول ان. آیزنبرگ» در این امر پیشقدم شد. این رویداد مقدمه توسعه غیر رسمی دو طرف برای توسعه روابط به خصوص در دوره آزادسازی اقتصاد چین را فراهم کرد. در نهایت و پس از کنفرانس صلح خاورمیانه در سال ۱۹۹۱، دو طرف در ۲۴ ژانویه سال ۱۹۹۲ برقراری رسمی روابط دو جانبه را اعلام کردند. از آن زمان تاکنون روابط دو طرف به سرعت گسترده شده است و هم اکنون نزدیک به ۴۰ هزار کارگر چینی در خاک رژیم صهیونیستی فعالیت می‌کنند. هم چنین حجم روابط اقتصادی بین دو کشور به سرعت بالا رفت به گونه‌ای که هم اکنون چین دومین شریک بزرگ تجاری این رژیم است.

از سوی دیگر برخی شرکت‌های چینی به دنبال تأمین منابع مالی بخش فناوری نوآورانه و استارتاپ های صهیونیستی نیز رفته‌اند. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۱، شرکت لنوو چین اعلام کرد در شرکت سرمایه گذاری ورتکس سرمایه گذاری می‌کند و به تأمین مالی این شرکت در بخش‌های ارتباطات، رسانه دیجیتال و فناوری سبز می‌پردازد. هم اکنون نیز شرکت مخابراتی «هوآووی» یکی از بزرگترین مراکز تحقیق و توسعه فناوری را در شهر «ریشون لتسیون» تأسیس کرده است.

رژیم صهیونیستی با کمک چین به خاورمیانه وصل می‌شود

در کنار این نباید از طرح جاه طلبانه چینی‌ها موسوم به «یک جاده – یک کمربند» گذشت. از آنجا که رژیم صهیونیستی علاقمند است تا خود را به عنوان هاب تجاری در منطقه معرفی کند از سرمایه گذاری‌های زیر بنایی چینی‌ها استقبال فراوانی می‌کند.

چینی‌ها امیدوارند تا از طریق سرمایه گذاری در زیر ساخت‌های ارتباطی‌های منطقه بتوانند از طریق عربستان سعودی و امارت یک مسیر تجاری را به سمت بندر «دقم» عمان و «گوادر» پاکستان به عنوان حلقه ارتباطی آسیا و اروپا باز کنند. این مسیر ریلی از طریق شهر بندری حیفا در شمال رژیم صهیونیستی به بندر اشدود و خلیج عقبه وصل خواهد شد.

ادامه بخشی از این خط آهن ریلی به ابر پروژه «نئوم» در شمالی‌ترین بخش دریای سرخ وصل خواهد شد و از آنجا این خط آهن به سمت امارات و عمان خواهد رفت. هم اکنون گروه بین المللی شانگهای توسعه بندر حیفا را در دست گرفته‌اند. همچنین شرکت‌های چینی در حال توسعه یک بندر جدید در شهر اشدود هستند. شهری که محل استقرار بخشی از ناوگان ششم آمریکا در دریای مدیترانه است.

حضور چینی‌ها در این نقاط طوری آمریکایی‌ها را هراسان کرده که برخی از سناتورهای آمریکایی به دنبال اعمال برخی از مجازات‌های مالی علیه رژیم صهیونیستی در بودجه دفاعی سال ۲۰۲۰ این کشور بودند. اگرچه با توجه به نفوذ رژیم صهیونیستی در داخل کنگره آمریکا چنین مسئله‌ای بسیار بعید است اما نفس مطرح شدن چنین طرحی حساسیت موضوع را نشان می‌دهد. پیش بینی می‌شود، حجم سرمایه گذاری‌های چین در تاسیسات زیر ساختی رژیم صهیونیستی به ۳ میلیارد دلار برسد.

صادرات فناوری پیشرفته رژیم صهیونیستی به چین، مهم‌ترین دغدغه اسراییل

با توجه به اینکه صادرات فناوری پیشرفته مهم‌ترین کالاهای فروخته شده در بازارهای چین است، آمریکایی‌ها نگران انتقال فناوری‌های پیشرفته به چین هستند. این موضوع زمانی مهم‌تر می‌شود که بسیاری از شرکت‌های رژیم صهیونیستی به دلیل روابط ویژه دو کشور دسترسی بی سابقه‌ای به فناوری‌های آمریکایی دارند.

اولین چالش جدی رژیم صهیونیستی و آمریکا در این باره به سال ۲۰۰۰ میلادی باز می‌گردد. زمانی که رژیم صهیونیستی قصد فروش رادار آرایه فازی فالکن را برای نصب بر روی ایلیوشین‌های چینی داشت. از آنجا که فروش این فناوری می‌توانست توازن را به نفع چین در منطقه تنگه تایوان بر هم بزند با تهدید آمریکا به تحریم مستقیم، تل آویو این معامله را به صورت یکجانبه لغو و ۳۵۰ میلیون دلار به طرف چینی غرامت پرداخت کرد.

علی رغم چالشی که این کار در روابط دو طرف ایجاد کرد، چین و رژیم صهیونیستی روابط دو جانبه را حفظ کردند. در مرحله بعد به دلیل ترس آمریکایی‌ها از انتقال فناوری‌های دو گانه به چین فشارها برای نظارت بیشتر بر صادرات کالاهای اسراییلی شذت گرفت. این فشارها در نهایت منجر به اصلاح قانون کنترل صادرات توسط «کنست» و الحاق رژیم صهیونیستی به مکانیسم چندجانبه کنترل صادرات کالاهای متداول نظامی یا فناوری‌های دارای کاربرد دوگانه شد

بر این اساس شرکت‌های اسراییلی باید برای صادرات کالاها و یا فناوری‌هایی که در لیست کالاهای دو گانه قرار دارند، مجوز جداگانه‌ای را اخذ کنند. تشخیص صدور مجوز بر عهده شرکت‌ها است و خود آنان باید تشخیص بدهند که آیا کالای فوق در این لیست قرار می‌گیرند و یا نه؟

علی رغم محدودیت‌های فوق نگاهی به آمار موجود نشان می‌دهد که همچنان صدور کالاهای با فناوری پیشرفته از سوی رژیم صهیونیستی به سمت چین همچنان ادامه دارد. کالاهای با فناوری برتر حدود ۹۰ درصد صادرات رژیم صهیونیستی به چین را در برمی گیرد. این کالاها عمدتاً شامل میکروچیپ ها و تجهیزات ارتباطی را در برمی گیرد که عمدتاً از سوی شرکت‌های آمریکایی تأمین می‌گردد. همین مسئله نشان می‌دهد که چقدر این موضوع برای طرف آمریکایی مهم است.

چین در یک دو راهی دردناک

بالا گرفتن تقابل آمریکا و چین می‌تواند برای تل آویو تبعات مهمی داشته باشد. رژیم صهیونیستی در صورتی که بخواد روابط اقتصادی خود را با چین کاهش دهد، بزرگ‌ترین بازار خارجی خود را از دست خواهد داد. این به غیر از سرمایه گذاری گسترده‌ای است که در زیر ساخت‌های این رژیم ابتر باقی خواهد ماند.

صرفه نظر از دست رفتن منافع اقتصادی کلان، رنجاندن چین آن هم در این شرایط وضعیت امنیتی رژیم صهیونیستی را در منطقه با چالش روبه رو خواهد کرد. به عنوان مثال چین مهم‌ترین شریک اقتصادی ایران به شمار می‌آید. در طول سال‌های گذشته رژیم صهیونیستی تلاش کرده تا به نوعی چین را در مواضع خود ضد ایران همراه کند. در صورتیکه بحرانی در روابط چین و رژیم صهیونیستی ایجاد شود، این کشور نمی‌تواند امیدی به ایجاد فشار بیشتر علیه ایران داشته باشد.

در کنار این نباید فراموش کرد که چین علاوه بر ایران در سطح منطقه نیز حضور گسترده‌ای دارد و بخش مهمی از پروژه‌های عمرانی در کشورهای عربی را تأمین مالی می‌کند. تیره شدن روابط با چین یعنی کنار گذاشته شدن از مهم‌ترین بخش روابط تجاری خاورمیانه.

با این اوصاف می‌توان به اهمیت نقظه عطف پیدا شدن جسد سفیر چین در رژیم صهیونیستی پی برد. البته به ظاهر مرگ سفیر بر اثر عوارض طبیعی روی داده و چینی‌ها هم احتمالاً توضیح دولت رژیم صهیونیستی را خواهند پذیرفت اما سئوال اینجاست که فشار ادامه دار آمریکا برای کاهش روابط با چین با پیدا جسد پامپئو هم می‌تواند حل شود یا تل آویو باید دست به یک انتخاب دردناک بزند.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

حرم حضرت امیرالمومنین(ع) بسته شد

حرم حضرت امیرالمومنین(ع) بسته شد
2020-06-07T09:31:25+04:30
کانال تلگرامی مطالعات عراق خبر از بسته شدن حرم حضرت امیرالمومنین (علیه‌السلام) به دلیل پیشگیری از انتشار بیماری کرونا داد.

حرم حضرت امیرالمومنین بسته شد

حرم حضرت امیرالمومنین بسته شد
2020-06-07T09:18:02+04:30
کانال تلگرامی مطالعات عراق خبر از بسته شدن حرم حضرت امیرالمومنین علیه السلام، مسجد کوفه و سهله به دلیل پیشگیری از انتشار بیماری کرونا داد.

درسی که دولتی‌ها باید از جهادی‌ها بگیرند!

درسی که دولتی‌ها باید از جهادی‌ها بگیرند!
2020-06-07T09:18:01+04:30
بهار امسال مشکلات کرونا برای کشاورزی، درست در فصل برداشت، خورد به مشکل گوجه‌کاران؛ پارسال مجبور شده بودند محصول‌شان را نچینند یا به قیمت پایین و بدون صرفه بف...

آمریکا یعنی «سوءاستفاده» از دیگران

آمریکا یعنی «سوءاستفاده» از دیگران
2020-06-07T08:51:25+04:30
قتل ناجوانمردانه «جورج فلوید» به دست پلیس آمریکایی، موجی از اعتراضات را در شهر «مینیاپولیس» ایالت «مینه‌سوتا» راه‌انداخت و شعله‌های این اعتراضات خیلی زود با ...

تفاوت قیمت‌ها و حداقل حقوق سال ۹۶ با ۹۹

تفاوت قیمت‌ها و حداقل حقوق سال ۹۶ با ۹۹
2020-06-07T07:44:42+04:30
در این اینفوگرافیک به بررسی تفاوت قیمت‌ دلار، مسکن و سکه با حداقل حقوق در فاصله سال های ۹۶ تا ۹۹ پرداخته ایم.

تفاوت کرونا در ایران با سایر کشورها

تفاوت کرونا در ایران با سایر کشورها
2020-06-07T07:44:41+04:30
همه‌گیری کرونا، جهانی بود و مرز و ملیت نمی‌شناخت اما در ایران یک «تفاوت» داشت که خیلی‌ها چشم دیدنش را نداشتند!

دستمزد روزنامه‌نگاران در جهـان چقدر است؟

دستمزد روزنامه‌نگاران در جهـان چقدر است؟
2020-06-06T15:51:25+04:30
موضوع دستمزد روزنامه‌نگاران و خبرنگاران همواره مورد مورد توجه بوده است. در این اینفوگرافیک به دستمزد این قشر از جامعه در کشورهای دیگه پرداخته شده است.

همدستی با آتش

همدستی با آتش
2020-06-06T11:24:52+04:30
زاگرس قربانی تصمیم‌های اشتباه است؛ تصمیم‌هایی که مدیران زاگرس‌ندیده برای حفظ و نجات آن می‌گیرند، تصمیم‌هایی که تیشه به ریشه بلوط‌ها می‌زند.

تفاوت کرونا در ایران با سایر کشورها!

تفاوت کرونا در ایران با سایر کشورها!
2020-06-06T11:24:51+04:30
همه‌گیری کرونا، جهانی بود و مرز و ملیت نمی‌شناخت اما در ایران یک «تفاوت» داشت که خیلی‌ها چشم دیدنش را نداشتند!

غلط می‌کند کسی با قاتل حاج قاسم مذاکره کند

غلط می‌کند کسی با قاتل حاج قاسم مذاکره کند
2020-06-06T09:38:08+04:30
محسن پیرهادی نماینده تهران در توییتر خود با انعکاس صحبت‌های ترامپ در رابطه با از سرگیری مذاکرات، مذاکره با آمریکا را غیر ممکن خواند.

ولخرجی زوج جوان کار دستشان داد

ولخرجی زوج جوان کار دستشان داد
2020-06-06T09:11:29+04:30
زوج جوانی که از فروشنده فضای مجازی با نقشه قبلی در زمینه داروهای بدن‌سازی و مکمل‌های ورزشی زورگیری کرده بودند، دستگیر شدند.

ریسکی به قیمت جان اهالی فوتبال!

ریسکی به قیمت جان اهالی فوتبال!
2020-06-05T14:54:15+04:30
انتظارها برای آغاز دوباره مسابقات لیگ برتر ایران به پایان خود نزدیک شده و به زودی مسابقات لیگ برتر از سر گرفته خواهد شد.

سایه سنگین سوسیس کالباس بر شله ماهی!

سایه سنگین سوسیس کالباس بر شله ماهی!
2020-06-05T12:40:51+04:30
وسط این همه اخبار تاریک و خبرهایی که گاهی آدم دوست دارد از آنها فرار کند و در بی‌خبری سر کند، چند ثانیه دیدن مستندهایی که با فرهنگ و تاریخ و اصل ما گره خورده...

کی‌روش در راه ایران

کی‌روش در راه ایران
2020-06-05T12:27:31+04:30
مهاجم گلزن تیم سپاهان برای شرکت در تمرینات تیمش راهی ایران شد.

یاد امام راحل(ره)، امروز فضای مجازی را داغ کرد

یاد امام راحل(ره)، امروز فضای مجازی را داغ کرد
2020-06-03T23:24:42+04:30
همزمان با سالگرد ارتحال حضرت امام(ره)، کلیدواژه های #خمینی_زنده_است و #امام_خامنه‌ای ترند نخست توئیتر فارسی شد.

روایت یک نماینده مجلس از بحران گرما و بی آبی در غیزانیه

روایت یک نماینده مجلس از بحران گرما و بی آبی در غیزانیه
2020-06-03T22:31:22+04:30
ابوالفضل عمویی نماینده مردم تهران در مجلس در کانال تلگرامی نسبت به بحران گرما و بی آبی در غیزانیه واکنش نشان داد.

عصر نوین ۲ امام

عصر نوین ۲ امام
2020-06-03T10:31:26+04:30
رسمیت بخشیدن به جهان بینی دینی و غلبه یافتن بر پیش‌فرض های سکولار برای حیات اجتماعی، سنگ بنای پروژه تمدن نوین اسلامی از سوی ۲ امام انقلاب است.

گره هایی که با اقبال باز می‌شوند!

گره هایی که با اقبال باز می‌شوند!
2020-06-02T15:31:23+04:30
قحطی حاصل از بوجود آمدن بحران کرونا، باعث شده تا پنج نفت‌کش ایرانی فورست، پتونیا، فکسون، فورچون و کلاول، طی سفری ۱۲ هزار کیلومتری، حرکتی فراتر از یک تجارت سا...

بازنشسته ها از ستاره ها محبوب ترند

بازنشسته ها از ستاره ها محبوب ترند
2020-06-02T10:51:25+04:30
نگاهی به تعداد دنبال کننده های اینستاگرام ورزشکاران ایرانی نشان می دهد آنهایی که چند سالی از خداحافظی آنها با فوتبال می گذرد محبوبیت بیشتری نسبت به بازیکنانی...

راه روشن برای زندگی اسلامی

راه روشن برای زندگی اسلامی
2020-06-02T10:51:24+04:30
بسیاری از جنبش‌ها و حرکت‌های اسلامی و انقلابی و ملی از ۴۰ سال پیش تاکنون تحت‌تاثیر روح بلند حضرت روح الله قرار داشته و همچنان نام و یاد وی موجب خیزش امت‌هاست.

اسیری که شلاق را به دست شکنجه‌گر خود می‌داد

اسیری که شلاق را به دست شکنجه‌گر خود می‌داد
2020-06-02T10:51:23+04:30
سید علی اکبر ابوترابی با پایمردی خویش بسیاری از ماموران و فرماندهان اردوگاههای عراق را جذب کرد، تا جایی که برخی از ایشان هنگام آزادی به او گفتند: "ما در...

نیم درصد شانس برای خرید چهارچرخه وطنی

نیم درصد شانس برای خرید چهارچرخه وطنی
2020-06-02T10:11:25+04:30
بازار خودرو همچنان راکد است و هیچ‌ خرید و فروشی انجام نمی‌شود. مردم برای خرید خودرو دست نگه‌داشته‌اند و منتظر قرعه‌کشی خودروسازان هستند.

سردرد و تشنج؛ نشانه‌ای جدید از ابتلا به کرونا

سردرد و تشنج؛ نشانه‌ای جدید از ابتلا به کرونا
2020-06-02T09:58:03+04:30
براساس تازه‌ترین پژوهش‌های صورت گرفته، نه تنها گلو درد، تب و از بین رفتن حس بویایی بلکه بروز سردرد و گاهی تشنج نیز می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به ویروس کرونا ...

مردان با انگشت حلقه بلند کرونا نمی‌گیرند!

مردان با انگشت حلقه بلند کرونا نمی‌گیرند!
2020-06-02T09:31:25+04:30
مردان با انگشت حلقه‌ بلندتر با خطر مرگ کمتری ناشی از کروناویروس مواجه هستند.

قرنطینه شاد در سرزمین اشغالی

قرنطینه شاد در سرزمین اشغالی
2020-06-02T09:18:02+04:30
کوچه پس‌کوچه‌های «خان‌یونس» این روزها شاد است. پر از صدای خنده پسربچه‌ها و دختربچه‌هایی که روزهای قرنطینه را می‌گذرانند؛ قرنطینه‌ای که به نظر می‌رسد انتهایی ...

روایت‌هایی از زلزله ۱۵۰ سال پیش و شیوع بیماری در تهران

روایت‌هایی از زلزله ۱۵۰ سال پیش و شیوع بیماری در تهران
2020-06-02T09:18:01+04:30
بیش از ۱۵۰ سال پیش زمانی که بسیاری از شهرهای تهران درگیر بیماری وبا بودند، زمین لرزید. درست مثل ۱۹ اردیبهشت امسال، زمانی که ویروس کرونا همه را خانه‌نشین کرده...

کدام مسئول عراقی خائن است؟

کدام مسئول عراقی خائن است؟
2020-06-01T16:44:45+04:30
دبیر کل گردان های سید الشهدا در حساب توئیتری خود با اشاره به مذاکرات رسمی پیش رو بین عراق و آمریکا هشدار داد.

هشدار؛ در ثبت نام خودرو اطلاعات غلط وارد نکنید

هشدار؛ در ثبت نام خودرو اطلاعات غلط وارد نکنید
2020-06-01T16:31:24+04:30
سرپرست امور صنایع وزارت صمت نوشت: متقاضیانی که در مرحله ثبت نام برای فروش فوق العاده با اطلاعات غلط، ثبت کنند تا سه سال اجازه شرکت در هیچ طرح خودرویی را نخوا...

شوخی تلخ: جدایی فوتبال از سیاست!

شوخی تلخ: جدایی فوتبال از سیاست!
2020-06-01T16:31:23+04:30
در عصر حاضر انسان‌های بی‌رسانه از هر ابزاری برای انتقال پیامشان استفاده می‌کنند و گرچه هنوز صدای رسانه‌های پرقدرت رسمی بسیار بلندتر است اما این انحصار ترک بر...

دل زاگرس می‌سوزد

دل زاگرس می‌سوزد
2020-06-01T16:18:06+04:30
بخش عظیمی از جنگل‌ها و مراتع زاگرس با گذشت ۷ روز از آغاز آتش‌سوزی همچنان می‌سوزد و پیگیری‌های کم‌جان دولت هم نتوانسته از شعله‌های آن کم کند.