میرنیوز

رمزگشایی از یک «طعمه‌گذاری» در انیمیشن «لوکا»

رمزگشایی از یک «طعمه‌گذاری» در انیمیشن «لوکا» 2021-09-21T07:08:19+04:30

خبرگزاری مهر- گروه هنر: پیش‌تر در ماه ژوئن کمپانی پیکسار جدیدترین فیلمش به نام «لوکا» را منتشر کرد. فیلم روایتی است از ماجراجویی، فرار، تمایز و خانواده اکتسابی در یک شهر ساحلی خیالی به نام پورتوروسو. و همین‌طور به نظر بسیاری از افراد، فیلم روایتی است از یک رابطه همجنس‌بازی — حتی اگر این خوانش در خود فیلم مورد تأیید قرار نگرفته باشد.

درون‌مایه‌هایی که در «لوکا» مورد کاوش قرار می‌گیرد، از زمان انتشار فیلم منجر به اتهاماتی در زمینه «طعمه‌گذاری دگربازی» شده است. طعمه‌گذاری دگربازی پدیده‌ای است که در آن روابط دگربازانه مورد اشاره قرار می‌گیرند، اما هیچ‌گاه به‌وضوح بروز داده نمی‌شوند. بنده به‌عنوان پژوهشگر موضوع دگربازی در انیمیشن، بی‌واسطه می‌دانم که این مسئله در سینما و تلویزیون تا چه میزان عیان و انگشت‌نما است.

مسئله «لوکا» در تمایز بین طعمه‌گذاری دگربازی و رمزگذاری دگربازی ریشه دارد. رمزگذاری دگربازی زمانی اتفاق می‌افتد که هنرمندان دگرباز، درون‌مایه‌ها، شخصیت‌ها، و روابط دگربازانه را به‌منظور حساس نکردن شاخک‌های سانسورچی‌ها و منتقدین محافظه‌کار، بطوری سربسته و ضمنی به فیلم داخل می‌کنند. طعمه‌گذاری دگربازی زمانی است که هنرمندان به دگرباز بودن شخصیت‌ها اشاره می‌کنند تا مخاطبان ترقی‌طلب را جذب کنند، اما هیچ بازنمایی حقیقی از دگربازی ارائه نمی‌کنند تا مخاطبان محافظه‌کار را از دست ندهند.

دیزنی هنوز هیچ پروتاگونیست دگربازی را در فیلم‌های بلندش به تصویر نکشیده است. حال، آیا «لوکا» مثالی از طعمه‌گذاری دگربازی است؟

ما ابتدا شخصیت هیولای دریایی نوجوان به نام لوکا پاگورو را در حال چوپانی از گله ماهی خانواده‌اَش می‌بینیم. او بطور اتفاقی به یک شیء ساخت انسان برمی‌خورد و حس اشتیاقی برای پشت سر گذاشتن زندگی روزمره و رفتن به‌دنبال ماجراجویی در بالای امواج در او برانگیخته می‌شود. این ماجراجویی در قالب شخصیتی به نام آلبرتو اسکورفانو بروز پیدا می‌کند؛ هیولای دریایی دیگری که روی سطح زمین زندگی می‌کند. دو پسر سریع رابطه‌ای گرم و صمیمی شکل می‌دهند؛ یک وسپای قراضه می‌سازند و درباره سفر کردن با یکدیگر رؤیاپردازی می‌کنند.

به راحتی می‌توان خوانشی دگربازانه از فیلم داشت. نه تنها لوکا و آلبرتو با یکدیگر رابطه آکیلیس‌گونه نزدیکی شکل می‌دهند (رابطه‌ای مردانه که می‌تواند دربردارنده احساسات رمانتیک و جنسی نیز باشد)، بلکه درون‌مایه‌ها و محورهای قصه نیز به تجربیات مشترک دگربازان اشاره می‌کند. بخاطر آن‌که هیولاهای دریاییِ آب‌های پورتوروسو از انسان‌ها می‌ترسند و ورود به قلمرو انسان‌ها را برای بچه‌هایشان قدقن کرده‌اند، لوکا مجبور است گشت و گذارهایش در سطح زمین و به تبع آن رابطه‌اَش با آلبرتو را مخفی نگاه دارد.

پدر و مادر لوکا متوجه راز پسرشان شده و تصمیم می‌گیرند او را پیش عمویش بفرستند تا یک فصل در اعماق اقیانوس زندگی کند، اما پیش از عملی شدن این تصمیم، دو پسر به شهر پورتوروسو فرار می‌کنند. در بالای سطح آب، لوکا و آلبرتو ظاهری انسانی دارند. اما همانند افرادی که علناً دگرباز بودن‌شان را اعلام نکرده‌اند و به اصطلاح پشت پرده مخفی هستند، این دو نیز می‌ترسند که یک روز رازشان برملا شود. اهالی شهر در جهت پاسداشت از دگرباز بودن و خانواده اکتسابی، وقتی متوجه می‌شوند لوکا و آلبرتو هیولاهای دریایی هستند، با عشق و استقبال آن‌ها را می‌پذیرند؛ بطوری‌که هیولاهای دریایی دیگر که مدت‌ها در شهر بوده‌اند نیز با احساس آرامش خاطر راز خود را آشکار می‌سازند.

بااین‌وجود، علیرغم این تلمیحات دگربازانه، فیلم بی‌سروصدا بر سنت‌های قصه‌گویی دگربازهنجارانه و ریشه‌دار در کمپانی دیزنی مجدداً تأکید می‌کند. شخصیتی ثالث به نام جولیا، لوکا را اغوا کرده تا به‌دنبالش به مدرسه‌ای در جنوآ برود و این‌گونه به مخاطب القا می‌شود که آن‌ها زوجی بسیار بالغ‌تر و پربارتر هستند و در نتیجه آلبرتو و لوکا از یکدیگر جدا می‌شوند. ازاین‌رو، «لوکا» روی خط بسیار باریکی میان رمزگذاری دگربازی و طعمه‌گذاری دگربازی حرکت می‌کند.

هر دوی این موارد همواره دارای عنصر انکار مقبول هستند. تریلر انیمیشن دیزنی با عنوان «در جستجوی دوری» (۲۰۱۶) مثالی بارز در این زمینه است. در آن تریلر، یک جفت زن کنار کالسکه بچه ایستاده بودند، که این موضوع موجب گمانه‌زنی هواداران در مورد اولین حضور یک زوج همجنس‌باز زن در فیلم‌های دیزنی شد. صداپیشگی الن دی‌جنرس در این فیلم، که خودش نیز یک زن همجنس‌باز است، به این گمانه‌زنی‌ها دامن زد.

متأسفانه، فیلم دلیلی قطعی دراین‌باره ارائه نکرد و کارگردان آن اندرو استنتون نیز از اظهار نظر در این مورد سر باز زد. قصد دیزنی از طعمه گذاشتن برای مخاطبان دگربازش نامشخص است.

دیزنی و بازنمایی دگربازی

چرا یک استودیو باید بخواهد که ارجاعات دگربازانه را در یک فیلم قرار دهد، اما عملاً آن‌ها را مخفی نگه دارد؟ پاسخش ساده است: سود. شان گریفین، استاد حوزه فیلم در دانشگاه متدیست جنوبی که مطالب مفصلی در مورد مسائل دگربازان در فیلم‌های انیمیشنی و لایو اکشن دارد، استدلال می‌کند که تصویر و وجهه دیزنی دربردارنده «ارزش‌های خانواده سنتی آمریکایی است – ارزش‌هایی که نهاد خانوادۀ مردسالار و غیردگرباز را برپا می‌دارد.»

او به این موضوع اشاره می‌کند که دیزنی «بازار همجنس‌بازان» را برای محصولاتش به رسمیت شناخت، و نه «دستور کار همجنس‌بازان» را. به بیان دیگر، دیزنی حاضر است فیلم‌های انیمیشنی و برنامه‌های تلویزیونی بسازد که بطور ضمنی به محتوای دگربازانه اشاره دارند، مادامی‌که این کار به وجهه سنتی این شرکت لطمه نزند.

البته دیزنی در چند سال اخیر در زمینه بازنمایی دگربازی در آثار انمیشنی خود پیشرفت‌هایی نیز داشته است. فیلم کوتاه «بیرون» (۲۰۲۰) پیکسار بر مرد همجنسبازی تمرکز دارد که در زمینه بیرون آمدن از پشت پرده همجنس‌بازی و آشکار کردن این راز برای پدر و مادرش با مشکل روبرو می‌شود، و فیلم بلند «به پیش» (۲۰۲۰) نیز دربردارنده یک شخصیت مؤنث فرعی است که خیلی عادی به دوست دخترش اشاره می‌کند.

مجموعه «خانه جغد» (۲۰۲۰ - ادامه دارد)، دربردارنده یک پروتاگونیست مؤنث دوجنس‌باز به نام لوز که با دختری دیگر به نام آمیتی در رابطه است. بااین‌حال حتی دانا ترس سازنده «خانه جغد» نیز وقتی قصد داشت دوجنس‌بازیِ لوز را در مجموعه قرار دهد ابتداً با مقاومت مواجه شد. او در مصاحبه‌ای با وَنیتی فِر اظهار داشت: «به من گفته شد که به هیچ وجه نمی‌توانم هیچ نوع خط داستانی همجنس‌بازانه‌ای را برای شخصیت‌های اصلی قرار بدهم. نهایتاً پس از تلاش‌های ترس برای قرار دادن این خط داستانی در مجموعه، دیزنی به رابطه لوز و آمیتی چراغ سبز نشان داد.

دیگر استودیوهای انیمیشن‌سازی نیز پروتاگونیست‌های دگرباز زیادی را در آثارشان گنجانده‌اند. مجموعه «جهان استیون» از شبکه کارتون دربردارنده چندین رابطه و شخصیت دگرباز و همچنین اولین مراسم ازدواج همجنس‌بازان در انیمیشن‌های جریان اصلی بوده است – اگرچه این موضوع نیز همانند مورد «خانه جغد» با مقاومت و مخالفت مدیران سینمایی روبرو شده بود. در مجموعه انیمیشنی «شی-را و شاهدخت قدرت» (۲۰۱۸ - ۲۰۲۰) محصول استودیوی دریم‌وُرکس انیمیشن و پخش شده از نتفلیکس، در پایان قهرمان زن داستان به نام آدورا عاشق دشمنش خودش کاترا می‌شود و او را می‌بوسد.

هر دوی این مجموعه‌ها بسیار پرطرفدار هستند و همچنان برای استودیوهایشان سودآورند. باتوجه به فهرست رو به رشد مثال‌ها در این زمینه، دیزنی در حوزه خلق پروتاگونیست‌های علناً دگرباز در فیلم‌های انیمیشنی خود عقب افتاده است.

منبع / ‏‬ مترجم: محمدمهدی کائینی

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

سرباز راهوری که با یک عکس چهره شد به «بسته پیشنهادی» می‌آید

سرباز راهوری که با یک عکس چهره شد به «بسته پیشنهادی» می‌آید
2021-10-22T19:02:26+03:30
سرباز راهوری که در حال دیکته گفتن به یک کودک دستفروش سوژه عکاس شد، مهمان «بسته پیشنهادی» با اجرای مژده لواسانی می‌شود.

آیا شعر عامل مهی در موسیقی نواحی است؟/ معرفی دستاوردهای یک رویداد

آیا شعر عامل مهی در موسیقی نواحی است؟/ معرفی دستاوردهای یک رویداد
2021-10-22T19:02:25+03:30
اولین نشست پژوهشی چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران صبح جمعه ۳۰ مهرماه با حضور جمعی از هنرمندان و پژوهشگران در هتل پارس کرمان برگزار شد.

چراغ راه زنده‌یاد بهمنی خاموش نخواهد شد

چراغ راه زنده‌یاد بهمنی خاموش نخواهد شد
2021-10-22T12:49:06+03:30
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار پیامی درگذشت پروین بهمنی از پژوهشگران معتبر موسیقی نواحی را تسلیت گفت.

سرپرست معاونت امور هنری وزارت ارشاد از تئاتر شهر بازدید کرد

سرپرست معاونت امور هنری وزارت ارشاد از تئاتر شهر بازدید کرد
2021-10-22T12:09:05+03:30
سرپرست معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از مجموعه تئاتر شهر بازدید کرد.

پخش «رخ به رخ» با صدای آفاق از امشب/ روی دیگر ریوندی را ببینید

پخش «رخ به رخ» با صدای آفاق از امشب/ روی دیگر ریوندی را ببینید
2021-10-22T11:55:45+03:30
حسن ریوندی مهمان نخستین قسمت از گفت‌وگودرامای «رخ به رخ» شد که از امشب با صدای کاوه آفاق روی آنتن می‌رود.

از انتشار چند پیام تسلیت تا آخرین پیام موسیقایی آقای مدیر

از انتشار چند پیام تسلیت تا آخرین پیام موسیقایی آقای مدیر
2021-10-22T11:29:06+03:30
چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی کرمان درحالی به کار خود ادامه می‌دهد که رضایت مخاطبان از تغییر محل جشنواره و فقدان تبلیغات شهری لازم از برخی نکات برجسته این ر...

اسکار دانشجویی برندگانش را شناخت/ اصغر فرهادی از اهداکنندگان جایزه

اسکار دانشجویی برندگانش را شناخت/ اصغر فرهادی از اهداکنندگان جایزه
2021-10-22T11:02:25+03:30
آکادمی اسکار اسامی ۱۷ برنده چهل و هشتمین رقابت جوایز آکادمی برای دانشجویان را اعلام کرد.

«مرا ببین» شاخ‌های مجازی را تصویر کرد/ دگرگونی بعد از پول و شهرت

«مرا ببین» شاخ‌های مجازی را تصویر کرد/ دگرگونی بعد از پول و شهرت
2021-10-22T10:49:05+03:30
حمید یادروج تهیه‌کننده مستند «مرا ببین» از تولید این مستند با موضوع شاخ‌های اینستاگرام و فضای مجازی خبر داد.

قصه فروپاشی یک عشق در «جدایی...»/ ۲ خط موازی که به هم نمی‌رسند

قصه فروپاشی یک عشق در «جدایی...»/ ۲ خط موازی که به هم نمی‌رسند
2021-10-22T09:55:46+03:30
کارگردان نمایش «جدایی/ رومئو/ ژولیت» عنوان کرد این نمایش داستان زوج‌هایی را به تصویر می‌کشد که بدون شناخت از یکدیگر زیر یک سقف می‌روند و با چالش‌هایی روبرو م...

در سوگ بانوی لالایی‌ها سکوت کنیم/ آغاز اندوهگین رویداد چهاردهم!

در سوگ بانوی لالایی‌ها سکوت کنیم/ آغاز اندوهگین رویداد چهاردهم!
2021-10-22T09:55:45+03:30
چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در حالی شامگاه پنجشنبه ۲۹ مهر ماه در باغ موزه وزیری کرمان آغاز شد که درگذشت پروین بهمنی فضای روز اول را تحت تاثیر قرار د...

درخواست صنف تهیه‌کنندگان از محمد خزاعی برای حذف پروانه ساخت

درخواست صنف تهیه‌کنندگان از محمد خزاعی برای حذف پروانه ساخت
2021-10-22T09:42:25+03:30
رییس جامعه صنفی تهیه‌کنندگان با اشاره به جلسه‌ای که به تازگی با رییس سازمان سینمایی داشته‌اند، تاکید کرد درخواست ما از محمد خزاعی حذف پروانه ساخت در سینمای ا...

خالق لالایی‌های ایرانی دار فانی را وداع گفت

خالق لالایی‌های ایرانی دار فانی را وداع گفت
2021-10-21T18:15:45+03:30
پروین بهمنی از هنرمندان و پژوهشگران شناخته شده موسیقی ایرانی و خالق لالایی‌های مادرانه ایران‌زمین بعد از مدت‌ها مبارزه با بیماری دار فانی را وداع گفت.

توضیحات دبیر جشنواره موسیقی نواحی درباره دعوت از گروه‌ها

توضیحات دبیر جشنواره موسیقی نواحی درباره دعوت از گروه‌ها
2021-10-21T16:29:06+03:30
دبیر چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در یک نشست خبری به برخی از انتقادها و ابهامات پیرامون اجراهای این رویداد توضیحاتی را ارائه داد.

اعلام جزییات بخش پژوهش رویداد چهاردهم

اعلام جزییات بخش پژوهش رویداد چهاردهم
2021-10-21T16:15:45+03:30
جزئیات بخش پژوهشی چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایرانی با معرفی پنل های تخصصی این رویداد اعلام شد.

نگاهی متفاوت به ۶ انقلاب بزرگ دنیا در شبکه مستند

نگاهی متفاوت به ۶ انقلاب بزرگ دنیا در شبکه مستند
2021-10-21T15:22:25+03:30
مجموعه مستند «رازهای آشکار» تولید جدید شبکه مستند درباره ۶ انقلاب بزرگ دنیا است که از شامگاه پنج‌شنبه ۲۹ مهر ساعت ۲۲ روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

بازیگران «گاندو ۲» در «سریالیست»

بازیگران «گاندو ۲» در «سریالیست»
2021-10-21T13:49:06+03:30
در قسمت جدید «سریالیست» پدرام کریمی میزبان بازیگران سریال «گاندو ۲» است و کوروش سلیمانی نیز پرونده سریال های امنیتی را در برنامه باز می‌کند.

«نسل نو» در نگارخانه هنر فرهنگسرای ارسباران

«نسل نو» در نگارخانه هنر فرهنگسرای ارسباران
2021-10-21T13:49:05+03:30
نمایشگاه گروهی تصویرسازی «نسل نو» در نگارخانه هنر فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.

وقوع «خورشیدگرفتگی» در سوییس

وقوع «خورشیدگرفتگی» در سوییس
2021-10-21T12:42:25+03:30
فیلم کوتاه «خورشیدگرفتگی» ساخته علیرضا قاسمی و رها امیرفضلی به جشنواره‌ای در سوییس راه پیدا کرد.

چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان آغاز می شود

چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان آغاز می شود
2021-10-21T12:29:05+03:30
چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران شامگاه پنجشنبه بیست و نهم مهر با پیام سرپرست معاونت هنری وزارت ارشاد در کرمان آغاز می شود.

جشن ولادت در «جان جهان» شبکه پنج بر پا می شود

جشن ولادت در «جان جهان» شبکه پنج بر پا می شود
2021-10-21T11:22:25+03:30
به مناسبت فرارسیدن سالروز ولادت با سر سعادت حضرت محمد مصطفی (ص) و امام جعفر صادق (ع) در برنامه «جان جهان» جشن ولادت برگزار می شود.

کارگردان و بازیگر «گاندو ۲» در «سریالیست»

کارگردان و بازیگر «گاندو ۲» در «سریالیست»
2021-10-21T11:22:25+03:30
در قسمت جدید «سریالیست» پدرام کریمی میزبان بازیگر و کارگردان سریال «گاندو ۲» است و کوروش سلیمانی نیز پرونده سریال های امنیتی را در برنامه باز می‌کند.

نیوشا ضیغمی به «بی نشان» پیوست

نیوشا ضیغمی به «بی نشان» پیوست
2021-10-21T10:42:25+03:30
نیوشا ضیغمی در سومین تجربه نقش آفرینی خود در تلویزیون جلوی دوربین سریال «بی‌نشان» به کارگردانی راما قویدل رفت.

جوایز اسکار وایلد از کارگردان ایرلندی تبار هالیوود تجلیل می کند

جوایز اسکار وایلد از کارگردان ایرلندی تبار هالیوود تجلیل می کند
2021-10-21T10:42:25+03:30
کارگردان آمریکایی که ریشه‌های ایرلندی دارد با دریافت جایزه اسکار وایلد ۲۰۲۲ تجلیل می‌شود.

منوچهر والی زاده مهمان «پرنیان صدا» شبکه پنج می شود

منوچهر والی زاده مهمان «پرنیان صدا» شبکه پنج می شود
2021-10-21T10:29:05+03:30
برنامه تلویزیونی «پرنیان صدا» جمعه ۳۰ مهر ساعت ۲۰ میزبان منوچهر والی زاده استاد صدا و دوبله ایران می شود.

بررسی چالش های صنعت «نوغانداری» در رادیو صبا

بررسی چالش های صنعت «نوغانداری» در رادیو صبا
2021-10-21T10:15:45+03:30
رادیو صبا در برنامه «مثل ساعت» به بررسی چالش های صنعت نوغانداری با رویکرد پرداختن شعار سال می پردازد.

«سگ سورتمه» صاحب تیزر شد/ جنایت در کمال خونسردی

«سگ سورتمه» صاحب تیزر شد/ جنایت در کمال خونسردی
2021-10-21T09:49:05+03:30
نمایش «سگ سورتمه» به کارگردانی سینا نصرالهی این روزها در سالن اصلی تالار مولوی میزبان علاقه مندان به هنرهای نمایشی است.

شنیدن «شش قطعه موسیقی مجلسی» در یک آلبوم

شنیدن «شش قطعه موسیقی مجلسی» در یک آلبوم
2021-10-21T09:49:05+03:30
آلبوم «شش قطعه موسیقی مجلسی» با هنرمندی نوید برگریزان در قالب یک اثر متفاوت و کمتر تجربه شده موسیقایی پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

جوایز گاتهام از جین کمپیون تجلیل می‌کند

جوایز گاتهام از جین کمپیون تجلیل می‌کند
2021-10-21T09:35:45+03:30
جین کمپیون تجلیل بخش کارگردان از جوایز گاتهام ۲۰۲۱ را به خود اختصاص داد.

مدیرکل روابط عمومی صداوسیما از مهران غفوریان عیادت کرد

مدیرکل روابط عمومی صداوسیما از مهران غفوریان عیادت کرد
2021-10-20T20:42:25+03:30
مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی با حضور در بیمارستان جماران که مهران غفوریان در آن بستری است، از او عیادت کرد.

نمایش سیگار در سریال «زخم کاری» اشتباه بود و انتقاد را می پذیریم

نمایش سیگار در سریال «زخم کاری» اشتباه بود و انتقاد را می پذیریم
2021-10-20T15:29:05+03:30
محمدرضا تخت کشیان تهیه کننده سریال «زخم کاری» در نشستی با ساترا بیان کرد که نمایش سیگار در سریال «زخم کاری» اشتباه بود و ما این انتقاد را می‌پذیریم.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)