میرنیوز

سینمای تجربی از خطر حاکمیت مخاطب بر سینما می‌کاهد/ نباید بترسیم

سینمای تجربی از خطر حاکمیت مخاطب بر سینما می‌کاهد/ نباید بترسیم 2021-09-17T13:41:36+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، نشست «برخط فرضی» انجمن سینمای جوانان ایران با حضور شهرام مکری و اجرا و کارشناسی تی یام یابنده به موضوع «فرم و چرایی ساختن فیلم تجربی» اختصاص یافت.

مکری در ابتدای این نشست گفت: علاقه من به سینما مثل بسیاری از هنرمندان دیگر به آثار کلاسیک بازمی‌گردد و از طریق تماشای فیلم به سینما جذب شدم و جزو دسته افرادی نبودم که برای بیان ایده‌ها و نقطه‌نظراتشان به مدیوم سینما وارد شده‌اند. این دسته اگر فیلم نسازند، نقاشی می‌کشند یا شعر و کتاب می‌نویسند اما من که جز دسته اول هستم، هیچ ایده و تصوری ندارم که در صورت فیلم نساختن چه کار دیگری می‌توانم انجام دهم.

این کارگردان ادامه داد: علاقه جدی من به سینماگر شدن به دوران «پست مدرنیسم» سینما باز می‌گردد و جریاناتی مانند آزاد شدن ویدیو در ایران و تماشای حجم زیادی از آثار سینمایی نیز باعث این علاقه‌مندی شد تا دستور زبان سینما را بیاموزم. مسیری را که انتخاب و دنبال کردم، در دانشگاه نیز ادامه دادم.

مکری گفت: امروز از دوران «پساپست‌مدرنیسم» حرف می‌زنیم و برای آموزش سینمای کلاسیک باید به مطالعه تاریخ سینمای دنیا بپردازیم. اما یکی از مفاهیمی که این روزها در هنر با آن مواجه هستیم مقوله بی تاریخ بودن هنر و سینما است. در این عصر، ابتدا به یک اندیشه فکر می‌کنیم و بعد به جست‌وجوی قواعد آن تئوری در تاریخ می‌پردازیم و در حوزه مورد نیاز خودمان دانش و آگاهی‌مان را افزایش می‌دهیم.

حاکمیت مخاطب در هنر، آن را به واهمه می‌اندازد

این کارگردان بیان کرد: به‌یاد داشته باشیم قبل از اینکه یک عکس، بیانگر یک مفهوم باشد، کاغذی است که شما ترکیب رنگ و نور را در آن می‌بینید. این تلقی بیانگر مفهوم فرم در سینما است و در زبان فیلم مورد توجه قرار می‌گیرد. پس وقتی راجع‌به مفهومی چون «فرمالیسم» صحبت می‌کنیم باید برای مختصات مبدا تعریفمان توضیح ارائه دهیم. این درست است که همه آثار سینمایی، فرم مخصوص به خود را دارند اما زمانی که درباره مفهوم «فرمالیسم» صحبت می‌کنیم، مرجع صحبتمان به جریانی هنری در جواب «امپرسیونیسم انتزاعی» است.

مکری تصریح کرد: مفهومی داریم به اسم «زامبی‌گری در فرمالیسم»، این مفهوم یعنی وقتی ایده‌ای برای اولین بار استفاده می‌شود، می‌توان از آن به عنوان یک فرم شورش‌گر یاد کرد. اما کسانی که بعدها دوباره از آن فرمی که قرار بود در مقابل جریان قرار بگیرد، استفاده می‌کنند، آن فرم را به بخشی از بازار تبدیل می‌کنند و مثل زامبی تکثیر می‌کنند. از این رو حاکمیت مخاطب در هنر، می‌تواند اتفاق ترسناکی باشد و من را به واهمه می‌اندازد.

کارگردان «ماهی و گربه» در بخش دیگری از صحبت خود تصریح کرد: در حالت معمول ما فیلم را یک وضعیت سه‌گانه بررسی می‌کنیم که لایه اول در سینمای داستانی خود ماجرا و قصه و لایه دوم، خلق حس برای قصه است. در لایه سوم نیز به قصه، ساختار می‌بخشیم. باید ببینیم می‌شود با اصل تفکیک‌پذیری، این لایه‌ها را از هم تفکیک و یا حتی آن‌ها را جابه‌جا و یا یکی از آن‌ها را حذف کرد. این ماجرا در ذهن من جرقه‌ای را ایجاد کرد که با این لایه‌ها بازی کنم و این تفکیک‌پذیری سینمای تجربی را رقم می‌زند.

مکری بیان کرد: به اعتقاد من، ساختن فیلم تجربی به صورت کلی به سینما کمک می‌کند. چراکه این ایده را با خود به همراه دارد که دست از ترسیدن برداریم. وقتی یاد می‌گیریم از ترس دست بکشیم، مسیر برای خلاقیت و اتفاقات جذاب باز می‌شود. ما همواره این چالش را داریم که چطور اثری عامه‌پسند داشته باشیم که توجه منتقدان و هنرمندان را نیز برانگیزاند. به نظرم این ایده، کمی محافظه‌کارانه است.

اگر بخواهیم کاری فراتر از حد عادی انجام دهیم باید از نقطه امن خارج شده و بر لبه خط بایستیم کارگردان «هجوم» در ادامه گفت: یکی از اصول محافظه‌کاری پایبند بودن به سنت‌ها و رعایت کردن سلسله‌مراتب و مشخص بودن جایگاه هر اتفاق و موقعیت است. اما اگر بخواهیم کاری فراتر از حد عادی انجام دهیم باید از نقطه امن خارج شده و بر لبه خط بایستیم. تعبیر من از این نقطه، همان سینمای تجربی و رادیکال است.

او ادامه داد: سینمای هنری و تجربی، مفاهیم را ابداع و بازآفرینی می‌کند و چنین اقدامی به نفع سینمای مرسوم است. زیرا در دل این بازآفرینی‌ها، مفاهیم جدیدی هویدا می‌شوند. اما ادامه دادن سینمای تجربی کار راحتی نیست و ممکن است باعث شود هنرمند در مسیر ابداع و بازآفرینی گیر کند.

مکری بیان کرد: درحالی که سینمای دنیا امروزه با مفهوم «پول» دست و پنجه نرم می‌کند و همه مفاهیم آوانگارد و خلاقیت و ابداع را زیر سایه خود قرار داده است و با پوششی به اسم «مخاطب» تقریباً همه آثار را دربرمی‌گیرد. این مفهوم به ما می‌گوید که تو هر فیلمی را که دوست داری می‌توانی بسازی به شرط آن‌که تماشاگر داشته باشد و درواقع پول همان زیرلایه برای تماشاگر است که آن را خطرناک می‌دانم.

او گفت: ما پیش‌تر برای بیان ایده‌های خودمان فیلم می‌ساختیم اما امروز تماشاگر فیلم را بر محور خود می‌چرخاند و ایده خود را بیان می‌کند و حتی بدون نظر تخصصی درباره ساختار فیلم اظهار نظر می‌کند و این را حق خود می‌داند. این اتفاق نیز از حاکمیت مخاطب بر آثار می‌آید.

مکری گفت: به همین دلیل دوباره نیاز به ارزش‌گذاری در هنر حس می‌شود و ما دقیقاً به همین دلیل باید فیلم تجربی بسازیم. تماشاگر امروز اگر چیزی را نفهمد از آن عصبانی خواهد شد و اثر را نابود می‌کند. فیلم تجربی ساختن و استمرار آن در ساخت به مخاطب یادآوری می‌کند که می‌تواند درباره فیلم کتاب بخواند و تفحص کند. از این جهت آثار تجربی می‌توانند مسئولیتی را به مخاطبان واگذار کنند که اتفاق مهمی است.

این کارگردان در پایان بیان کرد: مهم‌ترین وظیفه و کار هنرمندان انتخاب کردن است. یکی از این انتخاب‌ها تکنیک است. اینکه برای ساخت یک اثر سینمایی، چه تکنیکی انتخاب شود، اهمیت زیادی دارد. درباره خودم باید بگویم که به تکنیک علاقه‌مند هستم. زیرا یکی از ابزارهای پیش برنده سینما است و اگر بخواهم درباره مفهوم «فرم در سینما» صحبت کنم آن را به مثابه ساختمانی می‌دانم که با تکان دادن کوچک‌ترین جزئیاتش تمام آن فرو می‌ریزد و کارگردان فرمالیست کسی است که اسکلت ساختمان را بیشتر از وسایل و بخش‌های مختلف درون آن به مخاطب نشان می‌دهد.

سومین همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران به دبیری سعید پوراسماعیلی و دبیری علمی احمد الستی ۲۴ آذر ۱۴۰۰ در بخش‌های مقالات پژوهشی، جستارهای آزاد و ترجمه با محوریت سینمای تجربی برگزار می‌شود.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

معرفی اعضای جدید هیات مدیره بنیاد فرهنگی هنری رودکی

معرفی اعضای جدید هیات مدیره بنیاد فرهنگی هنری رودکی
2021-10-23T08:02:30+03:30
با پیشنهاد رئیس هیات امنا و تصویب هیات امنا، اعضای جدید هیات مدیره بنیاد فرهنگی هنری رودکی انتخاب شدند.

سرباز راهوری که با یک عکس چهره شد به «بسته پیشنهادی» می‌آید

سرباز راهوری که با یک عکس چهره شد به «بسته پیشنهادی» می‌آید
2021-10-22T19:02:26+03:30
سرباز راهوری که در حال دیکته گفتن به یک کودک دستفروش سوژه عکاس شد، مهمان «بسته پیشنهادی» با اجرای مژده لواسانی می‌شود.

آیا شعر عامل مهی در موسیقی نواحی است؟/ معرفی دستاوردهای یک رویداد

آیا شعر عامل مهی در موسیقی نواحی است؟/ معرفی دستاوردهای یک رویداد
2021-10-22T19:02:25+03:30
اولین نشست پژوهشی چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران صبح جمعه ۳۰ مهرماه با حضور جمعی از هنرمندان و پژوهشگران در هتل پارس کرمان برگزار شد.

چراغ راه زنده‌یاد بهمنی خاموش نخواهد شد

چراغ راه زنده‌یاد بهمنی خاموش نخواهد شد
2021-10-22T12:49:06+03:30
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار پیامی درگذشت پروین بهمنی از پژوهشگران معتبر موسیقی نواحی را تسلیت گفت.

سرپرست معاونت امور هنری وزارت ارشاد از تئاتر شهر بازدید کرد

سرپرست معاونت امور هنری وزارت ارشاد از تئاتر شهر بازدید کرد
2021-10-22T12:09:05+03:30
سرپرست معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از مجموعه تئاتر شهر بازدید کرد.

پخش «رخ به رخ» با صدای آفاق از امشب/ روی دیگر ریوندی را ببینید

پخش «رخ به رخ» با صدای آفاق از امشب/ روی دیگر ریوندی را ببینید
2021-10-22T11:55:45+03:30
حسن ریوندی مهمان نخستین قسمت از گفت‌وگودرامای «رخ به رخ» شد که از امشب با صدای کاوه آفاق روی آنتن می‌رود.

از انتشار چند پیام تسلیت تا آخرین پیام موسیقایی آقای مدیر

از انتشار چند پیام تسلیت تا آخرین پیام موسیقایی آقای مدیر
2021-10-22T11:29:06+03:30
چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی کرمان درحالی به کار خود ادامه می‌دهد که رضایت مخاطبان از تغییر محل جشنواره و فقدان تبلیغات شهری لازم از برخی نکات برجسته این ر...

اسکار دانشجویی برندگانش را شناخت/ اصغر فرهادی از اهداکنندگان جایزه

اسکار دانشجویی برندگانش را شناخت/ اصغر فرهادی از اهداکنندگان جایزه
2021-10-22T11:02:25+03:30
آکادمی اسکار اسامی ۱۷ برنده چهل و هشتمین رقابت جوایز آکادمی برای دانشجویان را اعلام کرد.

«مرا ببین» شاخ‌های مجازی را تصویر کرد/ دگرگونی بعد از پول و شهرت

«مرا ببین» شاخ‌های مجازی را تصویر کرد/ دگرگونی بعد از پول و شهرت
2021-10-22T10:49:05+03:30
حمید یادروج تهیه‌کننده مستند «مرا ببین» از تولید این مستند با موضوع شاخ‌های اینستاگرام و فضای مجازی خبر داد.

قصه فروپاشی یک عشق در «جدایی...»/ ۲ خط موازی که به هم نمی‌رسند

قصه فروپاشی یک عشق در «جدایی...»/ ۲ خط موازی که به هم نمی‌رسند
2021-10-22T09:55:46+03:30
کارگردان نمایش «جدایی/ رومئو/ ژولیت» عنوان کرد این نمایش داستان زوج‌هایی را به تصویر می‌کشد که بدون شناخت از یکدیگر زیر یک سقف می‌روند و با چالش‌هایی روبرو م...

در سوگ بانوی لالایی‌ها سکوت کنیم/ آغاز اندوهگین رویداد چهاردهم!

در سوگ بانوی لالایی‌ها سکوت کنیم/ آغاز اندوهگین رویداد چهاردهم!
2021-10-22T09:55:45+03:30
چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در حالی شامگاه پنجشنبه ۲۹ مهر ماه در باغ موزه وزیری کرمان آغاز شد که درگذشت پروین بهمنی فضای روز اول را تحت تاثیر قرار د...

درخواست صنف تهیه‌کنندگان از محمد خزاعی برای حذف پروانه ساخت

درخواست صنف تهیه‌کنندگان از محمد خزاعی برای حذف پروانه ساخت
2021-10-22T09:42:25+03:30
رییس جامعه صنفی تهیه‌کنندگان با اشاره به جلسه‌ای که به تازگی با رییس سازمان سینمایی داشته‌اند، تاکید کرد درخواست ما از محمد خزاعی حذف پروانه ساخت در سینمای ا...

خالق لالایی‌های ایرانی دار فانی را وداع گفت

خالق لالایی‌های ایرانی دار فانی را وداع گفت
2021-10-21T18:15:45+03:30
پروین بهمنی از هنرمندان و پژوهشگران شناخته شده موسیقی ایرانی و خالق لالایی‌های مادرانه ایران‌زمین بعد از مدت‌ها مبارزه با بیماری دار فانی را وداع گفت.

توضیحات دبیر جشنواره موسیقی نواحی درباره دعوت از گروه‌ها

توضیحات دبیر جشنواره موسیقی نواحی درباره دعوت از گروه‌ها
2021-10-21T16:29:06+03:30
دبیر چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در یک نشست خبری به برخی از انتقادها و ابهامات پیرامون اجراهای این رویداد توضیحاتی را ارائه داد.

اعلام جزییات بخش پژوهش رویداد چهاردهم

اعلام جزییات بخش پژوهش رویداد چهاردهم
2021-10-21T16:15:45+03:30
جزئیات بخش پژوهشی چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایرانی با معرفی پنل های تخصصی این رویداد اعلام شد.

نگاهی متفاوت به ۶ انقلاب بزرگ دنیا در شبکه مستند

نگاهی متفاوت به ۶ انقلاب بزرگ دنیا در شبکه مستند
2021-10-21T15:22:25+03:30
مجموعه مستند «رازهای آشکار» تولید جدید شبکه مستند درباره ۶ انقلاب بزرگ دنیا است که از شامگاه پنج‌شنبه ۲۹ مهر ساعت ۲۲ روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

بازیگران «گاندو ۲» در «سریالیست»

بازیگران «گاندو ۲» در «سریالیست»
2021-10-21T13:49:06+03:30
در قسمت جدید «سریالیست» پدرام کریمی میزبان بازیگران سریال «گاندو ۲» است و کوروش سلیمانی نیز پرونده سریال های امنیتی را در برنامه باز می‌کند.

«نسل نو» در نگارخانه هنر فرهنگسرای ارسباران

«نسل نو» در نگارخانه هنر فرهنگسرای ارسباران
2021-10-21T13:49:05+03:30
نمایشگاه گروهی تصویرسازی «نسل نو» در نگارخانه هنر فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.

وقوع «خورشیدگرفتگی» در سوییس

وقوع «خورشیدگرفتگی» در سوییس
2021-10-21T12:42:25+03:30
فیلم کوتاه «خورشیدگرفتگی» ساخته علیرضا قاسمی و رها امیرفضلی به جشنواره‌ای در سوییس راه پیدا کرد.

چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان آغاز می شود

چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان آغاز می شود
2021-10-21T12:29:05+03:30
چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران شامگاه پنجشنبه بیست و نهم مهر با پیام سرپرست معاونت هنری وزارت ارشاد در کرمان آغاز می شود.

جشن ولادت در «جان جهان» شبکه پنج بر پا می شود

جشن ولادت در «جان جهان» شبکه پنج بر پا می شود
2021-10-21T11:22:25+03:30
به مناسبت فرارسیدن سالروز ولادت با سر سعادت حضرت محمد مصطفی (ص) و امام جعفر صادق (ع) در برنامه «جان جهان» جشن ولادت برگزار می شود.

کارگردان و بازیگر «گاندو ۲» در «سریالیست»

کارگردان و بازیگر «گاندو ۲» در «سریالیست»
2021-10-21T11:22:25+03:30
در قسمت جدید «سریالیست» پدرام کریمی میزبان بازیگر و کارگردان سریال «گاندو ۲» است و کوروش سلیمانی نیز پرونده سریال های امنیتی را در برنامه باز می‌کند.

نیوشا ضیغمی به «بی نشان» پیوست

نیوشا ضیغمی به «بی نشان» پیوست
2021-10-21T10:42:25+03:30
نیوشا ضیغمی در سومین تجربه نقش آفرینی خود در تلویزیون جلوی دوربین سریال «بی‌نشان» به کارگردانی راما قویدل رفت.

جوایز اسکار وایلد از کارگردان ایرلندی تبار هالیوود تجلیل می کند

جوایز اسکار وایلد از کارگردان ایرلندی تبار هالیوود تجلیل می کند
2021-10-21T10:42:25+03:30
کارگردان آمریکایی که ریشه‌های ایرلندی دارد با دریافت جایزه اسکار وایلد ۲۰۲۲ تجلیل می‌شود.

منوچهر والی زاده مهمان «پرنیان صدا» شبکه پنج می شود

منوچهر والی زاده مهمان «پرنیان صدا» شبکه پنج می شود
2021-10-21T10:29:05+03:30
برنامه تلویزیونی «پرنیان صدا» جمعه ۳۰ مهر ساعت ۲۰ میزبان منوچهر والی زاده استاد صدا و دوبله ایران می شود.

بررسی چالش های صنعت «نوغانداری» در رادیو صبا

بررسی چالش های صنعت «نوغانداری» در رادیو صبا
2021-10-21T10:15:45+03:30
رادیو صبا در برنامه «مثل ساعت» به بررسی چالش های صنعت نوغانداری با رویکرد پرداختن شعار سال می پردازد.

«سگ سورتمه» صاحب تیزر شد/ جنایت در کمال خونسردی

«سگ سورتمه» صاحب تیزر شد/ جنایت در کمال خونسردی
2021-10-21T09:49:05+03:30
نمایش «سگ سورتمه» به کارگردانی سینا نصرالهی این روزها در سالن اصلی تالار مولوی میزبان علاقه مندان به هنرهای نمایشی است.

شنیدن «شش قطعه موسیقی مجلسی» در یک آلبوم

شنیدن «شش قطعه موسیقی مجلسی» در یک آلبوم
2021-10-21T09:49:05+03:30
آلبوم «شش قطعه موسیقی مجلسی» با هنرمندی نوید برگریزان در قالب یک اثر متفاوت و کمتر تجربه شده موسیقایی پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

جوایز گاتهام از جین کمپیون تجلیل می‌کند

جوایز گاتهام از جین کمپیون تجلیل می‌کند
2021-10-21T09:35:45+03:30
جین کمپیون تجلیل بخش کارگردان از جوایز گاتهام ۲۰۲۱ را به خود اختصاص داد.

مدیرکل روابط عمومی صداوسیما از مهران غفوریان عیادت کرد

مدیرکل روابط عمومی صداوسیما از مهران غفوریان عیادت کرد
2021-10-20T20:42:25+03:30
مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی با حضور در بیمارستان جماران که مهران غفوریان در آن بستری است، از او عیادت کرد.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)