میرنیوز

آلبوم «نواحی اشک» رونمایی شد/ گنجینه‌هایی که باید حفظ شود

آلبوم «نواحی اشک» رونمایی شد/ گنجینه‌هایی که باید حفظ شود 2021-09-13T11:55:16+04:30

به گزارش خبرنگار مهر، آئین رونمایی از آلبوم «نواحی اشک» به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری با حضور امیرحسین سمیعی مدیر امور موسیقی این سازمان و متین رضوانی‌پور خواننده، شهرام صارمی و چند هنرمند دیگر روز دوشنبه بیست و دوم شهریور ماه در فرهنگسرای «عترت» تهران برگزار شد.

«نواحی اشک» و قصه انتشار آن بعد از «مرثیه ناتمام»

امیرحسین سمیعی مدیر امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در ابتدای این مراسم درباره آلبوم «نواحی اشک» توضیح داد: آلبوم نواحی اشک پیش از این به صورت گام به گام در دهه اول محرم منتشر شد و امروز به صورت کامل و با شناسنامه اصلی اثر پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرد و امیدوارم اثر ظرفیت این را داشته باشد که جوابگوی بسیاری از تهدیدها برای موسیقی آیینی ما باشد. البته ما در سال ۹۹ آلبوم «مرثیه ناتمام» را منتشر کرده بودیم که نسبت به این آلبوم اثر خاص‌تر و سخت پسندتری بود چون دربرگیرنده وجوه تخصصی در حوزه موسیقی بود که طبعاً مخاطبان خاصی هم داشت. اما آنچه امروز به صورت آلبوم در اختیار مخاطبان قرار داده می‌شود، شمایلی از موسیقی نواحی ایران در بخش آواهای مرتبط با عزاداری حضرت سیدالشهداست که سعی کردیم در قالبی متفاوت آن را منتشر کنیم.

وی با اشاره به نقش مداحان و نوحه خوانان در گسترش موسیقی ردیف دستگاهی ایران و نقش آن در خوانش نوحه‌ها بیان کرد: آنچه صورت گرفته در جریان زمان رخ داده اما متاسفانه عدم سیاستگذاری در حوزه موسیقی جدی، شرایطی را فراهم کرد که ما در حوزه موسیقی آیینی شاهد آسیب‌های جدی باشیم. کما اینکه ظهور و بروز موسیقی‌های غربی به شکل فزاینده و افراطی آن، موجب شده در بخش‌های زیادی از موسیقی آیینی با مشکلات محتوایی مواجه شویم. بنابراین مجموعه پیش رو تلاشی برای بازسازی و تولید آثاری در چارچوب موسیقی مذهبی است که در این راه از متین رضوانی پور درخواست کردیم که کنار ما باشد. او هنرمندی است که اشراف زیادی روی موسیقی نواحی دارد که همراه با سید محسن عظیمی به‌عنوان تنظیم‌کننده تلاش کرد تا با به کارگیری یک موسیقی افکتیو فضای مخاطب پسندی را در اختیار شهروندان قرار دهد.

وی در بخش پایانی صحبت‌های خود ضمن ارائه گزارشی از برخی از فعالیت‌های امور موسیقی در روزهای آینده از رونمایی یک آلبوم دیگر تا فرارسیدن ایام اربعین حسینی توسط سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران خبر داد.

خاطره آقای خواننده از نوحه‌هایی که موسیقی پاپ بودند

متین رضوانی پور خواننده آلبوم «نواحی اشک» هم در بخش دیگری از این مراسم بیان کرد: من از سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران تشکر می‌کنم که در این چند سال همکاری‌ام با آنها فضایی را فراهم آوردند که در عرصه اخلاق کاری نهایت همکاری را با ما داشتند. به اعتقاد من آنها افرادی خوش اخلاق هستند که واقعاً در انجام کارها با من همراهی می‌کردند. واقعاً می‌گویم یکی از آرزوهایم این است که از این دست افراد در سمت‌های دیگر حوزه موسیقی استفاده شود.

وی ضمن ارائه خاطراتی از فعالیت‌های پژوهشی اش در عرصه موسیقی آیینی توضیح داد: ما در دهه هشتاد شاهد ظهور و بروز نوحه‌هایی بودیم که ملهم از موسیقی پاپ بود که واقعاً سرو صدا کرد. در آن زمان ما در هیات هایی حضور داشتیم و دائماً به این موضوع فکر می‌کردم که قرار است چه اتفاقی بیفتد؟ تا اینکه روزی شنیدم یک پیرمرد مداح با صدایی رسا و ملودی که مو به تن آدم سیخ می‌کرد نوحه‌ای را می‌خواند که دلمان را می‌لرزاند. او تحریرهایی را می‌خواند که ریشه در موسیقی سنتی ما داشت. این ملودی به قدری برای من جذاب بود که رفته رفته وارد این عرصه شدم تا بتوانم نوحه‌های سنتی را گردآوری کنم. این رویه تا به امروز ادامه داشته و فکر می‌کنم حدود ۵ هزار آهنگ نوحه تدوین کردم که هر کدام دربرگیرنده مولفه‌های ویژه ای است.

مجموعه‌های فرهنگی آثار گنجینه داران موسیقی نواحی را خریداری کنند

این پژوهشگر گفت: یکی از نکات دیگری که در این پژوهش‌ها به آن دست پیدا کردم الحان و تلاوت‌های مختلفی از قرآن کریم و اذان‌های مختلفی بود که متناسب با هر منطقه خوانده می‌شد. اینها همگی ریشه‌های اصیل و سنتی بودند که من تلاش کردم روی آنها کار کنم و به تجزیه و تحلیل بپردازم. شرایطی که با کمترین امکانات صورت گرفت اما دربرگیرنده ارزش‌هایی بود که از آنها می‌توان به عنوان گنجینه‌های اصیل موسیقی ایرانی یاد کرد. و چه خوب که دوستان مسئول در مجموعه‌های فرهنگی نسبت به خرید این آلبوم از گنجینه داران اقدام کنند.

رضوانی پور با اشاره به همکاری‌های استادان موسیقی ایرانی از جمله مجید کیانی در ارائه مشاوره‌های تخصصی این حوزه بیان کرد: من اعتقاد دارم این پژوهش‌ها باید ادامه پیدا کند چرا که آلبوم نواحی اشک فقط نمونه‌ای از صدها موردی است که در این عرصه وجود دارد. اینها قابلیت شنیده شدن گسترده‌تر میان طیف زیادی از مخاطبان را دارد که باید از آن حمایت‌های بیشتری شود. مقام معظم رهبری چندی پیش در جریان دیدار با مداحان به آن‌ها تاکید فرمودند که از نغمات اصیل و قدیمی استفاده شود اما متاسفانه در این زمینه مسئولی وجود نداشت و ندارد که این توصیه‌های ارزشمند را پیگیری و نظارت کند.

هرچه قدر با فرهنگ و هنر زندگی کنیم به همان میزان آدم‌های بهتری هستیم

بیات مدیر فرهنگی هنری منطقه ۱۲ سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و مدیر فرهنگسرای عترت هم ضمن قدردانی از دست‌اندرکاران تولید آلبوم «نواحی اشک» گفت: من متخصص حوزه موسیقی نیستم اما نگاه من به آیین‌های مذهبی و موسیقی این است که باید آمیخته با تاریخ زندگی پیامبران الهی باشد. در ایران هم چنین شرایطی وجود داشته و ما دیده‌ایم که بحث هنر و موسیقی عجین شده با تاریخ ماست. اما آنچه که باید حفظ شود، داشته‌های فرهنگی ماست که در این زمینه یک خطر حس می‌شود و آن تضعیف و مورد هجمه قرار گرفتن آیین‌های مذهبی ماست.

وی با اشاره به مولفه‌های یک جامعه فرهنگی افزود: ما روز به روز از معنویت و حس درونی الهی فاصله گرفته‌ایم و ما نمی‌توانیم زبان دهه بعد را بفهمیم این نشان دهنده کمرنگ شدن ادب و هنر است که هر چه قدر با آن زندگی می‌کنیم منجر به این می‌شود که ما آدم‌های بهتری باشیم. به هر حال کشور ما مورد هجمه زیادی واقع شده که به دلیل همین هجمه‌ها برخی از رفتارهای بد را تثبیت کرده است. من بر این باورم که باید فرهنگ اصیل اسلامی ایرانی را بدون نگاه جزمی و دگماتیسم گسترش دهیم و به طور حتم اگر درست راهبری نشود همین فقدان عدل موجب می‌شود که جامعه از عقل هم دورتر شود. در این راه همکارانم در امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نهایت تلاش خود را انجام داده‌اند که در این عرصه فعالیت‌های ارزشمندی را داشته باشند.

در پایان این مراسم با حضور بیات مدیر فرهنگی هنری منطقه ۱۲ شهرداری تهران و مدیر فرهنگسرای «عترت»، امیرحسین سمیعی مدیر امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، شهرام صارمی نوازنده و آهنگساز موسیقی ایرانی و متین رضوانی پور خواننده، آلبوم نواحی اشک رونمایی شد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

حاتمی‌کیا با «اصغر آقا آکتور سینما» به شبکه مستند می‌آید

حاتمی‌کیا با «اصغر آقا آکتور سینما» به شبکه مستند می‌آید
2021-09-21T14:28:19+04:30
مستند پرتره «اصغر آقا آکتور سینما» روایتی از حضور بازیگر پیشکسوت در سینمای دفاع مقدس و همکاری با کارگردانان شناخته شده این عرصه است.

«خانه برناردا آلبا» زهرا صبری در فرانسه/ ۱۰ روز قرنطینه شده‌ایم

«خانه برناردا آلبا» زهرا صبری در فرانسه/ ۱۰ روز قرنطینه شده‌ایم
2021-09-21T14:01:38+04:30
زهرا صبری که به همراه اعضای گروه نمایش «خانه برناردا آلبا» در قرنطینه ۱۰ روزه‌ای در کشور فرانسه به سر می‌برد، قرار است این اثر را در فستیوال شارل ویل مزیه اج...

جدی‌ترین گزینه ریاست صداوسیما کیست؟/ مرور برخی مواضع پیمان جبلی

جدی‌ترین گزینه ریاست صداوسیما کیست؟/ مرور برخی مواضع پیمان جبلی
2021-09-21T12:28:32+04:30
از پیمان جبلی معاون فعلی برون مرزی صداوسیما، این روزها به عنوان جدی ترین گزینه ریاست بر سازمان یاد می‌شود؛ جبلی کیست و چه کارنامه‌ای تا به امروز در رسانه ملی...

«سایه و موسیقی» تغییر کرد/ خواندن مطالب تازه از نتایج یک طرح

«سایه و موسیقی» تغییر کرد/ خواندن مطالب تازه از نتایج یک طرح
2021-09-21T09:08:18+04:30
«شعر سایه در موسیقی ایرانی» عنوان یکی از آثار پژوهشی حوزه موسیقی است که در قالب طرح پژوهشی «سایه و موسیقی» با تغییرات جدیدی پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

نود درصد مهمانان «نفس» از شهرستان بودند/ اولین سوالمان واکسن بود

نود درصد مهمانان «نفس» از شهرستان بودند/ اولین سوالمان واکسن بود
2021-09-21T08:41:38+04:30
مقداد مومن‌نژاد با اشاره به مهمانان برنامه «نفس» که از سراسر ایران در آن حضور یافتند بیان کرد اولین سوالمان این بود که واکسن زده‌اند یا نه و بعد به برنامه دع...

رمزگشایی از یک «طعمه‌گذاری» در انیمیشن «لوکا»

رمزگشایی از یک «طعمه‌گذاری» در انیمیشن «لوکا»
2021-09-21T07:08:19+04:30
مسئله «لوکا» در تمایز بین طعمه‌گذاری دگربازی و رمزگذاری دگربازی ریشه دارد

تالار هنر ۲۵ روز دیگر شروع به فعالیت می‌کند/ تعویض پرده‌های سالن

تالار هنر ۲۵ روز دیگر شروع به فعالیت می‌کند/ تعویض پرده‌های سالن
2021-09-21T06:01:38+04:30
مدیر تالار هنر از تعویض پرده‌های سالن و ارتقای سیستم آنها از دستی به اتوماتیک خبر داد و عنوان کرد فعالیت این تماشاخانه از ۲۵ روز دیگر آغاز خواهد شد.

«پری‌سا» به اکران آنلاین رسید/ داستان اسیدپاشی روی صورت دختر جوان

«پری‌سا» به اکران آنلاین رسید/ داستان اسیدپاشی روی صورت دختر جوان
2021-09-20T15:48:19+04:30
اکران آنلاین فیلم سینمایی «پری‌سا» به کارگردانی محمدرضا رحمانی و تهیه‌کنندگی سعید سعدی آغاز شد.

اجرای میدانی ۴۵ نمایش «راویان مقاومت» در سطح شهر تهران

اجرای میدانی ۴۵ نمایش «راویان مقاومت» در سطح شهر تهران
2021-09-20T13:34:58+04:30
سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به مناسبت فرا رسیدن چهل و یکمین سالگرد آغاز دفاع مقدس، ویژه‌برنامه «راویان مقاومت» را با اجرای ۴۵ نمایش میدانی برگزار می‌کند.

«تک‌تیرانداز» از پخش تلویزیونی تا اکران عمومی/ صداوسیما خوش‌قول بود

«تک‌تیرانداز» از پخش تلویزیونی تا اکران عمومی/ صداوسیما خوش‌قول بود
2021-09-20T12:41:38+04:30
ابراهیم اصغری تهیه‌کننده فیلم سینمایی «تک‌تیرانداز» به کارگردانی علی غفاری بیان کرد که تلویزیون در پرداخت‌های «تک تیرانداز» خوش قول بود.

«تک تیرانداز» از ۳۰ شهریور اکران می‌شود/ انتشار پوستر

«تک تیرانداز» از ۳۰ شهریور اکران می‌شود/ انتشار پوستر
2021-09-20T12:28:18+04:30
در آستانه اکران فیلم سینمایی «تک تیرانداز» از ۳۰ شهریورماه، از پوستر جدید این فیلم سینمایی رونمایی شد.

از سرگیری اجراهای تئاتر شهر با «تن‌ها» همزمان با هفته دفاع مقدس

از سرگیری اجراهای تئاتر شهر با «تن‌ها» همزمان با هفته دفاع مقدس
2021-09-20T11:21:39+04:30
مدیر مجموعه تئاتر شهر اعلام کرد این مجموعه تئاتری فعالیت‌های خود را با رفع تعطیلی‌های کرونایی از ۳۱ شهریور و به مناسبت هفته دفاع مقدس با اجرای نمایش «تن‌ها» ...

تولید ۶ سریال جدید تا تابستان ۱۴۰۱ در شبکه دو

تولید ۶ سریال جدید تا تابستان ۱۴۰۱ در شبکه دو
2021-09-20T10:54:58+04:30
۶ سریال جدید در قالب ۱۸۵ قسمت تا تابستان ۱۴۰۱ از شبکه دو روانه آنتن می‌شود.

امی ۲۰۲۱ برگزار شد/ نتفلیکس با «تاج» و «گامبی وزیر» برنده بزرگ شب

امی ۲۰۲۱ برگزار شد/ نتفلیکس با «تاج» و «گامبی وزیر» برنده بزرگ شب
2021-09-20T09:41:34+04:30
ساعتی پیش (شب پیش به وقت آمریکا) مراسم امی ۲۰۲۱ برگزار شد تا بهترین‌های تلویزیونی آمریکا را معرفی کند.

تدارک رادیو فرهنگ در هفته دفاع مقدس/ صدای مقاومت در استودیو پیچید

تدارک رادیو فرهنگ در هفته دفاع مقدس/ صدای مقاومت در استودیو پیچید
2021-09-20T09:28:14+04:30
رادیو فرهنگ ویژه‌برنامه‌هایی را به مناسبت چهلم و یکمین سالگرد دفاع مقدس ۸۵ برنامــه را در قالب ۲۰ عنوان تدارک دیده است.

از نوازندگی تا جوشکاری ساختمان/ موسیقی هنر فست‌فودی شده است

از نوازندگی تا جوشکاری ساختمان/ موسیقی هنر فست‌فودی شده است
2021-09-20T09:14:54+04:30
یکی از پژوهشگران و نوازندگان جوان موسیقی کشورمان در تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های موسیقایی خود از ترک حوزه پژوهش و آهنگسازی و تغییر شغلش به حرفه جوشکاری و رانند...

همکاری با کیمیایی افتخار بود/ یک نتیجه درخشان برای «بی‌مادر»

همکاری با کیمیایی افتخار بود/ یک نتیجه درخشان برای «بی‌مادر»
2021-09-20T08:08:14+04:30
بازیگر سریال «آقازاده» با اشاره به اینکه فیلم سینمایی «بی مادر» نتیجه‌ای درخشان دارد تاکید کرد همکاری با مسعود کیمیایی یک افتخار بود.

«معبر» به بوستان ولایت رسید/ اجرای بزرگترین رزم‌نمایش دفاع مقدس

«معبر» به بوستان ولایت رسید/ اجرای بزرگترین رزم‌نمایش دفاع مقدس
2021-09-20T06:21:35+04:30
محمدمهدی پریزاد نویسنده و کارگردان هنری رزم‌نمایش «معبر» درباره ویژگی‌های این اثر نمایشی که امسال در بوستان ولایت اجرا می‌شود، توضیحاتی ارائه داد.

ژولی دلپی و فلورین زلر به کمیته انتخاب اسکار فرانسه پیوستند

ژولی دلپی و فلورین زلر به کمیته انتخاب اسکار فرانسه پیوستند
2021-09-19T16:21:34+04:30
فرانسه اسامی افرادی را که باید در کمیته انتخابT نماینده این کشور برای حضور در رقابت بهترین فیلم بین‌المللی آکادمی ۲۰۲۲ را انتخاب کنند، اعلام کرد.

احتمال آغاز اجراهای تالار مولوی از پایان هفته/ ۲ اثر اجرا می‌شود

احتمال آغاز اجراهای تالار مولوی از پایان هفته/ ۲ اثر اجرا می‌شود
2021-09-19T14:21:34+04:30
مدیر مرکز تئاتر مولوی اعلام کرد با توجه به خارج شدن شهر تهران از وضعیت قرمز کرونایی، تلاش بر این است که از پایان هفته جاری ۲ نمایش در سالن‌های اصلی و کوچک ای...

«اقتباس» در سینما امر بخشنامه‌ای نیست/ صنعت سینما نداریم

«اقتباس» در سینما امر بخشنامه‌ای نیست/ صنعت سینما نداریم
2021-09-19T13:01:34+04:30
جابر قاسمعلی فیلمنامه نویس درباره اقتباس داستانی در سینمای ایران و طرح جدید بنیاد فارابی مبنی بر اقتباس از طرح‌های داستانی به نکاتی اشاره کرد.

دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) به پیشواز اربعین رفت

دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) به پیشواز اربعین رفت
2021-09-19T12:21:34+04:30
دیوارنگاره میدان حضرت ولیعصر (عج) در آستانه فرا رسیدن ایام پر شور اربعین حسینی با شعار «یک علم افتاده هزاران شده» رونمایی شد.

گرفتار کلاهبرداران کلاس گویندگی نشویم/ انرژی با فریاد صبحگاهی!

گرفتار کلاهبرداران کلاس گویندگی نشویم/ انرژی با فریاد صبحگاهی!
2021-09-19T09:54:54+04:30
احسان همتی گوینده و مجری رادیو درباره کلاهبرداری به نام کلاس‌های گویندگی که این روزها تب آن در فضای مجازی بالا رفته است هشدار داد.

شنیدن قطعات شش آهنگساز معاصر ایرانی/ موسیقی و هویت ایرانی چیست؟

شنیدن قطعات شش آهنگساز معاصر ایرانی/ موسیقی و هویت ایرانی چیست؟
2021-09-19T08:34:54+04:30
مهرداد غلامی از نوازندگان و وآهنگسازان شناخته شده حوزه موسیقی کلاسیک به تازگی آلبومی شامل اجرای قطعاتی از شش آهنگساز معاصر ایرانی را منتشر کرده است.

چطور دیکنز و اندرسون داستان‌های دزدی چاپ کردند/ جلوگیری از یک جنگ

چطور دیکنز و اندرسون داستان‌های دزدی چاپ کردند/ جلوگیری از یک جنگ
2021-09-19T08:21:34+04:30
پانیذ نوروزی کارگردان نمایش «یک ماجرای خیلی خیلی خیلی سیاه» درباره ویژگی‌های این اثر نمایشی و تفاوت‌هایی که این نمایشنامه با دیگر آثار مارتین مک دونا دارد، ت...

«آیدین» به مناطق محروم می‌رود/ ستاره‌ای که هنوز افول نکرده است

«آیدین» به مناطق محروم می‌رود/ ستاره‌ای که هنوز افول نکرده است
2021-09-19T06:08:14+04:30
مهدی برجیان تهیه‌کننده فیلم مستند «آیدین» اعلام کرد بر اساس آمار سمفا، این مستند پرفروش‌ترین فیلم حال حاضر سینماهای «هنر و تجربه» است.

دوره یک‌روزه «صاحب قلم» برگزار شد/ تدریس بهروز افخمی و جلیل سامان

دوره یک‌روزه «صاحب قلم» برگزار شد/ تدریس بهروز افخمی و جلیل سامان
2021-09-18T16:54:54+04:30
دوره آموزشی یک‌روزه «صاحب قلم» با حضور بهروز افخمی و جلیل سامان برگزار شد.

«بی‌فاصله» رونمایی شد/ تلاش برای متفاوت بودن در روزگار کرونایی

«بی‌فاصله» رونمایی شد/ تلاش برای متفاوت بودن در روزگار کرونایی
2021-09-18T16:14:55+04:30
مراسم رونمایی از آلبوم «بی‌فاصله» به آهنگسازی مجید عسگری و خوانندگی وحید تاج در حالی برگزار شد که حاضران در این برنامه از انگیزه‌های خود برای انتشار یک اثر م...

«شب‌بیدار» سریال جدید تلویزیون شد/ تقابل ۲ بازیگر با یکدیگر

«شب‌بیدار» سریال جدید تلویزیون شد/ تقابل ۲ بازیگر با یکدیگر
2021-09-18T15:48:14+04:30
تصویربرداری سریال «شب بیدار» به کارگردانی رضا ابوفاضلی و تهیه‌کنندگی علی مهام در گرمدره ادامه دارد.

دنیل کریگ در پایان سفرش با «جیمزباند»/ عاشق هر لحظه‌اش بودم

دنیل کریگ در پایان سفرش با «جیمزباند»/ عاشق هر لحظه‌اش بودم
2021-09-18T13:48:15+04:30
دنیل کریگ با پایان یافتن فیلم نهایی جیمز باند احساس شوک کرد زیرا هر لحظه‌اش را دوست داشت.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)