میرنیوز

۷ کتاب موزه هنرهای معاصر تهران رونمایی شد/نمایش دقیق‌ترین شاهنامه

۷ کتاب موزه هنرهای معاصر تهران رونمایی شد/نمایش دقیق‌ترین شاهنامه 2021-08-30T13:11:28+04:30

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم رونمایی از کتاب‌های منتشر شده با موضوع برنامه‌ها و فعالیت‌های موزه هنرهای معاصر تهران، امروز دوشنبه ۸ شهریورماه با حضور سیدمجتبی حسینی معاون هنری، هادی مظفری مدیر کل هنرهای تجسمی و احسان آقایی رئیس موزه هنرهای معاصر تهران در محل کتابخانه موزه برگزار شد.

سیدمجتبی حسینی معاون هنری در ابتدای این نشست گزارشی از برگزاری نمایشگاه مکتوبات معاونت متبوع خود ارائه کرد و توضیح داد: معاونت هنری از سال ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ تلاش کرد که آثار مکتوبی را از برنامه‌های هنری که طی این سال‌ها برگزار شده بود، پدید آورد و نمایشگاهی نیز از کتاب‌ها و آثار مکتوب در این زمینه در ۳۳۰ عنوان و در ۵ گروه هنری در تالار وحدت برگزار شد. گروه اول، پژوهش‌های راهبردی با ۲۹ عنوان بودند که اینها می‌توانند تجربه‌های موفقی برای کاربری بهتر باشند. ۷۹ عنوان مطالعات کاربردی بودند که به نوعی آسیب شناسی فعالیت‌های خودمان بود. ۱۲۰ عنوان نیز شامل تولیدات هنری بودند اعم از آثاری که به صورت رسمی منتشر شده‌اند مثل نمایشنامه‌های نوشته شده و آثاری از این دست. ۶۰ عنوان گزارش رویدادها و مستندات برنامه‌های اجرا شده در معاونت هنری بودند که در دسترس بودن چنین آثاری می‌تواند دید درستی را به آیندگان دهد. ۳۹ مجلد نیز به گزارش‌ها اختصاص داشت تا در حافظه تاریخ به تفصیل موجود است.

وی افزود: این ۳۲۳ عنوان کتاب ماحصل تلاش تیمی است که در معاونت هنری فعالیت کردند و سپاسگزار آنها هستم و فکر می‌کنم می‌تواند دستمایه کار مدیران ادوار دیگر قرار بگیرد و نواقص باقی مانده را برطرف کنند.

معرفی آثار موزه هنرهای معاصر تکلیف بسیار جدی است

حسینی با اشاره به آثار منتشر شده موزه هنرهای معاصر تهران، گفت: از مهمترین آثار مجموعه مکتوبات، آثار موزه هنرهای معاصر تهران است. گمان می‌کردیم ۶ مجلد از آثار موزه هنرهای معاصر تهران به طبع برسد که به ۷ مجلد رسید که توضیحات آن را دوستان ارائه می‌کنند اما به عنوان کسی که نیمی از عمر کاری خودش را در موزه گذرانده، باید عرض کنم که معرفی آثار موزه نوعی تکلیف بسیار جدی به حساب می‌آید. یک نگاه سنتی در برخی از موزه‌ها در سال‌های پیش حاکم بود و آن هم ضرورت نگهبانی بدون نشر آنها بود چراکه ارزشمندی این آثار به ماندگار شدن آنهاست. در واقع موزه‌ها باید بتوانند با معرفی آثارشان، ماندگاری خودشان را تثبیت کنند و تعالی ببخشند.

وی تصریح کرد: موزه به شرطی گنج‌خانه است که نشان بدهد آثار جدی را در درون خودش نگهداری می‌کند و برای هر اثر داده‌های متعددی بیافریند بنابراین می‌بینیم در موزه‌های موفق دنیا، آثار را نه در یک قالب بلکه در قالب‌های متعددی نشر می‌دهند و به معرض نمایش قرار می‌دهند. در واقع این پژواک نمایش آثار است که به شهرت یک موزه تعالی می‌بخشد.

معاون هنری اظهار کرد: در سال‌های گذشته موزه هنرهای معاصر تهران درگیر مرمت بنا بود و موزه امکان بازدید نداشت اما این بسته بودن فضا به معنای تعطیل بودن یا کم کار شدن دوستان ما در اداره کل هنرهای تجسمی نبود، چراکه با اهتمام بیشتری کارشان را انجام دادند که مهمترین آنها، برخط کردن بانک اطلاعات موزه، اصلاح شناسنامه‌های آثار، مستندنگاری آثار و نهایتاً چاپ آثار بود.

معرفی ۷ کتاب منتشرشده موزه هنرهای معاصر

هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی نیز در این نشست گفت: آثار منتشر شده که قرار است رونمایی شوند، شامل ۴ کتاب نفیس و ۳ کتاب عملکرد موزه هنرهای معاصر تهران است. کتاب‌های «گزیده آثار بین‌المللی موزه هنرهای معاصر تهران» حاوی ۲۳۲ اثر و ۲۶۵ قطعه در ۳۹۰ صفحه، کتاب «گزیده آثار چاپ بین المللی موزه هنرهای معاصر تهران» حاوی ۲۳۹ اثر و ۴۲۴ قطعه در ۴۵۵ صفحه، کتاب «گزیده آثار عکس بین المللی موزه هنرهای معاصر تهران» حاوی ۱۲۷ اثر و ۲۰۹ قطعه در ۲۸۰ صفحه، کتاب «شاهنامه شاه تهماسب» حاوی تمامی نگاره‌های شاهنامه، ۲۶۳ اثر در ۳۳۶ صفحه، کتاب «پرسونا» حاوی جستارهایی درباره آثار اندی وارهول، ۷ اثر و ۲۸ قطعه در ۲۳۱ صفحه است، کتاب «ارمغان» حاوی آثار مجموعه اهدایی منیژه میرعمادی و کتاب گزراشی از مرمت، بهسازی و نوسازی موزه هنرهای معاصر تهران در ۹۲ صفحه رونمایی خواهند شد. در مجموعه ۱۵۶۴ اثر و ۱۸۸۵ قطعه محتویات ۲۰۴۴ صفحه کتابی است که در ۵۹۰۰ عدد تیراژ منتشر شده و امروز رونمایی می‌شوند.

وی افزود: تمامی این آثار در موزه هنرهای معاصر تهران باقی نخواهد ماند و طی روزهای آینده به موزه صنعتی کرمان و تعدادی دیگر به سایر موزه‌های استان‌ها اهدا خواهد شد اما هم کتاب موزه هنرهای معاصر تهران و هم موزه هنرهای معاصر کرمان رونمایی می‌شود.

مظفری بیان کرد: بر اساس گفته‌های دکتر حسینی، رویکرد معاونت هنری، رویکرد پژوهش محور بود و طبیعتاً این رویکرد نیز در اداره کل هنرهای تجسمی نیز دنبال شد و در جشنواره‌ها و رویدادهایی که برگزار کردیم، «کتاب» به عنوان یکی از ضروریات فرهنگی و هنری در این دوره مورد توجه قرار گرفت و به تبع آن هم، موزه هنرهای معاصر تهران نیز آنچه از داشته‌های خود مربوط به گنجینه و نمایشگاه‌ها بود، تبدیل به کتاب کرد تا برای همیشه باقی بماند.

هر کتاب ۶ تا ۱۵ نویسنده داشته است

احسان آقایی رئیس موزه هنرهای معاصر تهران نیز در سخنانی گفت: کتاب‌ها توسط پژوهشگران هنری نوشته شده‌اند و هر کتاب از ۶ تا ۱۵ نفر نویسنده دارد و آثار را مورد تحلیل قرار داده‌اند. در این کتاب‌ها سعی شده از آثاری که به نمایش درنیامده‌اند نیز پرداخته شود که اتفاقاً بیشترین حجم آثار این کتاب‌ها را در بر دارد.

وی درباره کتاب «شاهنامه شاه تهماسب» که حاوی تمامی نگاره‌های شاهنامه است، بیان کرد: این کتاب، کامل‌ترین شاهنامه‌ای است که در ایران چاپ شده است؛ تمامی صفحات از سراسر جهان گردآوری و در این کتاب منتشر شده است. این دقیق‌ترین شاهنامه‌ای است که تا به حال چاپ شده و در اختیار علاقمندان قرار می‌گیرد.

آقایی در ادامه توضیحی درباره عناوین اشتباهی که در گذشته برای شاهنامه در نظر گرفته شده است، ارائه کرد.

وی درباره دیگر کتاب‌های موزه نیز گفت: کتاب «پرسونا» یک ویژگی جدید دارد؛ کتاب‌های موزه همیشه کاتالوگ‌وار بود اما این کتاب اینگونه نیست و جستارنویسی به جای استیتمنت‌نویسی دارد و این اولین کتابی است که به صورت ادبی، جستارهایی از نمایشگاه اندی وارهول را دارد. در مورد کتاب «ارمغان» نیز قبلاً توضیحاتی ارائه کرده بودم و کتاب «مرمت موزه هنرهای معاصر تهران» نیز آمار دقیقی از مراحل مرمت موزه دارد که در اختیاز خبرنگاران، علاقمندان و عموم قرار می‌گیرد. تفاوتی که کتاب‌های این دوره نسبت به دوره‌های قبلی دارد این است که کتاب‌های موزه همیشه بدون مجوز منتشر می‌شد و موزه این اختیار را داشت که آنها را منتشر کند که البته معضلی را بعدها ایجاد می‌کرد چراکه در جستجوها به دلیل نداشتن فیپا و شابک، کتاب‌ها یافت نمی‌شد اما کتاب‌های کنونی با ثبت قانونی چاپ شده‌اند که اطلاعات آنها در کتابخانه ملی و کتابخانه‌های دیگر قابل جستجو است.

رئیس موزه هنرهای معاصر تهران در پایان از همکارانش در موزه و برخی مراکز که به کمک موزه برای چاپ کتاب آمدند، تشکر کرد.

در پایان، از ۷ جلد کتاب منتشر شده موزه هنرهای معاصر تهران رونمایی شد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

نماهنگ «ساعت دلتنگی» پیش روی مخاطبان قرار گرفت

نماهنگ «ساعت دلتنگی» پیش روی مخاطبان قرار گرفت
2021-09-17T19:54:55+04:30
نهمین نماهنگ از پروژه موسیقایی- تصویری «غروب آدینه» مرکز موسیقی مأوا با عنوان «ساعت دلتنگی» پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

همسرم دعوا کرد چرا در «ارتفاع پست» بازی می‌کنم/ گریه با یک جمله

همسرم دعوا کرد چرا در «ارتفاع پست» بازی می‌کنم/ گریه با یک جمله
2021-09-17T15:01:34+04:30
گوهر خیراندیش از خاطرات در بازیگری سینما و همکاری با کارگردانان سخن گفت.

سینمای تجربی از خطر حاکمیت مخاطب بر سینما می‌کاهد/ نباید بترسیم

سینمای تجربی از خطر حاکمیت مخاطب بر سینما می‌کاهد/ نباید بترسیم
2021-09-17T13:41:36+04:30
شهرام مکری نویسنده و کارگردان سینما بیان کرد که ساختن فیلم تجربی به سینما کمک می‌کند چراکه این ایده را با خود به همراه دارد که دست از ترس برداریم.

جزئیات فعالیت شبکه ۲۴ ساعته «حبیب»/ مجازی زائر اربعین شوید

جزئیات فعالیت شبکه ۲۴ ساعته «حبیب»/ مجازی زائر اربعین شوید
2021-09-17T13:28:15+04:30
سیدمصطفی موسوی درباره شبکه اینترنتی «حبیب تی‌وی» که روی بسترهای تلوبیون و شبکه سپهر صداوسیما پخش می‌شود و جزئیات راه‌اندازی و برنامه‌های این شبکه سخن گفت.

«تختی» در انتظار ورود به تئاتر است/ «کلفت‌ها» ۱۴۰۱ در سنگلج

«تختی» در انتظار ورود به تئاتر است/ «کلفت‌ها» ۱۴۰۱ در سنگلج
2021-09-17T13:14:55+04:30
تینو صالحی از اجرای نمایش «تختی» در آینده ای نزدیک در مجموعه تئاتر شهر خبر داد.

ایجاد شبکه‌ای مختص اربعین/ ۵۳ درصد مردم با صداوسیما عزاداری کردند

ایجاد شبکه‌ای مختص اربعین/ ۵۳ درصد مردم با صداوسیما عزاداری کردند
2021-09-17T11:41:34+04:30
رئیس رسانه ملی از تدارک گسترده رادیویی، تلویزیونی و پهن‌باند بر بستر تلوبیون برای خدمت به زیارت نیابتی عتبات عالیات در ایام اربعین خبر داد.

پیش‌بینی بازگشت مردم به سینما بعد از کرونا سخت است/ باید صبر کنیم

پیش‌بینی بازگشت مردم به سینما بعد از کرونا سخت است/ باید صبر کنیم
2021-09-17T10:48:14+04:30
محمد نیک‌بین تهیه‌کننده سینما معتقد است در حال حاضر پیش‌بینی استقبال مردم از سینما بعد از سپری شدن دوران کرونا سخت است.

نقش‌های منفی فقط آدم خوردن را کم داشت!/ ادای دین به آثار میرباقری

نقش‌های منفی فقط آدم خوردن را کم داشت!/ ادای دین به آثار میرباقری
2021-09-17T10:34:54+04:30
مرتضی ضرابی بازیگر سریال «معصومیت از دست رفته» از دیالوگ‌های سخت داود میرباقری که نیاز به ادای دین دارد و همکاری با این کارگردان سخن گفت.

علیرضا قربانی و عالیم قاسم‌اف کنسرت مشترک برگزار می‌کنند

علیرضا قربانی و عالیم قاسم‌اف کنسرت مشترک برگزار می‌کنند
2021-09-16T21:28:15+04:30
علیرضا قربانی خواننده موسیقی ایرانی و عالیم قاسم‌اف خواننده شناخته شده کشور آذربایجان هشتم مهر ماه کنسرت مشترکی را برگزار خواهند کرد.

مدیریت خانه سینما ۲ بار پیشنهاد شد/ مزایای درگیری با دولت دهم!

مدیریت خانه سینما ۲ بار پیشنهاد شد/ مزایای درگیری با دولت دهم!
2021-09-16T13:08:21+04:30
محمد مهدی عسگر پور در ادامه سلسله نشست‌های تاریخ شفاهی موزه سینما از فراز و نشیبت‌های حضورش در سمت کارگردان و یک مدیر سینمایی سخن گفت.

گفتگو با بازیگر و کارگردان «دودکش» در «سریالیست»

گفتگو با بازیگر و کارگردان «دودکش» در «سریالیست»
2021-09-16T12:41:44+04:30
برنامه «سریالیست» در قسمت تازه خود میزبان بازیگر و کارگردان سریال «دودکش» است و پرونده هفته نیز به تغییر شغل بازیگران و مجریان اختصاص دارد.

امیرحسین صدیق داور مهمان «محاکات» شد

امیرحسین صدیق داور مهمان «محاکات» شد
2021-09-16T12:41:43+04:30
در قسمت‌ تازه برنامه تلویزیونی «محاکات» با اجرای منصور ضابطیان، امیرحسین صدیق به عنوان کارشناس مهمان حضور دارد.

«یک میلیارد زندگی» در شبکه پنج تماشایی می شود

«یک میلیارد زندگی» در شبکه پنج تماشایی می شود
2021-09-16T12:41:43+04:30
مستند «یک میلیارد زندگی» به کارگردانی آرون بیبرت جمعه ۲۶ شهریور از شبکه پنج سیما پخش می شود.

شنیدن خاطرات اولین سفر رسمی فوتبال ایران در «سفر قندهار»

شنیدن خاطرات اولین سفر رسمی فوتبال ایران در «سفر قندهار»
2021-09-16T12:01:41+04:30
سریال رادیویی «سفر قندهار» بر اساس خاطرات اولین سفر رسمی تیم ملی فوتبال ایران از دو شبکه رادیویی نمایش و ورزش پخش می شود.

احداث مرکز هسته ای ایران به روایت «کابوس آمریکا»

احداث مرکز هسته ای ایران  به روایت «کابوس آمریکا»
2021-09-16T11:35:01+04:30
سومین قسمت مستند «کابوس آمریکا» به کارگردانی فائقه سادات میرصمدی جمعه ۲۶ شهریور از شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

مدیریت خانه سینما ۲ بار پیشنهاد شد/ مزایای همکاری با دولت دهم

مدیریت خانه سینما ۲ بار پیشنهاد شد/ مزایای همکاری با دولت دهم
2021-09-16T11:08:21+04:30
محمد مهدی عسگر پور در ادامه سلسله نشست های تاریخ شفاهی موزه سینما از فراز و نشیبت های حضورش در سمت کارگردان و یک مدیر سینمایی سخن گفت.

آلبوم «بی فاصله» با صدای وحید تاج منتشر شد

آلبوم «بی فاصله» با صدای وحید تاج منتشر شد
2021-09-16T10:28:21+04:30
آلبوم «بی فاصله» به آهنگسازی مجید عسگری و خوانندگی وحید تاج در ژانر موسیقی ردیف دستگاهی ایران پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

تماشای پشت صحنه چهارمین ماموریت غیرممکن در شبکه پنح سیما

تماشای پشت صحنه چهارمین ماموریت غیرممکن در شبکه پنح سیما
2021-09-16T09:48:21+04:30
پشت صحنه اکشن سینمایی «ماموریت غیرممکن ۴» روز پنجشنبه ۲۵ شهریور از قاب شبکه پنج سیما روی آنتن می رود.

پیرمردی که برای سفر اربعین از چشمش گذشت/این حال خوب را از من نگیر

پیرمردی که برای سفر اربعین از چشمش گذشت/این حال خوب را از من نگیر
2021-09-16T06:28:22+04:30
مهدی زمانپور کیاسری کارگردان مستند «راه‌دل» بیان کرد که این مستند روایتگر داستان پیرمردی است که برای حضور در پیاده‌روی اربعین از عمل جراحی چشمش می‌گذرد.

سامانه واکسیناسیون برای هنرمندان زیر ۴۰ سال باز شد

سامانه واکسیناسیون برای هنرمندان زیر ۴۰ سال باز شد
2021-09-15T16:55:01+04:30
سامانه نوبت‌دهی واکسیناسیون برای تمام هنرمندان عضو صندوق اعتباری هنر که کد ملی آنها به وزارت بهداشت ارسال شده است، باز شد.

هشدار مرموز کوین کاستنر/ آقای بازیگر تور موسیقی‌ برگزار می‌کند

هشدار مرموز کوین کاستنر/ آقای بازیگر تور موسیقی‌ برگزار می‌کند
2021-09-15T14:08:37+04:30
کوین کاستنر ۲ روز پس از آن که هشدار مرموزی درباره سریال تلویزیونی خود داد، از برنامه تور موسیقی‌اش خبر داد.

«کل فاطمه» به سه جشنواره خارجی می‌رود

«کل فاطمه» به سه جشنواره خارجی می‌رود
2021-09-15T13:55:19+04:30
مستند «کل فاطمه» ساخته مهدی زمانپور کیاسری به سه جشنواره خارجی راه پیدا کرد.

آخرین وضعیت بازگشایی تالار مولوی/ تا ۱ سال جدول اجراها بسته است

آخرین وضعیت بازگشایی تالار مولوی/ تا ۱ سال جدول اجراها بسته است
2021-09-15T13:41:58+04:30
مدیر مرکز تئاتر مولوی اعلام کرد هنوز دانشگاه تهران ابلاغیه و دستورالعملی درباره زمان و چگونگی بازگشایی مجدد این مرکز نداده و این مجموعه با انباشت تعهدات اجرا...

صحبت های حضرت امام (ره) من را به سمت سینما کشاند

صحبت های حضرت امام (ره) من را به سمت سینما کشاند
2021-09-15T11:15:19+04:30
محسن علی اکبری تهیه کننده قدیمی سینما در گفتگو با موزه سینما بیان کرد صحبت های حضرت امام (ره) او را به سمت سینما کشانده است.

برادوی فعالیت‌هایش را از سر می‌گیرد/ «همیلتون» روی صحنه رفت

برادوی فعالیت‌هایش را از سر می‌گیرد/ «همیلتون» روی صحنه رفت
2021-09-15T11:15:18+04:30
تئاترهای برادوی که از مارس ۲۰۲۰ بسته مانده‌اند و قرار است کارشان را دوباره شروع ‌کنند، دیروز با نمایش «همیلتون» و ۴ نمایش دیگر اولین تجربه خود را در دوران پس...

«ریشه‌ها» آماده نمایش شد/ قصه پرستار باردار بخش بیماران کرونایی

«ریشه‌ها» آماده نمایش شد/ قصه پرستار باردار بخش بیماران کرونایی
2021-09-15T09:41:58+04:30
فیلم مستند «ریشه‌ها» به کارگردانی محمد حسنی آماده نمایش شد.

زمان اکران «جنایت بی‌دقت» مشخص نیست/ انتظار برای شرایط مناسب

زمان اکران «جنایت بی‌دقت» مشخص نیست/ انتظار برای شرایط مناسب
2021-09-15T09:41:58+04:30
کارگردان فیلم سینمایی «جنایت بی‌دقت» بیان کرد زمان دقیق اکران این اثر سینمایی هنوز مشخص نیست.

«گفت‌وگو» برای شنیدن آماده شد/ جلوه‌ای از دلباختگی به موسیقی ایران

«گفت‌وگو» برای شنیدن آماده شد/ جلوه‌ای از دلباختگی به موسیقی ایران
2021-09-15T08:48:37+04:30
آلبوم موسیقی «گفت‌وگو» با هنرمندی حمید متبسم و کاوه محمودیان در ژانر موسیقی ردیف دستگاهی ایران پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

تئاتر شهر «احتمالات علی شمس» را در نظر دارد/ امید به واکسیناسیون

تئاتر شهر «احتمالات علی شمس» را در نظر دارد/ امید به واکسیناسیون
2021-09-15T08:08:37+04:30
نمایش «احتمالات علی شمس» به نویسندگی و کارگردانی علی شمس قرار است آذر سال جاری در سالن چهارسوی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه برود.

سعید راد: سینمای ما قهرمان ندارد/ احمدرضا درویش پای من ایستاد

سعید راد: سینمای ما قهرمان ندارد/ احمدرضا درویش پای من ایستاد
2021-09-14T15:48:43+04:30
سعید راد بازیگر سینما به بهانه روز ملی سینما در گفتگویی به تشریح خاطرات و تجربیات سینمایی خود پرداخت.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)