میرنیوز

شیخ‌رضائی: نمایش «امان‌نامه» در موقعیت فعلی اشتباه بود

شیخ‌رضائی: نمایش «امان‌نامه» در موقعیت فعلی اشتباه بود 2021-08-28T15:58:10+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، بیست و هفتمین محفل عصرنشینی هنر و اندیشه «دیدار» با نگاهی به نقاشی «امان‌نامه» اثر جدید حسن روح‌الامین، دوشنبه اول شهریورماه با حضور صابر شیخ‌رضائی طراح و پژوهشگر، مجید بزرگ‌زاده فعال هنر و رسانه، اجرای محمدرضا وحیدزاده پژوهشگر حوزه هنر و به همت پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی و به صورت برخط برگزار شد.

مجید بزرگ‌زاده فعال هنر و رسانه، شمایل‌نگاری را نقطه ورود مناسبی برای پرداختن به آثار حسن روح‌الامین خواند و گفت: مشهورترین آثاری که به آن‌ها شمایل‌نگاری دینی اطلاق می‌شود، آثار دوران بیزانس است. در دوره بیزانس که امپراطوری روم شرقی از بین می‌رود و کلیسا امور جامعه اروپا را برعهده می‌گیرد، هنر بیزانس متولد می‌شود. آن‌ها معتقد بودند که باید از تصویرگری حوادث زندگی حضرت مسیح برای آموزش مفاهیم دینی‌شان به عموم مردم استفاده کنند. علاوه بر این مورد، اعتقاد به اینکه این مفاهیم باید کارکرد داشته باشد و ارجاع به اینکه مسیح متجسم خداوند است، دستاویزهایی برای وجهه بخشیدن به شمایل‌نگاری بود که در نهایت منجر به تشکیل آن جنبش و تصویرنگاری‌های زیاد از زندگی حضرت مسیح در کتب مسیحیان شد.

وی افزود: دوره رنسانس دوره‌ای است که هنر، جامعه غربی را از دین منفک کرد. این روند نیز این طور نیست که به یکباره دین را نفی کند، بلکه می‌بینیم که کم کم محتوا را کمرنگ می‌کند و بر تکنیک می‌افزاید. ویل دورانت این موضوع را دلیلی بر عقب‌زده شدن دین می‌داند. چیزی که در تعبیر ساده‌تر، می‌توان از آن به غلبه فرم بر محتوا یاد کرد. به‌واسطه غلبه فرم بر محتوا، رنسانس بلایی بر سر دین جامعه غربی می‌آورد که انسان در این عقب‌گرد دیگر به سمت دوره آشتی با دین نمی‌تواند پا بگذارد و مدام به سوی انزوا حرکت می‌کند. مهم‌ترین جادوی آثار حسن روح‌الامین می‌تواند همین باشد که انسان غربی را در این دایره سرگردان بین مدرنیته و پست مدرن، یک پله عقب بیاورد و به او هنری را عرضه کند که در عین داشتن تکنیک، یک محتوای دینی را ارائه می‌دهد.

آوردن روضه از خلوت به جلوت محل تأمل است

بزرگ‌زاده، عامه‌پسند بودن را از دلایل دیده شدن آثار حسن روح‌الامین در عرصه عمومی دانست و عنوان داشت: نقد جدی که به روح‌الامین وجود دارد این است که یک جایی گرفتار روضه شد که از این جهت باید گفت خوش به حال او، ولی یک جایی نیز گرفتار تکنیک شد. این تکنیکی که از آن حرف می‌زنیم نیز از منظر تعاریف هنر امروز است، اگر نه اصلاً مهم نیست. باید اذعان کرد که یکی از دلایل دیده شدن نیز سوای بحث اخلاص و نیتی که او دارد، می‌تواند ضعف سواد بصری جامعه ما باشد.

وی با بیان اینکه باید آثار روح‌الامین را یک تصویرسازی بر اساس روایت دانست، به نقد این آثار نیز پرداخت و گفت: کاری که حسن روح‌الامین می‌کند این است که روضه را از خلوت به جلوت می‌آورد و این می‌تواند محل تأمل باشد. چرا؟ چون در بحث تصویرگری یا مثلاً نقالی، خوانش و نقال وجود دارد و کسی هست تا قصه را بگوید و این طور نیست که یک تصویر به تنهایی وجود داشته باشد. یک پاسخ شاید این باشد که مخاطبان این آثار، قصه را می‌دانند و حالا صرفاً آمده‌اند تا تجسم آن را ببینند؛ ولی بالطبع همه به خصوص مخاطب خارجی که مخاطبان اصلی حسن به حساب می‌آیند عمدتاً این قصه را نمی‌دانند. این نکته را باید در نظر داشته باشیم که جلسات روضه‌ای که روی آداب برگزار می‌شود، مراتب دارند و یکباره و عریان وارد روضه نمی‌شوند؛ ولی در روضه‌ای که از خلوت به جلوت آمده است ما یک دفعه می‌بینیم که «شمر با خنجر برون شد، قتلگه دریای خون شد». این غلط است. نه فقط در مورد این اثر، بلکه قبلاً در مورد تابلوی عصر عاشورای استاد فرشچیان نیز این اتفاق افتاد.

بزرگ‌زاده در پایان گفت: ماجرای «امان‌نامه» از این جهت یک حماسه است که از دو شب قبل امام حسین راه را برای خروج همه باز گذاشته است و ما این روایت‌ها را در آن خلوتی که گفتم شنیده‌ایم که علت ناراحتی اصلی حضرت همین بوده که مگر شمر از او چه دیده که این طور پیشنهادی را مطرح می‌کند. این جنبه حماسی ماجرا در این تابلو غایب است. پیشنهاد من به حسن روح‌الامین این است که برای یک یا دو تابلو سراغ موضوعات دیگر مثلاً موضوعات اجتماعی برود و دست از شخصیت‌های سیاه و سفید بکشد و ترکیب‌بندی‌های جدید را امتحان کند تا در کارهای مذهبی بعدی‌اش به تجربه تازه‌تری دست بیابد. پیشنهاد بعدی من این است، حالا که روح‌الامین روضه‌ای را از خلوت به جلوت آورده برای اینکه مشکل روایت را حل کند، با استفاده از عناصر روز عاشورا را در قالب‌ها و آیتم‌های یک دقیقه‌ای تا فیلم سینمایی بلند، با همین تکنیک‌ها کار کند.

شیخ رضایی: روح‌الامین به خوبی از ظرفیت‌های زمانه استفاده می‌کند

در ادامه نوبت به صابر شیخ‌رضائی رسید که وی در پاسخ به سؤالی در خصوص علت ارتباط‌گیری مخاطب عام با آثار حسن روح‌الامین گفت: ما در دوران تجمیع رسانه‌ها هستیم و دسترسی به جهان تصویر بسیار راحت‌تر شده است و بخشی از این را می‌توان به دلیل حضور ما در این دوره تاریخی دانست. از طرفی حسن روح‌الامین نیز روی مضامینی دست گذاشته که از جهت محتوایی اقبال عمومی به آن‌ها وجود دارد. به تعبیری مخاطب از تمام قصه و محتوای اثر آگاه است و می‌آید تا روایت هنرمند را از واقعه‌ای ببیند که سال‌هاست آن را شنیده و حتی شاید نسبت به آن دست به تخیل نیز زده است.

شیخ‌رضائی افزود: این دوره رسانه‌ای، دوره‌ای است که سینما به صورت خیلی جدی در پنجاه سال اخیر روی بیان تصویری رؤیای ما سایه انداخته است. در این عصر و دوره قطعاً ادبیات غالب و جذاب، ادبیاتی است که از این ادبیات تصویری تبعیت کند. می‌خواهم بگویم امروز اگر اثر هنری را که در ایران خودمان با فرهنگ اسلامی تولید می‌کنیم، ناگزیر به استفاده از آن جذابیت‌های کاربردی هستیم که اساساً زبان تصویر امروز ما شده است. آثار حسن روح‌الامین از یک جهت محصول زمانه است یعنی عناصر تصویری، جذابیت‌زا و کمک‌کننده آن از بسیاری از هنرهایی که قبلاً دسترسی به آن شاید تا این حد راحت نبوده است وام گرفته است. در چنین جهانی روح‌الامین به خوبی از ظرفیت‌های همین دوران نه فقط در آثار عرصه دیجیتال، بلکه در حوزه کارهای دستی و رنگ و روغن استفاده کرده است.

وی اضافه کرد: این ظرفیت‌های رسانه‌ای و علمی دوران ما دیگر ربطی به فرهنگ و هنر و تاریخ ایران ندارد که مثلاً ما بیاییم و بگوییم اگر کنتراست نور و رنگ در آثار حسن روح‌الامین زیاد است و این موضوع، ذهن ما را به سینمای هالیوود و نورپردازی‌های پر کنتراست ارجاع می‌دهد، پس این هنر نازل است. اکثر چنین نقدهایی از طرف نقاش‌هایی دارد صورت می‌گیرد که ظرفیت‌های زمانه را درک نکرده‌اند. می‌خواهم بگویم که آن‌ها در زمانه خودشان بوده‌اند و ما در زمانه‌ای هستیم که جهان تصویر دیگر آخرین توانش را به میدان آورده است.

این طراح ادامه داد: اگر بخواهیم آثار روح‌الامین را در گونه‌های نقاشی طبقه‌بندی کنیم، می‌توانیم نکاتی را به آن نسبت دهیم که اساساً ربطی به آن ندارد. ضمن اینکه ما در این تصویرسازی، ظرفیت‌های مثبت سینما، کمیک استریپ‌ها، نورپردازی‌های تئاتر روز دنیا، چیدمان شخصیت‌ها و دکوپاژ ترکیب‌بندی را می‌بینیم که این‌ها اساساً ظرفیت‌های تصویری و ویژه عصر ماست. اگر حسن روح‌الامین می‌خواست از این عناصر استفاده نکند، قطعاً زبان کوتاه‌تری برای بیان تصویری این موضوعات می‌داشت.

همه اشتباهات اکران «امان‌نامه» در موقعیت فعلی

شیخ‌رضائی در پایان به نقد اکران این اثر به عنوان یک تابلوی شهری پرداخت و گفت: از زاویه گرافیک و تابلوهای شهری در مورد این اثر، یکی بحث محتوایی اثر مطرح است که در چنین موقعیتی سوالی که باید به آن پاسخ داد این است که آیا هر تصویر هنرمندانه‌ای از حسن روح‌الامین در هر تاریخی قابلیت اکران در میدان ولی‌عصر را دارد یا خیر؟ به لحاظ محتوایی مثلاً موضوع «امان‌نامه» اینجا مطرح است که مربوط به شب عاشوراست ولی به نظر من سال ۱۴۰۰، جای اکران چنین اثری نیست. موضوع تاریخی چنین اثری می‌توانست برای دوره مذاکرات اولیه دولت قبلی با اوباما باشد، اما الان پای ایران روی گلوی آمریکا در کل منطقه است. در داستان تابلوی شهری نیز چون با ابعاد مواجه هستیم، باید روی موضوعیت طرح سوژه‌های منفی دقت کنیم. چرا باید چهره شمر به عنوان یک بدمن برای ده شب یا بیست شب در میدان ولی‌عصر دیده شود؟ به لحاظ روانشناسی رنگ نیز یک تصویر تیره و آسمان گرفته و حتی مورب چیزهایی است که برای مخاطب در سال ۱۴۰۰ که درگیر کرونا هست و جامعه به لحاظ بار روانی نیاز به پمپاژ انرژی حتی در یک موضوعات عاشورایی دارد، مناسب نیست. هوشمندی صاحب رسانه میدان ولی‌عصر ایجاب می‌کند که این نکات را به عنوان یک مجموعه اکران‌کننده در نظر بگیرد، اما همیشه این نقد وجود دارد که مدیران فرهنگی ما به‌واسطه کوتاهی قد تعقلی و فهم رسانه‌ای‌شان پشت دیوار بلندی به اسم حسن روح‌الامین قائم می‌شوند.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

پیش‌بینی هالیوود ریپورتر از نامزدی «قهرمان» در ۵ رشته اسکار

پیش‌بینی هالیوود ریپورتر از نامزدی «قهرمان» در ۵ رشته اسکار
2021-09-22T14:28:18+03:30
اسکات فینبرگ منتقد هالیوود ریپورتر در اولین پیش‌بینی خود از اسکار ۲۰۲۲، «قهرمان» را در پنج رشته به عنوان شانس نامزدی دریافت جایزه اسکار عنوان کرده است.

زندگی احمد اسفندیاری مستند شد/ هنرمندی که با تنهایی گره خورده بود

زندگی احمد اسفندیاری مستند شد/ هنرمندی که با تنهایی گره خورده بود
2021-09-22T13:34:57+03:30
محمود رحمانی مستندساز بیان کرد که احمد اسفندیاری از نسل هنرمندانی است که زندگی‌شان با نوعی تنهایی پیوند خورده است.

تاثیرگذارترین لحظه پیاده‌روی اربعین را نتوانستم عکاسی کنم

تاثیرگذارترین لحظه پیاده‌روی اربعین را نتوانستم عکاسی کنم
2021-09-22T13:21:37+03:30
سعید محمودی ازناوه معتقد است برای عکاس‌های مستند اجتماعی خیلی مهم است ضمن بیان جان کلام در قاب تصاویرشان، بتوانند لحظات ماندگار، شات‌های خاص، نورهای ویژه و ا...

تولد «خیال آبی» در روزهای آخر تابستان/ ملاحظات انتشار یک قطعه پاپ

تولد «خیال آبی» در روزهای آخر تابستان/ ملاحظات انتشار یک قطعه پاپ
2021-09-22T11:48:19+03:30
یکی ازخوانندگانی که به‌ تازگی در عرصه موسیقی به فعالیت مشغول شده از انگیزه‌ها و دغدغه‌های موسیقایی خود برای تولید و انتشار تک آهنگ «خیال آبی» سخن گفت.

اجرای ۱۲۰ تئاتر خیابانی به مناسبت هفته دفاع مقدس و اربعین

اجرای ۱۲۰ تئاتر خیابانی به مناسبت هفته دفاع مقدس و اربعین
2021-09-22T11:48:17+03:30
اجرای ۱۲۰ تئاتر خیابانی به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس و ایام اربعین حسینی آغاز خواهد شد.

درخواست هالیوودی‌ها از سازمان ملل/ واکسیناسیون را سرعت بدهید

درخواست هالیوودی‌ها از سازمان ملل/ واکسیناسیون را سرعت بدهید
2021-09-22T11:34:57+03:30
در نامه‌ای که از سوی گروهی از چهره‌های شناخته شده صنعت فیلم و تلویزیون امضا شده از رهبران جهان خواسته شده به واکسیناسیون جهانی سرعت ببخشند.

«ایران تک» به آنتن می‌رسد/ پیشرفت‌های تکنولوژیک ایران در سیما

«ایران تک» به آنتن می‌رسد/ پیشرفت‌های تکنولوژیک ایران در سیما
2021-09-22T09:48:17+03:30
برنامه «ایران تک» با هدف انعکاس پیشرفت‌های تکنولوژیک ایران در حوزه‌های مختلف علمی به‌زودی روی آنتن شبکه بین‌المللی پرس تی‌وی می‌رود.

در «سن پیر» یادتان می‌رود تئاتر می‌بینید/ تلاش برای ایجاد دلهره

در «سن پیر» یادتان می‌رود تئاتر می‌بینید/ تلاش برای ایجاد دلهره
2021-09-22T08:28:17+03:30
شاهرخ دریانورد کارگردان نمایش «یک ساعت در سن پیر» درباره ویژگی‌های این اثر نمایشی توضیحاتی ارائه داد.

۸۷ سینما در کل کشور بدهی دارند/ تعطیلی به خاطر صد هزار تومان!

۸۷ سینما در کل کشور بدهی دارند/ تعطیلی به خاطر صد هزار تومان!
2021-09-22T06:01:37+03:30
محمد قاصداشرفی رییس انجمن سینماداران با اشاره به قرارگیری سینماها در وضعیت بحرانی بیان کرد که ۸۷ سینما در کل کشور به صاحبان فیلم‌ها بدهی دارند.

حاتمی‌کیا با «اصغر آقا آکتور سینما» به شبکه مستند می‌آید

حاتمی‌کیا با «اصغر آقا آکتور سینما» به شبکه مستند می‌آید
2021-09-21T14:28:19+04:30
مستند پرتره «اصغر آقا آکتور سینما» روایتی از حضور بازیگر پیشکسوت در سینمای دفاع مقدس و همکاری با کارگردانان شناخته شده این عرصه است.

«خانه برناردا آلبا» زهرا صبری در فرانسه/ ۱۰ روز قرنطینه شده‌ایم

«خانه برناردا آلبا» زهرا صبری در فرانسه/ ۱۰ روز قرنطینه شده‌ایم
2021-09-21T14:01:38+04:30
زهرا صبری که به همراه اعضای گروه نمایش «خانه برناردا آلبا» در قرنطینه ۱۰ روزه‌ای در کشور فرانسه به سر می‌برد، قرار است این اثر را در فستیوال شارل ویل مزیه اج...

جدی‌ترین گزینه ریاست صداوسیما کیست؟/ مرور برخی مواضع پیمان جبلی

جدی‌ترین گزینه ریاست صداوسیما کیست؟/ مرور برخی مواضع پیمان جبلی
2021-09-21T12:28:32+04:30
از پیمان جبلی معاون فعلی برون مرزی صداوسیما، این روزها به عنوان جدی ترین گزینه ریاست بر سازمان یاد می‌شود؛ جبلی کیست و چه کارنامه‌ای تا به امروز در رسانه ملی...

«سایه و موسیقی» تغییر کرد/ خواندن مطالب تازه از نتایج یک طرح

«سایه و موسیقی» تغییر کرد/ خواندن مطالب تازه از نتایج یک طرح
2021-09-21T09:08:18+04:30
«شعر سایه در موسیقی ایرانی» عنوان یکی از آثار پژوهشی حوزه موسیقی است که در قالب طرح پژوهشی «سایه و موسیقی» با تغییرات جدیدی پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

نود درصد مهمانان «نفس» از شهرستان بودند/ اولین سوالمان واکسن بود

نود درصد مهمانان «نفس» از شهرستان بودند/ اولین سوالمان واکسن بود
2021-09-21T08:41:38+04:30
مقداد مومن‌نژاد با اشاره به مهمانان برنامه «نفس» که از سراسر ایران در آن حضور یافتند بیان کرد اولین سوالمان این بود که واکسن زده‌اند یا نه و بعد به برنامه دع...

رمزگشایی از یک «طعمه‌گذاری» در انیمیشن «لوکا»

رمزگشایی از یک «طعمه‌گذاری» در انیمیشن «لوکا»
2021-09-21T07:08:19+04:30
مسئله «لوکا» در تمایز بین طعمه‌گذاری دگربازی و رمزگذاری دگربازی ریشه دارد

تالار هنر ۲۵ روز دیگر شروع به فعالیت می‌کند/ تعویض پرده‌های سالن

تالار هنر ۲۵ روز دیگر شروع به فعالیت می‌کند/ تعویض پرده‌های سالن
2021-09-21T06:01:38+04:30
مدیر تالار هنر از تعویض پرده‌های سالن و ارتقای سیستم آنها از دستی به اتوماتیک خبر داد و عنوان کرد فعالیت این تماشاخانه از ۲۵ روز دیگر آغاز خواهد شد.

«پری‌سا» به اکران آنلاین رسید/ داستان اسیدپاشی روی صورت دختر جوان

«پری‌سا» به اکران آنلاین رسید/ داستان اسیدپاشی روی صورت دختر جوان
2021-09-20T15:48:19+04:30
اکران آنلاین فیلم سینمایی «پری‌سا» به کارگردانی محمدرضا رحمانی و تهیه‌کنندگی سعید سعدی آغاز شد.

اجرای میدانی ۴۵ نمایش «راویان مقاومت» در سطح شهر تهران

اجرای میدانی ۴۵ نمایش «راویان مقاومت» در سطح شهر تهران
2021-09-20T13:34:58+04:30
سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به مناسبت فرا رسیدن چهل و یکمین سالگرد آغاز دفاع مقدس، ویژه‌برنامه «راویان مقاومت» را با اجرای ۴۵ نمایش میدانی برگزار می‌کند.

«تک‌تیرانداز» از پخش تلویزیونی تا اکران عمومی/ صداوسیما خوش‌قول بود

«تک‌تیرانداز» از پخش تلویزیونی تا اکران عمومی/ صداوسیما خوش‌قول بود
2021-09-20T12:41:38+04:30
ابراهیم اصغری تهیه‌کننده فیلم سینمایی «تک‌تیرانداز» به کارگردانی علی غفاری بیان کرد که تلویزیون در پرداخت‌های «تک تیرانداز» خوش قول بود.

«تک تیرانداز» از ۳۰ شهریور اکران می‌شود/ انتشار پوستر

«تک تیرانداز» از ۳۰ شهریور اکران می‌شود/ انتشار پوستر
2021-09-20T12:28:18+04:30
در آستانه اکران فیلم سینمایی «تک تیرانداز» از ۳۰ شهریورماه، از پوستر جدید این فیلم سینمایی رونمایی شد.

از سرگیری اجراهای تئاتر شهر با «تن‌ها» همزمان با هفته دفاع مقدس

از سرگیری اجراهای تئاتر شهر با «تن‌ها» همزمان با هفته دفاع مقدس
2021-09-20T11:21:39+04:30
مدیر مجموعه تئاتر شهر اعلام کرد این مجموعه تئاتری فعالیت‌های خود را با رفع تعطیلی‌های کرونایی از ۳۱ شهریور و به مناسبت هفته دفاع مقدس با اجرای نمایش «تن‌ها» ...

تولید ۶ سریال جدید تا تابستان ۱۴۰۱ در شبکه دو

تولید ۶ سریال جدید تا تابستان ۱۴۰۱ در شبکه دو
2021-09-20T10:54:58+04:30
۶ سریال جدید در قالب ۱۸۵ قسمت تا تابستان ۱۴۰۱ از شبکه دو روانه آنتن می‌شود.

امی ۲۰۲۱ برگزار شد/ نتفلیکس با «تاج» و «گامبی وزیر» برنده بزرگ شب

امی ۲۰۲۱ برگزار شد/ نتفلیکس با «تاج» و «گامبی وزیر» برنده بزرگ شب
2021-09-20T09:41:34+04:30
ساعتی پیش (شب پیش به وقت آمریکا) مراسم امی ۲۰۲۱ برگزار شد تا بهترین‌های تلویزیونی آمریکا را معرفی کند.

تدارک رادیو فرهنگ در هفته دفاع مقدس/ صدای مقاومت در استودیو پیچید

تدارک رادیو فرهنگ در هفته دفاع مقدس/ صدای مقاومت در استودیو پیچید
2021-09-20T09:28:14+04:30
رادیو فرهنگ ویژه‌برنامه‌هایی را به مناسبت چهلم و یکمین سالگرد دفاع مقدس ۸۵ برنامــه را در قالب ۲۰ عنوان تدارک دیده است.

از نوازندگی تا جوشکاری ساختمان/ موسیقی هنر فست‌فودی شده است

از نوازندگی تا جوشکاری ساختمان/ موسیقی هنر فست‌فودی شده است
2021-09-20T09:14:54+04:30
یکی از پژوهشگران و نوازندگان جوان موسیقی کشورمان در تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های موسیقایی خود از ترک حوزه پژوهش و آهنگسازی و تغییر شغلش به حرفه جوشکاری و رانند...

همکاری با کیمیایی افتخار بود/ یک نتیجه درخشان برای «بی‌مادر»

همکاری با کیمیایی افتخار بود/ یک نتیجه درخشان برای «بی‌مادر»
2021-09-20T08:08:14+04:30
بازیگر سریال «آقازاده» با اشاره به اینکه فیلم سینمایی «بی مادر» نتیجه‌ای درخشان دارد تاکید کرد همکاری با مسعود کیمیایی یک افتخار بود.

«معبر» به بوستان ولایت رسید/ اجرای بزرگترین رزم‌نمایش دفاع مقدس

«معبر» به بوستان ولایت رسید/ اجرای بزرگترین رزم‌نمایش دفاع مقدس
2021-09-20T06:21:35+04:30
محمدمهدی پریزاد نویسنده و کارگردان هنری رزم‌نمایش «معبر» درباره ویژگی‌های این اثر نمایشی که امسال در بوستان ولایت اجرا می‌شود، توضیحاتی ارائه داد.

ژولی دلپی و فلورین زلر به کمیته انتخاب اسکار فرانسه پیوستند

ژولی دلپی و فلورین زلر به کمیته انتخاب اسکار فرانسه پیوستند
2021-09-19T16:21:34+04:30
فرانسه اسامی افرادی را که باید در کمیته انتخابT نماینده این کشور برای حضور در رقابت بهترین فیلم بین‌المللی آکادمی ۲۰۲۲ را انتخاب کنند، اعلام کرد.

احتمال آغاز اجراهای تالار مولوی از پایان هفته/ ۲ اثر اجرا می‌شود

احتمال آغاز اجراهای تالار مولوی از پایان هفته/ ۲ اثر اجرا می‌شود
2021-09-19T14:21:34+04:30
مدیر مرکز تئاتر مولوی اعلام کرد با توجه به خارج شدن شهر تهران از وضعیت قرمز کرونایی، تلاش بر این است که از پایان هفته جاری ۲ نمایش در سالن‌های اصلی و کوچک ای...

«اقتباس» در سینما امر بخشنامه‌ای نیست/ صنعت سینما نداریم

«اقتباس» در سینما امر بخشنامه‌ای نیست/ صنعت سینما نداریم
2021-09-19T13:01:34+04:30
جابر قاسمعلی فیلمنامه نویس درباره اقتباس داستانی در سینمای ایران و طرح جدید بنیاد فارابی مبنی بر اقتباس از طرح‌های داستانی به نکاتی اشاره کرد.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)