میرنیوز

ناگفته‌های «عملیات المپیک» به سرکردگی سعید ملایی/ نباید ببازیم!

ناگفته‌های «عملیات المپیک» به سرکردگی سعید ملایی/ نباید ببازیم! 2021-08-12T06:15:54+04:30

حسین الهام کارگردان مستند «عملیات المپیک» همزمان با عرضه تلویزیونی این مستند در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: این مستند حاصل دغدغه‌ای است که ما فیلمسازان دچارش بودیم که این موضوع ابعاد مختلفی داشته است. در واقع برداشت‌ها و استفاده‌های سیاسی از ورزش در دوره ریاست‌جمهوری ترامپ پررنگ‌تر شد و در همین راستا روی سرمایه‌های ورزشی ایران تمرکز ویژه صورت گرفت، به‌طوری که کمپینی سعی می‌کرد علاوه بر اینکه اقتصاد و امنیت ایران را دچار چالش کند سرمایه‌های اجتماعی ما مثل ورزش را هم دستخوش تغییر کند.

این مستندساز افزود: آنها برنامه‌ای برای تعلیق و تحریم تمام ورزش‌های ایران در میدان‌های المپیک و… داشتند و حتی در جاهایی توانستند ورزش ما را دچار چالش کنند در اینباره مهاجرت ورزشکاران به کشورهای دیگر به ویژه آلمان را می‌بینیم، ضمن اینکه همین جریان توانست ایران را از مسایل میزبانی و دسترسی به منابع مالی محدود کند. البته هدف اصلی آنها محرومیت ورزش ایران از حضور در المپیک ۲۰۲۰ بود، به همین منظور دستمایه‌هایی هم وجود داشت که سیاست تحریم ورزش ایران از سوی اسراییل یکی از همین مسایل بود. مثلاً اگر ذره‌ای مسایل فرهنگی ایران را در خلال ورزش می‌دیدند ما را جریمه می‌کردند؛ چنین اتفاقی در برگزاری بازی ایران و کره‌جنوبی در روز تاسوعا هم رخ داد.

دشمنی‌هایی که مسکوت مانده است

وی افزود: دغدغه اصلی مستند ما این است که این ماجراها و دشمنی‌ها در ورزش ایران مسکوت باقی مانده‌است بخشی از این موضوع هم به تحریم مسابقه با اسراییل برمی‌گشت که از یک سیاست آرمانی به یک موضوع «اسمش را نیار» تبدیل شده بود. به طوری که وقتی می‌خواستیم در مقام مستندساز و پژوهشگر درباره آن صحبت کنیم همواره مسئولان ما را به سکوت دعوت می‌کردند تا یک وقت نهادهای بین‌المللی ورزش ما را محروم نکند.

الهام ادامه داد: در حالی که ما باید فعالانه با این موضوع مواجه می‌شدیم، وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک، وزارت خارجه ما و… باید بسیار کنش‌گرانه رفتار می‌کردند. ما در المپیک ژاپن دیدیم که وقتی جودوکار الجزایری با جودوکار اسراییلی مسابقه نداد وزیر خارجه الجزایر کمپینی را برای تحریم ورزش اسراییل راه‌اندازی کرد متعاقب آن اتفاق دیگری رخ داد و همان وزیر برای اخراج اسراییل به عنوان عضو ناظر اتحادیه جهانی وارد رایزنی شد. کاری که ایران به عنوان پرچمدار آرمان فلسطین باید انجام می‌داد، الجزایر به خاطر درگیری تنها یک ورزشکارش به انجام رساند.

این مستندساز درباره ساخت مستندی از سعید ملایی و ساگی موکی جودوکار رژیم غاصب اسرائیل توسط جریان‌های خارجی هم اظهار کرد: آنها در حال اجرای خط به خط یک برنامه از پیش تعیین شده هستند در حالی که ما چنین برنامه‌ای را نداریم و اگر هم داشته باشیم برای اجرایش در تعارف با یک‌دیگر گیر می‌کنیم. بخشی از مسأله تحریم ورزش اسراییل به خاطر محافظه‌کاری مسئولان ما و یک بخشی به خاطر کمکاری آنها به محاق رفته است در حالی که باید سال‌ها رایزنی و برنامه‌ریزی می‌کردند.

وی افزود: به نوعی باید به یک نقطه مشترک بین کمیته ملی المپیک، وزارت خارجه و وزارت ورزش می‌رسیدیم تا مسأله پیگیری شود ولی وقتی حتی ما به سراغ مسأله می‌رویم ما را به سکوت دعوت می‌کنند چون به خاطر باخت‌های مصلحتی که به اجبار به ورزشکاران ما تحمیل کرده‌اند، نهادهای ورزشی بین‌المللی روی ما حساس شدند در حالی که ما نباید باخت مصلحتی بدهیم بلکه باید در لحظه مواجه با مسأله بگوییم ما به خاطر آرمان فلسطین حاضر به مسابقه دادن نیستیم. ضمن اینکه ما حتی از کسانی که حاضر به مسابقه نشدند حمایت نکردیم این در حالی است که برای رسمیت دادن به تحریم ورزش اسراییل، نیازمند این هستیم که دیپلماسی عمومی ما به بخشی از ماجرا ورود کند که این اتفاق نیفتاده، سال‌ها ضعفی جاری بوده و همه هزینه‌های آن به عهده ورزشکار بوده‌است در این میان مسئولان ما خیلی آزرده نمی‌شدند.

مسئولانی که باخت مصلحتی را تجویز کردند!

الهام توضیح داد: حتی مسابقه ندادن راهکار مسئولان نبوده بلکه فقط باخت‌های مصلحتی را چاره کار می‌دانستند در حالی که قانونی وجود دارد برای حمایت از ورزشکارانی که حاضر به رقابت با اسرائیل نیستند اما حتی همین قانون هم به درستی اجرا نشده است. بعد از مسایلی که بر سر مسابقه ندادن علیرضا کریمی پیش آمد و سناریویی که برای سعید ملایی چیدند، مسئولان ما تازه متوجه شدند که باید از ورزشکاری که مدت‌ها وقت می‌گذارد، تمرین می‌کند و در رویدادی حاضر می‌شود، حمایت کنند.

الهام با اشاره به حمایت اسراییل از سعید ملایی و تعلیق فدراسیون جودو مطرح کرد: سعید ملایی و اتفاقاتی که برای او رخ داد یک برنامه از پیش تعیین شده بود بر اساس مستنداتی که فدراسیون جهانی به دادگاه ارایه کرد می‌توان متوجه این موضوع شد که سعید ملایی از مدت‌ها قبل در نظر داشت مهاجرت کند اما به نوعی معلول یک سری اتفاقات شد. او می‌خواست به صورت عادی به جمهوری آذربایجان مهاجرت کند و برای آنها مسابقه بدهد. اما بعد از مکاتباتی که با مسئولان فدراسیون جهانی جودو داشت، آنها او را تشویق کردند که وارد یک پروسه سیاسی شود، این موضوع هم با محوریت رییس فدراسیون جهانی رخ داد.

وی افزود: کسی که شعارش این است که نباید ورزش را سیاسی کنیم، سیاسی‌ترین پرونده جودی تاریخ را رقم زد و با دیکتاتوری شرط گذاشت که ایران باید حتماً یک مسابقه با ورزشکار اسرائیلی برگزار کند تا جودو رفع تعلیق شود. فدراسیون ملی جودو در این بین تلاش‌هایی کرد که البته دیرهنگام بود، درواقع قبل از اینکه این ماجرا به اینجا بکشد، می‌توانست با سعید ملایی تعامل بهتری کند تا قضیه اینقدر بیخ پیدا نکند. با این حال با تلاش‌هایی که کردند رای اولیه فدراسیون جهانی جودو شکسته شد.

وی گفت: در مستند «عملیات المپیک» هم ما سعی کردیم دیدی کلی در طول تاریخ از ماجرای تحریم ورزشی اسراییل داشته باشیم و در نهایت ماجرای سعید ملایی را بر اساس اتفاقاتی که افتاد بررسی کنیم، کیس سعید ملایی صرفاً بحث تحریم ورزشی اسراییل نبود بلکه در بستر کمپین فشار حداکثری رخ داد دومینویی طراحی شده بود که در پی آن ابتدا جودی ایران تعلیق شود و سپس به سراغ فدراسیون‌های ورزشی ما بروند. به هر حال مسأله سعید ملایی باعث شد مسئولان ما کمی نسبت به مسأله هوشیارتر شوند.

الهام در پایان گفت: ما بعد از بررسی پرونده جودو در «عملیات المپیک» منطقی را درباره چرایی لزوم تحریم ورزش ایران در پارادایم حقوق بین‌الملل مطرح کردیم، یعنی آنها کاملاً ماجرای تحریم ورزش اسراییل را به رسمیت شناخته‌اند.

این مستند امشب پنجشنبه ۲۱ مردادماه ساعت ۲۱ از شبکه ورزش بازپخش می‌شود.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

حاتمی‌کیا با «اصغر آقا آکتور سینما» به شبکه مستند می‌آید

حاتمی‌کیا با «اصغر آقا آکتور سینما» به شبکه مستند می‌آید
2021-09-21T14:28:19+04:30
مستند پرتره «اصغر آقا آکتور سینما» روایتی از حضور بازیگر پیشکسوت در سینمای دفاع مقدس و همکاری با کارگردانان شناخته شده این عرصه است.

«خانه برناردا آلبا» زهرا صبری در فرانسه/ ۱۰ روز قرنطینه شده‌ایم

«خانه برناردا آلبا» زهرا صبری در فرانسه/ ۱۰ روز قرنطینه شده‌ایم
2021-09-21T14:01:38+04:30
زهرا صبری که به همراه اعضای گروه نمایش «خانه برناردا آلبا» در قرنطینه ۱۰ روزه‌ای در کشور فرانسه به سر می‌برد، قرار است این اثر را در فستیوال شارل ویل مزیه اج...

جدی‌ترین گزینه ریاست صداوسیما کیست؟/ مرور برخی مواضع پیمان جبلی

جدی‌ترین گزینه ریاست صداوسیما کیست؟/ مرور برخی مواضع پیمان جبلی
2021-09-21T12:28:32+04:30
از پیمان جبلی معاون فعلی برون مرزی صداوسیما، این روزها به عنوان جدی ترین گزینه ریاست بر سازمان یاد می‌شود؛ جبلی کیست و چه کارنامه‌ای تا به امروز در رسانه ملی...

«سایه و موسیقی» تغییر کرد/ خواندن مطالب تازه از نتایج یک طرح

«سایه و موسیقی» تغییر کرد/ خواندن مطالب تازه از نتایج یک طرح
2021-09-21T09:08:18+04:30
«شعر سایه در موسیقی ایرانی» عنوان یکی از آثار پژوهشی حوزه موسیقی است که در قالب طرح پژوهشی «سایه و موسیقی» با تغییرات جدیدی پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

نود درصد مهمانان «نفس» از شهرستان بودند/ اولین سوالمان واکسن بود

نود درصد مهمانان «نفس» از شهرستان بودند/ اولین سوالمان واکسن بود
2021-09-21T08:41:38+04:30
مقداد مومن‌نژاد با اشاره به مهمانان برنامه «نفس» که از سراسر ایران در آن حضور یافتند بیان کرد اولین سوالمان این بود که واکسن زده‌اند یا نه و بعد به برنامه دع...

رمزگشایی از یک «طعمه‌گذاری» در انیمیشن «لوکا»

رمزگشایی از یک «طعمه‌گذاری» در انیمیشن «لوکا»
2021-09-21T07:08:19+04:30
مسئله «لوکا» در تمایز بین طعمه‌گذاری دگربازی و رمزگذاری دگربازی ریشه دارد

تالار هنر ۲۵ روز دیگر شروع به فعالیت می‌کند/ تعویض پرده‌های سالن

تالار هنر ۲۵ روز دیگر شروع به فعالیت می‌کند/ تعویض پرده‌های سالن
2021-09-21T06:01:38+04:30
مدیر تالار هنر از تعویض پرده‌های سالن و ارتقای سیستم آنها از دستی به اتوماتیک خبر داد و عنوان کرد فعالیت این تماشاخانه از ۲۵ روز دیگر آغاز خواهد شد.

«پری‌سا» به اکران آنلاین رسید/ داستان اسیدپاشی روی صورت دختر جوان

«پری‌سا» به اکران آنلاین رسید/ داستان اسیدپاشی روی صورت دختر جوان
2021-09-20T15:48:19+04:30
اکران آنلاین فیلم سینمایی «پری‌سا» به کارگردانی محمدرضا رحمانی و تهیه‌کنندگی سعید سعدی آغاز شد.

اجرای میدانی ۴۵ نمایش «راویان مقاومت» در سطح شهر تهران

اجرای میدانی ۴۵ نمایش «راویان مقاومت» در سطح شهر تهران
2021-09-20T13:34:58+04:30
سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به مناسبت فرا رسیدن چهل و یکمین سالگرد آغاز دفاع مقدس، ویژه‌برنامه «راویان مقاومت» را با اجرای ۴۵ نمایش میدانی برگزار می‌کند.

«تک‌تیرانداز» از پخش تلویزیونی تا اکران عمومی/ صداوسیما خوش‌قول بود

«تک‌تیرانداز» از پخش تلویزیونی تا اکران عمومی/ صداوسیما خوش‌قول بود
2021-09-20T12:41:38+04:30
ابراهیم اصغری تهیه‌کننده فیلم سینمایی «تک‌تیرانداز» به کارگردانی علی غفاری بیان کرد که تلویزیون در پرداخت‌های «تک تیرانداز» خوش قول بود.

«تک تیرانداز» از ۳۰ شهریور اکران می‌شود/ انتشار پوستر

«تک تیرانداز» از ۳۰ شهریور اکران می‌شود/ انتشار پوستر
2021-09-20T12:28:18+04:30
در آستانه اکران فیلم سینمایی «تک تیرانداز» از ۳۰ شهریورماه، از پوستر جدید این فیلم سینمایی رونمایی شد.

از سرگیری اجراهای تئاتر شهر با «تن‌ها» همزمان با هفته دفاع مقدس

از سرگیری اجراهای تئاتر شهر با «تن‌ها» همزمان با هفته دفاع مقدس
2021-09-20T11:21:39+04:30
مدیر مجموعه تئاتر شهر اعلام کرد این مجموعه تئاتری فعالیت‌های خود را با رفع تعطیلی‌های کرونایی از ۳۱ شهریور و به مناسبت هفته دفاع مقدس با اجرای نمایش «تن‌ها» ...

تولید ۶ سریال جدید تا تابستان ۱۴۰۱ در شبکه دو

تولید ۶ سریال جدید تا تابستان ۱۴۰۱ در شبکه دو
2021-09-20T10:54:58+04:30
۶ سریال جدید در قالب ۱۸۵ قسمت تا تابستان ۱۴۰۱ از شبکه دو روانه آنتن می‌شود.

امی ۲۰۲۱ برگزار شد/ نتفلیکس با «تاج» و «گامبی وزیر» برنده بزرگ شب

امی ۲۰۲۱ برگزار شد/ نتفلیکس با «تاج» و «گامبی وزیر» برنده بزرگ شب
2021-09-20T09:41:34+04:30
ساعتی پیش (شب پیش به وقت آمریکا) مراسم امی ۲۰۲۱ برگزار شد تا بهترین‌های تلویزیونی آمریکا را معرفی کند.

تدارک رادیو فرهنگ در هفته دفاع مقدس/ صدای مقاومت در استودیو پیچید

تدارک رادیو فرهنگ در هفته دفاع مقدس/ صدای مقاومت در استودیو پیچید
2021-09-20T09:28:14+04:30
رادیو فرهنگ ویژه‌برنامه‌هایی را به مناسبت چهلم و یکمین سالگرد دفاع مقدس ۸۵ برنامــه را در قالب ۲۰ عنوان تدارک دیده است.

از نوازندگی تا جوشکاری ساختمان/ موسیقی هنر فست‌فودی شده است

از نوازندگی تا جوشکاری ساختمان/ موسیقی هنر فست‌فودی شده است
2021-09-20T09:14:54+04:30
یکی از پژوهشگران و نوازندگان جوان موسیقی کشورمان در تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های موسیقایی خود از ترک حوزه پژوهش و آهنگسازی و تغییر شغلش به حرفه جوشکاری و رانند...

همکاری با کیمیایی افتخار بود/ یک نتیجه درخشان برای «بی‌مادر»

همکاری با کیمیایی افتخار بود/ یک نتیجه درخشان برای «بی‌مادر»
2021-09-20T08:08:14+04:30
بازیگر سریال «آقازاده» با اشاره به اینکه فیلم سینمایی «بی مادر» نتیجه‌ای درخشان دارد تاکید کرد همکاری با مسعود کیمیایی یک افتخار بود.

«معبر» به بوستان ولایت رسید/ اجرای بزرگترین رزم‌نمایش دفاع مقدس

«معبر» به بوستان ولایت رسید/ اجرای بزرگترین رزم‌نمایش دفاع مقدس
2021-09-20T06:21:35+04:30
محمدمهدی پریزاد نویسنده و کارگردان هنری رزم‌نمایش «معبر» درباره ویژگی‌های این اثر نمایشی که امسال در بوستان ولایت اجرا می‌شود، توضیحاتی ارائه داد.

ژولی دلپی و فلورین زلر به کمیته انتخاب اسکار فرانسه پیوستند

ژولی دلپی و فلورین زلر به کمیته انتخاب اسکار فرانسه پیوستند
2021-09-19T16:21:34+04:30
فرانسه اسامی افرادی را که باید در کمیته انتخابT نماینده این کشور برای حضور در رقابت بهترین فیلم بین‌المللی آکادمی ۲۰۲۲ را انتخاب کنند، اعلام کرد.

احتمال آغاز اجراهای تالار مولوی از پایان هفته/ ۲ اثر اجرا می‌شود

احتمال آغاز اجراهای تالار مولوی از پایان هفته/ ۲ اثر اجرا می‌شود
2021-09-19T14:21:34+04:30
مدیر مرکز تئاتر مولوی اعلام کرد با توجه به خارج شدن شهر تهران از وضعیت قرمز کرونایی، تلاش بر این است که از پایان هفته جاری ۲ نمایش در سالن‌های اصلی و کوچک ای...

«اقتباس» در سینما امر بخشنامه‌ای نیست/ صنعت سینما نداریم

«اقتباس» در سینما امر بخشنامه‌ای نیست/ صنعت سینما نداریم
2021-09-19T13:01:34+04:30
جابر قاسمعلی فیلمنامه نویس درباره اقتباس داستانی در سینمای ایران و طرح جدید بنیاد فارابی مبنی بر اقتباس از طرح‌های داستانی به نکاتی اشاره کرد.

دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) به پیشواز اربعین رفت

دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) به پیشواز اربعین رفت
2021-09-19T12:21:34+04:30
دیوارنگاره میدان حضرت ولیعصر (عج) در آستانه فرا رسیدن ایام پر شور اربعین حسینی با شعار «یک علم افتاده هزاران شده» رونمایی شد.

گرفتار کلاهبرداران کلاس گویندگی نشویم/ انرژی با فریاد صبحگاهی!

گرفتار کلاهبرداران کلاس گویندگی نشویم/ انرژی با فریاد صبحگاهی!
2021-09-19T09:54:54+04:30
احسان همتی گوینده و مجری رادیو درباره کلاهبرداری به نام کلاس‌های گویندگی که این روزها تب آن در فضای مجازی بالا رفته است هشدار داد.

شنیدن قطعات شش آهنگساز معاصر ایرانی/ موسیقی و هویت ایرانی چیست؟

شنیدن قطعات شش آهنگساز معاصر ایرانی/ موسیقی و هویت ایرانی چیست؟
2021-09-19T08:34:54+04:30
مهرداد غلامی از نوازندگان و وآهنگسازان شناخته شده حوزه موسیقی کلاسیک به تازگی آلبومی شامل اجرای قطعاتی از شش آهنگساز معاصر ایرانی را منتشر کرده است.

چطور دیکنز و اندرسون داستان‌های دزدی چاپ کردند/ جلوگیری از یک جنگ

چطور دیکنز و اندرسون داستان‌های دزدی چاپ کردند/ جلوگیری از یک جنگ
2021-09-19T08:21:34+04:30
پانیذ نوروزی کارگردان نمایش «یک ماجرای خیلی خیلی خیلی سیاه» درباره ویژگی‌های این اثر نمایشی و تفاوت‌هایی که این نمایشنامه با دیگر آثار مارتین مک دونا دارد، ت...

«آیدین» به مناطق محروم می‌رود/ ستاره‌ای که هنوز افول نکرده است

«آیدین» به مناطق محروم می‌رود/ ستاره‌ای که هنوز افول نکرده است
2021-09-19T06:08:14+04:30
مهدی برجیان تهیه‌کننده فیلم مستند «آیدین» اعلام کرد بر اساس آمار سمفا، این مستند پرفروش‌ترین فیلم حال حاضر سینماهای «هنر و تجربه» است.

دوره یک‌روزه «صاحب قلم» برگزار شد/ تدریس بهروز افخمی و جلیل سامان

دوره یک‌روزه «صاحب قلم» برگزار شد/ تدریس بهروز افخمی و جلیل سامان
2021-09-18T16:54:54+04:30
دوره آموزشی یک‌روزه «صاحب قلم» با حضور بهروز افخمی و جلیل سامان برگزار شد.

«بی‌فاصله» رونمایی شد/ تلاش برای متفاوت بودن در روزگار کرونایی

«بی‌فاصله» رونمایی شد/ تلاش برای متفاوت بودن در روزگار کرونایی
2021-09-18T16:14:55+04:30
مراسم رونمایی از آلبوم «بی‌فاصله» به آهنگسازی مجید عسگری و خوانندگی وحید تاج در حالی برگزار شد که حاضران در این برنامه از انگیزه‌های خود برای انتشار یک اثر م...

«شب‌بیدار» سریال جدید تلویزیون شد/ تقابل ۲ بازیگر با یکدیگر

«شب‌بیدار» سریال جدید تلویزیون شد/ تقابل ۲ بازیگر با یکدیگر
2021-09-18T15:48:14+04:30
تصویربرداری سریال «شب بیدار» به کارگردانی رضا ابوفاضلی و تهیه‌کنندگی علی مهام در گرمدره ادامه دارد.

دنیل کریگ در پایان سفرش با «جیمزباند»/ عاشق هر لحظه‌اش بودم

دنیل کریگ در پایان سفرش با «جیمزباند»/ عاشق هر لحظه‌اش بودم
2021-09-18T13:48:15+04:30
دنیل کریگ با پایان یافتن فیلم نهایی جیمز باند احساس شوک کرد زیرا هر لحظه‌اش را دوست داشت.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)