میرنیوز

قربانیان نگران حکم دادگاه آلیسون مک هستند

قربانیان نگران حکم دادگاه آلیسون مک هستند 2021-07-21T11:23:38+04:30

خبرگزاری مهر- گروه هنر: سال‌هاست که دادستان‌ها می‌گویند «آلیسون مَک» بازیگر سابق سریال تلویزیونی «اسمال‌ویل» جانشین بنیانگذار فرقه «نِکسیم» یعنی «کیث رانییِر» وظیفه جذب زنان و دختران را برای فراهم کردن بساط لذت‌های جنسی رئیس فرقه در محله‌های بالاشهر نیویورک داشته است.

سال ۲۰۱۸ آلیسونِ ۳۹ ساله به‌ همراه رانییر و سایر اعضای ارشد گروه دستگیر شدند. آن‌ها برای اعضا موعظه می‌کردند که برای رشد فردی می‌بایست قربانی کرد. اگرچه مک یک‌سال بعد اقرار کرد که بسیاری از اتهامات را قبول دارد و مرتکب جرم شده اما ادعایش این بود که اقدامات مجرمانه‌اش نتیجه «پایبندی کورکورانه» به آموزه‌های رانییر بوده است.

نکته قابل توجه این است که مک در دادگاه رانییر شهادت نداد اما دادستان‌ها برای اولین‌ بار افشا کردند که بازیگر سابق تلویزیون در پرونده‌ای که علیه رهبر فرقه آماده‌ کرده‌اند، اطلاعات حساسی در اختیارشان قرار داده است؛ از جمله یک فایل صوتی رقت‌انگیز. دادستان‌ها در دادخواست قرارِ بازداشت رانییر نوشته‌اند: «اگرچه مک در صورتی‌که زودتر تصمیم می‌گرفت با دادگاه این پرونده همکاری کند می‌توانست اطلاعات بسیار مهم‌تری در اختیار دادگاه قرار دهد اما داده‌هایی مهم، کاملاً معتبر و با جزئیات زیادی به پرونده اضافه کرده است که به دولت در رسیدگی به این موضوع کمک شایانی نمود.»

دادستان‌های پرونده از دادگاه خواستند در حکم مک تخفیف قائل شده و به‌خاطر جرایم کلاهبرداری و دسیسه برای کلاهبرداری، کمتر از ۱۴ سال زندان برایش در نظر گرفته شود. اکنون، اعضای سابق نکسیم می‌ترسند کسی‌ که از نظرشان کلیدی‌ترین نقش‌آفرین یک سازمان جنایت‌کار سترگ بوده است، از مهلکه قسر در برود.

«ایوی نِوارِز» از اعضای سابق و باسابقه فرقه در مصاحبه با دیلی‌بیست می‌گوید: «من معتقدم هر زنی، چه عضو فرقه بوده باشه چه نه، باور دارد اگر حکم سبکی برای آلیسون مک بریده شود، مسأله سوءاستفاده از زنان توسط زنان دیگر عادی‌سازی خواهد شد یا مورد سهل‌انگاری قرار خواهد گرفت.»

یک عضو دیگر فرقه که به‌خاطر مسائل شخصی نخواست نامش فاش شود نیز به دیلی‌بیست گفت حتی تصور این‌که مک اینقدر راحت از مجازات بگریزد هم اعصابش را خرد می‌کند؛ «مک به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم تعداد زیادی از زنان را مجبور کرد زجر بکشند. بسیار ناراحت‌کننده است که ببینیم با او برخورد مناسب نمی‌شود و از مسؤلیت شانه خالی می‌کند.»

وکلای آلیسون مک که قرار بوده لایحه دادخواست‌شان را تا قبل از صدور حکم نهایی دادگاه در ۳۰ ژوئن به دادگاه فدرال بروکلین تقدیم کنند، از اظهار نظر پیرامون این ماجرا سر باز زدند. دادستان‌های فدرال هم نظری ندادند.

دادستان‌ها می‌گویند مک تعداد زیادی ایمیل، سند و مدرک و چندین فایل صوتی تحویل آن‌ها داده است. یکی از این فایل‌ ها، صوت مکالمه او با رانییر است. رانییر در این مکالمه برای مک توضیح می‌دهد چطور یک مراسم بازاریابی مفصل برای «برده‌هایش» برگزار کند. این زن‌ها بخشی از باشگاه به‌شدت محرمانه «داس» (DOS) بودند. در این باشگاه بعضی از زنان نکسیم مجبور می‌شدند حرف اول اسم یا فامیلی رانییر را بدون بی‌حسی موضعی روی ران خود حک کنند تا تحت مالکیت او درآیند و سپس با او رابطه جنسی برقرار کنند.

فایل صوتی مک در جریان جلسه دادگاه رانییر پخش شد و کمک کرد ثابت شود نه‌ تنها رانییر کاملاً از جریان «حرمسراهای» نکسیم خبر دارد (قبلاً منکر شده بود)، بلکه در فراهم کردن امکانات برای تأسیس‌ اش همکاری داشته است. رانییر در نهایت در مورد بسیاری از اتهامات، مجرم شناخته شد و به تحمل ۱۲۱ سال زندان محکوم گردید.

اما اگرچه افشا شد که مک، مردی را که روزی «وانگارد» صدا می‌کرد، لو داده و اطلاعات حساسی برای محکوم شدنش به دادگاه رائه کرده است، اعضای سابق فرقه هنوز معتقدند در مجازات مک نباید هیچ تخفیفی در نظر گرفته شود.

در جریان محاکمه رانییر چند زن علیه رفتار مک با اعضای فرقه شهادت دادند. مثلاً این‌که مک چطور عکس‌های عریان اعضای جدید فرقه را نزد خود نگه می‌داشته تا از آن‌ها باج بگیرد و مجبورشان کند برده‌های جنسی رانییر شوند.

نیکل، یک بازیگر ۳۱ ساله اهل کالیفرنیا که سال ۲۰۱۶ وقتی در یکی از کلاس‌های بازیگری مک ثبت‌نام کرد، با فرقه آشنا شد، توضیح می‌دهد چطور او را اغوا کرده‌اند تا در داس عضو شود. مک به او گفته بوده که داس یک گروه فعال در زمینه توانمندسازی زنان است.

نیکل شهادت داد که در طول عضویتش در داس مک از او چندین خواسته «گیج‌کننده» داشته است، از جمله این‌که سه ماه مجرد بماند و با هیچ مردی رابطه نداشته باشد، در فیسبوک با رانییر ارتباط بگیرد و یک رژیمِ به‌شدت کم‌کالری را رعایت کند؛ «آلیسون به من گفت به کیث بگویم که حاضرم هرکاری او می‌خواهد انجام دهم. به من گفت برو و یک برده خوب باش». نیکل گفت که در نهایت رانییر چشم‌های او را بسته، دست و پایش را هم به یک میز بسته و توسط یک برده دیگر مورد تعرض جنسی قرار گرفته است.

در دادخواست فرجام‌خواهی، دادستان‌ها با جزئیات توضیح داده‌اند چطور آلیسون مک در داس «استاد» بوده و برده‌های مخصوص به خودش را استخدام کرده است. آلیسون از آن‌ها می‌خواسته تا در بازه‌های زمانی مشخص وثیقه (گاهی در قالب اطلاعات حساس) بدهند تا وفاداری‌شان به استاد تضمین شود.

مک خودش اعتراف کرده که برخی از جرایم مطرح در پرونده را مرتکب شده است. او در آوریل سال ۲۰۱۹ با چشمانی اشک‌بار خطاب به قاضی نیکلاس گارافیس گفت که زنان را به‌ هر قیمتی که شده، حتی باجگیری، به استخدام گروه درمی‌آورده تا آموزه‌های رانییر را ترویج کند.

مک گفت: «باید مسئولیت کامل تمام اعمالم را قبول کنم. به‌خاطر نقشی که در این پرونده داشتم، بسیار شرمنده‌ام. جلوی خانواده‌ام و انسان‌های خوبی که به‌خاطر پایبندی کورکورانه‌ام از آموزه‌های رانییر به آن‌ها آسیب رسانده‌ام، بسیار شرمنده‌ام. من عضوی از یک انجمن سری بودم که توسط کیث رانییر تأسیس شد. من نقش اصلی کیث رانییر در داس را پنهان کردم. او رئیس داس بود.»

با این حال، دادستان فدرال سابق «نیاما رحمان» معتقد است علیرغم همکاری مک و اعترافش، باید حکم سنگینی برای او در نظر گرفته شود.

رحمان در مصاحبه با دیلی‌بیست می‌گوید: «تبدیل حکم از ۱۴ سال زندان به بازداشت خانگی یا عفو مشروط، خلاف عدالت است.»

دادستان‌ها مشخص نکردند که در دادخواست‌شان چه حکمی برای مک پیشنهاد داده‌اند.

رحمان در این‌باره می‌گوید: «آلیسون مک در یک‌سری فعالیت‌های به‌ شدت مجرمانه مشارکت داشته است و این مسأله که با دادگاه همکاری کرده نمی‌تواند شدت هیچ‌کدام از آن فعالیت‌ها را تقلیل دهد. اگرچه همکاری‌اش با دادگاه خیلی محدود هم نبود اما چندان گسترده نیز نبود. او شاهدی بود که در ابتدا ساز مخالف می‌زد اما دادستان‌های پرونده توانستند همکاری‌اش را جلب کنند. کمک مک طوری نبود که بگوییم اجرای عدالت را تضمین کرده است.»

رحمان در ادامه ادعا کرد اگر دادستان‌ها تصمیم بگیرند «حکم محکمی مثل چند سال زندان» برای مک بریده نشود، سایر زنان شریک در فعالیت‌های مجرمانه نکسیم نیز منتفع خواهند شد.

رهبران بلندپایه سابق این فرقه که به جرم‌هایشان اعتراف کرده‌اند، عبارتند از «نانسی سالزمن» و دخترش لارن و هم‌چنین کتابدار فرقه «کیثی راسل» یکی از سرمایه‌گذاران اصلی فرقه به نام «کلر برانفمن» سپتامبر گذشته در دادگاه به تحمل ۸۱ ماه زندان محکوم شد و به‌صورت عمومی و آشکار اعلام کرد هنوز به رانییر وفادار است.

نوارز در مورد احکام دادگاه در این پرونده می‌گوید: «حکم دادگاه هر چیزی که باشد امیدوارم چارچوبی عادلانه برای احکام بعدی ایجاد کند.»

او اضافه کرد که از آدم‌فروشی مک و لو دادن رانییر تعجب نکرده است و دادگاه نمی‌بایست برای او تخفیف قائل می‌شد؛ «برای یک زن طبیعی است وقتی می‌بیند رانییر دارد در باطلاق غرق می‌شود، هرکاری از دستش برآید انجام می‌دهد تا خودش را حفظ کند.»

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

«شهربند» افتتاح می شود/ اندیشیدن درباره شهر

«شهربند» افتتاح می شود/ اندیشیدن درباره شهر
2021-07-29T11:55:57+04:30
نمایشگاه گروهی هنرهای تجسمی با عنوان «شهربند» روز جمعه ۸ مرداد در گالری آ افتتاح می‌شود.

شیوع کرونا در «کلبه عموپورنگ»/ احتمال قطع پخش مجموعه وجود دارد

شیوع کرونا در «کلبه عموپورنگ»/ احتمال قطع پخش مجموعه وجود دارد
2021-07-29T11:42:35+04:30
احتمال دارد پخش مجموعه تلویزیونی «کلبه عمو پورنگ» به دلیل ابتلای برخی بازیگران و عوامل به ویروس کرونا متوقف شود.

نمایش «بوتاکس» در بخش مسابقه جشنواره پکن

نمایش «بوتاکس» در بخش مسابقه جشنواره پکن
2021-07-29T11:02:33+04:30
«بوتاکس» به کارگردانی کاوه مظاهری در جشنواره فیلم پکن نمایش داده می شود.

نبرد سخت تیم‌های والیبال ایران و ایتالیا/ تلاش برای صعود

نبرد سخت تیم‌های والیبال ایران و ایتالیا/ تلاش برای صعود
2021-07-29T10:22:33+04:30
تیم ملی والیبال ایران در چهارمین دیدار مرحله گروهی مقابل ایتالیا صف آرایی خواهد کرد.

«خندوانه» کمپین عیدی دادن راه انداخت

«خندوانه» کمپین عیدی دادن راه انداخت
2021-07-29T10:09:16+04:30
همزمان با عید غدیر برنامه «خندوانه» از کمپین عیدی دادن به کودکان رونمایی کرد.

انتشار دو نماهنگ برای عید غدیر با چند ایده جدید

انتشار دو نماهنگ برای عید غدیر با چند ایده جدید
2021-07-29T09:29:17+04:30
گروه هم آوایی الغدیر تهران همزمان با فرا رسیدن عید سعید غدیرخم اقدام به انتشار دو نماهنگ در قالب های متفاوت کرده که به گفته مدیر این مجموعه موجب ایجاد یک جری...

رستمیان در جایگاه شانزدهم تپانچه ایستاد/ تکلیف فردا مشخص می شود

رستمیان در جایگاه شانزدهم تپانچه ایستاد/ تکلیف فردا مشخص می شود
2021-07-29T08:35:53+04:30
بانوی تیرانداز ایران با قرار گرفتن در جایگاه شانزدهم رقابتهای تپانچه باید منتظر مسابقه بعدی خود در بخش سرعت باشد.

هانیه رستمیان: سعی می کنم با رکورد بهتر فینالیست شوم

هانیه رستمیان: سعی می کنم با رکورد بهتر فینالیست شوم
2021-07-29T08:09:16+04:30
بانوی تیرانداز تپانچه کشورمان تاکید دارد که می خواهد با کسب رکورد بهتر در قسمت سرعت فینالیست شوم.

افشین فرزام: قایقرانی ایران را از آسیا جدا کردیم 

افشین فرزام: قایقرانی ایران را از آسیا جدا کردیم 
2021-07-29T08:09:15+04:30
سرمربی تیم ملی روئینگ گفت: با عملکردی که نازنین ملایی داشت در واقع قایقرانی ایران را از آسیا جدا کردیم.

رستمیان در جایگاه دوازدهم تپانچه ایستاد/ تکلیف فردا مشخص می شود

رستمیان در جایگاه دوازدهم تپانچه ایستاد/ تکلیف فردا مشخص می شود
2021-07-29T07:29:17+04:30
بانوی تیرانداز ایران با قرار گرفتن در جایگاه دوازدهم رقابتهای تپانچه باید منتظر مسابقه بعدی خود در بخش سرعت باشد.

نازنین ملایی: طوری پارو زدم که برای فردا هم انرژی داشته باشم

نازنین ملایی: طوری پارو زدم که برای فردا هم انرژی داشته باشم
2021-07-29T07:29:16+04:30
قایقران المپیکی کشورمان پس از پایان کارش در مرحله نیمه نهایی گفت: رقابت این مرحله را به گونه ای برگزار کردم که برای فردا هم انرژی داشته باشم.

نازنین ملایی شانس کسب مدال را از دست داد/ صعود به فینال B روئینگ

نازنین ملایی شانس کسب مدال را از دست داد/ صعود به فینال B روئینگ
2021-07-29T06:09:16+04:30
 دختر قایقران ایران راهی مرحله فینالB مسابقات روئینگ سی و دومین دوره بازیهای المپیک در توکیو شد. 

پایان روز پنجم و ادامه صدرنشینی میزبان/ سقوط ایران به رده ۲۸

پایان روز پنجم و ادامه صدرنشینی میزبان/ سقوط ایران به رده ۲۸
2021-07-28T18:29:16+04:30
پنجمین روز از سی و دومین دوره بازیهای المپیک با ادامه مدال آوری کشورهای مطرح و صدرنشینی میزبان پیگیری شد.

برنامه روز ششم ورزشکاران ایران/ روز دختران روئینگ و تیراندازی

برنامه روز ششم ورزشکاران ایران/ روز دختران روئینگ و تیراندازی
2021-07-28T18:15:56+04:30
در ششمین روز از سی و دومین دوره بازیهای المپیک دو ورزشکار بانوی روئینگ و تیراندازی برای ایران مسابقه می دهند.

ایتالیا نخستین باخت ژاپن را رقم زد

ایتالیا نخستین باخت ژاپن را رقم زد
2021-07-28T17:09:16+04:30
تیم ملی والیبال ایتالیا نوار پیروزی های ژاپن در مرحله گروهی المپیک را قطع کرد.

اکران نسخه مرمت‌شده «شهرموش‌ها»/ خاطرات سینمای کودک مرور می‌شود

اکران نسخه مرمت‌شده «شهرموش‌ها»/ خاطرات سینمای کودک مرور می‌شود
2021-07-28T16:02:36+04:30
نسخه مرمت شده ۶ فیلم سینمایی ماندگار سینمای کودک و نوجوان از شنبه ۹ مرداد در شهر اصفهان روی پرده خواهد رفت.

روز ناداوری و شکست/ نتیجه دور از انتظار والیبال و افسوس شمشیربازان

روز ناداوری و شکست/ نتیجه دور از انتظار والیبال و افسوس شمشیربازان
2021-07-28T15:49:16+04:30
پنجمین روز از سی و دومین دوره بازیهای المپیک امروز چهارشنبه با شکست و توقف تمامی نمایندگان انفرادی و تیمی ایران برابر رقبایشان پایان یافت.

ونزوئلا یک ست از قهرمان جهان گرفت/ لهستان موقتا در صدر

ونزوئلا یک ست از قهرمان جهان گرفت/ لهستان موقتا در صدر
2021-07-28T15:09:16+04:30
تیم ملی والیبال ونزوئلا در حالیکه یک ست از قهرمان جهان گرفت نتیجه را واگذار کرد.

استکی: دانیال خیلی خوب کار کرد/ در آینده بیشتر از شه‌بخش می شنویم

استکی: دانیال خیلی خوب کار کرد/ در آینده بیشتر از شه‌بخش می شنویم
2021-07-28T14:42:36+04:30
سرمربی تیم ملی بوکس ایران از عملکرد دانیال شه بخش در المپیک تقدیر کرد و گفت: قطعا در آینده از این بوکسور بیشتر خواهید شنید.

دانیال شه بخش: می خواستم طلسم بشکنم که نشد

دانیال شه بخش: می خواستم طلسم بشکنم که نشد
2021-07-28T14:42:36+04:30
ملی پوش بوکس ایران با تاکید بر اینکه با حریق قدری مبارزه داشت، گفت: می خواستم برخی طلسم ها را در بوکس بشکند اما نشد.

دانیال شه بخش از مبارزات بوکس المپیک کنار رفت

دانیال شه بخش از مبارزات بوکس المپیک کنار رفت
2021-07-28T14:15:56+04:30
نماینده ٥٧ کیلوگرم بوکس ایران دومین مبارزه خود در المپیک را به نماینده کوبا واگذار کرد.

المپیک ۲۰۲۰ با اسپانسری کالاتیک در شبکه ۳

المپیک ۲۰۲۰ با اسپانسری کالاتیک در شبکه ۳
2021-07-28T13:22:36+04:30
فروشگاه اینترنتی موبایل و لوازم جانبی «کالاتیک» حامی رسمی ویژه برنامه تلویزیونی المپیک ۲۰۲۰ توکیو در شبکه سه سیما شد.

سندی از دلایل قرنطینه پزشک و سرپرست تیم ملی والیبال در توکیو

سندی از دلایل قرنطینه پزشک و سرپرست تیم ملی والیبال در توکیو
2021-07-28T13:09:16+04:30
پزشک تیم ملی والیبال سندی که نشان می دهد با تشخیص و تاکید مسئولان برگزاری المپیک باید چند روز در قرنطینه می ماندند را منتشر کرد.

روایت نجات آدم‌ها در مستند «حق حبس»

روایت نجات آدم‌ها در مستند «حق حبس»
2021-07-28T12:55:56+04:30
مجموعه مستند «حق حبس» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی فرزاد خوشدست به سفارش شبکه مستند تولید شد.

گزارش جامع سازمان سینمایی درباره پروانه‌های ساخت و نمایش ۱۴۰۰

گزارش جامع سازمان سینمایی درباره پروانه‌های ساخت و نمایش ۱۴۰۰
2021-07-28T12:55:56+04:30
بر اساس اعلام معاونت ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی فهرست تجمیعی پروانه‌های صادره امسال و آخرین وضعیت نوبت شورای پروانه ساخت و پروانه نمایش منتشر شد.

اپیدمی طاعون در «بازی‌های کشتار همگانی»/ دوست دارم به‌روز باشم

اپیدمی طاعون در «بازی‌های کشتار همگانی»/ دوست دارم به‌روز باشم
2021-07-28T12:55:56+04:30
بهروز سرو علیشاهی کارگردان نمایش «بازی‌های کشتار همگانی» با اشاره به موضوع این اثر نمایشی که درباره یک بیماری اپپدمی است درباره وضعیت تئاتر در شرایط این روزه...

تاثیرگذاری وزش باد در حذف زودهنگام کماندار ایران

تاثیرگذاری وزش باد در حذف زودهنگام کماندار ایران
2021-07-28T12:42:36+04:30
سرمربی تیم ملی ریکرو بعد از حذف تنها نماینده این تیم از المپیک گفت: وزش باز روی رکوردها تاثیر گذاشت اگرچه حریف هم تجربه خوبی داشت.

پایان کار صفرزاده با سی و پنجمی تایم تریل انفرادی

پایان کار صفرزاده با سی و پنجمی تایم تریل انفرادی
2021-07-28T12:42:36+04:30
نماینده دوچرخه سواری کشورمان با ایستادن در رتبه سی و پنجم تایم تریل انفرادی به کار خود در بازیهای المپیک توکیو پایان داد.

تاثیرگذاری ورزش باد در حذف زودهنگام کماندار ایران

تاثیرگذاری ورزش باد در حذف زودهنگام کماندار ایران
2021-07-28T12:29:16+04:30
سرمربی تیم ملی ریکرو بعد از حذف تنها نماینده این تیم از المپیک گفت: ورزش باز روی رکوردها تاثیر گذاشت اگرچه حریف هم تجربه خوبی داشت.

تیم وزنه‌برداری ایران پنجشنبه راهی توکیو می‌شود

تیم وزنه‌برداری ایران پنجشنبه راهی توکیو می‌شود
2021-07-28T12:02:36+04:30
تیم ملی وزنه‌برداری ایران برای حضور در بازیهای المپیک پنجشنبه راهی توکیو خواهد شد.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)