میرنیوز

هنرمند برای جدل روایت باید آزادی بیان داشته باشد/ در جلسه با آیت الله رئیسی گفت‌وگوهای خوبی شکل گرفت

هنرمند برای جدل روایت باید آزادی بیان داشته باشد/ در جلسه با آیت الله رئیسی گفت‌وگوهای خوبی شکل گرفت 2021-05-04T12:18:51+04:30

منوچهر شاهسواری در حاشیه نشست نقش سینما در کاهش آسیب‌های اجتماعی و مبارزه با مفاسد اقتصادی با حضور رئیس قوه قضائیه در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: اگر سینما و صنعت جدید نداشته باشیم، در حاشیه تمدن جدید هستیم و در متن این تمدن قرار نخواهیم داشت.

این تهیه کننده سینما خاطرنشان کرد: زمانی که چنین اعتقادی وجود داشته باشد، گفت وگو کردن با همه اجزای حکمرانی کشور اعم از قوه قضائیه، قوه مقننه، قوه مجریه، سایر نهادها، گروه‌های فکری و اندیشه‌ای برای همه الزام است.

وی اظهار داشت: آنچه که در جلسه با رئیس قوه قضائیه گذشت و عنوانی که برای آن در خصوص آسیب‌های اجتماعی و مفاسد اقتصادی دیده شده بود، به نظر می‌آید که از یک ضرورتی سخن می‌گوید و آن ضرورت این است که حتماً دارای آسیب‌های اجتماعی هستیم و به تبع آن مفاسد اقتصادی نیز وجود دارد؛ ضمن اینکه خود مفاسد اقتصادی نیز تشدیدکننده آسیب‌های اجتماعی است.

برای اینکه با مفاسد اقتصادی مبارزه کنیم و به قول رئیس قوه قضائیه مبارزه سیستماتیک صورت گیرد، حوزه فرهنگ می‌بایست به شدت فعال شود

شاهسواری عنوان کرد: برای اینکه با این موضوع مبارزه کنیم و به قول رئیس قوه قضائیه مبارزه سیستماتیک صورت گیرد، حوزه فرهنگ می‌بایست به شدت فعال شود و برای فعال شدن حوزه فرهنگ، صنعت تصویر از چند نیاز برخوردار است؛ نیاز اول این است که گوینده و هنرمند باید نسبت به آنچه که می‌گوید، احساس امنیت کند و توقع ما از بابت احساس امنیت، از قواعد و قوانین قوه قضائیه است.

وی ادامه داد: بدون وجود امنیت، آزادی بیان وجود نخواهد داشت و یا در آزادی بیان تردید وجود دارد. بدون آزادی بیان نمی‌شود در صحنه مبارزه با مفاسد اقتصادی، اجتماعی، بالا بردن سطح دانشی، ارتباطی، دلبستگی و تقید به جایی که در آن زندگی می‌کنیم که نام آن ایران است، نقش آفرینی کرد و این ها لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

مدیرعامل خانه سینما در ادامه با بیان اینکه تکه تکه کردن جامعه فرهنگی و هنری کشور از نظر من یک فساد است، گفت: اگر در هر گروه، هر کس و در هر جایی اهل فرهنگ و به خصوص از سینماگران، با قیچی دیدگاه‌های خود، اقدام به تقسیم بندی کنند، در واقع مجموعه‌ای از آحاد کشور را که مخاطبین این گروه‌ها هستند از هم قیچی و جدا می‌کند.

وی تاکید کرد: نباید ایجاد تفاوت، رانت فرهنگی و اطلاعاتی در این حوزه کنیم.

شاهسواری در ادامه و در پاسخ به سوالی در خصوص رویکرد رئیس قوه قضائیه به موضوع سینما گفت: بخشی از مباحث مربوط به مسائل عمومی بود که کاری به آن ندارم؛ اما بخشی از مباحث ویژه رئیس قوه قضائیه مربوط به روایت‌ها بود، اساساً روایت‌ها و جدل روایات از همان بنیانی می‌آید که من نیز به آن اعتقاد دارم که همان تمدن متکی به تصویر، تصویری که از خود می‌سازیم و از دیگران دریافت می‌کنیم، است.

برای جدل روایت‌ها باید آزادی بیان داشته باشیم

این تهیه کننده سینما اظهار داشت: این در واقع جنگ روایات، تقابل روایات و جدل روایات در جهان فعلی است و از نظر من این بخش از صحبت‌های رئیس قوه قضائیه این معنا و مفهوم را دارد که جدل روایتی باید در این کشور صورت گیرد و برای جدل روایتی چه در داخل، چه بیرون و چه در منطقه و جهان و در آینده و گذشته نیازمند امنیت هنرمند و آزادی بیان او هستیم و شیوه‌های ممیزی گذشته پاسخ نمی‌دهد.

مدیرعامل خانه سینما تصریح کرد: من فکر می‌کنم وجود یک ساز و کار مبتنی بر آزادی بیان و امنیت سخن و امنیت عمل و امنیت کار، مثمرثمر است؛ چگونه است که ما سوتزن‌ها را تشویق می‌کنیم و می‌گوئیم اگر کسی سوتزنی کند ما از او حمایت می‌کنیم؛ فضایی که داریم زندگی می‌کنیم در چنین فرایندی ما سخن می‌گوئیم، خطر آنجاست که ساز و کاری برای اجرای این سخن فراهم نمی‌کنیم و اگر که ساز و کار مناسب پیدا نکنیم حتماً ناامید می‌شویم.

شاهسواری افزود: ما از سال ۹۸ پیگیر برگزاری این قبیل جلسات نظیر جلسه با آیت الله رئیسی بودیم؛ یعنی فکر می‌کردیم که باید چنین گفتگویی صورت بگیرد.

وی بیان داشت: از انجام ملاقات‌های اینچنینی نظیر دیدار با رئیس قوه قضائیه حتماً خوشحال می‌شویم به شرط‌ها و شروطه‌ها. شرطش هم ساز و کار مبتنی بر بیان و امنیت سینماگران برای ورود به جدل‌های روایتی از همه موضوعات مبتلابه کشور است.

این تهیه کننده سینما گفت: فضای جلسه با آیت الله رئیسی فضای آزادی بود. درست است وقت کم بود، از این جهت ایراد در این جلسه وجود داشت اما این ایراد، ایرادی نیست که به عنوان یک معضل از آن اسم ببرم؛ به هر شکل در شرایط کرونا بود و خیلی از دوستان ما نمی‌توانستند حاضر شوند و جمعیت کمتری را باید در این جلسه حاضر می‌کردیم، همه اینها اشکالات شکلی است اما به لحاظ محتوایی اگر به سمت یک ساز و کار جدی و عملی ببریم حتماً ختم به خیر می‌شود.

شاهسواری بیان داشت: در نظام اداری آنچه تبدیل به ساز و کار بشود حتماً از آن خیر و برکت می‌آید. اگر تبدیل به ساز و کار نشود یک معضلی می‌شود بر بقیه معضلات یعنی اعتماد و ارتباط را دچار خدشه می‌کند.

من بدون هیچ پیش‌داوری در جلسه با رئیس قوه قضائیه حاضر شدم و از همه دوستان و همکارانم خواستم بدون هیچ پیش‌داوری وارد جلسه شوند.

وی بیان داشت: صمیمانه و صادقانه بگویم من بدون هیچ پیش‌داوری در این جلسه حاضر شدم و از همه دوستان و همکارانم خواستم بدون هیچ پیش‌داوری وارد جلسه شوند. بنابراین پیش داوری را سعی کردیم از خودمان و دوستانمان دور کنیم. در پایان جلسه احساس من این است که آنچه که گفته شد و آنچه که شنیده شد در مسیر درستی از منظر گفتگوست و تأکید می‌کنم اگر منجر به یک ساز و کار عملی شود و معضلات و مسائلی که حوزه فرهنگ با دستگاه‌های نظارتی و قضائی و امثالهم دارند بتواند در یک بستر غیر قضائی، حل و فصل شود، نشان دهنده ثمربخش بودن چنین جلساتی است.

وی افزود: در هر شکل آنجا قوه قضائیه با قواعد و قوانین کار دارد ولی قوانین که الزاماً همیشگی و دائمی نیستند، گفتگو می‌تواند حتی به حذف برخی از قوانین بیانجامد یا برخی از رفتارها تصحیح کند، یا ارتباط را ارتباط سامان یافته بکند، به جای اینکه شما آن سوی رود و ما این سوی رود! نه همه ما اتفاقاً وسط رود هستیم و می‌بایست در این مسیر و در این فضا همه پشتیبان هم باشیم، به نیت آنجایی که داریم در آن زندگی می‌کنیم و آن نیت، عشق ابدی و ازلی همه ماست که عشق سرزمینی‌مان است با همه مختصاتش، یعنی این سرزمین مال ماست؛ شکست و پیروزی این سرزمین هم مال ماست و موفقیتش هم مال ماست اینجوری نیست که یک کسی فکر کند می‌تواند خودش را به در ببرد، به صورت فردی ممکن است ولی به صورت سرزمینی که امکان پذیر نیست؛ در چنین شرایطی است که من فکر می‌کنم قدم اول را در تقاضا برداشتیم و ما گفتگو کردیم. رئیس محترم قوه قضائیه با روی خوش در این جلسه حاضر شدند و با صبوری به همه گفتگوها گوش دادند.

این تهیه کننده سینما خاطرنشان کرد: شما نمی‌توانید بدون گفتگو با همسایه به نتیجه برسید، با خانواده با بچه‌هایت با همکارانت هم به همین ترتیب؛ باید گفتگو کنی و در فضای گفتگو است که می‌توانیم ملاحظات همدیگر، نیازهای همدیگر و خطوط احترامی همدیگر را درک کنیم. برگزاری چنین جلساتی نظیر جلسه اهالی سینما و هنر با آیت الله رئیسی، مقدمه‌ای خوبی برای این امر است.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

احیا ظرفیت سالن‌های سینمایی در خوزستان/ نگاه‌مان گسترشی است

احیا ظرفیت سالن‌های سینمایی در خوزستان/ نگاه‌مان گسترشی است
2021-05-11T12:59:52+04:30
میلاد تفت‌آشیان مدیر امور سینمایی موسسه «بهمن سبز» در خوزستان تأکید کرد که نگاهمان در حوزه سینماداری، گسترشی است.

آخرین وضعیت درمان کرونای اسدالله یکتا/ هنرمندانی که حمایت کردند

آخرین وضعیت درمان کرونای اسدالله یکتا/ هنرمندانی که حمایت کردند
2021-05-11T12:59:52+04:30
فرزند اسدالله یکتا بازیگر سینما و تلویزیون ایران درباره وضعیت پدرش که به بیماری کرونا مبتلا شده است، توضیحاتی ارائه داد.

علی نصیریان رئیس گروه نمایش و ادبیات نمایشی فرهنگستان هنر شد

علی نصیریان رئیس گروه نمایش و ادبیات نمایشی فرهنگستان هنر شد
2021-05-11T11:53:12+04:30
با حکم بهمن نامورمطلق رئیس فرهنگستان هنر، علی نصیریان به سمت رئیس گروه تخصصی نمایش و ادبیات نمایشی فرهنگستان هنر منصوب شد.

وضعیت تعزیه‌خوان‌ها در رمضان چگونه بود؟/ شرایط از قبل بدتر شد!

وضعیت تعزیه‌خوان‌ها در رمضان چگونه بود؟/ شرایط از قبل بدتر شد!
2021-05-11T11:39:52+04:30
داود فتحعلی بیگی وضعیت تعزیه‌خوان‌ها و اجراهای تعزیه را به دلیل شرایط کرونایی مناسب ندانست و معتقد است که شرایط هنرمندان تئاتر پیش از این مثبت نبود و کرونا ا...

«کمیته» به تلویزیون رسید/ مروری‌بر تأسیس و انحلال یک نهاد انقلابی

«کمیته» به تلویزیون رسید/ مروری‌بر تأسیس و انحلال یک نهاد انقلابی
2021-05-11T11:26:32+04:30
مستند «کمیته» با روایتی از تاسیس، فعالیت‌ها و انحلال کمیته انقلاب اسلامی در برنامه تلویزیونی «به اضافه مستند» به نمایش درمی‌آید.

بازیگر بی‌حاشیه‌ای که در سکوت مدیران به خانه ابدی بدرقه شد

بازیگر بی‌حاشیه‌ای که در سکوت مدیران به خانه ابدی بدرقه شد
2021-05-11T11:13:11+04:30
پیکر بیژن افشار بازیگر بااخلاق و بی‌حاشیه تئاتر، سینما و تلویزیون در سکوت مدیران و مسئولان فرهنگی و هنری به خاک سپرده شد.

بیست و هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان کلید خورد

بیست و هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان کلید خورد
2021-05-11T10:59:52+04:30
بیست و هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان با انتخاب دبیر و تشکیل شورای سیاستگذاری آغاز به کار کرد.

مسعود ولدبیگی چهره‌پرداز پیشکسوت سینما درگذشت

مسعود ولدبیگی چهره‌پرداز پیشکسوت سینما درگذشت
2021-05-11T10:59:51+04:30
نیما فلاح از درگذشت مسعود ولدبیگی پیشکسوت چهره‌پردازی سینمای ایران به دلیل ایست قلبی خبرداد.

پرونده جیسون رضاییان در مستند «گاندو۱» مرور می‌شود

پرونده جیسون رضاییان در مستند «گاندو۱» مرور می‌شود
2021-05-11T10:06:33+04:30
مستندی درباره‌ شخصیت اصلی سریال «گاندو ۱» به همراه سکانس‌هایی از این سریال در قالب مستندی ۵۰ دقیقه‌ای آماده پخش شد.

تام کروز جوایز گلدن گلوبش را پس داد/ ادامه دومینوی فروریختن

تام کروز جوایز گلدن گلوبش را پس داد/ ادامه دومینوی فروریختن
2021-05-11T10:06:33+04:30
دومینوی فروریختن انجمن مطبوعات خارجی هالیوود ادامه دارد و این بار تام کروز جوایز گلدن گلوبش را پس داد.

شوخی «بوتیمار» با تلخی‌های کرونا/ از ترکیب بازیگران دفاع می‌کنم

شوخی «بوتیمار» با تلخی‌های کرونا/ از ترکیب بازیگران دفاع می‌کنم
2021-05-11T10:06:32+04:30
علیرض نجف‌زاده کارگردان سریال «بوتیمار» درباره ویژگی‌های این سریال که نگاهی طنز و شیرین به کرونا دارد و ترکیب بازیگران آن، توضیحاتی ارائه کرد.

رویداد نمایشنامه‌خوانی با تکیه بر خاستگاه مشترک فلسفه و تئاتر

رویداد نمایشنامه‌خوانی با تکیه بر خاستگاه مشترک فلسفه و تئاتر
2021-05-11T09:53:11+04:30
مریم جلیلی کارگردان تئاتر از راه‌اندازی رویدادی با عنوان «آخر هفته‌ها با نمایشنامه‌خوانی» خبر داد که با رویکرد خوانش نمایشنامه‌هایی با مضمون فلسفی در موسسه ح...

خالقان «تهران-مریخ» به «بازار وکیل» رسیدند/ نواهایی برای شیراز

خالقان «تهران-مریخ» به «بازار وکیل» رسیدند/ نواهایی برای شیراز
2021-05-11T09:13:11+04:30
آلبوم موسیقی «بازار وکیل» با طراحی و ایده‌پردازی آرش هژیرآزاد و همراهی مجموعه «لیرا» در ژانر موسیقی کلاسیک پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

شبکه ان‌بی‌سی هم گلدن گلوب را رها کرد/ لغو پخش تلویزیونی مراسم

شبکه ان‌بی‌سی هم گلدن گلوب را رها کرد/ لغو پخش تلویزیونی مراسم
2021-05-11T07:53:12+04:30
پس از جنجال به پا شده درباره گلدن گلوب شبکه ان‌بی‌سی اعلام کرد مراسم ۲۰۲۲ را روی آنتن نمی‌برد.

وزیر ارشاد: عبدالوهاب شهیدی گنجینه هنر ایران بود

وزیر ارشاد: عبدالوهاب شهیدی گنجینه هنر ایران بود
2021-05-10T16:13:13+04:30
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار متنی درگذشت عبدالوهاب شهیدی خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی را تسلیت گفت.

روایت «مرجان» از سرنوشت متفاوت ۴ مرد/ آن‌ها نمی‌خواهند دیده شوند

روایت «مرجان» از سرنوشت متفاوت ۴ مرد/ آن‌ها نمی‌خواهند دیده شوند
2021-05-10T14:13:13+04:30
کارگردان فیلم مستند «مرجان» ضمن اشاره به مراحل پایانی تولید این مستند درباره داستان چهار اپیزود آن توضیحاتی ارائه کرد.

تبلیغات انتخابات در رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر قاعده‌مند می‌شود

تبلیغات انتخابات در رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر قاعده‌مند می‌شود
2021-05-10T13:59:53+04:30
نشست هم‌اندیشی مقررات تبلیغات انتخاباتی با حضور مدیران ساترا برگزار شد.

تدوین «خائن کشی» مسعود کیمیایی به پایان رسید

تدوین «خائن کشی» مسعود کیمیایی به پایان رسید
2021-05-10T13:33:13+04:30
‎تدوین فیلم سینمایی«خائن کشی» به کارگردانی مسعود کیمیایی و تهیه کنندگی علی اوجی به پایان رسید.

تاریخ خاکسپاری پیکر عبدالوهاب شهیدی مشخص شد

تاریخ خاکسپاری پیکر عبدالوهاب شهیدی مشخص شد
2021-05-10T11:46:33+04:30
موسسه هنرمندان پیشکسوت با انتشاراطلاعیه‌ای تاریخ و زمان خاکسپاری پیکر مرحوم عبدالوهاب شهیدی خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی را اعلام کرد.

چالش پارکینگ برج «آزادی» بحرانی‌تر شد/ اقدام عجیب شهرداری

چالش پارکینگ برج «آزادی» بحرانی‌تر شد/ اقدام عجیب شهرداری
2021-05-10T11:33:13+04:30
مدیر مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی تهران با انتشار فیلمی در صفحه اختصاصی این مجموعه از ممانعت شهرداری منطقه ۹ برای ورود خودروهای ستادی و مدیران برج به محوطه د...

«خشم مردانه» گیشه‌های آمریکا را گرفت/ بازگشت تدریجی امید

«خشم مردانه» گیشه‌های آمریکا را گرفت/ بازگشت تدریجی امید
2021-05-10T09:46:33+04:30
فیلم سینمایی «خشم مردانه» فیلمی با بازی جیسون استاتهام است که اکرانش را با فروش ۸.۱ میلیون دلاری در گیشه‌های آمریکا شروع کرده است.

بیژن افشار بر اثر ابتلا به بیماری کرونا درگذشت

بیژن افشار بر اثر ابتلا به بیماری کرونا درگذشت
2021-05-10T09:33:14+04:30
بیژن افشار بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون ایران براثر بیماری کروما دار فانی را وداع گفت.

تصویربرداری «نیمروز تا تهران» ادامه دارد/ نقش‌آفرینی پیام دهکردی

تصویربرداری «نیمروز تا تهران» ادامه دارد/ نقش‌آفرینی پیام دهکردی
2021-05-10T08:53:13+04:30
سریال «نیمروز تا تهران» به کارگردانی حسین نمازی این روزها در حال تصویربرداری است.

عبدالوهاب شهیدی خواننده پیشکسوت درگذشت

عبدالوهاب شهیدی خواننده پیشکسوت درگذشت
2021-05-10T07:46:34+04:30
عبدالوهاب شهیدی خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی بامداد امروز در بیمارستان رسالت تهران دارفانی را وداع گفت.

توضیح منیژه محامدی درباره یک ادعا/ حقیقت همیشه حقیقت است

توضیح منیژه محامدی درباره یک ادعا/ حقیقت همیشه حقیقت است
2021-05-10T07:46:33+04:30
منیژه محامدی در یادداشتی درباره صحبت‌هایی که در کتاب «خاطره‌بازی پیشکسوتان تئاتر» از قول یکی از هنرمندان درباره وی مطرح شده است، توضیحاتی ارائه داد.

عبدالوهاب شهیدی خواننده پیشکسوت در بیمارستان بستری شد

عبدالوهاب شهیدی خواننده پیشکسوت در بیمارستان بستری شد
2021-05-09T23:06:33+04:30
عبدالوهاب شهیدی خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان بستری شد.

ارشاد نباید پروانه ساخت به سینماگران می‌داد/ توان مقابله نداریم

ارشاد نباید پروانه ساخت به سینماگران می‌داد/ توان مقابله نداریم
2021-05-09T20:39:53+04:30
داریوش باباییان تهیه‌کننده سینما عنوان کرد که حدود صد فیلم در صف اکران مانده‌اند پس ارشاد نباید مجوز ساخت به سینماگران داد.

سینماها از سه‌شنبه به مدار اکران باز می‌گردند/ امید به تمدید حمایت

سینماها از سه‌شنبه به مدار اکران باز می‌گردند/ امید به تمدید حمایت
2021-05-09T17:33:13+04:30
دبیر و سخنگوی انجمن سینماداران بیان کرد با درخواست تمدید دوباره بسته حمایتی سازمان سینمایی، سالن‌های سینما از روز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه به مدار اکران باز م...

«احضار» سریال پربیننده شد/ رتبه عجیب «زندگی پس از زندگی»!

«احضار» سریال پربیننده شد/ رتبه عجیب «زندگی پس از زندگی»!
2021-05-09T15:26:33+04:30
نظرسنجی جدید صداوسیما نسبت به برنامه‌ها و سریال‌های رمضانی در حالی منتشر شد که برنامه پرمخاطب «زندگی پس از زندگی» در رتبه سوم پربیننده‌ها قرار گرفته است.

افرادی که با «زندگی پس از زندگی» متحول شدند/ فقط یک مورد سانسور

افرادی که با «زندگی پس از زندگی» متحول شدند/ فقط یک مورد سانسور
2021-05-09T15:26:33+04:30
عباس موزون مجری برنامه «زندگی پس از زندگی» از یک مورد سانسور در این برنامه سخن گفت که آن هم به احترام خانواده‌ها انجام شده است.
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)