میرنیوز

تغییر رویکرد جشنواره «هنر مقاومت»/ از قالب دفاعی خارج شده‌ایم

تغییر رویکرد جشنواره «هنر مقاومت»/ از قالب دفاعی خارج شده‌ایم 2021-02-13T14:24:36+03:30

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری ششمین جشنواره جهانی هنر مقاومت صبح شنبه ۲۵ بهمن ماه با حضور دبیرکل، دبیر اجرایی و مدیر روابط عمومی این رویداد در موزه هنرهای معاصر فلسطین برگزار شد.

مسعود نجابتی دبیرکل ششمین جشنواره هنر مقاومت در نشست خبری این رویداد با اشاره به اینکه روز جمعه اختتامیه این دوره جشنواره و اعلام برگزیدگان است، گفت: جز معدود نهادهایی هستیم که بنا داریم آثاری را در جشنواره هنر مقاومت بپذیریم که کاربردی باشند و تمام تلاش‌مان این است که هنر در مسیر کاربردی خودش قرار بگیرد و صرفاً این نباشد که در نمایشگاه عرضه شود و زمان‌دار باشد. نگاه‌مان در جشنواره هنر مقاومت تاکنون، کاربردی بود و امسال هم اینگونه بود.

وی در مورد رشته‌ها و آثاری که در هر رشته پذیرش شد، بیان کرد: در هر رشته با توجه به قابلیت و ظرفیتی که داشت و همچنین با توجه به رویکرد جوان‌گرایی و تأکیدی که بر حضور جوانان مستعد داشتیم، آثار انتخاب و داوری شدند. همچنین در کنار اینها، آثار پیشکسوتان را نیز داریم.

نجابتی با تاکید مجدد بر جوان‌گرایی این دوره جشنواره، عنوان کرد: توجه ویژه به جوانان را امسال نیز داشتیم و آقای حبیبی با حضور در تمام استان‌های کشور آثاری هنرمندان جوان به ویژه در رشته نقاشی که به دلیل فقدان رسانه جایی برای عرضه ندارند، برای حضور در جشنواره انتخاب کرد. ویژگی دیگر جشنواره، تمرکززدایی است که بر اساس آن، هر هنرمندی که با هر عیاری اثر تولید کرده، زیر چتر جشنواره گرفت.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه نگاه‌مان به آثار کاربردی بود، رشته‌های طراحی صنعتی و پرچم و کتیبه امسال به جشنواره اضافه شدند. چون نگاه‌مان کاربردی است، هر رشته‌ای که بتواند اثری کاربردی و در قالب محصول ارائه کند، پذیرفتیم. محصولات نیز آماده تولید انبوه شده است که توزیع خواهد شد.

نجابتی با اشاره به حضور آثار این دوره در فضای رسانه‌ای و مجازی، گفت: لازمه حضور در فضای مجازی، متحرک شدن آثار بود که این موضوع را اعلام کردیم و تعدادی آثار در تعدادی از رشته‌ها برای‌مان ارسال شد که انتظارش را نداشتیم اما آثاری که به دست‌مان رسیده فتح بابی برای پیوند هنرهای تجسمی با رسانه‌های مجازی است.

محمد حبیبی دبیر اجرایی ششمین جشنواره هنر مقاومت نیز در این نشست در توضیح رشته‌ها گفت: در ۴ رشته هنرهای حجمی، نقاشی، پرچم و کتیبه، از ۸ رشته به سیره و شخصیت سردار شهید قاسم سلیمانی پرداخته شده است. فلسطین و قدس هم موضوع دیگری است که مورد توجه جشنواره قرار گرفت. کرونا و مدافعان سلامت و کمک‌های مومنانه و حمایت از تولید و کار از دیگر موضوعاتی بود که در بخش‌های مختلف به آن پرداخته شد. در بخش نقاشی که کیفیت بالایی نیز داشت، ۶۰ درصد آثار از سوی اساتید این رشته دریافت شده است که از آن جمله می‌توان به عبدالحمید قدیریان و حسن روح‌الامین اشاره کرد.

وی بیان کرد: در مجموع ۴ هزار و یک اثر دریافت کردیم که ۹۳۹ اثر خارجی و ۳۰۶۲ اثر داخلی بود. از ۸ رشته جشنواره، ۴ رشته بین‌المللی بود و از میان برگزیدگان، یک هنرمند در حوزه کاریکاتور است که غیرایرانی است و قرار است از او با صنایع دستی ایرانی تقدیر کنیم. همچنین از ۴ هنرمند پیشکسوت هم تقدیر خواهیم کرد.

نجابتی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره رویکرد جشنواره در انتخاب موضوعات متناسب با هر رشته گفت: در بحث گام دوم موضوعاتی مطرح شده بود و با توجه به آن، نیازهای واقعی جامعه نیز مشخص شد و ما نیز از دبیران بخش‌های مختلف خواستیم موضوعات پیشنهادی‌شان را ارائه کنند. وقتی شهادت سردار سلیمانی و دکتر فخری‌زاده و پاندمی کرونا پیش آمد، این موضوعات نیز اضافه شد. اما روال جشنواره در انتخاب موضوعات، بر پیشنهاد دبیران و با توجه به اسناد بالادستی و اهداف جشنواره است.

دبیرکل جشنواره همچنین تاکید کرد: از ویژگی‌های دیگر ششمین جشنواره هنر مقاومت این است که دوستان هنرمند از قالب دفاعی بیرون آمدند و تهاجمی عمل می‌کنند؛ البته دفاع مقوله مقدسی است اما با توجه به هجمه‌ها، دوستان طراحی عملیات را شروع کردند که از جمله مهمترین این اقدامات می‌توان به جشنواره کاریکاتور هولوکاست که توسط مسعود شجاعی طباطبایی راه‌اندازی شد، اشاره کنیم که غرب را واقعاً عصبانی کرده است.

اختتامیه ششمین جشنواره جهانی هنر مقاومت جمعه اول اسفندماه ساعت ۱۶ در خانه هنرمندان ایران سالن استاد شهناز برگزار خواهد شد.

به گزارش مهر، موزه هنرهای معاصر فلسطین میزبان بخش نقاشی جشنواره هنر مقاومت است، ۸۰ تابلوی نقاشی به نمایش گذاشته شده است. دبیری بخش نقاشی برعهده غلامعلی طاهری بود که در این جلسه حضور نداشت اما بیانیه‌ای از وی درباره بخش نقاشی جشنواره قرائت شد که به شرح زیر است:

«ضمن تشکر فراوان از هنرمندان ارجمند و پرانگیزه‌ای که در بخش نقاشی جشنواره جهانی هنر مقاومت شرکت کرده و آثار قابل قبولی ارسال نمودند به عرض می‌رسانم که تعداد ۶۰۰ اثر از ۲۹۰ هنرمند شرکت کننده به دبیرخانه جشنواره واصل شد و از این تعداد ۱۳۱ اثر جهت نمایش و چاپ در کتاب جشنواره انتخاب شد.

آثار انتخاب شده در دو مرحله در موزه هنرهای معاصر فلسطین به نمایش در خواهد آمد. در زمان نخست تعداد ۸۱ اثر از ۲۱ بهمن ماه به مدت دو هفته و در زمان دوم نیز تعداد ۵۰ اثر از تاریخ ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ همزمان با روز هنر انقلاب خواهد بود.

از میان آثار انتخاب شده نیز تعداد ۸ اثر به مرحله فاینال داوری راه یافت که یک اثر برگزیده نفر اول دو اثر از دو هنرمند به طور مشترک دوم و دو اثر از دو هنرمند نیز به طور مشترک سوم شدند، همچنین سه هنرمند نیز آثارشان به عنوان قابل تقدیر انتخاب شد که در پایان نمایشگاه و مراسم اختتامیه اسامی ایشان اعلام و جوایز اهدا خواهد شد.

لازم می‌دانم از تمامی تلاشگران و برگزارکنندگان جشنواره صمیمانه تشکر کنم که در این دوران سخت با همت بلند اقدام به برپایی این رویداد مهم و تأثیرگذار در عرصه هنر انقلاب داشتند. همچنین از اساتید بزرگواری که با آثار فاخر خود به این جشنواره را اعتلا بخشیدند تشکر می‌کنم.

بسیار خرسندم که اعلام کنم به بیان صریح هیأت داوران آثاری که در ششمین جشنواره جهانی هنر مقاومت توسط هنرمندان گرامی کشور تولید و ارسال شده به لحاظ هنری از ارزش‌های بالایی برخوردار است و رشد کیفی قابل توجهی نسبت به دوره‌های قبل داشته است و بی‌گمان از بسیاری از آثاری که سایر نمایشگاه‌های کشور دیده می‌شود برتر است.

معیارهای داوری نیز بسیار سختگیرانه بوده است چنان که چیرگی و توانمندی هنرمند در ایجاد یک ساختار منسجم و استفاده از عناصر بصری ملی و انقلابی و نیز چگونگی ایجاد ارتباط میان صورت و معنی در اثر هنری مد نظر قرار داشت. همچنین پیوند نمادها و نشانه‌های تصویری با فضای فرمیک اثر در بیان موضوع مورد نظر هنرمند نیز در مد نظر داوران قرار داشت. اسامی راه یافتگان به جشنواره نیز در بیانیه بعدی منتشر خواهد شد.»

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

ایتن هاک و پدرو پاسکال مقابل دوربین آلمادوار/ یک وسترن نیم‌ساعته

ایتن هاک و پدرو پاسکال مقابل دوربین آلمادوار/ یک وسترن نیم‌ساعته
2022-06-29T06:36:49+04:30
فیلم وسترن پدرو آلمادوار با حضور ایتن هاک و پدرو پاسکال ساخته می‌شود.

سیاوش طهمورث بار دیگر «معرکه در معرکه» می‌گیرد/ «پهلوان» می‌مانم

سیاوش طهمورث بار دیگر «معرکه در معرکه» می‌گیرد/ «پهلوان» می‌مانم
2022-06-29T06:10:08+04:30
سیاوش طهمورث قصد دارد نمایش تحسین‌شده «معرکه در معرکه» را دو دهه پس از نخستین اجرا، بار دیگر از نیمه دوم مرداد سال جاری روی صحنه ببرد.

شیوه‌های قدیمی اکران دیگر جواب نمی‌دهد/ لزوم نگاه واقع‌بینانه

شیوه‌های قدیمی اکران دیگر جواب نمی‌دهد/ لزوم نگاه واقع‌بینانه
2022-06-28T21:03:29+04:30
همایون اسعدیان دبیر شورای صنفی نمایش در جلسه شورای راهبردی اکران بیان کرد که همه اعضای شورای صنفی معتقدیم در این وضعیت نمی‌توان به شیوه‌های قدیم و مثلا بر اس...

عکس دیده نشده «شهید بهشتی» در حوزه هنری رونمایی شد

عکس دیده نشده «شهید بهشتی» در حوزه هنری رونمایی شد
2022-06-28T18:23:28+04:30
مراسم رونمایی عکس دیده نشده‌ای از شهید مظلوم دکتر بهشتی در سالروز فاجعه هفتم تیر توسط خانه عکاسان ایران در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد.

ادریس آلبا و پیشنهاد یک میلیارد پوندی/ تحول در تلویزیون بریتانیا

ادریس آلبا و پیشنهاد یک میلیارد پوندی/ تحول در تلویزیون بریتانیا
2022-06-28T14:50:08+04:30
ادریس آلبا بازیگر مشهور بریتانیایی در حال مذاکره برای یک مسئولیت ۱.۲ میلیارد دلاری است.

خدا به داد سینما و مخاطبانش برسد/ مهمترین مشکل‌مان قیمت بلیت است

خدا به داد سینما و مخاطبانش برسد/ مهمترین مشکل‌مان قیمت بلیت است
2022-06-28T14:17:04+04:30
اکران مردمی فیلم «بدون قرار قبلی» شامگاه ۶ تیر در پردیس سینمایی آزادی برگزار شد.

مواجهه با غول بی‌شاخ و دمی به نام «کنکور»!/ کسی راه‌حلی دارد؟

مواجهه با غول بی‌شاخ و دمی به نام «کنکور»!/ کسی راه‌حلی دارد؟
2022-06-28T13:50:25+04:30
کارگردان مستند «۱۲- هیچ» که به آسیب‌شناسی نظام آموزشی با محوریت پدیده کنکور می‌پردازد،‌ به ارائه توضیحاتی درباره این اثر پرداخت.

اهداف نخستین جشنواره «آیین سخن»/ زبان فارسی هویت ماست

اهداف نخستین جشنواره «آیین سخن»/ زبان فارسی هویت ماست
2022-06-28T13:37:04+04:30
اهداف و برنامه‌های نخستین جشنواره ملی «آیین سخن» که ویژه پاسداشت زبان فارسی، توسط معاونت صدا برگزار می‌شود، تشریح شد.

همکاری مرکز موسیقی و هنرهای نمایشی حوزه هنری برای اصلاح «تعزیه»

همکاری مرکز موسیقی و هنرهای نمایشی حوزه هنری برای اصلاح «تعزیه»
2022-06-28T12:30:26+04:30
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از همکاری با مرکز موسیقی حوزه برای اصلاح موسیقی، اشعار، نسخ و اجرای تعزیه خبر داد.

شایعه توافق جانی دپ با دیزنی رد شد/ مذاکره برای برگشت در کار نیست

شایعه توافق جانی دپ با دیزنی رد شد/ مذاکره برای برگشت در کار نیست
2022-06-28T11:37:04+04:30
نماینده جانی دپ مذاکره وی برای ایفای مجدد نقش کاپیتان جک اسپارو در مجموعه فیلم‌های «دزدان دریایی کاراییب» را رد کرد.

اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره موسیقی نواحی منصوب شدند

اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره موسیقی نواحی منصوب شدند
2022-06-28T10:30:24+04:30
معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در احکامی، اعضای شورای سیاستگذاری پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران را منصوب کرد.

«لیگ عشاق» دوباره به رادیو رسید/ مسابقه‌ای برای زوج‌های باسابقه

«لیگ عشاق» دوباره به رادیو رسید/ مسابقه‌ای برای زوج‌های باسابقه
2022-06-28T10:03:44+04:30
مسابقه «لیگ عشاق» تابستان ۱۴۰۱ با حضور زوج‌های باسابقه روی آنتن رادیو صبا می‌رود.

تشکیل آرشیو ملی نمایشنامه‌های تالیفی در مجموعه تئاتر شهر

تشکیل آرشیو ملی نمایشنامه‌های تالیفی در مجموعه تئاتر شهر
2022-06-28T09:37:05+04:30
رئیس مجموعه تئاتر شهر از برنامه‌ریزی برای تشکیل آرشیو ملی نمایشنامه‌های تالیفی در کتابخانه و مرکز اسناد این مجموعه طی هفته‌های آینده خبر داد.

ایجاد یک موقوفه هنری به نام رابرت دنیرو/ همکاری با دانشگاه تگزاس

ایجاد یک موقوفه هنری به نام رابرت دنیرو/ همکاری با دانشگاه تگزاس
2022-06-28T09:37:04+04:30
دانشگاه تگزاس برنامه‌ای برای گرامیداشت رابرت دنیرو تدارک دیده و قصد دارد با ایجاد یک موقوفه به نام این بازیگر این کار را انجام دهد.

دردسرهای مهاجرت زوج هنرمند در «نرفتن»/ باید دنبال مخاطب بدویم!

دردسرهای مهاجرت زوج هنرمند در «نرفتن»/ باید دنبال مخاطب بدویم!
2022-06-28T08:43:45+04:30
مجتبی واشیان کارگردان نمایش «نرفتن» عنوان کرد این نمایش درباره رفتارهای خارج از عرفی است که در شرایط این روزهای جامعه از قشر تحصیل کرده و فرهنگی جامعه سر می‌...

وودی آلن در مصاحبه زنده با آلک بالدوین شرکت می‌کند

وودی آلن در مصاحبه زنده با آلک بالدوین شرکت می‌کند
2022-06-28T08:43:44+04:30
آلک بالدوین اعلام کرد روز سه‌شنبه با وودی آلن به صورت زنده مصاحبه می‌کند.

سود سینماداری بیشتر است یا چلوکبابی؟/ امید «شین» به بازیگران خاطره‌ساز

سود سینماداری بیشتر است یا چلوکبابی؟/ امید «شین» به بازیگران خاطره‌ساز
2022-06-28T06:17:04+04:30
میثم کزازی کارگردان فیلم سینمایی «شین» بیان کرد که سینماداران شرایط مناسبی ندارند؛ اگر همین حالا سینمای خود را تعطیل کنند و به جایش چلوکبابی بزنند، بیشتر سود...

رقابت‌طلبی در تناسب‌اندام چگونه مازوخیستی شد؟/ چالشی که واقعی نیست

رقابت‌طلبی در تناسب‌اندام چگونه مازوخیستی شد؟/ چالشی که واقعی نیست
2022-06-27T14:43:44+04:30
جدیدترین قسمت از فصل دوم مجموعه مستند «ضد» به کارگردانی محسن کریمیان امشب ششم تیرماه با موضوع سیر تکامل و تغییرات شیوه‌های حفظ تناسب‌اندام روی آنتن شبکه مستن...

سیروس مقدم کارگردان مینی‌سریال «ترور» درباره حاج قاسم شد

سیروس مقدم کارگردان مینی‌سریال «ترور» درباره حاج قاسم شد
2022-06-27T14:03:44+04:30
سیروس مقدم کارگردان نام آشنای تلویزیون به عنوان سازنده مینی‌سریال «ترور» انتخاب شد.

امیر مشهدی‌عباس دبیر بیست و هشتمین جشنواره تئاتر کودک شد

امیر مشهدی‌عباس دبیر بیست و هشتمین جشنواره تئاتر کودک شد
2022-06-27T12:17:04+04:30
مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور حکمی امیر مشهدی‌عباس را به‌عنوان دبیر بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان منصوب کرد.

امیر مشهدی‌عباس دبیر بیست و هشتمیین جشنواره تئاتر کودک شد

امیر مشهدی‌عباس دبیر بیست و هشتمیین جشنواره تئاتر کودک شد
2022-06-27T12:03:44+04:30
مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور حکمی امیر مشهدی‌عباس را به‌عنوان دبیر بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان منصوب کرد.

«باغ» حسن معجونی نقد و بررسی شد/ اثری با نگاه به امروز جامعه

«باغ» حسن معجونی نقد و بررسی شد/ اثری با نگاه به امروز جامعه
2022-06-27T11:23:44+04:30
نشست نقد و بررسی نمایش «باغ» به کارگردانی حسن معجونی عصر روز یکشنبه ۵ تیر در مجموعه باغ کتاب تهران برگزار شد.

مأموریت‌های عسگرپور در خانه هنرمندان/ این خانه می‌تواند الگو باشد

مأموریت‌های عسگرپور در خانه هنرمندان/ این خانه می‌تواند الگو باشد
2022-06-27T10:57:03+04:30
ایرج راد رئیس شورای‌عالی خانه هنرمندان ضمن تشریح اولویت‌های مدنظر برای انتخاب مدیرعامل جدید، ابراز امیدواری کرد که اهداف خانه هنرمندان در دوره جدید محقق شود.

ثابت کردم می‌توان نقاشی و مسیر جدید زندگی را از ۴۳ سالگی شروع کرد

ثابت کردم می‌توان نقاشی و مسیر جدید زندگی را از ۴۳ سالگی شروع کرد
2022-06-27T10:17:05+04:30
هومن جعفر کرمانی هنرمند نقاش بیان کرد می‌خواستم با برگزاری نمایشگاه نقاشی به دیگران بگویم که در سن ۴۲، ۴۳ سالگی هم می‌شود مسیر تازه‌ای را باز کرد.

تام کروز برای اولین بار میلیاردی شد/ ماوریک «دکتر استرنج» را گرفت

تام کروز برای اولین بار میلیاردی شد/ ماوریک «دکتر استرنج» را گرفت
2022-06-27T10:17:04+04:30
«تاپ گان: ماوریک» فیلم جدید تام کروز هنوز در حال فتح گیشه‌هاست و دیروز با فروشی که در تعطیلات آخر هفته داشت، از مرز یک میلیارد دلار عبور کرد.

«هیچ و پوچ» منتشر شد/ تراژیک‌ترین اتفاق شاهنامه در زندگی ۲ غسال

«هیچ و پوچ» منتشر شد/ تراژیک‌ترین اتفاق شاهنامه در زندگی ۲ غسال
2022-06-27T08:06:36+04:30
نمایشنامه «هیچ و پوچ» نوشته سهیل ملکی نویسنده و بازیگر تئاتر به تازگی وارد بازار کتاب شده است.

امیلیا کلارک از خودش انتقاد کرد/ برای تئاتر آماده نبودم

امیلیا کلارک از خودش انتقاد کرد/ برای تئاتر آماده نبودم
2022-06-27T07:53:16+04:30
امیلیا کلارک از نخستین تجربه‌اش روی صحنه نمایش انتقاد کرد و گفت برای این کار آمادگی نداشته است.

«مستوران» رئال است یا فانتزی؟/ سلیقه مخاطب را با طنز منحرف کرده‌ایم

«مستوران» رئال است یا فانتزی؟/ سلیقه مخاطب را با طنز منحرف کرده‌ایم
2022-06-27T06:19:56+04:30
مسعود آب پرور یکی از دو کارگردان سریال «مستوران» با اشاره به پخش چند قسمت از این مجموعه درباره ژانر آن بیان کرد که این مجموعه اثری فانتزی محسوب می‌شود.

محمدمهدی عسگرپور مدیرعامل خانه هنرمندان ایران شد

محمدمهدی عسگرپور مدیرعامل خانه هنرمندان ایران شد
2022-06-26T16:46:36+04:30
محمدمهدی عسگرپور تهیه‌کننده و کارگردان سینما به عنوان مدیرعامل خانه هنرمندان ایران انتخاب شد.

مشکل سینما بلیت ۴۵ هزار تومانی نیست!/ جلسه فوری برای نجات اکران

مشکل سینما بلیت ۴۵ هزار تومانی نیست!/ جلسه فوری برای نجات اکران
2022-06-26T16:06:36+04:30
همایون اسعدیان سخنگوی شورای صنفی اکران ضمن ارایه گزارشی از خروجی جلسه این شورا بیان کرد که مشکل سینما بلیت ۴۵ هزارتومانی نیست.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)