X دانلود اهنگ نکس وان کلیپ ویدیاب کلیپ جدید ویدجین

میرنیوز

تجربه تئاتر آپارتمانی در قرنطینه/ چالش کرونا از چالش جنگ کمتر نیست

تجربه تئاتر آپارتمانی در قرنطینه/ چالش کرونا از چالش جنگ کمتر نیست 2020-05-20T10:31:10+04:30

محمود صابری دبیر نخستین همایش سراسری تئاتر آپارتمانی در قرنطینه که با عنوان «تئاترمان» شناخته می‌شود در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اولیت‌های موضوعی این رویداد گفت: به شکل طبیعی تئاتر آپارتمانی، موضوعات آپارتمانی را طلب می‌کند، بنابراین انتظار می‌رود که موضوعات مربوط به خانه و خانواده در غالب آثار مورد توجه قرار بگیرد که امری طبیعی است و نه تنها منعی برای آن وجود ندارد که یکی از اولویت‌های موضوعی این رویداد است.

وی ادامه داد: موضوعاتی در فراخوان به‌عنوان اولویت در نظر گرفته شده‌اند اما این به‌معنای محدودیت موضوعی نیست. به این معنا که این اولویت‌ها به‌عنوان یکی از امتیازهای موردنظر کارشناسان در انتخاب آثار موثر خواهند بود وگرنه این همایش به لحاظ موضوعی آزاد است. اولویت‌هایی که در فراخوان در نظر گرفته شده شامل «سبک زندگی ایرانی- اسلامی»، «کرونا»، «تک نگاره‌های شهدای دفاع مقدس» و «سردار سلیمانی از منظر خانواده، جهاد و زندگی اجتماعی» است. ولی ترجیح سیاستگذاران این همایش این است که با توجه به اهمیت کرونا به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های قرن بیست و یک، که قطعاً در تمام کشورها جایگاهی را در تاریخ به خود اختصاص خواهد داد، هنرمندان تئاتر ما هم با پرداختن به این موضوع و ثبت وقایع آن در کشور خودمان در تاریخ‌سازی سهیم شوند.

صابری یادآور شد: نوع مواجهه جامعه و فرهنگ ایرانی با این ویروس و بیماری، نگاه اندیشمندانه اعم از دینی، فلسفی و جامعه شناختی به کرونا و ضرورت‌های احتمالی این شیوع و تأثیراتی که می‌تواند بر فرد و جامعه در آینده بشریت داشته باشد، می‌تواند مورد توجه نویسندگان و هنرمندان تئاتر باشد. بدون شک چالش کرونا از چالش جنگ‌های بزرگ تاریخ کوچک‌تر نبوده و لذا به همان اندازه باید مورد توجه و تفسیر و تحلیل قرار گیرد.

ترجیح سیاستگذاران همایش «تئاترمان» این است که با توجه به اهمیت کرونا به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های قرن بیست و یک، که قطعاً در تمام کشورها جایگاهی را در تاریخ به خود اختصاص خواهد داد، هنرمندان تئاتر هم با پرداختن به این موضوع و ثبت وقایع آن در کشور خودمان در تاریخ‌سازی سهیم شوندوی درباره مدت زمان آثار شرکت‌کننده در این همایش بیان کرد: تنها محدودیت در حداقل زمان آثار است که ۳۰ دقیقه در نظر گرفته شده است و برای زمان حداکثری آثار محدودیتی وجود ندارد. ولی به شکل طبیعی آثار نمایشی با زمان خیلی طولانی می‌تواند باعث خستگی شود و بعید به نظر می‌رسد خود هنرمندان تئاتر آثاری با زمان بیش از ۱۰۰ دقیقه ارائه کنند ولی به هر حال محدودیتی برای حداکثر مدت زمان اجرا وجود ندارد.

صابری در مورد تمهیدات و تسهیلات در نظر گرفته شده برای رفت و آمد کمتر اعضای گروه‌های نمایشی به خارج از منزل به دلیل شیوع بیماری‌ کرونا در برپایی این رویداد گفت: کل روند این رویداد نمایشی از ثبت نام و ارسال متون تا ارائه اجراها به گونه‌ای طراحی شده که تقریباً هیچ نیازی به خروج از منزل برای هنرمندان وجود نداشته باشد. در درجه اول ارسال متون صرفاً از طریق فضای مجازی است و هیچ نیازی به حضور فیزیکی هنرمندان در دبیرخانه همایش جهت ارائه متن وجود ندارد. از طرف دیگر در فراخوان اعلام شده که کل امکانات تولید اعم از وسایل صحنه، لباس و حتی نور، صرفاً از وسایل داخل منزل مورد استفاده قرار گیرد. ترجیح، بر این بود و هست که عوامل انسانی آثار اعم از کارگردان، بازیگران، صحنه آرا، آهنگساز و غیره از یک خانواده باشند. گاهی ممکن است در یک خانواده تنها یک فرد تئاتری وجود داشته باشد. او نیز می‌تواند به ارائه یک اثر تک نفره بپردازد تا نیازی به عوامل بیرون منزل نداشته باشد. البته در زمینه استفاده از عوامل انسانی، ما اصراری بر استفاده صرف از افراد خانواده نداریم ولی به دلیل بحث قرنطینه ترجیح ما و احتمالا خود هنرمندان همین خواهد بود.

وی افزود: حتی برای تصویربرداری نهایی آثار، پیشنهاد شده که اگر خانواده دوربین با کیفیت شخصی ندارند از دوربین گوشی‌های خود استفاده کنند. این امر نه تنها در جهت پروتکل‌های بهداشتی، قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی است بلکه هزینه‌های تولید اثر را به صفر نزدیک می‌کند و در نهایت آثار تولید و ضبط شده در فضایی که در اینترنت برای ارائه آن‌ها در نظر گرفته خواهد شد، قابل دسترسی برای تماشای عموم مردم خواهد بود و هر کس در منزل می‌تواند به تماشای این نمایش‌ها بنشیند.

دبیر نخستین همایش سراسری «تئاترمان» متذکر شد: در تئاتر آپارتمانی در قرنطینه که در این همایش موردتوجه قرار گرفته است هزینه کمتر، امتیاز بیشتری به همراه خواهد داشت. در زمینه احداث سن و ساخت دکور که کلا تعریف تئاتر آپارتمانی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و مورد پذیرش نیست ولی در مورد طراحی صحنه، شاید نوعی صحنه آرایی صرفا با استفاده از وسایل منزل که بتواند ترکیب بندی و رنگ آمیزی صحنه را به لحاظ زیبایی شناختی بهبود بخشد، از امتیازاتی بهره‌مند باشد.

صابری در مورد جوایز و تعداد حداکثری پذیرفته شدگان گفت: «تئاتر مان» جشنواره نیست که جایزه‌ای به همراه داشته باشد. ولی حمایت‌ها و مشوق‌هایی برای هنرمندانی که در این رویداد شرکت می‌کنند در نظر گرفته شده است. در درجه اول نویسنده‌ هر متن دست اول که در مرحله بازخوانی متون پذیرفته شود، فارغ از این که این متن به اجرای نهایی برسد یا خیر با پرداخت پانصد هزار تومان مورد قدردانی قرار می‌گیرد. در حال حاضر برنامه ما بر راهیابی ۴۰ اجرا به مرحله نهایی است که هر کدام از این اجراها با توجه به کیفیت، تعداد عوامل نمایش و مدت زمان آن، تا سقف پنج میلیون تومان حمایت مالی دریافت خواهند کرد و در نهایت هم به ۵ اثر برگزیده این همایش، بعد از پایان قرنطینه و بازگشایی سالن‌های نمایش، اجرای عمومی در یکی از تالارهای در اختیار مرکز هنرهای نمایشی  حوزه هنری داده خواهد شد که البته با حمایت مالی همراه خواهد بود.

وی درباره استقبال از این رویداد و تعداد آثار ارسالی به دبیرخانه «تئاترمان» عنوان کرد: ما تا پایان مهلت ارسال متون هنوز زمان زیادی داریم و تجربه ثابت کرده که هجوم آثار در روزهای پایانی خواهد بود. با این وجود تا هم اکنون هم آثار ارسالی خیلی فراتر از حد انتظار بوده و فکر می‌کنم با روندی که تاکنون شاهد بودیم، شاهد استقبال کم نظیری از «تئاترمان» باشیم.

صابری در پاسخ به اینکه آیا اعضای کارشناسی، بازبینی و داوری آثار مشخص شده‌اند، توضیح داد: داوری که به جز انتخاب پنج اثر برای اجرای عمومی نخواهیم داشت. درباره کارشناسان و اعضای تیم بازخوانی و بازبینی آثار، انتخاب‌هایی صورت گرفته که چون امکان جابجاهایی در این تیم وجود دارد، اسامی شان در آینده نزدیک اعلام خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در راستای تداوم تولید و ارائه‌ محصولات فرهنگی و هنری در عرصه هنرهای نمایشی در روزهای قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی در دوران شیوع کرونا، همایش تئاتر آپارتمانی را با عنوان «تئاترمان» برگزار می‌کند.

خانواده‌های تئاتری علاقه‌مند می‌توانند با درنظر گرفتن شرایط و ضوابط مشروحه‌ در فراخوان، حداکثر تا تاریخ ۱۰ خردادماه، نسخه PDF و Word متون نمایشی خود را به آدرس apartmenttheatre@yahoo.com ارسال کنند. متون پذیرفته‌شده برای این رویداد تا ۱۷ خردادماه اعلام می‌شود و بر اساس آن گروه‌های پذیرفته شده می‌توانند اجراهای خود را ضبط و برای دبیرخانه «تئاترمان» ارسال کنند.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

«انگل» هنوز جایزه می‌برد/ کسب پنج جایزه از «ناقوس بزرگ» کره

«انگل» هنوز جایزه می‌برد/ کسب پنج جایزه از «ناقوس بزرگ» کره
2020-06-05T17:33:59+04:30
فیلم «انگل» یا «پارازیت» موفق شد تا ۵ جایزه از جوایز گرند بل یا ناقوس بزرگ کره را از آن خود کند.

پیشنهادهای یک مدیر برای زنده نگه داشتن سینما در روزهای کرونایی

پیشنهادهای یک مدیر برای زنده نگه داشتن سینما در روزهای کرونایی
2020-06-05T14:27:19+04:30
مدیرعامل مؤسسه تصویر شهر با حضور در برنامه «شهر فرنگ» شبکه خبر رسانه ملی از راه کارهای موجود برای زنده نگه داشتن سینماها در روزهای کرونایی سخن گفت.

پیام کیانو ریوز و الکس وینتر برای فارغ‌التحصیلان یک دبیرستان

پیام کیانو ریوز و الکس وینتر برای فارغ‌التحصیلان یک دبیرستان
2020-06-05T14:27:19+04:30
کیانو ریوز و الکس وینتر به مراسم فارغ‌التحصیلی آنلاین دبیرستان سن دیماس پیوستند تا پیغامی جالب به کلاس ۲۰۲۰ بدهند.

روایت ابوالقاسم طالبی از شکایت رئیس‌جمهور/ به قید وثیقه آزادم!

روایت ابوالقاسم طالبی از شکایت رئیس‌جمهور/ به قید وثیقه آزادم!
2020-06-05T14:14:01+04:30
ابوالقاسم طالبی کارگردان سینما با بیان اینکه با شکایت نهاد ریاست جمهوری و به اتهام تهمت و تشویش افکار عمومی به دادگاه احضار شده است، درباره دلایل صدور این اح...

دیوید لینچ هم به جمع حامیان سیاه‌پوستان پیوست/ پیام از قرنطینه

دیوید لینچ هم به جمع حامیان سیاه‌پوستان پیوست/ پیام از قرنطینه
2020-06-05T11:34:00+04:30
دیوید لینچ کارگردان نامدار و از فیلمسازان بزرگ مؤلف با صدور پیامی ویدئویی از قرنطینه به حمایت از جنبش «زندگی سیاهان مهم است» برخاست.

عباس عظیمی رئیس مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی شد

عباس عظیمی رئیس مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی شد
2020-06-05T11:20:39+04:30
مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی با صدور حکمی عباس عظیمی را به عنوان مشاور مدیرعامل و رئیس مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی منصوب کرد.

«چرنوبیل» پیشتاز نامزدی در بفتای ۲۰۲۰/ یک رکورد دیگر ثبت شد

«چرنوبیل» پیشتاز نامزدی در بفتای ۲۰۲۰/ یک رکورد دیگر ثبت شد
2020-06-05T10:13:59+04:30
مینی‌سریال درام «چرنوبیل» با کسب ۱۴ نامزدی پیشتاز نامزدهای جوایز بفتای تلویزیونی ۲۰۲۰ شد.

دواین جانسون خطاب به ترامپ: وقتی آمریکا به زانو درآمده، تو کجایی؟

دواین جانسون خطاب به ترامپ: وقتی آمریکا به زانو درآمده، تو کجایی؟
2020-06-05T09:33:59+04:30
بازیگر سرشناس سینمای آمریکا با انتشار ویدیویی هشت دقیقه‌ای نسبت به وقایع اخیر واکنش نشان داده و از ترامپ پرسیده است: وقتی آمریکا به زانو درآمده، تو کجایی؟

برای دل خودم نمایشنامه‌ می‌نویسم/ نگارش «در منطقه کوسه‌های سفید»

برای دل خودم نمایشنامه‌ می‌نویسم/ نگارش «در منطقه کوسه‌های سفید»
2020-06-05T08:00:39+04:30
سعید شاپوری مدرس و کارگردان تئاتر با اشاره به اینکه به دلیل شرایط نامناسب تئاتر ترجیح می‌دهد اثری را روی صحنه نبرد از نگارش یک نمایشنامه و رمان در سال‌های اخ...

«ردیف نوازی» میرزاعبدالله بین‌المللی شد/ اجرایی از حسین علیزاده

«ردیف نوازی» میرزاعبدالله بین‌المللی شد/ اجرایی از حسین علیزاده
2020-06-05T07:20:39+04:30
مجموعه «ردیف نوازی» ردیف میرزا عبدالله به روایت نورعلی برومند با نوازندگی تار حسین علیزاده در قالب هفت آلبوم در فروشگاه‌های دیجیتالی معتبر جهان عرضه شد.

بُهت‌زده‌ام از سرعت قاچاق «بُهت»!/ نگذاریم این فرصت از دست برود

بُهت‌زده‌ام از سرعت قاچاق «بُهت»!/ نگذاریم این فرصت از دست برود
2020-06-05T06:40:39+04:30
عباس رافعی کارگردان فیلم سینمایی «بهت» که به تازگی به صورت آنلاین اکران شده است، عنوان کرد که از سرعت قاچاق این فیلم شوکه شده است.

عزم شبکه آموزش برای تحقق رهنمود رهبر انقلاب در تحول آموزشی

عزم شبکه آموزش برای تحقق رهنمود رهبر انقلاب در تحول آموزشی
2020-06-04T20:51:10+04:30
مدیر شبکه آموزش سیما از آمادگی این شبکه برای تعامل با دستگاه‌های مرتبط در جهت تحقق رهنمودهای اخیر مقام معظم رهبری در زمینه آموزش‌های کاربردی و مهارتی خبر داد.

جای خالی «پیوست رسانه‌ای» در رویدادهای مهم سیاسی و اجتماعی ایران

جای خالی «پیوست رسانه‌ای» در رویدادهای مهم سیاسی و اجتماعی ایران
2020-06-04T15:31:10+04:30
علی دارابی معاون امور استان‌های سازمان صداوسیما در یادداشتی به مساله دیپلماسی رسانه‌ای و تاثیر راهکارهای سلبی در این زمینه پرداخته است.

گوینده پیشکسوت مهمان رادیو پیام می شود

گوینده پیشکسوت مهمان رادیو پیام می شود
2020-06-04T14:24:30+04:30
داوود حیدری پیشکسوت عرصه اجرا این هفته «پرنیان صدا» در رادیو پیام است.

جای خالی «تاریخ انقلاب» در تئاتر؛ بی‌رغبتی هنرمندان یا غفلت مدیران؟

جای خالی «تاریخ انقلاب» در تئاتر؛ بی‌رغبتی هنرمندان یا غفلت مدیران؟
2020-06-04T13:11:14+04:30
یک کارگردان و تهیه‌کننده تئاتر با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته کمتر اثر ماندگاری در زمینه تاریخ معاصر ایران و وقایع منتهی به انقلاب اسلامی تولید شده است، ...

«تهرانگرد» به سراغ طبیعت گردی در آبشار تالون می رود

«تهرانگرد» به سراغ طبیعت گردی در آبشار تالون می رود
2020-06-04T12:44:34+04:30
برنامه «تهرانگرد» با آیتم های متنوع پنج شنبه ۱۵ خرداد ساعت ۲۰:۴۵ مهمان خانه مخاطبان شبکه پنج سیما می شود.

«مکث» و قصه یک شکارچی که حامی حیوانات و محیط زیست شد

«مکث» و قصه یک شکارچی که حامی حیوانات و محیط زیست شد
2020-06-04T12:31:14+04:30
برنامه «مکث» با میزبانی از یک شکارچی حرفه ای، قصه چگونگی تبدیل او به یکی از حامیان حیوانان و محیط زیست را روایت می کند.

«ژَرِه» شنیدنی شد/ فضایی صمیمی برای گفتگوی دست‌ها!

«ژَرِه» شنیدنی شد/ فضایی صمیمی برای گفتگوی دست‌ها!
2020-06-04T12:31:13+04:30
آلبوم «ژَرِه» مشتمل بر دو نوازی تار منوچهر امیر حشمتی و تمبک پدرام بلورچی در ژانر موسیقی ردیف دستگاهی ایرانی پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

سخنرانی بازیگر سیاهپوست «جنگ ستارگان» در هاید پارک: ما مهم هستیم

سخنرانی بازیگر سیاهپوست «جنگ ستارگان» در هاید پارک: ما مهم هستیم
2020-06-04T11:51:13+04:30
جان بویگا در سخنان احساسی‌اش که دیروز در هایدپارک لندن در حمایت از جنبش «زندگی سیاهان مهم است» ادا کرد، مخاطبان را به شور آورد.

نولان نمی‌خواست تحت تأثیر جیمز باند قرار بگیرد/ تمرکز روی «تِنِت»

نولان نمی‌خواست تحت تأثیر جیمز باند قرار بگیرد/ تمرکز روی «تِنِت»
2020-06-04T11:51:13+04:30
کریستوفر نولان به تازگی افشا کرد که به چه دلیل روی صندلی کارگردانی جیمز باند بیست و پنجم ننشست و مدتی‌ است دیگر «جیمز باند» هم تماشا نکرده است.

دیدنی های شهر تبریز در «به خانه بر می گردیم»

دیدنی های شهر تبریز در «به خانه بر می گردیم»
2020-06-04T11:24:34+04:30
ویژه ‌برنامه «به خانه بر می‌گردیم» روز جمعه ۱۶ خرداد ساعت ۱۰ صبح از شبکه پنج سیما پخش خواهد شد.

احیای تئاتر پس از کرونا و چند مسئله/ کاهش تماشاگر حتمی است؟

احیای تئاتر پس از کرونا و چند مسئله/ کاهش تماشاگر حتمی است؟
2020-06-04T11:24:33+04:30
یک فعال حوزه تئاتر معتقد است برای حمایت از تئاتر و بهبود شرایطی که در آن گرفتار شده، دولت تا پایان بحران «کرونا» به گروه‌های تئاتری سوبسید مناسب‌تری بدهد و ا...

انتقاد از بازیگر «هری پاتر» برای واکنشش به قتل جورج فلوید

انتقاد از بازیگر «هری پاتر» برای واکنشش به قتل جورج فلوید
2020-06-04T10:04:34+04:30
اما واتسون پس از آن که برای نوع واکنشش به قتل جورج فلوید مورد انتقاد قرار گرفت، سکوتش را شکست و پاسخ داد.

فقر تصاویر مستند از وقایع تاریخی را با «روایت شاهدان» جبران کنیم

فقر تصاویر مستند از وقایع تاریخی را با «روایت شاهدان» جبران کنیم
2020-06-04T06:17:53+04:30
سلیم غفوری مدیر شبکه مستند سیما معتقد است کمبود تصاویر آرشیوی از حوادث انقلاب و تاریخ معاصر را می‌توان با مستند کردن روایت شاهدان بی‌واسطه این حوادث جبران کرد.

آخرین وضعیت «بانو قدس ایران» و «فرزند صبح»/ هنوز دستمان خالی است!

آخرین وضعیت «بانو قدس ایران» و «فرزند صبح»/ هنوز دستمان خالی است!
2020-06-03T14:44:33+04:30
مدیرعامل موسسه «عروج فیلم» ضمن تشریح آخرین وضعیت عرضه فیلم «فرزند صبح» و مستند «بانو قدس ایران» از تولیدات این موسسه، از استمرار پیگیری برای تولید اثری درخور...

کمپانی تئاتر رویال شکسپیر تمام اجراهای ۲۰۲۰ را لغو یا معوق کرد

کمپانی تئاتر رویال شکسپیر تمام اجراهای ۲۰۲۰ را لغو یا معوق کرد
2020-06-03T14:04:33+04:30
قرنطینه ادامه‌دار بریتانیا و راهبردهای حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی توسط دولت موجب شد تا کمپانی رویال شکسپیر در بقیه سال ۲۰۲۰ برنامه‌ای نداشته باشد.

کمک سلمان خان به پلیس هند در دوران کرونایی

کمک سلمان خان به پلیس هند در دوران کرونایی
2020-06-03T14:04:33+04:30
سلمان خان بازیگر سرشناس بالیوودی به پلیس بمبئی ضدعفونی‌کننده دست اهدا کرد.

«نامیرا» از ناگفته‌های ۱۵ خرداد می‌گوید

«نامیرا» از ناگفته‌های ۱۵ خرداد می‌گوید
2020-06-03T13:51:13+04:30
«نامیرا» ویژه برنامه ای است که به یادآوری دلاوری و رشادت شهدای کفن پوش ورامین می پردازد.

بازخوانی تحلیلی «مهمات» از وقایع دفاع مقدس

بازخوانی تحلیلی «مهمات» از وقایع دفاع مقدس
2020-06-03T12:17:53+04:30
برنامه تلویزیونی «مهمات» با موضوع بازخوانی متفاوت از وقایع دفاع مقدس از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.

پخش مستند سردار شهید قاسم سلیمانی از شبکه یک سیما

پخش مستند سردار شهید قاسم سلیمانی از شبکه یک سیما
2020-06-03T12:04:33+04:30
مستند «از قنات ملک» با محوریت سردار شهید قاسم سلیمانی از شبکه یک سیما پخش می شود.