میرنیوز

ای بوته‌خارهای تمشک، مرا نیش بزنید!/ کودکانی که در کودکی بزرگ شدند

ای بوته‌خارهای تمشک، مرا نیش بزنید!/ کودکانی که در کودکی بزرگ شدند 2024-07-11T08:16:14+03:30

به گزارش خبرنگار مهر، مسلم قاسمی هنرمند با سابقه تئاتر و تئاتر کودک و نوجوان که در کشور آلمان به سر می‌برد، در یادداشتی به وضعیت کودکان رنج‌دیده فلسطینی پرداخت.

در یادداشت قاسمی چنین آمده است:

«بنام خداوند جان و خرد

ای بوته خارهای تمشک، مرا نیش بزنید!

فرانکفورت، یکشنبه ۱۶ اردیبهشت سال ۱۴۰۳

یکشنبه‌های ما غربت‌نشینان مثل بعد از ظهرهای جمعه، مخصوصا برای ما که نه فرهنگ دیسکو و کافه رستوران داریم و نه پولش را، بسیار کسل‌کننده و ملال‌آور است. از شما چه پنهان، چند روزی است حال خوشی ندارم. مثل گاهی اوقات که با اشاره‌ای کوچک به دشت کربلا، گریه‌ات می‌گیرد. خبرهای غزه و کودکان غزه را که می خوانم کنترل از دستم خارج می‌شود و اشک از چشمانم بیرون می‌پاشد. هجومی وحشیانه و نابرابر! امروز صبح هم طبق معمول سری به سایت‌های خبری زدم. مدت‌هاست خبری که بتوانم به بهانه‌ای دلم را به آن شاد کنم نمی‌بینم. فرق نمی‌کند، چه داخلی و چه خارجی! یادم می‌آید تقریبا ده سال پیش گروهی مزدور و وحشی به نام داعش به نزدیکی مرزهای ما رسیده بودند و ما چه راحت و فارغ‌البال با جنگ‌های زرگری به جان و هویت و حیثیت یکدیگر افتاده بودیم. خطر در بیخ گوش ما بود و دائم هشدار می‌داد. مسئولی می‌گفت: جای نگرانی نیست فاصله ما با آنها زیاد است و من گفتم: عزیزان فاصله این دشمن قبل از این که عرضی و مسافتی باشد، فرهنگی است! آنها به جان جوانان بی‌انگیزه افتاده‌اند، خاگریز اول آنها بهره‌گیری از خلاءهای فرهنگی، قومی و مذهبی است! خدا نکند که سال‌ها بعد فرزندانمان ما را بخاطر مشغول‌کردن مردم در این کشمکش‌های باندی و گروهی آن هم به اسم اسلام، و دورشدن و ندیدن اوضاع شکننده فعلی، نفرین و ملامت کنند. هر چند خدارا شکر که همواره مردان بزرگی چون شهید قاسم سلیمانی‌ها و یارانشان باعث افتخاری شدند در تاریخ فردای کودکان این مرز و بوم، و الگویی ملموس از ایمان، شجاعت، مدیریت و مردانگی!

از گذشته می‌گفتم. از ماجرای سوریه و لبنان و فلسطین که سال‌ها بر پیکر ما ضربه می‌زد بگذریم، چند هفته‌ای بود که درگیر کشت و کشتار موصل و تکریت و الانبار بودیم که ناگهان هجوم چنگیزوار عده‌ای وحشی و قومی نفرین‌شده به مردمی زندانی، در قفسی به نام غزه آغاز شد. آن هم به بهانه پیداکردن جسد سه دختر دانش‌آموز اسرائیلی! کدام کودک دبستانی است که نداند چنین بهانه‌های کوچکی از سازمان‌های مخوفی چون موساد، سی آی ای و اینتلجنت سرویس و ... کار بزرگ و غیرممکنی نیست، آغاز جنگ افغانستان و عراق به بهانه تروریسم، زدن برج دوقلو را لازم داشت. و هجوم صهیونیسم به نوار غزه سناریوی کشته‌شدن سه دانش‌آموز و بمباران تبلیغاتی بنگاه‌های خبری صهیونیستی در جهان.

و امروز بعد از ده سال به بهانه هویتی جعلی روزانه، ده‌ها تُن بمب را چه بزدلانه از آسمان بر روی مردمی بی‌پناه می‌ریزند و در پی محو و نابودی واژه‌ای ماندگار بنام فلسطین و فلسطینی هستند. غافل از اینکه فلسطین دیگر تنها یک واژه نیست بلکه هویتیست که تازه بذرهایش جوانه زده‌اند و تا محو واژه منحوس صهیونیست جهانی از پای نخواهند نشست. بگذار تا دنیای متمدن جعلی غرب آخرین جنایاتش را در تاریخ ثبت کند و واژه دمکراسی بزک کرده‌اش را به نمایش بگذارد. امروز دیگر تمامی انسان‌های آزاده در برابر این جنایات قد علم کرده‌اند.

آدم وقتی کار زیادی از دستش بر نیاید و به هر جا سرک بکشد عکس و تصویر کودکان مُثله‌شده و گریان و پریشان را ببیند، دلش تکه‌تکه می‌شود. انسانیت کجا رفته، حقوق بشر کیلویی چند است، وجدان بشریت کجاست، شعر سعدی علیه‌الرحمه در کجای قاموس این جهان جای دارد، کجای بنی‌آدم اعضای یک پیکرند؟ در قرن بیست و یکم کرور کرور انسان بی‌گناه را به جرم هم‌رای نبودن با عقیده‌ات کافر بخوانی و محکوم به سر بریدن و بهشت را برای خودت پیش‌خرید نمایی؟ آن هم نه یک نفر بلکه هفت نفر را باید سر ببری! آیا دین محمد (ص) این است یا سیاست‌های سازمان‌های تحقیقاتی و جاسوسی انگلیس و صهیونیسم و آمریکا و ... من سوگند می‌خورم که سیاست‌گذاران جنگ غزه، القاعده، تکفیری‌ها و داعشی‌ها و ... جامشان را با هم بالا می‌برند، شک ندارم. کتاب خاطرات دکتر همسفر، جاسوس انگلیس در خاورمیانه را بخوانید! زیربنای فرقه‌های بهاییت، وهابیت و احمدیه و آل سعود و مزدوران و مفتی‌های وابسته را مطالعه کنید تا ببینید همه این‌ها از شکاف و جهل مردم، حاکمان و عالمان خودفروخته و نقشه‌های حساب‌شده از ده‌ها سال پیش آب می‌خورد و ما چه کودکانه به این جریانات می‌نگریم و یکدیگر را محکوم می‌کنیم. دیگر تابلوهای زیبا و چهره‌های بزک‌کرده، رنگ و لعاب خود را از دست داده‌اند. در زیر این رنگ‌های زیبا لجن نهفته است. حال شما فکر کنید یک آدمی که زندگیش با کودکان و نوجوانان بوده و همواره برای آنها از اخلاق نیکو، محبت، همدلی، عشق، راستی و درستی نوشته! در این بعدازظهر یکشنبه چه باید بکند؟ باز هم از وجدان بنویسد، از انسانیت بنویسد، از چه ... ؟

وقتی زیاد دلم می‌گیرد مخصوصا در این ماه گرم و گاها شرجی، به تمشکستانی در نزدیکی منزل می‌روم و سرم را با چیدن تمشک گرم می‌کنم. همانطور که گفتم سرگرمی من معمولا همین است. نه پول لازم دارد، نه اتومبیل و نه لباس مخصوص. فقط یک دل غمگین و موجودی تنها! و چه آزاردهنده و ساده‌لوحانه دوستانی که می‌گویند خوشا بحالت در فرنگ نشسته‌ای و در کنار رودخانه ماین از دیدن رود و جنگل لذت می‌بری!

بگذریم، تمشک‌های وحشی! گاهی خاری دستم را می‌آزرد و انگار می‌گوید: اجازه نداری این تمشک را بچینی و من هم منصرف می‌شوم. اگر اصرار زیادی هم بکنم، گیاه گزنه آزارم می‌دهد. چند تمشک سیاه بزرگ در بالای شاخه‌ای پر تیغ خودشان را نشان می‌دهند. می‌خواهم بهر طریقی شده آنها را بچینم، شاخه‌های خاردار تمشک را لگد می‌کنم و در زیر پاهایم نگه می‌دارم، تیغ‌های چند شاخه را که در پیراهنم فرو رفته‌اند آزاد می‌کنم، با دست چپ گوشه‌ای از شاخه کلفت بوته تمشکی را می‌گیرم و خودم را بالا می‌کشم. دست‌هایم به تمشک‌ها می‌رسند، می‌خواهم هر طور شده آنها را مشت کنم و همه را بچینم که ناگاه زیر پایم سر می‌خورد، خالی می‌شود و تیغ بزرگی به دست چپم فرو می‌رود، و در حالیکه همه تمشک‌ها را چنگ زده بودم بر روی شاخه‌ها، روی زمین می‌افتم.

اواسط اردیبهشت داغ، بی‌حوصلگی و بیحالی، رمق بلندشدن را از من گرفته بود. خارهایی که به تمام بدنم فرو رفته بودند، سوزش شدید دست چپ، خواستم از دست راستم کمک بگیرم که خون از آن می‌چکید. تمشک‌ها در مشتم له شده بودند و آبِ آن‌ها مانند خون رقیق و جانداری بر روی زمین و پیراهنم می‌ریخت و من را با رؤیای کودکانه‌ام به غزه می‌برد. به دست‌های خونین جنایتکاران کودک‌کش غزه، خدایا آیا اگر من هم آنجا بودم بهمین سادگی دست‌هایم به خون آلوده می‌شد؟ آیا ما انسان‌ها داریم شبیه هم می‌شویم، آیا ۱۰۰ سال ترویج کشتار در فیلم‌های وسترن و جاسوسی و آخر زمانی و ... کشتن را برایمان عادی نکرده است؟ انسان‌هایی که تاب تحمل کشتن یک مرغ یا گوسفند را نداشتند اینک به چه راحتی شمشیر بر گلوی انسانی دیگر می‌گذارند، آنهم به بهانه بهشت؟ آنهم در قرن علم و آگاهی، در حالی که مردم دنیا این جنایتکاران را محکوم می‌کنند، بنگاه‌های خبری صهیونیستی، فلسطینیان را ستیزه‌جو و مزدوران داعش را در سوریه و عراق؛ جهادگران اسلامی می‌نامند! و اکنون نیز سران صهیونیست را متمدن و فلسطینیان و مبارزان آنها را تروریست!

تمام بدنم از شدت نیش خارها و تیغ‌ها می‌سوخت. به غزه رفتم، به دختر بچه‌ای که خمپاره، نیمی از صورتش را دریده، به پسرکی که پایش در چند متری خانه ویرانش افتاده، به کودکی که دیگر نمی‌تواند از سینه گرم مادرش شیر بنوشد. نه، این خارها نیست که بدن ما را می‌سوزاند، این تیغ‌ها نیست که به بدنمان جراهت وارد کرده است، این جهل امتی است که خود و دین و فرهنگ خود و هویت خود را فراموش کرده. بدون تعارف، دست‌های همه ما مسلمانان به نوعی در این فجایع، آلوده است. هر کسی به وسع و اندازه خود، سیاستمدار به سهم و اندازه خود، نماینده به سهم و اندازه خود، وزیر و وکیل به سهم و اندازه خود، دانشگاهی به سهم و اندازه خود، معلم، روحانی، هنرمند به سهم و اندازه خود، پزشک به سهم و اندازه خود، اداری، بازاری، کاسب، راننده، سازنده همه و همه و ... من نویسنده هم به سهم و اندازه خود به تاریخ فردا جوابگو خواهیم بود. فرقی نمی‌کند، دیگر، ایران و سوریه و یمن و عراق و افغانستان و فلسطین و دیگر کشورهای اسلامی، همه بسوی سرنوشت مشترکی می‌روند. تمام این جنایت‌ها، ترس و وحشت از بیداری ملت‌هاست! و ما در این بیداری و آگاهی چه نقشی داشته و داریم؟

خودم را به خانه رساندم. بدنم از شدت سم و میکروب خارها متورم شده بود. راستی، چرا به‌ناگاه خود را بر روی شاخه‌های تمشک غلطاندم، این خودزنی چه بود؟ نمی‌دانم! شاید به نوعی خَلسه عارفانه شبیه بود و شاید نوعی تنبیه لذت‌بخش. مانند کودکان بهانه می‌گرفتم، گریه می‌کردم، نه دست‌هایم را می‌شستم و نه لباس‌هایم را عوض می‌کردم. چه چیزی باید من را قانع می‌کرد؟ راستی ما چه کردیم؟ ما اهل قلم چه تلاشی در آگاهی دنیا به این فاجعه در طول ده‌ها سال کرده‌ایم. رسالتمان کجا رفته؟ آیا اصلا رسالتی هم در این غم جانکاه داریم!؟

باید خودم را از این حالت نجات می‌دادم. بغض در گلویم ماسیده بود، منِ تنها، در این شهرِ غریب، اما آشنایی که هر روز با پوست و خون و تمام وجودش با آوای دردناک کودکان غزه، سوریه، یمن، لیبی، افغانستان، عراق و ... هم‌آواز است. به یاد دو روز پیش افتادم، به بازنویسی جدید نمایشنامه‌ام (پرواز از قفس) که سال‌ها پیش آن را به کودکان جنگ خودمان هدیه کرده بودم و امروز باید آن را تغییر می‌دادم. زیر اثر را پاک کردم و نوشتم:

«تقدیم به همه دریادلانی که از جان خود گذشتند تا فرزندانشان از ننگ قفس آزاد شوند. تقدیم به همه کودکان رنج دیده فلسطینی که در کودکی بزرگ شدند، شهد شهادت را نوشیدند و یا شاهد امواج شهادت بودند.»

اکنون، این تنها کاری بود که کمی بر زخم‌هایم التیام می‌بخشید.»

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

نمایش عکس‌هایی به یاد علمدار کربلا

نمایش عکس‌هایی به یاد علمدار کربلا
2024-07-15T16:22:55+03:30
نمایشگاه آنلاین عکس‌های علیرضا عطاریانی در قالب سلسله نمایشگاه‌های «سبز سرخ» در نهمین شب از ماه محرم تماشایی شد.

«من نفرت انگیز» نخستین مجموعه انیمیشن ۵ میلیارد دلاری شد

«من نفرت انگیز» نخستین مجموعه انیمیشن ۵ میلیارد دلاری شد
2024-07-15T12:36:15+03:30
«من نفرت انگیز» با ادامه موفقیت فیلم چهارم، اولین مجموعه انیمیشن تاریخ شد که فروشش از مرز ۵ میلیارد دلار عبور کرد.

طراحی، رونمایی و آموزش پرده‌خوانی در طرح «روایت مادران مقاومت»

طراحی، رونمایی و آموزش پرده‌خوانی در طرح «روایت مادران مقاومت»
2024-07-15T10:09:35+03:30
مرکز راهبری بانوان سازمان تبلیغات اسلامی طرح «روایت مادران مقاومت» را در راستای ارتقای روحیه پایداری و روایت زنان الگوی مقاومت در تاریخ، برگزار کرد.

سوژه جدید مسابقه «یک دو صدا» مشخص شد/ داوری محمد گلریز در رادیو

سوژه جدید مسابقه «یک دو صدا» مشخص شد/ داوری محمد گلریز در رادیو
2024-07-15T09:56:16+03:30
ضبط فصل نوزدهم مسابقه «یک دو صدا» با محوریت یادمان شاعر فقید اهل‌ بیت (ع) زنده‌یاد حبیب‌الله چایچیان (حسان) در استودیوی شماره یک ساختمان شهدای رادیو شروع شده...

«هم دم صبح سپیدم» منتشر شد/ عرض ارادتی به پیشگاه شهید کربلا

«هم دم صبح سپیدم» منتشر شد/ عرض ارادتی به پیشگاه شهید کربلا
2024-07-15T09:56:15+03:30
هم زمان با فرا رسیدن ایام تاسوعا و عاشورای حسینی (ع) نماهنگ «هم‌دم صبح سپیدم» توسط معاونت فرهنگی و تبلیغات اداره هنری و سینمایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منتش...

«دخترم سارا» اکران آنلاین شد/ چالش‌های تنها آرزوی یک مادر و دختر

«دخترم سارا» اکران آنلاین شد/ چالش‌های تنها آرزوی یک مادر و دختر
2024-07-15T08:36:15+03:30
فیلم کوتاه «دخترم سارا» به نویسندگی و کارگردانی امین نظریانی به صورت آنلاین اکران شده است.

گفت‌وگوهای «از سرگذشت» در مسیر تکامل/ برنامه پوست‌اندازی کرد

گفت‌وگوهای «از سرگذشت» در مسیر تکامل/ برنامه پوست‌اندازی کرد
2024-07-15T08:22:55+03:30
یک فعال رسانه با اشاره به فصل جدید «از سرگذشت» به ویژگی‌هایی از برنامه اشاره کرد که باعث تکامل آن شده است.

مجلس تعزیه «شهادت حضرت علی اکبر (ع)» در ایتالیا برپا شد

مجلس تعزیه «شهادت حضرت علی اکبر (ع)» در ایتالیا برپا شد
2024-07-15T08:09:36+03:30
گروه تعزیه «امام رئوف» در ادامه اجراهای تعزیه خود در کشورهای اروپایی، مجلس تعزیه «شهادت حضرت علی اکبر (ع)» را در مرکز المهدی شهر رم اجرا کرد.

بچه‌هایی که می‌خواهند «بی بی» را به کربلا بفرستند/ اهمیت تکنیک

بچه‌هایی که می‌خواهند «بی بی» را به کربلا بفرستند/ اهمیت تکنیک
2024-07-15T08:09:35+03:30
سعید نجاتی نویسنده و کارگردان فیلم کوتاه «بی بی» معتقد است که علاوه بر دغدغه شخصی فیلمساز، رعایت اصول تکنیکی نیز برای ساخت فیلم دینی و مذهبی اهمیت دارد.

بسته محتوایی محرمی ساترا برای رسانه‌های فراگیر

بسته محتوایی محرمی ساترا برای رسانه‌های فراگیر
2024-07-14T15:49:37+03:30
ساترا بسته محتوایی ماه محرم را در اختیار رسانه‌های دارای مجوز از این سازمان می‌گذارد.

پخش «با سال تماس بگیر» از تلویزیون/ سریال دوبله شد

پخش «با سال تماس بگیر» از تلویزیون/ سریال دوبله شد
2024-07-14T15:49:37+03:30
سریال «با سال تماس بگیر» با گویندگی ۳۱ نفر از گویندگان گفتارفیلم در واحد دوبلاژ اداره‌کل تامین و رسانه بین‌الملل سیما دوبله شد.

پخش «حماسه تاج‌الشعرا» هر شب از شبکه مستند

پخش «حماسه تاج‌الشعرا» هر شب از شبکه مستند
2024-07-14T15:49:36+03:30
مجموعه مستند «حماسه تاج الشعرا» به تهیه‌کنندگی محمدرضا سراج‌زاده هر شب ساعت ٢٠ از شبکه مستند پخش می‌شود.

تمدید زمان ارسال طرح برای رویداد «پرتاب»

تمدید زمان ارسال طرح برای رویداد «پرتاب»
2024-07-14T15:49:35+03:30
با توجه به استقبال مستندسازان برای حضور در رویداد ملی ارائه طرح تخصصی سینمای مستند «پرتاب»، مهلت ارسال طرح تا دوشنبه اول مرداد تمدید شد.

تله تئاتر «کاتب اعظم» روی آنتن شبکه افق می‌رود

تله تئاتر «کاتب اعظم» روی آنتن شبکه افق می‌رود
2024-07-14T14:02:56+03:30
تله تئاتر «کاتب اعظم» محصول مرکز سریال سوره به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی در ۲ قسمت از شبکه افق پخش می‌شود.

فراخوان سیزدهمین رویداد سراسری تئاتر صاحبدلان منتشر شد

فراخوان سیزدهمین رویداد سراسری تئاتر صاحبدلان منتشر شد
2024-07-14T13:49:35+03:30
فراخوان سیزدهمین رویداد سراسری تئاتر صاحبدلان در بخش‌های مختلف صحنه‌ای، خیابانی، نمایشنامه‌نویسی، تئاتر ملل و پژوهش و آموزش منتشر شد.

رقابت خواکین فینیکس و دنزل واشینگتن/ پیش‌بینی‌های اولیه اسکار ۲۰۲۵

رقابت خواکین فینیکس و دنزل واشینگتن/ پیش‌بینی‌های اولیه اسکار ۲۰۲۵
2024-07-14T12:02:56+03:30
برای اسکار بهترین بازیگر مرد ۲۰۲۵ دنزل واشینگتن، خواکین فینیکس، کولمن دومینگو و اندرو گارفیلد از حالا حرف اول را می‌زنند.

«مجلس پرده‌نشینان» افتتاح شد/ تصویری هنری از روضه‌های خانگی

«مجلس پرده‌نشینان» افتتاح شد/ تصویری هنری از روضه‌های خانگی
2024-07-14T11:49:36+03:30
نمایشگاه عکس «مجلس پرده‌نشینان» که روایت تصویری از روضه‌های خانگی است، در گالری شماره یک خانه عکاسان افتتاح شد.

وقتی پرچم‌های عاشورایی سوژه عکس شدند

وقتی پرچم‌های عاشورایی سوژه عکس شدند
2024-07-14T11:36:15+03:30
نمایشگاه آنلاین عکس‌های کلثوم ریاحی و معصومه کریمی در قالب سلسله نمایشگاه‌های «سبز سرخ» در هفتمین و هشتمین شب از ماه محرم تماشایی شد.

مکتب هنر رضوی تاسیس می‌شود/ بررسی اساسنامه دانشگاه سوره

مکتب هنر رضوی تاسیس می‌شود/ بررسی اساسنامه دانشگاه سوره
2024-07-14T10:42:57+03:30
در جلسه شورای هنر ماده واحده تأسیس مکتب هنر رضوی تصویب شد و اساسنامه اصلاح شده دانشگاه سوره مورد بررسی قرار گرفت.

جایزه داوران پناهنده پالرمو به «آنیتا، گمشده در اخبار»

جایزه داوران پناهنده پالرمو به «آنیتا، گمشده در اخبار»
2024-07-14T10:42:56+03:30
«آنیتا، گمشده در اخبار» در جشنواره «تک ماه مستند» پالرمو جایزه ویژه هیأت داوران پناهندگان را گرفت.

روزهای بارانی در روزگار لم‌یزرع تئاتر/ نمایشی که تن به کلیشه نداد

روزهای بارانی در روزگار لم‌یزرع تئاتر/ نمایشی که تن به کلیشه نداد
2024-07-14T08:16:16+03:30
یک نویسنده و منتقد تئاتر در یادداشتی به بررسی نمایش «روزهای بی‌باران» به کارگردانی سعید برجعلی پرداخت که در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه رفت.

رضا ایرانمنش از عمل جراحی خود گفت/ همچنان عاشق بازیگری‌ام

رضا ایرانمنش از عمل جراحی خود گفت/ همچنان عاشق بازیگری‌ام
2024-07-14T08:02:55+03:30
رضا ایرانمنش از عمل جراحی اخیرش که در پی عوارض خروج گلوله و ترکش طی یک سال گذشته از بدنش رخ داد، سخن گفت و یادآور شد که همچنان عاشق بازیگری است.

تک آهنگ «تکیه کوچیک» محسن چاوشی منتشر شد

تک آهنگ «تکیه کوچیک» محسن چاوشی منتشر شد
2024-07-13T20:42:56+03:30
محسن چاوشی در تازه ترین فعالیت موسیقایی خود تک آهنگ «تکیه کوچیک» را به مناسبت فرا رسیدن ایام تاسوعا و عاشورای حسینی منتشر کرد.

تک آهنگ «تکیه کوچک» محسن چاوشی منتشر شد

تک آهنگ «تکیه کوچک» محسن چاوشی منتشر شد
2024-07-13T20:16:15+03:30
محسن چاوشی در تازه ترین فعالیت موسیقایی خود تک آهنگ «تکیه کوچک» را به مناسبت فرا رسیدن ایام تاسوعا و عاشورای حسینی منتشر کرد.

«شاعر باد و باران» به تلویزیون می‌آید/ مردی که اهل دوربین نیست

«شاعر باد و باران» به تلویزیون می‌آید/ مردی که اهل دوربین نیست
2024-07-13T16:42:55+03:30
مستند «شاعر باد و باران» با محور عباس باقری شاعر معاصر در استان سیستان و بلوچستان ساخته شده است و به زودی از مرکز صداوسیمای این استان پخش می شود.

انتصاب دبیر نوزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت

انتصاب دبیر نوزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت
2024-07-13T16:16:16+03:30
محمد کاظم‌تبار دبیر نوزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت شد.

اقدامی برای دریافت مجوز اکران «رگ‌های آبی» نشده است

اقدامی برای دریافت مجوز اکران «رگ‌های آبی» نشده است
2024-07-13T16:02:56+03:30
مدیرکل نظارت بر نمایش فیلم سازمان سینمایی در خصوص ادعای تهیه‌کننده «رگ‌های آبی» درباره ممنوع التصویر بودن بازیگر اصلی این اثر و عدم اکران فیلم مذکور واکنش نش...

رضا ایرانمنش از بیمارستان مرخص شد

رضا ایرانمنش از بیمارستان مرخص شد
2024-07-13T16:02:55+03:30
رضا ایرانمنش بازیگر سینما و تلویزیون که طی چند وقت گذشته در بیمارستان بستری بود به تازگی از بیمارستان مرخص شد.

بررسی مستند «دور مشو»/ دولتمند خلف موسیقی فلک‌خوانی را جهانی کرد

بررسی مستند «دور مشو»/ دولتمند خلف موسیقی فلک‌خوانی را جهانی کرد
2024-07-13T15:49:36+03:30
بیست و هشتمین برنامه نمایش مستندهای ایران‌شناسی به پاسداشت فرهنگ تاجیکستان اختصاص داشت و با نمایش مستند «دور مشو» ساخته مسعود امینی تیرانی ادامه پیدا کرد.

مهلت قانونی تسلیم اظهارنامه مالیاتی اعضای خانه سینما اعلام شد

مهلت قانونی تسلیم اظهارنامه مالیاتی اعضای خانه سینما اعلام شد
2024-07-13T15:49:35+03:30
مهلت قانونی تسلیم اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال ۱۴۰۲ اشخاص حقیقی که تا ۵ مرداد است.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)