میرنیوز

سوژه سیاسی خط قرمز نیست/ «مدیر مدرسه» وسط‌باز است؟

سوژه سیاسی خط قرمز نیست/ «مدیر مدرسه» وسط‌باز است؟ 2024-07-09T14:29:35+03:30

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط‌عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، شانزدهمین جلسه از نهمین فصل پاتوق فیلم کوتاه، روز یکشنبه ۱۷ تیرماه ۱۴۰۳ با نمایش ۴ فیلم کوتاه در پردیس سینمایی بهمن برگزار شد.

در این جلسه از فصل نهم پاتوق که به همت انجمن سینمای جوانان ایران برگزار شد، فیلم‌های کوتاه «ایار» به کارگردانی مهدی امینی، «دوئل» به کارگردانی اعظم مرادی، «مدیر مدرسه» به کارگردانی میکائیل دیانی و «گربه ماهی» به کارگردانی امیرحسین مهماندوست روی پرده رفتند و در ادامه آرش خوشخو نویسنده و منتقد سینما و محمد صابری به عنوان مجری‌کارشناس در گفت‌وگو با کارگردانان این آثار به بررسی آن‌ها پرداختند. بیژن میرباقری نویسنده و کارگردان باسابقه سینما مهمان ویژه این نوبت از پاتوق فیلم کوتاه بود.

جهان نادیده کودکان کار را تلخ نبینیم

در بخش نخست نقد و بررسی فیلم‌ها مهدی امینی کارگردان فیلم‌کوتاه «ایار» با بیان اینکه ایران بهشت سوژه‌هاست و ما در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که از هر لحاظ بحرانی است، توضیح داد: من در کودکی کار می‌کردم و همیشه در ذهنم بود که نباید فضای تلخ آن دوران را نشان دهم. در این فیلم هم نمی‌خواستم بگویم بچه‌های کار بدبخت هستند، دوست داشتم در بستر بچه‌های کار یک جهان نادیده را به تصویر درآوردم.

آرش خوشخو هم با اشاره به اینکه «ایار» به نسبت سوژه‌اش بیش از اندازه کوتاه بود، عنوان کرد: پرداختن به کودکان فداکار یک ژانر دیرپا در سینمای ایران است و از قدیم آثاری با همین موضوع داشته‌ایم مانند «بچه‌های آسمان» و فیلم مهم «نیاز». این ژانری بوده که حاصل یک جهش جمعیتی در دهه ۶۰ بوده است که از پی آن شاهد تولید فیلم‌هایی با موضوع پسربچه‌های کار بودیم.

سپس امیرحسین مهماندوست کارگردان «گربه ماهی» روی صحنه آمد و بیان کرد: این سومین فیلم من است، چندی پیش هم «سکوت جهان» را به پایان رساندم. «گربه ماهی» در مرحله اول «سرویس» نام داشت اما من نسخه اولیه‌ای به استادم آقای جلیلوند دادم و او گفت نام فیلم را عوض کن چون هیچ جشنواره‌ای به فیلمی که نامش wc باشد، جایزه نمی‌دهد!

خوشخو با اشاره به «گربه‌ماهی» گفت: مسأله اجاره کردن خانه برای دختران مجرد مسأله مهمی است که به نظرم در فیلم‌های اجتماعی باید به آن پرداخته شود اما تاکنون فیلمسازی سراغش نرفته است. از این منظر «گربه‌ماهی» جذاب بود، یک نگاه کمیک هم در فیلم وجود داشت و آن صحنه‌ای بود که ما از دید گربه به محیط نگاه می‌کردیم که به نظرم خلاقانه و کمیک بود.

فیلمی سخت از یک کارگردان زن

در ادامه آرش خوشخو در غیاب کارگردان فیلم‌ کوتاه «دوئل» درباره این فیلم گفت: تلاش برای ساخت یک فیلم حادثه‌ای در بستر محیط‌بان‌ها خوب بود. در این فیلم تلاشی هم برای انتقال حس معصومیت از طریق طبیعت می‌شود کمااینکه به طور کلی در عالم سینما تلاش‌های خوبی برای انتقال چنین حس‌هایی شده است. با این حال «دوئل» کمی گیج‌کننده بود و انگار یک فیلم ناتمام است در واقع یک فیلم جاندار قابل رویت برایم نبود. با این حال ساخت چنین فیلمی برای یک فیلمساز زن سخت است اما نسل فعلی زنان فیلمساز این موضوع را مرتفع کرده‌اند.

چالش‌های «مدیرمدرسه» و مسئله «مسئولیت»

سپس فیلم کوتاه «مدیر مدرسه» مورد بررسی قرار گرفت که میکاییل دیانی درباره این فیلم‌کوتاه توضیح داد: قبل از اینکه فیلم داستانی بسازم مستندهای اجتماعی در فضای آسیب‌های اجتماعی می‌ساختم. چند سالی بود که درس فیلمسازی می‌خواندم. در این مسیر آقای نجاتی و خانم اسمی‌خانی استاد ما بودند، «مدیر مدرسه» هم دومین فیلم کوتاه داستانی من بود، درباره نام فیلم هم باید بگویم وقتی طرح اولیه‌اش را محمد منصوبی نویسنده برایم تعریف کرد، گفتم ما کتاب‌های زیادی از جلال احمد خوانده‌ایم و نام «مدیر مدرسه» به این فیلم می‌خورد. از سوی دیگر چون قرار بود فیلمی درباره مسئولیت‌پذیری بسازیم، «مدیر» بودن موضوعیت داشت.

دیانی درباره ساخت «مدیر مدرسه» همزمان با مسئولیتش در انجمن سینمای جوانان ایران و حضورش در جشنواره فیلم‌کوتاه تهران هم تأکید کرد: من قبل از اینکه به انجمن بیایم و مسئولیت داشته باشم، فیلمساز بودم و مسائل اجتماعی برایم اهمیت داشت، اتفاقات سال ۱۴۰۱ هم بستر مناسبی بود تا قصه‌ای درباره مسئولیت‌پذیری بسازیم، برای همین موضوع هم ۱۰ روز از انجمن مرخصی گرفتیم، رفتیم و فیلم ساختیم بعد هم فیلم را به جای دیگری ارایه کردیم و گفتند از آن حمایت می‌کنند.

وی درباره امکان پرداختن به سوژه‌های ملتهب سیاسی توسط فیلمسازان دیگر هم افزود: باید بگویم بخشی از ساخت چنین فیلم‌هایی ناظر بر درون آدم‌هاست. ما در سه سالی که در انجمن بودیم، گفتیم خطوط قرمز اخلاقی برایمان مسأله است اما خطوط قرمز سیاسی برای ما خط قرمز نیست. اما به هر حال فیلمسازان کمتر دغدغه مسائل سیاسی دارند.

در ادامه کارگردان «مدیر مدرسه» درباره نقد برخی حاضران نسبت به تصویر ارائه شده از مأموران امنیتی در فیلم خود، با تأکید بر اینکه قرار نیست آدم‌های اطلاعاتی آدم‌های مخوفی باشند، گفت: اینچنین نیست که من اینجا ریلکس باشم، اگر شما ایام جشنواره و بعدش مواجهه برخی رسانه‌های وابسته به نهادهای امنیتی را با من می‌دیدید الان نمی‌گفتید که چقدر من به‌راحتی موضوعات را مطرح می‌کنم. شما فکر می‌کنید من وسط‌باز هستم اما دیگرانی هم فکر می‌کنند من علیه امنیت ملی کار کرده‌ام!

وی افزود: مسأله من در این فیلم طرح این مسأله بود که امکان گفت‌وگو را فراهم کنیم. پلان پایانی فیلم من نشان می‌داد دانش‌آموزان می‌توانند از این پس به مدیر خود اعتماد کنند. از آنجا به بعد فرصت گفت‌وگو فراهم می‌شود. ما در «مدیر مدرسه» سعی کردیم قضاوت نکنیم برخی نام این را وسط‌بازی و برخی عقلانیت می‌گذارند. من انگ وسط بازی را می‌پذیرم اما ترجیح می‌دهم درباره امکان «گفت‌وگو» صحبت شود.

خوشخو هم گفت: فیلم «مدیر مدرسه» کارگردانی، طراحی صحنه و … خوبی داشت. «مدیر مدرسه» فیلمی است که کارگردانش می‌تواند به‌عنوان نمونه کار آن را به هر تهیه‌کننده‌ای ارایه دهد و به پشتوانه آن وارد سینمای بلند شود. مسأله مسئولیت در کشاکش مسائل سیاسی همیشه مسأله جذابی بوده است و به فیلم تشخص می‌دهد. در این فیلم هم برایم جالب بود که خانم مدیر مدرسه مسئولیت خود را می‌فهمد، این همان اتفاقی است که در کشور ما کم رخ می‌دهد چون ما مردمی هستیم که مسئولیت خودمان را گاهی به‌خاطر پست یا موقعیت فراموش می‌کنیم.

فاطمه نیشابوری بازیگر این فیلم هم در بخشی از این جلسه بیان کرد: من لحظه به لحظه این فیلم را زندگی کردم، تمام حس‌های این فیلم واقعی بود، از دید یک مادر می‌گویم وقتی در آن موقعیت قرار گرفتم فهمیدم محافظت از بچه‌ها در برخی بزنگاه‌ها فوق‌العاده کار سختی است، باید گاهی خودمان را جای آن شخصیت و موقعیت بگذاریم و گارد نگیریم.

در بخش پایانی این نشست، آرش خوشخو درباره قضاوت نسبت به فیلم‌هایی که با سرمایه دولتی ساخته می‌شوند، تأکید کرد: خیلی از فیلم‌های مشهور ما (چه قبل و چه بعد از انقلاب) با کمک‌های دولتی ساخته شده‌اند. مثلاً «گوزن‌ها» با کمک دفتر فرح و «سفر سنگ» هم با حمایت دولتی ساخته شد. خیلی از فیلم‌های مهم ما با کمک‌های مالی دولت ساخته شده‌اند و این فرقی در ماجرا نمی‌کند. آن پول در ماهیت فیلم تغییری ایجاد نمی‌کند. هالیوود فیلم‌های مهمی دارد که پنتاگون پشت آن‌ها بوده‌است. حالا و در تاریخ سینما وقتی با این فیلم‌ها مواجه می‌شویم، هیچ‌کدام به سرمایه آن فکر نمی‌کنیم و می‌توانیم با خود اثر مواجه شویم. می‌خواهم بگویم این دغدغه‌، از جنس دغدغه‌های مواجهه درست با یک فیلم نیست، بلکه دغدغه‌های سیاسی و روزنامه‌نگارانه است. البته می‌دانم این جملاتم هم شما را قانع نمی‌کند!

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

نمایش عکس‌هایی به یاد علمدار کربلا

نمایش عکس‌هایی به یاد علمدار کربلا
2024-07-15T16:22:55+03:30
نمایشگاه آنلاین عکس‌های علیرضا عطاریانی در قالب سلسله نمایشگاه‌های «سبز سرخ» در نهمین شب از ماه محرم تماشایی شد.

«من نفرت انگیز» نخستین مجموعه انیمیشن ۵ میلیارد دلاری شد

«من نفرت انگیز» نخستین مجموعه انیمیشن ۵ میلیارد دلاری شد
2024-07-15T12:36:15+03:30
«من نفرت انگیز» با ادامه موفقیت فیلم چهارم، اولین مجموعه انیمیشن تاریخ شد که فروشش از مرز ۵ میلیارد دلار عبور کرد.

طراحی، رونمایی و آموزش پرده‌خوانی در طرح «روایت مادران مقاومت»

طراحی، رونمایی و آموزش پرده‌خوانی در طرح «روایت مادران مقاومت»
2024-07-15T10:09:35+03:30
مرکز راهبری بانوان سازمان تبلیغات اسلامی طرح «روایت مادران مقاومت» را در راستای ارتقای روحیه پایداری و روایت زنان الگوی مقاومت در تاریخ، برگزار کرد.

سوژه جدید مسابقه «یک دو صدا» مشخص شد/ داوری محمد گلریز در رادیو

سوژه جدید مسابقه «یک دو صدا» مشخص شد/ داوری محمد گلریز در رادیو
2024-07-15T09:56:16+03:30
ضبط فصل نوزدهم مسابقه «یک دو صدا» با محوریت یادمان شاعر فقید اهل‌ بیت (ع) زنده‌یاد حبیب‌الله چایچیان (حسان) در استودیوی شماره یک ساختمان شهدای رادیو شروع شده...

«هم دم صبح سپیدم» منتشر شد/ عرض ارادتی به پیشگاه شهید کربلا

«هم دم صبح سپیدم» منتشر شد/ عرض ارادتی به پیشگاه شهید کربلا
2024-07-15T09:56:15+03:30
هم زمان با فرا رسیدن ایام تاسوعا و عاشورای حسینی (ع) نماهنگ «هم‌دم صبح سپیدم» توسط معاونت فرهنگی و تبلیغات اداره هنری و سینمایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منتش...

«دخترم سارا» اکران آنلاین شد/ چالش‌های تنها آرزوی یک مادر و دختر

«دخترم سارا» اکران آنلاین شد/ چالش‌های تنها آرزوی یک مادر و دختر
2024-07-15T08:36:15+03:30
فیلم کوتاه «دخترم سارا» به نویسندگی و کارگردانی امین نظریانی به صورت آنلاین اکران شده است.

گفت‌وگوهای «از سرگذشت» در مسیر تکامل/ برنامه پوست‌اندازی کرد

گفت‌وگوهای «از سرگذشت» در مسیر تکامل/ برنامه پوست‌اندازی کرد
2024-07-15T08:22:55+03:30
یک فعال رسانه با اشاره به فصل جدید «از سرگذشت» به ویژگی‌هایی از برنامه اشاره کرد که باعث تکامل آن شده است.

مجلس تعزیه «شهادت حضرت علی اکبر (ع)» در ایتالیا برپا شد

مجلس تعزیه «شهادت حضرت علی اکبر (ع)» در ایتالیا برپا شد
2024-07-15T08:09:36+03:30
گروه تعزیه «امام رئوف» در ادامه اجراهای تعزیه خود در کشورهای اروپایی، مجلس تعزیه «شهادت حضرت علی اکبر (ع)» را در مرکز المهدی شهر رم اجرا کرد.

بچه‌هایی که می‌خواهند «بی بی» را به کربلا بفرستند/ اهمیت تکنیک

بچه‌هایی که می‌خواهند «بی بی» را به کربلا بفرستند/ اهمیت تکنیک
2024-07-15T08:09:35+03:30
سعید نجاتی نویسنده و کارگردان فیلم کوتاه «بی بی» معتقد است که علاوه بر دغدغه شخصی فیلمساز، رعایت اصول تکنیکی نیز برای ساخت فیلم دینی و مذهبی اهمیت دارد.

بسته محتوایی محرمی ساترا برای رسانه‌های فراگیر

بسته محتوایی محرمی ساترا برای رسانه‌های فراگیر
2024-07-14T15:49:37+03:30
ساترا بسته محتوایی ماه محرم را در اختیار رسانه‌های دارای مجوز از این سازمان می‌گذارد.

پخش «با سال تماس بگیر» از تلویزیون/ سریال دوبله شد

پخش «با سال تماس بگیر» از تلویزیون/ سریال دوبله شد
2024-07-14T15:49:37+03:30
سریال «با سال تماس بگیر» با گویندگی ۳۱ نفر از گویندگان گفتارفیلم در واحد دوبلاژ اداره‌کل تامین و رسانه بین‌الملل سیما دوبله شد.

پخش «حماسه تاج‌الشعرا» هر شب از شبکه مستند

پخش «حماسه تاج‌الشعرا» هر شب از شبکه مستند
2024-07-14T15:49:36+03:30
مجموعه مستند «حماسه تاج الشعرا» به تهیه‌کنندگی محمدرضا سراج‌زاده هر شب ساعت ٢٠ از شبکه مستند پخش می‌شود.

تمدید زمان ارسال طرح برای رویداد «پرتاب»

تمدید زمان ارسال طرح برای رویداد «پرتاب»
2024-07-14T15:49:35+03:30
با توجه به استقبال مستندسازان برای حضور در رویداد ملی ارائه طرح تخصصی سینمای مستند «پرتاب»، مهلت ارسال طرح تا دوشنبه اول مرداد تمدید شد.

تله تئاتر «کاتب اعظم» روی آنتن شبکه افق می‌رود

تله تئاتر «کاتب اعظم» روی آنتن شبکه افق می‌رود
2024-07-14T14:02:56+03:30
تله تئاتر «کاتب اعظم» محصول مرکز سریال سوره به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی در ۲ قسمت از شبکه افق پخش می‌شود.

فراخوان سیزدهمین رویداد سراسری تئاتر صاحبدلان منتشر شد

فراخوان سیزدهمین رویداد سراسری تئاتر صاحبدلان منتشر شد
2024-07-14T13:49:35+03:30
فراخوان سیزدهمین رویداد سراسری تئاتر صاحبدلان در بخش‌های مختلف صحنه‌ای، خیابانی، نمایشنامه‌نویسی، تئاتر ملل و پژوهش و آموزش منتشر شد.

رقابت خواکین فینیکس و دنزل واشینگتن/ پیش‌بینی‌های اولیه اسکار ۲۰۲۵

رقابت خواکین فینیکس و دنزل واشینگتن/ پیش‌بینی‌های اولیه اسکار ۲۰۲۵
2024-07-14T12:02:56+03:30
برای اسکار بهترین بازیگر مرد ۲۰۲۵ دنزل واشینگتن، خواکین فینیکس، کولمن دومینگو و اندرو گارفیلد از حالا حرف اول را می‌زنند.

«مجلس پرده‌نشینان» افتتاح شد/ تصویری هنری از روضه‌های خانگی

«مجلس پرده‌نشینان» افتتاح شد/ تصویری هنری از روضه‌های خانگی
2024-07-14T11:49:36+03:30
نمایشگاه عکس «مجلس پرده‌نشینان» که روایت تصویری از روضه‌های خانگی است، در گالری شماره یک خانه عکاسان افتتاح شد.

وقتی پرچم‌های عاشورایی سوژه عکس شدند

وقتی پرچم‌های عاشورایی سوژه عکس شدند
2024-07-14T11:36:15+03:30
نمایشگاه آنلاین عکس‌های کلثوم ریاحی و معصومه کریمی در قالب سلسله نمایشگاه‌های «سبز سرخ» در هفتمین و هشتمین شب از ماه محرم تماشایی شد.

مکتب هنر رضوی تاسیس می‌شود/ بررسی اساسنامه دانشگاه سوره

مکتب هنر رضوی تاسیس می‌شود/ بررسی اساسنامه دانشگاه سوره
2024-07-14T10:42:57+03:30
در جلسه شورای هنر ماده واحده تأسیس مکتب هنر رضوی تصویب شد و اساسنامه اصلاح شده دانشگاه سوره مورد بررسی قرار گرفت.

جایزه داوران پناهنده پالرمو به «آنیتا، گمشده در اخبار»

جایزه داوران پناهنده پالرمو به «آنیتا، گمشده در اخبار»
2024-07-14T10:42:56+03:30
«آنیتا، گمشده در اخبار» در جشنواره «تک ماه مستند» پالرمو جایزه ویژه هیأت داوران پناهندگان را گرفت.

روزهای بارانی در روزگار لم‌یزرع تئاتر/ نمایشی که تن به کلیشه نداد

روزهای بارانی در روزگار لم‌یزرع تئاتر/ نمایشی که تن به کلیشه نداد
2024-07-14T08:16:16+03:30
یک نویسنده و منتقد تئاتر در یادداشتی به بررسی نمایش «روزهای بی‌باران» به کارگردانی سعید برجعلی پرداخت که در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه رفت.

رضا ایرانمنش از عمل جراحی خود گفت/ همچنان عاشق بازیگری‌ام

رضا ایرانمنش از عمل جراحی خود گفت/ همچنان عاشق بازیگری‌ام
2024-07-14T08:02:55+03:30
رضا ایرانمنش از عمل جراحی اخیرش که در پی عوارض خروج گلوله و ترکش طی یک سال گذشته از بدنش رخ داد، سخن گفت و یادآور شد که همچنان عاشق بازیگری است.

تک آهنگ «تکیه کوچیک» محسن چاوشی منتشر شد

تک آهنگ «تکیه کوچیک» محسن چاوشی منتشر شد
2024-07-13T20:42:56+03:30
محسن چاوشی در تازه ترین فعالیت موسیقایی خود تک آهنگ «تکیه کوچیک» را به مناسبت فرا رسیدن ایام تاسوعا و عاشورای حسینی منتشر کرد.

تک آهنگ «تکیه کوچک» محسن چاوشی منتشر شد

تک آهنگ «تکیه کوچک» محسن چاوشی منتشر شد
2024-07-13T20:16:15+03:30
محسن چاوشی در تازه ترین فعالیت موسیقایی خود تک آهنگ «تکیه کوچک» را به مناسبت فرا رسیدن ایام تاسوعا و عاشورای حسینی منتشر کرد.

«شاعر باد و باران» به تلویزیون می‌آید/ مردی که اهل دوربین نیست

«شاعر باد و باران» به تلویزیون می‌آید/ مردی که اهل دوربین نیست
2024-07-13T16:42:55+03:30
مستند «شاعر باد و باران» با محور عباس باقری شاعر معاصر در استان سیستان و بلوچستان ساخته شده است و به زودی از مرکز صداوسیمای این استان پخش می شود.

انتصاب دبیر نوزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت

انتصاب دبیر نوزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت
2024-07-13T16:16:16+03:30
محمد کاظم‌تبار دبیر نوزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت شد.

اقدامی برای دریافت مجوز اکران «رگ‌های آبی» نشده است

اقدامی برای دریافت مجوز اکران «رگ‌های آبی» نشده است
2024-07-13T16:02:56+03:30
مدیرکل نظارت بر نمایش فیلم سازمان سینمایی در خصوص ادعای تهیه‌کننده «رگ‌های آبی» درباره ممنوع التصویر بودن بازیگر اصلی این اثر و عدم اکران فیلم مذکور واکنش نش...

رضا ایرانمنش از بیمارستان مرخص شد

رضا ایرانمنش از بیمارستان مرخص شد
2024-07-13T16:02:55+03:30
رضا ایرانمنش بازیگر سینما و تلویزیون که طی چند وقت گذشته در بیمارستان بستری بود به تازگی از بیمارستان مرخص شد.

بررسی مستند «دور مشو»/ دولتمند خلف موسیقی فلک‌خوانی را جهانی کرد

بررسی مستند «دور مشو»/ دولتمند خلف موسیقی فلک‌خوانی را جهانی کرد
2024-07-13T15:49:36+03:30
بیست و هشتمین برنامه نمایش مستندهای ایران‌شناسی به پاسداشت فرهنگ تاجیکستان اختصاص داشت و با نمایش مستند «دور مشو» ساخته مسعود امینی تیرانی ادامه پیدا کرد.

مهلت قانونی تسلیم اظهارنامه مالیاتی اعضای خانه سینما اعلام شد

مهلت قانونی تسلیم اظهارنامه مالیاتی اعضای خانه سینما اعلام شد
2024-07-13T15:49:35+03:30
مهلت قانونی تسلیم اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال ۱۴۰۲ اشخاص حقیقی که تا ۵ مرداد است.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)