میرنیوز

پای کار آمدن تمام ظرفیت‌های استانی برای جشنواره آیینی و سنتی

پای کار آمدن تمام ظرفیت‌های استانی برای جشنواره آیینی و سنتی 2023-08-28T14:57:42+03:30

به گزارش خبرگزاری مهر، آیین رونمایی از پوستر بیست‌ و یکمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی و تبادل تفاهم‌نامه استان‌های مشارکت‌کننده در این رویداد فرهنگی با حضور کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی، احمد جولایی دبیر جشنواره با شعار «آیین، سنت، سرمایه ملی» روز یک‌شنبه ۵ شهریور ۱۴۰۲ در سالن کنفرانس معاونت هنری برگزار شد.

کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی در ابتدای این مراسم گفت: بعد از بیست‌ و یک دوره و برای اولین بار بخش‌های مختلف جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی به خانه‌های اصلی خود می‌روند.

وی ادامه داد: طبق صحبت‌های انجام‌شده، قرار است تا شهرداری‌ها در استان‌های برگزارکننده در بخش فضاسازی و تبلیغات عمومی برگزارکنندگان را همراهی کنند. در بخش صدا و سیما هم گروه‌های برنامه‌ساز برای پوشش جشنواره حضور خواهند داشت.

مدیرکل هنرهای نمایشی تأکید کرد: جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی از مهم‌ترین جشنواره‌های تئاتر کشور است. این رویداد سرمایه ملی و هویت ما به شمار می‌آید. در بخش بین‌الملل تلاش شده است تئاتر ما به کشورهای دیگر معرفی شود و خوشبختانه مراکز فعال بین‌الملل نگاه ویژه‌ای به هنرهای نمایشی ایران دارند.

نظری افزود: امیدوارم شما عزیزان تمام ظرفیت فرهنگی استان خود را پای کار بیاورید تا این رویداد بزرگ هنری در کشور نمود خوبی داشته باشد و بتواند در شناخت فرهنگ و آیین‌های ایرانی به مردم مؤثر عمل کند.

وی با اشاره به زمان برگزاری جشنواره گفت: هم‌زمانی برگزاری بیست‌ و یکمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی با هفته میراث فرهنگی و همچنین میلاد مسعود پیامبر اعظم (ص) فرصت خوبی است تا استان‌ها ظرفیت‌های نمایشی و گردشگری خود را در جهت معرفی آیین‌ها، سنت‌ها، زیست‌بوم و همچنین ایجاد نشاط، همدلی و همرسانی اقوام مورد استفاده بیشتر قرار دهند.

در ادامه این نشست، احمد جولایی دبیر بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی با اشاره به نگاه تمرکززدایی جشنواره برای همراه کردن استان‌ها گفت: پایمردی، همت و خرد جمعی مدیران استانی باعث شد تا ما با اقدام به تمرکززدایی از مرکز میزبان ۱۰۱۰ مهمان داخلی و خارجی باشیم. بیش از ۲۰ کشور خارجی متقاضی حضور در جشنواره شده‌اند و خوشبختانه از سراسر کشور در تمامی رشته‌های هشت‌گانه جشنواره نیز متقاضی حضور داشتیم. در این دوره استان چهارمحال و بختیاری در بخش هنرهای فردی، کارآواها و آثار فضای باز، استان خراسان شمالی میزبان اجراهای دانشجویی و بخش عروسکی، استان گلستان میزبان نمایش‌های صحنه‌ای بخش آزاد و ویژه و استان مرکزی میزبان مجالس تعزیه غریب جشنواره خواهند بود.

دبیر بیست‌ویکمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی افزود: سمینارهای بین‌المللی با مدیریت خانم نرگس یزدی مدیر انتشارات نمایش در تهران برگزار خواهد شد و نمونه‌های منتخب نیز به چاپ خواهد رسید.

جولایی با اشاره به بخش نمایشنامه‌نویسی به‌عنوان تنها بخش رقابتی جشنواره توضیح داد: بخش نمایشنامه‌نویسی دو متولی دارد. شورای فرهنگ عمومی اداره کل هنرهای نمایشی متولیان بخش نمایشنامه‌نویسی محسوب می‌شوند. تلاش‌مان این است که آثار خوب این بخش نیز به چاپ برسند.

وی اظهار کرد: مدیران‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهار استان همراه در برگزاری این رویداد هنری به‌عنوان قائم‌مقام‌های دبیر جشنواره هستند و با تمام اختیارات، جشنواره را هدایت خواهند کرد. برای هر استان بولتن و نشریه‌ای جداگانه در نظر گرفته خواهد شد.

تقی صادقی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان شمالی نیز در ادامه این نشست گفت: خوشحالیم که با درایت مدیرکل هنرهای نمایشی، استان‌های کمتر دیده‌شده که مهد استعدادهای ویژه هستند، دیده می‌شوند. استان خراسان شمالی در هنرهای نمایشی سنتی و آیینی و نمایش‌های مدرن کارنامه خوبی دارد. خاطره ۹ دوره برگزاری جشنواره تئاتر رضوی در ذهن هنرمندان برجسته کشور ثبت شده است. تئاتر رضوی در استان خراسان شمالی متولد شده، روییده و هر کجا که باشد، قابل افتخار است.

وی ادامه داد: هم‌افزایی خوبی در استان وجود دارد. همه بخش‌های دولتی و مردمی پای کار هستند و امیدواریم رویدادی خوب و آبرومند برگزار شود و تقاضا داریم این جشنواره آورده‌ای به‌عنوان میراث ملی، فرهنگی و معنوی استان تلقی شود و هنر تئاتر در خراسان شمالی چند گام جلوتر برود. مطمئن هستم که همراهی اداره کل هنرهای نمایشی و همچنین دبیرخانه جشنواره شامل حال استان خواهد شد و این میزبانی را با افتخار انجام خواهیم داد و بابت هیچ موردی نگران نخواهیم بود.

صادقی یادآور شد: استان خراسان رضوی آمادگی هرگونه همکاری برای هرچه بهتر برگزار شدن جشنواره را داراست. حتی اگر در روند برگزاری نیاز به همراهی در دیگر بخش‌ها بود، همچنان در کنار شما خواهیم بود. این رویدادها نشاط را در جامعه تسری می‌دهد و امیدوارم تا مردم روزهای خوشی را در تقویم امسال‌شان ثبت کنند.

همچنین پیام احمدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری گفت: تمامی این هنرها در خون مردم ایران می‌جوشد و امیدواریم در سال‌های بعد هم بتوانیم همچنان افتخار میزبانی این رویداد هنری را داشته باشیم.

در ادامه این برنامه، هادی مرزبان بازیگر، کارگردان پیشکسوت تئاتر و یکی از اعضای هیأت انتخاب در بخش آزاد صحنه‌ای گفت: بیش از ۱۵۰ متن برای ما در بخش آزاد صحنه‌ای ارسال شده بود. با توجه به اینکه بعضی از کارها در دو مرحله قضاوت می‌شوند، یک‌بار متون خوانده شد و در مرحله دیگر داوری، نمونه‌های اجرا موردنظر قرار خواهند گرفت.

وی یادآور شد: از زمان دانشگاه، چه در ایران و چه خارج از کشور، عاشق تئاتر ایران و توجه به آیین‌ها و فرهنگ خودم بودم. همیشه هم در صحبت‌هایم گفته‌ام تئاتر من باید بوی نم نجیب کاه‌گل بدهد. امکان ندارد در این 50 سال فعالیت هنری کاری بدون توجه به ریشه و سنت‌های ایرانی روی صحنه برده باشم.

علی‌اکبر قدوسیان تعزیه‌خوان و هنرمند پیشکسوت تئاتر نیز در ادامه این نشست با بیان خاطرات دوران کودکی خود از تعزیه، گفت: از کودکی با نقش علی‌اصغر (ع) در آغوش پدرم که اولیاخوان و شبیه‌خوان حضرت امام حسین (ع) بود، تعزیه را آغاز کردم. در واقع من اکنون ۷۰ سال دارم و ۶۹ سال و ۶ ماه است که در این هنر مشغول هستم.

وی با بیان اینکه تعزیه را به فرهنگسراها برده است، گفت: فضای اجرای تعزیه فرهنگسرا نیست اما بهتر از این است که تا نام این هنر به گوش می‌رسد، گوشه پارک‌ها را به خاطر بیاوریم. تعزیه ارزشمند است و جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی با توجه به تعزیه آن را بزرگ می‌کند. من سعی کردم تا در کتاب «نانوشته‌های تعزیه» که به نگارش درآورده‌ام، خرافات را از تعزیه دور کنم و این هنر را عقلانی کنم. امیدوارم تعزیه بیش‌ازپیش بدرخشد و هنرمندانش از مادیات فاصله بگیرند و به معنویات بپردازند.

حسین شوندی عضو هیأت انتخاب آثار صحنه‌ای در بخش ویژه هم در این برنامه گفت: سال‌ها به استان‌ها سفر کردم و با آیین‌های نمایشی آن‌ها آشنایی بسیاری دارم. اگر تئاتر ما بخواهد زندگی کند و زنده بماند، باید به ادبیات آیینی ما برگردد. این ادبیات آیینی، اقیانوسی از گوهرهایی است که هنوز کشف نشده‌اند. این بازگشت به استان‌ها منشأ خیر است و امیدوارم این اتفاق در سال‌های بعد هم تکرار شود و از سرمایه‌های‌مان بیشتر استفاده کنیم.

در پایان این نشست و پس از رونمایی پوستر جشنواره با طرحی از مهدی رایگانی توسط کاظم نظری و هادی مرزبان، تفاهم‌نامه همکاری بین استان‌ها توسط مدیرکل هنرهای نمایشی و مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌های چهارمحال و بختیاری و خراسان شمالی امضا شد.

مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌های گلستان و مرکزی در این نشست حضور نداشتند.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

«بی سر و صدا» ساخته شد/ رونمایی از نخستین تصویر پیمان معادی

«بی سر و صدا» ساخته شد/ رونمایی از نخستین تصویر پیمان معادی
2023-09-25T21:28:38+03:30
فیلم سینمایی «بی سر و صدا» ساخته مجیدرضا مصطفوی با پایان فیلمبرداری به زودی وارد مراحل فنی پس از تولید می‌شود.

میزبانی تئاتر شهر و برج آزادی از چند نمایش جشنواره آیینی و سنتی

میزبانی تئاتر شهر و برج آزادی از چند نمایش جشنواره آیینی و سنتی
2023-09-25T21:28:37+03:30
مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی و مجموعه تئاتر شهر میزبان چند نشست تخصصی، نمایش ویژه بانوان و نمایش های رادیویی شرکت کننده در بیست و یکمین جشنواره بین المللی نم...

استارت کنسرت های پاپ زده شد/ میزبانی سه خواننده از آذری‌ها

استارت کنسرت های پاپ زده شد/ میزبانی سه خواننده از آذری‌ها
2023-09-25T21:28:37+03:30
فصل تازه کنسرت های موسیقی پاپ با برگزاری سه اجرای زنده سه خواننده این ژانر موسیقایی در سه شهر آذربایجان شرقی آغاز می شود.

زنانی که فرار نکردند و شهید شدند/ مدافعانی که نترسیدند

زنانی که فرار نکردند و شهید شدند/ مدافعانی که نترسیدند
2023-09-25T21:28:37+03:30
نمایش رادیویی «فرشتگان خرمشهر» به کارگردانی صادق وفایی که درباره زنان مبارز و پرستار در زمان مقاومت خرمشهر است هفته اول مهر ۱۳۹۹ همزمان با هفته دفاع مقدس از ...

دست افشانی رادیو صبا در آستانه عید ولایت

دست افشانی رادیو صبا در آستانه عید ولایت
2023-09-25T21:28:37+03:30
رادیو صبا به مناسبت سالروز به امامت رسیدن ولی عصر (عج) ویژه برنامه «دست افشان» را راهی آنتن می کند.

تام هنکس دوباره به فضا می‌رود/ همکاری در یک نمایشگاه فضایی

تام هنکس دوباره به فضا می‌رود/ همکاری در یک نمایشگاه فضایی
2023-09-25T21:28:36+03:30
تام هنکس برای نوشتن و روایت نمایشگاه فضایی چندجانبه در لندن همکاری می‌کند.

ناگفته‌های جنگ در «آرزم» روایت می‌شود/ پرداختن به یک شبهه ۱۰۰ ساله

ناگفته‌های جنگ در «آرزم» روایت می‌شود/ پرداختن به یک شبهه ۱۰۰ ساله
2023-09-25T21:28:36+03:30
کارگردان مجموعه مستند «آرزم» بیان کرد که این مجموعه روایتی از جنگ دارد که تاکنون گفته نشده است.

سینمای رسول ملاقلی‌پور واکاوی می‌شود

سینمای رسول ملاقلی‌پور واکاوی می‌شود
2023-09-25T21:28:36+03:30
نشست تحلیل و بررسی سینمای زنده‌یاد رسول ملاقلی‌پور همزمان با هفته دفاع مقدس در موزه سینما برگزار می‌شود.

از همکاری با کیارستمی تا تجربه «سرهنگ ثریا»/ استعدادهایی که کشف شد

از همکاری با کیارستمی تا تجربه «سرهنگ ثریا»/ استعدادهایی که کشف شد
2023-09-25T21:28:36+03:30
جلیل شعبانی تهیه‌کننده سینما ضمن اشاره به خاطرات خود از سال‌ها فعالیت در انجمن سینمای جوانان از تأثیرگذاری این انجمن در کشف استعدادهای فیلمسازی در سینمای ایر...

۶۱۵ مستند ایرانی متقاضی حضور در «سینماحقیقت» شد

۶۱۵ مستند ایرانی متقاضی حضور در «سینماحقیقت» شد
2023-09-25T21:28:35+03:30
با پایان مهلت ارسال اثر برای حضور در هفدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت»، ۶۱۵ مستند ایرانی خواستار حضور در این دوره شد.

فراخوان صندوق اعتباری هنر برای اعضای متقاضی مسکن

فراخوان صندوق اعتباری هنر  برای اعضای متقاضی مسکن
2023-09-25T21:28:35+03:30
با هدف حمایت از تأمین مسکن هنرمندان در مرحله اول، مقدمات اختصاص مسکن در شهر پرند، برای ۵۷۰ نفر از اصحاب فرهنگ و هنر واجد شرایط دریافت مسکن که دارای فرزند هس...

گزارش آماری نمایش‌های تماشاخانه‌ ایرانشهر اعلام شد

گزارش آماری نمایش‌های تماشاخانه‌ ایرانشهر اعلام شد
2023-09-25T21:28:35+03:30
آمار فروش و تعداد تماشاگران نمایش‌هایی که در نوبت اجرایی مرداد و شهریور ماه ۱۴۰۲ در سالن‌های تماشاخانه‌ ایرانشهر روی صحنه رفتند، اعلام شد.

شایعه بازسازی «راننده تاکسی» برای تبلیغ تاکسی آنلاین رد شد

شایعه بازسازی «راننده تاکسی» برای تبلیغ تاکسی آنلاین رد شد
2023-09-25T21:28:35+03:30
رابرت دنیرو و «اوبر» خبرهای منتشر شده درباره ایفای نقش «راننده تاکسی» توسط این بازیگر برای تبلیغات تلویزیونی بریتانیا را تکذیب کردند.

میزبانی جشنواره «مروارید جاده ابریشم» از سینمای ایران

میزبانی جشنواره «مروارید جاده ابریشم» از سینمای ایران
2023-09-25T21:28:34+03:30
بخش روزهای سینمای ایران در جشنواره بین‌المللی «مروارید جاده ابریشم» تاشکند برگزار می‌شود.

صدای رضا کیانیان «کمدی گمنام» را روایت می‌کند

صدای رضا کیانیان «کمدی گمنام» را روایت می‌کند
2023-09-25T21:28:34+03:30
رضا کیانیان به عنوان صداپیشه به نمایش «کمدی گمنام» به کارگردانی علی اصغری پیوست.

قدردانی از یک عمر فعالیت هنری بهزاد فراهانی در مراسم حافظ

قدردانی از یک عمر فعالیت هنری بهزاد فراهانی در مراسم حافظ
2023-09-25T21:28:34+03:30
در بیست و دومین دوره مراسم سینمایی و تلویزیونی دنیای تصویر (تندیس حافظ) جایزه یک عمر فعالیت هنری به بهزاد فراهانی اهدا و از او قدردانی می‌شود.

مستند «استوار ساقی» ساخته شد/ قصه زندان‌بان مشهور زندان قزل‌قلعه

مستند «استوار ساقی» ساخته شد/ قصه زندان‌بان مشهور زندان قزل‌قلعه
2023-09-25T21:28:34+03:30
مستند «استوار ساقی» درباره زندان‌بان مشهور زندان قزل‌قلعه به کارگردانی میلاد محمدی در مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی ساخته می‌شود.

بررسی تاثیر سینمای ژاپن بر موج نو سینمای ایران در جایزه عکس ۵

بررسی تاثیر سینمای ژاپن بر موج نو سینمای ایران در جایزه عکس ۵
2023-09-25T21:28:33+03:30
جشنواره بین المللی جایزه عکس ۵ نشست‌های تخصصی با موضوع سینما را از سوم تا نهم مهر با حضور جمعی از منتقدان و پژوهشگران حوزه سینما در خانه هنرمندان برگزار می‌کند.

«بچه زرنگ» به سینماها می‌آید/ رازهای جنگل اسرارآمیز

«بچه زرنگ» به سینماها می‌آید/ رازهای جنگل اسرارآمیز
2023-09-25T21:28:33+03:30
انیمیشن سینمایی «بچه زرنگ» به تهیه کنندگی حامد جعفری از چهارشنبه این هفته پنجم مهر ماه اکران خود را در سراسر کشور آغاز می‌کند.

معرفی راه‌یافتگان بخش عکس سومین دوره جشنواره «مادر»

معرفی راه‌یافتگان بخش عکس سومین دوره جشنواره «مادر»
2023-09-25T21:28:33+03:30
آثار راه یافته به بخش عکس سومین جشنواره ملی فیلم و عکس «مادر» معرفی شدند.

پوستر «هتل» رونمایی شد/ «کی بهشت رو ول می‌کنه بره جهنم!؟»

پوستر «هتل» رونمایی شد/ «کی بهشت رو ول می‌کنه بره جهنم!؟»
2023-09-25T21:28:33+03:30
در آستانه اکران عمومی کمدی سینمایی «هتل» تازه‌ترین ساخته مسعود اطیابی، پوستر رسمی این فیلم منتشر شد.

بازگشت به تئاتر با «بنگاه تئاترال»/ در تدارک اجرایی ۲ نفره

بازگشت به تئاتر با «بنگاه تئاترال»/ در تدارک اجرایی ۲ نفره
2023-09-25T21:28:32+03:30
محمدهادی عطایی با اشاره به فعالیت های جدیدش در مقام بازیگر و کارگردان از حضور در نمایش «بنگاه تئاترال» به کارگردانی هادی مرزبان از ۹ مهر ماه خبر داد.

فصل اول «ایلستان» تولید شد/ نگاهی به زندگی عشایر ایران

فصل اول «ایلستان» تولید شد/ نگاهی به زندگی عشایر ایران
2023-09-25T21:28:32+03:30
پوستر مجموعه مستند «ایلستان» همزمان با اتمام تولید فصل اول رونمایی شد.

«هایپاور» را با «منصور» مقایسه نکنید!/ انهدام ۸۷ هواپیما در ۲۰ روز

«هایپاور» را با «منصور» مقایسه نکنید!/ انهدام ۸۷ هواپیما در ۲۰ روز
2023-09-25T21:28:32+03:30
تهیه‌کننده فیلم سینمایی «هایپاور» که همزمان با هفته دفاع مقدس در گروه «هنروتجربه» روی پرده رفته است، به انتقادات نسبت به کیفیت این فیلم پاسخ داد.

کنداکتور شبکه امید دفاع مقدسی شد/ پخش «مرحمت» و «صیاد دل‌ها»

کنداکتور شبکه امید دفاع مقدسی شد/ پخش «مرحمت» و «صیاد دل‌ها»
2023-09-25T21:28:31+03:30
مدیر شبکه امید و کودک درباره تغییر کنداکتور این شبکه‌ها در هفته دفاع مقدس توضیحاتی ارائه داد.

انجمن اعتصابی نویسندگان هالیوود با تهیه کنندگان به توافق رسید

انجمن اعتصابی نویسندگان هالیوود با تهیه کنندگان به توافق رسید
2023-09-25T21:28:31+03:30
قرارداد تاریخی برای پایان دادن به اعتصاب ۱۴۶ روزه نویسندگان به دست آمد.

صلاح نمی‌دانم درباره بودجه صحبت کنم/ حضور شکنر و کارلسن در جشنواره

صلاح نمی‌دانم درباره بودجه صحبت کنم/ حضور شکنر و کارلسن در جشنواره
2023-09-25T21:28:31+03:30
نشست خبری بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی صبح سوم مهر در مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

جزییات جشنواره موسیقی صدا و سیما اعلام شد/ پیش‌تولید سریال‌های جدید

جزییات جشنواره موسیقی صدا و سیما اعلام شد/ پیش‌تولید سریال‌های جدید
2023-09-25T21:28:31+03:30
جزییات «جشنواره موسیقی سنتی صدا و سیما» که قرار است ۸ تا ۱۱ مهر در کردستان برگزار شود امروز ۳ مهر طی نشستی تشریح شد.

کدام هنرمندان تسهیلات رایگان بیمه تکمیلی را دریافت می‌کنند؟

کدام هنرمندان تسهیلات رایگان بیمه تکمیلی را دریافت می‌کنند؟
2023-09-13T13:50:12+03:30
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر از ارائه تسهیلات رایگان برای اعضای بالای ۶۰ سال دارای مدرک درجه یک هنری این مجموعه تحت پوشش فعالیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ...

بنیاد ملی کتاب درو بریمور را کنار گذاشت/حمایت از اعتصاب نویسندگان

بنیاد ملی کتاب درو بریمور را کنار گذاشت/حمایت از اعتصاب نویسندگان
2023-09-13T13:50:12+03:30
بنیاد جایزه ملی کتاب، دعوت از درو بریمور برای میزبانی مراسم اهدای جوایز سالانه این بنیاد را پس گرفت.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)