میرنیوز

احمد خلیلی‌فرد تشییع شد/ هنرمندی که با امام حسین (ع) بیعت کرد

احمد خلیلی‌فرد تشییع شد/ هنرمندی که با امام حسین (ع) بیعت کرد 2023-05-07T07:53:43+03:30

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از واحد ارتباطات و رسانه مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مراسم بدرقه و وداع با پیکر زنده‌یاد احمد خلیلی‌فرد هنرمند فقید رشته نقاشی صبح امروز ۱۶ اردیبهشت با حضور جمعی از مدیران فرهنگی، هنرمندان و هنردوستان در محوطه دانشگاه سوره برگزار شد.

در آغاز این مراسم، محمدحسین ساعی رئیس دانشگاه سوره پشت تریبون حاضر شد و در سخنانی بیان کرد: طی ۴-۵ سال اخیر که توفیق آشنایی با زنده‌یاد خلیلی‌فرد را داشتم، نکته‌ای از مواجهه با ایشان در ذهنم مانده است که مدام در خاطرم تکرار می‌شود. نخستین ماه محرمی که در دانشگاه با مرحوم خلیلی‌فرد دیدار کردم، به ایشان گفتم بچه‌ها را جمع کنید و کاری برای امام حسین (ع) انجام دهید. زنده‌یاد خلیلی‌فرد با اشتیاق پذیرفت و ماحصل کار، تابلوی «ظهر عاشورا» شد که اکنون در ایستگاه متروی شادمان نصب است.

وی ادامه داد: زنده‌یاد خلیلی‌فرد درباره تابلوی «ظهر عاشورا» نکته قابل تأملی را به بنده گفت و آن اینکه سربازان آماده به رزمی که با سپر در قسمتی از اثر به تصویر کشیده شده و در حال نگریستن به امام حسین (ع) هستند، به منزله آمادگی و بیعت او با امام حسین (ع) محسوب می‌شوند.

رئیس دانشگاه سوره بیان کرد: در این سال‌های آخر، بیماری زنده‌یاد خلیلی‌فرد را بسیار می‌آزرد اما ما هیچ شکوه و شکایتی از ایشان نشنیدیم و هرچه بود، شکر بود. او در سال‌های واپسین حیاتش، در عالم خاص و زیبایی که خود ساخته بود، زندگی می‌کرد. حال و هوای سال‌های آخر عمر مرحوم خلیلی‌فرد برای من درس‌آموز بود و ما امروز، انسانی را از دست داده‌ایم که نگاهی عارفانه و عالمانه به دنیا داشت. امیدوارم شاگردان ایشان بتوانند مسیر استاد را ادامه دهند.

در بخش دیگری از این مراسم، محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برای سخنرانی پشت تریبون آمد و گفت: امروز همه ما سوگوار از دست دادن عزیزی هستیم که از حیث اخلاق و معنویت در جامعه هنرهای تجسمی، انسانی شایسته و کم‌نظیر بود. از دوره‌ای که بیماری به ایشان روی آورد، هرگز کسی خلیلی‌فرد را ناراحت و نگران ندید. همواره شاکر و خرسند بود و چنان با بیماری دست و پنجه نرم می‌کرد که گویی رو به بهبودی است.

وی افزود: ۱۰ روز پیش زنده‌یاد خلیلی‌فرد با من تماس گرفت و گفت که فلانی من خوب شدم! گفتم یعنی می‌خواهی دوباره کار کنی؟ گفت من در طول این مدت هم کار می‌کردم اما حالا می‌خواهم با جدیت بیشتری کارهایم را ادامه دهم. من از آن روز همواره خداوند را شکر می‌کردم که احمد دوباره فعالیت‌های هنری خود را از سر گرفته است.

شالویی بیان کرد: مرحوم خلیلی‌فرد اهل دل و معنویت بود. نزدیک به ۲۰ سال است که او را از نزدیک می‌شناسم و در تمام این سال‌ها، انسانی شایسته و نیک‌خو بود. او از جمله نمونه‌های بارز یک هنرمند متعهد و متخلق بود و امروز واقعاً جایش خالی است. احمد متعلق به این دنیا نبود و سرانجام به عالم باقی پرکشید. من به مردم عزیز کردستان که چنین هنرمندی را در دامن خویش پرورانده و به جامعه هنری کشور تقدیم نمودند، تسلیت می‌گویم.

در بخش دیگری از این آئین، کاظم نظری رئیس دانشکده هنر دانشگاه سوره و مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پشت تریبون حاضر شد و در سخنان کوتاهی گفت: احمد جان! ما منتظر بودیم در دانشگاه حضور پیدا کنی و روز معلم را به تو تبریک بگوییم. نجوای صدایت همواره در گوش ما جاری است.

وی بیان کرد: من شاهد بودم که زنده‌یاد خلیلی‌فرد، تابلوی «ظهر عاشورا» را با چه حال و هوای زیبایی کشید. هنگام کار، تک و تنها در این گالری می‌نشست و با خود نجوا می‌کرد. گاهی از پشت سر به او نگاه و حال و هوای خاصش را تماشا می‌کردم.

در ادامه این مراسم، خسرو خسروی جلودار عضو هیأت علمی دانشگاه سوره و همکار زنده‌یاد خلیلی‌فرد برای سخنرانی پشت تریبون حاضر شد و در اظهاراتی گفت: من هم‌دوره احمد بودم. ما از ابتدا در دانشگاه تهران با هم بودیم. به نمایندگی از گروه هنرهای تجسمی دانشگاه پشت تریبون آمدم و خواستم از همه حاضرین تشکر کنم.

وی عنوان کرد: احمد، با نقاشی زندگی می‌کرد و این خصلت را تا آخرین لحظات زندگی‌اش با خود داشت. یک اثر دیواری از او در تقاطع خیابان آزادی و یادگار امام وجود دارد که وقتی امروز چشمم به آن خورد، به هنر احمد اندیشیدم و خاطرم آمد که این اثر در زمره معدود آثار هنری شهر تهران محسوب می‌شود که چند بار مرمت شده است.

خسروی جلودار افزود: احمد توانسته بود میان عناصر قومی و فرهنگی که به آن تعلق داشت و نیز موقعیت‌های ایرانی ارتباط برقرار کند و در این راستا، ترجمانی عمومی، ساده و زیبا ارائه دهد. او اشعار و ادبیات دیار خود را به زیبایی برای ما ترجمه کرد. این ویژگی حتی در آن دسته از آثارش که گرایش مذهبی داشتند هم مشهود است. احمد به تنهایی در گالری می‌نشست و ساعت‌ها کار می‌کرد. در تمامی آثارش ارتباط فرهنگی و مخاطب‌پذیری وجود داشت.

در بخش پایانی این مراسم، رضا هدایت هنرمند و دوست دیرین زنده‌یاد خلیلی‌فرد پشت تریبون حاضر شد و در سخنانی گفت: احمد از وقتی خودش را شناخت، می‌دانست که باید عاشق شود ار نه روزی کار جهان سرآید. احمد عاشق بود، او زنده است؛ زیرا مرده آن است که نامش به نکویی نبرند.

هدایت ادامه داد: من با احمد دوستی بسیاری داشتم، با هم سفرها رفتیم و زندگی کردیم. احمد خوش‌سفر و خوش‌اخلاق بود. شوخ‌طبعی و طنازی‌اش نزد همگان زبانزد بود. رفتن او برای ما سخت است اما پذیرفتن اینکه یک نفر در میان ما نیست با صبر و شکیبایی قابل پذیرش خواهد بود.

این هنرمند تصریح کرد: می‌دانیم که احمد با نیک‌خویی و خوش‌رفتاری همیشگی‌اش، همواره در دل همه ما جا دارد. او خود را نزد جامعه هنری به اثبات رسانده و جایگاه ویژه‌ای را به دست آورده بود. احمد کار خود را کرد و دیگر چیزی به این دنیا بدهکار نیست.

محمدحسین نیرومند مشاور امور هنری و سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالرضا سهرابی مدیرکل هنرهای تجسمی، علی تن مشاور امور ایثارگران وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، محمدحسین ساعی رئیس دانشگاه سوره، کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی و رئیس دانشکده هنر سوره، جعفر واحدی رئیس مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، سید مصطفی زراوندیان معاون هنری مرکز هنرهای تجسمی، مصطفی گودرزی، رضا هدایت، طاهر شیخ‌الحکمایی، کوروش پارسانژاد، محمد خزایی، حسین عصمتی، رامتین شهبازی، خسرو خسروی جلودار و… ازجمله چهره‌های حاضر در آئین بدرقه پیکر زنده‌یاد احمد خلیلی‌فرد بودند.

در پایان این مراسم، پیکر زنده‌یاد احمد خلیلی‌فرد پس از اقامه نماز، در میان بدرقه پرشور هنردوستان جهت تدفین به قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) منتقل شد.

زنده‌یاد احمد خلیلی‌فرد متولد ۱۳۳۹ سنندج، دارنده مدرک کارشناسی نقاشی از دانشکده هنرهای زیبا، کارشناسی ارشد نقاشی از دانشگاه تربیت مدرس و عضو هیأت علمی دانشگاه سوره بود که ۱۴ اردیبهشت پس از تحمل یک دوره بیماری دار فانی را وداع گفت.

آئین یادبود این هنرمند فقید، فردا یکشنبه (۱۷ اردیبهشت) از ساعت ۱۵ الی ۱۷ در مسجد آیت‌الله خامنه‌ای حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، واقع در خیابان سمیه برگزار می‌شود.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

ارتباط «یقه‌سفیدها» با «جوکر» چیست؟/ امیدمان به تبلیغ مخاطبان است

ارتباط «یقه‌سفیدها» با «جوکر» چیست؟/ امیدمان به تبلیغ مخاطبان است
2023-06-06T06:14:07+03:30
شهرام مسلخی تهیه‌کننده و کارگردان فیلم سینمایی «یقه‌سفیدها» ضمن ابراز رضایت از فروش این فیلم در گیشه، درباره برخی ارجاعات این فیلم به فیلم سینمایی «جوکر» توض...

«سلمان فارسی» امسال به «ایران» می‌رسد؟/ پایان «بیزانس» در تابستان

«سلمان فارسی» امسال به «ایران» می‌رسد؟/ پایان «بیزانس» در تابستان
2023-06-05T12:40:47+03:30
تهیه‌کننده «سلمان فارسی» ضمن اشاره به برنامه‌ریزی برای پایان تصویربرداری بخش «بیزانس» این سریال تا قبل از تابستان امسال از کلید خوردن بخش «ایران» در ادامه مس...

«عشق در پیری» را در سنگلج تجربه کنید/ بلیت‌های هفته اول تمام شد

«عشق در پیری» را در سنگلج تجربه کنید/ بلیت‌های هفته اول تمام شد
2023-06-05T11:34:07+03:30
اجرای نمایش «عشق در پیری» به کارگردانی مرتضی فرهادنیا از سه‌شنبه ۱۶ خرداد ماه در تماشاخانه سنگلج آغاز می‌شود.

دورخیز «مصلحت» برای اکران عمومی با تیتر «عدالت خط قرمز ندارد!»

دورخیز «مصلحت» برای اکران عمومی با تیتر «عدالت خط قرمز ندارد!»
2023-06-05T11:34:07+03:30
در آستانه اکران عمومی فیلم سینمایی «مصلحت» به کارگردانی حسین دارابی پوستر رسمی این فیلم منتشر شد.

«مزون» روایتی عاشقانه از جنگ است/ قصه انتظار همسران و مادران شهدا

«مزون» روایتی عاشقانه از جنگ است/ قصه انتظار همسران و مادران شهدا
2023-06-05T10:54:07+03:30
کارگردان نمایش «مزون» عنوان کرد این اثر نمایشی روایتی عاشقانه از انتظار همسران و مادران شهدا را در دوران جنگ به تصویر می‌کشد.

مذاکره کارگردان‌های معترض جواب داد/ نویسندگان همچنان در اعتصاب!

مذاکره کارگردان‌های معترض جواب داد/ نویسندگان همچنان در اعتصاب!
2023-06-05T10:01:08+03:30
انجمن کارگردان‌های آمریکا در مذاکرات خود با تهیه‌کنندگان به توافقی آزمایش رسیدند.

بازگشت پدرانه رابرت دنیرو به سینما/ منتقدان «درباره پدرم» چه گفتند؟

بازگشت پدرانه رابرت دنیرو به سینما/ منتقدان «درباره پدرم» چه گفتند؟
2023-06-05T08:47:25+03:30
یک فیلم کمدی با بازی رابرت دنیرو و سباستین مانیسکالکو در نقش یک پدر و پسر از آخرین روز ماه می راهی سینماها شده است.

گرامیداشت روز جهانی محیط زیست در رادیو صبا

گرامیداشت روز جهانی محیط زیست در رادیو صبا
2023-06-04T14:20:43+03:30
رادیو صبا در برنامه مستند «ماجرا» به گرامیداشت روز جهانی محیط زیست می‌پردازد.

روایت زندگی امام(ره) امسال به صحنه تئاتر می‌رسد؟/ ۲ سال انتظار

روایت زندگی امام(ره) امسال به صحنه تئاتر می‌رسد؟/ ۲ سال انتظار
2023-06-04T11:54:25+03:30
کوروش زارعی اعلام کرد تلاش بر این است تا نمایش «در مجلس تشرف تهران» که قصه‌ای مستند درباره امام(ره) دارد، در سال جاری تولید و بر صحنه تالار وحدت اجرا شود.

«روبینسون و کروزو» علیرضا کوشک‌جلالی به صحنه می‌آید

«روبینسون و کروزو» علیرضا کوشک‌جلالی به صحنه می‌آید
2023-06-04T11:00:44+03:30
نمایش «روبینسون و کروزو» با طراحی و کارگردانی علیرضا کوشک‌جلالی از شانزدهم خرداد در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه می‌رود.

چشم امید «ناطور» به اکران «هنر و تجربه»/ می‌دانم مخاطب خاص دارم

چشم امید «ناطور» به اکران «هنر و تجربه»/ می‌دانم مخاطب خاص دارم
2023-06-04T09:27:23+03:30
بیژن میرباقری تهیه‌کننده و کارگردان فیلم سینمایی «ناطور» از احتمال اکران این فیلم در گروه هنروتجربه در نیمه دوم امسال خبر داد.

از جلسات قرآنی مخفیانه رهبر انقلاب چه می‌دانید؟/ ناگفته‌های «ضیاءالدین»

از جلسات قرآنی مخفیانه رهبر انقلاب چه می‌دانید؟/ ناگفته‌های «ضیاءالدین»
2023-06-03T14:00:45+03:30
کارگردان مستند «ضیاءالدین» از ویژگی‌های این اثر که تصاویری دیده نشده از رهبر انقلاب دارد سخن گفت.

آمار هفتگی فروش و تعداد تماشاگران سه تماشاخانه دولتی اعلام شد

آمار هفتگی فروش و تعداد تماشاگران سه تماشاخانه دولتی اعلام شد
2023-06-03T12:27:46+03:30
آمار هفتگی فروش و تماشاگران نمایش‌های به صحنه رفته در تالارهای مختلف مجموعه تئاتر شهر، تماشاخانه سنگلج و تالار هنر تا پایان روز جمعه دوازدهم خرداد ۱۴۰۲ به تف...

«نقطه ویرگول» در مرز واقعیت و رویا/ جذب مخاطب به تئاتر سخت شده است

«نقطه ویرگول» در مرز واقعیت و رویا/ جذب مخاطب به تئاتر سخت شده است
2023-06-03T12:27:46+03:30
امیر سفیری کارگردان نمایش «ویرگول» این نمایش را اثری دانست که در مرز بین واقعیت و رویا روایت می‌شود.

سریال ماورایی ده‌نمکی به‌زودی کلید می‌خورد/ در تدارک «رستگاری»

سریال ماورایی ده‌نمکی به‌زودی کلید می‌خورد/ در تدارک «رستگاری»
2023-06-03T11:34:05+03:30
سریال «رستگاری» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی این روزها پیش تولید را می‌گذراند.

برگزاری ۵۴ کنسرت موسیقی در یک ماه/ ارشاد چند مجوز صادر کرده است؟

برگزاری ۵۴ کنسرت موسیقی در یک ماه/ ارشاد چند مجوز صادر کرده است؟
2023-06-03T11:20:45+03:30
تازه‌ترین آمار مجوزهای صادره دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ اعلام شد.

اعتراف آی‌ام‌دی‌بی به «رای‌دهی غیرمعمول»/ «پری» سیاهپوست موفق بود؟

اعتراف آی‌ام‌دی‌بی به «رای‌دهی غیرمعمول»/ «پری» سیاهپوست موفق بود؟
2023-06-03T10:40:45+03:30
در حالی که آرای معترضان به استفاده از بازیگر رنگین‌پوست در «پری دریایی کوچولو» می‌توانست تأثیر منفی بر موفقیت این فیلم بگذارد، منتقدان آن را در فهرست ۱۰ بازس...

«علت مرگ: نامعلوم» نامزد دریافت چهار جایزه از جشنواره شانگهای شد

«علت مرگ: نامعلوم» نامزد دریافت چهار جایزه از جشنواره شانگهای شد
2023-06-03T09:20:45+03:30
«علت مرگ: نامعلوم» به کارگردانی علی زرنگار در چهار بخش جشنواره بین‌المللی فیلم شانگهای نامزد دریافت جایزه شد.

هندی‌ها زودتر از همه پنجمین قسمت «ایندیانا جونز» را می‌بینند

هندی‌ها زودتر از همه پنجمین قسمت «ایندیانا جونز» را می‌بینند
2023-06-03T09:07:25+03:30
«ایندیانا جونز و گردونه سرنوشت» یک روز قبل از اکران جهانی به هند می‌رسد.

«نوای آشنا» گوش‌نواز شد/ این آلبوم رفاقت‌ها را بیشتر می‌کند

«نوای آشنا» گوش‌نواز شد/ این آلبوم رفاقت‌ها را بیشتر می‌کند
2023-06-03T08:54:05+03:30
آلبوم «نوای آشنا» از مجموعه آلبوم‌های پروژه «نوای دوست» با هنرمندی شهاب قاسمی و علی‌درویش نوری در قالب یک اثر بی‌کلام منتشر شد.

هفت مستند پرتره کم‌یاب از مشاهیر تاریخ سینما روی پرده می‌رود

هفت مستند پرتره کم‌یاب از مشاهیر تاریخ سینما روی پرده می‌رود
2023-06-02T13:00:44+03:30
مستند پرتره‌های کمیابِ هفت تن از مشاهیر تاریخ سینما با زیرنویس فارسی در پردیس چارسو نمایش داده می‌شود.

«زوج ناجور» از جان هم چه می‌خواهند؟/ این نمایش حالتان را خوب می‌کند

«زوج ناجور» از جان هم چه می‌خواهند؟/ این نمایش حالتان را خوب می‌کند
2023-06-02T12:34:04+03:30
محمدحسین پیوندی کارگردان «زوج ناجور» درباره ویژگی‌های نمایش توضیح داد و عنوان کرد این کمدی درباره حفظ خانواده است و حال و هوای تماشاگران را تغییر می‌دهد.

هفت مستند پرتره کم‌یاب از مشاهر تاریخ سینما روی پرده می‌رود

هفت مستند پرتره کم‌یاب از مشاهر تاریخ سینما روی پرده می‌رود
2023-06-02T11:40:44+03:30
مستند پرتره‌های کمیابِ هفت تن از مشاهیر تاریخ سینما با زیرنویس فارسی در پردیس چارسو نمایش داده می‌شود.

نزدیکان امام(ره) از او چه می‌گویند؟/ ماجرای «کشف حجاب» چه بود؟

نزدیکان امام(ره) از او چه می‌گویند؟/ ماجرای «کشف حجاب» چه بود؟
2023-06-02T11:27:33+03:30
همزمان با فرارسیدن سالروز ارتحال امام خمینی(ره) رادیو جوان با ۴ ویژه‌برنامه به تبیین ابعاد مختلف شخصیت امام خمینی(ره) و حادثه قیام خونین ۱۵ خرداد خواهد پرداخت.

رئیس رسانه ملی درباره عدم حضور سلبریتی‌ها از کسی نام نبرده است

رئیس رسانه ملی درباره عدم حضور سلبریتی‌ها از کسی نام نبرده است
2023-06-02T11:14:04+03:30
رسانه ملی به شایعه نام بردن برخی افراد در سخنان رییس سازمان صداوسیما در جمع دانشجویان دانشگاه امام صادق (ع) اطلاعیه داد.

سرانجام «مصلحت» راهی پرده سینماها می‌شود/ پرونده مشکوک یک آقازاده

سرانجام «مصلحت» راهی پرده سینماها می‌شود/ پرونده مشکوک یک آقازاده
2023-06-02T11:00:44+03:30
سرانجام فیلم سینمایی «مصلحت» ساخته حسین دارابی پس از ۳ سال بلاتکلیفی از هفته آینده راهی اکران در سینماهای کشور خواهد شد.

دواین جانسون این‌بار به تنهایی به دنیای «سریع وخشمگین» بازمی‌گردد

دواین جانسون این‌بار به تنهایی به دنیای «سریع وخشمگین» بازمی‌گردد
2023-06-02T10:07:24+03:30
بازیگر فیلم‌های اکشن بار دیگر در نقش لوک هابز در فیلمی مستقل از دنیای «سریع و خشمگین» ظاهر می‌شود.

حسن روح‌الامین وداع امام رضا(ع) با امام جواد(ع) را تصویر کرد

حسن روح‌الامین وداع امام رضا(ع) با امام جواد(ع) را تصویر کرد
2023-06-02T09:41:02+03:30
نقاشی جدید حسن روح‌الامین با عنوان «روح الرضا علیه السلام» که مربوط به لحظه وداع امام رضا علیه السلام با امام جواد علیه السلام در مشهد رونمایی شد.

پیشنهاد آغاز اکران «آه سرد» از اروپا/ کار مستقل‌ها سخت شده است

پیشنهاد آغاز اکران «آه سرد» از اروپا/ کار مستقل‌ها سخت شده است
2023-06-02T09:41:00+03:30
رضا محقق تهیه‌کننده فیلم سینمایی «آه سرد» ضمن اشاره به ادامه حضورهای جشنواره‌ای این فیلم از طرح پیشنهاداتی از سوی کشورهای اروپایی برای آغاز اکران فیلم در خار...

«مرصع» سراغ موسیقی آیینی رفت/ حسام‌الدین سراج مهمان برنامه شد

«مرصع» سراغ موسیقی آیینی رفت/ حسام‌الدین سراج مهمان برنامه شد
2023-06-01T17:34:04+03:30
برنامه «مرصع» در چهارمین قسمت و همزمان با دهه کرامت سراغ موسیقی آیینی رفت.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)