میرنیوز

یک «دقیقه» در بازار موسیقی/ این تجربه «شنیدن» واقعاً متفاوت است

یک «دقیقه» در بازار موسیقی/ این تجربه «شنیدن» واقعاً متفاوت است 2023-05-01T11:00:20+04:30

به گزارش خبرنگار مهر، مرکز موسیقی حوزه هنری در تازه‌ترین فعالیت موسیقایی خود، به تازگی آلبوم «دقیقه» را به آهنگسازی احسان عبایی و خوانندگی سید محسن حسینی در قالبی متفاوت و کمتر تجربه شده برای علاقه مندان موسیقی ایرانی منتشر کرد.

تصنیف و شعر خوانی، «کهنه کتاب»، «تک نوازی سه تار در بیات اصفهان»، شعرخوانی و تصنیف «توشه»، «تک نوازی سه تار در چهارگاه»، شعرخوانی و تصنیف «آبرو»، «تک نوازی سه تار در ماهور»، «تک نوازی سه تار در ماهور»، شعرخوانی و تصنیف «یوسف»، «تک نوازی سنتور در ماهور»، تصنیف «ناچیز»، تصنیف «او»، تصنیف «بهشت»، تصنیف «گرانی»، شعر خوانی و تصنیف «مسافر»، «تک نوازی سنتور در افشاری»، شعرخوانی و تصنیف «خامشی»، «تکنوازی سه تار در چهارگاه»، تصنیف «چراغ»، شعر خوانی و تصنیف «فراموشی»، «تک نوازی سنتور در نوا»، تصنیف «پل»، شعرخوانی و تصنیف «معراج»، «تک نوازی سنتور در دشتی» و تصنیف «نامه رسان»، شعر خوانی و تصنیف «مبادا»، تک نوازی سه تار در شور، تصنیف «کلید»، شعر خوانی و تصنیف «تو»، «تک نوازی سنتور در چهارگاه»، تصنیف «بارعام»، شعر خوانی و تصنیف «شیشه گر»، «تک نوازی سه تار در دشتی»، تصنیف «گناه»، شعرخوانی و تصنیف «روح مجنون»، «تک نوازی سه تار در نوا»، تصنیف «بندگی»، شعر خوانی و تصنیف «قفس»، «تک نوازی سنتور در بیات اصفهان»، تصنیف «پیغام»، شعرخوانی و تصنیف «سرگشته»، «تک نوازی سه تار در سه گاه»، تصنیف «باران»، شعرخوانی و تصنیف «آرزو»، «تک نوازی سنتور در سه گاه» و تصنیف «شمع» آثاری هستند که در این آلبوم با استفاده از اشعار حافظ، جلال‌الدین محمد بلخی، طالب آملی، قدسی مشهدی، کلیم کاشانی، سنایی غزنوی، صائب تبریزی، سعدی، بی دل دهلوی، شهید بلخی پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.

مهدی رنگین کمان نوازنده تمبک، سید محسن حسینی خواننده، محمدباقر زینالی نوازنده سنتور، عود، کمانچه و قیچک آلتو، احسان عبایی نوازنده تار و سه تار، میلاد عرفانپور خوانش اشعار، مهدی سالک اردستانی میکس و مستر، یاسر فلاح پور و مجید فلاپور صدابرداران، انوشیروان مانی گرافیست گروه اجرایی آلبوم «دقیقه» را تشکیل می‌دهند.

احسان عبایی نوازنده و آهنگساز مجموعه «دقیقه» درباره این آلبوم نوشته است: «دقیقه» تلاشی در راستای جلوه گری بیش از پیشِ همنشینی شعر پارسی با موسیقی دستگاهی ایران است که با رویکردی نسبتاً متفاوت به آفرینش هنری و پرداختن به اختصار در عین وفاداری به موازین و ارزش‌های هنری موسیقی دستگاهی توام شده است. رویکرد اصلی در شکل دهی این مجموعه، بیشتر این بوده که تا حد ممکن، تنوع، سادگی، زیبایی و اختصار همراه با طراحی مناسب براساس مضمون شعر و سایر ملاحظات در ساخت قطعات، نمایان باشد و یک قطعه موسیقی با کلام یا بی کلام با زمانی کمتر از یک دقیقه تولید شود که در این زمان کوتاه بتواند با مخاطب ارتباط برقرار کند. انگیزه برای ساخت، تولید و ارائه این آلبوم بیشتر این بوده که شنونده را که در زندگی پرشتاب و پرهیاهوی خود مجال چندانی برای پرداختن به علائق و سلایقش و زیبایی‌ها، دقایق و ظرایف دلخواهش نمی‌یابد به گوش سپردن دوباره و چندباره به قطعاتی از یان دست راغب و شایق کند. همچنین در گزینش اشعار این آلبوم، تلاش بر این بوده که مضامین متنوع و جذابی از ادبیات کلاسیک به ویژه سبک هندی از بزرگانی چون صادب تبریزی و بی دل دهلوی گلچین شود که مواجهه مخاطب با این ابیات و مضمون‌ها به بهتر شدن حال و هوای او و یادآوری برخی دقایق عاشقانه و معنوی و پندآموز کمک کند. امید که مجموعه پیش رو به دل و جان اهل هنر و ادب، خوش بنشیند و بی گمان، تلاش و بردباری تمامی عزیزان و بزرگوارانی که در شکل گیری این مجموعه از دل و جان کوشیدند شایسته برترین درودها و سپاس هاست.

یک «دقیقه» در بازار موسیقی/ این تجربه «شنیدن» واقعاً متفاوت است

میلاد عرفان پور مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری هم درباره این آلبوم نوشته است: دقیقه نخستین تلاش ساختارمند برای ارائه قطعات کوتاه اما کامل در موسیقی ایرانی است. در زمانه‌ای که کوتاه گرایی با توجه به سبک زندگی و فرصت‌های مختصر انسان امروز بیش از پیش، در همه هنرها جریان یافته است، از مدت‌ها پیش در این اندیشه بودیم که شاید آفرینش قطعات کوتاه یکی راهکارهای احیای موسیقی ایرانی باشد. در نشست مبارکی با هنرمندان بزرگوار جناب احسان عبایی و سیدمحسن حسینی ایده‌ای مشابه مطرح شد و بعد از دقایقی گفتگو به یک شکل مورد توافق و مطلوب دست یافتیم؛ ساخت قطعات یک دقیقه‌ای مبتنی بر شاه بیت‌های فارسی و در فضای موسیقی دستگاهی ایران. همه مراحل این طرح، با جدیت همراهی و هم نشینی و گفتگو پیش رفت و به لطف خدا به مرحله نهایی رسید. نخستین مجموعه شامل ۳۰ قطعه موسیقی به همراه دکلمه ها و تک نوازی هایی پیش روی شماست. دومین مجموعه هم آماده انتشار است و با فاصله کمی تقدیم مخاطبان خواهد شد. از هنرمندان عزیز آقایان عبایی، حسینی و زینالی – که مشفقانه و مدبرانه تولید این اثر را دنبال کردند، سپاسگزارم و امید دارم این ابتکار، مورد استقبال هنرمندان و مخاطبان موسیقی ایرانی قرار گیرد و سهمی در ترویج فرهنگ اصیل ایرانی داشته باشد.

سیدمحسن حسینی نیز خواننده موسیقی ایرانی است، او فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد گرافیک از پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران و دانشجوی دکترای رشته مدیریت فرهنگی است. فراگیری آواز و صداسازی و ردیف را نزد حمیدرضا نوربخش از هفده سالگی آغاز کرده و چند سال نیز آموزش در کلاس‌های حسین علیشاپور و همچنین دوره عالی آواز و شناخت شیوه‌ها و تلفیق شعر و آواز زیر نظر علی اصغر شاهزیدی بهره جسته است. همکاری و اجرای کنسرت با گروه‌های «سوما»، «هور»، «شفق»، «ضرب آوا» و اجرای آواز در مستندهای تصویری با محوریت هنر خوشنویسی و معماری ایرانی در کارنامه هنری او به چشم می‌خورد.

اجرای آواز در آلبوم «از سراسر بگذشته» یکی از زیباترین آثار وی است که به عنوان بهترین آلبوم موسیقی سال ۱۳۹۶ جشنواره بسطامی و همچنین آلبوم برگزیده جشنواره موسیقی فجر ۱۳۹۹ نیز شناخته شده است. او تاکنون اجراهای صحنه‌ای در تالار رودگی تهران و تالار حوزه هنری با گروه همنوایان روناک و گروه مشرق و گروه نغمه گردان و گروه نغمه سپهر را داشته است.

شرکت در جشنواره موسیقی فجر و همچنین اجرای کنسرت در کشور اوکراین آلبوم «در دور دست» با اشعار سهراب سپهری و اجرا در کشور سوریه و آلبوم‌های شهر مناجات»، «نواحی اشک یک و دو»، «آن روز آسمان گریست»، آلبوم موسیقی «دوردست» و همچنین آلبوم موسیقی «جز عشق ندارم هنری» از فعالیت‌های دیگر این هنرمند محسوب می‌شود. این هنرمند در دوره ۳۷ و ۳۸ جشنواره موسیقی فجر نامزد دریافت جایزه باربد، در بخش بهترین خوانندگی موسیقی دستگاهی برای آلبوم «در دور دست» و «جز عشق ندارم هنری» شد.

آلبوم «دقیقه» با شماره ثبت ۱۴۰۱/ ۴۵۲ توسط مرکز موسیقی حوزه هنری پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

قصه «چشم‌اندازهای صوتی در مه» چیست؟/ غوطه در دنیای زنگ‌ها

قصه «چشم‌اندازهای صوتی در مه» چیست؟/ غوطه در دنیای زنگ‌ها
2023-05-28T08:47:24+03:30
مجموعه موسیقایی «چشم‌اندازهای صوتی در مه» عنوان یکی از آثار جدید حوزه تولیدات موسیقایی است که به آهنگسازی و رهبری ارکستر روزبه تنابنده در دسترس مخاطبان قرار ...

ایرانشهر برای سال ۱۴۰۲ درخواست اجرا نمی‌پذیرد/ ظرفیت تکمیل است

ایرانشهر برای سال ۱۴۰۲ درخواست اجرا نمی‌پذیرد/ ظرفیت تکمیل است
2023-05-28T07:54:05+03:30
دبیر شورای انتخاب آثار تماشاخانه‌ ایرانشهر اعلام کرد این تماشاخانه‌ برای سال ۱۴۰۲ درخواست اجرا نمی‌پذیرد.

تام هنکس مدرک افتخاری هاروارد را گرفت/ ابرقهرمان خودتان باشید

تام هنکس مدرک افتخاری هاروارد را گرفت/ ابرقهرمان خودتان باشید
2023-05-28T07:54:04+03:30
تام هنکس در دانشگاه هاروارد با دریافت مدرک دکتری افتخاری این دانشگاه تجلیل شد و در سخنرانی‌اش تاکید کرد که حقیقت مقدس است.

کاش «فسیل» ۲۰۰ میلیاردی شود اما نباید همه را «کمدی‌ساز» کنیم!

کاش «فسیل» ۲۰۰ میلیاردی شود اما نباید همه را «کمدی‌ساز» کنیم!
2023-05-28T06:34:04+03:30
ساسان سالور تهیه‌کننده «سه کام حبس» که با اختلافی بالغ‌بر ۱۳۷ میلیارد تومانی، بعد از «فسیل» دومین فیلم پرفروش امسال به حساب می‌آید درباره فراگیر شدن کمدی‌ساز...

نخل طلای ۲۰۲۳ به «آناتومی یک سقوط» رسید/ معرفی برگزیدگان «کن»

نخل طلای ۲۰۲۳ به «آناتومی یک سقوط» رسید/ معرفی برگزیدگان «کن»
2023-05-27T23:00:45+03:30
مراسم اختتامیه جشنواره فیلم کن ۲۰۲۳ دقایقی پیش به پایان رسید و برندگان این دوره معرفی شدند.

مهلت ثبت‌نام هنرمندان در سامانه نهضت ملی مسکن تمدید شد

مهلت ثبت‌نام هنرمندان در سامانه نهضت ملی مسکن تمدید شد
2023-05-27T17:20:46+03:30
مهلت ثبت نام اعضای صندوق اعتباری هنر در سامانه نهضت ملی مسکن تا روز هجدهم خرداد ماه سال ۱۴۰۲ تمدید شد.

ساختار سری جدید «نشان ارادت» تغییر می‌کند/ توجه ویژه به اقوام

ساختار سری جدید «نشان ارادت» تغییر می‌کند/ توجه ویژه به اقوام
2023-05-27T16:00:46+03:30
تهیه‌کننده «نشان ارادت» از ساخت فصل ششم این برنامه تلویزیونی با ساختاری متفاوت برای پخش در محرم و صفر ۱۴۰۲ خبر داد.

به جرم جعل دعوتنامه غذای حضرتی دادگاهی شدم/ گریه بازیگر برای حمایت

به جرم جعل دعوتنامه غذای حضرتی دادگاهی شدم/ گریه بازیگر برای حمایت
2023-05-27T15:34:06+03:30
در ششمین شب برنامه «شصت سال سینمای ایران و عرض ارادت به پیشگاه امام رضا (ع)» فیلم «دعوتنامه» ساخته مهرداد فرید به نمایش درآمد و در ادامه این کارگردان به پرسش...

«رادیو تبیین» راه‌اندازی شد/ کار تبیین به یک شبکه محدود نشود

«رادیو تبیین» راه‌اندازی شد/ کار تبیین به یک شبکه محدود نشود
2023-05-27T15:20:47+03:30
«رادیو تبیین» شنبه ۶ خرداد طی یک مراسم افتتاحیه راه‌اندازی شد و تا ۲ ماه آینده برنامه‌های آن روی آنتن خواهد رفت.

ارتباط «کت چرمی» با ماجرای «الکس» چیست؟/ حساسیت روی یک مهمانی!

ارتباط «کت چرمی» با ماجرای «الکس» چیست؟/ حساسیت روی یک مهمانی!
2023-05-27T14:40:46+03:30
حسین میرزامحمدی کارگردان فیلم سینمایی «کت چرمی» با اشاره به شباهت یکی از خطوط داستانی این فیلم با پرونده اعدام «الکس»، از برخی ملاحظات و سخت‌گیری‌ها در مسیر ...

بنیاد فرهنگی هنری رودکی برای جذب نوازنده فراخوان داد

بنیاد فرهنگی هنری رودکی برای جذب نوازنده فراخوان داد
2023-05-27T14:27:28+03:30
فراخوان بنیاد فرهنگی هنری رودکی برای جذب نوازندگان توانمند علاقه‌مند همکاری با ارکستر سمفونیک تهران منتشر شد.

آثار کمتر دیده شده موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در می‌آید

آثار کمتر دیده شده موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در می‌آید
2023-05-27T14:27:27+03:30
آثار کمتر دیده شده‌ای از گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران در نمایشگاه «هایپر رئالیسم: از تصویر تا واقعیت» پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.

جزییات برگزاری مسابقه عاشیق‌های جوان در ارسباران

جزییات برگزاری مسابقه عاشیق‌های جوان در ارسباران
2023-05-27T14:27:27+03:30
نخستین دوره مسابقه عاشیق‌های جوان ایران با حضور ۲۵ گروه منتخب، با مشارکت خانه عاشیق‌های ایران در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.

«موسیقی شمال بوشهر» در بوشهر رونمایی شد/ تجلیل از هنرمند پیشکسوت

«موسیقی شمال بوشهر» در بوشهر رونمایی شد/ تجلیل از هنرمند پیشکسوت
2023-05-27T14:00:46+03:30
آلبوم «موسیقی شمال بوشهر» در قالب بیستمین مجموعه صوتی محسن شریفیان آهنگساز، پژوهشگر و خواننده موسیقی نواحی ایران با برگزاری یک مراسم رونمایی وارد بازار شد.

محمد کاسبی: تا آخرین لحظه عمرم از چفیه رهبری نگهداری می‌کنم

محمد کاسبی: تا آخرین لحظه عمرم از چفیه رهبری نگهداری می‌کنم
2023-05-27T13:47:28+03:30
محمد کاسبی بازیگر سینما و تلویزیون از چفیه رهبر معظم انقلاب و انگشتر حاج قاسم به‌عنوان ارزشمندترین موارد اهدایی به خود یاد کرد که تا آخرین لحظه عمر خود از آن...

خادم هنرمندان هستیم/ رویدادی را به خاطر کسر بودجه تعطیل نمی‌کنیم

خادم هنرمندان هستیم/ رویدادی را به خاطر کسر بودجه تعطیل نمی‌کنیم
2023-05-27T13:47:27+03:30
محمد خراسانی‌زاده مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشستی صمیمانه با کارمندان این اداره کل دیدار و گفتگو کرد.

جزییات تازه‌ترین کنسرت «پازل» اعلام شد/ تماشای یک تجربه جدید

جزییات تازه‌ترین کنسرت «پازل» اعلام شد/ تماشای یک تجربه جدید
2023-05-27T12:54:06+03:30
گروه موسیقی «پازل» روز دوازدهم خرداد سال جاری تازه‌ترین کنسرت خود را در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران برگزار می‌کند.

خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی در بیمارستان بستری شد

خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی در بیمارستان بستری شد
2023-05-27T12:40:47+03:30
خواننده پیشکسوت موسیقی ایران و عضو سابق هیات مدیره خانه موسیقی ایران به دلیل عارضه مغزی در بیمارستان بستری شد.

عوامل اجرایی نمایش «۶۵۷» معرفی شدند

عوامل اجرایی نمایش «۶۵۷» معرفی شدند
2023-05-27T12:40:47+03:30
همزمان با پیش فروش بلیت «۶۵۷»، عوامل اجرایی این اثر نمایشی معرفی شدند.

فصل سوم «قاب عاشقی» روی آنتن رفت/ پخش تا میلاد امام رضا(ع)

فصل سوم «قاب عاشقی» روی آنتن رفت/ پخش تا میلاد امام رضا(ع)
2023-05-27T12:27:27+03:30
کارگردان برنامه «قاب عاشقی» بیان کرد که پخش فصل سوم این برنامه تا میلاد امام رضا(ع) ادامه دارد.

چرا تعداد زیادی از مردم به سینما نمی‌روند؟/ «غریب» در جنگ کمدی‌ها

چرا تعداد زیادی از مردم به سینما نمی‌روند؟/ «غریب» در جنگ کمدی‌ها
2023-05-27T12:00:47+03:30
سعید خانی پخش‌کننده فیلم سینمایی «غریب» با ارائه توضیحاتی درباره وضعیت اکران این فیلم به عدم حضور تعداد زیادی از مردم در سینماها اشاره کرد و آن را با شرایط ا...

«سیندرلا» ۱۷۵ میلیون تومان فروخت/ ۱ هزار و ۱۷۱ تماشاگر در تئاتر شهر

«سیندرلا» ۱۷۵ میلیون تومان فروخت/ ۱ هزار و ۱۷۱ تماشاگر در تئاتر شهر
2023-05-27T11:47:27+03:30
آمار هفتگی فروش و تماشاگران نمایش‌های به صحنه رفته در تالارهای مختلف مجموعه تئاتر شهر، تماشاخانه سنگلج و تالار هنر تا پایان روز جمعه پنجم خرداد ۱۴۰۲ به تفکیک...

تیم «فسیل» پروانه ساخت جدید گرفت/ صدور مجوز برای «لاک‌پشت»

تیم «فسیل» پروانه ساخت جدید گرفت/ صدور مجوز برای «لاک‌پشت»
2023-05-27T11:34:06+03:30
فیلم‌نامه‌های «جلبک» و «لاک پشت» موافقت شورای پروانه ساخت سازمان سینمایی را اخذ کردند.

«چهار تک گویی» روی صحنه رفت/ چهار نمایش با یک بلیت

«چهار تک گویی» روی صحنه رفت/ چهار نمایش با یک بلیت
2023-05-27T11:20:47+03:30
نمایش «چهار تک گویی» نوشته‌ روزبه حسینی و کارگردانی حسن سرچاهی از ۴ خرداد اجرای عمومی خود را آغاز کرد.

جشنواره تئاتر رضوی به گام آخر رسید/ تجلیل از پیشکسوت تئاتر تبریز

جشنواره تئاتر رضوی به گام آخر رسید/ تجلیل از پیشکسوت تئاتر تبریز
2023-05-27T10:27:27+03:30
شانزدهمین جشنواره ملی تئاتر رضوی جمعه ۵ خرداد ماه طی مراسمی با اعلام نفرات برگزیده به کار خود پایان داد.

«بلوط پیر» کن لوچ پرونده بخش رقابتی کن ۲۰۲۳ را بست

«بلوط پیر» کن لوچ پرونده بخش رقابتی کن ۲۰۲۳ را بست
2023-05-27T10:27:27+03:30
کن لوچ «بلوط پیر» را به عنوان آخرین فیلم و آواز قوی خود در آخرین روز اکران فیلم‌های بخش رقابتی کن ۲۰۲۳ به نمایش درآورد.

چرا تعداد زیادی از مردم به سینما نمی‌روند؟

چرا تعداد زیادی از مردم به سینما نمی‌روند؟
2023-05-27T10:14:07+03:30
سعید خانی پخش‌کننده فیلم سینمایی «غریب» گفت: باید این نکته را در نظر گرفت که تعداد زیادی از مردم ما به سینما نمی‌آیند. بخشی از این نیامدن‌ به مسئله اقتصادی و...

کارگردان تئاتر به سراغ سینما رفت/ «مردخوار» در انتظار سالن

کارگردان تئاتر به سراغ سینما رفت/ «مردخوار» در انتظار سالن
2023-05-27T10:14:07+03:30
علی عابدی نویسنده و کارگردان تئاتر این روزها به سراغ ساخت یک فیلم مستند و یک فیلم سینمایی رفته است و در عین حال به دنبال سالنی برای اجرای نمایش «مردخوار» جدی...

«بلوط پیر» کن لوچ بخش رقابتی کن ۲۰۲۳ را بست

«بلوط پیر» کن لوچ بخش رقابتی کن ۲۰۲۳ را بست
2023-05-27T10:14:06+03:30
کن لوچ «بلوط پیر» را به عنوان آخرین فیلم و آواز قوی خود در آخرین روز اکران فیلم‌های بخش رقابتی کن ۲۰۲۳ به نمایش درآورد.

برندگان بخش نوعی نگاه کن ۲۰۲۳ معرفی شدند

برندگان بخش نوعی نگاه کن ۲۰۲۳ معرفی شدند
2023-05-27T09:47:27+03:30
فیلمی از بریتانیا در بخش نوعی نگاه جشنواره کن ۲۰۲۳ به عنوان بهترین فیلم انتخاب شد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)