میرنیوز

خطر ویرانی ساختمان خاطره‌انگیز رادیو/ کاش «ارگ» موزه زنده شود

خطر ویرانی ساختمان خاطره‌انگیز رادیو/ کاش «ارگ» موزه زنده شود 2023-04-23T15:40:21+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی رادیو نمایش، محسن سوهانی مدیر رادیو نمایش گفت: یکی از بناهای قدیمی و کهنسال مجموعه ارگ معروف به ساختمان آرشیو، محلی است که برگ‌های مهمی از تاریخ خاطرات رادیو در آن رقم خورده است.

استودیویی که محل ضبط برنامه‌های خاطره ساز بود

وی ادامه داد: این مجموعه شامل بخش‌های مختلف از جمله برخی استودیوهای موسیقی که محل ضبط برنامه معروف گل‌ها بود و واحد ترانه و موسیقی رادیو که نامدارانی مانند داود پیرنیا و امیرهوشنگ ابتهاج سال‌ها مدیریت آن را بر عهده داشتند. این ساختمان چه از نظر قدمت بنا و معماری و چه از نظر درونمایه و تاریخی که به واسطه افراد، بزرگان و نامدارانی که در آن رفت و آمد داشته‌اند پشت سر گذاشته، یک میراث فرهنگی توامان ملموس و ناملموس گرانبهاست که متاسفانه در دست تخریب و خطر ویرانی قرار گرفته است.

سوهانی تصریح کرد: برخی تصمیم‌های مدیریتی به واسطه تغییر نفرات ناتمام می‌ماند و به آفت بی‌سرانجامی دچار می‌شود. در مورد این ساختمان نیز طی دوره‌های متفاوت ریاست سازمان صدا و سیما تصمیمات گوناگونی گرفته شد. نهایتاً پس از فراز و نشیب مدیریت‌های اسبق، در زمان ریاست سابق قرار شد که تبدیل به موزه رسانه ملی شود و مسئولیت آن نیز از عهده رادیو خارج و به حوزه ریاست سازمان و اداره کل روابط عمومی واگذار شد. اما این طرح نیز ناتمام ماند.

ساختمان ارگ در خطر ویرانی

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه در این ساختمان دیگر سکونتی وجود ندارد و در مسیر تخریب و آستانه خطر ویرانی قرار گرفته جای توجه فوری دارد که امیدوارم با عنایت خاصی که ریاست محترم فعلی سازمان، آقای جبلی به حفظ و توسعه میراث فرهنگی سازمان دارند، هر چه زودتر تصمیمی برای اولاً احیا و مرمت تخصصی و ثانیاً آینده آن گرفته شود. پیشنهاد بنده این است که با توجه به پیشینه تاریخی‌اش تبدیل به موزه رادیو و مسئولیت راه اندازی و انجامش بار دیگر بر عهده معاونت صدا قرار گیرد تا آورده فرهنگی بسیار خوبی برای سازمان صدا و سیما داشته باشد.

مدیر رادیو نمایش عنوان کرد: مجموعه ارگ شامل اداره کل هنرهای نمایشی و استودیوی پر قدمت و خاطره ساز هشت که هم چنان فعال است، در کنار ساختمان آرشیو که قابلیت موزه شدن را دارد، می‌تواند تبدیل به یک موزه زنده یا به قول فرنگی‌ها living museum شود تا با حضور مردم مشتاق رونق دوباره ای به مجموعه برگردد. اصلاً همین استودیو هشت از ابتدا و با گنجایش سیصد نفر برای حضور مخاطب طراحی شد. در دهه‌های شصت و هفتاد شمسی و با وجود شرایط جنگی و زیر موشک باران، مردم برای تماشای نزدیک اجرای برنامه «صبح جمعه با شما» به این استودیو می‌آمدند و با حضورشان حال و هوای پر شوری به آن می‌بخشیدند. این اتفاق می‌تواند بار دیگر با حضور مردم در کنار هنرمندان نمایش‌های رادیویی و در قالب موزه زنده ارگ تکرار شود. هم چنین این فرصت می‌تواند محلی برای بهره‌گیری از ظرفیت ژانرهای خاص و مردمی تئاتر مانند: «تئاتر کاربردی»، «تئاتر در محیط»، «تئاتر میراث (موزه) و بازآفرینی فضای گذشته» و… باشد. زمینه‌هایی تخصصی که امروزه در دنیا از آن به ویژه برای آموزش و فرهنگ سازی استفاده‌ی های بسیاری می‌شود.

سوهانی در ادامه در مورد نمایش‌های رادیویی افزود: هشتاد و سه سال از تاسیس رادیو در ایران می‌گذرد. در این رهگذر از سال ۱۳۲۱ شاهد ظهور نمایش‌های رادیو به عنوان یک قالب جذاب، خیال‌انگیز و الهام بخش برای طیف گسترده‌ای از مخاطبانمان بوده‌ایم اما از سوی دیگر در این سیر تاریخی زمینه‌های گوناگون اجتماعی، ابزار رسانه‌ای و به فراخور آن فرهنگ مصرف و ذائقه مخاطب نیز دچار تحولات عمیق و جدی شده‌اند، در نتیجه ما نیز باید متناسب با شرایط و زمینه‌های روز به فکر نوآوری باشیم. البته این به آن معنا نیست که از سنت‌های میراث گرانبهای نمایش‌های رادیویی که امانت دار هستیم چشم‌پوشی کنیم.

لزوم حفظ ساختمان ارگ به عنوان میراث گذشتگان

وی گفت: در مجموعه اداره کل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش که یکی از قدیمی ترین بخش‌های سازمان صدا و سیما و معاونت صدا است وظیفه سنگینی داریم. از یک سو بایستی آن میراث فرهنگی که از گذشتگانمان به ارث رسیده را حفظ کنیم و پاس بداریم و از سوی دیگر به شرایط روز مخاطب امروزی به ویژه نسل جوان و زمینه‌ها و عرصه‌های نو ظهور و افق‌های آینده چشم داشته باشیم تا بتوانیم با خلاقیت و نوآوری و استفاده از بسترهای جدید ارتباطی همچنان شاهد رشد، نمو و بالندگی نمایش‌های رادیویی باشیم. البته بخش مهمی از این میراث فرهنگی پیشکسوتانمان در ارگ شامل مجمعی از بزرگان فرهنگ و هنر کشور هستند. این افتخار بزرگی است که بتوانیم پاسدار این عزیزان باشیم.

مدیر رادیو نمایش تصریح کرد: سعی کردیم به صورت سالانه و به رغم محدودیت‌هایی که در بودجه وجود دارد، نگاه و رویکرد تخصصی و علمی و برنامه‌ریزی راهبردی در زمینه‌های مختلف در حوزه مدیریتی داشته باشیم که متاسفانه جوابگوی ایده‌آل‌های ما نیست ولی به رغم اینها تلاش داریم در حد وسع مالی موجود ضمن بهترین و بهینه‌ترین بهره برداری مسیر رو به رشد را پیش ببریم. در این خصوص بسیار پژوهش محور پیش رفتیم و ارتباط مستمری با نهادهای علمی و دانشگاهی داشتیم و سعی کردیم یک مدیریت رسانه راهبردی، علمی، تخصصی، برنامه محور و پژوهش محور را برای تحقق اهداف در پیش بگیریم.

سوهانی تأکید کرد: رادیو همچنان با ویژگی‌های خاص و متمایزش قلب تپنده رسانه است. سال‌ها قبل از اینکه بستر وب و اینترنت به وجود بیاید اولین رسانه تعاملی بوده است، به خصوص نمایش رادیویی چرا که مخاطب نمایش رادیویی خود یک کارگردان بالفعل است که در ذهن خود تصویر سازی می‌کند، بازیگر انتخاب می‌کند، طراحی صحنه و لباس و دکور انجام می‌دهد و دنیایی را مجسم می‌کند که در تلویزیون و رسانه‌های دیداری بر عهده کارگردان است. این امکان خاص خیال‌انگیز باعث می‌شود که رادیو و نمایش رادیویی ظرفیت‌های خاص و استثنایی داشته باشد که رقیبی نتواند جایش را بگیرد.

اما وقتی از رسانه صحبت می‌کنیم این یک مفهوم کلان است و باید بپذیریم که در عصر حاضر و معادلات رسانه‌ای امروز حتی عصر تلویزیون هم به سر آمده. فضای مجازی و رسانه‌های وب محور مخاطب فراگیرتری پیدا کرده و همین مورد سبک مصرف مخاطبان را تغییر داده است.

وی ادامه داد : این عصر اصطلاحاً عصر تقاطع یا تقابل رسانه‌ای(cross media) تلقی می‌شود. یعنی رسانه‌ها باید هم افزایی بکنند، در تعامل اثرگذارتر با مخاطب پیش بروند و رادیو هم غیر از این نیست. البته در معاونت صدا این سیاست تحت عنوان رسانه خلاق صدا پایه به جد دنبال می‌شود.

مدیر رادیو نمایش افزود: در حال حاضر ما در رادیو نمایش و مجموعه اداره کل هنرهای نمایشی رادیو توجه ویژه‌ای به عرصه‌های وب محور، تولید پادکست و ژانرهای نوین میان رشته‌ای داریم. در این خصوص طی دو سال اخیر تجربه‌های بسیار خوبی داشتیم. از جمله: تولید نمایش‌های اینتراکتیو به عنوان اولین نمونه جهان، طراحی و تولید ژانر رادیو پلاس، آثاری در مشارکت با تلویزیون در عرضه برای فضای مجازی و… مثلاً برنامه امسالمان در ژانر رادیو پلاس کار نوآورانه‌ای بود که علاوه بر نسخه صوتی رادیویی در بستر ایران صدا نیز به صورت تصویری پخش شد. اینها تجربه‌های نویی هستند که ما با افتخار انجام دادیم و باید قدم به قدم آنها را کامل کنیم.

سوهانی اظهار کرد: آرزویم این است که در رادیو موانع ساز و کارهای مالی و اداری برداشته و مطالباتی که همکاران دارند محقق شود تا بتوانیم ضمن حفظ سرمایه گرانقدر میراث فرهنگی به ویژه سرمایه انسانی از ظرفیت‌های ارزشمند رادیو این عرصه درخشان و قلب تپنده و پر انرژی رسانه بهره مند شویم و افق‌های درخشانی را برای آن رقم بزنیم.

مدیر اداره کل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش در پایان گفت: در روز ملی رادیو ویژه برنامه‌های متنوعی همچون «صدای مردم» ساعت ۸:۳۰،« استودیو هشت» ساعت ۱۸:۱۵ و «مبارک باد» ساعت ۲۰ و ۴ صبح برای پخش از آنتن رادیو نمایش در نظر گرفته شده است تا همراه با مردم که بزرگترین حامی رسانه هستند یاد و خاطره روز ملی رادیو گرامی داشته شود.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

«سلمان فارسی» امسال به «ایران» می‌رسد؟/ پایان «بیزانس» در تابستان

«سلمان فارسی» امسال به «ایران» می‌رسد؟/ پایان «بیزانس» در تابستان
2023-06-05T12:40:47+03:30
تهیه‌کننده «سلمان فارسی» ضمن اشاره به برنامه‌ریزی برای پایان تصویربرداری بخش «بیزانس» این سریال تا قبل از تابستان امسال از کلید خوردن بخش «ایران» در ادامه مس...

«عشق در پیری» را در سنگلج تجربه کنید/ بلیت‌های هفته اول تمام شد

«عشق در پیری» را در سنگلج تجربه کنید/ بلیت‌های هفته اول تمام شد
2023-06-05T11:34:07+03:30
اجرای نمایش «عشق در پیری» به کارگردانی مرتضی فرهادنیا از سه‌شنبه ۱۶ خرداد ماه در تماشاخانه سنگلج آغاز می‌شود.

دورخیز «مصلحت» برای اکران عمومی با تیتر «عدالت خط قرمز ندارد!»

دورخیز «مصلحت» برای اکران عمومی با تیتر «عدالت خط قرمز ندارد!»
2023-06-05T11:34:07+03:30
در آستانه اکران عمومی فیلم سینمایی «مصلحت» به کارگردانی حسین دارابی پوستر رسمی این فیلم منتشر شد.

«مزون» روایتی عاشقانه از جنگ است/ قصه انتظار همسران و مادران شهدا

«مزون» روایتی عاشقانه از جنگ است/ قصه انتظار همسران و مادران شهدا
2023-06-05T10:54:07+03:30
کارگردان نمایش «مزون» عنوان کرد این اثر نمایشی روایتی عاشقانه از انتظار همسران و مادران شهدا را در دوران جنگ به تصویر می‌کشد.

مذاکره کارگردان‌های معترض جواب داد/ نویسندگان همچنان در اعتصاب!

مذاکره کارگردان‌های معترض جواب داد/ نویسندگان همچنان در اعتصاب!
2023-06-05T10:01:08+03:30
انجمن کارگردان‌های آمریکا در مذاکرات خود با تهیه‌کنندگان به توافقی آزمایش رسیدند.

بازگشت پدرانه رابرت دنیرو به سینما/ منتقدان «درباره پدرم» چه گفتند؟

بازگشت پدرانه رابرت دنیرو به سینما/ منتقدان «درباره پدرم» چه گفتند؟
2023-06-05T08:47:25+03:30
یک فیلم کمدی با بازی رابرت دنیرو و سباستین مانیسکالکو در نقش یک پدر و پسر از آخرین روز ماه می راهی سینماها شده است.

گرامیداشت روز جهانی محیط زیست در رادیو صبا

گرامیداشت روز جهانی محیط زیست در رادیو صبا
2023-06-04T14:20:43+03:30
رادیو صبا در برنامه مستند «ماجرا» به گرامیداشت روز جهانی محیط زیست می‌پردازد.

روایت زندگی امام(ره) امسال به صحنه تئاتر می‌رسد؟/ ۲ سال انتظار

روایت زندگی امام(ره) امسال به صحنه تئاتر می‌رسد؟/ ۲ سال انتظار
2023-06-04T11:54:25+03:30
کوروش زارعی اعلام کرد تلاش بر این است تا نمایش «در مجلس تشرف تهران» که قصه‌ای مستند درباره امام(ره) دارد، در سال جاری تولید و بر صحنه تالار وحدت اجرا شود.

«روبینسون و کروزو» علیرضا کوشک‌جلالی به صحنه می‌آید

«روبینسون و کروزو» علیرضا کوشک‌جلالی به صحنه می‌آید
2023-06-04T11:00:44+03:30
نمایش «روبینسون و کروزو» با طراحی و کارگردانی علیرضا کوشک‌جلالی از شانزدهم خرداد در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه می‌رود.

چشم امید «ناطور» به اکران «هنر و تجربه»/ می‌دانم مخاطب خاص دارم

چشم امید «ناطور» به اکران «هنر و تجربه»/ می‌دانم مخاطب خاص دارم
2023-06-04T09:27:23+03:30
بیژن میرباقری تهیه‌کننده و کارگردان فیلم سینمایی «ناطور» از احتمال اکران این فیلم در گروه هنروتجربه در نیمه دوم امسال خبر داد.

از جلسات قرآنی مخفیانه رهبر انقلاب چه می‌دانید؟/ ناگفته‌های «ضیاءالدین»

از جلسات قرآنی مخفیانه رهبر انقلاب چه می‌دانید؟/ ناگفته‌های «ضیاءالدین»
2023-06-03T14:00:45+03:30
کارگردان مستند «ضیاءالدین» از ویژگی‌های این اثر که تصاویری دیده نشده از رهبر انقلاب دارد سخن گفت.

آمار هفتگی فروش و تعداد تماشاگران سه تماشاخانه دولتی اعلام شد

آمار هفتگی فروش و تعداد تماشاگران سه تماشاخانه دولتی اعلام شد
2023-06-03T12:27:46+03:30
آمار هفتگی فروش و تماشاگران نمایش‌های به صحنه رفته در تالارهای مختلف مجموعه تئاتر شهر، تماشاخانه سنگلج و تالار هنر تا پایان روز جمعه دوازدهم خرداد ۱۴۰۲ به تف...

«نقطه ویرگول» در مرز واقعیت و رویا/ جذب مخاطب به تئاتر سخت شده است

«نقطه ویرگول» در مرز واقعیت و رویا/ جذب مخاطب به تئاتر سخت شده است
2023-06-03T12:27:46+03:30
امیر سفیری کارگردان نمایش «ویرگول» این نمایش را اثری دانست که در مرز بین واقعیت و رویا روایت می‌شود.

سریال ماورایی ده‌نمکی به‌زودی کلید می‌خورد/ در تدارک «رستگاری»

سریال ماورایی ده‌نمکی به‌زودی کلید می‌خورد/ در تدارک «رستگاری»
2023-06-03T11:34:05+03:30
سریال «رستگاری» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی این روزها پیش تولید را می‌گذراند.

برگزاری ۵۴ کنسرت موسیقی در یک ماه/ ارشاد چند مجوز صادر کرده است؟

برگزاری ۵۴ کنسرت موسیقی در یک ماه/ ارشاد چند مجوز صادر کرده است؟
2023-06-03T11:20:45+03:30
تازه‌ترین آمار مجوزهای صادره دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ اعلام شد.

اعتراف آی‌ام‌دی‌بی به «رای‌دهی غیرمعمول»/ «پری» سیاهپوست موفق بود؟

اعتراف آی‌ام‌دی‌بی به «رای‌دهی غیرمعمول»/ «پری» سیاهپوست موفق بود؟
2023-06-03T10:40:45+03:30
در حالی که آرای معترضان به استفاده از بازیگر رنگین‌پوست در «پری دریایی کوچولو» می‌توانست تأثیر منفی بر موفقیت این فیلم بگذارد، منتقدان آن را در فهرست ۱۰ بازس...

«علت مرگ: نامعلوم» نامزد دریافت چهار جایزه از جشنواره شانگهای شد

«علت مرگ: نامعلوم» نامزد دریافت چهار جایزه از جشنواره شانگهای شد
2023-06-03T09:20:45+03:30
«علت مرگ: نامعلوم» به کارگردانی علی زرنگار در چهار بخش جشنواره بین‌المللی فیلم شانگهای نامزد دریافت جایزه شد.

هندی‌ها زودتر از همه پنجمین قسمت «ایندیانا جونز» را می‌بینند

هندی‌ها زودتر از همه پنجمین قسمت «ایندیانا جونز» را می‌بینند
2023-06-03T09:07:25+03:30
«ایندیانا جونز و گردونه سرنوشت» یک روز قبل از اکران جهانی به هند می‌رسد.

«نوای آشنا» گوش‌نواز شد/ این آلبوم رفاقت‌ها را بیشتر می‌کند

«نوای آشنا» گوش‌نواز شد/ این آلبوم رفاقت‌ها را بیشتر می‌کند
2023-06-03T08:54:05+03:30
آلبوم «نوای آشنا» از مجموعه آلبوم‌های پروژه «نوای دوست» با هنرمندی شهاب قاسمی و علی‌درویش نوری در قالب یک اثر بی‌کلام منتشر شد.

هفت مستند پرتره کم‌یاب از مشاهیر تاریخ سینما روی پرده می‌رود

هفت مستند پرتره کم‌یاب از مشاهیر تاریخ سینما روی پرده می‌رود
2023-06-02T13:00:44+03:30
مستند پرتره‌های کمیابِ هفت تن از مشاهیر تاریخ سینما با زیرنویس فارسی در پردیس چارسو نمایش داده می‌شود.

«زوج ناجور» از جان هم چه می‌خواهند؟/ این نمایش حالتان را خوب می‌کند

«زوج ناجور» از جان هم چه می‌خواهند؟/ این نمایش حالتان را خوب می‌کند
2023-06-02T12:34:04+03:30
محمدحسین پیوندی کارگردان «زوج ناجور» درباره ویژگی‌های نمایش توضیح داد و عنوان کرد این کمدی درباره حفظ خانواده است و حال و هوای تماشاگران را تغییر می‌دهد.

هفت مستند پرتره کم‌یاب از مشاهر تاریخ سینما روی پرده می‌رود

هفت مستند پرتره کم‌یاب از مشاهر تاریخ سینما روی پرده می‌رود
2023-06-02T11:40:44+03:30
مستند پرتره‌های کمیابِ هفت تن از مشاهیر تاریخ سینما با زیرنویس فارسی در پردیس چارسو نمایش داده می‌شود.

نزدیکان امام(ره) از او چه می‌گویند؟/ ماجرای «کشف حجاب» چه بود؟

نزدیکان امام(ره) از او چه می‌گویند؟/ ماجرای «کشف حجاب» چه بود؟
2023-06-02T11:27:33+03:30
همزمان با فرارسیدن سالروز ارتحال امام خمینی(ره) رادیو جوان با ۴ ویژه‌برنامه به تبیین ابعاد مختلف شخصیت امام خمینی(ره) و حادثه قیام خونین ۱۵ خرداد خواهد پرداخت.

رئیس رسانه ملی درباره عدم حضور سلبریتی‌ها از کسی نام نبرده است

رئیس رسانه ملی درباره عدم حضور سلبریتی‌ها از کسی نام نبرده است
2023-06-02T11:14:04+03:30
رسانه ملی به شایعه نام بردن برخی افراد در سخنان رییس سازمان صداوسیما در جمع دانشجویان دانشگاه امام صادق (ع) اطلاعیه داد.

سرانجام «مصلحت» راهی پرده سینماها می‌شود/ پرونده مشکوک یک آقازاده

سرانجام «مصلحت» راهی پرده سینماها می‌شود/ پرونده مشکوک یک آقازاده
2023-06-02T11:00:44+03:30
سرانجام فیلم سینمایی «مصلحت» ساخته حسین دارابی پس از ۳ سال بلاتکلیفی از هفته آینده راهی اکران در سینماهای کشور خواهد شد.

دواین جانسون این‌بار به تنهایی به دنیای «سریع وخشمگین» بازمی‌گردد

دواین جانسون این‌بار به تنهایی به دنیای «سریع وخشمگین» بازمی‌گردد
2023-06-02T10:07:24+03:30
بازیگر فیلم‌های اکشن بار دیگر در نقش لوک هابز در فیلمی مستقل از دنیای «سریع و خشمگین» ظاهر می‌شود.

حسن روح‌الامین وداع امام رضا(ع) با امام جواد(ع) را تصویر کرد

حسن روح‌الامین وداع امام رضا(ع) با امام جواد(ع) را تصویر کرد
2023-06-02T09:41:02+03:30
نقاشی جدید حسن روح‌الامین با عنوان «روح الرضا علیه السلام» که مربوط به لحظه وداع امام رضا علیه السلام با امام جواد علیه السلام در مشهد رونمایی شد.

پیشنهاد آغاز اکران «آه سرد» از اروپا/ کار مستقل‌ها سخت شده است

پیشنهاد آغاز اکران «آه سرد» از اروپا/ کار مستقل‌ها سخت شده است
2023-06-02T09:41:00+03:30
رضا محقق تهیه‌کننده فیلم سینمایی «آه سرد» ضمن اشاره به ادامه حضورهای جشنواره‌ای این فیلم از طرح پیشنهاداتی از سوی کشورهای اروپایی برای آغاز اکران فیلم در خار...

«مرصع» سراغ موسیقی آیینی رفت/ حسام‌الدین سراج مهمان برنامه شد

«مرصع» سراغ موسیقی آیینی رفت/ حسام‌الدین سراج مهمان برنامه شد
2023-06-01T17:34:04+03:30
برنامه «مرصع» در چهارمین قسمت و همزمان با دهه کرامت سراغ موسیقی آیینی رفت.

«مرصع» سراغ موسیقی آیینی رفت/ حسام الدین سراج مهمان برنامه شد

«مرصع» سراغ موسیقی آیینی رفت/ حسام الدین سراج مهمان برنامه شد
2023-06-01T14:27:24+03:30
برنامه «مرصع» در چهارمین قسمت و همزمان با دهه کرامت سراغ موسیقی آیینی رفت.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)